I eiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Koloniën. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. gymnastiek, door den raad iu handen van burg. en weth. gesteld, heeft ten slotte het overwicht gegeven en zeker hebben daartoe niet weinig bijgedragen de goede resultaten, door die volksklassen ver kregen van het door haar gegeven gymnastiek onderwijs. Men wil nu voorloopig in twee scholen, waar de localiteit het al dadelijk toelaat, eene proef nemen. Voor de overige scholen zal men nog eerst voor localiteit moeten zorgen. Het onder wijs zal zich bepalen tot vrije oefeningen (zonder werktuigen), en gegeven worden door hulponder wijzers, die akte hebben voor gymnastiek. Ook tot de vakken van het gymnasium zal, volgens de ingediende voorstellen voor de reor ganisatie dezer inrichting, voortaan de gymnas tiek behooren. Het turn-onderwijs komt hier dus tot zijn recht. De heer G. A. Loeff, inspecteur der registratie en domeinen te Amsterdam, is door de centrale (liberale) kiezersvereeniging te Dordrecht candi- daat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer, vacature-Gevers Deijnoot. De St.-Ct. bevat het kon. besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op 1 en 4 Juni 1878 te Parijs gesloten internationale post- overeenkomsten. burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. W. H. de Beaufort, als burgemeester van Vleuten, Haarzuilens en Ou denrijn. kanaal- en havengelden. Benoemd tot ont vanger der kanaal- en havengelden te Ter Neuzen en belast met de ontvangst der kanaal- en haven gelden voor het gebruik van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, overeenkomstig de tarieveD te Ter Neuzen geheven wordende, A. C. N. Grenu te Ter Neuzen. Reeds onder Tel. ber. in ons vorig nommer medegedeeld.) De gemeenteraad van Aagtekerke heeft de jaarwedde van den hoofdonderwijzer aan de ge meenteschool, met ingang van 1 Juli 1879, ver hoogd van ƒ640 tot 800. De heer dr. A. Kuijper staat weder, met de heeren Dijkstra en Lütge, op een drietal voor de N. H. gemeente te Rotterdam. De inspecteur van administratie H. S. Bosschart wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van chef der afdeeling „soldij, schafting en kleeding" bij het departement van marine, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezèn goede diensten, en op non-activiteit gesteld, en met den le" Mei daaraanvolgende vervangen door den inspecteur van administratie J. C. L. K. van Wely. Aan verscheiden marine-officieren, oorlogs matrozen en mariniers, die gedurende de blok kade tegen Atjeh het hunne bijbrachten om schepen en prauwen te nemen, welke de blokkadelinie overschreden en contrabande aan boord hadden, werd dezer dagen het hun toekomende aandeel in die buitgelden uitgekeerd. Voor enkelen was dat bedrag niet onaanzienlijk, vooral voor hen, die de brik Mariners Hope hadden buitgemaakt. Door de arrondissement3-rechtbank alhier werd Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak van J. F. A., Hij begroette Elisabeth vriendelijk toen zij te midden van de duisternis als bruid voor hem stond, klopte haar op den schouder en zei dat zij maar niet bang moest wezen. „God gebiedt den storm, mijn kind," voegde hij er bij, daar hij natuurlijk haar bleek gelaat en ontroering toeschreef aan vrees voor het verschrikkelijke weer. Daarop leidde haar oom haar naar het altaar en de plechtigheid begon. De woorden, zoo in drukwekkend, zoo heilig en zoo plechtig wanneer ze uitgesproken worden door twee menschen die elkaar liefhebben, twee harten die elkaar verstaan, werden door Elisabeth met een beklemd gemoed gestameld. „O! ware ik slechts dood ware ik dood," dacht zij, terwijl zij nederknielde en haar koude hand in die van Richard legde en hij het zinne beeld van den band, die hen voor het leven ver bond, aan