N°. 79. 122e Jaargang. 1879. Donderdag 3 April. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/in. franco 3,50, Afzonderlijke noxnmers zijn verkrijgbaar a 5 Gent, Advertentien: 20 Gent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G. L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. Middelburg 2 April. Een wetsontwerp is door de regeering bij de tweede kamer ingediend tot verandering van de grens tusschen de gemeenten Dreischor en Nieuwerkerk. De in 1817 en 1818 bepaalde grens tusschen die gemeenten is thans in den Adriana-Johanna-polder onzichtbaar en snijdt ver schillende perceelen. De grensverandering zal aan die onregelmatigheid een einde maken. In afwachting eener meer omvattende herzie ning van den IIIen titel van het eerste boek van het burgerlijk wetboek, heeft de minister van justitie een wijziging van de artikelen 13, 14 en 22 van genoemd wetboek voorgesteld, strekkende om de bevoegdheid te verleenen, met 's konings vergunning ook twee of meer registers van den burgerlijken stand, van elke soort, te houden in gemeenten waaraan daaraan behoefte blijkt te bestaan. De benoeming van ambtenaren van den bur gerlijken stand wordt voorts ook toegelaten buiten den kring van het gemeentebestuur. Voorts wordt bij deze gelegenheid wettelijk geregeld de vergunning om, in 't belang der ad ministratie, afzonderlijke registers voor huwelijks aangiften en huwelijks afkondigingen te houden. Vlissfngen, 2 April. Tengevolge van de beslissing van den gemeenteraad, in zijne laatste vergadering genomen, ten opzichte van den con troleur der plaatselijke belastingen, heeft deze zich bereid verklaard de controle over de inning der plaatselijke belastingen enz. te blij ven waar nemen. Dinsdag 22 dezer zal door den raad van toe zicht op de spoorwegdiensten de spoorweg RoosendaalVlissingen worden opgenomen. Tholcn, 31 Maart. De snerpende noorden winden en de vrij strenge nachtvorsten der laat ste dagen hebben de hoop op voorspoedigen groei der veldvruchten voor een goed deel den bodem ingeslagen. De milde lucht voorspelde in 't begin dezer maand den landbouwer veel goedsmaar Maart roert zijn staart." De gerst ligt krom en verschrompeld tegen den grond de tarwe begint hier en daar die rosach tige tint te krijgen, welke weinig goeds belooft. De arbeidende klasse ondervindt al het nadeel van het koude voorjaar, 't Is bijna April en van wieden is haast nog geen sprake, 't Is nu anders FEXJILLETOlSr. 14. DOOR DORA HUSSEL. ËERSTË DEEL. HOOFDSTUK VI. Het loon dat Diek vorderde. „Papa wilde zoo gaarne dat Jasper nu terstond naar Engeland terugkeerde," begon zij eensklaps, in de hoop van te ontdekken in hoeverre Elisa beth door haar broeder in 't vertrouwen genomen werd. „Dat is zeer natuurlijk," antwoorde Elisabeth toet een eenigszins heesche stem, terwijl baar bleek gelaat vuurrood werd. „Ja nu natuurlijk", ging miss Tyrell voort, „na ons droevig verlies." „Een zeer droevig verlies", zei Elisabeth, met tranen in de oogen. „Papa vindt dat Jasper thuis moet komen, hij is nu de oudste zoon nu de arme Harry dood is," vervolgde zij, insgelijks aangedaan. de tijd, dat mannen en vrouwen weer beginnen te verdienen, en dat helaasde schoolbevolking begint te dunnen, omdat de „veldarbeid" begint. Het moge geen hartverheffend gezicht zijn, de vruchten te zien zuiveren Van onkruid door vrou wen, die zoo noode thuis kunnen worden gemist; te weten, dat ze thuis blijven, niet omdat -de omstandigheden zijn veri?eterd?,s;maar omdat èv niet te verdienen valt, is npg erger. En de school is er ook aj. weinig mee gehaat, 't Is alsof sommige kinderen