N°. 106. 122e Jaargang.' 1879. Dinsdag 6 Mei. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommerB zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubs en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL Middelburg 5 Mei. FETJirilLETOISr. K E R S T E DEEL. Een wolf. Benoemingen en besluiten. 0 nd er wijs. Kerknieuws. Marine en leger. Lap houw. Kunstnieuws. Koloniën. «1DDELBIRGSCHE COURANT. De St.-Ct. bevat het kon. besluit, houdende aanwijzing van de gemeenten Gennep en Raams- donk als standplaatsen voor een postkantoor. Bij kon. besluit is de commissaris des konings in Friesland gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergade ring, in de laatste helft, in plaats van in de eerste dagen van Mei e. k., ten einde, behalve de bij een vorig besluit vermelde onderwerpen, aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van gedeputeerde staten dier provii.cie in de plaats van wijlen jhr. mr. W E. Engelen, en de wijzi ging en aanvulling van het reglement voor den Engwierumpolder. De brievenmalen voor Ned.-Indië, bestemd om met de stoomschepen van de Maatschappij Neder land te worden verzonden, zullen voortaan éen dag later dan tot dusverre na haar vertrek uit Amsterdam te Napels worden ingescheept, zoodat, te beginnen met den 6en Mei e. k., de verzending van brieven, enz. voor Ned. Oost-Indië, langs den weg van Napels en verder met de bedoelde stoomschepen, des Dinsdags in plaats van des Maandags om de 14 dagen zal geschieden. De heer jhr. S. Speelman, grondeigenaar en ingezetene van 's Gravenhage, heeft zich tot den koning gewend met het verzoek dat het Z. M. moge behagen, gebruik te maken van zijn grond wettig recht om in het algemeen belang een her ziening van de wet, regelende het kiesrecht, door de raadslieden der kroon te doen aanbieden aan de staten-generaal, gelijk dit reeds in de troonrede van 1869 werd besproken en toegezegd. De feesten in Den Haag zijn Dinsdag avond be sloten door eene hulde aan HH. MM. in Diligentia aangeboden door de werklieden. De zangschool onder leiding van den heer Marinus droeg eenige liederen voor, waartoe de heeren de Goey en Deckers als soli sten medewerkten. De voorzitter, de heer J. J. Schmidt, hield tot den koning en de koningin bij het aanbieden van een prachtalbum, dat tekst en muziek inhoudt, een toespraak. Volgens het verslag over 1878 der stoomvaart maatschappij Java, is de uitkomst minder gunstig dan die van het voorafgaande jaar. Een aanzienlijk tekort in de oogsten der hoofd producten op Java en een zeer ruim aanbod van 31. door DOHA BUSSEL. HOOFDSTUK XVIII. „Als gij dit verlangt" sprak ze aarzelend; „maar het is veel beter dat wij elkaar niet meer ontmoeten, mijnheer Wilmot." „Waarom „Om allerlei redenen", antwoordde zij ernstig, „Vooreerst omdat ik een betrekking zoek, ten tweede omdat ik alleen op de wereld ben." „Juist een reden om kennis aan te knoopen." Elisabeth zag hem droevig aan en schudde het hoofd. „Gij kent de wereld en weet hoe licht die ge neigd is kwaad te denken en hoe ongaarne zij het goede gelooftIk verzoek u als fatsoenlijk zeilschipruimte oefenden een allernadeeligsten in vloed op de tehuisvrachten uit. Door zeilschepen werd lading aangenomen tot cijfers, die tot nu toe nimmer hadden bestaan, en moesten daardoor de stoomschepen ook tot mindere vrachten afslui ten, om de benoodigde lading bij elkander te krijgen. Zelfs dit gelukte niet altijd; zoodat in sommige gevallen de tehuisreis met wanruimte moest worden aanvaard. De winst en verliesrekening laat een saldo van f 93,371, waarvan de directie voorstelt 80 000 te besteden voor afschrijving op de stoom schepen en de rest voor andere afschrijvingen, zoodat ditmaal voor het eerst geen dividend kan worden uitgekeerd. De Rolland wordt vervangen door een grootere boot Koningin Emma, 326j voet lang, die met de Celebes en de Madura deel neemt aan den veertiendaagschen maildienst der Maatschappij Nederland. De uitzichten van 1879 zijn gunstiger. Vlisslngen, 5 Mei. De kiesvereeniging Plicht en recht alhier heeft in eene Zaterdag ge houden vergadering tot candidaat voor het lid maatschap der tweede kamer aangenomen den heer H. J. Bool, directeur der openbare werken te Batavia, thans op reis naar Nederland. