63. 122e Jaargang. 1879. Zaterdag 15 Maart. Voetstappen in de sneeuw. Dit blad verschijnt dagel^fca, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommerB zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daubk én Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonès Middelburg 14 Maart. IDDELBIRGSC Aan het jaarverslag der Middelhurgsche kamer van koophandel over 1878 ontleenen wij, in ver volg op het gisteren medegedeelde, nog het vol gende van meer 'plaatselijk belang. De bevolking onzer gemeente vertoont sedert vijf jaren, wat hare getalsterkte aangaat, weinig afwisseling; het cijfer beweegt zich, met geringe klimming of daling, om de 16000 zielen. Het aantal woningen leest men in 't verslag, is «enigermate na te gaan uit den volgenden staat, aanvangende met het jaar 1876, alzoo na de herziening der gebouwde eigendommen. Aantal ge bouwde ei gendommen. Belastb. Belast, in Verhou- Belastb.Onbelastb. Opbrengst, hoofdsom, ding. 1876 3047 124 443735 23091 0,0884 1877 3005 120 447484 23286 0,0884 1878 3003 121 448324 23330 0,0895 1879 3019 121 450384 23438 0,0895 Van groote behoefte aan bijbouw van nieuwe woningen blijkt uit deze cijfers niet; er dient echter in 'toog te worden gehouden dat nieuw gestichte gebouwen aanvan kelijk onbelastbaar zijn. Daar er in 1879 zestien belast bare gebouwde eigendommen meer zijn dan in 1878, ter wijl bet aantal onbelastbare gelijk bleef, schijnt de gevolg trekking gerechtvaardigd dat in 1878 ook zestien gebouwde eigendommen zijn gesticht. De belastbare opbrengst nam in vier jaren toe met ƒ6650. Het aangegeven belastbaar inkomen der ingezetenen nam vrij aanzienlijk toede hoofdelijke omslag toch geeft de volgende cijfers Percentage. Opbrengst. 1874 2a5/i0o 66680 1875 28%00 67818 1876 231/100 72052 1877 a»V100 73364 1878 204/ioo 73251 De opbrengst (in verband met de gewijzigde percentage) wijst op eene toeneming der aangegeven inkomsten van ongeveer f 150,000. Deze vermeerdering kan het gevolg zijn van vermeerderde inkomsten, maar ook van verhoogde aangiften, derhalve van betere toepassing. De personeele belasting geeft uitkomsten die op ver meerdering van vertering wijzende uitkeering van bet 4/5 toch bedroeg, zonder aftrek van oninbare posten 1873/4 57106; 1874/5 56284 1875/6 57687; 1876/7 58107 1877 8 60144. Van de opheffing der Middelhurgsche wisselbank maakt de kamer met volle instemming melding. De veranderde omstandigheden, zegt zij, maak ten aan haar eertijds zoo nuttigen werkkring een einde; en het besluit tot opheffing dezer instelling was blijkbaar gevolgd van de overtuiging, dat kunstmatig niet in 't leven mag worden gehouden wat geen levensvatbaarheid meer beeft. ^FEUILLETON. i. door DORA BUSSEL. HIRSTS DEEL. HOOFDSTUK I. Elisabeth Gordon. Te Wendell West-House, in Uplandshire, had, op zekeren gureu, kouden Decembet morgen in 1871, de klok in den gang reeds sedert geruimen tijd acht uur geslagen, toen Elisabeth Gordon, de nicht van den heer des huizes, met haar ge wonen, eenigszins statigen tred de trap afkwam. Zij was een knap meisje, die Elisabethschoon en slank, met een donkere tint en trekken die gij eerder zoudt verwacht hebben in een Romeinsch paleis, dan in de welvarende Engelsche pacht hoeve waar wij haar thans aantreffen. Zij bewoog aich ook met een zekere waardigheid en liet hare lange rokken sleepen langs den eenvoudigen traplooper en over het zeildoek in het portaal, met een statigheid die baar eenigszins bovenhaar °mgeving scheen te verheffen. Tusaehen opheffen en reorganiseeren was de keuze bepaald. De raad achtte zich niet verantwoord aan de wereld het voorbeeld te geven van een gemeentedie een moderne eredietinstelling exploiteert. In 't voorbijgaan teekent de kamer hier echter bij aan: „dat zij over deze aangelegenheid door de gemeente niet werd geraadpleegd." In hoe soberen vorm ook geuit, heeft deze opmerking