i eiegraphiscne berichten. Een prinselijk voorbeeld- Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws» IViarine en leger. Landbouw. Thermometerstand. Gemeenteraad van Zierikzee, te voren was die van een kantoorbediende H.; den vriend van S., die evenals hij, door grove verteringen des nachts in de Nes, de aandacht der politie trok en die 12,000 aan zijn kantoor moetr hebben ontvreemd. Nu is weder een be. diende van de firma Leon Wertheim met f 800 aan den hol. Dat de arrestatiën van S. en H. in verband zouden staan met een zelfmoord, verleden jaar alhier op de Brouwersgracht gepleegd, zooals in het Utr. Dagblad als gerucht medegedeeld werd. ps uit de lucht gegrepen. De nieuwe minister van koloniën mr. O. van Hees heeft gisteren in handen des konings den eed afgelegd en daarna zijne betrekking aanvaard. Te Colijnsplaat is 11. Maandag de afdeeling Noord-Beveland van de Centrale liberale kiesver- eeniging geconstitueerd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. H. Bybau, president, Gr. J. v. d. Linde, secretaris en J. Vink, penning meester, allen van Colijnsplaat, P. Van Weel, van Cats en J. Markusse, van Wissekerke. De opper-ceremoniemeester maakt in de St. Ct bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, ingaande den 13en dezer, wegens het overlijden van zijne keizerlijke hoog heid grootvorst Wiatcheslaw Constantinowitch, jongsten zoon van zijne keizerlijke hoogheid grootvorst Constantin Nicolaïwitch van Rusland. Den llen Maart 1879 heeft te Stockholm de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Zweden en Noorwegen tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. in Nederland zijn wij niet gewoon, van de leden van ons koninklijk huis veel meer te vernemen dan dat zij in de residentie aangekomen of van daar vertrokken zijn, dat zij hier of daar, in 't buitenland of binnen onze grenzen, vertoeven en dat hun de eene of andere waardigheid of eeretitel geschonken is. Hun maatschappelijke bemoeiing, voor zoover die in 't openbaar bekend wordt, bepaalt zich tot het aannemen van beschermheer- en eerevoorzittérschappen, in welke zij in den regel niet persoonlijk optreden tot het inteekenen op exemplaren van boeken die hun opgedragen worden; tot het.schenken van prijzen in weldadigheidsloterijen of van andere giften op het altaar der liefdadigheid; tot het benoemen van hofleveranciers en het aankoopen bijdeze personen van wat hun behoefte en smaak eischen. Het voorbeeld van wijlen Z. K. H. prins Hen drik, voornamelijk gedurende het laatste tiental jaren van zijn leven, bevestigt als uitzondering dezen regel. De Engelsche prinsen en prinsessen vatten hunne roeping anders op. Een eerevoorzitter- of be schermheerschap wordt door hen aangenomen in dien zin dat zij persoonlijk deel nemen aan het bestuur der corporatiën, dat zij persoonlijk op treden bij de door haar gevierd wordende plech tigheden en daarbij, door het uitspreken van redevoeringen, hun eigen opvattingen en denkbeel den omtrent de belangen van staat en maatschappij bekend maken. Onze prins Hendrik huldigde, ook in dit opzicht, de Britsche opvatting van het métier de prince doch terwijl deze waardige vorst eerst in het latere deel zijns levens op deze wijze persoonlijk optrad, beginnen de zonen van koningin Victoria er reeds op jeugdigen leeftijd mede. Dit heeft het voordeel dat zij als 't ware onder de oogen der natie opgroeien en zich er ook beter op voorbereid mijn Adulis in dames- kleeren de hand te kussen De eerbiedwaardige man werd door vier armen te gelijk omarmd en een kus en een handdruk zeiden Wat niet in woorden te zeggen was Mömer bleef nog twee dagen op het eiland en liet zich door