BUITENLAND. I elegraphische berichten. Russisch recht. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kunst nieuws» Marine en leger. Rechtszaken. Verkoopingen enf aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Raath, tot ondersteuning van hulpbehoevend achtergebleven betrekkingen van zeelieden, van een te Parijs gevestigd Nederlander een som van 20,000 franken. De rekening over 1878 wijst, op een totaal van f 18781, een tekort van f 3959 aan. Het blijkt uit deze rekening dat de Maatschappij in zeer ongunstige financiëele omstandigheden verkeert, zonder krachtige ondersteuning niet op den tegenwoordigen voet zal kunnen blij ven wer ken en tot inkrimping of opheffing van stations zou moeten overgaan. Voor de veiligheid der zeevarenden zou dit treurige gevolgen hebben en de naam der Nederlandsche weldadigheid en hulp vaardigheid ook in het buitenland daardoor ge voelig worden getroffen. Directeuren achten zich daarom verplicht met den meesten ernst op dezen toestand te wijzen en een beroep op de nationale weldadigheid te doen. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats de ge meente Neede, C. H. Marin, candidaat notaris te IJsselstein. schoolopzieners. Benoemd tot schoolopziener in het 2e schooldistrict der provincie Overijssel mr. A. van Naamen van Eemnes, te Zwolle. belastingen. Bij kon. besluit is het ontvang kantoor der directe belastingen enz. te Eibergen opgeheven en de kadastrale gemeente van dien naam toegevoegd aan het kantoor derzelfde mid delen te Groenlo c. a.en is M. Bruining, thans ontvanger der directe belastingen enz. te Eibergen, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen -te Groenlo c. a. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Helder, P. H. Velsen, thans ontvanger te Oirschot; te Goor, J. Hogen- huis, thans surnumerair te Leeuwarden; te Oir schot, H. J. W. Sannes, thans surnumerair., posterijen. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de navolgende commiezen der posterijen van de 4e kl. hunne functien zullen uitoefenen als volgt, te weten: N. Haremaker ten postkantore te Leiden; K. J. L. Bolomey ten postkantore te Amsterdam. De sedert eenige jaren aan 's rijks hoogere burgerschool te Heerenveen gehouden cursus voor hoofd- en hulponderwijzers in de voorbereidende wetenschappen van den landbouw, is met 1 April opgeheven. Carlotta Patti zal zich waarschijnlijk in de tweede helft dezer maand te Amsterdam doen hooren. Een vermogend Amsterdamsch inwoner heeft aan het Koninklijk oudheidkundig genootschap een kostbaar geschenk aangeboden bestaande in een geschilderd plafond van De Lairesse, dat tengevolge eener vertimmering in zijn huis moest uitgebroken worden. Het ware voor de geschiedenis der vaderland- sche kunst wenschelijk, dat dit voorbeeld meer werd nagevolgd. Het eerste optreden van den heer Albregt in den Amsterdamschen schouwburg na zijne volkomen genezen keelziekte, is bepaald op Zaterdag avond, in de rol van James Tulp. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee le kl. D. M.G. de Swart, den 3en dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Door de officieren van gezondheid 2e kl. J. H. Teeling en N. Rutgers is voldoend examen afgelegd voor den rang van off. van gezondheid le klasse. Ter aanvulling van het gisteren per telegraaf reeds gemelde, laten wij nog volgen dat door het ge rechtshof te 's Gravenhage gisteren o. a. uitspraak werd gedaan in het hooger beroep van den officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg tegen een vonnis, waarbij B. C., woonachtig te Wemel- dinge, was vrijgesproken van de beschuldiging van1° op een aan een ander toebehoorend jacht terrein te hebben gejaagd en 2° van bedreiging tegen de hem calangeerende jachtopzieners. Het hooger beroep werd, voor zoover het eerste punt van beschuldiging