haar vinger stak. Daarop sprak de priester den zegen over hen uit en bad dat de Almachtige hun huwelijk zou zegenen en den rijkdom zijner genade over hen uitstorten, enz. enz. amen. Maar er kwam geen amen over hare witte lippen of uit haar troosteloos ongelukkig gemoed. wonende alhier, beklaagd van ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 10 Fe bruari 1879 te kwader trouw en in strijd met de waarheid den eed te hebben afgelegd, hem opge dragen in het voor dat gerecht aanhangige geding tusschen H. L. v. S. als eischer en beklaagde als gedaagde, luidende„ik zweer dat het niet waar is, dat ik hetzij zelf, hetzij door anderer tusschen- komst op den bij dagvaarding aangewezen tijd eenig geld heb ter leen gevraagd en ontvangen van den eischer, dat het niet waar is, dat ik de aan den eischer ter hand gestelde schuldbe kentenis heb verscheurd of vernietigd." De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen, eene geldboete van f 25 en ontzetting van alle bur gerlijke en burgerschapsrechten voor den tijd van vijf jaren. De drie beschuldigden in de zaak der valsche certificaten voor vrijwilligers bij het Indisch leger zijn door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard en respectievelijk veroordeeld tot twaalf, zes en drie maanden celstraf. Bij beschikking van den minister van koloniën, is P. J. M. Stevens, werkman der tweede klasse bij de artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden geplaatst als meesterknecht instrument maker bij den artillerie-constructie winkel te Soe- rabaija. Door den len luitenant der artillerie jhr. H. P. Tindal, die in den Atjeh-oorlog de Militaire Willemsorde verdiende en thans te Amersfoort garnizoen houdt, is aan den m: nis ter van oorlog verlof verzocht om den Engelschen veldtocht in Afghanistan bij te wonen. Men meent den man, die den aanslag op generaal Drentelen te St. Petersburg deed, gevat te hebben. Hij behoort tot den kleinen Pool- schen adel en heet Bartkewitsch. Toen generaal Drentelen den brief had ontvangen, waarin hem zijn doodvonnis werd aangekondigd, scheurde hij dien in tegenwoordigheid van een aantal ambte naren van zijn ministerie stuk met de woorden „Deze brief, die mij met den dood dreigt, is niet eens juist gespeld. Wie zou om zulke dingen gevenSlechts enkele uren later ontving hij een tweeden, thans zeer juist gespelden brief, waarin stond, dat men, wijl hij den eersten wegens spelfouten verachtelijk had verscheurd, de eer had hem dit tweede doodvonnis te zenden, waar aan uit het oogpunt der spelkunst niets ontbrak. Onder zijne ambtenaren zelve schijnt de generaal nihilisten of hunne helpers te tellen. Garibaldi is van Caprera naar Rome geko men. Stijf van de rheumatiek werd hij op eene draagbaar naar het huis van zijn zoon gedragen, gevolgd door half Rome. De menigte hield zich stil, wijl de generaal ziek was. Hij komt, naar men zegt, aan eene Italiaansche badplaats heil voor zijne kwalen zoeken. De Times zegt, dat deze reden voor zijne overkomst wel wat te eenvoudig luidt, om ze te gelooven. De uitdruk king is karakteristiek en verraadt bij het blad eene nauwe verwantschap met de wijze van denken der diplomatie. binnenland 's Clraveiihage. Benoemd tot ontvanger der belastingen te Valburg de heer Yan Santen, ontvanger te Ter Neuzen. HOOFDSTUK X. De jonggehuwden. Een maand na dit zware onweder, dat voor vele bewoners van Wendell onvergetelijk was geweest en waarbij de bliksem in de stallen van het kasteel was geslagen, zoodat er twee paarden gedood waren en een der stalknechten uren lang bewusteloos had gelegen, een maand na hun trouwdag keerde het jonge paar van de huwe lijksreis terug. Er waren ter eere van deze gebeurtenis groote toebereidselen gemaakt door den jongen heer Halmaar met den besten wil mislukte een groot deel der