BUITENLAND. Telegraphische berichten. De Feesten te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kunst nieuws. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Nog een staaltje van een damestoilet, door een mannenhand beschreven: „Het toilet der koningin was een wit zijden balcostuum, met laag lijf en ontbloote armen, sleep, opgenomen met kanten." Deze phrase bien tournée, waarin men niet weet wat meer te waardeeren, de fijnheid der woor denkeus of de nauwkeurigheid der omschrijving, is te vinden inMaar dat doet er niet toe. 'tls voldoende dat zij uit een onzer groot-formaat dagbladen afkomstig is. Volgens het Nieuws van den Dag kunnen de nieuwe 2J centstukken niet in omloop gebracht worden, dewijl ze bijna juist de grootte, zwaarte en kleur hebben van de (oude) koperen centen. Er zou dus verwarring en nadeel uit ontstaan. Van iemand die de stukken ook gezien heeft, vernemen wij echter dat ze grooter zijn dan de centen en het verschil groot genoeg is om het gevaar voor vergissingen weg te nemen. Het telegraafkantoor te Kuinre wordt op den 26" dezer voor het algemeen verkeer geopend, en met ingang van den le" Mei aanstaande wordt een rijkstelegraaf kantoor met beperkte dagdienst geopend te Huizen en te Nieuwe Pekela. Bij Prov. blad no. 40 vestigt de commissaris des konings in deze provincie er de aandacht van de collegies van burg. en weth. op, dat met den derden Maandag van September dezes jaars de in de districten Middelburg en Goes benoemde leden van de tweede kamer der staten generaal, de heeren Jhr. J. L. de Jonge en mr. P. H. Saaijmans Vader, aftreden, met verzoek de voor de ver kiezing noodige maatregelen te willen nemen. Van onsen eigen verslaggever.) Het gala-concert gisteren avond in Felix Meritis gegeven, moet, naar men mij mededeelde, schit terend geweest zijn. Meer kan ik er niet van zeggen, aangezien voor deze festiviteit aan de vertegenwoordigers der pers geen toegang was verleend en ik geen lust had d prix d'or een plaats te koopen. Uit goede bron toch vernam ik dat het bestuur dezer aristocratische sociëteit plaatsen verkocht heeft voor 10 a f 15 ieder. Het programma was als volgt samengesteld Ouverture van „Le Nozze di Figaro" van Mo zart; Aria uit „Les Möusquetaires de la Reine" van Halévy, door mej. Born; „Polonaise" van Weber, met orkest-begeleiding van Liszt, door mej. Verhulst; Le Passant, van Ooppée, voor te dragen door de dames Josephine en Jeanne de GrootAir uit „Mireille" van Gounod, door mej. Schaefer; a. „Norwegischer Brautzug" van E. Grieg; b. „Valse" van Chopin; c. „Valse Caprice" van Schubert-Liszt, door mej. Verhulst; „Page aria's" uit „Le Nozze di Figaro" van Mozart, door mej. Born; ouverture van „Guillaume Teil" van Rossini. De feestelijkheden die voor heden in den offieiee len feestgids worden aangekondigd zijn weinige. „Bezoek, te brengen door HH. MM. aan Arti et Amicitiae, ter bezichtiging van een aan HH. MM, aan te bieden kunst-album," en „Gala-bal ten hove des avonds te 8 uren" is alles wat de gids weet. Op dat bal worden duizend heeren en vier honderd dames verwacht, die de uitnoodiging daartoe hebben aangenomen. Heden voormiddag te half elf werd door HH. MM. het toegezegde bezoek aan Arti gebracht, alwaar zij ruim een uur vertoefden. Tot het kunst-album zijn door 92 beoefenaars der kunst bijdragen geleverd. Ook de 39 pensionaires van Z. M. den koning hebben een album, met even zooveel teekeningen in waterverf, aangeboden. De koning verklaarde noode van het gezelschap der kunstenaars te scheidenhij stelde hen aan de koningin voor als mannen, even als de koning zelf bezield