I eiegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Gemeenteraad van Goes, „Om die geldmarkt te behouden, moet Neder land de zetel blijven van groote kapitalen, en daarvoor moet in de toekomst eerbied voor het privaat bezit de grondslag zijn van het staats begrip. Aan dit beginsel heeft Nederland zijne kracht te danken. Immigratiën van elders heb ben op verschillende tijdstippen der geschiedenis, kapitalen naar Nederland doen vloeien, omdat zij hier meer bescherming vonden dan in naburige rijken. „Van dit beginsel mag niet worden afgeweken. Men behoort geene maatregelen te nemen, die vreemd kapitaal uit Nederland verwijderd houden, veel minder zoodanig een die tot verplaatsing van het hier te lande gevestigde kapitaal kunnen voeren. „De nu voorgedragen belasting verloochent het beginsel, waaraan Nederland zijne toekomst en welvaart had te danken, bedreigt het behoud van het kapitaal, dat de geldmarkt vormt, en waarvan de kracht en elasticiteit, in oogenblik- ken van crisis, de verbazing opwekt van geheel Europa. „Het kapitaal schroomt bekendheid en publici teit, en onderworpen aan eene belasting, die jaarlijks kan worden verhoogd, die gepaard gaat met stuitende inquisitoriale maatregelen, waarbij geheimhouding onmogelijk is (immers het geldt hier eene directe belasting, vallende onder de zoodanigen, als zijn bedoeld bij art. 1 der kies wet), dringt men het kapitaal tot verplaatsing en sehept men het gevaar om de grootste kracht van den staat te breken. „Op deze gronden veroorloven zich de onder- geteekenden aan Uwe Hooge Vergadering met eerbied, doch met enstigen nadruk te verzoeken, aan jZijne Majesteit den koning het verzoek te richten, om het wetsontwerp tot heffing eener effectenbelasting in nadere overweging te nemen." Wemeldinge, 26 Maart. Ware het niet dat door de waarneming van de geneeskundige praktijk door df. H. K. Persant Snoep, van Ka- pelle, voor een zeer groot deel het gemis van een geneesheer wordt vergoed, dan zou het er hier, nu er zooveel mazelenlijders zijn, treurig uitzien. Op de door het gemeentebestuur gedane oproe ping van sollicitanten naar de betrekking van gemeente-geneesheer heeft zich nog slechts éen sollicitant, van reeds gevorderden leeftijd, aan gemeld. Toch is het hier niet eene der minst voordee- lige plaatsen; behalve de 500 als vast inkomen wacht den titularis een uitgebreide praktijk, waarbij niet vergeten moet worden dat de toe nemende scheepvaart hem (vooral ook als ver loskundige) zeer ten goede komt. Aan de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is tot wederopzeggens toe vergunning verleend om schapen, uit Duitschland afkomstig, langs de grenskantoren Nieuwe Schans, Oldenzaal, Enschedé en Venlo te vervoeren door Nederland over Harlingen, Rotterdam en Vlissingen naar Engeland, mits voorzien van een verklaring van een Duitschen gouvernementsveearts, dat op de plaats van afzending in de laatste drie maanden geen besmettelijke veeziekte heeft geheerscht en dat de schapen rechtstreeks naar een der drie genoemde havenplaatsen worden vervoerd, zoodat onderweg geen aflading plaats hebbe. Bergen op Zoom, 25 Maart. Is 't een walgelijk schouwspel om, midden op den dag, iemand in volslagen staat van dronkenschap nu en dan op de straat te zien neervallen, ergerlijk is dit bovendien, wanneer het een politie-beambte in uniform betreft, zooals er gisteren middag tusschen 2 en 3 uren een in de gemeente Bergen op Zoom langs de straten slingerde. 