versieringen die hij dacht aan te brengen. Hij had verscheiden dagen besteed aan het op richten van een eerepoort voor den hoofdingang van de plaats: hoofdzakelijk samengesteld uit dunne latjes en bordpapier en zijn broeder Robert lachte hem eerst uit over zijn knoeiwerk, zooals hij het noemde, doch eindigde met hem toch te helpen bij het bekleeden met sparretakken en met vereende krachten slaagden zij er in de poort te voltooien. „Als het van nacht waait ligt zij omver" voor spelde Bob. „Het zal niet waaien", verzekerde Hal vol ver trouwen. Maar helaas! het waaide niet alleen, maar h buitenland. Londen. Volgens de Standard zijn de Fran-* sche en Engelsche regeeringen voornemens voor loopig eene waarschuwing tot den Khedive te richten, met mededeeling dat zij van de Porte zijne afzetting zullen vragen zoo hij niet toegeeft. Gisteren is te Veere in het openbaar te koop aangeboden: een woonhuis met werk- en berg plaats, erf en tuin aldaar, waarin de wagenmakerij wordt uitgeoefend. Verkocht voor 2000. 9 Apr. 's av. 11 u. 47 gr. 10 's morg. 8 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 46 gr. 's av. 6 u. 41 gr. 'Zitting van Woensdag 9 April. Voorzitter de heer Sehorer. Afwezig met kennisgeving de heeren Damme en Van Berlekom. Na de voorlezing en goedkeuring der notulen van het in de vorige vergadering verhandelde, deelt de voorzitter mede dat van ged. staten zijn ingekomen brieven houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht aan A. Meerman, tot verkoop van een stukje grond aan J. de Kanter en tot ruiling van grond door het armbestuur. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aangenomen. Een van den heer G. Jeras ingekomen verzoek, tot aankoop van een stukje gemeentegrond in de Giststraat, wordt gesteld in handen van burg. en weth. Vervolgens is aan de orde een adres van den heer J. C. de Waal, houdende verzoek om alsnog te worden geplaatst op de lijst van kiezers voor leden van de tweede kamer der staten-generaal en der proviciale staten. Door burg. en weth. wordt voorgesteld om, aangezien de heer De Waal op de voorloopig vastgestelde kiezerslijsten niet gebracht is, dewijl hij op de opgave van den rijks-ontvanger voor een minder bedrag dan ƒ60 voorkwam, doch na 15 Februari op een suppletoir kohier is aange slagen en tengevolge daarvan den vereischten census bereikt, het verzoek in te willigen. De raad vereenigt zich zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming met dit voorstel. Daarna geschiedt overlegging van de rekening der dd. schutterij over 1878, in ontvang en uit gaaf f 3157.493 bedragende. Onder mededeeling dat van de op de gemeentebegrootmg beschik baar gestelde toelage ad f 3375, slechts eene som van 3034.99i gebruikt is, stelt de voorzitter voor die rekening voorloopig vast te stellen. Alzoo wordt zonder hoofdelijke stemming beslo ten; wordende de heer Van Hoek geacht tot het nemen van dit besluit niet te hebben medegewerkt. Alsnu is aan de orde het voorstel van burg. en weth., betrekkelijk de verhuring van het ge bouw der voormalige leenbank, van de huur waarvan door den garnizoens-kommandant op zegging is gedaan, omdat de militaire administratie, aanmerkelijk ingekrompen zijnde, die uitgebreide localiteit niet meer noodig had. Behalve de leenbank zeggen burg. en weth. in hun voorstel was aan het dep. van oorlog ook om niet afgestaan het groote pakhuis in het waaggebouw. Er schijnt geen bezwaar te bestaan om het gebouw der leenbank in de plaats van het waaggebouw in gebruik te laten, mits het gebruik, evenals tot nu toe bij het waaggebouw, zonder vergoeding van huur kon geschieden. Men zou echter dan voor de woning in het gebouw der leenbank, ten behoeve van een gehuwd onder officier, van rijkswege eene huursom van ƒ1.90 per week willen voldoen. Burg. en weth. achten