N». 70. 122" Jaargang! 1879. Maandag 24 Maart. BUITENLAND. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/in. franco 3,50. [Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G, L. Daubk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Zij die zich voor 1 April 1879 op deze courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nom mers gratis. Middelburg 22 Maart, Benoemingen en besluiten. 0 nderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. K unstnieuws. Koloniën, Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. MIDDELRIRGSCHË COURANT. De kamer van koophandel en fabrieken alhier zal Maandag a., 's namiddags te 3 uren, eene openbare zitting houden. De Belgische minister van openbare werken heeft gisteren in de kamer medegedeeld, dat de opening der spoorweglijn AntwerpenGladbach zou,plaats hebben op den len Mei a, Cloes, 22 Maart. Naar we vernemen zal het Nieuwsblad voor Goes en Omstreken, dat van 1 April bij den boekhandelaar Bolland alhier uitgegeven zal worden, de liberale richting toe gedaan zijn. Al komen we, het juiste doel van het blad niet kennende en rekening houdende met het hier reeds bestaande liberale orgaan, tot de conclusie, dat het niet uit behoefte in 't leven geroepen wordt, toch kunnen we in 't algemeen belang ons slechts verheugen in de verschijning van nieuwe bladen, welke ons voorhouden, dat door ieder in eigen kring behoort te worden gearbeid door woord en daad om de toepassing der ware libe rale beginselen steeds voor te bereiden en meer te bevorderendie het publieke leven helpen opwekken, ons toeroepende: Vrijzinnigheid zal de aard' verwinnen, Mits 't woord door elk begrepen zij Het meent geen vrijheid voor de zinnen, Maar van der zinnen dwangjuk vrij. De verschijning van het blad leere ons proef ondervindelijk, hoe door concurrentie nog voor zoo velen een lang verwenscht spook die voortdurend het menschfelijk vernuft scherpt om steeds heter, steeds goedkooper voort te brengen, nooit stil te staan, maar altijd vooruit te streven het publiek belang zoo uitstekend wordt gediend. üchoondijke19 Maart. Tot ontvanger dezer gemeente is, in plaats van wijlen den heer A. Butler, door den raad benoemd dè heer M. H. de Smidt, alhier. Vllssingen, 22 Maart. De heer Koopmans van Boekeren van Amsterdam heeft in eene gisteren avond gehouden bijeenkomst van het Nut eene letterkundige voordracht gehouden. Eene tamelijke opkomst van de leden met hunne dames bewees, dat de spreker vroeger een aan- genamen indruk had achtergelaten. De uitgebreidheid van het terrein, waarop de spreker zich bewoog, hij gaf een zestal schetsen en eenige spreekwoorden en spreekwoordelijke gezegden ten beste, maakt het ondoenlijk om van het voorgedragene een verslag te leveren. Genoeg zij het te vermelden dat hij zulke onder werpen gekozen had, waarbij hij gelegenheid had om met zijn eigenaardig comisch talent te woe keren. Et is dan ook zeker niemand onder de hoorders geweest, die zich niet veelmalen geweld moest aandoen om zijne lachspieren geen al te groote vrijheid te geven. Daar de spreker tot het einde toe in dit genre volhield konden de opgekomenen in de aange naamste stemming huiswaarts gaan. Door den gemeenteraad van Amsterdam is besloten, dat het krediet van f 40,000, voor de van gemeentewege te maken kosten bij het ver blijf van den koning en de koningin beschikbaar gesteld, niettegenstaande de hoogere kosten, door het uitstel veroorzaakt, niet wprdt verhoogd. Onder dit bedrag zijn ook begrepen de gelden voor het geschenk, aan den koning en de konin gin door de gemeente aan te bieden. Volgens de Amst. Ct zal de student Ekama te Leiden waarschijnlijk de Noordpoolreis van de Willem Barends als zoöloog meemaken. De verkenningen voor den verkiezingsveldtocht beginnen reeds. In het Utrechtsch Dagblad lezen wij „Het is thans een feit, dat de afgevaardigde ter tweede kamer voor het district Steenwijk, de heer Storm van 's Gravesande, niet meer voor eene herkiezing in aanmerking wenscht te komen. Doch reeds eer het zoover was, had de Steenwy- ker courantniet zonder voorbarigheid, den heer van Diggelen te Zwolle als opvolger aangewezen. Nu gaan er echter ook stemmen op voor andere personen, die met evenveel recht voor deze vaca ture in aanmerking kunnen komen. Men spreekt van de kapiteins van Tuerenhout en Flngi van Aspremont, van den heer Dijckmeester te Deven ter, vroeger te Vollenhove, en last not least van mr. de Ranitz, president van de arrondissements rechtbank te Zwolle en schoolopziener in het 7e district van Overijsel." Buiten deze heeren wordt voor het begeerlijk mandaat nog genoemd dr. L. Mulder, hoofdredac teur van de Landbouwcourant. Te Arnhem is de lijst der candidaten vermeer derd met den heer mr. J. F. Bijleveld, wethouder