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan P. S. Everts, als burgemeester der gemeente Grubbenvorst, en tot die betrekking benoemd P. H, Everts. marine. Verleend aan den gepensioneerden schout-bij-nacht jhr. F. de Ca3embroot, adjudant des konings in buitengewonen dienst, den titulairen rang van vice-admiraal. Op verzoek op pensioen gesteld: 1° de inspecteur van administratie bij de zee macht H. S. Bosschart, ter zake van langdurigen dienst, onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten; 2° de off. van adm. 3e kl. F. D. Clarkson, ter zake van in en door den dienst ontstane ligchaamsgebreken onder toekenning: a van een jaarlijksch pen sioen voor eerstgemelde van f 1800 en voor laatst genoemde van f 800; b voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën tus- schen de keerkringen, eener verhooging van bovenvermeld pensioen voor eerstgemelde van f 1275, en voor laatstgenoemde van f 675 'sjaars. Bevorderd tot inspecteur van administratie bij de zeemacht, de off. van adm. Ie kl. J. A. Waldeck; man mij niet aan onbillijke vermoedens bloot te stellen." „Ik ken de wereld, maar ik bekommer mij niet om haar", antwoordde mijnheer Wilmot langzaam. „De oude geschiedenis, Miss - mag ik zeggen Gordon? van den man, die een schilderij maakte en al zijn vrienden vroeg om een penseel streek te geven over de plek die hun mishaagde, totdat het geheele doek uitgewischt was door al de aanmerkingen, is er een ware voorstelling van. Wat de éen een gebrek vindt is een schoonheid in het oog van den ander. Als we naar al onze vrienden wilden luisteren, zou er niets meer van ons overblijven. Neen, de wereld waar ik om geef is mijn eigen genoegen." „Ik begrijp niet hoe iemand zoo iets zeggen kan," zei Elisabeth. „Zeggen, dat geloof ik, maar gij kent toch zeker menigeen die het doet." „Misschien," en hare gedachten keerden terug naar den zelfzuchtigen hartstocht van Dick en haar eigen verbitterd leven. „Zie mij evenwel niet aan voor een monster van slechtheid," vervolgde mijnheer Wilmot met een lachje, „omdat ik eerlijk genoeg ben om u te zeggen dat ik, als ik iets wil, mijn best doe het gedaan te krijgen. Zoo doet iedereen, Miss Gordon, maar ik kom er voor uit." „Maar", zei Elisabeth aarzelend en blozend, „het kan tot niets goeds leiden als wij onze kennis tot off. van adm. Ie kl., de off. van adm. 2e kl. J. A. H. Haart tot off. van adm. 2e kl,, de off. van adm. 3e ikl. J Vasseur; tot off. van adm. 3e kl., de scheepsklerken J. Langereis en C. C. Hammacher. telbgraphie. Benoemd tot onder-directeur bij den rijkstelegraaf, de telegrafist der tweede kl. bij den rijkstelegraaf J. W. Overbosch. Tengevolge der vergrooting van de school voor Christeiijk lager en uitgebreid lager onderwijs, in de Gravenstraat alhier, werd Vrijdag avond door de schoolcommissie voor die school het onder wijzend personeel vermeerderd door de benoeming van drie hulponderwijzersde heeren A. J, van Kluijze, P. Adriaansen en L, Flipse. De lessen in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool voor jongens te Goes zullen, naar men ons mededeelt, tijdelijk waargenomen worden door den heer D. Stigter, leeraar in het boekhouden aan deze inrichting, op grond dat het mr. W. Kruseman, uithoofde van zijne benoe ming tot commies ter provinciale griffie van Zee land, welke betrekking bij op 1 Mei aanvaarden moest, bezwaarlijk valt die te blijven geven. Door burg. en weth. van Goes is mej. H. R. D van der Mey aangewezen, om bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis van de directrice der middelbare school voor meisjes, deze betrekking waar te nemen, zulks in de plaats van moj. S. J. van Deventer, aan wie dit opgedragen was, doch wier eervol ontslag als leerares in het. Engelsch met 1 Mei inging. {Nbl. v. Goes.) Te Nisse is met primo Mei eene sehoolspaar- bank opgericht, waarin reeds door een 30 tal leerlingen, tot een gezamenlijk bedrag van ruim 40, is deelgenomen. St. Laurens, 4 Mei. In de voormiddag godsdienstoefening weid heden de heer S. L. van Stein Callenfels, tot predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier beroepen, bevestigd door zijn zwager den heer Ds. Astro, predikant te Rotter dam. Des namiddags hield de bevestigde zijne intreerede naar aanleiding van Lucas 24 46 en 47. Buitengewoon talrijk waren de toehoorders, die, ook van elders opgekomen, beide godsdienst oefeningen bijwoonden. Vllssingen, 5 Mei. In eene op 4 dezer gehouden vergadering van