betreft, niet-ontvankelijk ver klaard en het vonnis verder in zijn geheel be vestigd. {Dhl.) Het onlangs door het Nieuws van den Dag medegedeelde voornemen van H. K. H. prinses Hendrik om zich met den zomer te Soestdijlc te vestigen, wordt thans weder door hetzelfde blad als onzeker voorgesteld. Het gedenkteeken voor Menno-Simonsz, op het terrein van het onlangs afgebroken kerkje te Witmarsum, hoopt men nog dezen zomer te doen verrijzen. Na vele moeilijkheden is bet de hoofdcom missie tot oprichting van een badhuis voor minvermogende kinderen, als hulde aan de nage dachtenis van koningin Sophia der Nederlanden, gelukt, een geschikt terrein aan te koopen. Het is gelegen te Scheveningen aan den Badhuisweg, schuins tegenover de villa van prins Frederik. Zaterdag jl. zijn weder eenige werklieden in dienst van de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij afgedanktop 1 Mei zullen 10 opzichters ontslagen worden. Een plan is aanhangig tot het aanleggen van een paardenspoor van het station Santpoort over Velzen naar IJmuiden. Eene dame in het parterre van den schouw burg te Rotterdam kreeg Zondag avond eene uit de galerij gevallen jas op het hoofd, waarin een glaasje zonder voet in een der zakken geborgen was, dat haar aan 't hoofd verwondde. De politie heeft tegen den eigenaar proces-verbaal opge maakt. Blijkens een prijscourant van een koopman in dieren, te Londen, staat de leeuw, ofschoon naar oud taalgebruik de „koning des wouds", lang niet het hoogst in prijs. Terwijl' voor een tijger of een olifant f 3600 en voor een zebra f 1800 betaald moet worden, heeft men een leeuw voor f 1200. Op hem volgt de ooievaar, voor f 960. Beren kan men krijgen voor 192 het stuk, maar een ijsbeer kost f 300. Voor een giraf, die op f 480 genoteerd staat, kan men juist twee kameelen of luipaarden bekomen. De heer Borttyski, Russisch edelman, te Moskou wonende, gaf in de vorige week eene partij, waarop onder anderen de heer Bayraschowski aanwezig was, een jong mensch van twee en twintig jaren. Tegen negen uren trad een meisje van negentien jaren, Praskovie Katschka, den salon binnen, maakte haar compliment, trok een revolver uit den zak en schoot den heer Bayra- chowski dood. Zij weigert totnogtoe de redenen dezer daad mede te deelen. Wij staan hier weder voor een van die feiten, zooals wij ze aanhoudend uit Rusland lezen, die dan eens uit politieke oorzaken gesproten, dan weder uit enkel persoonlijke motieven, alle het bewijs leveren van het gistings proces in de Russische maatschappij, van den vuurgloed, die nog slechts vonken spat, maar wellicht spoedig in eene verwoestende vlam zal uitbarsten. De afgevaardigde in den Duitschen rijksdag Windthorst, het hoofd der Duitsche ultramon- tanen en buitendien vertegenwoordiger der Hano- versche partij, is Maandag door vorst Bismarck ontvangen, nadat beide tegenstanders in meer dan tien jaren geen onderhoud samen hadden gehad. Een vruchtbaar onderwerp voor conjec turen-makers en opgooiers van politieke balletjes! binnenland. Tweede kamer. Na aanneming der nog aanhangige wetsontwerpen, waaronder die betref fende de grensverandering der gemeenten Nieu- werkerk en Dreischor, de heffingen voor den burgerlijken stand, en de tienjarige volkstelling, bij welke laatste men zich de principieele beslissing aangaande de grenzen tusscben de wet gevende en de uitvoerende macht voorbehield, is de kamer op reces uiteengegaan. buitenland. Konstantinopeï. De Porte weigert de voorgestelde gemengde bezetting van Oost-Rumelië goed te keuren en stelt voor eene bezetting van ver schillende punten door Turksche geregelde troepen ter handhaving van Turkije's rechten. De on derhandeling wordt voortgezet. Men gelooft wel, dat de Porte het plan gewijzigd zal aannemen. Londen. Lord Salisbury zeide in het hooger- huis, dat het vooruitzicht op eene schikking der Grieksche grensquaestie ongunstig is. Gisteren werd in het Schuttershof alhier te koop aangeboden Een hofsteedje in de gemeente Middelburg, aan den Seisstraatweg, wijk R n° 45, groot 96 aren 40 centiaren, verkocht voor 3471. 