met warme harten voor de nationale zaak. Vervolgens werd door het koninklijk gezelschap een bezoek afgelegd in het burgerweeshuis, waai de netheid der lokalen zeer geprezen werd. Z. M. zeide hier, dat sedert Van Speijk's helden dood, het weeshuis een nationaal gedenkteeken is, waar Nederland roem op draagt. De koning liet zich de plaats wijzen, waar het hierop toe passelijke gedicht van den heer Burlage in mar mer uitgebeiteld is. Te half twee werd een bezoek aan het blinden instituut gebracht, waar eene muziek-uitvoering gegeven werd, die diepen indruk op de hooge bezoekers maakte. Aan deze instelling werd door Z, M. de groote medaille van verdiensten ge schonken. Nadat het katholieke Maagdenhuis nog bezich tigd was, bracht de koningin met de groother togin van Saksen-Weimar een bezoek in den bazaar van Arbeid adelt. De burgemeester van Amsterdam is benoemd tot grootofficier en de heer Luden kommandant der eerewacht, tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Maandag verlaten de vorstelijke bezoekers do hoofdstad, tot aan het station begeleid door den gemeenteraad, het bestuur der feestcommissie en de eerewacht te paard, pensioenen. Pensioen verleend ten laste van den staat aan J. J. Leijendekker, gewezen com mies bij het departement van justitie, ten bedrage van 1069 's jaars. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats de ge meente Haaksbergen, G. H. G. van Beest, candi- daat-notaris te Wijk bij Duurstede. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van de Bilt aan mr. W. C. baron van Boetzelaer. geneeskundige raden. Benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Noord-Holland mr. C. M. J. Willeumier, te Amsterdam. registratie en domeinen. Benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Eist R. P. van de Kasteele, thans te Rhenen. Onder voorzitterschap van den heer J. J. L. Luti, en in tegenwoordigheid van een vijftiental leden, werd gisteren avond in de sociëteit St. Joris alhier de algemeene vergadering gehouden vafi de vereeniging tot wering van schoolverzuim te Mid delburg. Na de mededeeling van het bestuur dat van de loge la compagnie durable alhier voor dit jaar eene toelage van f 50 was ontvangen, werd door den secretaris, den heer J. Vermeulen, het jaarverslag over 1878 uitgebracht. Dewijl dit verslag gedrukt en verspreid zal worden, bepalen wij ons slechts tot de mededeeling van enkele bp zonderheden. De bemoeiingen van de vereeniging, die zich vroeger alleen tot de school G, voor kinderen van onvermogenden, beperkten, hebben zich in het afgeloopen jaar ook uitgestrekt tot de school F, voor kinderen van minvermogenden. Het aantal leerlingen op laatstgemelde school bedroeg op 1 Januari 1878 4.37 en de willekeurige verzuimen gaven de volgende cijfers1° kwartaal 2°/„, 2' 3"/10,36 3710 en 4e eveneens 37,pet, of over het geheele jaar 37,0 pet. Omtrent de school G, op 1 Jan. 1878 472 leerlingen tellende, wordt vermeld dat het verzuim in de le klasse, dat in 1875 nog V/l0 »/0 en in '77 "*/1000 bedroeg, in 78 tot 000 °/t> daalde. Het gemiddelde verzuim op die school is weder iets lager dan het vorige jaar en bedraagt nu 533/,00 tegen 5 37,00 in '77. Werd het vorige jaar met ingenomenheid melding gemaakt van de medewerking der armverzorgers, thans moet worden medegedeeld dat slechts éen dier heeren met zijne bemoeiingen is blijven voortgaan. Aan de heeren De Jager en De Man, hoofdon derwijzers op de scholen G. en' F., wordt in het verslag hulde gebracht voor hunne onvermoeide en zeer gewaardeerde medewerking. De middelen, die tot bevordering van het doel der vereeniging