de jonge lieden vertroetelen. Hem ter eere bleef Adulis nog in zijn jongenspak. Op den derden dag eindelijk zag men aan de haven van Zanta zes vochtige oogen, vele wel sprekende blikken, doch men vernam zeer weinig woordenDe boot stak van wal, Mömer vertrok en de gelieven keerden naar hun arendsnest terugZoolang het geurige - Zakynthos zich in de blauwe golven spiegelde, had het weinig zulke goddelijk schoone dagen gekend, als die twee daar beleefden. Toen Mömer te Triest aan wal stapte was zijn eerste gang, niet naar Prokter, maar naar juffr. Rosalie. „Waar is Adulis?" riep zij ontsteld uit, toen zij hem alleen zag komen. „Die komt van het eene ongeluk in het ander 1" antwoordde Mömer. „Verbeeld u, die jongen, die altijd zoo neerslachtig was en naar geen enkel meisje keek, had het geluk dat zij allemaal ver liefd op hem werden. Maar dit geluk was zijn ongeluk. In Odessa wierp de dochter van den gouverneur zich in zijne armen: doch zij werden door den vader overvallen, die den jongeling wegrukte, hem met de knoet liet geeselen en zonder vorm van proces naar Siberie zond," ontwikkelen, dat de natie weet wat zij aan hen heeft en waarvoor zij hen gebruiken kan, en de vorstelijke titel niet maar een klank of sieraad, maar een bestanddeel der nationale kracht wordt, waarvan de waarde aan te toonen en temetenis. Een voorbeeld zal duidelijker maken wat wij bedoelen. Prins Leopold, de 26jarige jongste zoon der koningin, hield dezer dagen eene toespraak bij eene prijsuitdeeling van de Birkbeclc-Institution eene school waar handwerks-, ambachts- en wetenschappelijk onderwijs aan jongelingen uit de volksklasse gegeven wordt. Zoo ernstig en degelijk was deze rede, zulke sporen van beproefde levenservaring bevatte zij, dat men bij het lezen ervan de gedachte nauwelijks van zich weren kan, of misschien niet iemand uit de omgeving van den jeugdigen^ vorst, misschien wel zijne eerbiedwaar dige en on der vindingrijke moeder zelve, bij het opstellen hem de behulpzame hand geboden heeft. Dit neemt echter van de beteekenis niets weg. Een prins, die zulk een rede, bij zulk eene gele genheid komt uitspreken, kan niet nalaten zich van hare beteekenis rekenschap te geven. En wanneer daarenboven van hem bekend en reeds gebleken is dat het volksonderwijs in 't algemeen een voorwerp van zijne voortdurende persoonlijke studie en onderzoekingen uitmaakt, dan kan't niet missen of de natie, reeds van nature geneigd om met opmerkzaamheid hen te volgen die van koninklijke afkomst zijn, moet in zulk een jong mensch meer dan een prins, moet in hem de „hoop des lands" waardeeren. Dat zulk eene we derzij dsch'e verhouding voor natie en vorstenhuis van groote waarde is, kan nie mand ontkennen. Op de dragers van den vorstelijken titel blijft altijd de openbare nieuwsgierigheid, ge vestigd eene ongezonde nieuwsgierigheid, wanneer zij niets heeft om zich te voeden dan de intimi teiten, de nietigheden, de gebreken des vorstelijken levens; eene gezonde, wanneer haar beter, dege lijker kost gegeven wordt om zich te voeden. Als een voorbeeld daarvan laten wij hier volgen eene aan de Haarlemsche courant ontleende vertaling van een gedeelte der rede van prins Leopold. De prins roemde o. a. zeer de groote zorg, welke er aan de studie der nieuwere talen gewijd wordt. „Vreemde natiën", merkte hij op, „zijn niet alleen onze mededingers, maar tevens onze viienden, en niets leidt beter en meer afdoend tot waardeering van elkanders vriendschap en genegenheid dan het beoefenen van elkanders taal; eene omstandigheid, waarop wij langen tijd niet genoegzaam gelet hebben, maar die door het steeds toenemend onderling verkeer meer en meer in het