buitenlandT Teiegraphische berichten. Z e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. Graanmarkten enz. Frflzen van Effecten. overgenomen bericht omtrent de gevangenzetting der makelaars Ledeboer en De Wit te Amster dam, onjuist is geweest. De hooge raad heeft gisteren uitspraak gedaan in zake den effectenhandelaar Gevers Deynoot te Rotterdam. Op het beroep van den proc.-gen. bij het hof te s Hage is bevolen, dat het uittreksel der arresten van het hof en van den hoogen raad te 'sHage zal worden aange plakt. Voor het overige werd het beroep, ook dat door den veroordeelde ingesteld, verworpen, zoodat de opgelegde straf onveranderd blijft. De hooge Raad heeft in zijn gisteren gehou den zitting behandeld het beroep tegen een arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, ingesteld door den gewezen ontvanger en secretaris der gemeenten Krabbendijke en Rilland v. d. B., waarbij hij tot 5 jaren tuchthuisstraf werd ver oordeeld wegens het als openbaar ambtenaar verduisteren van hem als zoodanig toevertrouwde gelden. Namens den requirant werden door advocaat mr. J. van Gigh twee cassatiemiddelen toegelicht. De conclusie van het 0. M. is bepaald op 31 dezer. Adv.-gen. mr. van Maanen had bevorens conclusie genomen in het cassatie-beroep van M. M.. te Wissenkerke, tegen een arrest, waarbij hij tot 6 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens poging tot moedwilligen doodslag op zijn huis vrouw. De conclusie strekte tot verwerping van het beroep. Uitspraak 15 April. Het dividend der naamlooze vennootschap Be courant Het Vaderland, over 1878, is bepaald oj f 30 per aandeel. De wandelwedstrijden nemen in Amerika walging wekkende verhoudingen aan. Waar nog twee mannen om het hardst en om het langst loopen, wordt een strijd gestreden, die altijd zekere belangstelling wekt, al zsg men de men- schen ook liever aan iets anders bezig. In de Vereenigde Staten echter wandelen ook vrouwen, en dat wel alleen. Rond eene zaal wordt een pad gemaakt, met koorden afgescheiden, en onlangs legde eene vrouw op zulk een weg een groot aantal mijlen in een betrekkelijk klein aantal kwartieren af. Thans beproeven verscheidene andere dames haar te overtreffen. Zulk eene wandeling duurt dagen, en een dom, smakeloos publiek zit er whiskey bij te drinken en barst tusschenbeide los in een applaus, dat zin noch reden heeft. Als zulk eene vrouw een zeker aantal malen de zaal heeft rondgewandeld, gaat zij naar eene kamer, waar zij in slaap valt. Na eenige dagen beginnen hare voeten te zwellen en pijn te doen later krijgt zij visioenen en wandelt als in een droom rond, terwijl zij moeite heeft om het lichaam overeind te houden. Is de wan deling eindelijk afgeloopen, dan verkeert zij in een toestand, welke voortdurende medische hulp noodzakelijk maakt om haar leven te redden. Een Amerikaansch blad, The Nation, acht deze voor stellingen heel wat beneden boksen, stiereugevèch- ten, hanengevechten en ander sport, door de politie thans verboden. En het blad heeft gelijk. Ter verschooning echter van de vrouwen, die zich tot zulke voorstellingen leenen, en ter kenschet sing van onze overzeesche stamgenooten, mogen wij niet onvermeld laten, dat de toevloed van publiek zoo groot is bij deze langzame zelfpijni ging, dat er voor de patiënt een tortuintje aan de entreegelden te verdienen is. De gemeenteraad van Parijs heeft de rue de Morny verdoopt in rue Pierre Chan-on. De bewoners moeten zich al den last en het ongerief van zulk eene verandering getroosten ter wille van het algemeen. Welk een gevaar toch voor de republiek, als daar op een bordje aan den hoek de naam Morny zou staan, die zoo levendig aan het keizerrijk herinnert! De republikeinen hebben echter in den zestiende-eeuwschen kanselredenaar en wijsgeer wellicht een wat haastige keuze gedaan om den hertogelijken halfbroeder van Napoleon III te vervangen. Vooral met