Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws. Kunstnieuws. Rechtszaken. Koloniën. Hierna moet de eere-tempel op het Beursplein tegenover het Rokin vermeld worden, verlicht door 10.000 lampions en met een gasilluminatie van de initialen van het vorstelijk echtpaar, gedekt door een koningskroon op den top van dezen tempel. Hel stak deze gasverlichting bij die der lampions af. Het Rembrandtsplein was fantastisch a giorno verlicht, door guirlandes, tusschen zuilen en obelisken van lampions opge hangen. Voor het stadhuis prijkte de traditioneele gasverlichting, het Kattenburgerplein was mede prachtig verlicht. Tusschen de boomen was aldaar ter lengte van 600 meter een Venetiaansche verlich ting aangebracht, die in lichtsterkte wedijverde met de smaakvolle en toepasselijke gasilluminatie voor het kolossale marinegebouw, in de onmid dellijke nabijheid aangebracht. Over de geheele lengte der Westerstraat waren tusschen pyramiden guirlandes van lampions ge hangen. Tot zoo ver de officieele illuminatien van stadswege. Onder de .illuminatiën door particulieren, te veel om ze alle te noemen, mag niet onvermeld blijven, die voor de gebouwen van de stoomvaart maatschappij Nederlanddie met een schip, de Koning der Nederlandenillumineerde, en van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij op de prins Hendrikkade; van de koninklijke tabriek van stoom-en andere werktuigen op het Funen enz. enz. Doch waartoe meer Laat mij de verzekering geven dat allerwege waarlangs de koning en de koningin, vergezeld van den groot-hertog van Saksen-Weimar Eisenach met groot gevolg, in vier rijtuigen van 8 tot 10 uur een rijtoer maakte door onderscheidene wijken der stad licht in overvloed was, en vele illuminatiën zelfs smaakvol waren en de moeite van den tocht der hooge gasten wel loonden. Heden (Woensdag) werd cour ten hove gehou. den, welke ceremonie van 11.45 des voormiddags tot 3.30 des namiddags duurde. H. M. de koningin droeg een wit satijnen kleed, rijk gebrocheerd, ge tooid met juweeien hoofd-, hals- en borstsieraden. Ik zal U het groot aantal van de depu- tatien en vreemdelingen enz. niet noemen. Enkelen slechts: de voorzitters van de eerste en tweede kamers, de ministers, de minister-pre sident van Luxemburg, de kanselier der Neder landsche orden, de staten-generaal, verschillende hooge rechterlijke collegien, de commissaris des konings in de provincie met de gedeputeerde staten van Noord Holland, de staatsraad en de bisschop van Luxemburg met kapittel, de consuls van vreemde mogendheden, de geestelijkheid van Amsterdam, curatoren der academiën, burgemees ters en wethouders van vele gemeenten in Noord Holland, besturen van weerbaarheidsbonden, hoofdofficieren van leger, marine en schutterij, Onderscheidene leden van of personen behoorende tot rijks-, provinciale of gemeentelijke collegien enz. enz. allen in ambtgewaad en gala-costuum gekleed. Die geen officieel costuum droegen, kunnen heden avond te 9 uren „op coürgaan, mede het uur bestemd voor het cour voor dames. Tot recht begrip van cour diene, dat men enkel H.M. M.M. voorbij gaat, diep buigende als bewijs van voorstelling. De namen van de voorgestelden, op het oogenblik dat zij voor de vorstelijke personen verschenen zijn, worden door den ceremoniemeester afgeroepen, terwijl de buiging tevens een teeken is van gelukwensching met de gesloten echtver bintenis. Hierbij wordt niets gesproken, hetgeen bij eene gewone audiëntie öf van de zijde van den auditor óf van die van den auditus wel het geval kan zijn en zeer dikwijls geschiedt. Heden avond is er een diner van 70 couverts in de hofmaarschalks-zaal, dat is buiten tegenwoor digheid van Z. M. den koning. Bij