28 aren 20 centiaren moesland aldaar, verkocht voor f 741. 24 aren 40 centiaren moesland aldaar, verkocht voor ƒ711. 36 aren 30 centiaren moesland aldaar, verkocht voor f 801. 36 aren 70 centiaren moesland aldaar, verkocht voor f 701. 83 aren 10 centiaren weiland in de gemeente St. Laurens, verkocht voor f 1212.12. 92 aren 90 centiaren weiland in de gemeente Grijpskerke, opgehouden op f 1380. TerfSeufcen, 3 April. Heden had alhier de aanbesteding plaats van: 1° het eenjarig onderhoud van de werken te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk, hetwelk werd aangenomen voor f 1740 (begrooting f 2200)en 2° het eenjarig onderhoud van de kazerne- gebouwen enz. te Ter Neuzen, aangenomen voor 1187 (begrooting f 1500)beide onder beheer der genie te Dordrecht. Van beide perceelen werd aannemer de heer C. de Smidt Cz., alhier. 3 Apr. 's av. 11 u. 42 gr. 4 's morg. 8 u. 44 gr. 's midd. 1 u. 51 gr, !s av. 6 u. 46 gr. Het Journal des Dèbats is de eerste, die een uittreksel geeft van de circulaire, door de Griek sche regeering aan de mogendheden gericht. Zij draagt de dagteekening van 21 Maart en bevat eene uiteenzetting van hetgeen gebeurd is, sedert de Porte in December commissarissen voor de grensregeling tusschen Griekenland en Turkije benoemde. Het aanhoudende dralen der Porte wordt er in geschetst. In de derde der vijf zittingen, tot welke de vereenigde arbeid der Grieksche en Turksche commissarissen tePrevesa zich bepaalde, maakten de Turken de opmerking, dat het verschil van meening hoofdzakelijk was gelegen in de opvatting van de bedoelingen van het congres, welke de commissarissen van iedere nationaliteit den grondslag van hun mandaat achtten. De Turken beschouwden eene eventueele nieuwe grensregeling als een blijk van de welge zindheid der Porte, die wel in zekere mate aan een door het Europeesch congres geuit ver langen wilde voldoen. De Grieken daarentegen gaven aan dat verlangen, aan dien wensch der mogendheden de beteekenis eener beslissing. Van daar staking der onderhandelingen; men ging van verschillenden grondslag uit en kon dus onmogelijk tot overeenstemming komen. Wie van beide had nu gelijk? De zaak wordt beheerscht door het in de 13e zitting van het congres, den 5en Juli, aangenomen voorstel van de Fransche en Italiaansche gevolmachtigden, dat aldus luidde: Het congres noodigt de Verheven Porte uit, zich met Griekenland te verstaan omtrent eene herziening der grenzen in Thessalie en Epirus, en is van oordeel, dat deze herziene grens de vallei van den Salamyrias zou kun nen volgen aan de zijde der Aegaeisqhe zee, en die van den Kalamas aan de zijde der Ionische zee. Het congres heeft het vertrouwen, dat de betrokken partijen er in zullen slagen tot eene overeenstemming te komen. Echter zijn de mogendheden, om den goeden uitslag der onderhandelingen te bevorderen, bereid aan partijen hare rechtstreeksche bemiddeling aan te bieden. In letterlijken zin bevat deze op het congres aangenomen motie dus eene uitnoodiging, en naar deze opvatting zou men geneigd zijn de Porte gelijk te geven, die aan die uitnoodiging slechts in zooverre wil gevolg geven, als zij zelf verkiest en zich daaromtrent door de te begiftigen partij geene wetten wil laten stellen. Het woord uit- noodigen echter heeft in kanselarijstijl en daarmede hebben wij hier te doen eene andere beteekenis dan wij er in het dagelij kseh leven aan hechten, vooral als het gebezigd wordt door een meerdere tegenover een mindere. Een amb tenaar, die zijn mindere „uitnoodigt" zich op zekeren tijd bij hem te