'tWas een Roosëndaalsche veldwachter, die te een van zijn lievelingspachters en ofschoon zij uiterlijk zeer verschillend waren, bestond er een wederkeerige aangeboren sympathie tusschen hen. „Dat is een fatsoenlijk man in zijn hart," dacht de landheer en de pachter besliste dat „sir John een beste, goede man was als men hem van naderbij kende." Hij was dus zeer bezwaard met de treurige I tijding die hij hem nu te brengen had en zag zuchtend hoe men op zijn aanwijzing het lijk in de eetkamer te Wendel West-House bracht en hoe daar, ten teeken van rouw, alle gordijnen werden neergelaten. De tranen schoten in zijne goedige, grijze oogen en hoe hij ook zijn best deed om ze te weerhouden, hij kon niet beletten dat ze neervielen op het kalme, doodsbleeke, bijna glimlachend gelaat van den armen jongen die daar op de baar lag. „Wie kan het toch ge daan hebben!" zuchte hij voor de twintigste maal sedert die noodlottige ontdekking. „Wie kan dien gelukkigen, levenslustigen jongen doodge schoten hebben „Sir John zal wel politie uit Londen laten komen, en wij zullen hem die het gedaan heeft nog aan de galg zien, hoop ik," zei een van de mannen, die het lijk gedragen hadden, en die woorden herinnerden mr. Horton er aan dat zijn boodschap dringend en gebiedend was. „Zijn vader moet het weten," zei hij op nieuw Bergen op Zoom als getuige voor het kantonge recht was verschenen. Dat de Bergsche politie dien rustverstoorder niet eerder heeft gezien en van de straat verwij derd, is onverklaarbaareerst omstreeks half vijf is hij, nadat daartoe order was gegeven, van het station naar een plaats gebracht, waar hij zelf anders gewend is de dronken lui onschade lijk te maken. Te 74 uur mocht hij weder naar Roosendaal vertrekken. Omtrent de spaarbank te Bergen op Zoom ontvangen wij de volgende opgave: Op 31 December 1877 hadden 434 inleggers te goedf 70,012.944 In 1878 werd in 1389 stortingen ingelegd31,226.864 Aan renten werd bijgeschreven 1,992.684 Te zamen f 103,232.494 In 1878 werd teruggegeven in 367 posten30,504.984 Alzoo bedroeg op 31 December 1878 het gezamenlijk te goed f 72,727.51 Het reservefonds bedraagt 31 De cember 1878 f 6,132,98 Dat fonds bedroeg 31 Dec. 1877. 5,828.45 Vermeerderd alzoó met f 304.53 Het getal inleggers, dat op 31 December 1877 434 bedroeg, was op 31 December 1878 tot 451 gestegen. In de Economiste francais komt een schrijven voor uit Den Haag van dén heer A. M. Maas Geesteranus, getiteldLa situation finanaüre du royaume des Pays-Bas. De schrijver zet op heldere wijze uiteen, hoe onze financieele toestand tegen woordig is en hoe wij in dien toestand zijn gekomen. Hij verzuimt niet in verband daarmede in het licht te stellen, hoe onze handelspolitiek allengs den weg der bescherming heeft verlaten, en eindigt met aan te wijzen, welke middelen worden in het werk gesteld, om door billijker verdeeling van lasten en door verstandige bevordering onzer oeconomiscke ontwikkeling het bestaande tekort te dekken. (Zw. Ct verbetering* In het bericht uit Vlissingen in ons nommer van gisteren, over de Fransche bark Methusalem, werd abusievelijk gezegd dat de gezagvoerder aanbiedt zestig pet. (van het gevorderde sleep loon) te betalen. Dit moest zijn: zestig p o nd sterling. gemeentebesturen. Bekrachtigd de benoeming van J. O. Meijer, burgemeester van Vriezenveen, tot secretaris dier gemeente. ridderorden. Vergunning verleend aan de na te noemen personen tot het aannemen en dragen der versierselen van de ordeteekenen achter hunne namen vermeld, alsJ. F. H. de Pollarr, te Baarlo, ridder der orde van Jezus Christus van Portugal; dr. T. H. Blom Coster, te 'sGra- venhage, officier der orde van de Kroon van Italië H. W. Mesdag, te 