BUITENLAND. 1 elegraphische berichten. Handelsberichten. Thermometerstand. Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Frezen van Effecten. Neuzen, beklaagd van oplichting, door op den 25,n December des vorigen jaars aan zijn broeder, K. B., ter hand te hebben gesteld, met verzoek om dat te wisselen, een in den vorm van een bankbiljet gedrukte bon voor 100 sigaren, waarbij hij valschelijk voorgaf dat dit een bankbiljet van f 100 was. Uit de verklaringen der gehoorde getuigen bleek in hoofdzaak, dat op den 26en December 1878 door den broeder van den beklaagde, K. B., bij den winkelier R. te Axel, een biljet is gewis seld, waarvoor hem door de vrouw van dien winkelier ƒ100 is ter hand gesteld. Eenige dagen later, den 29en December, vond R. bij het opmaken zijner kas daarin een briefje voor 100 sigaren, dat, aangezien volgens de ver klaring van hem en zijne vrouw tusschen 22 December, den dag waarop hij zijne kas had opgemaakt en in orde bevonden, en den 29en, toen hij het ondekte, geen ander biljet van f 100 was gewisseld of ontvangen, van K. B. afkomstig moest zijn. Deze laatste verklaarde in den avond van den 25,n van zijn broeder een biljet ontvangen en dit den anderen morgen gewisseld te hebben bij R., daarna heeft hij zijn broeder het geld ter hand gesteld. Het biljet is niet nauwkeu rig door hem bekeken zoodat hij het ter zitting aanwezige briefje niet kon herkennen. Een der getuigen, een koopman in goud en zilver, verklaarde vóór of op 7 November ten huize van den beklaagde te zijn geweest, waar hem door diens schoonmoeder een biljet voor 100 sigaren werd getoond, met de vraag of dat ook eenige waarde had, wat door hem ontkennend was beantwoord. 1 Beklaagde hield vol dat hij te goeder trouw had gehandeld en dat hij een door hem ontvan gen bankbiljet had doen wisselenvan het bedoelde ten zijnen huize aanwezig geweest zijnde briefje verklaarde hij niets te weten. Het openbaar ministerie, dat de schuld van den beklaagde uit de afgelegde verklaringen van de verschillende getuigen voldoende bewezen achte, eischte schuldigverklaring aan het misdrijf van oplichting door bedriegelijke middelen en ver oordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar en eene geldboete van 109. De rechtbank zal Vrijdag over 8 dagen in deze zaak uitspraak doen. Voor het gerechtshof te 's Dravenhage werd gisteren behandeld het hooger beroep, door het echtpaar J. C. te Nieuwvliet ingesteld tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij zij wegens heling tot zes dagen eenzame opsluiting veroordeeld werden. De herberg van den man en eersten app., lag op een weg, waarlangs dage lijks wel honderd wagens met suikerpenen ver voerd werden. De geleiders van enkele dier wagens wierpen den app. voor hun woning her haaldelijk manden vol penen toe, die zij opnamen en met borrels betaalden. Te dier zake werden die twee knechten wegens misbruik van vertrou wen tot vijftien dagen celstraf veroordeeld en de beide app. als helers tot zes dagen. De laatste echter hielden vol, dat hun slechts zeer weinig penen waren toegeworpen en zij niet wisten, dat de knechten dat niet mochten doen. Dit beweren werd nog nader toegelicht door hun verdediger mr. D. Van Eek, die echter afgeschei den hiervan aantoonde, dat het hof in deze een ontslag van rechtsvervolging moest uitspreken, omdat in de dagvaarding in eersten aanleg den appelanten niet was ten laste gelegd, dat zij de penen aannamen, wetende, dat die door misbruik van vertrouwen waren verkregen, en alleen dat zij het deden, wetende, dat de knechten er geen beschikking over hadden. Adv.