BUITENLAND. I elegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Al gemeen Overzicht. 'sHage zoo reikhalzend had uitgezien, dat binnen een kort tijdsverloop in diese heilige Halle ge maskerde paren over den gecireerden vloer en de koningen der trapéze door de lucht zouden vliegen. Zoowel in als buiten de residentie is het genoeg bekend wat verscheidenheid het publiek in het gebouw is aangeboden en hoe vele bezoekers daar dikwerf vereenigd waren. En juist op zulke drukke avonden moest het ieder in het oog vallen, hoe goed de directeur de orde wist te handhaven; en enkele moeilijkheden met kalmte uit den weg wist te ruimen. Moge het bestuur, ook maar eventjes tien leden sterk, en ook, even goed als het Koninklijk zoologisch botanisch genootschap, met een graaf aan het hoofd, er spoedig in slagen een bekwaam plaatsvervanger voor YanVeen te vinden. Lief hebbers zullen er te over zijnmeer dan voor een disponibele portefeuille van oorlog. Dinsdag avond, is het weder groote vergade ring van het straks genoemde genootschap. Zouden de afgeloopen stille dagen wat kalmte in de gemoederen hebben kunnen brengen Volgens advertentie schijnen enkele leden-aandeelhouders bijster op het aanblijven van den graaf te zijn gesteld. Enkele bestuursleden zullen het prins Leopold uit La Juive niet kunnen nazingen, voicile j ourle beau jour du retour. Ditzal echter het publiek Albregt wel toeroepen wan neer hij op denzelfden tijd hier voor het eerst na zijn herstel weder optreedt. notarissen. Benoemd tot notarisbinnen het arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente Asten, A. Rovers, candidaat-notaris, thans griffier bij het kantongerecht te Eindhoven binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Bergen op Zoom, L. O. van de Ven, thans notaris te Almkerkter standplaats de gemeente Ginneken, mr. J. A. Vorstman, thans notaris te Rotterdam ter standplaats de gemeente Teteringen, R. F. M. A. de Roij, candidaat- notaris, thans burgemeester en kantonrechter plaatsvervanger te Oss binnen het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Dinther, A. M. Boll, candidaat-notaris te Vlijmen ter standplaats de gemeente Heusden, J. H. F. Zijnen de Gier, candidaat-notaris te Berlicum ter standplaats de gemeente Almkerk, C. Sterk zijnde voorts eervol ontslag verleend aan A. Rovers voornoemd, als griffier bij het kanton gerecht te Eindhoven, en aan R. F. M. A. de Rog voornoemdals kantonrechter-plaatsvervanger te Oss. pensioenen. Pensioen verleend aan F. A. des Tombe, ontvanger der accijnsen, ten bedrage van ƒ2027 'sjaars. belastingen. Verplaatst de volgende contro leurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, als: S, N. Hoek, van Delfzijl naar Helder; F. W. Thorbecke, van Harderwijk naar DelfzijlP. F. A. Rooseboom, van Ommen naar HarderwijkD. van Nievelt, van Bedum naar Purmerend; en is benoemd tot controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Ommen, C. L. Blaauboer, thans adjunct-contro leur derzelfde middelen te Schiedam. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Klundert A. L. E, Sassen, thans brievengaarder te Venray, en tot directeur van het postkantoor te Venray P. J. Kole, thans assistent ten postkantore te Waalwijk. consuls. De heer P. C. van Lennep, benoemd tot consul-generaal der Nederlanden voor Grie kenland, met standplaats aan den Piraeus bij Athene, is in die hoedanigheid door deGrieksche regeering erkend. „Hij schijnt zijne vrienden te kennen, mevrouw. Ik houd veel van alle dieren." „Dat kan ik mij begrijpenhet is