Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtszaken. I In de St.-Ct van heden komt een nieuw regle ment voor, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den bur gerlijken dienst in Nederlandsch-Indie. De feestelijkheden, die reeds vroeger bepaald waren voor den plechtigen intocht van den koning en de koningin te Amsterdam, zullen met eenige onbeduidende afwijking van het oorspronkelijk program plaats vinden in de week van den 21en tot den 28en April. Ze zullen bestaan in den intocht, de plechtige ontvangst in de Nieuwe kerk, de galavoorstelling in den Stads Schouwburg, de audiëntie ten paleize, het gala-concert in Felix Meritis en een gala concert ten paleize. Dit laatste komt in de plaats van het gala-bal, dat ten hove zou gehouden worden. De vorsten, die waarschijnlijk Hunne Majesteiten in de hoofdstad zullen vergezellen, zijn prins Frederik, prins Alexander, de erfgroothertog en hertogin van Saxen-Weimar Eisenach, terwijl er nog sprake van is dat de prins von Wied komen zal. De weg, welken de vorstelijke stoet bij dezen intocht nemen zal, blijft bepaald van het station van den Rijnspoorweg over de Hoogesluis, door de Utreclitschestraat en langs de Heerengrachten, Paleisstraat enz. Onzeker schijnt het nog en in hoofdzaak afhankelijk van de middelen der feestcommissie uit de ingezetenen of er gratis voorstellingen in de verschillende stedelijke schouwburgen zullen plaats hebben. De illuminatie op den Dam met electrisch licht is vervallen, maar zal waarschijnlijk toch bestaan in iets nieuws op het gebied van het kunstlicht. Om het monument op den Dam, dat in eene tropee van bloemen, feestgroen, schilden en vaan dels geplaatst wordt, komen een viertal reusachtige feestlichten te staan. Tegen den muur van het Beursplein verrijst een eeretempel, beschenen door veelkleurig licht. Het plantsoen op het Rem- brandtplein wordt omgeven door eene versiering van zuilen, obelisken en banderollen, waartus- schen in den avond giorno-verlichting aangebracht wordt. Het Kattenburgerplein wordt tusschen de hoornen in gelijken geest met guirlandes en Venetiaansche ballons versierd. Op de Nieuw- markt wordt een triomfboog gesteld van 26 M. hoogte en 22 M. breedte, die 's avonds met ruim 14,000 pitten verlicht wordt. Voor het stadhuis wordt eene gasverlichting in Gothischen tempel- vorm aangebracht. De Westerstraat zal met guirlanden versierd worden, met piramidale ver sieringen aan het einde dier straat's avonds wordt daar eene groote veelkleurige verlichting ontsto ken. De brug over den Amstel bij de Kerkstraat, die fantastisch versierd wordt met obelisken en pilasters, zal 's avonds baden in den glans van 20,000 ballonlichten. Deze versiering zal, van de Hoogesluis gezien, een betooverend schouwspel bieden. N.v.d.D De onlangs wegens lichaamsgebreken voor den dienst afgekeurde en ontslagen mr. kleedermaker W. H. Simons, van het 3e reg. infanterie te Middelburg, heeft de tweede kamer bij adres verzocht, te willen bevorderen, dat hem alsnog pensioen worde toegekend. Hij beweert, dat zijn kwaal (sleepende longontsteking) tengevolge van het aan zijn betrekking verbonden voorover zitten en werken met een trapnaaimachine is ontstaan. Het departement van oorlog was van een ander gevoelen en moet zelfs de door adressant verzochte herkeuring hebben geweigerd. (Vad.) Door burg. en weth. van Amsterdam wordt voorgesteld, ter vermeerdering der inkomsten van de gemeente, eene belasting te heffen onder den naam van „straatgeld", te betalen door de eige naars der huizen, berekend naar de breedte van den gevel aan den openbaren