-gen. mr. van der Hoeven, hoezeer niets van de goede trouw der appelanten geloovende, vereenigde zich geheel met het betoog van den verdediger omtrent de dagvaardingen requireerde op grond daarvan ontslag van rechtsvervolging. Dinsdag 15 April uitspraak. Na de arrestatie van den weger K. aan het staats-spoorweg-station te Maastricht, beschuldigd van diefstal van handschoenen, is door de maré- chaussées bij huiszoeking gevonden eene kist, inhoudende zijden dassen, pennemessen, een groote hoeveelheid papier, enveloppen, enz. enz., welke goederen naar dc rechtbank zijn overgebraeht. De burgemeesters en hunne adjoints in de verschillende mairieën van Parijs, welke onlangs benoemd zijn hebben Zaterdag een diner aange boden aan den minister van binnenlandsche zaken, de prefecten van de Seine en van politie en aan hunne voorgangers. Bij zulk eene vereeniging van Parijsche autoriteiten met een lid van de regeering kon eene bespreking van den terugkeer der kamers naar Parijs niet wel achterwege blijven. De heer Lepère heeft dan ook onomwonden ge zegd, dat hij den terugkeer noodig en billijk achtte, en zeide o. a., dat als men elkander wat beter zou verstaan hebben, de senaat zou doen als de kamer en in de verplaatsing van het par lement toestemmen. binnenland. Amsterdam. Door den gemeenteraad is be noemd tot leeraar in de natuurkundige weten schappen aan de H. B. S. voor meisjes, dr. J. Kamminga van der Meer, leeraar te Zaandam. Het hem waren aanbevolen dr. D, J. Jansen en dr. J. M. Hiebendaal, leeraren te Goes en Gorin- chem. Tot eersten geneesheer in het buiten-gasthuis werd benoemd dr. J. van Deventer, arts alhier. In de gisteren avond gehouden jaarvergadering der Crediet-Vereeniging is in plaats van den heer Schimmel, die bedankt had om zich voortaan meer aan de letterkunde te kunnen wijden, ge kozen de heer mr. J. J. Rahusen, directeur der Verzekering-maatschappij Vesta, en werd de heer Schimmel benoemd tot adviseur. Het dividend werd vastgesteld op 6} pet. voor de aandeelhouders en op 5} voor de erediet- trekkende leden. Arnhem. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer werden 1444 geldige stemmen uit gebracht. De heer A. Kool, kapitein van den generalen staf, werd verkozen met 885 stemmen. Op den heer De Savornin Lohman waren 461, op mr. Van Rees 41, op mr. Pels Rijcken 17 stemmen uitgebracht. 's Grarenhage. Benoemd tot ontvanger der kanaal- en havengelden te Ter Neuzen, tevens belast met de ontvangst van de kanaal- en ha vengelden op het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, de heer Grenu te Ter Neuzen. buitenland. Brussel. Het rapport der algemeene afdee- ling omtrent de wet op het lager onderwijs zegt dat het gouvernementde wet van 1842 hervor mende, het vonnis door de natie geveld voltrekt. De afdeeling verzekert dat de nieuwe wet zal geëerbiedigd worden en dat het gouvernement zijn plicht zal weten te doen. Slaapstad. Een proviandtrein is door 4000 Zoeloes aangevallen. Van het escorte zijn 40 man gedood, 20 wagens met proviand en munitie zijn door de Zoeloes bemeesterd. Gunden Volgens de Standard is door den kabinetsraad besloten ten opzichte van Egypte met Frankrijk samen te werken en aan den heer Wilson voorloopig de vergunning te weigeren om als minister van den Khedive af te treden. 8 Apr. 9 's av. 11 u. 48 gr. 's morg. 8 u. 47 gr. 's midd. 1 u. 48 gr. 's av. 6 u. 48 gr. Verordening tot regeling van het gymnasium te Middelburg. Artikel 1. Aan het gymnasium wordt, behalve in de vakken vermeld onder de letters um van artikel 5 der wet op het hooger onderwijs, ook onderwijs gegeven in de gymnastiek en zoo mo gelijk in de Hebreeuwsche taal. Art. 2. Het examen tot toelating van nieuwe leerlingen geschiedt eenmaal 's jaars op plaats en tijd door curatoren, in overleg met den rector, jaarlijks te bepalen. Daarvan geschiedt voldoende openbare kennisgeving. Art. 3. Het toelatings-examen omvat, behalve hetgeen is voorgeschreven in de 2e alinea van art. 9 der wet op het hooger onderwijs, ook de beginselen der kennis van de Fransche taal. Op anderen tijd dan met den aanvang van het school jaar worden geene leerlingen toegelaten dan met vergunning van curatoren, na gehouden examen. Art. 4. Er wordt onderwijs gegeven dagelijks, behalve des Zondags, van 9 tot 12 uren, 's Maan dags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags van 1 tot 4 en 's Woensdags van 1 tot 3 uren. De lesuren voor de gymnastiek en het He- breeuwsch zijn onder die uren niet begrepen. Art. 5. Voor het begin vgn ieder studiejaar wordt door den reetor aan curatoren ter beoor deeling en goedkeuring aangeboden de series der lessen, benevens een lijst der leerboeken en der/ schrijvers, die de leeraren met de leerlingen wenscben te behandelen. Art. 6. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt door curatoren een onderzoek ingesteld naar de vorderingen en het gedrag der leerlingen. De rector en de leeraren wonen dit onderzoek bij Art. 7. Er zijn jaarlijks vier vacantiën, eene van half Juli tot den len September, eene Kerst- vacantie van 14 dagen, eene Paaschvacantie van 10 dagen en eene Pinkstervacantie van 4 dagen. De dag waarop de vacantiën beginnen wordt door curatoren vastgesteld en door den rector aan de leeraren en leerlingen tijdig medegedeeld. De voorzitter van curatoren is bevoegd enkele schooltijden vacantie te geven. Art. 8. De rector en de leeraren, alleen voor het gymnasium en gemeente-inrichtingen aange steld, mogen, behalve aan leerlingen die het gymnasium geregeld bezoeken, geen privaat-on derwijs geven, noch andere bedieningen waar nemen, dan op vergunning van curatoren, goed gekeurd door burgemeester en wethouders. Art. 13. De rector is bevoegd leerlingen wegens' wangedrag voor hoogstens 8 dagen van het gym nasium te verwijderen. Verwijdering voor langer tijd of wegzending kan alleen geschieden door burgemeester en wethouders, na advies van curatoren. Art. 19. Met vergunning van het college van curatoren, den rector gehoord, kunnen anderen dan de leerlingen tot het bijwonen der lessen in 't Latijn en Grieksch en de gymnastiek worden toegelaten. Wanneer het blijkt, dat daaruit stoornis in het onderwijs ontstaat, wordt de ver gunning ingetrokken. Art. 20. Het onderwijs in de gymnastiek en in het Hebreeuwsch wordt alleen gegeven aan de leerlingen die dit verlangen. In het Hebreeuwsch alleen aan de leeïlingen van het 6e studiejaar, wanneer daartoe gelegenheid bestaat. Art. 21. Het college van curatoren bestaat uit den burgemeester als voorzitter en vijf leden, door den raad te benoemen, na aanbeveling van een dubbeltal door burgemeester en wethouders, na verhoor van curatoren in te dienen. Overgangsbepalingen. Art. 24. Bij het eindigen van bet schooljaar 1878/79 heeft er een overgangs-examen plaats van de leerlingen, die dan op het gymnasium aanwe zig zijn. De leerlingen worden dan geplaatst in de klassen van het nieuw gymnasium. Art. 25. De leden, die thans het college van curatoren uitmaken, blijven zonder nieuwe benoe ming hunne functiën bekleeden. Art. 26. Met den aanvang van den cursus 1879/80 treedt deze verordening in werking. Verordening op deheffingvan schoolgelden op het gymnasium te Middelburg. Art. 1. Er zal geheven worden een schoolgeld van de leerlingen op het gymnasium. Art. 2. Het schoolgeld bedraagt voor iederen leerling a die alle lessen bijwoont, onverschillig of daaronder de lessen in de Hebreeuwsche taal al of niet begrepen zijn, 100 per cursus b die de lessen in beide oude talen bijwoont ƒ75; c die de lessen in eene der oude talen bijwoont ƒ50; d die de lessen in de gymnastiek bijwoont f 10. Omtrent de bezoldiging en de benoeming van leeraren aan het gymnasium is het volgende be sluit genomen: Art. 1. Het onderwijs aan het gymnasium te Middelburg wordt gegeven door minstens twaalf leeraren, of bij het gymnasium alleen of tevens bij andere inrichtingen van onderwijs aangesteld. De jaarwedden bedragen Art. 2. Van den reetor. b conrector derden leeraar in de oude talen, vierden en in het Nederlandsch. e leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde wiskunde en wisk. aardrijksk. in de Engelsche taal Duitsche Fransche natuur- en scheikunde I natuurlijke historie voor de twee laqgste klassen en zoo er ook les gegeven wordt in de twee hoogste klassen voor iedere klasse f 150 wieeraar in de gymnastiek n leeraar iu de Hebreeuwsche taal. Art. 3. Tot leeraar in de vakken genoemd onder de letters g, h, i, k, l en m van art. 2 kunnen behoudens