N°. 90. 122e Jaargang^ 1879. Donderdag 17 April. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiens 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. M iddelburg 16 April. FEUILLETQIT. Bij de reeds gedane opgave (M. Ct. van 8 dezer omtrent de ontworpen zomer-dienstregeling op de Zeeuwsche spoorweglijn, kunnen nog gevoegd worden een lokaal-trein VlissingenMiddelburg, des morgens te 8.15; een dito Middelburg—Vlissingen, des avonds te 10 uren. De dienstregeling zal dan weinig meer te wenschen overlaten. Zierikzee, 15 April. In de heden avond alhier gehouden vergadering der vereeniging Volksbelang werd aan schipper Hendrik Verschuur een fraai zilveren remontoir-horloge uitgereikt, als eene hulde voor het met levensgevaar redden van een kind uit de Nieuwe Haven te Zierikzee. Het geschenk, aangekocht uit bijdragen van Volksbelang, van het Zierikzeesche JVwisdeparte- ment en van enkele menschenvrienden, werd aan Verschuur, wiens borst reeds met twee medailles prijkt, overhandigd met een toepasselijk woord en onder luide toejuiching der talrijke vergadering. Heinkenszand, 16 April. Bij beschikking van den minister van justitie worden met Mei a. verplaatst de rijksveldwachters-jachtopziener Ma- rinus van Weele, van Heinkenszand naar Wisse- kerke (Noord-Beveland) en Jacobus van Es, van Wissekerke naar Heinkenszand. Tholen, 13 April. De kamer van koophan del te Zierikzee heeft het initiatief genomen om door verandering van postroute aan het isolement van Scbouwen-Duiveland een eind te maken. Zij stelt den minister van waterstaat voor om den rit Zierikzee—VianeStavenisse te vervangen door een brievenvervoer per stoomboot van Zierikzee naar Goes, en meent dat de even- tueele vergunning om per post ook pakjes tot een maximum-gewicht van 5 kilo te verzenden, de hoogere uitgaaf van f 8000 'sjaars voor een groot deel zal dekken. Voor zoover genoemde kamer alleen het bij zondere belang op 't oog heeft van het eiland, door haar bij den minister vertegenwoordigd, behoeven wij, Thoienaren, van al deze dingen geen kennis te nemen. Maar wél hebben we er Blijkens een bericht in 't Vaderland heeft de minister van waterstaat op het verzoek der kamer van koophandel afwijzend beschikt, doch is de kamer er in een tweede adres op teruggekomen. 20. door DOBA BUSSEL. EI1IIE DEEL HOOFDSTUK XI. Het bezoek van air John. „Sla dan Tory ook niet meer, Dick" en hij beloofde met innige, teedere woorden haar te zullen gehoorzamenbeloofde zelfs dat hij nooit meer boos op haar zou wezen. a Heel goed", zei Elisabethmaar zij zuchtte bij de gedachte dat hij naar alle waarschijnlijkheid zijne goede voornemens reeds zou vergeten hebben, voordat de roode striem op haar hand verdwenen was. HOOFDSTUK X 11. Een nieuwe ramp. Ondanks de tegenwerpingen van Richard, werd belang bij, te weten of de „geruchten" derlaaiste weken omtrent het pakjes-vervoer van allen grond ontbloot zijn. Vroeger reed de post van Bergen op Zoom over Gorishoek naar Goes: de straatweg van Tholen de tegenwoordig tot zoo vreeaelijk veel klach ten aanleiding gevende straatweg heeft er zijn ontstaan aan te danken. Toen is de route ver anderd. De „wandelende" posten, die de gemeen schap tusschen Schouwen-Duiveland tot Scherpe- nisse onderhielden, werden aan den dijk gezet; de post zou rijden tot Zierikzee. Voor 't eiland Tholen was dat vooruitgang; voor het westen het meest, maar ook voor het oostelijk gedeelte. De brieven naar Zierikzee en omstreken reisden sneller en daar was men mee gebaat. Bovendien; de postkarren waren te ruim voor éen postil