TSfcrifl )Utt. Spoorweg-dieverijen. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws, Marine en leger. Landbouw. Kunst nieuws. Rechtszaken. meene postvereeniging behoorende, ter andere zijde worden gewisseld. De heer H. B. van Daalen, hoofdredacteur van den Javabode, die reeds voor de tweede maal wegens drukpers-delict tot gevangenisstraf veroor deeld werd, is nu door de ledeü der Handels vereniging te Batavia van zijn mede-lidmaatschap vervallen verklaard, omdat hij een adres van de Bataviasche handelaren tegen de nieuwe belas tingen scherp afgekeurd heeft. Men zit dus als dagbladschrijver in Indie tegenwoordig op alleraangenaamste wijze tusschen twee, of misschien wel tusschen een oneindig aantal vuren. De drukpers is daar te lande vrij, ongeveer op dezelfde manier als in den tijd van Figarouit le Barbier de Seville, in Spanje. Men mag alles schrijven wat men wil, zoolang men maar zorg draagt niemand iets onaangenaams te zeggen. Twee voorname liberale bladen, het Vaderland en de Arnhemsche Courant, zijn sinds eenige dagen bezig elkander vliegen af te vangen op 't terrein van druk- of schrijffouten en andere kleine abuizen. Ze moesten dit tijdverdrijf liever aan hunne lezers overlaten. Voor het niet pers-iievend publiek, en dat dit in ons land nog gevonden wordt, zal aan de beide redactiën niet onbekend wezen, vormen devergissingen en misstellin gen, aan welke de pers zich schuldig maakt, zulk een welkom arsenaal om er wapenen uit te halen, dat wij journalisten die waarlijk niet be hoeven aan te dragen. Op 31 December 1878 waren in de groote vaart (gene zijde van de Kaap de Goede Hoop), onder Nederlandsche vlag, 140 zeilschepen, metende on geveer 148000 tonnen, en 15 stoomschepen, me tende ongeveer 37500 tonnen. Op 31 December 1867 telde men 394 zeilschepen, metende ongeveer 247,200 tonnen, en op 31 December 1859 536 zeilschepen, metende ongeveer 312400 tonnen. (Zeepost). De Vereeniging voor Statistiek houdt haar alge- meene vergadering te Botterdam op Zaterdag 19 April. In behandeling komen o. a. mededeelingen over de werkzaamheden der commissie voor de statistiek van den grondeigendom, het verslag van het bestuur over het voorstel van mr. N. G. Pierson tot oprichting van een Statistisch Insti tuut, en de aanstaande volkstelling (in te leiden door prof. N. G. Pierson). Twee voorstellen zijn gedaan over 4e regeling der statistiek. Een daarvan strekt om vanwege de vereeniging een Statistisch Instituut op te richten, (met een directeur te Amsterdam en zoo mogelijk adj. directeuren te Amsterdam en te 's Hage en leden), zoodra gedurende drie jaren over f 10,000 'sjaars kan beschikt worden. Het andere strekt om uit de leden der vereeniging een commissie te vormen, die de wetenschappe lijke leiding der statistiek op zich neemt, ook als adviseur der regeering. Een stadgenoot schrijft ons het volgende „Als eene bijdrage voor uwe rubriek „spoorweg dieverijen" kan ik u mededeelen, dat mij weinige dagen geleden uit Breda een kistje is toegezonden, inhoudende 2 potten met gember, dat mij, na ontvangst, is gebleken aan een der zijkanten met geweld te zijn opengebroken. Dit was zichtbaar aan een der hoeken, waar het geweld gepleegd was en doordien de dikke plank in tweeën ge broken was en de spijkers los waren. Een der potten had men er blijkbaar uitgenomen, geopend, van een deel van den inhoud beroofd en er daarna, zonder hem alle bekoorlijkheid vóórhaar verloren had, dat bewustzijn had al haar hoop op toe komstig geluk verwoest. Haar oom en hare neven waren alle bezorgd over de verandering in haar uiterlijk en over haar lusteloosheid en moedeloosheid. Zg had een brief van Jasper ontvangen den avond van den dag, waarop het lijk