N®. 83. 122e Jaargang.! 1879. Dinsdag 8 April. likrkfjfc». Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50, Afzonderlijke nonjmera zijn verkrijgbaar a 5 Cent* Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 7 April. Benoemingen en besluiten. Onderwijs» Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. Rechtszaken, GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 9tn April 1879des namiddags te half 2 uur een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 5e° April 1879. De burgemeester voornoemd, SC HO REK. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag, den 9e» April 1879 des namiddags te half 2 uur, een openbare zitting honden ter behande ling der onderstaande zaken: Ingekomen stukken; adres van J. C. de Waal, plaatsing op de kie zerslijsten 2e kamer stat.-gen. en provinciale staten adres G Jeras, aankoop van grond in de Giststraat thans in erfpachtrekening der dd schutterij over 1878voorstel van burg. en weth. verhuring van het gebouw der voormalige leen bank conceptbesluiten en verordeningen betrek kelijk de reorganisatie van het gymnasiumstaten van restitutie en oninbare posten inkomstenbe lasting 1878 kohier der inkomstenbelasting 1879 en daartegen ingediende bezwaarschriftenver vulling der vacature van gemeente-klokkenist; gewone en buitengewone uitloting aandeelen geld- leeningen. Heden voormiddag heeft alhier de opening plaats gehad der inschrijvingsbiljetten voor de 2e serie, ad f 56,000, der door het polderbestuur van Walcheren uitgeschreven geldleening groot f 165,000, tegen eene rente van 4§ pet. 's jaars. Er was ingeschreven voor 167 aandeelen a 1000 te weten door de heerenJ. Meeusen alhier 15, (waarvan bij loting zijn toegewezen 8); N. G. Bos alhier 5 (geen toegewezen); L. E. Hendrikse alhier 2, (geen toegewezen); H. Tak alhier 10, (toegewezen 4); van Heel en c°, te Goes, 25, (toegewezen 7)van den Broecke, Luteijn en Schouten alhier 14, (toegewezen 4); I. Boasson en zonen alhier 16, (toegewezen 2); J. B. Wester- woudt en zoon, te Amsterdam, 55, (toegewezen 21); J. A. Tak en c° alhier 25, (toegewezen 9). Naar wij vernemen zullen bij de aanstaande regeling van den zomerdienst der staatsspoor wegen op de Zeeuwsche liju weder eenige verbe teringen ingevoerd en daarmede aan sommige wenschen, door het publiek gekoesterd en dooi de Middelburgsche kamer van koophandel een en andermaal ter kennis van de regeering en de directie gebracht, voldoening gegeven worden. De dienst zal namelijk geregeld worden: Richting RoosendaalVlissingen Van Roosendaal. 7.44 10.46 1. Te B. op Zoom 8.2 11.4 1.18 Van Goes Te Middelburg t» "g I 9.18 12.10 2.24 'g g 9.47 12.38 2.48 J g Te Vlissingen 10.2 12.50 3. Tengevolge dezer regeling zal de Hollandsche post per eersten trein ruim een uur vroeger hier aankomen. Richting VlissingenRoosendaal Van Vlissingen -8 8.5.30 7.25 Middelburg. fj 3.12 5.42 7.37 Te Goesg 3.36 6.14 8.6 Van B. op Zoom g 4.35 7.32 9.18 Te Roosendaal. p 4.50 7.57 9.41 De belangrijkste verandering is in deze richting in den laatsten trein, die tot dusverre te 8.50 van Vlissingen vertrok en niet verder dan tot Goes doorliep, terwijl men voortaan te 7.25 ver trekkende, te Roosendaal nog aansluiting naar Holland zal kunnen vinden. Op de algemeene vergadering van aandeelhouders der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart (Middelburg—Rotterdam v. v.) is bepaald dat over den dienst van het jaar 1878 uitgedeeld zal worden ƒ206 per aandeel, zijnde /128 uit het saldo der exploitatie-rekening en 78 uit de renten der reservekas. "Beth, 6 April. Het tjalkschip Adriana, gez. van Drimmelen, van België naar Fijnaart, gela