worden thuis gehou den in afwachting van het werk dat komen zal, De tijd van het veldwerk is er; die van het lee- ren dus voorbij. Gelukkig, dat er in dezen om trek door bijzondere omstandigheden met hout roeien nog al wat te verdienen is geweest. Voor menig arbeider kan het geld, daarmee gewonnen, in dit ongunstige voorjaar een aardig appeltje voor den dorst zijn. Dat het waarlijk geen weelde zou zijn, indien in de tweede kamer een kundig officier zitting had, mag worden afgeleid uit de samenstelling der commissie van rapporteurs voor de oorlogs- en vestingbegrooting. Als zoodanig zijn nu gekozen de heeren Viruly Verbrugge, de Bruyn Kops, Heydenrijck, Parijn en van der Schrieck. Hoe hoog men ook de talenten van die vier heeren stelle, men zal toch moeten toegeven, dat om eene militaire wet te beoordeelen, iets anders gevorderd wordt dan kennis van hetgeen deze tot hun vakken van studie kozen. Hoe zou men oordeelen indien eens eene wet op het notariaat beoordeeld moest worden door drie kolonels, een schout bij nacht en een voormalig Indisch notaris? ArnhCt.) De commissaris des konings in de provincie Utrecht, de heer E. C. U. van Doorn, moet op verlangen des konings besloten hebben vooreerst zijn ontslag nog niet te nemen. Misschien staat dit verzoek in verband met het voornemen .van Z. M. den koning om met zijne gemalin de verschillende provinciën te bezoeken. Het eerste nommer is heden, bij den uitgever A. A. W. Bolland te Goes, verschenen van het aangekondigde Nieuwsblad voor Goes en omstreken Het blad treedt, blijkens een als hoofdartikel geplaatst Woord vooraf, op als verdediger van de vooruitstrevende richting op maatschappelijk en staatkundig gebied. Het stelt zich voor, in de eerstvolgende nommers eenige belangrijke vraag stukken van den dag, als: de kiesrecht-, de be lasting, de defensie-quaestie, enz. te bespreken. „Het moet een vreeselijke slag voor u allen geweest zijn," sprak Elisabeth met inspanning van al haar geestkracht „en hoe gaat het nu met Lady Tyrell, ik hoop dat zij nu wat beter is." „Onze arme mama is helaas nog altijd zeer naar," antwoordde Mathilde. „Gij begrijpt de schok was al te hevig. Maar ik hoop dat metter tijd en met goede zorg al wat wij kunnen doen en wat papa kan doen wordt natuurlijk ge daan. Wij verlaten haar bijna nooit." Dit alles was zeer waar geweest in den be ginne maar de gewoonte en de tijd hadden dien ijver aanmerkelijk bekoeldzoowel bij den vader als bij de dochters. Zij zagen wel dat zij haar toch niet konden helpen en sir John vond het zeer pijnlijk om aan te zien. De meisjes hervatten langzamerhand haar gewone levenswijs, en dachten er over den rouw wat te verlichten en haar vader hernam zijn philosophische kalme plooi; wan neer hij bij zijn ongelukkige vrouw kwam, was hij altijd zacht en vriendelijk tegen haar. Zij kende hem somtijds en somtijds ook niet en dat vond hij zoo akelig, dat hij zoo min mogelijk bij haar kwam. „Het is te hopen dat zij na verloop van tijd meer gelaten zal worden in haar verlies," zei Elisabeth vriendelijk. „O ja, dat hopen wij ook. Maar kom Fanny, wij houden miss Gordon op van haar correspon- Ook de gemeenteraad van Zalt Bommel, die over een eigendom van meer dan een millioen aan vaste goederen te beschikken heeft, is ^over gegaan tot de indiening van een adres aan de tweede kamer tegen het wetsontwerp tot heffing eener belasting op de goederen in de doode hand. Tot hoofdredacteur van het Botterdamsch Bieuwsblad is thans definitief benoemd de heer W. J. ïj. Landré, die sedert 1 Januari jl. die betrekking heeft waargenomen. Voor de wenschelijke