HtvtifytM. De feesten te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger; steeds getokkeld op de snarende zeer gevoelige snaren, gespannen om beurs en portefeuille. Al is de groote „noodkreet van het kapitaal" verstomd, hier en daar hoort men nog een flauw gegil. Ik wil niet over het ongepaste van dat geschreeuw gewagende beide hoofdartikels in uw blad van 28 en 31 Maart nemen mij die taak uit de handen. Ik wil alleen trachten de gemoederen tegen het Paaschfeest tot rust te brengen en meen te kunnen verzekeren, dat er bij de petitionnarissen bij het teekenen geen politieke nevenbedoeling bestond. Het is hier een zuivere dubbeltjes-quaestie. Door loopt men de lijst der naamteekeningen, men vindt er van alle politieke kleuren, maar op éen punt is men het eens: niet betalen. Die gros bonnets cLe la finance van de Amsteï- damsche beurs, de goede niet te na gesproken, zij zijn zoo conservatief als het op geld aankomt Hoe hebben vele van die heeren gehandeld bij de inschrijving voor de leening van 15 millioen voor het Noordzee-kanaal Of deden ze allen hun plicht, zoo voor zichzelven als ook door anderen te raden, in 1843 bij de vrijwil lige leening van 127 millioen? Daar zouden de cijfers uit die dagen anders van kunnen getuigen. Nu zullen de geldmannen alles doen om niet te behoeven te betalen, in de hoop dat een ander dan de last op de schouders wordt geschoven en zich troostende met de ge dachte: „als het-mijn tijd maar uithoudt." Maar komt er binnen korteren of langeren tijd een Russische ieening aan de markt, natuurlijk op voor den geldschieter zeer voordeelige voorwaar den, dan zullen zij zeiven inschrijven en hunne last gevers daartoe aansporen, op hoop van agio maar zij zullen vergeten dat wellicht de czaar zijn geldschieters eerlang een belasting zal opleg gen, wie weet misschien wel van 20 pet., waar niets aan kan worden veranderd omdat daar geen contröle bestaat, omdat daar op financieel evenwicht niet wordt gelet, omdat daar het geld alleen dient om pour le bon plaisir van een auto craat het recht van den sterkste te laten gelden. Ik herhaal het, bij het teekenen van de petitie hield de eene hand de pen, terwijl de andere rustte op de portefeuille, niet op de grondwet. Maar gebeurde het eens dat deze question bruiante vóór de Juni-verkiezingen niet was afgedaan, de hemel beware ons voor al de geldspecialiteiten die dan op den voorgrond zouden komen. Wat zou dan de partij van het behoud een politieke munt kunnen slaan! De week van het Paaschfeest heeft hier natuur lijk ook den naam van stil. Maar niemand denke daarom dat het hier stiller is dan anders. Om dezen tijd van het jaar is het in de hoofd stad zelfs drukker dan gewoonlijk. Vele lieden van andere plaatsen maken van de Paaschdagen ge bruik om hun familie in de hoofdstad te bezoeken. Studenten, scholieren, kadetten hebben vacantie, militairen hebben verlof. De voorjaarsmarlct, een onding dat in wezen bleef niettegenstaande de kermis werd afgeschaft, is in gang. De schouw burgen zijn, behalve Vrijdag, eiken avond geopend. De klippen in de beruchte „Nes" zijn steeds even gevaarlijk en om op dit alles de kroon te zetten komt daar de Amerikaansche humbug in zijn meest realistischen vorm. Dinsdag middag pre cies te 12 uren kwam Sanger's paardrijders gezelschap hier aan, na den vorigen avond te Leiden gespeeld te hebben. Het gemeentebestuur had den directeur geen plaats kunnen, zeg liever niet willen geven, en nu werd door hem gehuurd een stuk land aan den stads buitensingel tegenover de Engelsche gas fabriek. Dat het ver afgelegen is hindert niet, het publiek zal toch wel komen in en buiten de stille week, geld is er genoeg en Sanger is de leus. Maar het terrein is zoo