lon, en de regeering gaf de vergunning dat hij steeds ten zijnen voordeele éen passagier mocht opladen, die dan dikwerf voor vrienden en ge- buren voor ons platteland als een soort van vrachtwagen diende, omdat hij voor hen uit de stad Zierikzee allerlei kleine benoodigdheden meebracht. Voor een streek met zoo weinig communicatie als deze, was dit een groot gerief. Voor een jaar of drie zag dezelfde kamer van koophandel er gevaar in, dat zooveel schatten gelds als uit Zierikzee per post werden vervoerd aan de hoede van éen man waren toevertrouwd, die bovendien nog voor een paard te zorgen had. Hare bemoeiingen leidden tot het aanstellen van conducteurs, en passagiers werden niet meer op de postkar toegelaten. Voor vele „kleinen" in onze Tholensche wereld was dat een harde maatregel. Voor een kleinigheid reden ze met de post heen en weer naar Zierikzee of naar Bergen, en deden in vergelijking met hun gewone voetreizen een tocht „haast zoo gauw als met den trein." Maar bijzondere moeten voor. algemeene belangen wijken: de dienst gaat voor! Er is echter meer. Hoe zou men nu hier machtig worden wat men in Zierikzee besteld had of gekocht Tot aan Stavenisse kou het worden bezorgd; verder moest men maar zelf zien hoe men er aan kwam. Voor zaken van eenigen. omvang kon dat geschieden, dat ging zooals het steeds gegaan was. Maar de kleinig heden, die de vracht niet waard zijn en die toch niet gemist kunnen worden, die vroeger de een of ander op de postkar gezeten vriend in de zakken -van zijn overjas liet meerijden. Voor Bergen op Zoom was daar vrij goed in voorzien, omdat men tusschen die gemeente en onze dorpen een vrij geregelden vrachtrijdersdienst heeft, die door concurrentie goed blijft. Maar de vracht- rijderij naar den anderen kant is zonder concur rentie en de gevolgen zijn als steeds, wanneer particuliere nijverheid met geen mededingers reke ning te houden heeft. de omgang van sir John Tyrell met de familie Horton hoe langer hoe vertrouwelijker en eens toen Dick zich weder een onaangename opmerking daarover veroorloofde, gaf zijn vader "hem een zeer gevoelige terechtwijzing. „Als ik dood ben, Dick, zijt gij hier in huis de baasmaar zoover is het nog niet en zoolang ik leef en een dak boven mijn hoofd heb zal ik sir John altijd als een welkomen en geaehten gast beschouwen. Bevalt u dat niet, zoek dan zelf een ander heenkomen." Nog nooit had de goedhartige man zoo tot een zijner kinderen gesproken en het droeg er niet weinig toe bij om den atkeer, dien Dick van de geheele familie Tyrell had, te vermeerderenmaar zijn liefde en achting voor zijn vader leden er toch niet onder. Grooter contrasten dan deze beide karakters kan men zich echter moeilijk voorstellen en dat kwam het meest uit wanneer zjj aan tafel een goed glas wijn gebruikt hadden dat maakte den pachter nog guller, vriendelijker en gastvrijer dan gewoonlijk, terwijl Dick er in 't eerst korrelig en onaangenaam door werd en ten slotte twistziek, driftig en onhandelbaar. Hij had zich ook in den laatsten tijd aange wend om telkens naar Mitchin te rijden, van waar hij meestal opgewonden en verhit terug keerde, en dan was Elisabeth altijd doodsbang dat hij zich in een onbewaakt oogenblik woorden zou laten ontvallen, die hij niet meer kon terug nemen. Daarom kan het bedoeld adres ook voor 't eiland Tholen iets goeds bewerken. De Zierikzeesche kamer van koophandel, die door het doen aanstellen van conducteurs ons, wel licht onwetend, zoo'n slechten dienst bewees, kan ons nu helpen, door bij den minister van water staat te betoogen de wensehelijkheid van pak- kettenvervoer per post, in 't belang van meer dan eene geïsoleerde streek van Zeeland. 