uitbreiding der industrieschool voorde vrouwelijke jeugd, te Amsterdam waarbij de school in een eigen gebouw gevestigd en het aantal leerlingen nog boven het thans bestaande cijfer van 180 opgevoerd zal kunnen worden, zijn reeds bijdragen tot een totaal van ƒ24,000 ontvangen. Er ontbreekt nog f 30,000 om het géheele benoo- digde kapitaal van ƒ86,000 bijeen te hebben. Voor déze som wordt opnieuw een beroep gedaan op alle welgezinden, om deze bij uitstek nuttige en zulke goede vruchten dragende instelling te steunen. De heer M. H. Huijgens, lid der bankiers firma Keurenaer Cie, geeft in de Haagsche bladen den volgenden ge wijzigden vorm voor de effecten-belasting aan de hand. „Een wettelijke bepaling worde in het leven geroepen, en zoowel op de beschrij vings- als op de aanslagbiljetten voor de personeele belasting vermeld, den ingezetenen verbiedende eenige coupon of dividend buiten tusschenkomst van een bankier, kassier of commissionair in effecten te verzilveren. De regeering legge dien tusschen- persoon de verplichting op om van elke coupon nota de belasting af te houden en aan den staat te verantwoorden. Die verantwoording behoort te geschieden cp formulieren, bevattende enkel den naam van den eigenaar en het van de coupons gekorte bedrag, onder strafbepaling bij onvolle dige verantwoording met boos opzet. De baukier staat dan ofider volmaakte controle, daar de regeering zich voor verificatie kan wenden tot den eigenaar, en iedereen, die de belasting van den bankier heeft betaald, zich bij de regeering kan vervoegen met de vraag of zij het bedrag ontving." Het plan is niet onaardig bedacht en zou vermoedelijk den „bankiers, kassiers ot commis sionairs,optredende als agenten der schatkist geen wind-eieren leggen. Sinds geruimen tijd houdt de politie te Amster dam een zeer waakzaam oog op personen, die som mige huizen van slecht allooi in de Nes en elders bezoeken. Door haar toedoen zijn reeds vele ouders in en buiten de gemeente op de hoogte gesteld den tie." Dit zeggende stond zij op en nam af scheid. Toen zij weg waren en Elisabeth, die haar tot aan de huisdeur begeleid had, in de kamer terug keerde ging zij met een zucht weer voor haar lessenaar zitten en begon opnieuw den brief van Jasper over te lezen. Terwijl zij daar mee bezig was, kwam Richard met een somber gelaat binnen, deed de deur dicht en trad op haar toe. „Hoor eens Lissa, dat verkies ik niet langer," zei hij en liet zijn hand zwaar op haar schouder rusten. „Ik wil niet dat gij schrijft aan dien gij weet wel wat. Ik verkies niet dat er brieven van Jasper Tyrell hier in huis komen en dat gij die beantwoordtdat zeg ik u eens en voor altijd." „Het is slechts een afscheidsbrief, Richard" zei Elisabeth, bijna bedeesd naar hem opziende, want zij was bang om hem boos te maken. „Gij weet dat ik hem geschreven heb en dus was het zeer natuurlijk dat hij mij antwoordde „Hij moet maar zorgen hier van daan te blijven dat is al wat ik hem te zeggen heb," zei Richard nurks. „Ik zou niet voor mij zeiven instaan, als ik dat verwaande, onaangename gezicht hier weer moest ontmoeten." „Maar Richard, gij hebt mij beloofd dat gij hem nooit, weet ge het nog wel, beste Dick, dat gij hem nooit zoudt verraden En zij zag •hem met smeekende oogen aan. van de plaatsen, waar hun zonen hun geld laten en is reeds menig jongmensch voor erger behoed. Wij zijn overtuigd, dat men de politie, indien men wist wat zij in dit opzicht ten bate der maatschappij doet, met meer erkentelijke onder scheiding zou bejegenen, dan baar thans ten deel valt. Hbl In de algemeene vergadering van het district