inderdaad zonderling hoe slim zij zijn in het kiezen hunner vrienden. Ik hecht zeer veel aan de goede opinie van beesten." „Ja, die stomme dieren laten zich niets op den mouw spelden," zei de pachter lachend. „Maar wij sprekenden wel," antwoordde sir John, insgelijks schertsende. Daarop stond hij op om afscheid te nemen en reikte Elisabeth de hand, zeggende „Ik ben blij u weer zoo wel gezien te hebben,'» maakte even een buiging voor Dick en verliet de kamer, gevolgd door den paehter. Nauwelijks was hij vertrokken of Dick barstte in woede los. „Wat kwam die verwaande, onuitstaanbare oude hier nu weer doen van daag, Elisabeth Ik ver kies het niet hoort gij ik verkies het niet." „Dat moet gij dan aan uw vader zeggen," antwoordde zij koel„het is zijn huis, en sir John is zijn vriend." „Vriend! een mooie vriend! Hij is een veel te groot heer om de vriend van een onzer tq zijn en als hij u komt naloopen zal ik hem „Gij vergeet u zei ven geheel en al", zei Elisa beth, „als gij geen achting voor mij hebt, toon dan ten. minste eenigen eerbied voor don leeftijd en de positie van sir John," Oostburg, 13 April. Naar men verneemt, is de heer H. J. van Braambeek, hoofdonderwij zer op de openbare lagere school dezer gemeente, benoemd tot directeur van de alhier te vestigen normaalschool, die vermoedelijk nog in dit jaar een aanvang zal nemen. Door vertrek, wegens benoeming naar elders, zullen er, naar 't schijnt, eerlang een paar hulp onderwijzersplaatsen op de school van den heër Van Braambeek alhier openvallen, en vervuld moeten worden. Vlissingen, 14 April. De heer S. G. Binnerts, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Sappemeer en Hoogezand, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar die gemeente te Vlissingen bedankt. Door den minister van oorlog zijn stappen gedaan om de soldijen der onderofficieren en minderen der verschillende wapens in alle garni zoenen op gelijken voet te brengen, hetgeen tot nu toe door verschil in prijzen sterk uiteenliep. Voor het gerechtshof te Anhem zal 1 Mei worden behandeld de zaak tegen Gerrit Nieuwen- huis, Arend Jonkmanen Klaas Nieuwenhuis, allen wonende te Stad-Vollenhove, beschuldigd van moord op den rijksveldwachter J. J. Bastings en den gemeenteveldwachter J. De Liefde, gepleegd in de gemeente Ambtvollenhove, den 16en Oct. 1878. Acht en dertig getuigen worden vanwege het O. M. gedagvaard. De procureur-generaal zal zelf hét O. M. waarnemen. Eene goochelaarster, Miss Claudie Anderton genaamd, zal Zaterdag avond in het Schutters hof alhier eene voorstelling geven. Hoe weinigen onzer lezers, naar wij vertrouwen, ook zullen twijfelen aan de toövermacht der schoone sekse en hoe velen hunner bij ondervin ding kunnen spreken van hare vaardigheid in 't begoochelen onzer zinnen, toch zijn waarschijn lijk goochelt o e r e n en merveilles de la physiopue, door vrouwenhanden uitgevoerd, voor bijna ieder eene nieuwigheid. Daarom voelen wij vrijheid, al ware 'tmaar uit galanterie, de aandacht op deze voorstelling te vestigen. De heer Slckesz, lid der tweede kamer, die aan roodvonk lijdt, is aan de betere hand. Aanstaanden Donderdag zal de heer Naquet, het bekende radicale lid van de Fransche kamer van afgevaardigden, in Felix te Amsterdam een letterkundige voordracht houden. Te Aardenburg bezit bijna ieder ingezeten een Nederlandsche vlag en is men gewoon, van dat bezit bij alle mogelijke feestelijke gelegenheden ruimschoots te doen blijken. Het gemeentebe stuur heeft het noodig geacht hieraan een einde te maken, door in 't nieuwe