Nö. 100. 122e Jaargang.1 1879. Dinsdag 29 April. Dit blad verschijnt dagelijks,' mét uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Ad ver ten tien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Middelburg 28 April. De Feesten te Amsterdam- COURANT. Donderdag den 1™ Mei 1879, van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 nren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, .SCHOKEE, De secretaris, G. N. DE STOPPÉLAAR. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Ylissingen werd het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1879 op 21.000 vastgesteld. Alvorens werd afwijzend beschikt op 157 ingediende bezwaarschriften tegen aanslagen, terwijl 101 verzoeken, om roieering van het kohier of vermindering van den aanslag, werden ingewilligd. Een van gedeputeerde staten van Zeeland inge komen bevel tot vermeerdering van het getal openbare lagere scholen met eene dusgenaamde tusscheDschool voor gewoon lager onderwijs, werd gesteld in handen van burg. en weth. met uitnoodiging omtrent deze zaak zoo spoedig mogelijk aan den raad die voorstellen te doen, die zij zullen geraden oordeelen. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. In de Vrijdag 18 April gehouden vergadering van ingelanden der watering Cadzand legde de heer J. M. Hennequin de door hem sedert 1844 bekleede betrekking van ontvanger-griffier neder. Zoowel door den dijkgraaf als namens de inge landen door een hunner werd de heer Hennequin op zeer hartelijke wijze toegesproken, hem dank betuigd voor al het voor de watering verrichte en haar belangen hem bij voortduring aanbevolen. Tot ontvanger-griffier werd daarop met 57 van de 65 stemmen benoemd mr. P. C. J. Hennequin, zoon van den afgetredene. De St. Ct bevat de wet tot wettelijke regeling der tienjarige algemeene volkstellingen, waarbij bepaald is dat in het jaar 1879 en vervolgens telkens na 10 jaren in het rijk eene algemeene volkstelling gehouden wordt. De St. Ct bevat de wet, tot verandering der grens tusschen de gemeenten Dreischor en Nieu- werkerk. Bij beschikking van den minister van water staat, enz. is L. Kooreman, na voorafgaand ver gelijkend onderzoek, benoemd tot opzichter van 's rijks waterstaat, 4e klasse. Een adres is door den Amsterdamschen handel aan de tweede kamer gericht om aan te dringen op spoedige behandeling en aanneming der kana lenwet, door welke aan de hoofdstad eene betere verbinding met Duitschland verschaft zal worden. Ruim 670 namen waren Vrijdag reeds onder het adres gesteld. Men vindt daaronder de firma's Lippmann Rosenthall en O., Becker enFuld, Stadnitsky en Van Heukelom, Determeijer Weslingh en Zoon, Louis Bienfait en Zoon, Crommelin en C0., Eltz- bacher en C0., en eene menigte anderen, die men onlangs ook aantrof onder degenen," die den be kenden „noodkreet" aanhieven tegen het plan om aan de bezitters van effecten eene belasting op te leggen, tot voorziening in de toegenomen behoeften der schatkist. Wij hebben 't voorspeld: als de Amsterdamsche kooplui wat van de schatkist noodig hebben, dan aan vragen geen gebrek. Maar wil men hen mede laten betalen, dan krabbelen zij terug. Men schrijft ons uit den Haag van 26 dezer: Een mensch is nu eenmaal geen engel, en van daar ook, we bekennen het gulweg, dat de berichten hoe de Amsterdamsche feesten in 't begin der vorige week van tijd tot tijd door min gunstig weder werden gestoord, ons een kleine Schadenfreude bezorgden. Nu bestaat er toch kans dat do residentie in haar Zondagspak zich zonder regen scherm zal kunnen vertoonen. Al zijn wij nu geen engelen, we hebben toch niet kunnen ontdekken wie de booze geesten zijn' waarvan, gedurende het verblijf des konings in de hoofdstad, zoo druk sprake was in het Dagblad. „Booze geesten, die er een rampzalig behagen in scheppen allerlei lasterlijke geruchten te versprei den, lieden wier jammerlijk bedrijf het is, met bedoelingen waaromtrent wij geen gissing zullen wagen, opzettelijk