den met dakpannen enz., dreef Zaterdagjl., tegen den avond, door stroom en windstilte op de plaat in het Nauw van Bath. Spoedig werd hulp verleend door.een nabij zijnde tjalk en door een vijftal personen, die op het zien der noodvlag, met den expediteur v. d. Brink er zich heen begaven. Een groot deel der lading werd over boord geworpen; het vaartuig kwam 'snachts vlot en is heden hier binnen gebracht. Naar wij vernemen zal de heer J. F. W. Conrad, hoofdingenieur bij den waterstaat, deze week naar Parijs vertrekken om aldaar de Nederlandsche regeering te vertegenwoordigen op eene vergade ring van ingenieurs bij den waterstaat uit onder scheidene rijken van Europa en Amerika, teneinde andermaal de plannen voor de doorgraving van de landengte van Panama, tusschen Noord- en Zuid-Amerika, te bespreken. Nu de doorgravingen van de landengte van Suez en van Holland op zijn Smalst met goed gevolg voltooid zijn, moeten vele bezwaren, die vroeger onoverkomelijk schenen, uit den weg zijn geruimd. Zoo zal dan dit reuzenwerk, waarvan het denkbeeld voor 50 jaren reeds door koning Willem I werd geopperd, andermaal ter sprake worden gebracht en ver moedelijk beter onthaal vinden dan te voren. De minister van marine, jhr. H. O. Wichers, i3 ernstig ongesteld. Hij lijdt aan eene maagkwaal en aan hevige koortsen. De centrale liberale kiesvereeniging ia het kies district Leiden, genaamd: het Algemeen Belang heeft voor de aanstaande verkiezing van een lid der tweede kamer tot 'candidaat gesteld den heer L. M. de Laat de Kanter, oud-hoofdofficier der marine en inspecteur der betonning, bebakening enz. te Batavia, thans wethouder te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indië door middel van het stoomschip Overijssel, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 9 April a. is be paald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naar Padang ver zonden. De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond van 8 April en de brieven den volgenden dag 's morgens vóór 10 uren te Rotterdam aangekomen te zijn. gemeentebesturen. Goedgekeurd het aan N. Spillenaar, burgemeester van Waardenburg, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente. belastingen. Benoemd tot ontvanger voor het vijfde kantoor der dir. belastingen te Am sterdam, J. Manden, thans ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Roosendaal. leger. Op verzoek buiten werking gesteld het besluit van 25 Augustus 11., waarbij o. a.'de kap. J. H. van den Broek, van het N.-I. leger, destijds met verlof in Europa, voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het wapen der infante.rie van het leger hier te lande, voor zoo veel dien kapitein betreft, en bepaald dat hij weder in het genot zal treden van bovenbedoeld verlof. consuls. De heer H. S. J. Maas, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Londen, is door de Britsche regeering in die hoedanigheid erkend. Met 'skonings machtiging is de heer P. Fag- notti erkend en toegelaten als vice-consul van Italië te Soerabaija. Door den consul der Nederlanden te Konings bergen is aan den heer A. von Riesen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van vice-cpnsul der Nederlanden te Elbing, terwijl de waarneming der zaken van dien post tot nader is opgedragen aan den heer E. Ch. Hay, vice-consul der Nederlanden te Pillau. Mejuffrouw Louise Hardenberg, directrice van de Kweekschool voor bewaarsclfoolhouderessen, te Leiden, leidde Zaterdag avond in de Amster- damsche afdeeling der vereeniging Volksonderwijs de gedachtenwisseling in over de inriehting en de Werking der bewaarschool. Op eenvoudige, dikwerf geestige