N°. 92, Zaterdag Voetstappen in de sneeuw. 22. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Gent per regel.1 Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlui»/: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbagh en Jones. Middelburg 18 April Leekegedachten over de Spoorboot. De uitvinder van den Verrekijker. FEXJIXjZ-.ETO^ST. door DOHA HUSSEL. EERSTE REEL. HOOFDSTUK X 11. Een nieuwe ramp. „Kunt gij hier door?" zei sir John en wees op de dicht ineengegroeide hagedoorns en braam struiken, dit} de haag vormden. Elisabeth boog, daar zij te zeer ontdaan was om te kunnen spreken, en liet zich door hem en den knecht erdoorheen helpen. Toen sloeg zij de oogen op naar de andere zijde en zag haar oom op den grond liggen, terwijl Dick zijn hoofd met zijn arm on dersteunde. „Vader, spreek tot mijriep Dick op hart- verscheurenden toon, toen zij naderbij kwamen, „Vader,kent gij mij niet vader vader!" „Wat is er Dick?" zei Elisabeth; haar hand op zijn schouder leggende. „Hoe kwam het? wat is er eigenlijk gebeurd?" Toen zag Dick op, toonde haar zijn doodsbleek onsteld gelaat en stamelde „Ik heb het gedaan de trekker van mijn geweer bleef in de haag haken OGodwees barmhartig God wees genadig en laat hem niet aterven Op dit oogenblik naderde sir John hem, en legde vriendelijk, doch met gezag zijn hand op den schouder van den jongen man. „Laat mijn knecht hem ondersteunen," zei hij, „terwijl ik hem wat brandewijn ingeef. Gij beeft zoo dat het hem zeker hinderen moet." Met een zucht, of liever een wanhoopskreet, gaf Dick toe en liet den bediende zijn plaats innemen. De brandewijn scheen den bewustelooze op te wekken, hij opende de oogen en zag verwilderd om zich heen, terwijl Elisabeth teeder zijn hand drukte. i,Oom, beste oom, voelt gij u wat beter? Gij kent mij immers, niet waar?" Bij die woorden scheen mr. Horton naar adem te snakken en sir John voelde hem met een be zorgd gelaat de pols en wenkte zijn jager. „Neem het paard van de dog-cart", zei hij ge jaagd; „vraag inde herberg naar den eersten den besten dokter, rijd zoo hard gij kunt om hem te halen en breng hem terstond hierheen bedenk dat leven en dood er van afhangt," voegde hij er met nadruk, fluisterend bij. De man haastte zich deze bevelen te gehoor zamen en Dick, die zich op den grond geworpen had, hief het hoofd op toen hij voetstappen hoorde die zich verwijderden. „Waar gaat hij heen?" vroeg hij met een schorre stem. „Naar den dokter," zei Elisabeth, die, ziende hoe bleek en ontdaan hij er uitzag, opstond en naar hem toeging. „Kom bij vader, beste Dick, kom, het zal hem pleizier doen n te zien." „Er rust een vloek op mijn hand," prevelde hij, „de vloek van bloed." „Neen Dick, kom," drong Elisabeth aan, en zoo ging hij weer naast zijn vader zitten, terwijl Elisabeth het klamme voorhoofd van den lijder kuste. Bij die aanraking opende deze wederom de oogen en ditmaal vielen zij op sir John, die bij hem ge knield lag en een zijner handen vast hield. „Sir John sprak hij, op akeligen, hollen toon en zag naar Elisabeth, „wees goed voor haar, als ik er niet meer ben." „O Godo Godkermde Dick en sloeg de handen voor zijn gelaat. Zijn vader hoorde dien jammerkreet en ofschoon reeds zijne oogen beneveld waren, stak hij zijn hand uit en tastte naar die van zijn zoon. „Mijn jongen, het was een ongeluk'' stamelde hij. „Sir John wilt gij getuigen dat het een ongeluk was en en trek het u niet zoo aan, Dick. Ik ben een oude man ik ga naar nw moeder en met deze woorden ontsliep bij. HOOFDSTUK XIII. Een man van zijn woord. Er was bijna niemand der aanwezigen die met droge oogen kon aanzien hoe Dick, die aan de hevigste wanhoop ten prooi was, zich op het lijk van zijn vader wierp, van geen vertroosting wilde weten en niets deed dan God smeeken om hem weg te nemen uit een ellende die zwaarder was dan hij kon dragen. Zijn droefheid was inderdaad hartverscheurend om aan te zien. „VaderVaderriep hij te vergeefs. „Vader, spreek éen woord tot mij, een enkel maar helaas, dat woord kwam niet meer. De heldere, opgewekte levensgeesten van den pachter waren eensklaps verstomddoor het vreeselijke geweerschot, dat Dick, tengevolge zijner achteloosheid, bij ongeluk had doen afgaan, was de ruggegraat zoodanig gekwetst dat een zachte, plotselinge dood er het