't Ware niet overbodig als van hieruit derge lijke pogingen metterdaad werden ondersteund. Amsterdam, 15 April. Van goed onder richte zijde vernemen wij dat voor 150 logé's op het paleis van den koning plaatsen in gereedheid gebracht zijn. Het gerucht dat prins Frederik van zijn voorgenomen reis naar de hoofdstad zou hebben afgezien, nu de prins en de prinses von Wied de feesten niet bijwonen, kan worden tegen gesproken. De gezondheidstoestand der prinses verbiedt haar, zich aan de vermoeienissen van de receptie te Amsterdam en te 's Gravenhage bloot te stellen. Prins Frederik is naar zijn leeftijd krachtig en gezond en komt wel. Ook verzekert men dat prins Alexander thans zijn voornemen heeft te kennen gegeven om eenige feestdagen in Amsterdam door te brengen. De hertog en de hertogin van Saksen-Weimar komen met groot gevolg. Onderscheidene hoven worden door bij zondere gezantschappen vertegenwoordigd, zoodat de luister weinig minder zal zijn dan men zich van de „blijde inkomst" in Januari had voorgesteld. Volgens het Handelsblad wordt gedurende het aa&staand verblijf van Z. M. den koning te Amsterdam de benoeming van prins Alexander tot stadhouder in Luxemburg te gemoet gezien. Te Hoek is, op eene jaarwedde van 700 en vrije woning, tot gemeente-geneesheer benoemd de geneesheer W. Goossen, van St. Annajand. (R. Ml.) Daar de opbrengst der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen te Amsterdam over 1878 nagenoeg 200,000 minder zal bedragen dan de raming volgens de daarvan opgemaakte ko hieren, geett het dagelij ksch bestuur den raad in overweging om te bepalen, dat de percentage voor het dienstjaar 1879/80 zal worden verhoogd met 7, pet., en alzoo worden gebracht op 37» pet., waarvan voorloopig slechts te innen 3 pet., om later te beslissen, of ook dat V, pet. zal wor den ingevorderd, en zulks in verband met het voorstel tot heffing eener straatbelasting. Over 1878 wordt aan de geldschieters-aandeel houders in de Coöperatieve handelsdrukkerij te Hetgeen hem vooral ergerde was dat sir John Tyrell hem steeds met dezelfde welwillende meerderheid behandelde als zijne beide jongere broeders. Na het tooneel met den ouden hond, was Dick altijd norseh tegen hem gebleven, maar de wellevende man deed alsof hij daar niets van merkte en al gaf Dick hem somtijds een kortaf en onheusch antwoord op zijne vriendelijke, welmeenende woorden, zou hij zich nooit ver waardigd hebben om te twisten met dezen jongen „ongelikten beer" zooals hij hem bij zich zelf noemde. Dick voelde dit en besefte dat bij niet opgewassen was tegen zijn beschaafden landheer. In tegenwoordigheid van zijn vader wist hij echter, na de ontvangen berisping, zijn afkeer eenigszins te bedwingen en toen de jachttijd kwam en sir John den pachter dikwijls uitnoo- digde hem te vergezellen, was het Dick niet geheel onverschillig dat hij ook wel eens meege vraagd werd. De freules hadden, op verlangen van den baron, Elisabeth na haar huwelijk een bezoek gebracht en ofschoon zij dat bezoek beantwoord had, sloeg zij verder eiken omgang met de dames van het kasteel af, en daar deze nu geen reden meer hadden om „beleefd" te zijn tegen het meisje dat, zoo als zij eenmaal vreesden, de vrouw van haar broer had kunnen worden, deden zij geen verdere pogingen om haar over te halen. Het speet den pachter welwant hij had gaarne gezien dat zijn Lissa nu en dan op het „kasteel" ging diaeeren; Leeuwarden uitgekeerd 