politie-reglement te bepalen dat, behalve op de verjaardagen van leden van 't koninklijk huis, niemand de vlag mag uitsteken zonder vergunning van den burge meester. De diligence-dienst van Aardenburg op Maldeghem wordt, na twee maanden gesloten te zijn geweest, met 1 Mei a. heropend. „Laat hij ophoepelen met zijn onbeschaamdheid om mij de les te durven lezen „Dat verdiendet gij ten volle, omdat gij dien armen Tory geschopt badt." „Zoo gilde Dick. „Dan zal ik u toonen dat ik Tory lam en blind kan slaan als ik dat ver kies." En hij greep een zweep, die op de tafel lag, en naderde de plaats waar Tory weer rustig lag te slapen, maar voordat de slag kon vallen sprong Elisabeth naar voren en kreeg eensklaps op hare uitgestoken handen, zoodat er onmiddelijk een breede, roode striem aan haar pols zichtbaar was. „Sla mij, maar niet dien ouden hond", zei zij. Toen Dick die roode striem gewaar werd overviel hem plotseling een gevoel van schaamte en berouw. „Dat was mijn bedoeling niet," riep hij, de zweep op den grond werpende; „Elisabeth Lissa ik wilde u niet slaan." „Ik geloof ook niet dat gij dat wildet," ant woordde zij. „Ik wilde het niet, God is mijn getuige," ging Dick, bleek van ontroering Voort. „Wilt gij mij vergeven Lissa vergeef mij {Wordt vervolgd.) - Vrijdag avond is te Monte Carlo een man gestorven, die veel van zich heeft doen spreken. De Villemessant, directeur en grootendeels eigenaar van de Parijsche Figaro, was de zoon van kolonel Cartier en mejuffrouw Augustine de Villemessant en begon zijne loopbaan te Blois als koopman in lint. De zaken gingen niet best en zijn eigen zaken veranderden spoedig in eene agentuur voor andere huizen te Parijs. In 1840, toen hij 28 jaren oud was, stichtte hij een modeblad, de Sylphide, dat echter geen opgang maakte. In 1848 stichtte hij de Lampion en twee andere spotbladen, en in 1854 verrichtte hij zijn kunststuk met het stichten van de Figaro, die eerst eens en later twee malen in de week verscheen. Indien de soort journalistiek, welke hij invoerde, heeft bij gedragen tot de verlaging van het peil der Parij sche dagbladen over het algemeen, is dit wellicht meer aan zijn publiek te wijten dan aan hem zeiven. Men vroeg hem eens, waarom hij geenc corres pondenten in het buitenland had. „De Parij ze naars, antwoordde hij, geven niet om wat te Berlijn, Londen en St. Petersburg gebeurt. Wat zij gaarne hooren is dat het schoothondje van prinses Metternich voor Tortoni is overreden en zulk nieuws." Dezen smaak van het publiek wist hij te vleien en zoo te overprikkelen, dat het de meest onzinnige straatnieuwtjes met smaak genoot. De afwisselende politiek van de Figaro is bekend. Villemessant was echter in den grond van zijn hart royalist en clericaal. Een arme drommel te Parijs had sou voor sou bijeengespaard om eén lót in de tentoonstel lingsloterij te koopen. lederen dag ging hij in zenuwachtige spanning de lijsten der prijzen na. Eindelijk was zijn nommer uitgekomen en hij snelde naar ie Champs Elysées om zijn prijs te halen. Hij kreeg een dik pakket, waarin een werk was van vier dikke deelen „over de juiste administratie en belegging der kapitalen van den staat en van particulieren." Generaal Garibaldi bracht Zondag een be zoek aan koning Humbert van Italië. De koning ging den generaal, die slecht ter been is, tegemoet in den tuin van het paleis en nam plaats in zijn rijtuig, waar het onderhoud tusschen beiden zonder getuigen ruim een half uur duurde. Het Russische revolutionaire blad Ljelo geeft een merkwaardig voorbeeld hoe. de nihilisten in Rusland van alle omstandigheden gebruik maken om onrust te wekken. Hét blad zegt, dat groot vorst Wjetscheslaw, de zestienjarige neef des keizers, die vóór eenige weken na eene korte ziel te stierf, vergiftigd is, wijl het uitgemaakt was, dat hij betrokken was bij den moord van generaal Mesenzew. Hij zou het geweest zijn, die het rijtuig bestuurde, waarin de dader, die nimmer gevat is, ontsnapte. binnenland. 