de beteekenis eener klacht, welke ons volkomen gegrond toeschijnt. Orgaan van den handel en de nijverheid toont de kamer van koophandel te Middelburg te goed hare roeping te begrijpen en beijvert zij zich te zeer om die te behartigen, dan dat zij geen billijke aanspraak op waardeering en erkenning zou mogen doen gelden. Door haar voorbij te gaan in een zaak, welke den handel en de nijverheid van zoo nabij aanging, als de beslissing over het al of niet voortzetten der wisselbank, heeft het gemeente bestuur haar, zeker onwillekeurig, doch niet minder onbetwistbaar, te kort gedaan. Wij hopen daarom dat de bescheidenheid harer klacht eene reden te meer moge zijn om te waken dat in 't vervolg daartoe geen aanleiding meer worde gegeven. Vele der medegedeelde cijfers omtrent crediet- instellingen, het post- en telegraafkantoor, den binnen- of buitenlandscben handel, zijn door ons bij vroegere gelegenheden reeds vermeld en be hoeven dus thans niet overgenomen te worden. Aan het hoofdstuk Fabrieken en Trafieken is nog het volgende ontleend. Het aantal' gepateuteerden bedroeg in 't gebeel 2456, onder welke 223 tappers, 44 schippers, en 247 kramers De houthandel en de houtzagerij konden bet gebeele jaar door aan het werk blijven. In de stoomboutzaagmolen de Snelheid bedroeg het aantal werklieden gemiddeld twintig j vier ladingen hout werucü voor deze aangevoerd uit Zweden en Rusland; voor een groot deel geschiedden deze aanvoeren met 2 boufschepen aan de eigenaars van den molen toebehoo- rende bovendien werden 30 waggons bout uit Oostenrijk per spoor aangebracht. "Voor de Zeeland en de Nijverheid (door eene firma gedreven) kwamen negen ladingen gezaagd en ongezaagd, bout uit Zweden en Noorwegen aan, grootendeels met een aan dezelfde firma toebehoorend schoonerschip de Hout handel, alsmede 19 waggons gezaagd hout uit Hongarije. Het personeel bestaat uit 30 man. Voor de Walcheren arriveerden hier 8 ladingen uit Rusland, Zweden, Noorwegen en Amerikaper spoor voerde men voor dezen stoommoleu 44 dubbele en 29 enkele waggons met gezaagd en ongezaagd hout aan. Thans zijn daar ook machines gesteld om te schaven en te ploegen, voornamelijk voor de kuiperij. Het aantal werklieden wisselde af tusscben 7 en 12. De fabriek van stoomtoestellen en andere werktuigen werd door de Commercie compagnie oji denzelfden voet als in vorige jaren voortgezet. Belangrijke herstellingen zijn verricht aan groote en kleine stoomschepen enz., een twaalftal steenvorm-macbines en 4 locomobiles zijn ver- En toch was Wendell West-House haar tehuis en toen zij de ontbijtkamer betrad stond de half blinde bulhond van zijn plaats op het haardkleed op en verwelkomde haar met zijn zacht gejank als een oude kennis. Daarop sprong er uit een mand, die ook vlak bij het vuur stond, een zwarte kat en zag met hare groene oogen hare vriendin onverschrokken aan. Die schepselen, die wij zoo geringschatten en vaak mishandelen, zijn zulke uitstekende be oordeelaars van karakters. Zij weten vooruit wie edel en goedhartig genoeg is om hun geen kwaad te doen. Zij onderscheiden spoediger dan wij (want mooie woorden bedriegen hen niet) wie groot of klein, waar of valsch is. Oordeel naar het instinct der stomme dieren en gij zult u zelden vergissen. Een goed mensch is ook goed voor hen. Elisabeth Gordon, (wier fiere, edele aard haar altijd lief en zacht stemde jegens hare minderen), was de bijzondere vriendin van elk dier dat zij op haar weg ontmoette. Zie hoe die zwarte poes nu langs haar bruine wollen japon strijkt en streelt en tracht haar aandacht te vestigen op het jong dat in diepe rust in het mandje ligt. Zie hoe de bijna blinde oogen van den ouden hond vol liefde gericht zijn op het edele gelaat, waaruit zooveel deelneming voor al Gods schep selen spreekt. Elisabeth aait den bruinen kop streelt den gladden pels en schenkt een weinig