nadere goedkeuring van den minister van binnenl. zaken, leeraren aangesteld worden bij andere rijksinrichtingen van onderwijs werkzaam. Art. 4. De aanstelling van leeraren, die aan andere rijksinrichtingen voor onderwijs werkzaam zijD, geschiedt door den gemeenteraad, in over eenstemming met den minister van binnenlandsehe zaken. e d f 9 h i k f 3500 2500 ,2200 2'200 2400 ,2000 700 700 800 400 350 300 150 100 Wij hebben nooit veel vertrouwen getoond in de duurzaamheid der onderwerping van den khedive van Egypte aan Europeesche voogdij. Het officieren-oproer in Februari toonde reeds welke middelen een Oostersck vorst weet aan te wenden, als hij zijn zin wil krijgen. Toch waren wij verrast door de belangrijke tijdingen, welke de telegraaf gisteren uit Caïro bracht. Zoo spoedig scheen het niet te wachten. De khedive heeft zich geheel en al losgemaakt van de beide Euro peesche raadsliedenhem door Engeland en Frankrijk toegevoegd, en aan welke deze beide regeeringen in een vrij kras gestelde nota aan den khedive van 9 Maart jl. eischten, dat deze, wanneer zij gezamenlijk handelden, een recht van veto zou toekennen tegen iederen regeeringsmaat- regel, welke hunne goedkeuring niet zou kunnen wegdragen. Wellicht heeft juist deze nota den druppel in des khediven reeds gevulden beker van ergernis doen vallen, die dezen deed over- loopen. Maandag zond hij beide ministers hun ontslag thuis, of volgens een ander bericht bracht hij hen in de noodzakelijkheid het te nemen, wat zij volgens een derde telegram niet willen doen vóórdat zij daartoe machtiging van hunne regee ringen hebben ontvangen. Wat daarvan juist is zal eerst te beoordeelen zijn, als er meer uitvoe rige berichten over de crisis zuilen gekomen zijn het bestaan der crisis zelve echter blijkt vol doende uit de samenstelling van een nieuw ministerie enkel uit Egyptenaren, waarbij ook met name beschikt is over de portefeuilles van de heeren Rivers Wilson en de Blignières. De oorzaak schijnt gelegen te zijn in een ver schil van meening tusschen den khedive en de Europeanen over de financieele plannen. De oorzaak, zeiden wij, maar het is juister hier te spreken van de aanleiding. De oorzaak ligt dieper en is van meer algemeenen aard. Men zal haar moeten zoeken in den niet onbegrijpelij ken afkeer, welke de onderkoning gevoelt van een staat van zaken, waarin hij zelf eer geregeerd wordt, dan het bestuur voert. De geldzaken gaven echter aanleiding tot de uitbarsting. Tegenover de plannen van den beer Rivers Wilson heeft Ismail pacha een plan gesteld uit eigen brein gesproten, waarbij Egypte's schuldeischers er nog beter zouden afkomen dan volgens de plannen van den Engelschman het geval zou zijn. Dit beweren wekt al aanstonds een glimlach van ongeloof, en iu ieder geval is het te hopen, dat den khedive zijne plannen helderder voor den geest staan, dan ze ons worden nit de verwarde cijfers van een Havas-telegram. Dat is trouwens geen zeldzaam heid, dat de telegraaf verwarring schept, waar hij dienst doet voor politieke berichten. Zoo meldt de Daily News, dat de vereenigde consuls- generaal te Caïro, na eene uiteenzetting door den khedive van zijne motieven, van hunne adhaesie hadden doen blijken. Dat moet onwaar zijn; althans de vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland konden dat zeker niet doen. De khedive zou dat resultaat verkregen hebben door eene aanspraak aan de gezamenlijke consuls, waarin bij erop wees, dat het streven van het vorige ministerie geen rekening hield met den aard der Egyptenaren en met de wenschen des lands. De plannen van den heer Wilson maakten inbreuk op aller rechten, op die der Europeanen, zoowel als op die dor Egyptenaren, en dagelijks ontving de vorst adressen, die hem aanspoorden eene ver andering in den toestand te maken. Daarom zag de khedive zich genoopt eene wijziging in het ministerie te brengen; want het was hem onmo gelijk op deze wijze tegen den zin des volks te blijven regeeren. Hij bood den consuls een wer kelijk „nationaal" financieel