N°. 95, 122e Jaargang. 1879. W oensdag 23 April. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommerB zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publieité étrangère G. L. Daübk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. iddelburg 22 April. FETJIILX^ETOISr- WIDDELBllRGSCHE t .i Tot commies, chef der derde afdeeling, ter provinciale griffie van Zeeland is gisteren avond door gedeputeerde staten benoemd de heer m*. W. Polman Kruseman te Middelburg. Nevens hem was voorgedragen de heer mr. A. Nuhout van der Veen te Leiden. Vlfssfngen, 21 April. Heden zijn, in tegen woordigheid van den hoofdingenieur A. J. H. Beeloo, aan de werf der koninklijke maatschappij de Schelde alhier, de kielen gelegd^ van twee schroefstoomschepen genaamd Arend en Valk, voor rekening van het departement van koloniën, ten dienste der Indische civiele marine. Bij dezelfde maatschappij is onlangs mede de kiel gelegd van eene schroefstoomboot ten dienste van het politietoezicht van de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. De stoomwerktuigen voor deze vaartuigen, alle van compound-systeem, worden mede aan de fabriek der genoemde maatschappij vervaardigd. Oostbuvg, 21 April. Gisteren hield de Vereeniging tot bevordering van het volksonder wijs in dit kantonalhier eene algemeene vergadering tot het doen der jaarlijksche reke ningen en verslagen. Daaruit bleek dat de vereeniging thans 217 leden telt, in gunstige financieele omstandigheden verkeert en meer en meer zich uitbreidt. Het aftredend bestuurslid, de heer Lansen Croin, van Sluis, werd met groote meerderheid herkozen. Tot het bekomen van rechtspersoonlijkheid werd een nieuw reglement vastgesteld, dat aan den koning ter goedkeuring zal worden aangeboden. De vergadering, die door 87 leden werd bijgewoondwerd door den voorzitter de heer Vorsterman van Oijen, besloten met eene rede overde kerkelijke richtingen en haar streven, en de ontwikkeling der stelling dat alleen volledige ontwikkeling tot God voert. Nadat de talrijke bijvalsbetuigingen bedaard waren, sloot de voor zitter de bijeenkomst onder opwekking tot bijwo ning van de eerstvolgende vergadering, waar de candidatunr voor een lid der 2e kamer ter tafel zal worden gebracht. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen, in de zitting der eerste kamer van gisteren, heeft de minister van finan ciën, op eene vraag van den heer Borsius, geant woord, dat, bij de vaststelling der belastbare opbrengst in Zeeland, de provinciale opcenten, 2 4L. dook DORA BUSSEL. EERSTE DEEL HOOFDSTUK XIV. Het geweten. Er werd ook nooit meer over gesproken. Dick werd beter en kwam weer beneden, als een scha duw van hetgeen hij vroeger geweest was en in hooge mate zenuwachtig en prikkelbaar; maar hij had blijkbaar een schrik voor drinken ge kregen, daar de dokter hem gewaarschuwd had dat hij waarschijnlijk zulk een tweeden aanval niet zou kunnen doorstaan. De goede man hield zelf heel veel van een glaasje, dat kon men wel aan zijn rood gelaat zien, en dus voegde hij er bij „ik ben in be ginsel niet tegen geestrijke dranken, maar wan neer de zucht daarnaar overweldigend is, dan in deze provincie op de calamiteuse polders rus tende, niet van de lasten, op de gronden druk kende, zullen worden afgetrokken. De gemeenteraad van Colijnsplaat heeft afwij zend beschikt op een verzoek van vele ingezetenen om het onderwijs op de openbare school der- gemeente kosteloos te geven. De raad achtte, zonder over het beginsel te beslissen, den maat regel met het oog op de invoering der nieuwe schoolwet, en de daaruit voortvloeiende nog