de meerderheid der Parij zenaars van onze dagen zou Charrón niet ingenomen zijn geweest. Vox populi, vox stultorum," zeide hij. Elders: „Het volk is een zonderling beest verwarring doet het haken naar ordeen als het orde heeltbevalt ook dat nietAltijd loopt het van het een naar het ander. Zonder oordeel, verstand of onderscheiding, oordeelt het ruw en lichtzinnig over alle zaken." Inj zijn Traité de la sagesse zegt hij„dat de volksmenigte de moeder is van onwetendheid, onrechtvaardigheid en onstandvas tigheid, dat zij ijdele onderscheidingen aanbiedt en onmogelijk te voldoen is." Als de Parijze- naars dat alles wisten, kreeg de straat spoedig weder een anderen naam. De eerzame gemeente raadsleden hebben er niet aan gedacht, dat die Charron wat geschreven had., binnenland. Tweede kamer. Het beginsel van de fixiteit der grondbelasting werd verdedigd door den heer De Bruijn Kops, doch bestreden door de heeren Mees, Gratama, Bastert en Van Nispen. Voor zoover echter, gelijk de heer Kops meende, het gewijzigd art. 36 van het wets ontwerp eene verhooging van het percentsgewijs bedrag der belasting mocht in zich sluiten, welke door den heer Kops sterk bestreden werd, waren ook de heeren Gratama en Bastert van meening dat deze bepaling gewijzigd of geschrapt behoorde te worden, teneinde op dat bezwaar het overigens deugdelijke wetsontwerp geen schipbreuk te doen lijden. Door de heeren De Vos, Rutgers en Sickesz werd het ontwerp verdedigd, mits als middel tot verhooging der grondbelasting, tegen afschaffing of vermindering der mutatierechten. Dat doel moet bereikt worden door verbetering der onder- deelen van het ontwerp, vooral met betrekking tot de regeling der schattingen na voorafgaande herziening van het kadaster, welk laatste de heer Sickesz echter met een onbepaald uitstel gelijk stelde. De heer van Tienhoven verdedigde het hoofd doel van het ontwerp, doch wilde ook niet voor- uitloopen op de verhooging der belasting. De heer Cremers verdedigde de stelling dat de grond belasting als een grondrente moet beschouwd worden. De enkele perequatie is de kosten der herziening niet waard en bovendien schadelijk voor de eigenaars. buitenland. Rome. Het Vaticaan zal zich eerstdaags tot de Duitsche bisschoppen wenden om hunne mede werking te verkrijgen tot herstel van den vrede tusschen kerk en staat. Londen. De heer Blackford zal den 25™ Maart in het hoogerhuis eene resolutie voorstellen tot afkeuring van den Zoeloe-oorlog. Pestli. De kamer heeft het voorstel tot het invoeren van het burgerlijk huwelijk aangenomen. Het Spaansche parlement is ontbonden tengevolge van het optreden van het ministerie Martinez Cam pos. De leden van de kamer van afgevaardigden en de/senatoren, welke hun zetel aan eene verkiezing en niet aan een aan hunne betrekking verbon den recht of eene koninklijke benoeming danken, zullen zich aan het oordeel hunner kiezers moeten onderwerpen, de eerste den 20 April, de tweede den 3 Mei. De minister van binnenlaudsche zaken heeft aan zijne ambtenaren eene circulaire gezon den, waarin deze worden aangespoord om de vrijheid der kiezers te eerbiedigen en geenerlei druk op de verkiezingen uit te oefenen. Deze aanmaning wordt bij iedere verkiezing even vast verzonden als ze in den wind wordt geslagen. Verkiezingen vallen altijd uit in den geest van het kabinet, dat ze heeft uitgeschreven, daar het stelsel van officieele candidaturen gepaard gaat met de meest mogelijke onverschilligheid bij de kiezers. De nieuwe kamer zal dus de kleur dragen van het kabinet Martinez Campos. Doch welke is die kleur? vragen de Madridsche bladen elkan der af. Men verkeert daaromtrent in volslagen onzekerheid. Liberaal-conservatief met hervor mingen op Cuba, zeggen zij, die het best ingelicht kunnen zijn. Voor iemand die eene heldere voorstelling van het begrip „liberaal-conservatief" heeft is de zaak dan volkomen duidelijk. rHet