wijze en met aangrijpende oprechtheid schetste zij het lijden, dat zij in haar prilste jeugd op de bewaarschool had gekend, waar de kleinen van 2 tot 7 jaar allerlei martelingen moesten ondergaan, om de zwakke hersentjes te openen, die intusschen juist door de zoo onpractisch gekozen dwangmiddelen in hun ontwikkeling verstompten, zoodat de kleinen, zonder 't minste genot van hunne gelukkige jaren te hebben gesmaakt, afgeblokt naar de lagere school over gingen. Een gebiedende noodzakelijkheid achtte zij 't, de kinderen bezig te houden naar den eisch van hun leeftijd, met hen te spelen, vooral van de natuur te doen genieten en voldoen aan den aan drang tot arbeiden, die elk kind eigen is, arbeid naar den ontwikkelingsgang van het kin derlijk verstand. Aan die eischen voldoen, naar haar oordeel, de meeste onzer tegenwoordige inrichtingen niet. Op een goede school moet het kind leeren stilstaan,waarnemen, luisteren, zingen, spreken, verstand krijgen van de dingen rondom zich, rekenen zonder ooit cijfers gezien te hebben, schrijven en lezen zonder het eigenlijk te kunnen, voorts de handjes in tallooze opzichten gebruiken, opdat het werk der vingers zich aan de hersens, en het onderwerp der hersens omgekeerd zich weder als voorwerp aan de vingers mededeele- „Ze kennen van alles wat," noemde spreekster een beillooze blijdschap ten opzichte der kinder lijke verstandsontwikkeling. Als middelen om aan de behoefte te voldoen, noemde zij in de eerste plaats een goed personeel onderwijzeressen die veel van kinderen houden en zich bij het onderwijs toeleggen op hetgeen voor de kleineq, geschikt is. Het moeten zijn, niet verloopen dienstboden, kindermeisjes of naaisters, maar personen van karakter, die zich inderdaad geroepen gevoelen het kinderhart waar te nemen en den geest daarnaar te ontwikkelen. Zij die tot nu toe bleken ongeschikt te zijn, moeten niet worden veroordeeldze genoten geen opleiding en genieten een te pover salaris. Bo vendien is noodig een flink, frisch schoollokaal, waarbij een tuin onmisbaar is. In verband met een en ander beschreef spreekster de inrichting en werking van de onder haar bestuur staande kweekschool, voor bewaarschoolhouderessen te Leiden en sprak zij ten slotte als haar overtui ging uit dat de wet, die de stichting van voor bereidende lagere scholen bedoelt, niet gunstig kan werken, bij gemis al dadelijk van het ge schikte personeel. (Hbl.) Aan de hoogeschool te Leiden is bevorderd tot doctor in de rechten, op stellingen, de heer H. F. Hesselink van Suchtelen, burgemeester van Groenlo. Door wijlen den heer baron Van Tuyll van Serooskerkenambachtsheer van Serooskerke (Schouwen), is aan het diaconie-armbestuur aldaar nagelaten f 2000, vrij van successierecht. De luitenant ter zee 2e kl. G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, van het eskader uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Rilland, 6 April. Geschiedde het ver bouwen der aardappels hier tot dusver slechts voor eigen gebruik, thans hebben enkele land bouwers en particulieren een proef genomen met het poten voor den handel. De geplante soorten zijn de zoo gezochte blauwe aardappels en jammen. Het gerucht omtrent de benoeming van den heer C. Coenen tot luitenant-directeur der kon. militaire kapel is ongegrond; er is nog geen sprake om de plaats van Dunkier te vervullen. Vroeger is gemeld, dat de nagelaten muziek van wijlen den heer Dunkier door hèt regiment grenadiers en jagers voor f 16,000 is aangekocht. Het Bagblad deelt hieromtrent mede, dat de be taling geschiedt bij termijnen en gevonden zal worden uit buitengewone baten van de kapel, waartoe o. a. de