vaardigd, en bet blokwerk voor bet oefeningsvaartuig Gaslor is geleverd. Op de werf Middelburgss Welvaren had men 60 tot 100 man aan 't werkook na het afbouwen ve® den Burgemeester Schorer, kon men het personeel bezigheid verschaffen door verschillende groote reparation aan schepen. De scheepstimmerwerf de Volharding bad gemiddeld 50 a 60 werklieden in dienst, gedeeltelijk voor den verderen bouw van bet thans afgeloopen barkschip voor de Noordsche en Amerikaansche vaart. Het Prins Hendrik-Aak voldeed ook dit jaar uitstekend aan de gestelde vereischten, en werd door gezagvoerders en scheepstimmerlieden zeer geprezen om de groote ruimte. De landboofden der schipsluis werden eenigszins verwijd, teneinde voor zeer groote raderstoombooten met breede kasten bet inkomen zonder opzetting van bet wafer mogelijk te maken. Reparation geschieden er zoowel door de eigenaars vau bet dok, als door andere scheepstimmerwerven. Gedurende de week van 6 tot en met 12 Maart zijn te Vlissingen aangekomen met de stoom schepen van de maatschappij Zeeland 231 en vertrokken van daar naar Engeland 267 pas sagiers. Schoondijke, 13 Maart. De geldleening ten behoeve van den Generalen-Prins-Willempolder, groot 30,000 tegen 4i pet., waarvoor de in schrijving van den 12eu tot den 266n dezer was opengesteld, was heden reeds volteekend. Vlissingen, 14 Maart. Heden morgen is door de ambtenaren der in- en uitvoerrechten alhier' bij de aankomst van de mailboot een pas sagier aangehouden, bij wien na onderzoek onder zijne kleeren verborgen gevonden werden een vijftiental gouden en zilveren horloges, eene partij sokken en eenige kleinigheden. Deze voorwerpen zijn door de ambtenaren in beslag genomen en tegen den invoerder werd proces- verbaal opgemaakt. In de Staats courant van heden is opgenomen bet bevolkingscijfer van iedere gemeente der provincie Zeeland, op 1° Januari 1879. Daaruit blijkt dat op dien datum de bevolkiDg bedroeg 93.368 mannen, 96,298 vrouwen, totaal 189,666. Op 1 Januari 1878 waren deze cijfers 92.758 mannen, 95,764 vrouwen, te zamen 188 522; zoodat de bevolking in den loop van 1878 met 610 man nen, ,534 vrouwen, te zamen 1.144 personen is vermeerderd. Gedurende 1878 werden in deze provincie geboren 3 705 mannen en 3 481 vrouwen terwijl stierven 2.160 mannen en 2.033 vrouwen. Het getal van hen die zich in den loop van 1878 in de gemeenten vestigden, bedroeg 5.204 mannen melk op een schoteltje voor de poes, gaat daarna naar de welvoorziene tafel, waar zij een stuk "brood klein snijdt, begeeft zich vervolgens naar het vensier en ziet naar buiten naar het met sneeuw bedekte Landschap. Er had den vorigen dag een zware sneeuw storm gewoed, die den heelen nacht had aange houden. Het sehoone, verraderlijke, witte kleed lag verscheiden duimen dik over het aardrijk uitge spreid, bedekte de bladerlooze takken, de velden, de heuvels, verborg de hardgevrozen paden en drong diep door in de hageu, waartusschen de vei kleunde en kongefige vogeltjes zich bibberend verscholen en dioevig zaten te staren op een wereld die hun geen voedsel meer b od. Elisabeth opende het venster, streek met haar fraai gevormde hand de sneeuw van het kozijn en strooide er het brood op, sloot het enster weder en weldra verscheen er een talrijke schare gevleugelde kostgangers om hare goede gaven te omvangen. De zwarte kat, die haar melk zat te slobberen, keek af en toe echter met begeerige oogen naar den sjilpenden troep, die gelukkig buiten haar bereik was, zoodat zij zich weldra met haar rechtmatig ontbijt vergenoegde. Elisabeth begon nu ook haar eigen ontbijt gei eed te maken. Zij zette thee in een fraaie,,, gegrayeerden, ouderwetseken zilveren trekpot en verschikte liet een en ander op de tafel. Alles wat daar op stond en al wat er in de kamer was en 5001 vrouwen, terwijl vertrokken 6.139 mannen en 5.915 vrouwen. Aan 't Rott. Nil. is dezer