N®. 104. 122e Jaargang. 1870. Zaterdag 3 Mei. Voetstappen in de sneeuw. Jacht- en visscherij. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommerB zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. C. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 2 Mei. rETJXX-.X-.ETOJSr. De Feesten te 's Gravenhage in. Benoemingen en besluiten. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland van den 27en April 1853, A n° 2861, le afd. B (Provinciaal blad n° 61), noodigt de ingezetenen die zich voor het dienst jaar 1879/80 van eenejrcht of vischakte wenschen te voorzien, uit, zich daartoe van den 15™ Mei aanstaande tot den 31en Mei daaraanvolgende ter gemeente-secretarie aan te melden. Middelburg, den 2 Mei 1879. De burgemeester voornoemd, SCHOEEE. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad werd goedgekeurd het door burg. en weth. overgelegd plan tot verbouwing van.het gymnasium. Ingewilligd werd een verzoek van den beer B. A. Fokker, tot verlenging van den termijn tot het bouwen op een gedeelte van het terrein aan de loskaai, en een verzoek van het bestuur van het departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om twee bovenlokalen van de voormalige Wisselbank tijdelijk voor het hou den van bewaarschool in gebruik te nemen. Aan mej. L. G. E Logeman, hulponderwijzeres op school D, werd op haar verzoek, met ingang op 1 Juli a., of zooveel vroeger als in de vaca ture vervuld zal zjjn, eervol ontslag uit die be trekking verleend. Het in de vorige vergadering genomen besluit om de sollicitanten naar de betrekking van stads klokkenist een vergelijkend examen te doen af leggen, werd ingetrokken en daarna aan burg. en weth. opgedragen aan den raad eene aanbe veling van drie personen voor die betrekking te doen. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie werd benoemd dr. A. Eutgerstot leden van het stem bureau bij de verkiezing op 10 Juni a. deheereu Dobbelaer _de Wind en Fokker en tot hunne plaatsvervangers de heeren Van Hoek, Snouck Hurgronje en Snijders. In een volgend nommer geven wij het gewone, meer uitgebreide verslag. Heden avond wordt in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam een concert, en in den Stads schouwburg een gratis-voorstelling gegeven voor hen, die aan den fakkeloptocht hebben deelgenomen. De bewijzen van toegang zijn voor twee personen, zoodat ieder in de gelegenheid gesteld is vrouw, dochter of zuster mede te nemen. 30. door DOB A BUSSEL. ËEBSTE »EEL. HOOFDSTUK XVII. De weledelgeboren Heer Wilmot. „De meid zeide mij dat gij tijdelijk een onder komen zoekt," zei zij met een diepe dienaresse, toen zij binnen kwam, „en gij kondt het bij uw jeugd en uw schoonheid niet beter treffen dan met hetgeen ik toevallig in de gelegenheid beu u aan te bieden." „Wat zijn uwe voorwaarden?" zei Elisabeth eenigszins verbluft door deze ontvangst, „en hoe veel kamers hebt gij te verhuren?" „Achgij moet niet dadelijk van voorwaarden spreken dat zullen we later wel zien. Maar ik dacht er over hoe prettig het voor een dame zooals gij is om in een dominees gezin opgenomen te worden. Ja, mijn man is predikant bij de In den Stadsschouwburg zijn dezen avond alle rangen gelijk. Om de goede orde, en dus het algemeen genoegen te bevorderen, heeft de feestcommissie het volgende bekend gemaakt: „Daar niet allen gelijk binnen kunnen gaan, worden de houders der toegangbewijzen uitge- genoodigd zich geregeld achter elkander te plaatsen, en welvan den hoofdingang, op het Leidscheplein, langs het Maison Stroucken, naar de Hollandsche Manége, en voor de zijingangen aan de Baangracht die gracht langs en verder den hoek om langs de Leidschegracht. „Zich op die wijze scharende, zal ieder, zonder gedrang, plaats kunnen bekomen. „Zij, die militaire eereteekenen bezitten, worden verzocht die zichtbaar te dragen en zich vooraan in de rij aan den hoofdingang op het Leidsche plein te plaatsen." Deze eerste poging, op zeer bescheiden schaal, om in ons land te doen wat in Belgie en Frankrijk reeds sinds lang gebruikelijk is, het 'geven name lijk van gratis-voorstellingen voor het volk bij feestelijke gelegenheden, verdient de algemeene aandacht. Gaat de zaak in Amsterdam ditmaal goed, dan bestaat er alle aanleiding om op het schuchter ingeslagen spoor voort te gaan. Gedurende de week van 24 tot en met 30 April zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 432 en vertrokken van daar naar Engeland 524 pas. sagiers. De minister van binnenlandsche. zaken brengt in de St. Ct ter algemeene kennis, dat de eind examens aan de Polytechnische school, vermeld onder b en c in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni a. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 15 Mei e. k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. In het tijdperk van 23 Maart tot 19 April 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichtendoor longziekte aangetastin Noord-Brabant 2in Gelderland 1in Zuid-Holland 25 totaal 28 run deren. In het vorige tijdperk van vier weken waren 18 runderen door die ziekte aangetast. De Staats-courant bevat de wetten tot verhoo ging van het negende hoofdstuk der staatsbe- grooting ^voor het dienstjaar 1879 en tot vermin dering van het negende hoofdstuk der staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1878tot wijziging Engelsche gemeente. Hij is nu de weleerwaarde heer Michael O' Shee en niets anders. Wanneer gij dus goede recommandaties hebt en een be hoorlijken prijs betalen kunt voor alles wat ik u geef, zal het mij aangenaam zijn u als een vriendin in huis te nemen." „Ik ken niemand in Londen," zei Elisabeth blozende. „Ik kom van buiten en blijf maar korten tijd hier, maar ik zal u een maand kamerhuur vooruit betalen, als gij dat verlangt." „Dat is zeker de beste recommandatie," zei mevrouw O'Shee en vervolgde, in haar plat Ierschen tongval. „Nu mijn kind, omdat uw ge zicht mij zoo aanstaat zal ik u de kamers voor dertig shillings laten en geen extra's in rekening brengen, hoe vindt gij dat Elisabeth was wel niet ingenomen met haai hospita en later merkte zij dat de weleerwaarde ook alles behalve deftig was, maar zij was blij dat zij voorloopig, althans naar het scheen, een fatsoenlijke woning kon krijgen en, het verdere zoeken moede, sprak zij met de dominéés vrouw af dat zij 's middags de kamers zou komen be trekken en liet een maand kamerhuur als onder pand achter. Toen ze het huis verliet en nog een oogenblik met haar toekomstige hospita op den stoep praatte, ging juist de knecht van mijnheer Wilmot daar voorbij, zoodat bij mevrouw O'Shee hoorde uit roepen van het zevende hoofdstuk B en tot verhooging ■van het tweede hoofdstuk beide der staatsbe- grooting voor het dienstjaar 1878. In de St. Ct is opgenomen de wet, houdende buitengewone maatregelen tot afwending van besirettelijke ziekten en tot wering harer uit breiding en gevolgen. Den Haag, 1 Mei. A an Thalia en Melpomene was de vierde avond der feestweek gewijd. In den koninklij ken schouw burg had heden avond de door het gemeente bestuur aangeboden gala-voorstelling van de Vereeniging: het Nederlandseh tooneel plaats. Al wat de residentie op het gebied van autoriteiten en hooge waardigheidsbekleders in haar midden telt was in het comediegebouw vereenigd. Het middelgedeelte van den eersten rang was in éene rijk gedrapeerde en versierde loge herschapen, waarboven een fluweelen en met gouden franje omzoomde draperie was aangebracht, welke in een kolossale vergulde kroon samen liep, De balustrade was met een fluweelen draperie behan gen, waarop in goud het koninklijk wapen ge borduurd was. Nadat de zaal zich allengs met genoodigden in gala-costuum gevuld had, verschenen even vóór 8 uren prins Frederik en de groothertog eh de groothertogin van Saksen Weimar. Kort daarop arriveerden ook HH. MM., die even als de andere vorstelijke personen door het gemeente bestuur en de stedelijke feestcommissie werden gecomplimenteerd. Door het dochtertje van een der wethouders werd aan H.M. en aan de groot hertogin een keurig bouquet aangeboden. Zoodra de hooge gasten aanwezig waren ving de galavoorstelling aan met het Wilhelmus, waarbij alle aanwezigen opstonden. Vervolgens werd door het groot orkest, onder directie van den heer Joh. C. H. Verhulst de Hochzeitmarsch vart Mendelsohn uitgevoerd. Mej. Verwoert richtte daarna, als stedemaagd der residentie, tot HH. MM. een welkomstgroet, zijnde een fraai gedicht van den heer J. Doorman, wat gevolgd werd door de uitvoering van de ouvertureGysbrecht van Amstel, van den genoemden directeur. Na deze musicale inleiding werd ten tooneele gevoerd een scène uit Schimmelsde Ttvee Tudors, waarin de hoofd en titelrollen door Mevr. Kleine en Mej. Jos. de Groot vervuld werden. Hierna volgde de 5e acte van: Adrienne Lecouvreurdoor mej. de Groot en den heer Moor, en eindelijk een door Job. Gram vervaardigd gelegenheidsstukje: Anna's geheim. „Ja mijn kind, het is alsof de Voorzienigheid u hier heen geleid heeft om onder mijn dak een gelukkig tehuis te vinden HOOFDSTUK XVIII. Een wolf. Elisabeth begaf zich 's middags naar hare nieuwe woning en vond alles tot de