Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. v Kerknieuws. Marine en leger. Kunst nieuws. Rechtszaken. TSmdjfe». ontwikkeling iets verder komen kan. Daartoe strekt zijne geheele rede, welke door haren tot volproppens toe rijken inhoud vermoeit en afmat, maar toch door hare afwisseling, door de vonken van vernuft en geest die zij schiet, de aandacht boeit en levendig houdt, ja haar bijna niet veroor looft een oogenblik af te dwalen. Van daar dat wij deze voordrachten zoo hoogst belangwekkend en leerzaam blijven houden, ook al verneemt men veel dat, na het vroeger optreden van Multatuli en na de lezing zijner werken, niet nieuw of verrassend meer genoemd mag worden. Van daar ook dat wij meenen, dat ieder verstandig en denkend mensch zich een verstandelijk genot van hoog gehalte bereidt door Multatuli te gaan hooren, ook al verneemt hij veel waarmede hij het niet eens is, soms wat vertoon van weten schap dat den toets der strenge wetenschap niet kan doorstaan, en ook nu en dan iets dat de gemoedelijke overtuiging van den hoorder kwetsen kan. Wat dit laatste betreft gaat Multatuli in zijn tegenwoordig optreden echter zelden de grenzen van den eerbied voor het geloof van anderen te buiten, doch vraagt hij dan ook voor zichzelven het voorrecht van vrijheid zijner over tuiging, met welke hij den last zijns levens, die zeker niet lichter geweest is dan die van de meesten onzer, tot dusverre gedragen heeften tot het einde toe hoopt te dragen. Met genoegen meenden wij op te merken dat het uiterlijk van den redenaar, alsmede zijne voordracht de kenteekenen verrieden van een beteren gezondheidstoestand en een krachtiger lichaamsgestel dan bij zijn vorig bezoek ten on zent. Wij durven daarom hopen dat zijne voor drachtenreeks nog niet de laatste moge wezen en hij uit den rijken voorraad van zijne kennis, uit de schier onuitputtelijke hulpmiddelen van zijnen geest nog meermalen ons rondleiden moge, zoo mogelijk ook op eenigszins ander gebied dan dat waarop wij hem nu sinds eenige jaren als leidsman en wegwijzer persoonlijk mochten zien optreden. Omtrent de loopbaan en de persoonlijkheid van den minister Van Kees deelt het Nieuws van den Dag nog het volgende mede Als inspecteur van financiën, als resident achter eenvolgens van Kedoe, Bagelen en Soerabaija, genoot Van Eees een ontwikkelings periode, die hem het lidmaatschap in den raad van Indië moest verzekeren. Na eenige jaren als lid van den raad van Indië werkzaam te zijn geweest, dwong ziekte hem tot terugkeer naar Nederland. Hier aangekomen werd hij spoedig te Botterdam als lid der tweede kamer gekozen. Na den treurigen afloop der eerste expeditie van Atjeh, vertrok de heer Van Eees als vice-president van den raad van Indie weder naar Java. Vier jaren vervulde hij die betrekking, toen ziekte hem andermaal tot repatrieeren noodzaakte en ditmaal het kiesdistrict Arnhem hem naar de staten-generaal afvaardigde. Van Eees leerde Indie door en door kennen, en omtrent zijne vrijzinnige politieke beginselen heeft men nooit in twijfel verkeerd. Onder liberale en conservatieve regeeringen bleef Van Eees zichzelven gelijk en bewees hij een man van richting en over. tuiging te zijn. In 1861 werd hem als resident van Soerabaija een onderzoek opgedragen naar de oorzaken, die een vijftal jaren te voren geleid hadden tot het ontslag van twee residenten, die zich in Eembang, naar de toenmalige zienswijze der regeering, te veel met den vrijen arbeid be moeid hadden. Eenige jaren later werd hij als regeerings-com- missaris belast met de voorbereiding der reorga nisatie van het binnenlandsch bestuur, en weder een vijftal jaren later dankten de Preanger-re- gentschappen haar volledige reorganisatie aan zijn langdurig en nauwgezet onderzoek. Triëst zonder mij en ik zonder Triest zou kunnen bestaan maar nu kan ik wel, zij heeft mij geleerd wat ik kanDie niet hoóren wil moet voelen. Toen ik in dien laatsten nacht haar briefje op mijn kussen gestoken vond met het vreeselijke woordje: vaarwel! toen begreep ik in die eindelooze, slapelooze uren dat ik niet beter doen kon, dan des morgens zelf te verdwijnen. De wereld moest denken en mijne ouders ook, dat ik bij mijn vrouw was en dat wij dien stap te zamen beraamd hadden. Bij een gewezen schoolkameraad, Gaëtano Pinestre, die uitgestrekte wijngaarden hier op Zanta bezit, zocht en vond ik dit toevluchtsoord en werk ik in zijne groote zaak. Ik kwam tegen den krentenoogst hier naar dit landhuis, en zie nu eens in welk een paradijs ik leef! Hier de zee, ginds de bergen, aan onze voeten een geheel graafschap van wijngaarden en die hemel, die lucht, die