N»: 7i Wi 122» an». 25 Maart. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien! 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére. G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Zij die zich Voor 1 April IS 79 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg 24 Maart. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws, Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. s 'J-a?' jf J FSi A T In de heden middag gehouden vergadering van de kamer van koophandel werden behandeld een verzoek van de firma (I. Alberts Lz. en O tot aanvulling van het verslag der kamer; het rapport der maandcommissie over het adres der Haagsche kamer over de octrooien, en een voorstel van den heer B. A. Fokker om aan den minister van waterstaat enz. een brief te richten betreffende de regeling van den spoorwegdienst Vlissingen —Eoosendaal. Morgen geven wij het gewone verslag. De St. Ct. bevat een koninklijk besluit, houdende bepaling van een nieuwen uiter lijken vorm voor de muntbiljetten van tien gulden. De minister van oorlog brengt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli e. k. een examen zal worden gehouden tot toelating van jongelingen als kadet aan de koninklijke militaire akademie. Het aantal plaatsen dit jaar opengesteld, be draagt voor den dienst hier te lande: infanterie 18; cavalerie 2artillerie 12genie 3voor den dienst in Oost-Indië: infanterie 20; artillerie 9; genie 6. Nadere inlichtingen bevat de St. Ct. van heden. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen hebben eenige industrieelen het plan opgevat om in een der gebouwen der voormalige Bijstpellerij, i n de Seisstraat alhier, eene Kunst- of Margarine- b oterfabriek op te richten. De nieuwe zaak zal den vorm hebben eener naamlooze vennootschap, waarvan als directeur een stadgenoot, de heer M. Proos, die zijne tech nische studiën aan de Polytechnische school te Delft maakte, zal optreden. Als commissarissen zullen voor de eerste maal optreden de heeren Gr. Alberts Lz. en M. Ghijsen, beide leden der firma G. Alberts Lz. en O. alhier. Tegen de bezwaren, die velen nog tegen het gebruik van kunstboter hebben, voeren de voor standers van dit nog betrekkelijk nieuwe product FEUILLETOISr. 6. dook DORA HUSSEL. EEK8IE DE1L. HOOFDSTUK IV. De voetstappen. Weldra beproefde hij dit ook in werkelijkheid te doen, want iets verder op den weg betrad hij een rustiek brugje over de beek, dat op het grondgebied van den Hall voerde, en tot een ge heimen toegang naar het goed diende, en stak zijn wandelstok zoover hij kon in de sneeuw, met groot gevaar voor zijn zware korte gestalte om voorover in het water, dat er onder verborgen was, te duikelen en trachtte zoo goed hij kon de diepte te peilen. Terwijl bij daarmede bezig was vermaakten zijne honden hij had er drie mede genomen zich ieder op hun manier. Tory, de halfblinde, bleef kalm op den weg op zijn meester wachten en verwonderde zich ongetwijfeld over dieas roekeloozen inval om zich op dat glibberige, tamelijk wrakke brugje te wagen. der Nederlandsehe nij verheid de volgende gege vens aan, die voor de bruikbaarheid van dat product als surrogaat der natuurlijke boter pleiten* 1 yice-consulaten buitenslands, voor het eprst daar- De kunstboter bestaat hoofdzakelijk uit dezelfde stoffen, die de natuurlijke boter vormen. Behalve natuurlijke boter, zijn melk en margarine (eene stof door smelting uit rundervet verkregen) hare noofdbestanddeelen. Een produet dat alzoo in hoofdzaak met boter overeenkomt, dat zindelijker bewerkt en beter gekneed wordt dan dit met de natuurlijke boter het geval is, kan rustig zijne plaats naast de koeboter, vooral zooals zij hier ter markt gebracht wordt, innemen. Wij hopen, dat de nieuwe inrichting onder goede leiding en beheer spoedig vruchten zal afwerpen, die de stad onzer inwoning ook ten goede zullen komen en het bewijs leveren, dat, hu aan den geïsoleerden toestand van Wal cheren een einde is gekomen, meerdere industrieën met goed gevolg alhier hunnen zetel kunnen vestigen. Van de zijde der antirevolutionairen te Arnhem is tot candidaat gesteld jhr. mr. A. F. deSavornin Lohman, raadsheer te 's Hertogenbosch. De kiezersvereeniging Arnhem heeft eene voor- loopige lijst van Candida ten opgemaakt voor het lidmaatschap der tweede kamer, ter voorziening in de vacature, tengevolge der benoeming tot minister van koloniën van den heer O. van Eees. Diens candidatuur werd, gelijk uit latere opmer kingen bleek, niet allereerst gesteld, omdat men vrij algemeen van oordeel was, dat het waarne men eener ministerieele portefeuille kwalijk samen kon gaan met het vervullen van het