vervoegen, zou al heel raar opkijken als de ontvanger der uitnoodiging terugschreef, dat hij voor de eer der 'invitatie bedankte. Uitnoodiging is daar een zachte vorm voor hetgeen inderdaad een bevel is. En die beteekenis schijnen de Grieken niet ten onrechte te willen hechten aan deze congrestaai. Vooral uit het tweede deel van het besluit, uit de aan bieding van bemiddeling, blijkt, dat men hier te doen heeft met eene zaak, welke het congres zeer bepaald wilde tot stand brengen op de wijze, d. i. de grensregeling, in den eersten volzin aangegeven. Noch de aanbieding der bemiddeling, noch het aangeven eener bepaalde grenslijn zouden in het besluit zijn opgenomen, als het congres niet meer had bedoeld dan het geven van een raad, het doen van een verzoek, met enkel Pla tonische gevoelens voor Griekenland bezield. De letterlijke zin schijnt dus bij de uitlegging te moeten wijken voor de duidelijke bedoeling. Men zou wellicht daarbij kunnen betreuren, dat dit congres in zijne besluiten eene redactie aannam, over welker beteekenis reeds na enkele maanden zulk een verschil van opvatting kan bestaan. Hoe dat dan ook zij, de heeren waren het oneens, en de Turksche commissarissen grepen dat aan als voorwendsel om nieuwe instructiën te Konstantinopel te vragen en zoodoende de zaak op de lange baan te schuiven, eene tactiek, waarin, zooals bekend is, de Turksche diplomatie eene meesterlijke vaardigheid bezit. Eerst zeven en dertig dagen later kwamen die nieuwe voor schriften in handen der Turksche commissarissen, en toen stelden zij eene andere, natuurlijk voor Griekenland min voordeelige grenslijn voor, dan het congres had aangegeven. De Grieksche leden der commissie waren toen consequent, door de onderhandelingen, door hen op den grondslag der bepaling van het congres opgezet, te staken. Griekenlands regeering roept thans de bemidde ling der mogendheden in, zooals die op het con gres is aangeboden, en blijft daarmede geheel binnen den kring der haar toegekende rechten, zonder dat men haar kan verwij ten andere moei lijkheden uit te lokken, dan die, welke de heeren te Berlijn voldoende hebben kunnen voorzien. Van deze verwikkelingen echter zijn voor Europa's rust wel geene erge gevolgen te voor zien. Geheel anders staat het met Oost-Rumelië, dat op de wijzezooals onze grootmoeders 's avonds een kooltje inrekenden om 's ochtends vroeg weer spoedig een vuurtje te hebben, door het congres schijnt gereed te zijn gehouden om, zoo spoedig de een of ander daartoe noodzaak ziet, het vuur der Oostersche quaestie weer flink te doen opvlammen. De quaestie der gezamen lijke bezetting is nog geen stap nader tot eene oplossing. Omtrent het deelnemen aan dien maat regel door de verschillende mogendheden doen geruchten van de meest uiteenloopende strekking de rondte in de dagbladen, geruchten, die als wij ze allen mededeelden, den lezer al even wijs zouden laten, als zij het ons deden. De laatste tijding bevat heden de Indépendance in een tele gram, dat niet van Reuter afkomstig is. De Porte zou tegen de gemengde bezetting gekant zijn, wijl deze de agitatie der Bulgaren zou be vorderen. Dat is de stok, die zoo licht gevonden wordt om een hond te slaande Porte wil liever alleen hare provincie bezetten en,- zij het dan ook ten koste van strijd, redden van haar gezag wat ervan, te redden is. Er kan, zoo met het oog op politieke zedelijk heid, als met het oog op de bestemming, die weder een aanzienlijk deel van het spaargeld van ons volk zal volgen, zoodra Rusland eene leening uitschrijft, niet genoeg gewezen worden op de tegenstelling van het Rusland, dat naar Turkije ten kruistocht trok ter bescherming van verdrukte Christenen, en het Rusland, dat zijn eigen weer- looze bewoners uitzuigt en mishandelt. Met an dere woorden op Rusland, zooals het voorgeeft te