de aanbieding van den gedenkpenning, dien de Amsterdamsche feestcommissie heeft laten slaan, hield haar voorzitter, de heer mr. H. J- van Lennep, gisteren de volgende toespraak „Ter eeuwige gedachtenis aan den plechtige n intocht van HH. MM. koning Willem III en ko ningin Emma, heeft de feestcommissie een me daille doen slaan, welke zij de eer heeft uwe majesteit aan te bieden. „Wij achten ons gelukkig, Sire, dit te mogen doen op deze plaats, in dezen stond. „De tempel, waarin wij ons bevinden, getuigt van een groot voorgeslacht. „Elke stap dien men hier doet, elke plek, waarop het oog zich vestigt, brengt eene blad zijde uit de geschiedenis van Amsterdam, ja van het gansche land voor dat oog terug. „En ook voor H. M. en haar huis is deze plaats eene bron van grootsche herinneringen. „Het verleden wijst ons op een koning Willem I, den verlosser, die hier voor het eerst den eed ontving van een herrezen volk. „Op een koning Willem II, den vorstelijken veldmaarschalk, die herhaaldelijk Neerlands leger scharen voorging ter overwinning. „Het heden wijst ons op U. M.die in 1849 de hulde van de gansche natie, in 1874 haren dank voor het vele goede, onder uwe regeering genoten, ontving en thans den heilwensch aan neemt van de trouwe burgerij uwer hoofdstad, dat het u en koningin Emma welga. „En de toekomst sire „Wij wenschen uwe majesteit toe, dat de kel deren, die zoo even der koningin een bewijs hunner hulde brachten, dat de ouderloozen, die straks zullen komen om haar als der weezen moeder te begroeten, als zij ouder van dagen zijn, aan het nageslacht zullen overbrengen wat deze medaille vermeldt „Uwer Majesteits trouwe hoofdstad, vereerd door 's konings wensch om hier zijne plechtige intrede te doen met Neerlands koningin, heeft haar met bloemen ontvangen. God geve dat deze medaille, waarvan slechts éen exemplaar in 't stadsarchief zal bewaard worden en waarvan de stempel ter beschikking van U. M. wordt gesteld, nog eeuwen in uw geslacht blijve berusten, en dat, als dan eenmaal een telg uit uw huis die in zijn koninklijk archief terugvindt, hij, evenals U. M. kunne getuigen: de band tusschen Neerlands koning en Nederland is een hechte band, is een band van liefde." corps diplomatique. Benoemd tot attaché bij het Nederlandsche corps diplomatique jhr. mr. W. M. van Weede. ridderorden. Vergunning verleend aan de na te noemen personen, tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde- en eereteekenen achter hunne namen vermeld, als: J. Israels te 's Gravenhage, ridder der orde van de Kroon van Italië. D. van der Made te Dordrecht, ridder 3e kl. van de orde van St. Stanislaus van Rusland. H.-Slingenberg te Amsterdam, de stalen krijgs- medaille van Duitschland aan het lint voor strijdenden, wegens diensten gedurende den veld tocht 1870/71 bewezen. C. de Lorm te 's Gravenhage, het kruis van verdienste van Saksen-Weimar-Eisenach. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Gieten J. C. Noot. telegraphie. Op verzoek ingetrokken de benoeming van den klerk der tweede klasse bij den rijkstelegraaf A. J. C. Zeldenrijk, tot tele grafist der derde klasse. koloniën. Goedgekeurd de benoeming van den heer A. d'Angremond, fabrikant te Leiden, tot „Gij hebt in uw slaap gewandeld en ik ben u hierheen gevolgd," antwoordde Elisabeth. „Kom mee dan," zei hij met een rilling, „kom mee." En hij maakte een beweging om het vertrek te verlaten. Maar Elisabeth weerhield hem met een gebiedend gebaar. „Dick 1" hijgde zjj en hief haar arm vermanend op, „Dick, zeg mij de waarheidIs dit het pistool waarmede Harry Tyrell getroffen werd Dick sloeg de oogen neder bij die vraag en hij deinsde achteruit. „Wat een dwaasheid! Hoe weet ik