deze regeling alleszins in het belang der gemeente en stellen voor hen te machtigen1° in de plaats van de pakhuizen in het waaggebouw, de gebouwen der leenbank kosteloos aan het rijk, ten behoeve van het gar nizoen, in gebruik af te staan en 2° met den garn. komm. eene huurovereenkomst te sluiten voor de woning in de voormalige leenbank ad f 1.90 per week. Zonder hoofdelijke stemming vereenigt de raad zich met dit voorstel. Vervolgens wordt door den voorzitter mede deeling gedaan dat bij de overdracht van gemeen tegrond aan A. D. Vreke, gebleken is dat een stormde en Hal lag op zijn zolderkamertje met een kloppend hart te luisteren. Zoodra de dag aanbrak stond hij op om zijn kunstgewrocht te gaan bekijken en met éen blik overzag hij de geheele ramp. De eereboog was over het hek heen in de laan gevallen, maar nog op zijde aan de pilaren bevestigd gebleven. Een oogenblik stond Hal als verslagen, doch weldra zette hij zich met vernieuwden ijver weer aan het werk, teneinde heimelijk de schade te herstellen. Hij haalde in alle stilte een ladder en zette de boog weer overeind, wel is waar op nog zwakker grondvesten dan de eerste maal, maar toen Bob na het ontbijt naar buiten kwam, om te zien of de wind, dien hij ook gehoord had, geen schade had aangericht, wees Hal met groote voldoening op de hechtheid van zijn werk. Wordt vervolgd.) zeer klein hoekje niet ten name der gemeente stond, doch aan P. van Leerdam toebehoorde. Door burg. en weth. is met den heer Leerdam overeengekomen dat deze bereid is tot de over dracht mede te werken, mits hem voorbedoelden grond 0.25 per vierk. meter worde vergoed. Op voorstel van den voorzitter verleent'de raad de daartoe noodige machtiging. Thans komen in behandeling de verschillende voorstellen van burg. en weth. omtrent het gym nasium. Deze voorstellen zijn in hoofdzaak in ons nommer van gisteren medegedeeld). De voorzitter deelt daarbij mede dat de ont- werp-verordeningen alle zijn opgemaakt in over leg met curatoren van het gymnasium; heteenige punt waaromtrent het dagelij ksch bestuur gemeend heeft te moeten afwijken van het concept, betreft de benoeming van een concierge. In het concept was voorgesteld die benoeming door curatoren te doen plaats hebben, terwijl burg. en weth. hebben voorgesteld die aan hun college op te dragen. Het eerst wordt behandeld het besluit omtrent de traktementen der leeraren. Hierbij wordt door den heer Snijders de vraag gedaan of daarbij ook niet de bezoldiging van den concierge moet wor den geregeld. Nadat door den voorzitter was geantwoord dat die bezoldiging op de in Aug. over te leggen begrooting zal worden gebracht, wordt het voorgestelde besluit, zonder beraad slaging of hoofdelijke stemming, goedgekeurd. Daarna wordt in behandeling gebracht de ver ordening tot regeling van het gymnasium.^ Aangezien geen der leden artikelsgewijze be handeling verlangt, wordt de verordening in haar geheel in discussie gebracht. Nadat op voorstel van den heer Snouck Hurgronje de redactie van art. 9 eenigszins gewijzigd is, en na langdurige discussie een voorstel van den heer Snijders, om de benoeming van den concierge aan den raad op te dragen, met 14 tegen 1 stem (die van den heer Luteijn), is aangenomen, wordt de verorde ning, zonder beraadslaging of hoofdelijke stem ming, in haar geheel goedgekeurd. Eveneens worden zonder discussie de verorde ningen tot heffing en invordering van het school geld vastgesteld. Eindelijk wordt, op voorstel van den voorzitter, besloten te verklaren dat al deze verordeningen zullen gelden bij het begin van den nieuwen cursus en dat dan tevens alle vroegere, op deze zaak be trekking hebbende verordeningen zullen zijn ingetrokken. Achtereenvolgens worden alsnu vastgesteld de staat van oninbare posten van het schoolgeld over 1878, ten bedrage van 