weg, in verband terwijl zij regelrecht door den tuin en het park naar de palmhaag liepen die het goed van den weg scheidde. Zij hadden die spoedig bereikt en zagen ter stond door de dunne laag sneeuw die er sedert een uur gevallen was, dat hier vele voetstappen stonden, inderdaad was er een spoor van het brugje tot aan de plek waar mr. Horton, aan de anderen kant van de haag,' het lijk van Harry gevonden had. „Er zijn er een menigte geweest," riep mr. Horton, de uitgewischte voetstappen en plat getrapte sneeuw bekijkende. „Zie eens sir, hier is meer dan éen moordenaar in betrokken ge weest." «Was hij bestolen?" vroeg sir John op ge- dempten toon. „Mijn hemel, daar heb ik niet aan gedacht antwoordde de pachter getroffen. „Ik was zoo ontsteld, zoo ontroerd, dat het niet in mij opge komen is mijn hand in zijne zakken te steken." „En was het hiervroeg sir John, de haag en de sneeuw onderzoekende. „Hier „Ja hier, juist aan de andere zijde van de haag. Mijn honden, die stomme dieren, hebben hem het eerst ontdekt. Ik kon maar niet begrijpen waar zij toch zoo tegen blaften en toen ik er bij kwam zag ik hem daar voorover in de sneeuw liggen, terwijl alleen zijn beenen zichtbaar waren." »Mijn arme jongen," prevelde sir John, en met de kadastrale huurwaarde. Dergelijke be lasting bestond onder den naam van „omslagen voor het onderhoud van straten", reeds van 1575 tot 1806. Geringe druk, gemakkelijke heffing en voldoening aan den wensch dat de opcenten op de grondbelasting kunnen worden opgevoerd tot boven het wettelijk maximum, worden als voor- deelen dezer belasting aangevoerd. Zij zal ge paard gaan met afschaffing der thans geheven vergoeding voor buizen onder den openbaren weg voor afvoer van faecaliën. Voor eiken strekkenden meter gevelbreedte wordt geheven ƒ1,tij een huurwaarde onder 100 1.50 van 100—300 2.— u 200—500 2.50 500—1000 3.— i' - 1000—1500 3.50 1500-2200 4.— 2200—3000 4.50 3000—4000 5.u - ti h 4000 en hooger. Voor de ongeveer 30,000 perceelen, die de gemeente bevat, rekent men op een opbrengst van f 430,000. Door de gemeenteraden van Kruiningen en Krabbendijke is besloten aan gedeputeerde staten van Zeeland een adres van instemming in te zenden aan dat van eene commissie, tot verbete ring van het stoombootverkeer op de Boven schelde, te Hontenisse. kantongerechten. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk, S. G. van Weideren baron Rengers, thans griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen; tot griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen, mr. P. M. Beelaerts van Emmichoven, vroeger griffier bij het kanton gerecht te Oldenzaaltot griffier bij het kanton gerecht te Tholen, W. Kuyper Boone, vroeger griffier bij het kantongerecht te Gortgene. (Gis teren gedeeltelijk onder tel. her. gemeld). militie-commissarissen. Overgeplaatst in ge lijke betrekking naar de provincie Overijsel, de militie-commissaris in het vierde militiedistrict van Zuid-Holland, luitenant-kolonel J. T. Evers, en tot militie commissaris in het vierde militie district van Zuid-Holland benoemd J. A. Smits van Nieuwerkerk. In de Dordrechtsche afdeelingsvergadering der F'ereeniging tot bevordering van Fabriek- en Hand- werksnijverheid is door een der leden het voorstel gedaan om het handwerkonderwijs, naar het voorbeeld van Zweden en Denemarken, op de lagere school of in verband daarmede in te voeren, en is naar aanleiding daarvan eene com missie benoemd, bestaande uit de heeren H. H. T. Hoyer, J. A. van der Kloes en P. Evekink, om te onderzoeken in hoeverre dat zou ten uitvoer kunnen gebracht worden. Den