onmogelijk moerassig, dat men als op een golvende zee wordt gedragen. antwoordde zij en vroeg kort daarna verlof om naar haar kamer te gaan. „Ik ben een weinig vermoeid", zei zijmaar inderdaad voelde zij zich niet langer in staat de aandoening te bedwingen die haar overmeesterde. Toen zij haar kamer bereikte, die kamer waar zij zoo gelukkig en ook zoo diep onge lukkig was geweest, rolden de tranen, welke zij niet langer weerhouden kon, haar over de wangen. Het was haar echter niet gegund zich lang aan hare overpeinzingen over te geven, want weldra trad Richard, na een nauw merkbaar tikje op de deur, de kamer binnen en zoodra hij het betraande gelaat zijner vrouw zag betrok het zijne aanmer kelijk. „Wat scheelt er aan Waarom weent gij vroeg hij kortaf. „Ik ben een weinig aangedaan nu ik thuis kom, Dick, anders niet", zei Lissa deemoedig, bijna berouwvol, stond op, wischte hare oogen af cn hield zich bezig met het in orde schikken v; n haar toilettafel, terwijl Dick met groote stappen door de kamer liep. „Hoor eens, Lissa", sprak hij eindelijk toornig, ydit is eene fraaie manier om met uw man thuis te komen schreiende en zuchtende, zoodat zij beneden allemaal kunnen zien, dat gij veel liever weer ongetrouwd zoudt zijn." „Onzin, Richard", sprak Lissa zacht, in antwoord pp deze uitbarsting, „hoe komt gij daar aan? Ik Een dertigtal jaren geleden hield de Amsterdam - sche schutterij daar hare bataljonsexercitiën. Zij was toen vijf bataljons sterk en nimmer kwam bij de oefeningen de majoor te paard, zoo men be weerde omdat de grond te week was. Dit zal wel zoo zijn geweest, want hoewel de geschiede nis niet vermeldt dat ooit een Amsterdamsche schutterij-majoor, als een tweede Alexander, in zijn jeugd een Bucéphalus heeft getemd, ziet men ze toch doorgaans te paard aan het hoofd der kolonne paradeeren. Vroeger had de eigenaar der Hollandsche manege steeds een oud beestje, waaraan een hoofdofficier, zonder gevaar voor zijn onschatbaar leven, kon worden toevertrouwd. Dinsdag, onder begunstiging van regen en modder, stonden reeds duizenden met uitgerekten hals naar den verwachten optocht van Sanger te kijken, doch men ging ongetroost huiswaarts. De weigering der vergunning om den optocht te houden, uithoofde dat wij in de „stille week" leefden, strookt slecht met de vrijheid die aan andere ondernemers van publieke vermakelijkheden wordt gelaten. Het is meermalen gebeurd, dat wanneer Z. M. de hoofdstad bezocht, de temperatuur vochtig en koud, de lucht grauw en donker, het plaveisel beslikt was. Maar na de reeks leelijke dagen, die we nu hebben doorleefd, is er kans op ver betering. Dit is werkelijk te hopen. De feeste lijkheden zullen toch minder uitgebreid, de ver sieringen niet met zoo kwistige hand aange bracht worden als in Januari het geval zoude geweest zijn. Wil nu de zon maar vroolijk schijnen, dan maakt een enkele wapperende drie kleur, een enkele eerepoort, wat frisch groen en luttel bloemen reeds een goed figuur, terwijl bij stortbuien, een Schotschen mist, modder en een kolenzwart luchtruim zelfs schatten van fluweel en satijn en keur der fijnste bloemen hun doel missen. Langs den weg, dien de koning en de koningin bij hun intocht in de hoofdstad zullen afleggen en op andere plaatsen in de stad, worden toebereid selen gemaakt voor verlichting en versiering. De eerepoort op de Hoogesluis beslaat de geheele breedte van de brug en heeft drie doorgangen, elk ongeveer 3 meter diep. De beide zijdoorgan gen zijn elk 12 a 14 meter hoog, de middel doorgang bereikt de hoogte van 18 meter en met den daarop te plaatsen vlaggestok met den koninklijken Nederlandschen standaard zal de poort zich tot op 20 meter in de lucht verheffen. De wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont, cartels met inschriften, een welkomstgroet, vlaggen, zinnebeeldige voorstellingen, het Amsterdamsche wapen enz. zullen het kolossale gevaarte sieren, dat niet de eenige decoratie van de Hoogesluis zal uitmaken. Van de poort af toch zal de brug aan beide kanten met wimpeldragende Venetiaan- sche masten, die eveneens van cartels met heral dische teekenen zullen zijn voorzien, worden getooid, zoodat na den tocht over de op gelijke wijze, maar op kleiner schaal, te decoreeren brug voor de Weesperpoort, de'aanblik van daar op en over de Hoogesluis verrukkelijk zal zijn. Op het Rembrandtplein zal de verlichting in het plantsoen geschiedende commissie zal het geheele plein in rechte lijn van de Reguliersbree- straat naar de Amstelstraat, maar met een kromming in het midden, opdat door het hek heen Rembrandt als middelpunt der decoratie zal dienen, tot een feestplein maken. Het monument op den Dam is het middelpunt eener versiering in den geest van de reeds genoemde en de ingang der Nieuwe kerk aan de zijde van 'skonings paleis zal een herschepping ondergaan, die reeds gedeeltelijk is geschied, door overeen komstig den bouwstijl waarin de kerk is opgé- ben zeker dat niemand zoo iets zal denken „Zoo, zullen zij dat niet!" zei hij norsch. „Ik zie het aan hunne gezichten en bovendien kan iedereen het aan het uwe zien." Dit zeggende wierp hij zich in een leuningstoel en bedekte zijn gelaat met zijne hand en Elisabeth, dit ziende, ging naar hem toe en legde haar hand op zijn schouder. „Richard, doe niet zoo. 0n3 huwelijk is een fout, dat heb ik u vooruit gezegdmaar laten wij nu trachten ik zal ten minste trachten de fout niet grooter te maken dan zij reeds is." Een oogenblik bleef Richard zwijgen, en keerde toen met onbedwingbare ontroering zijn hoofd om, zoodat het tegen haar hand rustte. „0als gij mij slechts kondt liefhebben", pre velde hij en kuste hartstochtelijk de slanke vingers, die op zijn schouder lagen. Een gevoel van medelijden doortrilde haar bij die woorden en zij zei zacht: „Mettertijd, misschien, Dick", terwijl zij zich bukte om een kus op zijn brandend voorhoofd te drukken. „Wat is uw hoofd warm hebt gij hoofdpijn „Hoofdpijn I Dat zou ik nog al denken", ant woordde hij, „ik heb altijd hoofdpijn." „Arme jongen!" sprak zij medelijdend. Maar zijn prikkelbaar humeur werd gekrenkt door hetgeen zij in vriendelijkheid zeide. „Waarom praat gij zoo tegen mij zei hij boos. „Arme trokken, een tijdelijken ingang met torentjes enz. te maken, die later van buiten groen, vanbinnen geheel met fluweel wordt gedrapeerd. Een gedeelte van de overdekte ruimte aan het Rijnspoorwegstation is tot ontvangzaal ingericht. In de Nieuwe kerk zal in het koorhek een rood fluweelen troon met gouden versierselen worden geplaatst, waarboven het naamcijfer van hunne majesteiten door een lauwerkrans omgeven, en daarboven de koninklijke kroon; aan weerszijden worden banieren aangebracht. HetNederlandsche wapen, geheel verguld, zal den achtergrond van den troon tooien. Wapenschilden, oriflammen, guirlandes, bloemen en planten met emblemen der beide stamhuizen zullen den troon omgeven, van waar, als hoofdpunt, het geheele decoratief dei- kerk zich verspreidt. Onder elk venster van het schip [der kerk wordt een wapen gesteld en elke boog met groene hangers gesierd, terwijl telkens tusschen twee wapenschilden een banier zal prijken. In den nok van het kruis der kerk, boven voor den troon, verheft zich een kolossale gouden koningskroon, van waar uit breede zijden banden in den vorm van een omgekeerden koepel aan de pilaren worden bevestigd. In het midden hangen zijden draperieën met kwasten. Aan het eind der kerk, onder het orgel, wordt een groote tribune opgericht, plaats aanbiedende voor 600 zangeressen en zangers en een voltallig orkest. Rechts en links van den troon worden zitplaatsen getimmerd, terwijl verder in het schip der kerk de gewone regeling der zitplaatsen door eene andere, voor dit doel meer geschikt, wordt vervangen. übl belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Bergum c. a. H. de Bosson, thans te Akkerswoude c. o.; te Steenwijk c. a. J. P. van Dugteren, thans te Epe c. a.te Kol- lum c. a. J. A. Vlug, thans te Blokzijl c. a.