kiesrecht is in Spanje in het vorig jaar aanmerkelijk beperkt, en hieruit meent men te mogen afleiden, dat de keuzen thans een meer onafhankelijk karakter zullen dragen dan vroeger. Men meent te mogen vermoeden, dat de consti- tutioneelen, de centralisten en de moderado's eene actieve rol in den verkiezingsstrijd zullen spelen. De possibilisten en de radicalen zullen ook eau didaten stellen, en als dan nog een stuk of wat partijen, waaraan op Spaansch grondgebied geen gebrek is, gaan meedoen, zal het curieus zijn om te zien wat er uit dien chaos te voorschijn komt. Over Oost-Rumelië worden bij voortduring berichten in zeer verschillenden zin verspreid, waarbij de keuze voor den nieuwszoeker niet lastig is. De gunstige tijdingen zijn meestal vrij vage voorspellingen van rust en inschikkelijkheid, waaraan aanstonds de bodem wordt ingeslagen door de ongunstige, die bijna altijd feiten bevatten. Zoo is thans weder eene duidelijke voorstelling van den geest der bevolking te trekken uit een reisverhaal van den heer Schmidt, den door de Porte aangestelden directeur-generaal van finan ciën in de ongeluksprovincie. De internationale regelingscommissie te Philippopoli had hem eene inspectiereis opgedragen. Te Haskeuï gekomen, wilde de beer Schmidt aan het werk gaan, toen eene groote menigte, onder het uiten van ver- wenschingen tegen het Berlijnsche tractaat, zijn bureel bestormde en zijne ambtenaren mishandelde. Hij zelf werd door een paar Russische officieren van gelijke behandeling gered. Twee dagen later was dezelfde ambtenaar te Yamboli, waar hij in het huis van den prefect belegerd werd door eene volksmenigte, die zijne rijtuigen vernielde en het huis wilde in brand steken. De Russische troepen redden hem ook nu. Den volgenden dag op weg naar Slivno werd hij bijna gesteenigd, en wederom had hij zijn leven aan de bescherming van Kozakken te danken. Wat leert men daaruit? Dat zoodra de Russische troepen weg zullen zijn, ook de bescherming voor de uitvoerders van het tractaat zal verdwenen zijn, en de Rumelische Bulgaren vrij spel zullen hebben om de Europeesche commissie met al hare gevolgen het land uit te werpen, zoo niet erger. Immers Turksche troepen mogen eerst dan in de provincie komen, als ei- werkelijk opstand is uitgebarsten, dat wil zeggen, deze mogen den put komen dempen als het te laat is, Een der sociaaldemocraten in den Dnitschen rijksdag heeft zich weer eens laten gelden. Het regeeringsrapport over den kleinen staat van be leg te Berlijn was aan de orde. De afgevaar digde Liebknecht verdedigde de stelling, dat zijne partij geen revolutionair streven huldigt, maar eenvoudig eene partij van hervorming is. De bewering is wel eenigszins gewaagd, na hetgeen zijn collega Hasselmann in October heeft gezegd. De spreker bracht o. a. het feit ter sprake, dat de sociaaldemocratische afgevaardigden niet op gestaan waren, toen de troonrede als gewoonlijk met een „leve de keizer" werd begroet; doch hij kon daarover niet uitweiden, daar de president hem aanstonds eene verte rdclée, zooals de Fran sehen zeggen, toediende en hem deed opmerken, dat deze handeling in de hoogste mate den gan- schen rijksdag had gekwetst. Toen daarop Lieb knecht wederom aan het woord kwam en begon, met de woorden„Indien in Duitschland de repu bliek"werd hij door zulk een algemeen tumult in de rede gevallen, dat hij maar spoedig een einde aan zijne ontboezemingen maakte, zeg gende, dat hij niemand had willen kwetsen. De president en de rijksdag zelf hebben eene schoone gelegenheid gehad om te toonen, dat zij de dis cipline weten te handhaven ook zonder muilband- wet. Steeds zal het echter de regeering een doorn in het oog big ven, dat zulke kamerverslagen vrij gedrukt en verspreid mogen worden. De Fransche kamer is druk aan de affaires, nu de zenuwstorende politieke quaesties van de baan zijn. De minister van onderwijsJules