Groningen van Eigen Hulp bleek, dat het aantal leden thans bedraagt 228; dat in het jongste jaar door een aantal leden gemeenschappelijk zijn aangeschaft steenkolen, cokes en aardappelendat de jaarlijksche contributie 1 bedraagtdat de levensverzekering van Eigen Hulp bijzondere voordeelen oplevert en dus aanbeveling verdient, en dat men thans contracten zal sluiten met leve ranciers van brood, melk, kruidenierswaren, cokes en misschien nog meer artikelen, op voordeelige conditiën. In het jaarverslag der Dordrechtsche Maatschap pij van levensverzekering, uitgebracht op de algemeene vergadering van aandeelhouders, wijzen directeuren op de gunstige resultaten, welke dit jaar verkregen werden. Terwijl namelijk 13,534 nieuwe verzekeringen gesloten werden, dus, ondanks de zeer ongunstige tijdsomstandigheden, slechts 112 contracten minder dan het voorgaande jaar, bedroeg het bij deze contracten verzekerd kapitaal belangrijk meer dan dat van vroegere jaren. Zij achten dit feit van des te grooter aanbelang, doordat de hoogst onbillijke concurrentie met buitenlandsche maatschappijen, de binnenlandsche het werken hoe langer hoe meer bemoeilijkt. De buitenlandsche maatschappijen laten niet na, door eene groepeering van verbazende cijfers, waarvan niemand in staat is de juistheid en waarde te toetsen, de oogen te verblinden en zich een grooten schijn van soliditeit aan te matigen; bovendien worden zij hier te lande door niet de minste contröle gebonden, zijn zij aan geene belasting onderworpen, en genieten dus feitelijk veel meer voorrechten dan de Nederlandsche maatschappijen. Zij hopen dat zoowel de minister als de volksver tegenwoordiging het levensverzekeringwezen zullen willen ter harte nemen, om bij eene wettelijke regeling de binnen- en buitenlandsche minstens gelijk te stellen. Tot het bereiken van dit doel stellen zij zich voor de noodige pogingen in het werk te stellen. Na van de stukken inzage genomen te hebben, hechtte de vergadering hare goedkeuring aan de rekening en verantwoording. Daar geen der aanwezigen hierna het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering met een opwekkend woord aan allen, wier belangen bij deze maatschappij betrokken zijn. Spreker acht het een verblijdend verschijnsel, dat een „Ja wel, maar ik zei ook dat ik er mijn loon voor zou vorderen", antwoordde hij gemelijk met neergeslagen oogen, misschien wel uit schaamte „en dat vorder ik nu Elisabeth „Eu wat is dat Richard vroeg Elisabeth, die nog steeds in het opgewonden gelaat van haar neet staarde. „Kunt gij het niet raden antwoordde hij met ontroering en drukte haar hand hartstochtelijk in de zijne. „Hebt gij dan nooit gemerkt dat ik u voor. dat die Tyrells hier in de buurt kwamen, beminde Lissadat ik u vurig beminde Hij sprak met een haperende, schorre stem. Elisabeth was hierover zoo verbaasd dat hare. groote oogen hoe langer hoe grooter schenen te worden. „Zoo iets heb ik nooit vermoed", zei zij, „Ri chard zijt gij krankzinuig „Neen ik ben niet krankzinnig", antwoordde hij onstuimig, „maar misschien word ik het door uw schoonheid en uw koelheid. OLissa ging hij voort, nader bij haar komende en hare beide handen vasthoudende, terwijl bij haar doordringend aanzag, „hebt gij nooit vermoed wat ik geleden hefy nooit vermoed wat ik gevoelde als die Tyrells hier waren en u voor den gek hielden, zooals ik zeker wist. Zeg niet dat het niet waar is," vervolgde bij luider, terwijl Elisabeth opstond en trachtte hare handen te bevrijden, „want ik weet dat zij bet deden. Gij versmaaddet uw neef-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1