dat? Kom mee," sprak hij schor. „Neen, ik ga niet," zei Elisabeth en zag hem doordringend aan, vastbesloten nu een einde te maken aan den twijfel die haar zoolang gekweld had. „Dick, spreek de waarheid, is dit het pistool waarmede gij het bloed van Harry Tyrell vergoterf hebt Toen zij dit zei bedekte Dick zijn gelaat met zijn hand en viel kermend tegen de kist aan. „Waarom waarom vraagt gij dit," stamelde hij, „gij weet dat Jasper „Lieg niet meer, Dick," viel zij hem op plech- tigen toon in de rede. „God heeft de misdaad aanschouwd en hem alleen kunt gij vergiffenis vragen. Ik heb u reeds lang verdacht en Gods hand heeft u van nacht hierheen gevoerd zijn stim gebiedt u thans den naam van een onschul dig man te zuiveren 1" „Wilt gij mij verraden vroeg Dick, met een zweem van de oude woestheid in zijne oogen. „Nooit," zei Elisabeth met haar heldere, wel luidende stem. „Dick, dit is een geheim geweest laat het een geheim big ven het kan nu nooit ontdekt worden. Maar zuiver den naam van Jasper zeg dat hij het bloed zijns broeders niet vergoten heeft." „God alleen weet wat ik geleden heb" jammerde Dick. „Er is vergiffenis voor ons allen, als wij de waarheid voor hem belijden en niet trachten de schuld op een ander te werpen", sprak zij ernstig. „O Dick, zeg mij nu de waarheid, dan zal God u vergeven „Neen" zei Dick somber. „Hij heelt mij gevloekt mijn rechterhand gevloekt; heb ik mijn armen vader niet vermoord?" „Zijn genade is groot en die kunnen wij allen vinden. Zoek die nu, Dick, door de waarheid te spreken." „Gij hebt er mij toe gebracht, door de razende liefde die ik voor u koesterde. Ik kon het denkbeeld niet verdragen dat gij een van die Tyrells zoudt huwen." „En daarom beraamdet gij Harry's dood en het bedrog waarmede gij mij wijsmaaktet dat Jasper zijn broer vermoord had sprak Elisabeth bitter. Wordt vervolgd.) directeur, voorzitter der Surinaamsche bank te Paramaribo. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van lid der algemeene rekenkamer van Nederlandsch Indië aan den heer T. C. J. Kroesen. Akte-examens in Zeeland. Onderwijzers wis kunde: geëxamineerd 2, toegelaten 1, C. Brakman, van Vlissingen. Hoofdonderwijzers: geëxamineerd 4, toegelaten 2, Z. Bouwens, van Arnemuiden en A. Wisse, van Middelburg. Hulponderwijzersgeëxamineerd 7, toegelaten 6, P. Adriaanse, L. Flipse, A. J. van Kluijve en J. de Theye, allen van Middelburg, K. Jasperse, van Oostkapelle en C. G. Kramer van Nieuw- en Sint Joosland. Onderwijzeres Vrouwelijke handwerken, nut tige en fraaie: geëxamineerd 8 candidaten, mejD. C. W. Arnoldus, van Middelburg, M. J. Baart, van Vlissingen, J. S. de Haan, W. van Hoeve en C. E. Neteson, allen van Middelburg, en H. P. Wessel, van Goes. Voor de nuttige mej". M. Kuiler, van Veere, en A. W. J. Snijders, van Middelburg. Huisonderwijzeres. Schrijvengeexamineerd 6 candidaten, toegelaten mej. H. J. L. Izenburg, M. P. Verrijt en M. A. IJsselmuiden, allen van Middelburg. Onderwijzeres Teekenen: geexamineerd en toege laten mej. C. P. Götzke, van Middelburg. Voor de nuttige handwerken werden geexa mineerd 13 candidaten, toegelaten mej". G. J. ten Cate, van Goes, M. Huitink en H. J. L. Izenburg, van Middelburg, S. van der Linde, van Groede, A. M. van'Spaendonk, van Vlissingen, H. J. Tuitel, van Zierikzee, J. M, Visser, van Kapelle, D. A. Wiegerinck, M* A. IJsselmuiden en M. P. Verrijt, allen van Middelburg. Tot leeraar in de wiskunde en cosmographie aan de inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs te Deventer, in plaats van dr. F. de Boer, werd benoemd dr. E. G. Pij zei, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amersfoort. Door den heer J. P. Nonhebei, predikant bij de N. H. gemeente alhier, werd heden het feest zijner 25jarige ambtsvervulling, waarvan 17 jaren te Middelburg, gevierd. Tal van stoffelijke en andere bewijzen van belangstelling er. waardee ring vielen den jubilaris bij deze gelegenheid van verschillende zijden ten deel. Axel, 22 April. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is heden beroepen de heer M. J. Wentink, predikant bij die gemeente te Prinseland en Dinteloord. Van goed ingelichte zijde meldt men, dat de „Gereformeerde faculteit" tot stand zal komen en dat de heer dr. A. Kuyper in de maand Sep tember uit den Haag naar Amsterdam verhuist. Voor het Nederlandsch museum is ten geschenke ontvangen: van mevr. de wed. A. de Pinto, te 's Gravenhage, een geschildèrd kinderportret, van het jaar 1604. Voor de rechtbank te Haarlem werden gisteren de pleidooien gehouden in zake A. J. Oosterbaan, echtgenoote van E. van Rijn te 's-Gravenhage, tegen de directeuren van Teylers nalatenschap te Haarlem. Als erfgenaam naar de wet van moe derszijde van P. TeyJer, en als rechthebbende op een door dezen besproken legaat (later herroepen), beweert de eischeres recht te hebben om te vor deren, dat het origineele testament van Teyler met de aanteekeningen, door directeuren, als een tusschen haar en de gedaagden gemeene titel (art. 1922 B. W.), worde gebracht onder bewaring van een door de rechtbank aan te wijzen derde tot het geven van afschrift. Die vordering werd toegelicht door mr. S. van Houten, adv. te 's Gravenhage, terwijl voor direc teuren van Teyler's stichting gepleit werd door mr. Th. Heemskerk, adv. te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft de commissaris des konings in Noord-Brabant, den veldwachter der gemeente Roosendaal, die zich onlangs aan verregaande dronkenschap heeft schuldig gemaakt, ontslagen. De tegen hem ingebrachte aanklacht werd 21 April behandeld voor de arrondissements rechtbank te Breda en de eisch is f 60 boete, subs, gevangenisstraf. Een briefschrijver van het Rott. Nbl. te Batavia, die zich zijn nom de plume„Een ontevredene" op den duur volkomen waardig toont, schrijft in zijn jongsten brief o. a. het volgende: „Den generaal Bouwmeester, den nieuw benoem den leger-kommandant, benijd ik, omdat hij in zulk een heerlijk huis gaat wonen. Voor een paar jaren is er pas een prachtige balzaal bijgebouwd. De vorige legerkommandanten, ook „den her tog", hadden 't zonder gedaan, maar nu op eens was 't dringend noodig. Het werk werd door de genie uitgevoerd, en doet haar alle eer aan het heeft maar de bagatel gekost van een f 75,000. De legerkommandant kon gedurende het karreweitje op Buitenzorg gaan wonen en zijn huishuur-indemniteit beuren van f 600 's maands. Nu weder wordt een stevige steenen muur, die een gedeelte van het erf afsloot, afge broken, en, na annexatie van een stuk grond, zal in de afsluiting door een kolossaal ijzeren hek worden voorzien dat men hier in Indië ook niet voor niets heeftMen ziet, dat het gouver nement een nogal inschikkelijke huisheer is, die voor de reparatie van zijn perceelen iets over heeft. „Mogelijk zal de minister Van Rees zorgen dat het geld beter gebruikt wordt". De Chineezen te Riouw, die aldaar het overwegend deel der bevolking uitmaken, hebben den 26«n Februari jl. al hun winkels gesloten, als bewijs van ontevredenheid over de nieuwe belastingen. Eene enkele bedreiging met de mi litaire macht schijnt echter voldoende geweest te zijn om aan het verzet een einde te maken. Door groote dapperheid hebben de zonen van het Hemelsche rijk in onzen Indischen archipel zich trouwens nooit onderscheiden. Gisteren namiddag werd geboeid naar het huis van arrest alhier overgebracht een knaap van 16 jaren die, van