\ te Valburg c. a. W. H. Gr. van Santen, thans te Ter Neuzen c. a. Deze benoeming is onder Tel. ber. in ons vorig nommer medegedeeld.) en te Uit huizen c. a. J. Kleijnhens, thans te Edam c. a. Voor de aanstaande voorjaarsexamens in deze provincie zijn 87 akten aangevraagd, t. w. als hoofdonderwijzer 8, hoofdonderwijzeres 2, hulponderwijzer 23, hulponderwijzeres 6, huison derwijzeres in 't schrijven 6; voor het Fransch, als onderwijzer 9, als onderwijzeres 3; voor het Engelsch, onderwijzer 1, onderwijzeres 1; voor wiskunde, onderwijzer 2 teekenen, als onderwijzer 4, onderwijzeres 1; gymnastiek, als onderwijzeres 1, en handwerken voor meisjes als onderwijzeres 20. Bij de invoering der nieuwe schoolwet schijnt het rijk voornemens de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem over te nemen. Het voert daartoe onderhandelingen met het bestuur dier inrichting. Kerkwerve10 April. Gisteren werd alhier het volgende zestal samengesteld tengevolge van het bedanken van ds. Binneweg te Buurmal- semdr. M. J. Godefroi, te Lage Zwaluwe W. van den Hoonaard, te HurwenenJ. van den Kieboom, te Loon op Zand; M. M. de Lint, te Otterloo; W. Willems, te Lopiker-kapel, en C. Ynsonides, te Noordeloos. jongen wel zekerIk ben geen jongen en ik zal mij ook niet als zoodanig laten behandelen. Ik ben uw man Elisabeth, ofschoon gij dat som tijds schijnt te vergeten." „Dat vergeet ik nooit, Richardantwoordde zij koel. Brommende en pruttelende verliet Dick de kamer, om evenwel eenige oogenblikken later weer terug te komenwant als een ware dwin geland liet hij haar nooit een half uur met rust alleen. Het was een ellendig leven dat die beiden voor zich hadden, uit velerlei oorzaken ellendig, maar voornamelijk door de hartstochtelijke liefde die Richard voor Elisabeth koesterde en diezoo als hij zich met zooveel bitterheid bewust was, volstrekt niet beantwoord werd. Die voortdurende teleurstelling maakte hem jaloersch en tiranniek tot in het uiterste; tever geefs was Lissa altijd zacht en lief voor hem, want hij wist en voelde dat haar hart daarbij koud bleef en dat alleen het gevoel van plicht haar zijn humeur, zijn liefde, zijne uitbarstingen, die somtijds veel van haat hadden, deed verdrageD. Zij waren nog slechts enkele dagen thuis toen de schrandere oogen van den pachter er voor open gingen dat (zooals hij vroeger reeds ver moed had) Elisabeth haar neef tegen haar wensch en neiging gehuwd had. Hij zag den droeven blik in hare oogen (ofschoon hij niets liet blijken) als Dick in de kamer washg zag haar gelaat De le luit J. F. H. D. W. Baak van het 4e bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom wordt' gede tacheerd bij het korps pontonniers te Dordrecht. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de te Ylissingen op te richten garnizoens-in firmerie zal worden ingericht voor ze3tig zieken. Door 23 van de 24 korporaals, die te Ber gen op Zoom den onderofficiers-cursus bijwonen, is met goed gevolg examen afgelegd, Te Hellevoetsluis zijn 34 machinist-leerlingen 2e klasse, van de 37 die er aan deel namen, ge slaagd bij 't examen voor mach.