hoogleeraar mr. J. E. Goudsmit te Leiden werden den 25en dezer, bij gelegenheid zijner 20- jarige ambtsvervulling, talrijke blijken van hoog achting en waardeering aangeboden. Den 25en jaardag van zijn hoogleeraarschap, waarvan de viering meer gebruikelijk is, zal de heer Goudsmit waarschijnlijk niet vieren daar hij vóór dien tijd zijn 70ejaar bereiken en dus voor emeritaat in aanmerking komen zal. Om tot eene verbetering van de traktemen ten der predikanten te geraken, wordt in de protestantsche kerk te Utrecht na eikegodsdienst oefening eene derde collecte gehouden. wendde zich af om de tranen te verbergen die hem in de oogen kwamen. -Een oogenblik daarna was hij zichzelven weer meester en begon opnieuw de ras verdwijnende voetsporen te onderzoeken. „Hier is een vrouwenvoetstap", zei hij einde lijk, „een kleine vrouwenvoetstap en hij wees op een klein spoor vlak bij de haag. „Wat!" riep de pachter uit, „ach ja, sir John, dat zal van Lissa Gordon, mijn nichtje, zijn, want toen zij het hoorde is zij met de jongens meege- loopen en ongetwijfeld ook hier geweest om te zien of zij iets kon ontdekken dat «enig licht over het akelige geval verspreidt. Zij is vreeselijk ontdaan, het arme kind. Ik ontmoette haar met Dick die haar half naar huis moest dragen en ik ging nog eerst mede terug, voordat ik naar u toe kwam." „Zij kende Harry goed, niet waar?" vroeg sir John nadenkend. „Ja, ja", zei mr. Horton hoofdschuddend, „om de waarheid te zeggen, sir John" - hier bleef hij steken. „Was hij haar minnaar? vulde sir John aan, zijn pachter aanziende. De aandacht onzer stadgenooten wordt gevès- tigd op de tentoonstelling, welke door de vereeni- ging Uit het volkvoor het volk alhier in het raadhuis is ingericht, van eene portefeuille der Academie van beeldende kunsten en technische ■wetenschappen te Rotterdam. Deze bevat een 80tal teekeningen in waterverf, waaronder van Bisschop, Ch. Rochussen, Melis, Schipperus, Veder en andere verdienstelijk bekende kunstenaars op dit gebied. Men vindt er stukken onder, welke eene bezichtiging overwaard zijn, terwijl de ge- heele verzameling voor de liefhebbers dezer tegenwoordig zoo in den smaak vallende kunst, belangrijk is en een waar genot oplevert. Aan het bestuur van Uit het volkvoor het volk is het publiek dan ook zijn dank verschuldigd voor deze onvoorziene gelegenheid tot het bezichtigen van een aantal belangrijke voortbrengselen der beel dende kunst. Het Handelsblad verneemt dat eene commissie, bestaande uit den luit.-kol. der genie Kromhout en den kapt. der art. Seijffardt, door den minister van oorlog is afgevaardigd om de bewapening van de forten in de nieuwe Hollandsche waterlinie opnieuw na te gaan, en in verband met het ver dedigingsstelsel nader te herstellen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat vergunningen tot huwen met toekenning van voor rechten alleen dan mogen worden verleend, wan neer de betrokken militair zich verbindt om deel genoot te worden van het Fonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen, beneden den rang van officier te 's Her togenbosch. De luit. ter zee le kl. L. Backer Overbeek wordt gedetacheerd bij het departement van marine, en toegevoegd aan den inspecteur over de artillerie der marine. Wordt vervolgd.) Krachtens eene door den president der arrond.- rechtbank te Middelburg verleende machtiging is gisteren beslag gelegd op de te Vlissingen in het dok liggende Fransche bark Methusalem, kapitein Gaignerot, van Antwerpen naar Pasca- gula. Deze inbeslagname is geschied tot waar borg der betaling voor het op 12 Maart jl. vlot en in de haven sleepen van genoemd schip. Terwijl de moeder van hui3 was, is Dinsdag te Kattendijke een 3jarig meisje te dicht bij het vuur gekomen, waardoor hare kleederen in brand geraakten. Het kind bekwam hevige brandwonden en is aan de gevolgen overleden. 