BUITENLAND. i esegraphische Dencmen, Réclames. Correspondentie. Handelsberichten, Benoemingen en besluiten, n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Landbouw» Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand, Algemeen Overzicht Graanmarkten enz. Frezen van Effecten. berust op een misverstand. Die wagentjes zijn geen vermomde tapperijen, maar dienen juist om deze tegen te gaan. Ziehier de zaak. Reeds sedert langen tijd loopen dagelijks langs de kaden onzer havens vrouwen, die voor de leus koffie verkoopen aan de werklieden, die met het lossen en laden van schepen en stoombooten bezig zijn, maar zoodra ze zich voor het oog der politie agenten veilig achten, een jeneverflesch voor den dag halen. Om aan dit misbruik een einde te maken, hebben eenige heeren, leden der Vereeniging tot verbetering der armenzorgde bewuste wagentjes in dienst gesteld, zoodat de werklieden zich nu, in plaats van aan jenever, werkelijk aan een warme kop koffie te goed kunnen doen. Daarmee wordt dus een loffelijk werk verricht. Als een ander middel om het gebruik van sterken drank tegen te gaan wordt beschouwd de oprichting van kiosken, waar mineraalwater, limonade en dergelijken bij het glas worden ver kocht. In Amsterdam heeft de gemeenteraad voor het oprichten van zulke huisjes op den publieken weg vergunning gegeven. Ook aan ons gemeentebestuur is daartoe vergunning ge vraagd, maar burg. en weth. hebben den raad voorgesteld die vergunning te weigeren. Dit wekt zeer terecht verwondering. Da bron van ons bericht was een ingezonden stuk in de N. Kott. ct. van 11 dezer. Daarin werd gesproken van «vrouwen, die quasi koffie of melk verkoopen, maar wier hoofdzaak niet is koffie of melk, maar jenever te slijten". Dit werd door ons in verband gebracht tot het een paar dagen vroeger gemelde omtrent de nuttige in voering der koffie-wagentjes. Het blijkt nu dat wij een verband gezocht hebben waar een tegenstelling bestond. Eed. Met April a. zullen de Zeeuwsche Nieuwsbladen weder met éeu worden vermeerderd. Naar men ons mededeelt zal bij den boekhandelaar A. A. W. Bolland te Goes een blad verschijnen onder den naam van Nieuwsblad voor Goes en omstreken voorloopig tweemaal in de week uitgegeven wordende. Gisteren ochtend is te 's Gravenhage, na een langdurende ongesteldheid, op 72jarigen leeftijd ontslapen mevr. de weduwe Groen van Prinsterer, geboren van der Hoop. Echtgenoote van den be kenden staatsman, wist zij zich aan zijn zijde een geheel zelfstandigen werkkring te scheppen, die haar naam in de residentie algemeen gekend maakte en haar nagedachtenis in eere zal doen blijven. Zij toch stichtte en bestuurde tal van instellingen en vereenigingen, die alle ten doel hadden het godsdienstig en zedelijk leven vooral bij de lagere klassen en lust tot arbeid bij de jeugd aan te kweeken en te bevorderen en zij mocht bij haar leven de voldoening smaken ze alle te zien bloeien. Vad (Gisteren in hoofdzaak onder Tel. her. medege deeld.) Den 14en Maart 1879 heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging der postcon- ventie, den 5'n dezer tusschen Nederland en Belgie gesloten. De Economist van Februari jl. bevat: Eet verleden, iiêt heden en de toekomst van Suriname, met een voorwoord door mr. S. van Praag. In Memoriam Prins Hendrikdoor jhr. mr. J K. W. Quarles van Ufford. De instellingen van voorzorg in Nederland. Plaatselijke belasting naar het inkomen, door D. Hartevelt. Een woord over de Duitsche protectie plannen. Britsch Guyana in 1878, door J. A. F. Cohen Stuart. Grond bezit en eerstgeboorterecht in Engeland. Tol verbonden. Het postspaarbankwezen in Belgie. enz. De 3e aflevering van De Aarde en haar Volken bevat: Canada. Schetsen en beelden uit Zwit serland. Met platen, portretten enz. belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend, behoudens aanspraak op pensioen, aan J. F. Meyer, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hoogezand c. a. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school te Colijnsplaat, op eene jaarwedde van f 800, F. K. Dulmont, hulponderwijzer met akte als hoofdonderwijzer te Schoondijke. St. Kruis, 14 Maart. Een der nestors van de Zeeuwsche onderwijzers, de heer S. de Ridder alhier, is gisteren plotseling overleden op bijna 79jarigen leeftijd: Slechts bijna drie jaren mocht hij de hem na 60jarigen diensttijd gegunde rust smaken. Voor den tijd van éen jaar is benoemd tot leeraar in de geschiedenis aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs te Kampen, de heer E. W. Schijfma, litt. doctorandus te Leiden. (Jaarwedde 2400.) Benoemd te Kampen tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium en de hoogere burgerschool, E. W. Scbijfsma, litt. doctorandus te Leiden. De vergadering van moderne theologen zal dit jaar gehouden worden in het lokaal Concordia, te Amsterdam, op Dinsdag 22 en Woensdag 23 April. Naar wij vernemen zal het zuider-zendingsfeest dit jaar in Noord-Brabant plaats hebben in het prachtige Liesbosch, op ongeveer een uur afstand van Breda. Zooals ons ter ooren kwam is het welwillend door prins Frederik tot dat doel afge staan. Het terrein ligt een paar minuten van de spoorbaan, zoodat feestgangers slechts een kleine wandeling hebben te maken. De natuur is er prachtig en de wandeling aan het feestter rein verbonden, overschoon. De datum der feestviering zal zijn op Woens dag 9 Juli. (Zuiden.) Te Nieuwediep wordt in de laatste dagen door de marine geschoten met de Krupp-kauonnen van 28 centimeter, ter bepaling van de benoodigde lading en tot onderzoek van verschillende soorten van buskruit. Voor deze vuurmonden, de zwaar ste thans bij onze zee- en landmacht ingevoerd, werden ladingen gebruikt van 50 tot 55 KG. blokjesbuskruid. De biermede verkregen aanvan kelijke snelheid van het projectiel bedjoeg 460 tot 470 meter. Van de 1000 jonge soldaten kunnen in Duitschland 965 lezen en schrijven. In Zweden is dit cijfer 930, in Engeland 860, in Nederland 750, in België 700, in Frankrijk 635, in Portugal 495, in Spanje 490, in Oostenrijk 460, in Italië 450, in Rusland 115 en in Turkije 75. Op voorstel der permanente militaire spoor weg-commissie is door het ministerie van oorlog een leiddraad uitgegeven tot oefening van troepen voor het vervoer met spoortreinen, waarin o. a. wordt bepaald, dat in den regel 12 maal per jaar voör die oefeningen gelegenheid zal worden ge geven in overleg met de betrokken ambtenaren. De volgende stations zijn voor die oefeningen aangewezen: Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Deventer, Zutfen, den Bosch, Breda, Dordrecht, Maastricht, Roermond, Venlo, Bergen op Zoom, Middelburg, Vlissingen, Amsterdam (H. IJ. S.), Haarlem, Helder, Leiden, den Haag, (H IJ. S.), Delft, Utrecht,Amsterdam (N. R. S.), Gouda, den Haag (N. R. S.), Arnhem, Amersfoort, Kampen en Nijmegen. Voor het kantengerecht te Geldermalsen worden thans zaken behandeld, die een ongunstig licht werpen op het karakter van vele landbouwers. In 1876 en 1877 werden door vele verbouwers van suikerpenen contracten gesloten met een fabriek te Zevenbergen. De agent dier fabriek had vertrouwen in de eerlijkheid der landlieden, die zich echter voor veel meer hectaren verbonden, dan zij voornemens waren met suikerpeneb te bezaaien, enkel om veel als voorschot te ontvan gen. Het is nl. gebruikelijk, dat 100 per hec tare