licht wordt gesteld De prins wéés er ook op, dat men met veel zorg onderwijs geeft in het schaakspel. „Dit moge niet het meest practische gedeelte van het programma uitmaken", zeide hij, „men zal er altijd groot voordeel uit kunnen trekkenwanneer mennaar bet voorschrift, vooral goed leert letten op het begin van het spel. Is bet niet waardat in het schaakspel, evenals in het leven, alles aankomt op den eersten zet en dat wij daarop persoonlijk den meesten invloed kunnen uitoefenen? Later werken het spel, de plannen en wenschen van anderen dikwijls zeer onaangenaam op onze eigene terug. Wij moeten dikwijls alle beschikbare krachten inspannen om te beletten, dat wij schaak mat gezet worden. Wij zijn slechts in de allereerste zetten vrijwij kunnen onze stukken zoo gunstig mogelijk plaatsenwij kunnen vooruitbrengen wat ons het meeste voordeel belooft en onze plannen het best bevordert, en wij vinden het somtijds zelfs voor zichtig om een pion of een belangrijker stuk op te offeren, om zoodoende een stelling in te nemen, waaraan wij een gewichtig voordeel voor het geheele spel ontleenen. Is het in het leven anders Moeten wij soms in den aanvang van het ontwik- „Hij is onschuldig!" riep de weduwe, „ik weet dat hij onschuldig is! Kom! Mijnheer Mömer breng mij er heen. Ik zal alles betalen. Ik zal bij elkaar zoeken wat ik heb, maar wij moeten er heen en hem loskoopen! Gauw, mijnheer Mömer, wij moeten met de eerste boot weg!" Mömer antwoordde: „Dat is mooi van u, juffrouw Rosalie. Maar nog mooier is het dat de geheele geschiedenis verzonnen is. Verbeeldt gij u dat gij alleen jokken kunt, gij ondeugende vrouwen? Wij kunnen het ook wel. Maar gij zult met den schrik vrij komenwant een beetje straf hebt gij toch wel verdiend niet waar? Zie mij eens aan Daarop vertelde Mömer hoe alles zich toegedragen had en juffrouw Rosalie laafde de tong, die zoo veel schoons en goeds te zeggen had, met haar besten Prosecco. Zoo ging het hier. Hoe net bij Prokter ging blijkt uit zijn brief naar Zanta. „Ik vond de binnenlandsche politiek bij u aan huis in een toestand zoo als de buitenlandsche machten op Zanta dien slechts verlangen kunnen. Mijnheer Prokter senior die door uw beider afwe zigheid zoowel het nuttige als het aangename mist, heeft de vlag van een zegevierenden opstand gehesehen en de vrouwelijke linie zijner dynastie onttroond. Madame is de stille echtgenoot ge worden en de heer des huizes de man. Doch madame onderwerpt zich aan deze veran dering van opperhoofd met een voorbeeldige staatkundige formule: zij is het slachtoffer van een misverstand. Het ministerie-Josepha is, als kelend leven niet dikwijls een genoegen of voor deel opofferen om vasten grond te winnen, teneinde ons een uitslag te verzekeren, welken wij met het voldoen onzer lusten nimmer zouden bereiken „Ik ben er zeker van", ging de prins voort, „dat er onder de vroolijke jonge gezichten rondom mij velen zijn, die weten wat het is, zich eenig genot te ontzeggen, eene les te beginnen wanneer zij liever naar den schouwburg wilden gaanhaar af te maken als zij meer lust gevoelden zich ter rust te begeven. Zulke zelfopofferingen en zulk gevoel van zelfbewustzijn vormen ten minste éene helft van de werkelijke voordeelen der opvoeding. Aan kennis, welke met opoffering verkregen, met ontbering verworven is, hechten wij zeiven het meeste waardedie hebben wij zeiven het innigst lief." Veere, 13 Maart. Gisteren morgen is door den storm, bij wassend water, de hoogaarts van den garnalenvisscher J. de Nooijer, vanArnemui- den, tegen den Kamperlandschen wal geworpen. Spoedig was het vaartuig vol water en was er bij hoog water niets meer van te zien. De op varenden hebben zich, met verlies van al het hun toe behoorende, weten te redden. belastingen. Op verzoek eervol ontslag ver leend uit hunne tegenwoordige betrekking aan de controleurs bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, W. F. H. Teupken, te Rotterdam (afdeeling invoerrechten en accijnsen), en C. T. Knottenbelt, te Purme- rende, die ter beschikking zijn gesteld van den Gouv.