Ferry, heeft twee ontwerpen ingediend betrekke lijk het hooger onderwijs. Het eerste brengt het uitsluitend recht van graden toekennen weder bij de faculteiten aan de staatshoogescholen en onttrekt dit dus aan de vrije (meest katholieke) universiteiten. Het tweede zuivert den Cons&il supérieur van het hooger onderwijs van clericale elementen. Gisteren werd een ontwerp van den afgevaardigde Paul Bert, eene onder wijs-speciali teit, in behandeling genomen, strekkende tot het stichten van normaalscholen voor meisjes. Als de regeering op die wijze de natie in het parlement maar druk bezig houdt, zullen de questions irri- tanies spoedig veel van hare verschrikkingen ver loren hebben. Brussel, 16 Maart 1879. De heer Frère Orban maakt zich van de moei lijkheden, waarin hij ten aanzien van de diplo matieke vertegenwoordiging van België bij het Vatikaan gewikkeld was, nog al gemakkelijk af door het stellen van de quaestie van vertrouwen. Dat was het handigste. Zoolang de zaak enkel in de kolommen der dagbladen besproken werd, kon men het publiek bedotten en het wijsmaken, dat het ministerie nog steeds voornemens was geen gezant meer naar het Vatikaan te zenden, Toen echter de kamer zich bij de begrooting van buitenlandsche zaken met de vraag moest bemoeien, was het onmogelijk dat spel langer voort te zetten. Toen moest men tot de erkentenis komen, dat de noodzakelijkheid bestond om voor te stellen, wat de heer Frère Orban, toen hij in de oppositie was, eene belachelijke handeling had genoemd. Het gisteren rondgedeelde verslag van de centrale sectie over de begrooting van buitenlandsche zaken laat geen twijfel meer over aan het voort durend behoud van een gezant bij het Vatikaan, althans voor hem, die tusschen de regels weet te lezen. Het verslag begint met erop te wijzen, hoe de heer Frère vroeger den gezantschapspost had bestreden en thans kwam met de vraag tot behoud van den status quo. Die vraag was dooi de meerderheid ontvangen met volledig vertrou wen in den minister, doch ook met den verklaar baren lust om over dezen omkeer de noodige inlichtingen te ontvangen, die echter niet volledig konden zijn, wijl de diplomatieke gebruiken verbieden eene gedachtenwisseling openbaar te maken, vóór ze geheel afgeloopen is. Aan de centrale sectie echter heeft de heer Frère een belangrijk deel zijner correspondentie met Rome onder strenge geheimhouding medegedeeld. De indruk van die mededeeling op de centrale sectie was, dat de kamer den heer Frère moest toestaan zijne volledige ophelderingen tot later uit te stellen. Wij kunnen, zoo luidt het verder, bevestigen, dat de geachte minister, die ons een blijk van vertrouwen vraagt, zich wederom dat vertrouwen heeft waardig ge toond. In de gegeven omstandigheden kan ieder zich zijne meening voorbehouden. De toekomst zal zeggen of het slechts edelmoedige in beeldingen zjjn, die wij gekoesterd hebben; doch wat ook het resultaat moge zijn, wat onherroepelijk vaststaat is de eerlijke poging, in het werk gesteld om te verhinderen, dat men, onder den dekmantel van den godsdienst, niet alleen onze bedoelingen averechts voorstelt maar ook onze wetten en instellingen. Wij zijn overtuigd, dat, als alle feiten in het licht zijn gesteld, het land de politiek der regeering zal toejuichen. Twee leden, zonder zich te vereenigen met alle beschou wingen, in dit deel van het rapport ontwikkeld, verklaren te stemmen voor het artikel betreffende het Belgisch ge zantschap bij het Vaticaan, aan hunne stem de beteekenis gevende, dat het behoud van dat gezantschap, aanbevolen door redenen van hooge welvoegelijkheid en nationaal be- lang, niet kan afhangen van de resultaten der gedachten wisseling, door den minister van buitenlandsche zaken bedoeld. Die gedachtenwisseling zelve zal de kamer eerst te Leoordeelen hebben, als zij te dien aanzien eene officioele mededeeling van de regeering zal hebben ont