zijn, en Rusland, zooals het is. Er is zeker something rotten in dien staatniet wijl zijne hulpmiddelen zijn uitgeput, maar wijl het aau kracht ontbreekt om voorloopig die hulpmiddelen te exploiteeren. In dit opzicht heeft de laatste oorlog den Russischen staat weder voor lange jaren machteloos gemaakt, zooals wij meermalen door eene opgave van de cijfers der schuld trachtten duidelijk te maken, met welke het laatst gespeelde bedrijf der Oostersche quaestie den reeds z waren last heeft vermeerderd, welke vóór dien tijd op Ruslands schouders drukte. Hoe de belasting wordt geïnd, waarmede die schuld moet betaald worden, leere het volgend uittreksel uit een artikel in de Contemporary Review. Een merkwaardige zaak werd deze week voor het hof van Riazan aangebracht. Een commis saris van politie ten platten lande, zekere Popof, was beschuldigd van misbruik van gezag en van het mishandelen van boeren, wegens achterstallige belasting. Het feit, dat een regeeringsambtenaar rekenschap moet afleggen van zijne gedragingen jegens hen, die beneden hem staan, is in Rusland zoo zeldzaam, dat het op zich zelf de aandacht verdient, als een belangrijke stap vooruit op het gebied van recht en beschaving en als de beste waarborg voor de toekomst. Het misbruik van gezag, waaraan Popof zich had schuldig gemaakt, is zeer algemeen, hoezeer het slechts zelden zulk een karakter van verregaande mishandeling aan neemt. t Toen de lijfstraffen in naam werden afgeschaft, werden zij eigenlijk verbannen naar het platteland, waar aan de boeren na de vrijmaking der lijfei genen een stelsel van zelfregeering was gegeven. In sommige kringen geldt nog de meening, dat het aangeboren begrip van recht der onwetenden beter is dan dat der hoogere standen, die den bedervenden invloed der beschaving hebben on dervonden. De vrijgemaakte boeren werden ge acht het best te weten, hoe land en belastingen onder de leden der gemeenschap moesten verdeeld worden, en hoe het recht moest worden toege past. Zij hadden hun eigen beheerders, hun eigen, gekozen rechtbanken. De rechters behoefden geenerlei opvoeding te bezitten, niet eens de be ginselen van het spellen te kennen, nog veel minder iets te weten van het geldend rechthun geweten en hun gezond verstand zijD hun eenige gidsen. Deze rechtbanken alleen behielden de macht om lijfstraffen toe te passen, als de straf, waaraan de boeren het meest gewoon waren, en die het gemakkelijkst was uit te oefenen. Die macht werd alleen beperkt door een zeker maxi mum van slagen voor iedere keer en door de uitsluiting van vrouwen en oude mannen als slachtoffers. Ieder echter weet, dat zulke beper kingen eène doode letter zijn, tenzij men iemand aanstelle om het oog te houden op overtredingen. De rechters en hunne dienaars gingen voort met te slaan wien zij wilden en zooveel als zjj wilden, zonder dat er ooit iemand tusschenbeide kwam. Ook werd deze lijfstraf, alleen bestemd voor overtreders der strafwet, spoedig op belasting schuldigen toegepast, die niet betaalden. Ieder dorp in zijn geheel is verantwoordelijk voor de gezamenlijke som der belasting van zijne inwo ners, en de autoriteiten achtten dat geeselen de gemakkelijkste manier was om de vereischte sommen bij elkander te brengen. In de zaak van Popof, die wij noemden, bleek, dat deze man van nature bijzonder wreedaardig was en zich een genot maakte van de mishande ling der boeren. Hij legde lijfstraffen op aan personen, welke door leeftijd of zwakte daarvan moesten vrijgesteld zijn en maakte in de uitoefe ning der straf hetgeen kastijding moest zijn tot ware pijniging. Hij liet de rieten waarmede geslagen werd eerst warmen om ze buigzaam te maken, doopte ze in zout water, liet de slagen met lange tusschenpoozen, zelfs van een kwartier f

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2