's Cbraveiilliage. Voor het gerechtshof alhier werd heden de zaak behandeld der vier appel lanten, van Nieuwvliet en IJzendijke, van het vonnis der rechtbank te Middelburg wegens mis bruik van vertrouwen en medeplichtigheid daaraan. Twee hunner werden door het hof vrijgesproken en de beide anderen veroordeeld tot twee dagen cellulaire gevangenisstraf. buitenland. St. Petersburg. Gisteren avond was de stad geillumineerd, terwijl talrijke juichende troepen zich langs de straten bewogen. De keizer ontvangt van alle zijden gelukwenschen. De moordenaar is naar de vesting Petrus Paulus overgebracht; de instructie naar zijne indentiteit duurt voort. LiOntlen. Generaal Browne is met twee bri gades tot halfweg tusschen den Khyberpas en Kaboel voortgerukt. De sultan heeft de benoeming van Aleko- Pacha tot gouverneur van Oost-Rumelië onder teekend. (Van 5—12 April 1879). Vlissingen. Gehuwd W. Heisterborg, jm. 24 j. met A. C. Struijk, jd. 25 j. Bevallen C. S. van Outrijve, geb. Dewachtere, d. C. A. van Opbergen, geb. Kamermans, z. E. H. Veekman, geb. van Deijck, d. J. C. van Drie- len, geb. Raff, d. E. H. Deschepper, geb. Demul- der, d. A. E. van der Klift, geb. Engelse, d. A. I. P. Naerebout, geb. Nobels, z. A. C. Heister- borg, geb. Struijk, z. OverledenD. A. Bailieul, z. 15 w. J. van Barrik, jd. 82 j. J. J. van der Eijk, man van M. A. Hutchizon, 50 j. M. A. van Beers, z. 7 w. G. J. van der Linden, d. 11 w. A. C. van den Ent, z. 3 m. E. Geschiere, d. 3 j. A. C. Smit, d. 2 j. W. Baart, z. 4 w. Zierikzee. Bevallen: J. van der Ploeg, geb. Kaan, z. J. Stiphout, geb. Bakker, d. (levenl.) J. J. Guldenberg, geb. Borket, z. M. W. J. Smits, geb. Tamra, z. E. Tuinder, geb. Heijerick, z. (levenl,) OverledenJ. Huikeshoven, man van C. H. Brouwer, 83 j. A. van tweeden, vrouw van L. Krakeel, 62 j. 12 Apr. 's av. 11 u. 32 gr. 13 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 40 gr. 's av. 11 u. 37 gr. 14 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. 's av. 6 u. 45 gr. 's av. 11 u. 42 gr. 15 's morg. 8 u. 49 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 51 gr. Een nieuwe politieke moordaanslag is aan te teekénen op de lange lijst dier treurige feiten in Rusland. Het gold ditmaal den czaar zeiven, op wien gisteren ochtend, terwijl hij zijne gewone ochtendwandeling maakte, eenige revolverschoten werden gelost, die echter gelukkig mis waren. Dit is eene nieuwe en geheel onverwachte rich ting van den politieken moord in dat ongeluks- land. Het nihilisme werd geacht steeds den persoon des czaren te houden buiten de instel lingen, tegen welke het met zijne zonderlinge en afschuwelijke wapenen strijd voert. De man, die den aanslag pleegde, schijnt gevat te zijn, terwijl nadere bijzonderheden voor het oogenblik ont breken. Wij zijn ook niet bijzonder nieuwsgierig om ze te weten te komen. Het zal weder de alte Geschichte zijn, die wij het vorige jaar meer malen moesten vermelden. Een of ander voor levendige indrukken vatbaar individu, die zich terecht of ten onrechte op het jachtveld der maatschappij de rol van wild acht toegewezen en daardoor een