sensatie-berichten te verzinnen ten einde zoo mogelijk onrust te doen geboren worden." Een enkele melkboer, baardschrapper, dienstmeid, of half soezende student in koffiehuis of kneip, moge over ongeregeldheden in de hoofdstad wat onzin hebben uitgekraamd, geen ernstig mensch heeft er zelfs aan gedacht, en terwijl het bataljon grenadiers Dinsdag op den bepaalden tijd huis waarts keerde en officieren noch manschappen er iets van mededeelden, waren Woensdag de kwade bedoelingen dier booze geesten al duidelijker en duidelijker geworden, totdat, altijd volgens het Dagbladde Staats-courant officieel die kwaad willige verzinsels heeft gelogenstraft. Het staat er Nu, die booze geesten brachten ons in zoo'n goede luim, de zon scheen zoo helder, de baro meters gingen zoo gestadig vooruit, dat wij den lust niet konden weerhouden eens een kijkje te nemen van de toebereidselen die er worden gemaakt voor de „blijde inkomste" op Maandag. De salon met antichambre aan het Rijnspoor wegstation voor de koninklijke familie was reeds Maandag met planten en bloemen versierd. Dit zal Maandag e. k. wel weder het geval zijn, maar zooveel kosten als in de hoofdstad behoeft men hier niet te maken, daar die apartementen bij het bouwen van het station dadelijk voor de ontvangst van vorstelijke personen bestemd werden. Alsvorens verder te gaan, deze premisse. Bij alle versieringen zijn het natuurlijk de naamcijfers W. en E., de kleuren en wapenschilden der beide vorstenhuizen, der landen, der provinciën en niet te vergeten onze oude getrouwe „eancaneérende" ooievaar, die het hoofd-bestanddeel uitmaken. Aan het einde van de Rijnstraat, aan het Be- zuidenhout, staat een kolossale eerepoort geheel van groen, versierd met al wat hierboven is ge noemd. Aan het paleis van prins Frederik, zoowel aan den Boschkant als in het Korte Voorhout, wordt eene omvangrijke verlichting op oude wijze met lampions gemaakt. Iu het Korte Voorhout wordt door vlaggen een soort van plafond ge- Vormd, waartusschen des avonds verlichte kronen zullen prijken terwijl tusschen de kastanjeboomen, die eindelijk wat teeken van leven beginnen te geven, nog conifeeren, sparren, en hulzen zijn geplaatst. Het plaveisel is daar bijzonder gelijk en wit, zoodat dit bij gunstig weder een denk beeld kan geven van een wintertuin. In het Lange Voorhout zijn aan beide zijden van het wandelpad een 200tal gaslantaarns ge plaatst, onderling verbonden door bogen, waaraan te zamen ongeveer 6000 gasbekken met porselei nen ballons, alle wit en wat dicht op elkander, geplaatst zijn. Dat geeft wel iets eentonigs aan het geheel, maar als nu de gemeentegasfabriek dien avond de goê gemeente maar goed wil bedienen, zal het Voorhout zich kunnen baden in een zee van licht. Aan het begin van den Vijverberg bij het Tour- nooiveld wordt een eerepoort opgericht van ge heel nieuwe vinding. Het hoofdbestanddeel is al wat tot het visschersbedrijf behoort, terwijl de draperieën bestaan in netten van drie verschillende Soorten en kleuren. Al lijkt het geheel wel iets op een raadsel, wij gelooven dat het voldoende zal worden opgelost. Aan de andere zijde van den Vijverberg heeft weder de Westlandsche afdeeling der Maatschappij van Landbouw een eerepoort opgericht, wel niet zoo groot, doch sierlijker dan die van September des vorigen jaars. Willen wij, voorloopers van den koninklijken 3toet, naar het Noordeinde gaan, dan zien wij maar niet rechts, waar twee paleizen onbewoond zijn en ook niet links waar een foei leelijke muziektempel is neergezet op de „rijkstravers", waar Aleida van Poelgeest werd vermoord en waar bij het huwelijk van prins Hendrik een fontein was geplaatst die, hoe bescheiden en een voudig ook, aller goedkeuring mocht wegdragen. Tegenover het koninklijk paleis in het Noord einde wordt door de Tlaagsche Tuinhouwvereeni- ging een groote versiering aangebracht, tegen de zoogenoemde Gothische galerij, ter geheelebreedte van het paleis. Uit het paleis zal het een prach