geur, welke berg en dal vervult. Hebt gij op al uwe reizen ooit zulk een tooverland gezien? En dit alles kon ik met Candida genietenDat was de geheele helden daad, die zij van mijn geestkracht eischte, dat ik ons in een toestand verplaatste die reeds bij de eerste poging zoo gelukkig uitviel. Maar met goedheid kon ik het niet. Ik kon niets, niet het geringst e, het gemakkelijkste, het eenvoudigste! O hoe moet zij mij veracht hebbenSedert ik hier op dit eiland een man geworden ben zie ik met ontzetting, welk een lafbek ik in Oostenrijk Den roem van populariteit heeft Van Eees zich in Oost-Indië niet kunnen verwerven, maar dien roem jaagde hij ook niet na. Van Eees heeft zich onder alle omstandigheden getoond een man uit éen stuk, een man van zeldzame wilskracht, een man die weet wat hij wil en die er naar streeft te doen wat bij wil en meent in 's lands belang te zijn. Aan de idéé en uitvoering der nieuwe belastin gen, die in Indië zooveel ontevredenheid konden opwekken, had Van Eees een groot en voornaam deel. Men weet dit en Van Epes heeft zich daar door noch populair noch geliefd gemaakt. Maar men weet ook dat Van Eees orde zal weten te brengen in de financieele verhoudingen, dat hij niet zal laveeren, maar recht op zijn doel afgaan, en dat de tijd van praten over Indië plaats zal maken voor een tijd van handelen, zoo de volks vertegenwoordiging nu slechts van haren einstigen zin getuigen wil. 'tZal zijn schuld niet zijn, zoo men hier en in Indië nog over wankelmoedigheid, over traagheid en halfheid in behandeling en af doening van de brandende quaestien blijft klagen. ridderorden. Verlof verleend aan den heer A de Voys, te Parijs, tot het aannemen van het ridderkruis der Christus-orde, hem door den koning van Portugal geschonken. kantonrechters. .Op verzoek eervol ontslag verleend aan m;. W. N. J. van Hengst, als kan tonrechter te Doesborgh. geneeskundige dienst. Bevorderd tot off. van gezondh. le klasse bij de zeemacht de off. van gezondh. 2e klasse G. P. J. Theunissen. consuls. De heer J. Mets, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Antwerpen, is in die hoedanigheid door de Belgische regeering erkend. Toen het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Getselaar onlangs vergaderd was, om uit een tweetal predikanten een keuze te doen ter ver vulling der aldaar bestaande vacature, verklaarde een der leden zich bezwaard te gevoelen om zijn stem uit te brengen. Om den uitslag aan hoogere macht over te laten, wierp hij een cent omhoog en het „kruis of munt" besliste. (Pr. Zw. Ct.) De luit. ter zee 2e kl. J. A. Kloek, dienende aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, wordt met den 20en dezer op nonactiviteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e klasse K. J. Bal. Zr. Ms. linieschip Kortenaer, dat 23 jarêfi als wachtschip te Willemsoord dienst deed, zal 16 April a. buiten dienst gesteld en vervangen worden door Zr. Ms. fregat Adolf van Nassau. De kapitein ter zee K. C. Bunnik zal het nieuwe wachtschip kommandeeren. In de Kotterdamsche opera-crisis heeft weder een geneeskundig consult plaats gehad. Op eene gisteren gehouden vergadering bleek dat in 't geheel voor f 54,000 (netto) coupons genomen zijn. Hierbij komen nog de opbrengsten van galerij en amphitheater, alsmede die van uitvoe ringen buiten Botterdam, terwijl op nog andere bronnen van inkomsten kans schijnt te bestaan. Het geheel is echter te ver van de 110,000, welke de begrooting voor éen jaar vordert, om de zaak te kunnen beginnen. Er is dus besloten de gelegenheid tot inschrij ving nog voor acht dagen open te stellen. Men hoopt dat men in dien tijd zal slagen, daar anders was en hoeveel geduld een vrouw als Candida met mij moet gehad hebben. Ik schaam mij voor mijzelven en zou een mijner handen, een mijner voeten willen geven als ik mijn huwelijk opnieuw kon beginnen, als ik den wind de boodschap kon meegevenCandida, ik heb mÜ gebeterd!" „Gabriël!" riep eensklaps een stem en Adulis viel als Candida in de armen van haar berouw- vollen echtgenoot. XIV. De verbazing ging alle beschrijving te boven, evenals de verwarring. Gabriël dacht dat Mömer van alles afwist en hem zijn vrouw in die ver momming teruggebracht had; en Candida zei precies hetzelfde, daar zij meende dat Mömer die vereeniging met haar man bewerkstelligd had. Maar Mömer kon geen woord uitbrengen en stond als aan den grond genageld. Hij liet een kruis vuur van uitroepen over zich heen gaan, hij hoorde vragen, juichen, schreien van vreugde, snikken; hij zag omhelzen, kussen, blozen en begreep er niets vanmoest dit alles beteekenen dat zijn Adulis