dagen uit Vlissingen geschreven dat H. M. koningin Victoria voornemens was, bij haar terugkeer uit Italië, waarheen zij zich nu nog begeven moet, in Mei a. de reis over Vlissingen te doen. Andere bladen verzekeren daarentegen, op grond van buiten- landsehe berichten, dat de koningin over Cherbourg zal komen. Reeds vóór laDg waren wij in staat geweest ook aan deze profeteerkunst mee te doen. Zoo goed als uit den mond van Z. K. H. den prins van Wales mochten wij indertijd vernemen, dat zijne koninklijke moeder voornemens was niet slechts de heen- maar ook de terugreis over Zeeland te nemen. Zelfs hadden wij daarbij uit dezelfde, zeker niet minder dan anderen, „welingelichte," bron, het uitzicht kunnen openen op een mogelijk ver blijf, gedurende eenige dagen, der koningin keizerin van Groot-Brittannië en Indie in onze onmiddellijke omgeving. Wij onthielden ons echter daarvan, uit over weging dat koningen, keizers en anderen potentaten in zooverre iets menschel!) ka aankleeft, dat zij niet altijd met zekerheid kunnen zeggen wat zij eenige weken of maanden, zelfs in gewichtige zaken, doen of laten zullen, veel minder van welke reisgelegenheid het hun dan con venieeren zal gebruik te maken. Op grond derzelfde overweging meenen wij dat er over de reis route van H. M. nog verschillende meer of minder „goederhandsche" dagblad-berich ten opgegeven kunnen worden, zonder dat men omtrent de ware plannen der koningin iets wijzer zal zijn. Bij verkiezingen blijkt het somtijds, dat perso nen, die het stemrecht zouden behooren te bezit ten, toch niet op de kiezerslijsten voorkomen. Gemeenlijk echter ontdekken zij dit eerst, als het te laat is. Niet toch omstreeks de dagen, waarop verkiezingen zijn uitgeschreven, bestaat de gelegenheid om verzuimen van dien aard te laten herstellen, maar alleen gedurende den tijd, dien de kieswet aanwijst. Deze nu bepaalt, dat binnen een maand na 15 Februari de kiezerslijs ten opgemaakt en aangeplakt worden en voor een ieder kosteloos aan de secretarie 'zijner ge meente ter visie liggen. Wij brengen dit nu in herinnering, opdat een iegelijk, wien het kiesrecht toekomt, zich verge wissen moge of hij wel op de kiezerslijsten ge bracht is, en zoo neen, zorge dat dit alsnog ge schiede. Binnen veertien dagen na de openbare aanplakking en ter visie-ligging der kiezerslijsten staat het elk vrij om zich, bij ongezegeld bezwaar schrift, tot den gemeenteraad te wenden met het sprak van welvaart en behagelijkhêid en er was overvloed van smakelijke spijzen. Koud wildbraad, een ham, huisbakken brood, versehe boter, dat alles was er reeds en toen Elisabeth een mansstap vernam schelde zij waarop een nette, gezonde boerendeern een blad binnenbracht met gebakken spek en versehe eieren. Ook'dezen schotel plaatste Elisabeth op tafel, waar zij hem hebben wilde, want zij was iemand die erop gesteld was dat alles ook voor het oog er smakelijk uitzag. Terwijl zij daarmede bezig was ging de deur open en kwam de heer des huizes binnen. Mr. Horton van Wendell West-House scheen op het eerste gezicht een zeer eenvoudig man. Kort, breedgebouwd en blozend, maar als gij zijn gelaat goed kendet werdeu zijne adedatgsche trekken geheel vergoed, ja veredeld door de wel willende en vriendelijke uitdrukking die erop lag. Er schuilde ook een sprankje humor in zijne kleine doordringende oogen, dat omlaag gleed naar de hoeken van zijn ietwat grooten mond. Deze zeer ontwikkelde pachter was, zoo niet door geboorte, dan toch door zijn aanleg een mynheer en gij kondt niet lang met hem in gezelschap zijn zonder al de hoedanigheden in hem te ont dekken, die hem daartoe stempelden. „Morgen oom," zei Elisabeth, zich omkeerende om hem te verwelkomen. Mijnheer Horton ging naar haar toe en kuste haar op den wang. Zoo Lissa, mijn kind," zei bij op vriendelijken

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1