de kermis te Schoondijke ko mende, zich tegen een meisje van zijn leeftijd oneerbare handelingen had veroorloofd. Het Spinoza-comité te 's Gravenhage heeft uit Parijs bericht ontvangen, dat het model voor het standbeeld in het begin der volgende maand gereed zal wezen. Vóór het naar hier verzonden wordt, zal het waarschijnlijk ter bezichtiging gesteld worden in den aanstaanden Parijschen Salon. Gevallen van vergiftiging door koffie-uit- wasemingen zijn in den laatsten tijd waargeno men op schepen, die pene lading jonge koffie aan boord hadden. Een van Tjilatjap vertrokken schip is 24 dagen na zijn vertrek door een ander schip drijvend gevonden, met 11 dooden en 8 doodzieken aan boord. De koffiedamp had het geheele benedenschip vergiftigd. In den gemeenteraad van Maastricht is voorgesteld het beleg dier stad door prins Parma (1579), waarin zich de burgerij zoo moedig heeft gedragen, plechtig te herdenken en is een com missie van zeven leden benoemd om dit voorstel te onderzoeken. Door het korps officieren der dd. schutterij te Bergen op Zoom is aan den kapitein Koore- vaar bij gelegenheid van zijn vertrek naar Breda, een geschenk aangeboden, bestaande in een zil veren inktkoker met inschrift. De loterij der Vereeniging tot weezen-ver- pleging in Zuid-Beveland zal, naar men verneemt, in de volgende maand plaats hebben. Onder de geschenken, eergisteren den ko ning en de koningin aangeboden, worden nog genoemd: van baron VanTuylvan Serooskerken, kamerheer in buitengewonen dienst, een in hout gesneden afbeelding van de St. Laurenskerk te Weenen, op rood fluweelen voetstuk, waarin be sloten was een te Bern vervaardigd speelwerk; van den heer J. Sequeira, een cassette, waarin de geheele diamantbewerking aanschouwelijk wordt voorgesteldvan de officieren van de schut terij, een afbeelding van het kasteel te Arolsen van de officieren van het leger, een teekening en allegorisch beeld op zilver, rustende op een voet stuk dat een forteres voorstelt. Met het bouwen van een vereenigd stations gebouw te Leiden voor den Hollandschen spoor weg en de lijn Leiden—Woerden schijnt het nu ernst te worden. De plannen zijn gereed en in de helft der volgende maand zal de aanwijzing plaats hebben, zoodat men eerstdaags de uit schrijving der aanbesteding kan te gemoet zien. De tegenwoordige voorafgaande werkzaamheden moeten half Augustus worden opgeleverd. Men zoekt in Schotland een middel om de groote rampen te voorkomen, die onvermijdelijk eruit zouden voortvloeien, al3 men de aandeel houders in de City- of- Glasgoiv-Bank, die met al hunne bezittingen voor de geleden verliezen aansprakelijk zijn, ging executeeren. Men wil de aandeelhouders althans gedeeltelijk van staatswege tegemoet komen en heeft thans het plan opge worpen om gedurende drie jaren twopence in het pond inkomstenbelasting meer te heffen in Schot land en op de alzoo verzekerde som een voor schot van de schatkist te vragen. Men hoopt, dat de regeering hiertoe zal willen medewerkeu; want iets dient er gedaan te worden. Het door executie te gelijk aan de markt brengen van be zittingen der aandeelhouders ten bedrage van do hooge som van het deficit zou eene algemeene waardevermindering van alle goederen veroor zaken, welke de reeds zoo zware ramp nog meer zou doen drukken. Eene Amerikaansche verzekeringmaatschappïj heeft eene agentuur in Parijs gevestigd; zij sluit verzekeringen tegen de pokken als verwoesters der menscheiyke schoonheid. Jonge meisjes, wier eenige bruidschat in een lief gezichtje bestaat, kunnen zich dus een troost verschaffen, als zij door de ongelukkige ziekte dat onschatbaar voor recht mochten verliezen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2