onvermijdelijk gevolg van moest zijn. SchouwenDuiveland, 15 April 1879. {Vervolg). Db kamer van koophandel te Zierikzee heeft, na het ontvangen der afwijzende beschikking van den minister van waterstaat, waarin deze verklaarde haar verzoek nader in overweging te willen nemen, wanneer de zaak op minder bezwarende voorwaarden voor de post-admi- nistratie tot stand te brengen mocht zijn, zich andermaal tot den minister gewend, ditmaal gesteund door den gemeenteraad van Zierikzee. We loopen de daarop te nemen beslissing niet vooruit, maar houden den minister aan zijn reeds gegeven woord en beschouwen zijne beschikking niet als eene gewone requesten- begrafenis, maar als een wenk dat aan het verzoek zal worden voldaan, zoodra de voor waarden geldelijk minder bezwarend zijn. Voor het oogenblik mogen wij er ons leed gevoel over uitdrukken, maar we mogen ons niet onthouden van het zoeken naar minder bezwarende voorwaarden en het verkrijgen, zoodra we deze gevonden hebben, van eene kleinere toelage. Ik weet niet of het in de bedoeling lag om de spoorboot, wanneer aan het verzoek der kamer voldaan was, op den tot dusver gevolg- den voet te laten varen. Maar zoo dit het plan was, zou het dan niet overbodig geweest zijn, en zouden de geringe gemakken en de kleine voordeelen, de groote onkosten van zulk varen langer gerechtvaardigd hebben? Ik durf het niet gelooven. Naar mijne meening zouden, bij het in wer king treden van den ontworpen dienst, de reizen naar en van Middelburg, zoo niet geheel, dan stellig grootendeels kunnen vervallen en dit zou, naar ik vermoed, slechts geringe klachten opleveren. Wanneer toch de boot van Zierik zee rechtstreeks op het spoor vaart, en men gaat er aan het Katsche veer af, dan is men eerder te Middelburg, dan wanneer de reis geheel per boot gedaan wordt. Ook is de tijd, dien men noodig heeft om van Middelburg het Katsche veer te bereiken, korter per spoor dan per boot. Bovendien is de reis over Goes, zoo niet vol afwisseling, minder eentonig. Hoogst waarschijnlijk zou het staken der Middelburgsche reizen op de kosten een be langrijken invloed oefenen, en de benoodigde rijkstoelage verminderen tot op een voor den minister aannemelijk bedrag. Dat de provincie aan dezen dienst haar subsidie zou onttrekken, is moeilijk te ver moeden. Het zou in ieder geval te beproeven zijn. Het goederenvervoer, dat onder deze regeling mocht kunnen lijden, is stellig van zoo weinig beteekenis, dat ik niet geloof aan overwegende bezwaren om dit aan de beurtschipperij over te laten. Dat omnibussen of diligences vele en zware goederen kunnen vervoeren, dat heb ben weleer de gele diligences van Middelburg Goes en terug bewezen. Die van Zierikzee op Z ijpe doen het nog dagelijks. De gemeenschap met Noord-Beveland zou door het niet varen langs Kortgene achteruit gaan, doch de vindingrijke practijk zou stellig Kortgene goed en gemakkelijk aan het Katsche veer weten te verbinden. Blijkt het evenwel dat dè reizen van en naar Middelburg onvermijdelijk zijn, dan zou een tweede boot dagelijks van Middelburg op Katsche veer moeten varen in aansluiting met die uit Zierikzee aan deze hare passagiers en goederen van Schouwen-Duiveland overgeven, en er die voor KortgeneVeere—Middelburg overnemen. Komt de voorgestelde regeling eens tot stand, dan zal zij de verplaatsing van den zetel der maatschappij van Middelburg naar Zierikzee tengevolge hebben. Velen 'tis mogelijk dom hebben nooit kunnen begrij pen waarom de zetel eener maatschappij, in 't belang van Schouwen-Duiveiand opgericht, te Middelburg en niet te Zierikzee gevestigd is. Ook zouden de bekende steenkolen dan niet meer te Middelburg kunnen geleverd worden. 