tig schouwspel opleveren, het publiek zal het minder naar waarde kunnen schatten dan het vorige jaar in het Voorhout, om de beperkte ruimte. Behalve de zoo even genoemde muziektempel op de Plaats, is er nog een tweede in het Voorhout, schuins over den winkel waar alleen de echte „Haagsche hopjes" te krijgen zijn. Nu zal ieder hem wel kunnen vinden. Is het weder gunstig, dan ligt het voor de hand dat op 28 dezer het Korte en Lange Voorhout, Tournooiveld, de Vijverberg en de Kneuterdijk een eigenaardig gezicht zullen opleveren en het vereenigingspunt van duizenden zullen zijn, wat daar bij de groote ruimte geen gebaar oplevert. De hotels, die de daaraan bestede kosten zeventigmaal zevenmaal op hun gasten kunnen verhalen, blijven niet achter met hun gevels te versieren. Het komt ons voor dat de decoraties van het hotel Paulez en den Marechal de Turenne hier in hotelhouders-arg-ot de „Mar-sjal genoemd, het meest de aandacht zullen trekken. In de winkelstraten is Coöperatie of Consortium de leus die zich uit door gas of lampions. De uit stallingen zullen zich Maandag zeker eerst ver toonen, want o men is hier zoo bang voor sab- batbs-schennis, adres nog het onlangs aan den raad ingediende adres van het genootschap tot christelijke heiliging van den Zondag, wien het te doen was den kermisvlinder nog wat stof van zijn vleugels te doen verliezen. Bij de „particulieren" is het kalm, weinig animo, én nu komen wij weder in het vaarwater van het Dagblad. Wat was de toepassing van het sermoen over de „booze geesten?" Alleen dit: „Het zou kunnen gebeuren dat deze of gene er zich door liet influenceeren ten aanzien van zijn plannen tot opluistering van de ontvangst,, in de volgende week ook in de residentie aan het konink lijk echtpaar te bereiden. Hiertegen gewaarschuwd te zijn, zal, vertrouwen wij, voldoende zijn om integendeel algemeen des te grooter opgewektheid te doen ontstaan, bij het streven om de residentie niet achter te doen staan bij de hoofdstad" en wat er verder volgt. Wij zouden te breedvoerig worden, wilden wij in alle bijzonderheden aantoonen het hemelsbreed verschil tusschen het bezoek van Z. M. aan de hooidstad, waar hij zijn jeugdige gemalin voor de eerste maal binnen leidt, of zijn terugkeer in de residentie, waardoor natuurlijk de feestviering een geheel ander karakter krijgt. Wij voegen hier alleen dit ten slotte bij dat degelijke residentiebewonersen die zijn er hier genoeg, die het voorrecht Nederlander te zijn evenzeer naar waarde weten te schatten als het voorrecht om als zoodanig door een vorst uit het huis van Oranje te worden geregeerd, niets ge diend zijn met het roeren van de groote trom door de heeren van het Dagblad, en veel liever Hofdijk nazeggen de vier regels uit het doorhem vervaardigde gelegenheidsstuk Wat grooter, waar 'tvolk aan zijn. stamhuis verbonden In hein zijn grondwettigen koning begroet, Die nooit eenig woord dat hij gaf, heeft geschonden Die doet wat hij kan en die vAl wat hij moet. (Van onzen eigen verslaggever.) Aau alles komt een end, heeft de geestige schrjj ver van Olie Camillen Fritz Reuter gezegd ook aan een voor den verslaggever drukke feest- week, die dan wel eens een nacht aan den dag moet vastknoopen, waardoor die week tweemaal zoo lang wordt als een gewone. Amsterdam heeft, zooals te voorzien was, weder gejubeld, ditmaal niet het minst om de verschijning van de nieuwe koningin. Van grove wanklanken heeft men nog niet veel vernomen, toch leverde de verloopen week stof genoeg tot aan- en op merkingen, vooral voor den critischen geest. Nu reeds critiek te geven, nu reeds den indruk terug te geven dien deze week op mij gemaakt heeft, daarvoor is thans nog niet de gelegenheid geko men. Als objectief verslaggever rest mij nog te vermelden, dat het bal ten hove Zaterdag avond te 8 uren begonnen, te middernacht was geëindigd. Van de 400 dames die verwacht werden, ver schenen er slechts 140 a 150. Doch de pracht en luister der