-Gen. van Nederl. Indië. ministerieele departementen. Eervol Ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunctcommies bij het departement van financiën aan P. J. Lacks, die ter beschikking is gesteld van den Gouv.-Gen. van Nederl. Indië, en bij genoemd departement benoemd tot adjunctcommies H. J. Rinnooy, thans eerste klerk. Benoemd tot adjunctcommies bij het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid, P. A. de Bordes, thans klerk bij den rijkstelegraaf. vrij handels entrepot. Opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het vrij entrepot te Middelburg, dp heer J. Luteijn. (Reeds onder Tel. ber. in on3 vorig nomrner medegedeeld.) Eenige leeraars van de hoogere burgerschool te Breda hebben het plan opgevat om een cursus in de Nederlandsche, Fransche, Duitsche en En gelsche talen en hare letterkunde te openen voor jonge dame3, die de school voor uitgebreid lager onderwijs doorloopen hebben. Een inteekenlijst voor dit doel wordt aan de ingezetenen aange boden. Op het drietal ter benoeming van een predikant bij de Ned. herv. gemeente te Groningen komt voor de heer J. P. Nonhebei, predikant alhier. Het kiescollege der Herv. gemeente te Zie- rikzee heeft op 12 Maart 1879 uit het vroeger medegedeelde zestal beroepen den heer dr. J. van den Bergh, predikant te Zaandam. De machinist le kl. van het vaste korps A. F. Lambert, wordt met 1 April a. geplaatst aan alleen verantwoordelijk voor dit misverstand, in ongenade gevallen en ontslagen. Madame betracht nu de volgende politiek. Zij heeft haar schoon dochter niet uit geldtrots van den omgang der andere koopmansvrouwen uitgesloten, zooals de kwade tongen haar ten laste leggen, maar de jonge mevrouw Prokter trok zich integendeel zelve terug en dat wel uit adeltrots! Zij is eene Loredano! Dit is nu het mot d'ordre in haar huis- hof- en kabinetspolitie. Zij bazuint dit nu even hard overal rond als zij het tot nogtóe doodgezwegen heeft. Alle paleizen der There- sienstad, alle villa's van Canti, Capi, Chiozza en Mauritio weerklinken van den naam Loredano, wie toegang tot haar coterie wil krijgen, moet dwepen met den ouden, hoogen adel van Yenetië en de schoondochter van Prokter als koningin huldigen. Zegge: Koningin! Want deLoredano's zijn verwant aan Katharina Carnaro, koningin van Cyprus en weet gij waar gij thans zijt? Gij zijt niet op Zanta, gelijk gij u verbeeldt, maar op Cyprus; gij bestudeert daar uwe familierechten en zult bij de oplossing van het Oostersc-he vraagstuk aanspraak maken op dat wereldberoemde oud-Venetiaansche koningrijk. Zoo zitten de zaken in elkander en ik raad u, niet aan de nieuwe majesteiten der toekomst te twijfelen! Om kort te gaan, madame heeft zich gebeterd, ofschoon zij geheel dezelfde is gebleven. Zij is niet trotsch tegen haar schoondochter maar op haar. Haar geldtrots is adeltrots geworden. Zoo blijft het vrouwelijk karakter zich zeiven onder boord van het wachtschip te Amsterdam, om gedetacheerd te worden bij de conservatie van de reserveschepen aan 's rijks werf. De l6 luitenant der infanterie D. F. H. Hel- bach, thans d la suite van het koloniaal werf depot, is op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Aarslenhurg, 11 Maart. Heden werd alhier eene vergadering gehouden der vereeniging Wel