's Gravenhage, ridder der orde van Leopold van Belgiëvoorts is aan A. gra- vinne de Hompesch, geboren baronnesse de Rei- desel d'Eisenbach en Lauterbach, vergunning verleend tot het aannemen van den titel van Eeredame van de Kon. Beyersche Theresiën-orde, en tot het dragen der onderscheidingsteekenen; aan die orde verbonden. Vergunning verleend aan Zr. Ms. ordonnance- officier, den l6 luit. J. H. D. graaf van Limburg Stirum, van den grooten staf, tot het aannemen en dragen van de versierselen als ridder van de zuchtende, greep zijn hoed, zette hem diep in de oogen en aanvaardde zijn treurigen tocht. De sneeuw die op het hoofd van Elisabeth was beginnen te vallen, viel nu ook op het zijne, maar het kwam volstrekt niet in den eenvoudigen pachter op dat die sneeuw het spoor van den moordenaar zou uitwisschen. Hij stak de akkers over en toen hij den weg bereikte ontmoette hij zijn zoon Richard met Elisabeth, die aan den arm van haar neef hing met zulk een doodsbleek en ontdaan gelaat dat mr. Horton er van ontstelde. „Lissa lief kind" sprak hij teeder „Lissa wat doet gij hier „Breng mij naar huis oom, breng mij naar huis," kermde zij, en zonder iets meer te zeggen nam de pachter haar tweeden arm in den zijnen en zoo sleepte hij haar half bewusteloos met Dick voort. Zij was door den hevigen schok als verpletterd, en toen zij eindelijk het huis bereikten, kroop zij naar haar eigen kamer en verzocht dat men haar geheel alleen zou laten. Mr. Horton drong er op aan dat zij een teug wijn zou drinken en daarna gaf hij aan haar verlangen gehoor, overtuigd dat zij meer leed dan zij wilde dat iemand merken zou. Wordt vervolgd.) 2e afd. der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, en aan den heer J. A. de Gelder, hoofdingenieur 2' kl titu lair bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned. Indie, werkzaam als chef bij den dienst der havenwerken te Tandiong-Priok, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St. Olaf van Noorwegen, hem door den ko ning van Zweden en Noorwegen geschonken. burgemeesters. Op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Harme ien en Veldhuizen, aan E. Adema. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wijhe c. a. F. C. G. van Motman, thans ontvanger derzelfde middelen te Wormerveer c. a. ministerieels departementen. Benoemd tot tweeden klerk bij het departement van marine de heer W. C. Schimmelpenningh, te 's Gravenhage. Bij de Nederd. hervormde gemeente te Asten, in Noord-Brabant, is beroepen de heer G. L. Krol Lz., predikant bij die gemeente te Hontenisse. De garnizoens infirmerie te Ter Neuzen zal op 25 April a. worden opgeheven. Voor dien tijd zullen de daarin verpleegde zieken naar het gar- nizoens-hospitaal te Vlissingen worden overge bracht. De aangewende pogingen om het garnizoen te Ter Neuzen te behouden, schijnen dus mislukt te zijn. Naar men verneemt zullen er slechts eenige artilleristen blijyen, en zal het buskruit eerstdaags naar Rammekens worden overgebracht. Eerstdaags verwacht men van den minister van oorlog eene circulaire, waarin hij zijne denk beelden ontwikkelen zal omtrent de organisatie van het leger, in verband met de militie- en schut- terijwet, den algemeenen dienstplicht, de afschaffing van de plaatsvervanging, enz. enz. Zr. Ms. fregat Evertsen wordt met den 29en April a. in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. C. C. Six. De kapit.