verklaarbaar gevoel van afkeer heeft van de jagers, wien daarbij het gemoeds leven is verstoord en de zinnen zijn verbijsterd, meent in een persoon fouten te kunnen treffen, die veel dieper zitten. Welke ophelderingen er echter ook mogen ge geven worden omtrent de beweegredenen van dezen misdadiger, in alle gevallen vestigt het feit weder de volle aandacht op den toestand der Russische maatschappij, en het zal na al wat daarover reeds is gezegd van verschillende zijden, niet kwaad zijn eens een getuigenis in te roepen uit den boezem van het goede, achtbare deel dier maatschappij zelve. In de tweede helft Van het vorige jaar openbaarde het Russische regeerings- blad eene opwekking van de regeering aan de burgers van den staat, om hen aan te sporen tot den strijd met de plegers der staatkundige mis drijven van den laatsten tijd. Slechts met de hulp van het gansche Russische volk, meende het blad, kon dat euvel met vrucht worden bestreden. Verschillende corporaties antwoordden op die opwekking met adressen van hulde en trouw aan de kroon, die meestal niet of weinig gemo tiveerd waren. Niet alzoo de Zemstvo van Tschernigof. De Zemstvo is een staatrechtelij k lichaam, dat in bevoegdheid eenigszins te verge lijken is met onze provinciale staten, van welks goede werking men zich veel voorstelt voor de verspreiding van gezonde staatkundige begrippen in Rusland. Deze vergadering benoemde eene commissie tot het ontwerpen van een adres aan den czaar, dat echter tengevolge van een veto van den door de regeering benoemden president van dezen provincialen raad niet in behandeling kwam en zelfs niet in publieke zitting mocht worden voorgelezen. Het stuk bereikte eerst maanden later in een buitenlandsch blad de oogen van hen voor wie het bestemd was. Het bevat hot oordeel van de bezadigde middenklasse in Rusland over den maatschappelijken toestand van het land, en reeds het feit, dat zulk een stuk zorgvuldig in den doofpot Wordt geborgen, is karakteristiek voor de toestanden in het Russi sche rijk. De gebeurtenissen van den laatsten tijd, zoo wilde onder meer de commissie uit den Zemstvo aan de regeering zeggen, hebben duidelijk aangetoond, dat maatregelen van dwang en de meest gestrenge straffen niet bij machte zijn om den stroom tegen te houden der héillooze denk wijze, die zich dringt in het maatschappelijk orga nisme en als door besmetting de individuen aan tast. Dit toont het bestaan aan van ernstige oorzaken, van eene ziektekiem in onze maat schappij, die eene algemeene behandeling eischt en niet kan bezworen worden door locale maat regelen. De ernstige oorzaken zijn voornamelijk de inrichting van het middelbaar en hooger onder wijs, het gemis van de vrijheid van spreken en drukken, en het ontbreken van eerbied voor de wet. Op de middelbare scholen en gymnasiën ont breekt het opvoedend element, dat vooral bij het gebrekkige familieleven in Rusland eene zoo nuttige rol zou kunnen spelen; de meeste jonge lieden loopen de school niet geheel af en lang niet allen, die dit wel doen, kunnen later eene plaats vinden aan de hoogescholen, welker deuren slechts half worden opengezet voor de jeugd, die leeren wil. Zoo worden jaarlijks ongeveer 6000 jongelieden, slechts half onderwezen, aan hun noodlot overgelaten, die bij gebrek aan vasten arbeid en in het bezit eener mate van kennis, die hen naar beter doet verlangen, dan zij rond zich zien, vatbaar zijn voor de meest hersenschimmige denkbeelden. Dit is de kern der nihilisten, wier

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2