van Harry gevonden waseen brief dien hij geschreven had in den trein, en die te Southampton door een vriend op de post gedaan was, nadat de boot vertrokken was; een brief vol teedere woorden en ontboezemingenmaar op éen volzin had Elisabeth sedert de ontvangst wel honderdmaal haar oog laten rusten. „Ik heb iets gedaan wat ik liever niet deed, ten einde u te winnen, lieve Lissa," schreef hij, „dus moet gij mij door uwe liefde beloonen. Met u aan mijn zijde zal ik alles en iedereen behalve u vergeten." Begon zijn geweten toen reeds te knagen, dacht Elisabeth, of had hij bij ongeluk in een oogen- blik van zwakheid, welke hij had trachten te verbergen, zijn broer getroffen? Aan dezen stroohalm hield Elisabeth zich dikwijls vast. De broeders konden getwist hebben en het was mogelijk dat Jasper hem in drift of bij ongeluk geraakt had, maar hoe was dan de houding te verklaren waarin het lijk gevonden was en de dubbele rij kleine voetstappen in de sneeuw achter de haag? slordig dicht gemaakt, weder ingezet. Hij was vermoedelijk door het aangebracht geweld geheel gebarsten." kantongerechtenOp daartoe gedaan ver zoek, ingetrokken het besluit houdende benoeming van mr. P. Gratama tot kantonrechterte Kampen. burgemeeesters. Benoemd tot burgemeester van Munstergeleen, A. G. Hamers, secretaris dier gemeente; van Nuenen c. a., J. van Hombergh van Duiven, H. J. Blaisse, secretaris dier gemeente; van Appingadam, E. Takens; van Aalten, mr. L. Roelvinken van Batenburg, C. N. D. Hie bendaal. leger. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den lsten luit. W. A. van der Mandere, van het 8ste reg. inf. geneeskundige dienst. Benoemd tot apo theker 3de kl. bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht in Ned. Indie de heer E. Nunes, stedelijk apotheker te Paramaribo (kolonie Suriname), De heer dr. J. van den Bergh, predikant t e Zaandam, heeft voor het beroep naar Zierikzee bedankt. Door het departement van oorlog ^zijn als com missarissen van de hoofdadministratie bij het 3* reg. inf. te Middelburg benoemd de kapts. A. S* de Ronde Bresser en H. C. Smallenbachterwijl de kapts. J. C. T. Bouman en J, C. Yieweg als hunne plaatsvervangers zijn aangewezen. De tegen Mei a. vastgestelde garnizoens veranderingen te 'sHage hebben eene wijziging ondergaan in dier voege, dat de hoofdadministratie van het le reg. inf. naar Leeuwarden zal worden verplaatst. De minister van oorlog brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October dezes jaars jongelieden zullen worden toegelaten om bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier van gezondheid voor den dienst hier te lande en tot militair apotheker hier te lande. De aan te nemen jongelieden moeten op den dag der toelating den vollen leeftijd van zeven tien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan twintig jaren. Zij moeten vrij zijn van lichaamsgebreken, die voor den militairen dienst ongeschikt maken. Ouders en voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot officier van gezondheid of tot militair apotheker hier te lande worden op geleid, moeten daartoe, voor 16 Juli e. k., een verzoek indienen aan den minister van oorlog. Meerdere inlichtingen bevat de St.