25.01, en de staat van aangeslagenen in den hoofdei, omslag over 1878, wier aanslag, tengevolge van vertrek naar elders of overlijden, geheel of gedeeltelijk als oninbaar moet worden voorgedragen, bedragende 159.74. Vervolgens komt ter tafel de staat, houdende voordracht tot teruggaaf van betaalde belasting op de inkomsten over 1878, ten gevolge van ingekomen adressen, zoo ter zake van vertrek naar elders, als om andere redenen. Nadat op voorstel van burg. en weth. afwijzend is be schikt op de verzoeken van de wed. Fak Brou wer geb. Tak, jhr. mr. J. P. Boddaert en J. H. de Fremery, wordt een verzoek van A. A. D. van Dolder, na langdurige discussie tusschen den heer Snijders, waarbij deze de billijkheid van het verzoek betoogde, en den voorzitter, die dit bestreed, op voorstel van eerstgenoemd lid in stemming gebracht en met algemeene stemmen, uitgenomen di« van den heer Snijders, afgewezen. Na de uitloting van verschillende a .ndeelen in geldleeningen der gemeente, gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na de heropening der zitting is aan de orde de voorloopige vaststelling van het kohier voor de plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 1879. Vooraf werden behandeld de voorstellen vau burg. en weth. betreffende de tegen het kohier ingebrachte reclamaties. Die voorstellen strek ken om a in te willigen het verzoek van C. van den Broek en den aanslag te roieerenterug te brengen de aanslagen van A. A. van Aartsen, wed. Papegaay, van de 7e naar de 4e, J. P- van Visvliet van de 14e naar de 13e, C. J. van den Broecke, wed. van mr. G. A. Fokker, van de 23e naar de 22e, J. C. Borsius van de 17e naar de 12e en W. J. Borsius van de 17e naar de 12e klasse b af te wijzen de verzoeken van J. Simonse, J. J. Verbrugh, J. Bastiaanse, B. Henning, I. E. de Groot, A. Nelisse, D. Koek, A. Flipse, C. Dockheer, J. Bouman, J. Weijnman, L. L. Gu- linck en J. P. van de Velde; c alsnog ambtshalve aan te slaan in de le klasse J. C. Peeman, J. P. van de Koorde, A. Franse, J. S. Steendam en J. de Buck en in de 2e klasse J. Roodnat d te verbeteren den aanslag van J. Vader van de le naar de 2e en van W. M. de Witte van de 5e naar de 4e klasse; e te vernietigen de aanslagen in de le klasse van P. Poppe, J. Franse, J. C. Gort, F. J. Coset en W. Wisse. Na de mededeeling van den voorzitter dat omtrent het verzoek van mevr. de wede Kirrwald vooralsnog geene beslissing kan genomen worden, doch daarop bij de opmaking van het suppletoir kohier zal worden gelet, wordt het kohier zonder hoofdelijke stemming voorloopig vastgesteld tot een bedrag van f 71,941.39*, zijnde de percentage 2°7o0o pet., of pet. minder dan het vorige jaar Daarna deelt de voorzitter mede dat de bij het pakhuis Demerarynabij de Oostkerk, staande drie boomen, aan de daar wonende personen veel hinder veroorzaken, waarvan burg. en weth. zich persoonlijk overtuigd hebben; zij stellen dus voor machtiging te verleenen die boomen te doen rooien. De gevraagde machtiging wordt ver leend. Onder kennisgeving dat door den heer C. W. graaf van Limburg Stirum, te Arnhem, voor de oudheidskamer ten geschenke zijn aangeboden eenige wapenborden der familie Thibaut, van Aagtekerke, welke familie ook langen tijd alhier woonachtig is geweest, stelt de voorzitter voor die wapenborden op de oudheidskamer te plaatsen en aan den schenker een brief van dankbetuiging te richten. Alzoo wordt besloten. De van de spaarbank, de vereeniging van ge nees- en heelkundigen en de Werkmansvereeniging ontvangen jaarverslagen worden voor kennisgeving aangenomen en ter inzage voor de leden op de griffie gedeponeerd. Thans is aan de orde de vervulling der vaca ture van gemeente-klokkenist, ontstaan door het overlijden van den heer A. A. Varelaan welke

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2