leden der Doopsgezinde gemeente alhier, is besloten om, alvorens een tweede beroep uit te brengen het bevorens ge- aanhouden. Ik hen getrouwd zooals gij weet en ik hen arm en ongelukkig." „En toch verlang ik zooals gij ziet om de kennis aan te houden en dus doe ik er mijn best voor", antwoordde hij weer met een glimlach. „Maar ziet gij", voegde hij er bij en wees Elisa beth op een politieagent, die hen aandachtig gadesloeg, „dien man daar in het blauw, die zijn ambtenaarsoog gevestigd houdt op de lange slanke gestalte, beschreven in de Times Die advertentie is zeker van morgen door menigeen gelezen, die gaarne de f 1200 wil verdienen. Laat ons echter dezen liefhebber om den tuin leiden. Sta mij toe dat ik kalm naast u voortwandel tot aan uw woning en dat ik met u binnen ga alsof wij bij elkander hoorden. Dat zal hem van het spoor brengen, want gij kunt er van op aan dat hij meent op den goeden weg te zijn." Elisabeth zag eerst naar den agent en toen naar mijnheer Wilmot. De man hield hen onge twijfeld in het oog en al haar moed ontzonk haar bij de gedachte aan een mogelijke ontdek king aan een terugkeer naar Richard Horton. „Kom met mij mede", zéi zij nauw K orbaar en mijnheer Wilmot liep bedaard naast haar de straat door en sprak op den kalmsten en meest gewonen toon, dien men zich kan voorstellen, toen zij den agent voorbij gingen „Maar het zou een leelijk koopje zijn, niet waar, als het nu eens bleek roodvonk te zijn? maakte drietal met een predikant aan te vullen die uitgenoodigd worden zal vooraf eene predik beurt te komen vervullen. De heer P. K. Dommisse, predikant bij de Herv, gemeente te Bieselinge, heeft voor de toezegging van beroep naar Oostkapelle bedankt. Door het departement van oorlog is aan de korpsen infanterie opgave gevraagd van de tweede luitenants, die genegen zijn om bij het koloniaal werfdepot te worden gedetacheerd. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de Ie luit. jhr. A. J. Boreel de Mauregnault, van het 4e regiment huzaren. De kap.-luit. ter zee J. A. Greve is, met den laatsten April 1879, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onder-directeur én havenmeester der marine te Hellevoetsluis en op nonactiviteit gesteld. De officier van gezondh. Ie kl. J. Meyers, van het eskader uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Te Rilland-Bath aft zich eene commissie gevormd met het doel om voor gemeenschappelijke rekening een Noord-Hollandschen springstier aan te koopen, teneinde door kruising met bet Zeeuw- sche ras den veestapel te verbeteren. Drie leden der commissie zijn naar den Beemster vertrokken om daar eene keuze te doen. Ofschoon Jndels zich van het tooneel terugtrok is zijn gezelschap toch grootendeels blijven be staan, het zal, aangevuld met andere krachten, dezen zomer, met twee fraaie tenten, de Neder- landsche kermissen bezoeken, onder directie van de heeien Ed. Bamberg, J. D. Blaaser en S. N. Kapper; het bestaat uit 44 personen. Dezer dagen werd dit gezelschap voor zes voorstellingen in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geëngageerd. Het mail overzicht van het Bataviaasch Han delsblad bevat de tijding, dat de koffie, het won derkruid der liberale en conservatieve financiers, met ziekte, en nog wel met de Ceylonsche ziekte bezocht dreigt te worden. Het eerste heeft zij zich vertoond in den Buitenzorgschen kultuurtuin, en daarna heeft zij zich verbreid over enkele dat is altijd zoo gevaarlijk voor zulke jonge kinderen HOOFDSTUK XIX. In schaapskleeren. „Dat was niet kwaad overlegd, vindt gij ook niet zei hij met voldoening over zijn vermetel heid, toen zij haar woning bereikt hadden„die man gelooft nu stellig dat wij over het een of ander dierbaar Jantje of Pietje aan het praten waren." Elisabeth zei niets. Zij was bevreesd en be schaamd en ging stilzwijgend vooruit naar boven, naar de zitkamer. „Dit is een nette kamer," zei mijnheer Wilmot rondziende. Oogenschijnlijk wel, maar indedaad niet", antwoordde Elisabeth. „De menschen zijn onge» loofelijk vuil." „Wie zijn het?" „Mevrouw zegt dat haar man dominéé is, maar Dat is hij natuurlijk niet. „Dat is evenwel ge makkelijk na te zien. Hoe heet hij „Dominéé Michael O'Shee." „Dominéé Michael O'Sbee" schreef mijnheer Wil mot in zijn notitieboek. „Zoodra ik thuis ben

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1