aangewend worden, zijn dezelfde gebleven als vorige jaren. Vooral wordt het nut en de goede werking van het bezoeken der ouders in het licht gesteld. Op 1 Januari 1878 telde de vereeniging 168 leden, waaronder 5 donateurs en 22 vrouwenop het einde van dat jaar was het getal leden tot 204 gestegen, waaronder 8 donateurs en 27 vrouwen. Na de voorlezing van het verslag werd door den voorzitter, als tolk der vergadering, een woord van hulde en dank gebracht aan den secretaris, voor diens op hoogen prijs gestelde bemoeiingen. De rekening over 1878, nagezien en in orde bevonden zijnde, werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1325,381, met een goed slot van f 581.46 J. Eindelijk werd in de door het bedanken van den heer G. E. Termaat bestaande vacature van een bestuurslid voorzien, door de benoeming als zoodanig van den heer G. Jeras. Bevorderd te Leiden tot doctor in de rechten de heer F. N. van der Bilt, geboren te Tholen, met een academisch proefschrift getiteldOver het Pruisische grondboekstelsel. De kapitein-intendant Van Gendt, die 1° Mei a. zijn studiën aan de krijgsschool volbracht zal hebben, is door den minister van oorlog belast met. een gedeelte van het werk voor de vereen voudigde uitgave van het Recueil Militair, als mede met het samenstellen van een voorschrift voor het beheeren van militaire ziekeninriehtingen. Op verzoek andermaal verlengd tot 1 Ja nuari 1880 de tijd van duur der detacheering van den kapitein B. J. J. Magnin, van het wapen der infanterie hier te lande, bij het wapen der infan terie van het leger in Nederlandsch-Indië. Men verzoekt ons mede te deelen, dat voor de voorstelling van het Rotterdamseh Tooneelgezel- schap op morgen avond nog gelegenheid zal bestaan om plaats te bespreken morgen (Zondag) van 1 tot 2 uren. Een man, K. genaamd, gisteren middag op het driemastschip 's Oravenhage aan de Loskaai alhier werkzaam met kolen dragen, had het ongeluk omstreeks half vier van het dek in het ruim te vallen. Ernstig aan hoofd en lichaam bezeerd werd hij per draagbaar naar zijne woning vervoerd. Een jongmensch, B. geheeten en te Vlissin- gen woonachtig, die, niettegenstaande zijn jeug digen leeftijd, reeds herhaalde malen in handen der politie geweest is, werd gisteren middag aldaar weder gearresteerd, onder verdenking van diefstal in een bewoond huis gepleegd te hebben. Hij werd naar het huis van bewaring alhier overgebracht. De Zigeuner-familie, welke Woensdag alhier vertoefde, heeft ook Goes bezocht en den nacht te 's Heer Hendrikskinderen doorgebracht. Daar liep haar paard weg en om dit weer te vinden wendde zij zich tot de politie te Goes, die de gelegenheid waarnam om hun te kennen te geven, dat haar bezoek aan een bepaalden tijd was ge bonden. Het bleek tevens, dat de familie afkom stig was van een plaatsje in Wallachije, waar het bestuur haar met een som van 6 francs als gift de wijde wereld bad ingezonden. De man beweert het ketellappersvak uit te oefenen, maar schijnt met de zijnen meer werk van het bedelen te maken. Het paard is teruggevonden, en de familie heeft gisteren avond Goes weder verlaten. Gisteren middag te 2 uren viel de 60jarige metselaarsknecht J. D. op de groote kade te Goes van een dak, waarop hij werkzaam was, op de straat. Zeer zwaar gekneusd, moest bij naar zijne woning worden gebracht, waar dr. Kooman hem geneeskundige hulp verleende. De toestand van den ongelukkige is zeer zorgwekkend. De oudste notaris in Nederland heeft onlangs zijn 87en verjaardag beleefd. Het is de heer F. Meijer, te Bladel, bij Eindhoven. Hij is in het bezit van een goede gezondheid