ontvangst gereed. Mevrouw O'Shee had ter harer eere een zwart fluweel jakje en een verschoten lila zijden rok aangetrokken en wijdde lang en breed uit over de verdiensten van „mijnheer" en over de gebreken der hedendaagsehe Londensche dienst boden. „Ik kan u verzekeren dat in Dublin, waar mijn vader op een grooten voet leefde en daar had hij alle recht op door zijn voorname afkomst, ofschoon zijne middelen niet toereikend waren om zijn stand op te houden,^- in Dublin zeg ik, waren de beste vrouwelijke dienstboden voor een bagatel te krijgen en hier moet ik f 120 in het jaar geven aan iemand die geheel onbruik baar is in mijn dienst." „Dat moet heel lastig zijn," zei Elisabeth. „Daar kunt ge van op aan. Daar hebt gij mijn dochter, mevrouw Pheasant, haar man is een van de eerste doctoren in de heele stad nu Een en ander werd uitstekend uitgevoerd, tot groote voldoening van HH. MM., die daarover aan den burgemeester hunne hooge tevredenheid betuigden. Ter eere van deze gala voorstelling had de gemeente vertegenwoordiging de vroeger beschre ven gasilluminatie in het Voorhout weder doen ontsteken en eene illuminatie voor den schouw burg aangebracht. Een onafzienbare menigte verdrong zich voor het gebouw van den schouw burg en begroette de vorstelijke personen. Bij het vertrek betuigden de vorsten hunne hooge tevredenheid met de keuze en den goeden afloop der voorstelling. Morgen bal ten hove. VEEBETERING. In den 6en regel van boven, 3e kolom, le bladz. van ons nommer van gisteren is het woord niet uitgevallen. Men leze: „Haar (de kanalenwet) te doen wachten op de afdoening van het belas ting-ontwerp heeft, naar onze meening, daarom geen zin, dewijl dit laatste niet in staat van wijzen verkeert." De naam van den gezagvoerder van het schip Maibit (Zeetijdingen van gisteren) is niet Det- mann, maar Altmann. ridderorden. Benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw de baron de Tor- naco, vice-president van den senaat, buitengewoon gezant van den koning der Belgen. belastingen. Benoemd tot ontvangerder directe belastingen en accijnsen te Vries c. a. W. B. de Bruyn, thans ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnsen te Stavoren c. a.der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Stavoren a. jhr. S. Trip, thans surnumerair bij de administratie derzelfde mid delen werkzaam in de inspectie Leeuwarden. havenmeesters. Benoemd: tot havenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en Konings haven te Botterdam, J. B. N. J. Bijltot onder havenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en Koningshaven te Botterdam, J. Verbern; tot hulphavenmeesters voor de vaart in de Nieuwe Maas en Koningshaven, A. S. Visser, D. van der Laan, H. Boeffaer, G. Buitendijk, L. Pons, A. W. van Oeffel, A. J. Joa, J. F. van der Laan, H. Bekker, L. C. van Duren, J. van Overbeeke, W. H. Kok, G. J. Vrij, B. C. Velthuizen, P. S. Schrieck en D. Bloklandtot sluismeester bij het kanaal van Terneuzen naar Gent, A. C. J. Linio- nard, thans hulpsluismeester. leger. Benoemd bij het personeel der militaire administratie, bij de kwartiermeesterstot kapit. kwartierm. 2e kl. bij het 4e reg. huzaren, de le die geeft f 240 aan elk harer bedienden. Ik zeg dat is alles goed en wel als men een rijken man heeft, maar haar vader, mijnheer O'Shee, is maar een arme dominéé en ik moet mij dus behelpen, zoo goed als ik kan." Hoe dat behelpen ging merkte Elisabeth nog dienzeltden dag, toen er een hevig tooneel plaats had tusschen haar hospita en het slordige meisje dat haar het eerst had opengedaan. De twist liep hoog en mevrouw O'Shee uitte den vromen wensch dat Mary loon naar werken zou krijgen, waarop Mary antwoordde dat als mevrouw kreeg wat zij verdiende, ze nog eens aan de galg zou komen. Na nog enkele dergelijke uitdrukkingen dreigde mevrouw dat zij een politie dienaar zou roepen indien Mary niet onmiddelljk vertrok, waarop deze brutaalweg antwoordde: „Dat durft gij. tocb niet. Maar ik zal heel blij zijn als ik uw huis uit ben, mits gij mij eerst mijn loon uitbetaalt. Dat zeg ik. Dat scheen niet zoo gemakkelijk te gaan; althans Mary bleef nog en toen ze boven kwam om Elisabeth aan tafel te bedienen, had zij rood geweende oogen en verontschuldigde zich over hetgeen zij vergeten had, omdat zij „geheel in de war was, door al die onaangenaamheden," die juist op het portaal hadden plaats gehad, zoodat Elisabeth alles gehoord had en daardoor sterk was gaan twijfelen aan de fatsoenlijkheid waarvan mevrouw zoo hoog opgaf.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1