voorschot gegeven wordt. Bij de levering in het najaar van 1876 kwam aan het licht, dat door velen tot een hooger bedrag aan voorschot was genomen, dan zij aan suikerpenen konden afleveren. Zoo ging 't ook in 1877. De landbou wers hadden derhalve schulden te betalen aan de fabriek, doch zij hielden zich stil denkende: laat de fabriek ons manen. Dit geschiedt nu. Men verneemt, dat achtereenvolgens niet minder dan 80 personen gedagvaard zullen worden, die te zamen ongeveer f 4000 zullen te betalen hebben. (Dbl.) Naar wij vernemen is de door den heer Maju tegen Dinsdag a. geannonceerde voorstelling mét de phouograaf, voor eenige weken uitgesteld. De groote voorjaarsmarkt te Amsterdam zal op Zaterdag 5 April a. worden gehouden. Van wege de gemeente worden prijzen en premiëu uitgeloofd, tot een gezamenlijk bedrag van f 1000. Woensdag namiddag omstreeks 3 uur werd te Brouwershaven van den wal gezien, dat onder hevige windvlagen uit W. N. W. op den zooge- naamden Pijnbank een boeierschuit strandde, die even te voren zijn mast had verloren. De reddingboot Koning Willem III der Zuid- Holl. maatschappij tot redding van schipbreuke lingen werd onmiddellijk in gereedheid gebracht en bemand. Bij het vaartuig gekomen bleek het de Antoi nette Maria te zijn, waarvan mast, giek en zeil langs zijde neerhingen, waardoor de nadering zeer bemoeilijkt werd. Door volhardende pogingen gelukte het échter, door middel van een werplijn gemeenschap tus schen beide vaartuigen te verkrijgen en werden de schipbreukelingen, de schipper Viergever en zijn zoon, 's avonds behouden aan wal gebracht. Een candidaat-notaris en een notaris te Maastricht worden vervolgd de een wegens het opmaken eener valsche volmacht tot het verkoo pen van een huis, de auder wegens het verrichten van het noodige voor dien verkoop, wetende dat de volmacht vabch was. In het spoorwegstation te Zutfen bestelde iemand Donderdag een glas bier. Toen men het hem brengen wilde werd dq, man dood op de canapé gevonden. Voor Dungeness is een Engelsche loods- kotter door de Hamburgsche stoomboot Severn aangevaren. Tien van de twaalf loodsen en vijf van de acht man der bemanning verloren het leven. binnenland. Amsterdam, De arrondissements-rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de makelaars in suiker D. G. C. Ledeboer en C. A. A. Dudok de Wit, aangeklaagd van vervalsching van monsters beetwortelsuiker, waar door zij zich met een deel der bezittingen van anderen hebben verrijkt, en voor welke daden de officier van justitie schuldig verklaring had ge- eischt en eene gevangenisstrat van 5 jaren en geldboete van ƒ1500, en waartegen de verdedigers hadden gepleit voor geheele vrijspraak. De rechtbank heeft de beklaagden bij breedvoerig gemotiveerd vonnis veroordeeld tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf en f 1500 boete, met verwijzing in de kosten van het geding. De rechtbank achtte de aanklacht wettig en over tuigend bewezen, met uitzondering der lastgeving tot vervalsching van de monsters. Nicuwedïep. Het achterruim van het stoom schip Koning der Nederlandenis zwaar beschadigd. Men hoopt echter, door inspanning van alle krachten, de reis naar Indië op den 22-« dezer nog te laten doorgaan. buitenland loonden. Daily News meldt dat vermoedelijk een ultimatum zal gezonden worden aan den koning van Birmah. Aan de grenzen werden troepen saamgetrokken. Gisteren werd te Oostkapelle te koop aange boden Een huis en erf met schuur en tuin, ter grootte van 13 aren 80 centiaren, op het dorp Oostkapelle, gemerkt n° 58a en 58b, verkocht voor f 3625. Een huis en erf met schuur, ter grootte van 6 aren 38 centiaren, aldaar, gemerkt n° 27, 28a en 286, verkocht voor ƒ2850. 