mandaat als volksvertegenwoordiger. De candidatuur van den heer van Eees, het laatst gesteld, werd nochtans genoegzaam ondersteund, als hulde aan den af gevaardigde, wiens mandaat, in elke andere omstandigheid, zeker zou zijn hernieuwd. Van verschillende zijden worden voorts als candidaten voorgesteld (in alphabetische orde hier opgenoemd) de heeren: F. de Bas, kapitein bij den generalen staf; mr. J. F. Bijleveld, wethouder der gemeente Arnhemjhr. van Dedem, burgemeester van Hoorn; K. Eland, majoor bij het wapen der genie; H. C. v. d. Houwen van Oordt te ApeldoornA. Kool, kapitein bij den generalen stafF. Tuerenhout, kapitein bij het 6e regiment infanterie en J. Spanjaard, professor bij de inrichting voor Indisch onderwijs te Delft. Uit hetgeen wij op de kiesvergadering verna men, meenen wij te mogen opmaken, dat bij de meerderheid der leden, ook uit de omliggende districten, die talrijk vertegenwoordigd waren, eene militaire specialiteit den meesten steun bij de kiezers vinden zou. Arnh Ct.) De minister van buitenlandsche zaken heeft bij het bezetten onlangs van eenige opengevallen Nell, een fraaie jachthond draafde door de sneeuw, die hem aan alle kanten om de ooren vloog, rond en Frisk, een brutale dashond, begon to krabben en te blaffen tegen iets dat hij een weinig verderop in de beek ontwaarde. Toen de pachter voldaan over zijn onderzoek, weer op het pad terugkeerde floot hij zijue honden, stak den weg over en betrad een akker aan de overzijde, teneinde een kudde schapen, die daar graasde in oogenschouw te nemen. Tory volgde zijn meester als naar gewoonte zeer deftigmaar Nell, kwam met den neus en den staart in den wind, aanspringen en verschrikte de arme schapen hevig, waarover de pachter hem streng berispte; Frisk bleef echter bij de beek, blaffende en krabbende en blijkbaar ten prooi aan groote agitatie. „Frisk, Frisk," riep mr. Horton, maar Frisk was doof aan dat oor en dus ging de meester nog een eind verder den akker opdaar echter Nell te lastig en te wild was en met zijne sprongen de geheele kudde eerst uit elkaar deed stuiven en eindelijk angstig hij gende tegen de omheining aan het verste eiDde van den akker in een nauw hoekje dreef, besloot de goedhartige man om maar weer terug te keeren, waarop de jachthond, zoodra hij die bedoeling van zijn meester merkte, in vollen draf het hek doorrende en zich bij zijn vriend den dashond voegde, die nog steeds stond te blaffen tegen een voorwerp aau den kant van de beek. Toen de voor iu aanmerking gebracht de leerlingen-consul, werkzaam aan zijn departement. Behalve den heer Mets, die in zijne hoedanigheid van vice-consul te Antwerpen reeds door de Belgische r..geering erkend is, zijn nog benoemd tot vice-consul van Nederland te Londen, de heer U- S. J. Maas, te Hamburg, de heer H. H. de Vos, beiden leerling-consul aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Bergen op Zoom22 Maart. Gisteren werden alhier verpacht 90 perceelen oesterbanken. De hoogste prijs, die besteed werd voor éen per ceel, bedroeg 1600 gulden. Voor verscheidene perceelen werd soms geen liefhebber gevonden, zoodat deze dan bij de volgende gevoegd werden. Drie zulke dubbele perceelen golden den enormen prijs van éen gulden, terwijl éen zooda nig perceel drie gulden waard bleek te zijn. En kele perceelen keerden weder in het bezit der vorige pachters terug, doch de meesten gingen in andere handen over. Ofschoon de prijzen laag waren, was voor de goede perceelen nog al am bitie een paar gingen zelfs voor hoogere prijzen weg, dan de vorige pachters er voor gegeven hebben. Het totaal der verpachting bedroeg 4308 gulden. De groote manufacturen firma A. Sinkel schijnt kaartjes te verspreiden met stalen van zijde. Het Utr. Dagblad houdt dit, niet zonder eenige voor barigheid, vooreen bewijs, „dat onze Nederlandsehe winkeliers beginnen te toonen, dat zij de exploi ted-middelen der Farijsche magazijnen ook aan durven." Zonder commentaar, waarschijnlijk omdat die daar niet noodig is, melden de bladen onzer beide groote koopsteden, dat „daar de gewoonte om bij den handel in speculatie-effecten te schreeu wen, de overhand neemt", commissarissen der Berlijnsche beurs besloten hebben dergelijk schreeuwen in het vervolg te zullen beschouwen als rustverstoring, bij de wet strafbaar gesteld. leger. In rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.- Indië de 2e luit. E. H. Frankamp, van het korps pontonniers. geneeskundige dienst. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot apotheker 3e klasse, de apotheker A. G. van der Land. ministerieele departementen. Op Verzoek pachter het hek gesloten had liep de haliblinde Tory met afgemeten tred ook daarheen en hief zoodra hij bij die plek kwam een jammerlijk ge huil aan. Die klaagtonen trokken terstond de aandacht van mr. Horton, die een'eind den weg opliep om te zien wat zijn honden toch hadden en hoe ont stelde hij, toen hij, naderbij komende, ontwaarde dat Frisk stond te blaffen tegen een laars en een been van een man. Met een gil vloog hij er heen, duwde de honden op zij, en greep den voet van den voorover ge vallene, die met zijn hoofd naar omlaag lag en wiens hoofd en borst begraven waren onder de sneeuw in de beek. „O mijn God riep mr. Horton, nadat hij met groote krachtsinspanning het lichaam op den weg had gehaald en het gelaat te voorschijn kwam. „O mijn God 0 mijn Godriep hij nog eens, knielde neder naast de verstijfde gedaante en drukte het hoofd tegen zijn borst. Het was een jong, een welbekend gelaat bet lieve jeugdige gelaat van Harry Tyreil, dien hij gisteren nog zoo krachtig en gezond gezien had. Met bevende handen begon hij het vest van den jongen man los te maken; met bevende handen voelde hij naar het kloppen van het hart en wreef de koude, verstijfde handenmaar alles te vergeefs: Harry Tyrell was niet meer. Dat jonge levpn, met al zijue schoone vooruitzichten, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan den adjunct-commies bij het departement van 'koloniën F. M- Bernhard. consuls. De heer G. J. Davidson, buiten bezwaar van 'srijks schatkist, benoemd tot consul der Nederlanden te Santa-Cruz de Teneriffe (voor de Kanarische eilanden), is in die hoedanigheid door de Spaansche regeering erkend. Tot leeraar in de wiskunde en het rechtlijnig teekenen aan .de hoogere burgerschool te Gorin- chem, en in de wiskunde, de werktuigkunde, de technologie en het rechtlijnig teekenen aan de burgeravondschool aldaar is in de plaats van den heer J. P. van Söhsten, verplaatst naar Delft, benoemd de heer W. M. Stavenisse de Brauw. De ouderlingen der Ned. Herv. gemeente te Leiden hebben allen, op éen na (die evenwel mede de orthodoxe richting is toegedaan), te kennen gegeven, dat zij bij de ophanden zijnde aanneming van nieuwe lidmaten door predikanten van de moderne richting, niet tegenwoordig zullen zijn. De off. van gezondh. Ie kl. van de landmacht C. C. Vigelius, tijdelijk gedetacheerd bij de zee macht, is van het eskader in Oost-Indië in Neder land teruggekeerd en op nonactiviteit gesteld. Zaterdag hield de heer Marlet zijne derde land bouwvoordracht te Serooskerke en sprak hij evenals de vorige keeren voor een zeer talrijk publiek. Deze voordrachten, waartoe eenige land bouwers uit de genoemde gemeente den heer Marlet hadden uitgenoodigd, zijn daar met de grootste belangstelling gevolgd. Zoowel in de pauzen als na afloop besprak men gezamenlijk menig der aangegeven onderwerpen en deelde men elkander menige ervaring mede. De burge meester van Serooskerke gaf uitdrukking aan de algemeene waardeering, door den heer Marlet zijn dank te betuigen voor de vele nutiige wenken, dezen winter aan de belangstellenden gegeven en drukte den wensch uit, dat dezre wenken mogen leiden tot vooruitgang op het gebied van land bouw en veeteelt. Het concert, aanstaanden Donderdag door de Middelburgsche Musiekvereeniging te geven, belooft was plotseling, op onverklaarbare wijze verwoest. Ouverklaarbaar Maar wat was dat voor een roode vlek op het linnengoed, wat was dat voor éen kleine blauwe wond in de zijde, waarop thans het oog van den doodeiijk verschrikten pachter viel Harry Tyrell was doodgeschotenhij had een schot in de zijde gekregen en was neerge vallen op de plaats waar hij getroffen was, met het hoofd voorover in de sneeuw. Er was geen doodstrijd geweest en ook geen strijd met den man die zijn bloed vergoten had. De pachter keek den weg langs; daar was slechts (éen voet spoor, dat van Harry zelf en dat hield op bij de plek waar hij zoo noodlottig om het leven was gekomen. Onbeschrijfelijk ontsteld legde mr. Horton het lijk weer zachtjes neder op ue sneeuw en toen kwam de oude hond en lekte de koude, machte- looze hand van den arme Harry, stak den kop in de hoogte en begon opnieuw te huilen, ten bewijze van zijn medelijden en verdriet. De tranen kwamen den goeden pachter in de oogen bij dit allerakeligst, klagend geluid. „Die arme jongen" zei hij, en streek met zijn band over bet versteende gelaatdaarna sprong hij overeind en spoedde zich naar huis om de treurmare te verkondigen, Tory als wachter bij het lijk achter latende. Hij ontmoette zijne drie zonen, die achter den stal bezig waren met een nieuwen pony te dres-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1