en neemt zijn uitgebreide praktijk nog met lust en ijver waar. Een brief, die den 14 Maart 11. uit Doetinchem met een duidelijk adres naar Wageningen werd verzonden, is 15 April jl. aan zijn adres bezorgd, na in dien tijd een reis naar Amerika te hebben gemaakt. Volgens de Prov. Gron. Ct. heeft de advo caat, die onlangs eene arme dagloonster ƒ18.46 voor proceskosten in rekening bracht, haar 16 doen teruggeven. Het eerste bericht schijnt dus waar te zijn ge weest. Het bewijst natuurlijk niets tegen den advooatenstand in 't algemeen, daar tegenover éen voorbeeld van te hoog rekenen, er misschien honderd gesteld kunnen worden, waarin rechts geleerde hulp en raad om niet en uit menschlie- vendheid gegeven wordén. Het bestuur van het Genootschap tot bevor dering van de Christelijke heiliging van den Zon dag, heeft den koning verzocht wettelijke veror deningen in te voeren, krachtens welke in het belang van de Zondagsrust van althans een deej der spoorweg-beambten, in Nederland alle ver voer en doorvoer van koopmans- of vrachtgoe deren langs de spoorwegen gedurende den Zondag worden verbodenzoodat de verzending van vrachtgoederen, daags vóór den Zondag in ont vangst genomen, eerst 24 uren later moge plaats hebben en loopende goederentreinen gedurende den Zondag zuilen moeten stil blijven. De burgemeester van Hemellumer Oldephaert en Noordwolde, de heer Van Heeckeren, is op een zeiltochtje op het Fluessermeer verdronken. Men had hem gewaarschuwd dat de terugreis te gevaarlijk was en zijn tochtgenoot had hem dan ook niet willen vergezellen. Den volgenden mor gen vond men bet bootje omgekeerd drijvende- De Amst. Ct. deelt het volgende mede: Een kleine bijzonderheid, die het goede hart onzer koningin teekent, en tevens een blijk is van den indruk, door de plechtigheid in de Nieuwe kerk op H. M. gemaakt is dat H. M. den bloe menkrans, door de beide weesmeisjes C. Stein- metz en C. Jeckering haar aangeboden, niet aan de grootmeesteres, baronesse Van Hogen- dorpdie de overige ontvangen voorwerpen tijdelijk in bewaring namafgegeven maar in de hand gehouden heeft. Wat men echter wel licht niet weet, is, dat H.M. zelve den krans, bij het verlaten van het kerkgebouw, in het rijtuig heeft meegenomen en naar bare vertrekken in het paleis gebracht heeft waar hij nog hangt, om zoo lang mogelijk eene herinnering te blijven van de aandoenlijke plechtigheid. Men leest in De Maasbode: Een R. Kath. geestelijke had eergisteren te Rotterdam een zeer onaangename ontmoeting. Na des morgens een zieke vrouw, die van de sacramenten der stervenden was voorzien, bezocht te hebben, werd hij des avonds weder bij haar ontboden. Hij gaf aan het verzoek gevolg en vond op de kamer der zieke een broeder der vrouw, die ontdekt had, dat zij „door een booze hand was aangeraakt." Naar zijn meening kon de priester dit kwaad wegnemen. Daarom had hij den geestelijke ontboden en verzocht hem nu de zieke te helpen. De verbaasde priester trachtte hem te beduiden, dat hij een bijgeloovig denk beeld had, hetwelk de Kath. kerk veroordeelt, en dat de priester in zulken toestand niets doen kan maar redeneeren had geen invloed op den man^ en het baatte niet, dat de priester hem op den aard der ziekte wees, waaraan de vrouw leed. Stokstijf hield hij vol, dat zij aangeraakt was en de priester haar genezen kon en moest. Toen deze nu duidelijk verklaarde, dat hij niets doen kon en niets doen zou, begon de man bedreigin gen te doen hooren, werd uiterst vertoornd en verklaarde, dat de priester de kamer niet verla ten zou, voor hij aan zijn verlangen voldaan had. Daarentegen verklaarde