plan aan, deelde hun mede, dat hij aan Cherif pacha had opgedragen een uitsluitend Egyptisch dus ook nationaal kabinet te vormen, dat verantwoordelijk zal zijn aan de vergadering van notabelen, die op de wijze van eene Europeesche volksvertegen woordiging hier dus niet nationaal controle op de regeering zal uitoefenen. In alle gevallen zal eene tusschenkomst van Frankrijk en Engeland het gevolg zijn van dezen coup cFêtat, zooals men het haast zou kunnen noemen. De vraag is slechts welken weg deze tusschenkomst zal kiezen. De Morning-Post raadt aan eenvoudig bij den sultan aan te dringen op bet ontslag van Ismail als khedivedoch de Times zegt met zeer veel schijn van juistheid, dat men geen enkele reden heeft om te verwachten, dat eenig opvolger van' hem beter te vertrouwen zou zijn dan de tegenwoordige beheerscher van Egypte, terwijl ook aan eene administratie, geheel en rechtstreeks door Frankrijk en Engeland te voeren, vele bezwaren, met name de ijverzucht der overige mogendheden, zouden in den weg staan. De quaestie wordt door het Cïtyblad zeer zuiver aldus opgevat: „De khedive is thans in zijn streven geslaagdhet staat te bezien hoelang zijn triomf duren zal." Niet heel lang, gelooven wij. Eene zaak, waarover de telegrammen ook nog al eens uiteenloopen, is de gemengde bezetting van Oost-Rumelië. In Berlijn acht men den stand der zaken, volgens den correspondent van de Times, als volgt. De Turken willen volgens het tractaat van Berlijn den Balkan bezetten. „Hoe zult gij dat dan wel doen? vragen de Russenwij kennen thans het terrein, geen Turksche muts kan- zich onder de Bulgaren ver- toonen of het gansche volk is in opstand." Tenzij dus de Turken in luchtballons den Balkan willen bereiken, zullen zij moeten wachten, totdat eene gemengde bezetting hun den weg veilig make. Die bezetting zou dan moeten geschieden door Rusland, Oostenrijk, Engeland en Italië, daar Duitschland en Frankrijk niet van plan zijn mede te doen. De Porte wees eerst de zaak geheel af, doch is er nu gedeeltelijk mede verzoend, mits men haar toesta ook haar contingent te leveren en daarmede bepaalde belangrijke plaatsen te bezetten. Tegen iedere pretentie van dien aard van Turkije echter stelt ook aanstonds Rusland een nieuwe eisch. In 't reine is de zaak dus nog niet. Middelburg, 9 April. Raapolie ƒ34; patent olie 36lijnolie f 31. Amsterdam, 9 April. Raapolie op zes weke 37}. Lijnolie 30}. Amsterdam, 8 April. 9 April. STAATSLEENINGEN, flfederl. Cert. N. W. Sch. 2} pet. 63} 63^ dito dito dito. 3 17 76 76} dito dito dito. 4 1) 97} 98 België. Certificaten2} 71 61} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 V Hongarije. Obl. Goudleen. 5 71 58} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 71 714 71} Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 55 54} dito Febr.-Aug. 5 71 54 ff 55 dito Jan.-Juli.5 n 55} 55^ dito April-Oct. 55} 55} dito dito Goud 4 it 66 66 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 n 78} 78} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 71 50} 50} dito dito 1876. 6 Ti 97} 97} Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 n 95 95} Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 9 56} 56} dito dito 6® 1855. 5 n 77 76}f rt 83 f 83} 71 92} 91} dito 1864 100 5 9 88} 87} dito 1877 dito5 ff 87} 87A dito Oostersche 1« serie 5 jf 541 54} dito 1872 gecons. dito. 5 ff 83} 83£ dito 1873 gecons. dito. 6 71 84} 84} dito 1850 le Leening dito. 4} 71 84 dito 1860 2' Leening dito. 4} 71 83 82} dito 1875 gecons. dito 4} 71 76£ 76} Cert. Hope C° 1840 4 71 56 dito 2e, 3® 4e Leen, 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 71 71 75} 75} dito dito 1859 3 71 61} Cert. van Bank-Assign. 6 ff Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 71 14} 14} dito dito 1876 2 71 34} 34} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 ff 13} dito dito 1876 2 71 31} 81A Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 71 10} 10} dito dito 1869 6 n 14 14f

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2