toiletten, de rijkdom van diamanten en edele gesteenten, die door deze dames werden tentoongespreid, is onbeschrijfelijk. Het heeren- personeel was zeer sterk vertegenwoordigd. Men schatte het getal op 1400, meest officieren der schutterij en van het garnizoen aldaar. Er is gedanst, stok-stijf gedanst. Vermoeid van het dansen was, geloof ik, niemand. HH. MM,, de groothertog en de groothertogin dansten niet. De vorstelijke personen retireerden zich even voor middernacht, ten teeken dat ook dit zoo zeldzaam in het paleis te aanschouwen feest was geëindigd. Zondag morgen teil uren woonden de Vorste lijke bezoekers de godsdienstoefening bij in de Nieuwe kerk waarin Dr. J. J. L. ten Kate als redenaar optrad. Toen de deuren van dit eer biedwaardig kerkgebouw te 9 uren werden geopend, stroomde het gebouw in minder dan een kwartier vol, zoodat deze menschenmassa, als pekelharing in het vat opeengepakt, precies 2 uur iu, stille bewondering konden wachten op de vorste lijke personen, want dat het allen belangstel lenden in den godsdienst en heilbegeerige barten waren, die waren samengestroomd, meen ik met het volste recht te mogen betwijfelen. Onze eenige Ten Kate hield bij den aanvang der godsdienstoefening tot den koning en de koningin eene dichterlijke toespraak, die in een hartroerend gebed om den zegen des Heeren voor geheel het vorstelijk huis en hunne aanverwanten eindigde. Te 2 uren bezichtigden de vorstelijke bezoekers Natura Artis Magistra, onzen prachtigen en nooit volprezen dierentuin Meer dan 20,000 groote en kleine menschen waren hier samengestroomd om alles te vernielen, alle bloemen en jonge plan ten te vertrappen en te vertreden, teneinde hunne telkens weder, opkomendenieuwsgierigheid te bevredigen van den koning en de koningin te zien. „Ik heb de koningin al dertien keer gezien", hooide ik met een schorre stem een jongen uitroepen, die over heg en steg, over bloembedden en ijzeren hekken mij in een stille laan voorbij vloog, om op een ander punt, waar de stoet moest passeeren, voor de I4e keer zijn hart te kunnen ophalen. Het was een waar woord van een bejaard bezadigd man, die zeide dat het def tige publiek in Artis minder eerbied voor zijne vorstin toonde dan het volk op den Dam. De wanorde was dan ook inderdaad grenzeloos, Geruimen tijd vertoefden de hooge bezoekers in de wildebeesten-galerij bij de zeeleeuwen, welke beesten H. M. zeide nog nooit te hebben gezien, en in de bibliotheek, waar met bijzondere belangstelling het geheel eenig Japansch Museum werd bezichtigd. Te 4 uren keerden de vorstelijke bezoekers terug, na den verdienstelijken directeur, onzen beminden dr. G. F. Westerman hunne hooge in genomenheid betuigd te hebben met deze steeds in bloei toenemende eenige inrichting. (Maandag middag.) Een week minus éen uur is voorbij. Kanon schoten doen den ether even als voor acht dagen trillen. Toen ten teeken der „blijde inkomste", thans als saluutschoten tot afscheidsgroet. Een kleiner stoet dan voor acht dagen, nu bestaande uit de leden van den gemeenteraad en het bureau der feestcommissie, is in dezelfde prachtige salon van het Rijnspoorwegstation bijeen om de vorste lijke personen uitgeleide te doen. Z. M. de koning verklaarde, blijkbaar aange daan, zeer gevoelig te zijn voor zoovele blijken van trouw en verknochtheid als hij nu weder in Amsterdam had ondervonden. Hij verzocht den burgemeester zijn welgemeenden dank ook naméns de koningin en zijne aanverwanten daarvoor aan de burgerij te willen overbrengen. Onder een Hoera, leve de koning, leve de koningin! zette de trein zich in beweging, die weldra uit het ge zicht was en waarmede de feesten in Amsterdam zijn geëindigd. Door Z. M. den koning zijn nog benoemd: tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon baron Roëll, commissaris des konings in Noord- Holland, tot officier jhr. G. A. Tindal, onder voorzitter der feestcommissie te Amsterdamtot

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1