14 Mrt. '8 av. 11 u. 35 gr. 15 - 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 46 gr, :s av. 6 u. 42 gr. Het vonnis, bij motie van orde over de beide ministeriën van 1877 geveld, luidt als volgt„De kamer, alvorens over te gaan tot de orde van den dag, constateert nogmaals, dat de ministers van 17 Mei en van 23 November door hunne strafbare onderneming tegen de republiek de regeering, welke zij dienden, hebben verraden, de wetten en vrijheden van den staat hebben met voeten getreden, en niet zijn geweken, na Frank rijk aan den vooravond van een burgeroorlog gebracht te hebben, dan voor de verontwaardiging en de mannelijke vastberadenheid des lands. Doch, overtuigd, dat de staat van minachting, waarin zij thans zijn vervallen, der zegevierende republiek veroorlooft, zich niet op te hóuden bij de ver volging van vijanden, die voortaan met onmacht zijn geslagen overwegende, dat om het kwaad te herstellen, dat zij het land gedaan hebben, Frankrijk rust en bedaring noodig heeft, en dat het uur voor het republikeinsche parlement ge komen is om zich bij uitsluiting te wijden aan de bewerking van de groote economische, industriëele en financiëele wetten, welke het land eischt, en waarvan het de ontwikkeling verwacht van zijn rijkdom en zijne welvaartlevert de plannen en de misdadige handelingen van de ministers van 17 Mei en 23 November over aan het geweten der natie, dat ze reeds plechtig heeft afgekeurd en noodigt den minister van binnenlandsche zaken uit dit besluit in alle gemeenten van Frank rijk te doen aanplakken." Aan deze wel wat lange en gezwollen verklaring van de vertegenwoordiging hebben de heeren de Broglie, de Fourtou en consorten voorloopig ge noeg, Zij zullen tot wederopvatting hunner plannen betere tijden moeten afwachten. De telegraaf heeft ons gisteren weder eene poets gebakken. Aan de telegrammen van de Indépen- dance ontleenden wij de cijfers der stemmingen te Versailles van Donderdag, die bij ontvangst der Parijsche bladen ons blijken ten deele nog al aanmerkelijk van de waarheid af te wijken. Wij herbalen ze dus met eenige nadere bijzonderheden. Het voorstel van de commissie van enquête werd verworpen met 317 tegen 159 stemmen26 leden onthielden zich van stemming. Onder de voor stemmers waren 158 republikeinen, onder de tegenstemmers 183 en onder hen, die zich van stemmen onthielden, 19. Nog ongerekend deze laatste leden, die waarschijnlijk ten voordeele van het ministerie komen, telde dit dus in den boezem der republikeinsche partij eene meerderheid van 25 leden, nu het de vraag van vertrouwen heeft gesteld in eene zeer teedere quaestie. De tweede stemming had plaats over de motie van den heer Clémenceau om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. Zij vond haar oorsprong in de meening van enkele leden van de doctrinaire uiterste linkerzijde, dat met het aannemen of verwerpen van de conclusiën van het rapport de zaak was afgedaan in de kamer; dat deze niet met het' eene votum zeggen moest „Wij willen die mannen niet aanklagen," om een oogenblik later hen te veroordeelen zonder dat ze gehoord zijndat eindelijk de taak van oordeel vellen over de handelingen der ministers grondwettig alleen den senaat toekomt. Deze motie vereenigde op zich 144 stemmen van de rechter zijde en 18 van de uiterste linkerzijde200 republikeinen stemden tegen; terwijl zich ont hielden 133 republikeinen en 5 Bonapartisten. De bovenvermelde motie, die men de politiek a radbraking van de heeren ministers van 1877 zou kunnen noemen, werd aangenomen met 217 tegen 135 stemmen, De eerste zijn enkel republikeinen, de laatste enkel van de rechterzijde. Van stem ming