-leerling le klasse. Een eerste prijs, bestaande in een zilveren hor loge, viel bij die gelegenheid ten deel aan D. Oranje, een tweede prijs, zijnde een „slagen-teller", aan J. J. E. Bekker. Wij brachten gisteren een bezoek in het ge bouw op den Dam alhier, bestemd voor de kan toren van den ijk en van den waarborg van gouden en zilveren werken, dat zijne voltooiing begint te naderen. Het bestaat uit de volgende lokaliteiten. Eene ruime vestibule, die door een tochtpui zal afgesloten worden en tevens als wachtkamer voor het publiek dienst kan doen, geeft toegang tot de beneden-lokalen, die voor den ijk worden ingericht. Het ijkkantoor bestaat uit drie ruime, nette kamers, waarachter zich een bergplaats bevindt. Eene „ingewikkelde Engel sche trap" (een technische benaming, voor welke wij slechts als zoodanig verantwoordelijk willen zijn) voert naar de zich op de tweede verdieping bevindende lokalen voor het waarborgkantoor, zijnde eene kamer voor den controleur, een voor den essayeur, benevens eene werkkamer. In al de lokalen zijn fraaie plafonds aangebracht, ter wijl deuren en kozijnen metsierlijk lijstwerk voorzien zijn. De Haarlemsche-boekhandelaarsvereeniging Laurens Janszom Coster, gesteund door een Groningsche zustervereenigingheeft bekend ge maakt dat hare leden voortaan alleen bij voor uitbestelling zullen nemen van uitgevers, die zich verbinden om de aangeboden uitgave niet binnen 3 jaren voor verminderden prijs aan de tweede hand over te doen. Weder heeft zich ditmaal te Winters wijk het treurige geval voorgedaan, dat menschen, die een drenkeling vonden, dezen niet uit het water durfden halen, omdat zij meenden, dat dit alleen in 't bijzijn der bevoegde autoriteit mocht gebeuren. Te Enkhuizen is de gemeente-bouwmeester, die tevens leeraar in het teekenen aandehoogere burgerschool en aan de op te richten normaal school is, door kerkvoogden der Herv. gemeente ook nog benoemd tot koster der kerk. De ker- keraad was tegen de benoeming, omdat de gemeente-bouwmeester het te druk had en daar enboven nooit ter kerk kwam. De kerkvoogden volhardden echter in hun besluit, misschien om den man voortaan tot kerkelijkheid te dwingen. De heer R. Ledeboer, te Rotterdam, heeft aan den gemeenteraad bericht gezonden dat hij zijne betrekking als makelaar in suiker nederlegt. Het lokaal Frascati te Amsterdam zal in een verkoop-lokaal veranderd en door eene maat schappij geëxploiteerd worden, met een kapitaal van f 200.000. Vijf makelaars treden op als directeuren, vier notarissen als commissarissen. Eene vergadering der oud-liberale kiezers- vereeniging de Grondwet te Amsterdam, tot het stellen van een candidaat voor de provinciale ophelderen als hij heenging en betrekken als zij zijn luide stem en zwaren voetstap hoorde naderen. Zelfs de beide broeders zagen dat niet alles in den haak was tusschen het jonge paar. „Als ik het ongeluk heb van te trouwen", zei Hal op zekeren dag tot Bob, nadat er eenige oneenigheid tusschenElisabeth en Dick in hun tegenwoordigheid had plaats gehad, „zal het mij benieuwen of mijn dierbare gade mij dan ook met zulk een onverholen afkeer zal aanzien, als er daar straks op het gelaat van Lissa lag, toen zij onzen beminnelijken broeder aankeek." „Dick is een akelige jongen," antwoordde Bob, „en ik begrijp niet hoe Elisabeth ooit zoo dwaas is geweest van hem te nemen." „De vrouwen handelen altijd onverklaarbaar", zei Hal. „Eenmaal beste Bob, zal er ongetwij feld ook wel éen dwiras genoeg zijn om met u te trouwen." Bob lachte om deze grap en er werd niet meer over dit onderwerp gesproken, maar niettemin bleven de broeders en hun vader zich verbazen over de zonderlinge oorzaak, die twee zoo slecht bij elkaar passende wezens als Elisabeth en haar man verbonden had. Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2