-Ct. van heden. Oostburg, 29 Maart. Door de leden van de afdeeling Oostburg der Maatschappij ter bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, is besloten in het loopend jaar, voor rekening van de afdeeling, eenige stierkalveren van Noord- Hollandsch ras in den Beemster aan te koopen en vervolgens die kalveren alhier publiek tever- koopen, ten einde op die wijze te beproeven het inlandsch rundvee door kruising met bovenge noemd ras te veredelen. Aanvankelijk zou een proef genomen worden met 4 a 5 stuks. Mocht deze proef eenigszins slagen, stelt men zich voor om die op grooter schaal voort te zetten. Die voetstappen vervolgden haar in hare droo- men en verrezen als spookgestalten voor haar ais zij waakte. Zij kon ze niet vergeten en al kon zij dat, dan had zij Dick Horton altijd in haar nabijheid om haar te herinneren dat ze eens bestaan hadden. De sneeuw bleef nog lang na den moord liggen, doch eindelijk smolt zij weg en zoo verdwenen de voetstappen voor altijd, geen andere sporen nalatende dan in het hart' van Elisabeth. Er viel echter nooit een zweem van verdenking op den naam van Jasper. Bij de instructie had «ir John verklaard dat zijn tweede zoon den avond van den moord naar China vertrokken was maar daar de geheele buurt van te voren met die reis bekend was geweest, had dit volstrekt geen opzien gebaard. Er wareD ook volstrekt geen bewijzen te vinden tegen den armen landlooper, wiens grootste misdaad scheen te zijn dat hij arm was, en die dus ongetwijfeld niet verzuimd zou hebben zijn slachtoffer te bestelen, als hij de schuldige was geweest. De man werd na eenige verhooren vrijgesproken en sir John bezorgde hem, tot vergoeding voor die onver diende gevangenisstraf, werk op zijne goederen, waardoor hij hem in staat stelde voortaan in zijn onderhoud te voorzien. Wordt vervolgd.) De Middelburgsche muzikale wereld werd heden door een zwaren slag getroffen, welke zich ook buiten haar kring zal doen voelen. Spraken wij in ons nommer van Zaterdag den wensch uit dat de ziekte, welke den heer H. J. Kirrwald sinds korten tijd had aangegrepen, nog een gunstigen keer mocht nemen, aan de flauwe hoop, op welke die wensch gegrond was, werd in den afgeloopen nacht te een uur de bodem ingeslagen. In de volle, jeugdige kracht van zijn leven ontrukt aan de kunst, welker ernstige, talentvolle en trouwe dienaar hij was, aan de muzikale ver- eenigingen, die hem een groot deel harer lerens kracht dankten, aan zijne leerlingen die een vriend en aan zijne vrienden die een meester in de hun allen dierbare kunst in hem liefhadden, Iaat de heer Kirrwald een gezin na, welks verlies wij hier niet hebben te schetsen. Op het openbaar gebied, dat het onderwerp onzer beschouwingen is, willen wij echter niet nalaten onze diepe smart uit te spreken dat een man, die sedert 1868, het jaar waarin hij zich, na te Goes werkzaam te zijn geweest, alhier vestigde, zooveel tot de ont wikkeling van de kunst en den kunstzin en daar door tot de bevordering van het schoone en goede in ons midden gedaan heeft, een man die aan zijne, ook in zijne compositien doorstralende, gron dige kennis van en diepen eerbied voor zijn vak, zoovele gaven van geest en karakter paarde, door welke het hem mogelijk was de niet altijd ge makkelijk samengaande bestanddeelen onzer muzikale kringen bijeen te houden en tot ge meenschappelijke werkzaamheid te brengen, een man van wien, met hei oog op zijn leeftijd en zijne onverzwakte geestkracht, op dit gebied nog zooveel verwacht mocht worden, ons ontvallen moest. De plaats, door Kirrwald opengelaten, te be zetten, zal eendrachtige samenwerking en goeden wil vereischen, waarbij het groote algemeene be lang, dat bij de leiding van het muziek-onderwijs en bij de aankweeking van den goeden smaak en den kunstzin betrokken is, naar wij hopen op den voorgrond zal staan. Voor 't oogenblik is het ons allen nog vergund, ons te bepalen tot de weemoedige hulde en de vriendschappelijke her innering aan hem, die ons ontnomen werd. Met genoegen verneemt men dat de heer J. H. Albregt in zooverre van zijne ziekte is hersteld, dat hij eerstdaags weder als tooneelspeler zal kunnen optreden. De verzameling teekeningen in waterverf, uit de portefeuille der Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam, welke Vrijdag, Zaterdag en Zondag alhier wa3 tentoon gesteld, is in het geheel bezocht door 197 personen. Onder de bezoekers bevonden zich 64 leden der Vereeniging Dit het volkvoor het volk, 116 tegen eene entree van f 0.25 en 17 ambachtslieden tegen betaling van 10 cent. Een der teekeningen wan den heer Schipperus is door een onzer stadgenooten aangekocht. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van C. v. d. B., uit Wolfaarts- dijk, die, beschuldigd van diefstal, in de terecht zitting van jl. Donderdag, hoewel behoorlijk gedagvaard, niet was verschenen. Beschuldigde werd andermaal opgeroepen tegen 17 April a. en zijne inhechtenisneming bevolen. In de daarop gehouden correctioneels terecht zitting heeft het hof vernietigd het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij zekere P., uit Bruinisse, wegens laster tot /25 boete is ver oordeeld en den bekl. boven de boete eene cel straf van 15 dagen opgelegd. Het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij de vier gebroe ders J. uit Bruinisse wegens diefstal van oesters ?;ijn veroordeeld, werd, wat drie hunner betreft, bevestigd. Het hof was niet overtuigd, dat de jongste met oordeel des onderscheids had gehan deld en sprak hem vrij. Behandeld werd het appel van den officier van justitie te Middelburg, ingesteld tegen een vonnis, waarbij B. H., uit Wemeldinge, is vrijgesproken van jac'ntovertreding en mondelinge bedreiging met doodslag van den jachtopziener, toen deze den bekl. bekeurde. Adv.-generaal mr. Gregory requireerde de niet-ontvankelijkverklaring van den officier ten opzichte van het eerste punt van aanklacht, maar veroordeeling van bekl., wegens bedreiging, tot 3 maanden celstraf en eene boete van f 12.50. Mr. Tobias, die voor den bekl. optradvoerde onderscheidene gronden aan, waarop naar zijne meening het vonnis van vrij spraak moest worden bevestigd. Uitspraak Don derdag. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage verschenen de personen van P. M., G. P., J.v.d. H., K. P., P. v. K. en A. S., allen arbeiders te Domburg, beschuldigd van, als een deel eener bende van meer dan 40 personen, in den nacht van 26 op 27 December van het vorige jaar zich te hebben verzet tegen den burgemeester hunner gemeente en twee veldwachters, die, toezicht houdende op het naleven der verordening op het sluiten der tapperijen, den eerste hunner, die ru moer maakte, wilden in arrest nemen. Slechts éen van de besch., P. v. K., legde een volledige bekentenis af; de overigen ontkenden. Adv.-gen. mr. Van der Hoeven eischte de ver oordeeling van den len, 2en, 3en, 4en en 6en besch. tot twee jaren celstraf en van den 5en be sch,, met het oog op zijn afgelegde bekentenis en zijn goed gedrag, de anderen hadden reeds allen veroordeelingen ondergaan tot anderhalf jaar celstraf. De verdediger, mr. Van Rossum, gaf toe, dat het feit, aan zijn cliënten ten laste gelegd, en de qualificatie daaraan gegeven, vol doende was bewezen. Hij wees den hove op eenige verzachtende omstandigheden en riep de clementie voor de beschuldigden in. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. (Vad.) Vrijdag avond heeft de politie te Vlissingen op heeterdaad betrapt drie jongens, die zich schuldig maakten aan diefstal van schaapwol, welke door de maatschappij Zeeland uit Engeland was aangevoerd. Als een bewijs, dat de Nederlandsche weeldepaarden in Frankrijk gezocht zijn, dient, dat reeds verscheidene dagen voorname Fransche paardenkoopers de omstreken van Zwolle bezoeken, om de beste exemplaren op te koopen. Men besteedt tot f 1400 het stuk. Te Rotterdam liep Vrijdag ter beurze een gerucht van een zeer