vangen. Een lid verklaart, dat hij tegen den post stemt, wijl hij gekant is tegen iedere soort diplomatieke betrekkingen met de Roomsche curie. Het lid, dat in allen gevalle tegen den post stemt, is graaf Goblet d'Alviella, van de uiterste linkerzijde. De beide andere leden, die hunne goedkeurende stem speciaal motiveerden, zijn de heeren Lefèvfre en Woeste, clericalen pur sang. De gespatieerde woorden, die ik u aanbeveel eens goed te overdenken, wijzen voldoende aan, dat niemand de dupe is van de uitdrukking: voorloopig behoud van den bestaanden toestand". Baron d'Anethan is naar Rome teruggekeerd, en hij zal er blijven. De compensatie, waarvan de officieuze bladen spreken, bestaat niet. Leo XIII is slechts op éen punt onderscheiden van Pius IXdeze schreeuwde bij iedere gelegenheid zijn non possu- is uit: gene gebruikt nooit het woord, doch de stelling zelve brengt hij in praktijk met de zelfde onveranderlijke vastberadenheid. Vlissingen. Naar zee vertrokken de Engel- sche brik Renovation, gezagv. Hill, naar Sunderland. Vlissingen, 18 Maart. Vertrokken de Ned. schoener Adriana Wilhelmina, gezagv. Reijnhout naar Charlestown. Goes, 18 Maart. Weinig aanvoer. Tarwe 10 a 20 cent lagerrogge 20 cent lagerpaarden- boonen, gerst en haver prijshoudend. Rotterdam, 18 Maart. Ter markt van heden waren aangevoerd 1112 runderen 121 vette, 71 nuchtere kalveren; 89 schapen; 385 varkens; 163 biggen; runderen le qual. 88, 2e qual. 70 3e qual. 52; kalveren le qual. 110, 2e qual. 90; schapen 85 cent. Vlissingen, 18 Maart. Boter per kilogram f 1.30 a f 1.25. Eieren 3.80 per 104 stuks. Bergen op Zoom, 18 Maart. Boter per stuk f 0.87}, per Jkilo f 0.70. Eieren per 26 f 0.87}. Amsterdam, 17 Maart. 18 Maart. STAATSLEENINGEN, Nederl. Cert. N. W. Sch. 2pet. 63# 64} dito dito dito. 3 76} 76f dito dito dito. 4 98 98} België. Certificaten2} 61} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 57} 57} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 54} 54# dito Febr.-Aug. 5 54# 55 dito Jan.-Juli.5 55 55# dito April-Oct.54} 54} dito dito Goud 4 65} Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 50} 50} dito dito 1876. 6 96 Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6° 1855. 5 Obligatiën 18625 dito 1864 f1000 5 dito 1864 1005 dito 1877 dito5 dito Oostersche 1« serie5 dito 1872 gecons. dito. 5 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 1E Leening dito. 4} dito 1860 2' Leaning dito. 4} dito 1875 gecons. dito 4} Cert. Hope C° 1840 4 dito 2e, 3" 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito dito 1876 2 Turk}je. Obl. Alg. Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4} dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 dito Leening 1875 5 INDUSTBIEELE EN FINAN ONDEBNEMINGEN. 95} 56} 77} 83} 90} 88 88# 55# 84} 84# 82} 76# 95} 55} 77 90} 88# 88} 55# 84} 85} 84} 83} 77# 75} 75} 61 38 37} 14} 14# 33# 33} 13} 13# 11# 11} 11} Hf 44} 45 68} 103} 103} 102} 102} 103} 103} 92 91} 85} CIEELE 101} 126 pet. 99 113} EN. 112 107} 113} 107} Nederl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5* Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4} Duitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. SPOOBWEG-LEENING Nederland. Maats.t.Expl. St.-Spw. Aand Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-spw.volgef. Aand. N.-Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 dito dito 2" Hypoth. Hongarije. Theiss.Sp. Obl. 5 Italië. Zuid-Ital. Spw. Obl. 3 Polen. Wars.-Bromb. Aand. Warschau-Weenen dito. Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand. 5 dito Hypoth. Obligatiën. 4} dito dito dito 4 Baltische Spoorweg Aand. 3 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 Jelez-Griasv dito5 Jelez-Orel dito f 1000. 5 Kiew-Brest Aand5 64} 63} 74} 47} 53 115 88} 47} 83} 82} 66} 74} 47} 51} 52} 115} 89 47 83} 82 83} 68

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 3