niet te berekenen kosten, het voorstel ontijdig. Tevens werd besloten dat door de gemeente, gesteund door eene bijdrage uit de provinciale kas, aan 23 kinderen van onvermogenden, die het vorige jaar minder dan tienmaal de school wille keurig verzuimd hadden, een spaarbankboekje ter waarde van f 2,50 zal uitgereikt worden. Eene aanvrage van T. de Fouw, huurkoetsier, om subsidie voor een geregelden dagelijkschea dienst van Colijnsplaat naar het Cortgeensche veer v. v. in verband met de aankomst en het vertrek der Middelburgsche- en spoorboot, werd in dier voege aangenomen, dat adressant gedurende drie maanden tot een bedrag van hoogstens f 50 door de gemeente zal gesteund worden. (G. Ct.) Naar aanleiding der door ons medegedeelde zomer-dienstregeling op de Zeeuwsche spoorweg- lijn wordt uit 's Heer Arendskerke in de Goesche Ct. de volgende opmerking gemaakt: „Meermalen is er gevraagd dat een der vóor- avondtreinen, 's Heer Arendskerke naar Ylissingen passeerende, zon stoppen, daar men tot nu toe tusschen 's middags 2 uren en 's nachts half elf uur hier niet kan afstappen. „Dit schijnt nu bij de nieuwe regeling weêr vergeten te zijn, terwijl het toch in het belang der maatschappij en zeer tot gemak der gemeenten 's Heer Arendskerke, Heinkenszand, 's Heerenhoek, Nieuwedorp, Borssele, Driewegen, Nisse en Wol- faartsdijk zou strekken, indien de trein van 5 uren alhier stilhield. Sommigen beweren, dat een gezamenlijk verzoek dier belanghebbende gemeen ten misschien nog wel de gewensehte uitwerking zal doen verkrijgen." Bij koninklijk besluit is de commissaris des konings in Friesland gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering, in de eerste dagen van Mei e. k., om daarin aan de orde te stellen de behandeling van verschillende voorstellen van gedeputeerde staten. Volgens klachten van Duitsche firma's ontvan gen zij bij voortduring nog brieven uit Nederland, welke met het onvoldoende bedrag van 10 cent zeg ik, mijn vriend, onthoud er u van. In uw geval is algeheele onthouding noodzakelijk, wees dus verstandig en houd u daaraan." Na dezen wijzen raad gegeven te hebben ging de dokter het eerste koffiehuis dat op zijn weg lag binnen en dronk een grogje, omdat het buiten zoo guur was. Een van de dingen waar Dick na zijn ziekte den grootsten afkeer van had, was om naar bed te gaan en hij placht de familie steeds te over reden om zoo laat op te blijven, tot dat hij vaak van vermoeidheid op zijn stoel in slaap viel. Het was zoo moeielijk om die lange winter avonden door te komen dat Elisabeth, ofschoon zij kaartspelen verfoeide, voorstelde om te whisten, bij wijze van tijdverdrijf voor Dick, en daar Hal, de jongste en levendigste van het viertal, altijd vroeg naar bed ging, zaten de anderen tot laat in den avond, onder diep stilzwijgen te spelen. Hoe anders dan vroeger was thans die familiekring op de hoeve. Dagelijks misten zij de tegenwoor digheid van den opgeruimden, levenlustigen pachter, die altijd een goed woord of een glimlach gereed had, die kleine grieven lichter wist te maken en groote gemakkelijker hielp dragen. Zijn geachte naam mocht in zijn eigen gezin zelfs nooit ge noemd worden. Dick moest kalm gehouden en geamuseerd worden had de dokter gezegd en dus werd het woord „vader" nooit gehoord te Wendell West-House. gefrankeerd zijn, terwijl 12J cent het gevorderde porto is. Dit verzuim geeft telkenmale aanleiding tot eene bijbetaling van 15 cent. De Staats-courant bevat de statuten der Ver eeniging van Gepensioneerde Onderofficieren en minderen van het Nederland»ch Leger, gevestigd te 's Gravenhage en zich