BUITENLAND. Teiegraptuscne berichten. De Feesten te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. Axel, 23 April. Bij den landbouwer C. B. alhier, zijn in den nacht van 22 op 23 dezer 23 kippen ontvreemd. Eenigen tijd geleden heeft men er 27 van hem medegenomen. De dader of daders zijn onbekend. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. In eene vergadering der V ereeniging ter be- oefening van de krijgswetenschapWoensdag te 'sGravenhage gehouden, hield de' kapitein W. Rooseboom eene voordracht over „de handhaving onzer onzijdigheid in verband met de Wesfrer- schelde." Naar zijne meening is de vaart van vreemde oorlogsschepen door de Schelde geen schending onzer neutraliteit en zou die, bij een oorlog eener vreemde mogendheid tegen België, moeten toegelaten worden. Andere sprekers waren het hiermede echter niet eens en betoogden dat de Schelde evenzeer tot het gebied van onzen staat behoort als al onze andere rivieren, en dat wij op haar dus onze souvereiniteitsrechten be- hooren te handhaven. Nog wees de heer Rooseboom op het groote belang van Ter Neuzen, in geval van een oorlog tusschen ons land en België. In de toespraak van den heer De Tornaco aan Z. M. den koning, gisteren door het Handelsblad medegedeeld, kwamen verscheidene fouten voor. Enkele daarvan hebben wij verbeterd. Voor: la bonne et franche amitiê quHl vous avouaitleze men echter: la bonne et franche amitié quHl vous a vouée. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de St. et. ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van het veeartsenijkundig examenzitting zal houden op Dinsdag 1 Juli e. k. en volgende dagen, in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. japon, met licht onderkleed, hoed van gelijke kleur en donkergrijzen (dus alles behalve crème): voorjaarsmantel met donkerder borduursel." Het Nieuws van den Lag: „de koningin droeg een kleed van cardinaal-rood (dat is dus purper) met licht rose satijn gegarneerd, en een mantel model-rotonde, van donker mastiek satijn, met donker passement gegarneerd. Een hoed van dezelfde kleur al3 de japon enz. De Haarlemsche courant: „H. M. was ditmaal gekleed in een grenaatkleurig robe, met licht paarsch afgezet en een langen, met kanten gegar- neerden sleep: een mantel van crème kleur met goud geborduurd lichtgrijs bont afgezet, een paarsch satijnen hoedje met kant getooid en zwart kanten brides De N. Rott. Ct.: „een roodbruin satijnen kleed, keurig gegarneerd, een crème jacquette met goud borduursel en bont, en een bruinen hoed met liggende, grijskleurige veer." Het Vaderland: „een kleed van ponceau zijde (dat is klaprozen-kleur) met zeer langen sleep, opgenomen met prachtige kanten en met eeu smaakvol gegarneerd grijs jacquet, getooid met een hoed van de kleuren harer robe." Volgens het Handels blad was de koning gistereq in generaals-uniform, volgens het Nieuws was Z. M. weder in admiraals-kleeding, volgens de Opregte droeg hij de uniform van „generaal der kavallerie." Zou het mogelijk, zijn dat Z. M. om aan ieder wapen genoegen te geven, in het Paleis voor Volksvlijt eenige malen van kleeding verwisseld heeft? Te beginnen met 26 April a. zullen de stoom schepen van de Maatschappij Nederlandwelke tot dusverre des Zaterdags om de drie weken uit Nieuwediep naar Indië vertrokken, des Zaterdags om de 14 dagen van Amsterdam afvaren. De brieven bestemd om rechtstreeks met de bedoelde stoomschepen uit Nederland naar Indië te worden verzonden, moeten uiterlijk te negen uren 's morgens van den dag van vertrek der stoomschepen ten postkantore te Amsterdam aan wezig zijn; gedrukte stukken en monsters van koopwaren den vorigen avond. In de omgekeerde richting, namelijk uit Indië naar Nederland, zullen de bedoelde stoomschepen, te rekenen van den 21ett Juni e. k,, mede om de 14 dagen vertrekken. De St. ct. bevat de akte van oprichting van de naamlooze