onverwacht faillissement van een der eerste handelaren in leer, ten bedrage van i millioen. Aan de fabriek der firma Christie, Nolet De Kuyper te Delfshaven is de kiel gelegd van een loodsgaljootschip voor rekening van het Belgische gouvernement. Het zal worden ge bouwd van teak- en eikenhout. Al de officieren beneden den rang van kapitein der schutterij te Deventer hebben hun ontslag verzocht, naar men zegt omdat zij gepas seerd zijn bij eene benoeming van een kapitein, door een der jongste officieren. Ook in andere opzichten wordt geklaagd over willekeurige handelingen van den kommandant der schutterij. Het frontgebouw voor de tentoonstelling te Arnhem met éen midden- en twee zij koepels gedekt, is bijna gereed wat het buitenwerk be treft; met het gebouw voor den wedstrijd zal de volgende week een aanvang worden gemaakt. De brug over den Velperweg is nog niet gereed. Deze heeft vertraging ondergaan door het breke van een der draagstukken. De muziektempel en de veranda met de buffetten zijn nagenoeg voltooid. In het geheel is tot nog toe voor ruim 120,000 aanbesteed. Nu moet een gebouw voor rijtuigen en het maken van fonteinen, de aanleg van plantsoen, het bouwen van een brug over de Lauwergracht enz. worden aanbesteed. Aan een winkelier te Amsterdam, is door een fatsoenlijk gekleede'n vreemdeling voor een overjas in betaling gegeven een Duitsch bank biljet van 100 mark, dat zonder eenige achter docht werd ingewisseld. Eerst na het vertrek van den vreemdeling ontwaarde de winkelier, dat het bankbiljet in een der randschriften het volgende versje bevatte Wer diesen Schein für echt annimmt, Der ist fürwahr ein grosses Kind. Een correspondent van een Hongaarsch blad, die deel nam aan het reddingswerk te Szegedin, verhaalt de volgende episode. In een der straten •zagen de redders, die zich in eene boot bevonden, eene vrouw met moeite door het nog stijgende water waden. In haar opgeknoopt voorschoot hield zij blijkbaar een zwaren, kostbaren last, welken zij met beide handen krampachtig om klemde. Men voer naar de plaats, waar zij bijna van vermoeienis bezweek, hielp haar in de boot, en toen eerst liet zij de kleinooden los, waarvoor zij haar leven had gewaagd. Het waren zes zware ijzeren gewichten. De koning van Italië heeft de doodstraf voor Passanante veranderd in levenslangen dwang arbeid. In het kanaal van Suez zit een Engelsche stoomboot, de Hankoio, aan den grond, zonder echter de vaart te beletten. Op de verkooping van den wijnkelder van den heer Yiolett te Bordeaux werden besteed: voor Bordeaux 1864 4.20 tot f 15 per flesch 1858 f 3.60 tot 11.50; 1851 f 7.201848 /5 tot f 23.40; 1846 f 11.10 tot 15.60. De IVeener politie houdt eene drijfjacht op woekeraars. Dit euvel van alle groote en vele kleine steden is in de Oostenrijksche hoofdstad zoo toegenomen, dat er eene ware volksbeweging tegen op 't touw is gezet. Alle min nauwgezette geldhandelaars, die vreemdelingen zijn, worden de stad uitgezet, en op. het doen en laten der andere wordt zooveel mogelijk het oog gehou den om ze in hunne praktijken te belemmeren. Het Tagblatt geeft dagelijks eene adreslijst van woekeraars, die echter wel eens verkeerd zou kunnen werken. In een advertentieblaadje te Pesth las men onlangs de volgende advertentie van een indus trieel eener nieuwe soort„Een schoenen-uitloo- per voor heeren neemt aan voor niet schoenen en laarzen uit te loopen. Door de natuur met een paar stevige voeten begiftigd en steunende op jarenlange kennis van de straatsteenen, vleit hij zich zijne klanten tevreden te kunnen stellen. Voor het gemakkelijk zitten der schoenen wordt ingestaan. Men adresseere zich enz."

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2