aldaar. Te Hellevoetsluis is de reeds dreigende verhoo- ging van den hoofdelijken omslag een jaar ver schoven, daar bij koninklijk besluit goedkeuring is verleend op de verlenging tot 1 April 1880 van den accijns 12 per hectoliter) welken de gemeente nog heft van het gedistilleerd. gezantschappen. Mr. A. L. P. baron de Con stant Rebecque, secretaris van legatie bij het gezantschap te Weenen, is in dezelfde hoedanig heid overgeplaatst bij dat te Berlijn. poldebbestuken. Benoemd tot gezworen voor het waterschap Groote Sint Anna en Nieuwenhoven, J. du Bois; tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Hoofd plaat, J. B. Temmerman. Reeds under de Tel. her. in het vorig nommer medegedeeld.) geneeskundige dienst. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren benoemd tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het leger in Neder- landsch Indië, de heer H. G. Sörensen, geneesheer te Kopenhagen. Door de geneeskundige staatscommissie te Lei den is tot arts bevorderd de heer W. van Geer, officier van gezondh. le kl. en het getuigschrift uitgereikt aan den heer H. Ernste. Ctoes, 22 Maart 1879. De Roomsch katholieke gemeente alhier verwacht de volgende week drie paters redemptoristen, die, evenals vóór twee jaren, hier eenige weken zullen vertoeven ter opwekking van het godsdienstig gemeenteleven en nakoming van de traditioneele voorschriften der kerk. Door den heer J. Kuijlman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Prinsenhage, iJ voor het beroep naar Ylissingen bedankt. De kapit.-luit. ter zee C. P. van der Star is eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. ram- schip Guinea, en vervangen door den kapit.-luit. ter zee W. L. A. Gericke, thans gedetacheerd bij het departement van marine als inspecteur over de artillerie der marine en lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren enz. Gedurende het tijdvak dat aan den kapit. ter zee Gericke het bevel over eenen oorlogsbodem zal zijn opgedragen, zullen zijne functiën worden waargenomen door den luit. ter zee der le kl* H. J. van der Mandele. Door den raad van Kampen zijn burg. en weth. gemachtigd, om a. s. Donderdag over het oprich ten eener modelhoeve op het Kampereiland met den heer Sluis, uit de Beemster, te onderhan delen. Bij A. Jongbloed te Leeuwarden is thans in druk verschenen het verslag en rapport der commissie, in den zomer van 1878 door het hoofdbestuur der Friesche maatschappij van landbouw afgevaardigd naar Denemarken en Zweden, om de boterbereiding in die rijken na te gaan, in verband met de inrichting der boer derijen aldaar. Het vormt met de bijlagen een boekdeel van 132 pagina's. Gelijk men weet, bestond de commissie uit de heeren C. L. van Beyma thoe Kingma P. Walma en H. Pasma Fz. In eene gisteren gehouden bijeenkomst van be langstellenden in de Duitsche opera te Rotterdam bleek, dat nog een tekort van f 22.000 a f 23.000 bestaat voor de aanstaande campagne. Men zal trachten door eene garantie in 114 aandeelen a f 200 dit tekort te dekken. Aan het mail-overzicht van het Alg. Dagblad van Ned.-Indiè' is het volgende ontleend Wij vermeldden in ons vorig overzicht klachten uit Penang over de sluiting der Atjeh-havens. Die klachten hebben zich later in een Penangsche courant nog heftiger herhaald, doch werden door de redactie zelve beantwoorden een bewijs, dat de regeering der Straits Settlements ónze oorlogsmaatregelen,voor zoover het tijdelijk stuiten der havens op ons eigen gebied betreft, niet kwalijk neemt, vinden wij daarin, dat de Straits Times het voor ons gunstig antwoord op de klachten in het Penangsche blad toeschreef aan officieele inspiratie. In de berichten aangaande Atjeh wordt men getroffen door de kolossale getallen Atjehers, die uit de XXII Moekims voorbij onzen postAnaga- loëeng, naar de buurt van Oleh-leh en Marassa trekken. Wordt op die menschen ook verder een zeker toezicht gehouden Moeten zij zich van tijd tot tijd melden bij de militaire autoriteiten Wij vinden nergens in de rapporten vermeld wat er van die lieden wordt, als zij door Anagaloëeng zijn getrokken. Een correspondent van een onzer posten op Atjeh schreef onlangs, dat het uit sluitend mannen waren. Hoe komt het, vroeg hij, dat als die Atjehers zich op ons gebied willen vestigenwaaruit zij vroeger zeggen verjaagd te zijn, zij hun vrouwen en kinderen niet meebrengen In de officieele rapporten wordt wel bij het pas serbezoek telkens» vermeld, dat er vrouwen en kinderen onder de bezoekers waren, maarniet bij de voorbij trekkenden. De zaak kan echter niet nagelaten hebben ook de aandacht der autoritei ten op Atjeh getrokken te hebben. Een woord van opheldering zou echter in de rapporten niet onwelkom zijn. Het verzoek om gratie van den heer Yan Daalen is