-luit. ter zee J. A. Greve, onder directeur en havenmeester der- marine te Helle- voetsluis, de luit. ter zee 1« kl. F. J. Stokhuyzen, gedetacheerd bij 's rijks werf te Amsterdam, en de luit. ter zee 2£ kl. F. W. C. Ledeboer, off. van politie bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, worden, met den laatsten April a., op non-activiteit gesteld. Eerst- en laatstge noemde worden vervangen, respectievelijk door den kapit.-luit. ter zee H. J. S. van der Sloot en den luit. ter zee 2" kl. P. F. H. Volcke; terwijl tevens de luit. ter zee le kl. P. M. W. T. Kraaijen- hoff van de Leur gedetacheerd wordt bij 's rijks werf te Amsterdam. Voorts wordt nog geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaer de luit. ter zee 2e kl. W. Römer. De off. van gezondh. le kl. P. C. Buyze wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. opleiding- sehip Admiraal van Wassenaer en gedetacheerd aan boord van een der tot de opleidingschepen behoorende instructievaartuigen. De off van gezond. 3e kl. van de landmacht dr. F. Daniels, tijdelijk gedetacheerd bij de zee. macht, is van het eskader in Oost-Indie in Neder land teruggekeerd en op nonactiviteit gesteld. In de openbare zitting van strafzaken van het kantongerecht te Middelburg van den 25 Maart jl., zijn de navolgende vonnissen gewezen: G. K., J. d. N., M. S., M. d. N., L. d. R., G. M. en M. W., te Arnemuiden, wegens het te zamen en in vereeniging belemmeren van den openbaren weg, en wat de vijf eerstgemelde beklaagden betreft het te Vlissingen ten verkoop aanbieden van bedorven visch, veroordeeld voor het eerste feit ieder in eene geldboete van f 0.50 en voor het tweede feit de vij f eerstgenoemden nog boven dien in eene geldboete van 3 of een dag ge vangenisstraf voor ieder hunner. P. v. N., te Vlissingen, wegens het zich ver momd vertoonen aldaar, veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf. P. L., te Middelburg, wegens het loopen over iemands in den oogst staanden grond zonder daartoe vergunning of eenig recht te hebben, ver oordeeld in eene geldboete van 5 of eene gevan genisstraf van drie dagen. K. V., P. v. S., J. v. S., P. L. en L. G., te Westkapelle, wegens het te zamen en in vereeni ging rapen van mosselen op de steenwerken van den zeedijk te Westkapelle, de le en 2e veroordeeld in eene geldboete van 10 en no. 3, 4 en 5 ieder in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf* P. Hte Westkapelle, wegens het rapen van mosselen op de steenwerken van den zeedijk onder Westkapelle, veroordeeld in eene geldboete van f 10 of een dag gevangenisstraf. J. K., te Vlissingen, wegens het als voerman zich niet bestendig houden bij zijn paard en wagen in staat om het te besturen en te geleiden, ver oordeeld in eene geldboete van 3 of een dag gevangenisstraf. ,W. F., te Vlissingen, wegens het werpen van haardasch in eene haven aldaar, veroordeeld in eene geldboete van f 3 of een dag gevangenisstraf. P. B., te Middelburg, wegens het als eigenaar van een huis niet merken aan de voorzijde met de letter en het nummer der wijk in olieverf, ter groote van vijftig millimeter, veroordeeld in eene geldboete van f 1 of een dag gevangenisstraf. En allen in de kosten. Heden heeft op het paleis de Paauw, van Z. K. H. prins Frederik, een kinderfeest plaats ter viering van den derden geboortedag van 's prinsen kleinzoon, Karei Hendrik Willem von Wied. De goochelaar Bamberg zal daarbij de hoofdrol vervullen. Zondag tegen den avond ontstond te Ha- velte een geweldige boschbrand in het dertien bunders groote dennenbosch van den heer Kimmel. Door de aanhoudende droogte der laatste dagen en den sterken oostenwind was er niet aan te denken, de vlammen te stuitenbinnen zeer korten tijd was het bosch voor meer dan de helft