vennootschap de Oester Visscherij Triton, ten doel hebbende exploitatie van oester - eu mosselbanken en de teelt van schelpdieren in het algemeen en van de oesters iu het bijzonder. De vennootschap, waarvan de heer C. A. van Renterghem, doctor in de genees-heel- en verlos kunde, te Goes, tot directeur benoemd is, is aan gegaan voor 20 jaren. Dames-toiletten te beschrijven, is geen mannen werk. Dit blijkt tegenwoordig dagelijks uit de zeer uiteenloopende voorstellingen, welke men in onze dagbladen aantreft van de toiletten waarmede H. M. de koningin verschijnt. Onze verslaggever te Amsterdam seinde ons gisteren: „koningin gekleed raisin de corinthe roodbruin crème mantel." Wij erkennen ootmoedig, met dit tele gram geen weg geweten en er dus iets van gemaakt te hebben, waarvan de juistheid ons alles behalve boven bedenking toescheen, maar keken nu met dubbele belangstelling uit naar de bladen, welker verslaggevers op de plaats zelve hun waarnemingen konden neer-schrijven. En wat vinden wij nu? Volgens het Handelsblad was H. M. gekleed, „in een granaatkleurig (dat komt ongeveer over een met onze krenten-kleur) moirée en satijnen elk zuchtje schijnt haar vreemde geluiden toe te fluisteren. Elisabeth was volstrekt niet vrij van die vergeefelijke vrouwelijke angstvalligheid en hoe vast ^ij ook besloten had om Dick te ver laten en een einde aan dat ondragelijke leven met hem te maken, deinsde zij toch terug voor deze eenzame wandeling, waarop de hez-innering aan den gepleegden moord haar steeds vervolgde. Zij vermeed de akkers welke zij dien morgen met Diek betreden had; maar toen zij den weg bereikte, was zij wel genoodzaakt vóór langs het kasteel te gaan en dus moest zij ook onvermijde lijk de plek voorbij waar Harry gelegen had. Toen zij die plaats naderde, meende haar op gewekte verbeelding iets in de haag te zien be wegen, zij snelde er met een angstkreet voorbij en ijlde, bevende en ademloos een heel eind voort. Zij was voornemens naar Mitchin te wandelen waar zich het dichtst bijgelegen station bevond en zij wist dat daar omstreeks 5 uur in den morgen een trein passeerde, die haar in de gelegenheid zou stellen Uplandshire, waarschijnlijk voor altijd, te verlaten. Toen zij de buitenwijken der stad naderde, hoorde zij werkelijk voetstappen in haar nabijheid en «weldra verrees er uit de duisternis een man nelijke gedaante met een stok op den schouder, waaraan een bundel hooi hing; hij ging haar voorbij en bleef toen staan, hetgeen haar noopte baar stap te verhaasten en haar met nieuwe vrees vervulde. Wordt vervolgd.) (V an onzen eigen verslaggever.) De gala-voorstelling in den stadsschouwburg was gisteren avond prachtig. De schoone zaal was eenvoudig maar toepasselijk versierd. Aan weers zijden van het tooneel hingen rood fluweelen dra perieën met bloemen en gouden eikels doorstren- geld. Aan de toegangen waren fijne planten en bloemen geplaatst, alsmede in de portalen en langs de trappen waarlangs de vorstelijke bezoekers naar de koningsloge passeerden. Deze loge was ge drapeerd met purper fluweel. Op den tocht van het paleis naar den schouwburg was de eerewacht weder in functie, op den terugweg niet. De Leidsche straat was nagenoeg weder geheel door illuminatiën van particulieren versierd. Het kleedermagazijn Oostmeier illumineerde met een Jablocbkoff-kaars. Overal langs den weg stonden duizende menschen geschaard. Politie en artillerie bewaarden de goede orde. Te 8 uren werden de vorstelijke bezoekers door den raad van beheer van het Neder la ndsch Tóoneél ontvangen. H. M. was in wit satijn, getooid met diamanten diadeem en het nationaal huldeblijk de hertogin, mede in wit satijn, droeg bij deze plech tigheid het bekende hoofdsieraad van kostbare edelgesteenten. Bij de ontvangst werden aan het koninklijk gezelschap pracht-exemplaren van het programma aangeboden, gebonden in wit satijn met