begrepen EigenbelangDe guano tèr scheikundige onderzoeking opgezonden voldeed niet, daar deze slechts 2 oplosbaar phosphorzuur bevatte. De vergadering besloot dan ook deze meststof niet te nemen, daar zij ongeschikt is voor overbe mesting. Nu werd de levering gegund aan den heer L. Minnaert alhier. Voorwaarden: 7 °/0 oplosbare stikstof, 9 oplosbaar phosphorzuur. De aan koop bestond uit ongeveer 15,000 KG. Van gewaarborgde klaver-en graszaden werden ruim 500 KG. aangekocht. De mazelen breiden zich te, Wemeldinge steeds uit; tot 20 en meer gevallen komen dage lijks voor, zoodat de school bijna ontvolkt is. De ziekte heeft gelukkig tot heden een goedaardig karakter. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn op den zeedijk te Baarland twee vimmen reserve materialen, toebehoorende aan den polder Baarland, verbrand. De oorzaak is onbekend. 12 Mrt. 's av. 11 u. 36 gr. 13 's morg. 8 u. 36 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 36 gr. 's Kravenhage. Voor het gerechtshof werd heden behandeld de zaak der drie Vlissingsche werklieden, beschuldigd van diefstal met binnen- braak. De eisch was respectievelijk 8, 6 en 5 jaren tuchthuisstraf. Woensdag uitspraak. Amsterdam. Blijkens het beden uitgebracht verslag der Amst. Omnibus-maatschappij werden in het afgeloopen jaar vervoerd 6,404,606 personen, bezat de maatschappij op 31 Dec. 1878 341 paar den en 78 stoom- of omnibusrijtuigen en bedroeg de zuivere opbrengst f 247,000. Het dividend is bepaald op 10 pet., tegen 8J pet. over 't vorige jaar. ?s <*ravenhage. De heer van Rijsoort van Meurs, notaris te Veere, is benoemd tot notaris te Hulst. buitenland. Rome. Men verzekert dat kardinaal Nina den nuntius te Brussel last heeft gegeven de Belgische bisschoppen te vermanen om de goede verstandhouding met de regeering te handhaven. Londen. De Times bevestigt dat Engeland en Frankrijk niets zullen doen tot regeling der Turksche financiën, zoolang de Porte geene waar borgen geeft voor werkelijke contröle. St. Petersburg. De politie alhier heeft twee geheime drukkerijen ontdekt; het materieel is in beslag genomen en verscheidene arrestatiën hebben plaats gehad. Zitting van Woensdag 12 Maart. Afwezig zijn de heeren de Jonge, Schneiders van Greijffenswerth, Pilaar, Ochtman en Van Nes van Meerkerk. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden medegedeeld negen brieven van gedeputeerde staten, houdende goed- alle omstandigheden gelijk zelfs wanneer het zich tegenspreekt." Dat klonk zeer veelbelovend, doch niettemin haastte het jonge paar zich volstrekt niet om een einde te maken aan het Arcadie op Zanta en ia het proza der koopstad terug te keeren; ja de sneeuw lag reeds op de bergen toen zij ten laatste tot de afreis besloten. Er waren drie maanden verloopen, toen Mömer haar voor het eerst terugzag in vrouwen kleren. Haar gezicht was langer en smaller geworden en had een geheel andere uitdrukking gekregen; maar hij gewende daar heel spoedig aanhet beeld van Adulis trad meer en meer op den achtergrond en weldra kon hij zich voor stellen dat hij haar nooit anders gekend had. Toen gaf hij eindelijk gehoor aan het verzoek der geheele familie, nam de hartelijk toegestoken handen aan en werd lid van de firma en van het huisgezin. De familiegewende er zich aan in oom Mömer hun hoofd des huizes te zien en in den loop van nog vele, geh.kkige jaren hield deze menig even beeld van zijn Adulis ten doop, terwijl de schoon moeder voor de afstammelingen der koningen van Cyprus meer en meer een „kindsche oude grootmoeder" werd, die zich belachelijk maakte door haar overdreven onderdanigheid. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2