'sMeer Arendskerke, 27 Maart. Een treurig ongeluk had gisteren op de hofstede van den heer Kakebeeke, in den Schengepolder, plaats. De persoon van J. K. geraakte bij het moesmaken voor het vee, met zijne linkerhand beklemd tusschen de raderen der machine, zoodat zijne vingers geheel werden verbrijzeld en moeten worden afgezet. Naar aanleidipg van den brand, dezer dagen in het stoomschip Koning der Nederlanden uitge broken, deelt de heer J. L. Terneden in het Rott. Nbl. het volgende mede over eenige proefnemin gen, door den heer E. Bing, te Riga, genomen, om de meerdere of mindere mate van zelfont branding van wol, vodden, poetskatoen enz. te leeren kennen. Ter proefneming dienden boomwol in verschil lende toestanden van bewerking, watten, ruw vlas, hennep en snuit, afsnijdsel of afval van zijde- en wolspinnerijen, witte en gekleurde ga rens, poetskatoen, zwam en eindelijk fijne hout- stof, zooals dit in schrijnwerkers-en modelmakers winkels rondzweeft en zich neerzetvoorts eenige vloeistoffen, als ruwe smeeroliën, zoowel in ge bruikten als in verdikten toestand, terpentijn, petroleum, harsolie, verschillende vernissen, sic catief, enz. Steeds werd een afgewogen hoeveelheid van de vaste stof met een bepaalde hoeveelheid vloeistof vermengd of gedrenkt, op een geschikte plaats neergelegd, aan een temperatuur van 18 tot 40 graden Cels. blootgesteld en waargenomen. Al de genoemde vezelstoffen ontbrandden als Zij met lijn- of raapolie, siccatief, lakken of met mengsels dier stoffen waren gedrenkt; zwam en houtstof bleken volkomen niet gevaarlijk te zijn. De snelste ontbranding had plaats met 17 grammen watten en 67 gr. lijnolie; na 34 minu ten ontvlamden de beide stoffen; terwijl 200 gr. poetskatoen met 750 gr. lijnolie (waarvan een dot boomwol, zeer nat verzadigd, van meer droge boomwol omringd was) bijna 14 uren noodig had om te ontvlammen. Het bleek, dat kleine hoeveelheden spoediger ontvlamden dan grooterezoo bijv. ontbrandden 50.5 gr. poetskatoen met 141 gr. lijnolie in 110 minuten, daarentegen 331/, gr. poetskatoen met 50 gr. lijnolie ééns in 63, een ander maal in 69 minuten, terwijl 67 gr. poetskatoen, met 33'/, gr. lijnolie gedrenkt, in 110 minuten ontbrandde Zijde ontbrandde niet met vlam, maar verkoolde slechts langzaam. 'tls dus bijzonder aanbevelenswaardig om in vernisstokerijen, schilderswerkplaatsen, bij scheeps- en spoorwegtransporten de meeste omzichtigheid in het oog te houden op het samenbrengen dier stoffen. In vernisstokerijen en magazijnen van vernissen is het verkieslijk eventueele Iekkhge niet met poetskatoen of wollen stoffen op. te nemen, maar steeds daarvoor zwammen te ge bruiken. Ook machinisten, zoowel bij land als watermachines, mogen bij het veeltijds te over vloedig gebruik van poetskatoen, op dit gevaar wel indachtig zijn. De heer J. A. Koopmans, wapenschilder te Nijmegen, heeft een schrijven gericht aan de hem bekende beoefenaren en liefhebbers der wapenleer, waarin hij hen uitnoodigt om mede te werken tot het houden eener tentoonstelling van een en ander dat op dat onderwerp betrekking heeft. Die tentoonstelling zou gehouden kunnen wor den te Arnhem, dat dezen zomer tal van bezoe kers zal trekken, uithoofde der nij verheidsten - toonstelling. De ontwerper wenscht belangstellenden gelegen heid te geven om kennis te maken met