purper fluweel. Allereerst werd eene feestcantate uitgevoerd van mevrouw Heiuze-Berg, in het Duitscb, mu ziek van haar echtgenoot den heer G. A. Heinze, waarbij mej. A. Born, hofcantatrice van Z. M., de solo-sopraanpartij op zich had genomen, en het koor, ongeveer 200 stemmen sterk, samen gesteld was uit de voornaamste zangverenigin gen der hoofdstad. Vervolgens werden de vier eerste tooneelen uit het eerste bedrijf van Maria Stuart van Schiller, metrisch door J. J. L. ten Kate vertaald, opge voerd. Mevr. Kleine was uitmuntend als Elisa beth van Engeland, mej. Jozephine de Groot vertolkte Maria Stuart op verdienstelijke wijze. Hierna werden het 3e, 4e en 5e tooneel van het vierde bedrijf van De Horatiussen, van Corneille, metrisch bewerkt door J. L. Wertheim, opgevoerd. Na een muzikaal intermezzo van W. Wijsman werd de voorstelling besloten met het tooneelspel Oranje en Nederland van Schimmel, waaraan door den heer W. J. Hofdijk een slotgedicht was toe gevoegd voor deze gelegenheid vervaardigd, dat door mevr. Kleine werd voorgedragen. Te half elf verlieten de vorstelijke bezoekers den schouwburg. Heden namiddag te 2j uur werd het ijzeren droge dok voor de handelsvaart in dienst gesteld, dat eene totale lengte heeft van 122 meters en een lichtvermogen van 4000 ton. HH. MM. de koning en de koningin met gevolg verschenen te ongeveer 3.45. Talrijke en aanzienlijke genoo- digden woonden deze feestelijke opening bij. Bij aankomst hield jhr G. A. Tindal de vol gende toespraak tot HH. MM. De heer Tindal betuigde uit naam van het bestuur der Droogdokmaatschappij aan de vorste lijke bezoekers dank voor hunne tegenwoordig heid. Hij herinnerde welke groote werken voor de scheepvaart onder 's konings regeering tot stand zijn gebracht. Daarvan is dit dok een uitvloeisel. Met medewerking van het gemeente bestuur was deze geschikte ligplaats verkregen. Als een bewijs dat de oude ondernemingsgeest te Amsterdam nog niet was uitgebluseht, was binnen twee dagen een kapitaal van 9 ton bijeen gebracht. Nadat met 500 man gedurende 16 maanden gewerkt was, is het werk nu voltooid. Hij dankte de koningin voor de wijding, die zij aan het dok zou geven, waarmede zij een blijk van liefde voor 'skonings onderdanen geeft. Hij eindigde met het koninklijk echtpaar een lang en gelukkig leven toe te wenschen, tot wel zijn van Nederland. Hij verzocht daarna de koningin, tot de plechtigheid van den doop over te gaan. Dit geschiedde op de volgende wijze. In een voor deze gelegenheid expresselij k geblazen dunne flesch was eenig vocht, terwijl de flesch aan een oranje-koord aan de bovenste punt van den steven van het dok opgehangen was. Deze flesch, aldus bevestigd, werd aan H. M. toegereikt, die haar vervolgens tegen den steven slingerde zoodat zij brak, en het vocht den steven besprenkelde. Aldus werd het dok, bij wijze van doop, ten dienste van de groote zeevaart ingewijd. Deze flesch was door de firma Joh. F. van der Horst en Co., hofleveranciers en fabrikanten van binnen- en buitenlandsche ordeteekenen als volgt versierd Een kraag van zwart en rood fluweel omsloo den hals, waarvan een lint van de Waldecksche kleuren met gouden fraDje afhing. Hierop was een strik bevestigd van de nationale en stadskleuren. De flesch werd gedekt door een zilveren schild, waarop het Amsterdamsche wapen was gegraveerd. De kurk was versierd met drie vlaggetjes, ver- toonende de nationale, Oranje en Waldecksche kleuren. Tien ceremoniemeesters namen de honneurs waar, die een strik droegen van de Amsterdamsche kleuren, voorzien van een schild, waarop het mo nogram A. D. M, was gegraveerd. De vorstelijke personen namen daarna al de werken in oogenschouw en brachten een bezoek aan het nieuwe stoomschip Prinses Marieder stoomvaartmaatschappij Nederland, alwaar zij een collation gebruikten. Aan het gala-diner van 88 couverts op heden nemen een aantal hoofdofficieren van leger, marine en schutterij deel. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente 's Gravenpolder J. Risseeuw. Reeds onder Tel. ber. in ons vorig nommer. medegedeeld. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan E. A. Rovers, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Sluis, en aan J. C. Bouman, uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Terborg. posterijen. Benoemd tot commies der poste rijen le kl. J. A. Teljer, thans 2e kl., 2e kl. H. A. Hoxel, than3 3e kl., 3e kl. G. H. van Senden, thans 4e kl. en 4e kl. C. E. van der Loeff, thans surnumerair. Akte examens in Zeeland. Hoofdonderwijzers: geëxamineerd 4, toegelaten S. Kakebeeke, van Dreischor. Hulponderwijzeressen geëxamineerd 6, toege laten mej". H. A. de Badts, W. J. Dekker, en C. E. W. Worrell, allen van Middelburg, J. van Lare, van Groede, en J. E. J. Ross, van Goes. Onderwijzers Fransch: geëxamin. 8; geen der candidaten is geslaagd. Onderwijzers teekenen: geëxamineerd 3, terug getrokken 1toegelaten J. MarkusseC. van Puffelen en A. J. Vermeulen allen van Middelburg. Blijkens het eerste jaarverslag der Vrije ge meente te Amsterdam telt deze thans 642 leden en 372 begunstigers. De school voor godsdienst onderwijs wordt door 154 leerlingen bezocht, de cur sus over de beginselen der zedeleer door 70 dames gevolgd. De gemeente heeft, na aankoop van een seraphine-orgel, school-meubilair enz. een batig saldo van 83361, een bouwfonds van ruim f 7500, terwijl de leening van f 140,000 voor den bouw van een eigen lokaal ruim volteekend is. De officier van administratie 3C kl. F. H. M. Rant, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. Binnen weinige dagen kan het koninklijk besluit worden verwacht, waarbij de militaire geneeskun dige school te Amsterdam, wat betreft de opleiding voor artsen bij de marine en de koloniën, wordt opgeheven, en eene regeling der opleiding voor officieren van gezondheid der vloot en voor het Indische leger wordt vastgesteld, overeenkomstig het advies der commissie van enquête voor de te volgen wijze van opleiding van militaire artsen, echter eenigszins gewijzigd naar aanleiding der nieuwe geneeskundige wetgeving. Dit koninklijk besluit zal hoogstwaarschijnlijk binnen kort gevolgd worden door een voorstel tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst der marine en van het Oost-Indische leger, welk voorstel op dit oogen- blik bij de beide betrokken departementen een punt van ernstige overweging uitmaakt. Te Deventer is op eene verkooping een oud schilderij, voorstellende een vastenavonds-pret, toegeschreven wordende aan Jan Steen, door den schilder Striening gekocht voor ƒ860. Bergen» op Zoom24 April. Heden mid dag heeft zich in het Gasthuisstraatje alhier een geval van feitelijk verzet tegen de maréchaussée voorgedaan. De brigade-kommandant, den schilderswinkel van P. D. W.willende binnentreden tot verifi catie zijner maten en gewichten, werd door den eigenaar aangegrepen en tamelijk „in de verf gezet." Met behulp van den bijzijndeu maré chaussée werd de aanvaller teruggedrongen en had de verificatie plaats, waarvan het gevolg was dat al de aanwezige maten en gewichten in beslag werden genomen als ongeijkt en niet wettelijk. De overtreder zal zich voor beide feiten bij de justitie hebben te verantwoorden. Door de Tramwegmaatschappij te Rotterdam, worden de krachtigste pogingen aangewend, om in de volgende maand de lijn BeursFeestgebouw te openen. De rails zijn over het grootste deel van dien weg gelegd, de stallen en wagenhuizen naderen de voltooiing. Met de werkzaamheden aan andere lijnen zal ook binnen kort worden begonnen. De harddraverij te Amsterdam is gisteren middag te 3 uren door den regen verstoord. Hierdoor ontstond tegenover de koninklijke loge zulk een gedrang, dat de afsluiting verbroken werd. De vermaningen der politie baatten niets