afgewezen De straf van twee maanden gevangenis is nog zwaar genoeg. Doch 't is geen gunstige tijd om van een drukpersvonnis genade te verwerven. Nabij het station Tilburg is gisteren morgen een sneltrein, van Utrecht komende, met een goederentrein in botsing gekomen, tengevolge van verkeerde plaatsing van een wissel. Van den goederentrein zijn drie wagens verbrijzeld en twee conducteurs en een machinist-leerling gewond. Van den personentrein werd een machinist en een leerling gekwetst, terwijl enkele reizigers door den bevigen schok kneuzingen bekwamen. Dr. J. G. Mezger is door den hertog van Nassau benoemd tot kommandeur der Nassausche orde van verdienste. Te Maastricht heeft men in een tuin, bij het omspitten van den grond, een looden kist ont dekt, inhoudende gouden en zilveren voorwerpen, als: kandelaars, messen, lepels, enz. Men veron derstelt, dat die kist tijdens de omwenteling van 1830 verborgen is. Dr. J. G. Ottema, de trouwe verdediger van de echtheid van het zooveel besproken Oera- Linda-Bok, is eergisteren te Leeuwarden in hoogen leeftijd overleden. Het Groninger beklemrecht zal een onder werp van bespreking uitmaken in de vergadering van de Duitsche Centrale Veencommissie, „omdat de provincie Groningen eene van de weinige stre ken is, waarin erfpachtaardige toestanden nog tot heden zijn in stand gebleven en gelukkig werken, bepaaldelijk ter bevordering van de kolonisatie der venen, en de studie der toestanden aldaar nuttige gevolgen kan hebben." Indien het Dagblad juist is ingelicht, zal ook het Haagsche gemeentebestuur trachten de kermis haar natuurlijken dood te doen sterven, door de kramen uit het Voorhout te bannen naar het zonnige Oranjeplein en aangrenzende straten, 't Is half werk en toont, dat men de hoofdzaak niet wil of niet durft aanvatten. Dinsdag middag, op helderen dag, heeft iemand gepoogd een 18jarig meisje, op den weg van Hoogeveen naar Wijster, van het gouden slot, dat zij om den hals droeg en haar gouden oorijzer te berooven. Een rijtuig, dat toevallig aankwam, heeft den man verplicht het hazenpad te kiezen. Het platteland van Friesland wordt dezer dagen vereerd met een bezoek van een paar „heeren", die de goede lieden gelukkig maken met loten a 20 cents in een loterij, die zeer voordeelig is voor bedoelde „heeren"want wie iets trekt, krijgt voor minder dan 20 cents waarde. (Dbl.) Reeds geruimen tijd geleden heeft men het plan opgevat om te Stratford aan de Avon, Shakespeare's geboorteplaats, als gedenkteeken aan den grooten dichter een groot gebouw te stichten, omgeven door een park, waarin behalve eene Shakespeare-bibliotheek en een Shakespeare- museum ook eene schouwburgzaal hare plaats zal vinden. Zooals wel ééns meer hij gedenkteekenen gaat, reiken ook hier de vrijwillige bijdragen nog niet toe om het geheel te voltooien. De schouw burgzaal echter is gereed en zal 2326 April feestelijk geopend worden met een concert, eene voorstelling van Much ado.about nothing en twee voorstellingen van Hamlet. Sullivan zal den Hamlet spelen. Irving speelt, met Ellen Terry als Desdemona, Shakespeare's meesterstuk avond voor avond voor eene stampvolle zaal in het Lyceum-theatre te Londen. Tfer Neuzen, 21 Maart. De op 10 November des vorigen jaars alhier met zeeschade binnen gebrachte Deensche driemastschooner Medea, gezagvoerder Jensen, in zee verlaten gevonden, werd heden, bij publieke veiling, met den inven taris verkocht voor f 1350. 21 Mrt. 's av. 11 u. 42 gr. 22 's morg. 8 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 n. 41 gr. De Grieksche gevolmachtigden voor de grens regeling, die met een paar Turksohe heeren weken lang te Prevesa vertoefden, in de hoop om tot eene onderhandeling te geraken, hebben het na veel geduldoefening eindelijk moeten opgeven. Zij zijn vertrokken en de onderhandelingen zijn ge heel afgebroken. De Porte heeft door voortdu rend de zaak op de lange baan te schuiven het doel bereikt, haar reeds sedert geruimen tijd toegeschreven, namelijk om de eindregeling van de Grieksche quaestie te doen samenvallen met het vertrek der Russen uit Oost-Rumelië. Dit vertrek is thans zoo nabij, dat de Turksche regeering ook de meest dringende tusschenkomst der mogendheden betreffende Griekenland op hare eigenaardige wijze wel zoo lang zal weten aan het lijntje te houden, dat de beide moeilijkheden samenvallen zullen en er nit de vermenging der quaesties voor haar wellicht voordeel zal te put ten zijn. Als de Bulgaren, bevrijd van het bedwang, dat het Russische leger willens of onwillens uitoefent, tegen de Porte zullen zijn opgestaan 1 wat haast niet twijfelachtig is zal de Porte de mogendhedendie Griekenland in bescher ming nemen, ten antwoord geven: „Hoe? wij

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1