ten doel stellende de billijke belangen der gepensioneerde onderofficieren en minderen te behartigen, deze in algemeene vergaderingen te bespreken, en zich te zijner tijd, als bevoegd lichaam, tot de hoogere macht te wen den en binnen de grens van haar vermogen wel dadig te werken in het belang van hulpbehoevende leden, hunne weduwen en weezen. Het in ons nommer van Maandag medegedeelde telegram nit Berlijn aan het Rott. Nieuwsblad over de nalatenschap en het testament van Z. K. H. prins Hendrik wordt nader toegelicht in eene mededeeling aan de Kreuz-Zei ungwelke geheel den stempel draagt van officieus te zijn. Daarom, en ook dewijl het geschrijf over dit kiesche onderwerp in de Duitsche bladen noch altijd niet ophoudt, laten wij den hoofdinhoud ervan hier volgen. Dadelijk na het overigden des prinsen begaven de Luxemburgsche minister-president Von Bloc- hausen en de directeur-generaal van justitie dr. Eyschen zich naar het stadhouderlijk paleis, om de in deze omstandigheid noodzakelijke ambts verrichtingen te bewerkstelligen. Zij stelden zich geheel ter. beschikking van de prinses-weduwe, doch werden bij H. K. H. niet toegelaten en reisden den volgenden dag haar vader, prins Frederik Karei, te gernoet. Het vertelsel dat de minister-president van de prinses een gouden sleutel ontvangen zou hebben om eene cassette te openen, 'is geheel onwaar. Zoodra koning Willem III bericht van het overlijden ontvangen had, gaf Z. M., daar noch der prinses-weduwe noch harer vader iets bekend was van het bestaan van een testa ment, dadelijk op de edelmoedigste wijze bevel, dat al het mogelijke gedaan zou worden om uit te vorscken welke bedoelingen de overleden prins tot verzekering van de toekomst zijner gemalin gekoesterd mocht hebben, en dat iedere schrifte lijke aanduiding van deze bedoelingen, onverschil lig in welken vorm ook vervat, dadelijk tot 's konings kennis gebracht zou worden. Daar voor de regeling der nalatenschap van prins Hendrik, wiens vermogen niet slechts in Nederland, maar ook in de 0. I. koloniën en in het Suez-kanaal voor groote kapitalen betrokken is, veel tijd gevorderd zal worden, zijn alle berichten welke over de nalatenschap in omloop zijn, als voorba rig en ongegrond te beschouwen. Dit alleen is ter zake dienende, dat tusschen de naaste erfge- Toen de verjaardag van den sterfdag van Harry Tyrell naderde, voelde Elisabeth een zonderlingen, doch niet onverklaarbaren angst. Sedert zijn herstel had Diek geen akelige droomen meer ge had, naar het scheen, maar hij praatte dikwijls in zijn slaap en twee maal had hij Elisabeth erg doen schrikken door in zijn slaap te wandelen. Beide keeren toen zij ontwaakte en hem niet zag, was het denkbeeld van zelfmoord bij haar opgekomenmaar toen zij Bob en Hal geroepen had vonden zij hem, eens slapende met half open, strakke, wezenlooze oogen voor de deur- van een ongebruikte groote zolderkamer, achter in huis, en de andere keer bij de huisdeur, bezig om de grendels eraf te schuiven. Elisabeth had met diepe ontroering de eerste morgenschemering van den verjaardag van Har ry's sterfdag gadegeslagen en zij durfde haar man bijna niet aanzien. Ziju gefronste wenkbrau wen, zijn bleek gelaat en rusteloos, ongedurig uiterlijk droegen niet weinig bij tot haar angstigen twijfel en pijnlijke onrust. Niemand sprak er aan bet ontbijt over tot dat Hal, met jeugdige onbezonnenheid zei: - „Weet gij wel welken dag het -van daag is, Lissa?" „Ja, ja", zei zij schielijk. „Den zeventienden December," ging Hal voort. „De dag waarop Harry „Gjj behoeft geen akelige, herinneringen op te namen, zijnde