en werden zelfs met uittartingen beantwoord. Den burgemeester gelukte het door kalmte en vriendelijkheid alle verdere ongeregeldheden te voorkomen; doch eenige personen waren toen reeds onder den voet geraakt. Omstreeks 4 uren vertiok het koninklijke gezelschap, zoodat de hoop dat H. M. de koningin zelve de prijzen zou uitreiken, teleurgesteld werd. Eene juffrouw is gisteren te 's Hage, in een volksoploop, van hare porte-monnaie met f 10 ontlast. Het ding zat natuurlijk weer in een open mantelzakje. Het detachement schepelingen van de marine dat Zaterdag met de Prins van Oranje naar Oost- Indië zal worden overgevoerd, bestaat voor het grootste gedeelte uit lichtmatrozen, afkomstig van de opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal van fVassenaer. Het geleide over dat transport is opgedragen aan den bootsman B. Witteveen. De kunstboterfabrieken te Enschedé en Oldenzaal hebben het werk gestaakt, omdat de meikboter tegenwoordig zoo goedkoop is, dat haar boter niet meer kan concurreeren. Vad buitenland. Londen. Volgens Daily News heeft Yakoeb khan zich bereid verklaard een Britsch gezant schap te ontvangen. Parijs. De République frangaise beveelt de hernieuwing aan der handelstractaten voor 10 jaren. Kome. Garibaldi heeft het initiatief genomen tot eene inschrijving voor een millioen geweren, teneinde de natie te wapenen ter bevrijding van het nog door vreemdelingen beheerschte Italiaan- sche grondgebied. Italia irredenta). 24 Apr. 's av. 11 u. 44 gr. 25 0 's morg. 8 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 58 gr. 's av. 6 u. 48 gr. Het Journal des Débats bevatte gisteren het bericht dat de Fransche regeering, zoodra de kamers weder bijeen zijn, de vernietiging der verkiezing van Blanqui aan de kamer van afge vaardigden zou vragen. Het Journal officiel zal, zoodra het officieel den uitslag der verkiezing te Bordeaux bekend maakt, eenvoudig het aantal stemmen vermelden, op ieder der candidaten uit gebracht, zonder vooruit te loopen op de be schikking omtrent de verkiezing door de kamer te nemen. Het officieele blad zal dus een proces verbaal geven zonder conclusie. In hetzelfde be richt vermeldt het Journal des Débats nog, dat de regeering volstrekt geen plan heeft om aan Blan qui gratie te schenken, die, zooals men weet, voor 5 Juni gegeven, alle gevolgen eener amnes tie heeft. Mogen wij dus staat maken op de inlichtingen van het blad van het Imkercentrum, dat nauwe relaties heeft in het kabinet, dan heeft de regeering bepaald partij gekozen in deze be treurenswaardige zaak. Er staan voor haar twee wegen open. Of zij kan handelen, zooals de Débats thans aangeeft, óf zij kan zich op een onzijdig standpunt stellen en zeggen: „de kamer is volgens de wetgeving zelf rechter over de al of niet toelating van ledenwij berusten der halve in hare beslissing, daar de handhaving harer rechten haar zelve het best is toevertrouwd." Wanneer inderdaad de regeering volgens de wet de procesverbalen der stemming aan de kamer heeft doen toekomen, is er geene enkele wetsbe paling, welke haar verdere inmenging voorschrijft. In het dan volgend proces is de kamer rechter in eerste en laatste ressort, en staat het haar vrij, evenals het een hof van cassatie vrijstaat, de geschreven wet te overtreden en te schenden. Wanneer de kamer Blanqui, die zonder twijfel op het oogenblik zijner verkiezing niet verkiesbaar was, als lid toelaat, begaat zij iu hare oppermacht eene wetsscbennis, die niet te herstellen is zij overtreedt de bepalingen van de staatsregeling, welke zij zelve heeft helpen maken. Geene enkele constitutie, heeft het noodzakelijk geacht eene veiligheidsklep te maken voor zoo sterke span ning, als waarvan zulk een besluit het uitvloeisel zou zijn, wijl eene grondwet, die aan eene zekere vergadering van op bepaalde wijze benoemde

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2