vroeger aan Dunkier toegekende jaarlijksche persoonlijke toelage van de Witte of Litteraire Sociëteitnu op de kapel zelve over gaande een belangrijke bijdrage zal leveren. De Duitsche opera is weder voor een jaar voor Rotterdam behouden, daar voor de geheele begrooting van f 110,000 de noodige coupons zijn genomen of borg is gesteld. Gedurende de laatste maand van dit seizoen, tot uit0 April, zullen de debuut-voorstellingen der zangers voor het vol gende speeljaar plaats hebben. De arrondissementsrechtbank te Roermond heeft uitspraak gedaan in de zaak van den pastoor van Haren (Pruisen), die de aanvoerder geweest is van de bekende processie in September. De pastoor is veroordeeld als gehandeld hebbende, in strijd met de wet, en in de kosten van het proces. Het openbaar ministerie had eveneens geconcludeerd tot veroordeeling, maar daarenbo ven nog laten gelden het gemis der bevoegdheid voor buitenlanders om op Nederlandsch grond gebied in het openbaar godsdienstoefeningen te houden. De pastoor is niet ter terechtzitting verschenen en heeft ook geen verdediger gesteld. Op grond dat de beschuldigde in gebreke was gebleven aan te toonen, dat de Harensche pro cessie naar Roermond in 1848 recht had van be staan, volgens de bestaande wetten en reglemen ten, heeft de rechtbank vonnis gewezen. De vraag of vreemdelingen op ons grondgebied recht hebben op de uitoefening van politieke rechten is dus onbeslist gebleven. Naar aanleiding van het dezer dagen opge nomen bericht uit Vlissingen omtrent het bestaand verschil tusschen de Societé de remorquage a lié- lice te Antwerpen en den gezagvoerder der Fran- scbe bark Methusalem, thans liggende in beslag te Vlissingen, ten aanzien wan het bedrag van het door laatstgemelden verschuldigd hulploon deelen wij mede dat die zaak Woensdag 11. voor de rechtbank alhier werd bepleit, waarbij mr. Van Hoek voor de Societé de remorquage en mr. Van Deinse voor den gezagvoerder der Methusalemj optraden. Onmiddellijk daarna beval de recht bank, bij interlocutoir vonnis, een getuigenverhoor, hetwelk Zaterdag 11. werd gehouden. Bij de he den gewezen uitspraak heeft de rechtbank het hulploon vastgesteld op twaalf honderd gulden, met veroordeeling van den gezagvoerder in de kosten van het beslag en overigens met com pensatie van kosten. De rechtbank te Haarlem heeft eenpersoon) die vervolgd was wegens overtreding van het reglement van politie op het Noordzeekanaal, van rechtsvervolging ontslagen, op grond dat het reglement is vastgesteld bij koninklijk besluit, maar dat besluit niet strekt tot uitvoering eener wet noch berust op een wet. Deze beslissiBg komt overeen met die van den hoogen raad omtrent het kon. besluit betreffende de bevolkings registers. Heden is door het gerechtshof te 's Graven- hage arrest gewezen in het onzen lezers bekende hooger beroep van den heer Carpreau, als appel lant, tegen den commissaris des konings in Zeeland qq, als geïntimeerde. Het hof heeft de uitspraak der arr.-rechtbank te Middelburg be vestigd, met veroordeeling van den appellant in al de kosten van het proces, zoo in eersten aan leg als in hooger beroep gevallen. Bergen op loom, 6 April. Verleden Vrijdag morgen werd alhier vermist zekere K., agent van politie. Zooals men verneemt, heeft hij Donderdag te voren zijn inboedel verkochten is hij van Wouw naar Antwerpen vertrokken, waarheen hem zijne vrouw later is gevolgd, ter wijl de kinderen to Bergen op Zoom zijn achter gebleven. Bij vele winkeliers moet K. in 't krijt staan. Tot heden is hij niet teruggekeerd. De officieren te Bergen op Zoom, die deel-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1