10 pet. van het op hunne aandeelen gestort bedrag. Aan de werklieden- aandeelhouders komt 33 pet. ten goede van en boven het door hen verdiend werkloon. In de Russische kapel aan den Scheveningschen weg heeft gisteren morgen een plechtige dienst plaats gehad ter gelegenheid van het behoud van den keizer aller Russen. De aanwezige leden der Russische ambassade met hun familiën woonden deze plechtigheid bij. Terwijl geheel Europa in agitatie is gebracht door de tijding, dat op een der machtigste vorsten een moordaadslag is gepleegd; terwijl de keizer aller Russen niet dan met levensgevaar zijn paleis kan verlaten en steeds door gewapenden omringd moet zijn, wandelde de koning der Nederlan den gisteren met zijne gemalin als een eenvoudig burger rustig door eenige straten in het noorde lijk deel van Den Haag. Niet omdat die wandeling een merkwaardig feit zou zijn, vermelden wij ditmaar wel omdat deze eenvoudige gebeurtenis, juist op dit oogenblik, nog eens bewijst, hoeveel gelukkiger het kleine Nederland is boven vele andere groote staten, door den goeden geest der bevolking en de liefde voot het vorstenhuis. (Dagblad.) De minister van marine is gisteren voor het eerst na zijn ziekte weder aan het departement werkzaam geweest. De gemeenteraad van Den Haag heeft op een adres om op Zondagen geen kermis te doen plaats hebben, voor ditmaal afwijzend beschikt, dewijl de aanstaande kermis te na ophanden was om in de bestaande regeling verandering te brengen. Een voorstel van den heer Van Geuns om de zaak voor 't vervolg in overweging te houden, werd echter aangenomen. In dezelfde zitting kwam in behandeling het verslag over het bekende plan tot aanleg eener zeehaven te Scheveningen, in gemeenschap met den waterweg naar Rotterdam. De beraadslaging werd echter verdaagd na eene rede van den heer Mock, waarin deze de vraag stelde of het werk voor de gemeente twee millioen waard was met het oog op de voordeelen, die 't zal opleveren. Dit betwijfelde hij. Gesteld, dat er op een half uur afstand van Scheveningen een maritiem station komt, gelijk IJmuiden, dan moge daarvan eenige vermeerdering van vertier het gevolg zijn, Den Haag zal er geen handelsstad door worden. Deze gemeente is nu eenmaal een stad van weelde en ze zal dat blijven. Men zegt, dat Den Haag kwijnt, dat er zoovele huizen leegstaan. Vanwaar komt dat echter? Niet van 't gemis aan bronnen van maar hij berustte er in toen Elisabeth zei: „Het is beter zoo, oom" en antwoordde alleen „Zooals gij wilt, mijn kind." Lissa boorde af en toe over Jasper door sir John, doch alleen in 't voorbijgaan en altijd in tegenwoordigheid van haar oom. Sir John had zich voorgenomen, nadat hij die flauwte van haar had bijgewoond, het onderwerp van zijn zoon of het geheim van Harry's dood niet meer aan te roeren. Zijn scherpziend oog had hem gezegd dat er een geheim bestond, maar hij liet het aan den tijd over om dit te onthullen, daar hij vreesde haar op nieuw leed te berokkenen door er naar te willen vorschen. Hij beminde, achtte en bewon derde Elisabeth en zou haar gaarne de vrouw van zijn zoon gezien hebbenmaar nu dit niet kon zijn, droeg hij haar toch dezelfde genegenheid, achting en bewondering toe. Zoo ging de herfst voorbij een treurige herfst' zoowel voor Elisabeth als voor Richard Horton. Hij beminde haar nog steeds en was jaloersch en onverstandig boos over ieder woord dat zij voor een ander over had. Zijn humeur verbitterde haar het leven en maakte den band, dubbel zwaar en kwellend. {Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1