'tZou ondeugend zijn om te gelooven dat deze, wel is waar teedere, quaesties het wel slagen eener nieuwe regeling zouden kunnen in den weg staan. Zonder twijfel zon deze het best en 't voor- deeligst nit en met de oude gevormd worden. Toch zou waarschijnlijk eene regeling, waarbij de bestaande geheel was weggedacht, de meeste kans op de grootste doelmatigheid hebben. Het is geenszins mijne bedoeling de tegen woordige maatschappij of haar materieel af te jjiaken alleen ze om te scheppen. En wanneer nu eens nieuw en beter leven op een der bekende of nog onbekende bezwa ren mocht afstuiten, zou er zich, afgescheiden van de spoorboot, dan geene maatschappij kunnen vormen,die den aangewezen dienst tusschen Zierikzee en Goes vervult Concessie zou daar zeker voor worden verleend. In het antwoord des ministers is tusschen de regels een toelage van ƒ6000 te lezen voor het brie venvervoer, terwijl het verkeer bp eene vaste en betere af- en aanvaart stellig belangrijk zon toenemen. De kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee zou zeker niet aarzelen daarvoor dè nieuwe maatschappij haar vermogenden steun te geven. Door haar heeft deze eigenaardige Schouwen- Duivelandsche zaak eene gestalte gekregen. Onze plicht is het naar mannen onder ons om te zien, die haar ontwerp uitvoeren. Nu we weten dat voor 13000 per jaar ons isolement de zondenbok van vele jaren ophoudt te bestaan, nu mogen we niet rusten voor dat ze zijn verkregen. Bij de kolossale sommen, die elders aan staatssporen en staatskanalen zijn uitgegeven, is dertien duizend gulden immers maar een blinkend peulschilletje! Gedurende de week van 10 tot en met 16 April zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van -de maatschappij Zeeland 535 en vertrokken van daar naar Engeland 436 pas sagiers. Naar wij vernemen zal,' volgens beschikking van den commissaris des konings, de verloting ten behoeve van het bestuur der Fereeniging tot weezenverpleging voor. Zuid- en Noord-Beveland, gevestigd te Kloetinge, vóór het einde der maand Juli aanst. moeten plaats hebben. In overeenstemming met het besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad, om de beurs op Maandag 21 April te sluiten, is door de Vereeni- ging voor den Effectenhandel besloten op dien dag het vereenigingslokaal gesloten te houden en geen fondsen af te leveren of te ontvangen. Yan het gisteren avond rondgedeelde en zeer uitgebreide afdeelingsverslag der tweede kamer over het wetsontwerp betreffende de effecten-be lasting, deelen wij voorloopig een kort overzicht mede. Reeds uit dat overzicht blijkt dat de meerderheid der ledendie aan het onderzoek deel namen, vóór het beginsel der belasting gestemd en van hare billijkheid overtuigd waren. De vrijstelling van de hypothecaire en andere schuldvorderingen schijnt echter bij de meerderheid tegenstand te ontmoeten. Zaterdag middag jl. werd het eerste stuk ge zonken ter voorziening van den val, ontstaan den 8™ Januari jl. in den vooroever van den Oost- Beveland- en Wilhelminapclder. N. G. Ct. In de eerste kamer is het afdeelingsonderzoek der verschillende wets-ontwerpen afgeloopen. Naar men ons mededeelt, is het wetsontwerp betref- fende de militaire pensioenen voor de zeemacht niet gunstig ontvangen. Zie Tel. her.) Het ontwerp-strafwetboek is bijna geheel afge drukt en zal binnen enkele dagen worden rond gedeeld. Ook het uitvoerige advies van den raad van state, benevens het door den minister naar aanleiding van dat advies aan den koning inge diende rapport, zullen als bijlagen bij het ont werp gevoegd worden. Vad Amsterdam18 April. In' eene gisteren avond gehouden vergadering van de kiesvereeni- ging Burgerplichtdie door 10 leden van den gemeenteraad en eenige leden van de tweede kamer werd bijgewoond, is na een kort debat de volgende motie aangenomen„De kiesvereeniging Burgerplicht wende zich tot de tweede kamer der staten-generaal met een adres, waarin zoo krachtig mogelijk de wensch worde uitgedrukt, dat het wetsvoorstel tot den aanleg en verbete ring van eenige werken der binnenlandsche scheep vaart onverwijld in behandeling worde genomen, omdat de overtuiging reeds sedert lang gerijpt is, dat de offers, die Amsterdam zich heeft getroost, groot zijn en het kanaal door de Geldersche vallei niet langer kan ontbreken". Naar ons uit goede bron verzekerd wordt bestaat bij de regeering het voornemen, om inderdaad dadelijk na het reces de kanalenwet aan de orde te stellen. In de reeks der Wetenschappelijke brieven van de Arnhemsclie courantonder het bekende pseu doniem van Sibru, komt er heden een voor over de uitvinding der verrekijkers, en wel naar aan leiding van hetgeen daaromtrent wordt medege deeld in Poggendorff's Geschichte der Physik, in 1879 te Leipzig verschenen. Na korteljjk de aanspraken op de eer der uit vinding, welke door enkele Italianen en Engelsehen

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1