de priester moedig, dat hij liever sterven zou, dan aan dit bijgeloof toe te geven. Dat tooneel duurde vijf kwartier lang, tot het den geestelijke eindelijk door een list gelukte, het vertrek en het huis te verlaten. Uitgeput kwam de waardige geestelijke, wiens zenuwgestel reeds sedert lang geschokt is, in de pastorie aan. Te Moskou zijn honderde huizen door de overstrooming ondergeloopen; van persoonlijke ongelukken hoort men nog niet. De stroom vernielde eenige spoorwegbruggen, zoodat de ge meenschap met de oude hoofdstad van het Russische rijk in de meeste richtingen is afgebroken. binnenland. Amsterdam. De eerste stoomboot der maat schappij Nederland, rechtstreeks door het kanaal van Suez naar Java bestemd, verliet heden onder feestelijk uitgeleide Amsterdam en voer met eigen stoomvermogen door het Noordzee-kanaal naar zee. i buitenland. Parijs. Frankrijk en Engeland hebben aan den khedive eene nota gezonden met uitnoodiging om, volgens zijne verplichting, Europeesche mi nisters te benoemen die niet willekeurig kunnen worden afgezet, Rome. Men verzekert dat de pans een docu ment zal uitvaardigen, waarin de regeeringen uitgenoodigd worden zich onderling te verstaan over maatregelen tegen het socialisme. Op den 24sten dezer werden alhier, in het openbaar, te koop aangeboden: lo. Een heerenhuis en erve, met tuin en vrijen uitgang in de Wagenaarstraat te Middelburg, wijk D no. 84. Opgehouden op f 7700. 2o. Een huis erf, met bleekveld, op de Bree aldaar, wijk E no. 119 en 120. Verkocht voor f 652. 3o. Een dito, met bleekveld, naast het vorige perceel, wijk E no. 121. Verkocht voor f 876. 4o. Een dito, op den Korendijk aldaar, wijk P no. 70. Verkocht voor f 1504. 5o. Een dito, in de Breestraat aldaar, wijk O no. 175. Verkocht voor f 1003. 6o. Een dito, in de Zusterstraat aldaar, wijk I no. 224. Verkocht voor f 800. 7o. Een dito, in den Penninghoek aldaar, wijk L. no 50. Verkocht voor f 850. 8o. Eene erve, in den Sint Jansgang aldaar, groot 1 are, 8 centiaren, met recht van erfpacht op 12 centiaren daartegen liggenden grond. Ver kocht voor f 300. Gisteren werden alhier, in het openbaar, te koop aangeboden. lo. Een huis en erf, te Middelburg, aan den Achtersingel, wijk Q. no. 170. Verkocht voor f 605. 2. Een pakhuis en erf aldaar, wijk Q no. 169. Verkocht voor 575. 3o. Een stal, pakhuis en erf aldaar, wijk Q no. 168. Opgehouden op 550. 25 Apr. 's av. 11 u. 48 gr. 26 's morg. 8 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 52 gr. 's av. 6 u. 50 gr. De Belgische kamer is sedert een dag of wat bezig aan de algemeene beraadslaging over de wet op het lager onderwijs. De bijzonderheden van dit debat kunnen onzen lezers slechts matige belangstelling inboezemen. De onderwijs-quaestie is bij ons te lande zoo van alle zijden herhaaldelijk bekeken en besproken, dat de verdediging der zelfde stellingen, de verkondiging derzelfde meer of minder met een politiek doel gekweekte ge moedsbezwaren in een naburig land onze nieuws gierigheid slechts in geringe mate kan opwekken. Integendeel, het was verleden jaar eene ware verlichting voor het couranten schrijvend en couranten lezend publiek, toen men eens zwijgen kon over eene zaak, die vervelend was geworden en toch van te veel belang was om ze te laten rusten vóór men taliter qualiter zijn doel had bereikt. Geheel anders is het thans bij onze zuidelijke naburen. Zij zijn midden in den strijd en voeren dien met groote warmte van beide zijden. De nationale tijd wordt niet gespaard. De heer Kervyn de Lettenhove, die de niet zeer

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2