de beste en voornaamste voortbrengselen der wapenkunst, opdat men zich door eigen aanschouwing over- tuige hoever wij op dit gebied bij andere landen ten achter zijn. Een neef van Edison is een dag of wat ge leden te Londen gekomen met een exemplaar van een verbeterden telephoon, die de tonen der menschelijke stem of van muziekinstrumenten in volle oorspronkelijke sterkte overbrengt zoover als men wil. Zelfs kan aan het eind der geleiding de oorspronkelijke toon nog versterkt worden. Den 14en Maart nam men in Londen proeven met een geleidraad van de lengte van een kwartier gaans. Niet alleen aan het instrument zelf hoorde meD de tonen, zooals zij oorspronkelijk op den gezegden afstand waren voortgebracht, maar in de gansche kamer tot 15 voet van het instrument af. Een deskundige, die over de zaak in de Times bericht geeft, noemt de proef volkomen geslaagd en meent, dat eerlang de telephoon in het practi- sche leven evenzeer verspreid zal zijn in Engeland, als hij reeds in Amerika is. Het gebrek aan telegraphische gemeenschap met de Kaap heeft zich in Engeland sterk doen gevoelen, daar het bericht van de nederlaag in Zoeloeland eerst op St. Vincent (Kaap-Verdische eilanden) een telegraafdraad vond om spoedig Engeland te bereiken. De Engelschen zijn niet gewoon in zulke gevallen lang te praten over het wenschelijke van verbetering in den toestand, maar handen aan het werk te slaan. Ten bewijze daarvan strekke, dat reeds in October a. een nieuwe lijn zal gelegd zijn van Aden langs Zan zibar en Delagoabaai naar Natal. De nieuwe kabel, die gereed ligt voor eene tweede lijn naar Australië, zal daarvoor worden gebruikt. Het koninklijk saluut van 101 schoten is in onzen weetgierigen tijd het voorwerp geweest van geschiedkundige onderzoekingen. Waarom luist 101? Sommigen willen, dat het oorspron kelijk het ronde getal 100 is geweest en dat men de oude Germaansche gewoonte heeft gevolgd om altijd wat toe te geven. Anderen zeggen dat toen keizer Maximiliaan eens te Augsburg kwam, de stedelijke overheid besloten had hem met 100 schoten te verwelkomen, en dat de hoofdinan van de artillerie bij het honderdste schot niet wist of hij zich verteld had en voor de voorzichtigheid er nog maar een schot bij vuurde. Neurenberg en andere steden wilden later in eerbetooning niet onderdoen voor Augs burg, en zoo werd 101 schoten „het koninklijk saluut". binnenland. Tweede kamer. Eene zeer langdurige dis cussie ontstond bij artikel 32 van het wetsont werp betreffende de grondbelasting over de vraag of onder de polderlasten, waarvoor aftrek van grondbelasting wordt toegestaan, ook de wegen begrepen zijn, die hetzij tot waterkeerende werken behooren, of in meer algemeenen zin. Nadat de minister die vraag bepaald toestemmend had beant woord, stelde de heer Borret voor dat beginsel uitdrukkelijk in de wet te bepalen. De heer Bergsma stelde daarentegen voor de wegen uit te sluiten. Beide amendementen werden met groote meerderheid verworpen en het regeerings- artikel onveranderd aangenomen. De beraadslaging over artikel 37 is daarna begonnen met de amendementen van den heer Gratama om de latere bepaling der grondbelas ting geheel ongepraejudicieerd te laten, en van de heeren Mees c. s. om den wetgever te ver. plichten, na afloop der herziening het bedrag der grondbelasting opnieuw vast te stellen. Na afdoening der aanhangige wetsontwerpen is de interpellatie van den heer De Casembroot aan de orde gesteld over de havenwerken te Batavia. Rotterdam. Tegen de Jongh is een jaar celstraf geëischt.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2