door het vuur vernield. Door gepaste maatrege len mocht men er in slagen de omliggende boeren erven (alle met riet bedekt) te behouden. Men zegt, dat de brand is ontstaan door het zoogenaamde vuurtje branden, waarmede zich de jeugd (vooral in deze streken) druk bezig houdt. Eene dame in den Haag wil een geschenk, bijvoorbeeld geneeskundige prachtwerken, vereeren aan mej. Jacobs, de eerste Nederlandsche vrouw, die zich den academischen titel al3 dokter ver worven heeft. Het denkbeeld is niet kwaad, maar een dokter, ook eene vrouwelijke, heeft liever patiënten dan presenten. Als de ontwerpster van de hulde daartoe het hare bijdraagt en allen, welke tot de pracht werken contribueeren,dan zal dit dr. Jacobs zeker nog aangenamer wezen dan de fraaiste bibliotheek met boeken over haar vak. ACt.) De Pall Mall Gazette zegt, bij het aanbe velen van goede photographieën van graaf Beacons- field, door eene firma Marion C° in den handel gebracht, dat goede portretten van den minister zeer zeldzaam zijn, en dat met name geen enkele der caricatuur-teekenaars er in geslaagd is de karakteristieke trekken van zijn gelaat juist weer te geven. binnenland. 's lïertogenhosch. Bij de verkiezing van een lid der tweede kamer, ter vervanging van wijlen den heer Van Zinnicq Bergmann, brachten van de 3163 kiezers, 1626 hunne stem uit. Gekozen werd de heer De Bruijn, vroeger wethouder te Rotterdam, thans te 's Gravenhage woonachtig, met 1444 stemmen. Tweede kamer. De discussie over het wetsontwerp betreffendede grondbelasting is heden gevorderd tot artikel 32. In den loop der discussie verklaarde de minister dat de wijze van eedsaflegging der schatters naar de tot dusver geldende regelen blijft bestaan. Uithoofde van die onzekerheid stemden 22 leden der rechterzijde tegen het artikel. Het lidmaatschap der staten-generaal is aange nomen als reden van uitsluiting voor de schat- tingscommissiën. Bij de bespreking der belooning van de schatters verklaarde de minister dat het minimum der kos ten van de herziening op anderhalf millioen is te ramen. 's Gravenhage. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Ter Neuzen, de heer Beelaert van Emmichoven, vroeger griffier bij het kanton gerecht te Oldenzaal. buitenland. Londen. In het Hoogerhuis werd de motie tot afkeuring van den Zoeloe-oorlog met 156 tegen 61 stemmen verworpen. Door lord Beaconsfield werd verklaard dat de politiek in Zuid-Afrika geen anexatie ten doel heeft. Gisteren is te Aagtekerke in het openbaar te koop aangeboden. Eene hofstede met gebouwen en verdere gevolgen gelegen in de kom der ge meente Aagtekerke, en eenige perceelen bouw en weiland, te zamen groot 5 heet. 02 aren 28 centiaren. Verkocht voor f 10,998 4 heet. 59 aren 10 centiaren bouw- en weiland aldaar, verkocht voor f 6,775; 3 heet. 49 aren 20 centiaren bouw- en weiland aldaar, verkocht voor f 5,500. 25 Mrt. 's av. 11 u. 30 gr. 26 's morg. 8 u. 28 gr. -'s midd. 1 u. 34 gr. 's av. 6 u. 33 gr. Vergadering van Dinsdag 25 Maart 1879. Voorzitter de heer de Witt Hamer. Tegenwoordig 9 leden. Atwezig de heeren Blaauwbeen, Busing, Be vier de Fouw en Van Asperen Vervenne, alle met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd gearresteerd. Daarna geschiedt voorlezing van het door den bouwmeester, naar aanleiding van het in de vorige vergadering door dr. van Rentergbem gedaan verzoek, uitgebracht rapport omtrent den toestand van het Sas, waaruit blijkt dat de toestand in de laatste jaren gunstig is te noemen. Dr. van Rentergbem zou gaarne het advies van

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2