onthielden zich 140 republikeinen (ong. 37 pet. der meerderheid, het hoogst gezeten deel) en 10 Bonapartisten. De ministers, die leden van de kamer zijn, stemden alleen bij de eerste stemming mede. De meerderheid i3 dus in twee kampen verdeeld en ernstig slaags geweest. Het zou overdreven zijn hierover een treurzang aan te heffenvroeg of laat moest blijken, dat er groot verschil bestaat tusschen de wijze, waarop de meer gematigden en de mannen der idéé /w;e-politiek van de bo venste banken de wijze opvatten, waarop de re publiek, die zij allen wenschelijk of noodig achten, in toepassing gebracht moet worden. Niettemin bevat de scheiding een wezenlijk gevaar. In zaken, waarin deze beide partijen in de republiek scherp tegenover elkander staan, wordt daardoor de beslissing toegekend aan de nog steeds 150 leden sterke monarchale coalitie, die niet zal nalaten daarvan gebruik te maken, als zij hare kans veilig ziet. Om dit gevaar te ontgaan zou een ministerie moeten gevonden worden, dat op eene vaste meerderheid van 270 stemmen zou kunnen rekenen. En dat is bij de tegenwoordige samenstelling der linkerzijde nog niet zeer waar schijnlijk. De heer Bratiano heeft in de Rumeensche ka mer zijne inzichten te kennen gegeven, hoe de gelijkstelling der Joden volgens hem moet begre pen worden. Hij zeide, dat men de bedoeling der Europeesche regeeringen niet moet opvatten, als zouden zij Rumenië de verplichting willen opleg gen om wagenwijd de deureu van zijn staatsver band open te zetten voor alle Israëlieten, die op Rumeensch grondgebied vertoeven, die grooten- deels buitenslands geboren zijn en in het land geen vaste woonplaats en middel van bestaan hebben. Alleen moest volgens hem de beperkende bepaling van art. 7 der grondwet worden opgehe ven, en dus voor de Israëlieten evenals voor andere vreemdelingen de naturalisatie na aanvrage openstaan. De opheffing van alle verschil is eene zaak van lange jaren. (Prjjs der plaatsing 30 cent per regel.) GENT. Oogziekten Dr. VAN DUIJSE Prudens- zoon, Oogmeester, Nederkouter 67 te Gent. Koste- looze raadpleging voor ooglijders, Maan- Woens- en Vrijdagen, van 8 tot 10 uren. Veere. De bedoelde opgaaf is alleen niet geplaatst dewijl zij niet volledig was. Andere redenen bestonden daar niet voor. Bergen op Zoom, 15 Maart. Boter per stuk 0.95, per kilo /"0.70. Eieren per 26 0.90 Amsterdam, 14 Maart. 15 Maart. STAATSIEENINGEN, Mederl. Cert. N. W. Sch. 2* dito dito dito. 3 dito dito dito. 4 SSelgië. Certificaten2* Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Goudleen. 5 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenryk. Obl. Mei-Nov. 5 dito Febr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli.5 dito April-Oct. dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/18155 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 •dito dito 6" 1855. 5 Obligatiën 18625 dito 1864 /1000 5 dito 1864 1005 dito 1877 dito5 dito Oostersche 1« serie5 dito 1872 gecons. dito. 5 dito 1873 gecons. dito. 5 dito 1850 le Leening dito. 4* dito 1860 2C Leining dito. 4* dito 1875 gecons. dito 4* Cert. Hope C° 1840 4 dito 2e, 3 4e Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 dito dito 1876 2 dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4* dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 pet. n n n a n n n D n n n n n n n v n n n a a n n n n n a n n w 9 63^ 63* 76* 76* 98^ 98^ 61£ - 73* 57* 57* 58±f 54*s 54* 54* 54* 55 54* 65* 65* 77* 50 50* 95* 95* 56* 77 77* 83* 91 91 87* 87* 87* 88 54* 55* 8383* 84* 84& 82* 83* 76* 77 57* 57* 75* 76 60* 14* 14^ 33* 33* 13* 13* 11£ H^r 11* Hf 45* 45 67* 69 102* 103*

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2