de prinses-weduwe, koning Willem III en de groothertogin van Saksen-Weimar, de volmaaktste overeenstemming bestaat, hetgeen het best hieruit blijkt dat een en dezelfde'persoon (de oud-minister Van Lijnden) met de beharti ging van hun aller belangen belast is. Al de geruchten welke over deze aangelegenheid in omloop gebracht zijn, te wederleggen, zou de moeite niet waard zijn en is reeds daarom onnoodig, dewijl de ongerijmdheid daarvan duidelijk moet zijn voor ieder, die weet dat in Luxemburg het Fransche burgerlijke recht geldend is en dus de voorschriften daarvan alleen op de verdeeling der nalatenschap van toepassing zijn. De Economist (uitg. A. L. Smits te 's Hage) over Maart-April bevatIets over ons armwezen door mr. A BeaujonDe toestand van den Anna- P aulownapolder in verband met de indijking van het Wier ing er meer, door J. C. de Leeuw Kolo niale Kroniek, door jhr. mr. J. K. W. Quarles van Ufford Arbeidgevers en arbeiders, door M. M. L. HuttenDe wisselkoersen in 1878, door P. H. de ClercqLevensbericht van mr. P. P. van Bosse, enz. De Indische Gids (uitg. J. H. de Bussy te Am sterdam) over Mei bevatHet water op Java in betrekking tot den landbouw, door K. W. van Gorkom Leiden contra Delft, door prof. P. J. VethGezantschappen uit Korea in Japan, door I. A. v. d. BroekSchetsen uit het volksleven in O.-l.door R. van EekMaandelijksche over zichten enz. VI is si ai gen, 22 April. Het schuttersfeest dat jaarlijks op 's konings jaardag voor rekening der gemeente den schutters wordt aangeboden, heeft dit jaar, op dien dag geen plaats kunnen hebben, maar werd gisteren avond gehouden, ter gelegenheid van den intocht van Z. M. den koning in de hoofdstad. Als altijd, werd het feest ook nu, door da schutters trouw bezocht en daar hun bovendien een beperkt introductierecht was toegestaan, was de zaal der bijeenkomst geheel gevuld, en waren er ook vele vrouwen en kinderen. De officieren der schutterij en van het garnizoen en sommige burgerlijke autoriteiten luisterden het feest door hunne tegenwoordigheid op. In den vooravond werden twee tooneelstukjes, voor deze gelegenheid geschikt, opgevoerd. Het eene was getiteld: Een dorpsschoolmeester van 1800, en het tweede: De twee dooven. Beide stukjes werden vlug afgespeeld en gaven, vooral het laatste, nog al stof tot vroolijkheid. Een bal besloot het feest, dat in opgewekte stemming tot laat in den nacht werd voortgezet. wekken," zei Bob, hem in de rede vallende, daar hij het bleeke gelaat van Dick opmerkte. „Waarom niet?" ging de onverzettelijke Hal voort. „Zwijg," zei Dick hartstochtelijk. „Zwijg;" hij stond op van de ontbijttafel en verliet de kamer, terwijl Bob en Elisabeth een blik van wederkee- rige vrees wisselden. „Ik begin te gelooven," begon Hal even daarna, „dat Dick meer van dien moord af weet dan hij zeggen wil. Weet ge wel, Lissa, dat bij toen hij de koorts had zich altijd als hij ijlde, verbeeldde dat de geest van Harry in de kamer was „Gij' moest liever wat beter letten op hetgeen gij"zegt," zei Bob. „Als gij niet oppast zult gij Dick weer ziek maken nfbt uwe onvoorzichtige praatjes. Gij weet dat hij een ander mensch is geworden sedert vaders dood." „Nu als ik ijlende koorts had gehad en als ik Dick was geweest," antwoordde Hal, die altijd het laatste woord moest hebben, „dan zou het de geest van mijn armen vader geweest zijn die mij vervolgde en niet die van Harry Tyrell. Ik be schuldig hem niet dat kan niemand maar ik zou toch niet gaarne willen dat het bloed van den ouden man aan mijn band kleefde."

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1