eensklaps een vrouw geworden was? En toch! Als een bliksemstraal schoot zijn verschillende leden van het opera-personeel zullen moeten bezwijken voor de aanbiedingen, die hun reeds uit Duitschland worden gedaan. Bij deze gelegenheid bleek tevens datdebruto- ontvangst bij sommige voorstellingen tegenwoor dig soms niet meer dan f 200 bedraagt en dat op iederen veertiendaagschen betaaldag van het personeel eenige duizenden moeten worden bijge past. Op de opvoering van Wagner's Meister sing er, welke weldra moet plaats hebben, is nu de hoop gevestigd om het loopende jaar nog zonder tekort te sluiten. MultatuWs tooneelspel Vorstenschool wordt Vrijdag a. te Botterdam opgevoerd ter benefice van den heer Legras. Mej. Beersmans speelt voor Koningin Louise. Naar wij vernemen is het tooneelgezelschap der heeren Judels en Bouwmeester te Amsterda m dat sedert tal van jaren hier ter stede gunstig bekend staat, voornemens den 24en dezer alhier eene voorstelling te geven, welke als afscheids- voorstelling beschouwd kan worden, daar het gezelschap met ultimo April a. ophoudt te bestaan. Omtrent het programma is ons alleen nog bekend dat een voor- en nastuk gegeven zullen worden, in welke beide de heer N. Judels de hoofdrol zal vervullen. In de openbars zitting van strafzaken ten kan tongerecht te Middelburg van den lleo Maart jl., zijn de navolgende vonnissen gewezen: A. v. d. B., te Middelburg, wegens het wateren elders dan in de daartoe bestemde bakken, ver oordeeld in eene geldboete van f 1 of 1 dag gevangenisstraf. J. de B., G. M. H., H. W. L., J. J. V., J. B. B., J. J. N. en A. A., allen te Middelburg en M. d. N. en K. S., te Arnemuiden, wegens dronken schap, veroordeeld ieder in eene geldboete van 1 of 1 dag gevangenisstraf. A. V. en H. F. S., te Middelburg, wegens het weipen van stinkend vocht, veroordeeld ieder in eene geldboete van 3 of 1 dag gevangenisstraf. L. J. F., te Vlissingen, wegens het maken van nachtgeruchten, veroordeeld in eene geldboete van 5.50 of 2 dagen gevangenisstraf. B. S., te Vlissingen, wegens het wateren buiten de daar geplaatste waterbakken veroordeeld in eene geldboete van f 1 of 1 dag gevangenisstraf. M. E., te Vlissingen, wegens het vervoeren van doove kolen in niet besloten koperen, ijzeren of steenen potten of bussen, veroordeeld in eene geldboete van 3 of 1 dag gevangenisstraf. En allen in de kosten. Vlissingen, 12 Maart. Heden morgen is aan de uitwateringsluis van den watergang alhier opgevischt het in verregaanden staat van ontbin ding verkeerende lijk van den doofstommen jongeling, die in het gasthuis woonde en reeds in het begin der vorige maand, vermoedelijk met schaatsenrijden, onder het ijs is geraakt. Voor eene 4j pet. geldleening der gemeente Leiden, groot 125.000 is ingeschreven tot een bedrag van f 723.750. Aan de Arnhemsche courant wordt gemeld dat dezer dagen in het park van Het Loo, onder een grooten toeloop van belangstellenden, de uitgedrukte kersen- en pruimen-boomgaarden ver kocht zijn, die nog niet lang geleden nieuw waren aangelegd. De verkoop zou hebben plaats gehad, wordt er nog al onbescheiden bijgevoegd, omdat H. M. de koningin te kennen gegeven zou hebben dat zij niet van die vruchten houdt. Eergisteren avond is de jaarlijksche'alge- meene vergadering gehouden van de Kotterdam sche hank. geheele samenzijn met dezen reisgenoot hem door de gedachte en opeens vond hij de verklaring van alles wat hem zoo dikwijls raadselachtig was voorgekomenhoe Adulis zich gedragen had bij het huwelijksvoorstel met juffr. Kreidel en bij het aanbod van den directeur van politie om hem een betrekking te bezorgen, zijn angst voor de quarantaine, zijn onbedrevenheid in het paardrij den, kortom allerlei kleine bijzonderheden. Ja zelfs zijn meesterstuk tegen Sanga en Schules was thans veel natuurlijker als de list eener jonge vrouw, die zoo veel meer ontwikkeld is dan een jongeling van gelijken leeftijd, en paste veel meer bij haar karakter. Nu begonnen de vragen en antwoorden. Eerst vertelde Mömer den jongen Prokter hoe hij aan zijn reisgenoot gekomen was. (Wordt vervólgd.) Bij monde van den heer Hendrik Muller Szn. werd aan de directie en ook aan commissarissen hulde gebracht voor de uitnemend goede uitkoms t, in een jaar van crisis als 1878 verkregen. De aanwezige deelhebbers bezegelden die dankbe tuiging door toejuiching. Het dividend is 6 pet. of f 15 per volgestort aandeel. Uit de Veenkoloniën (Groningen) wordt aan het Handelsblad gemeld dat met den achteruitgang der buitenlandsehe scheepvaart het einde nog niet gekomen schijnt te zijn. Niet alleen dat de vrachtvaart ook verleden jaar onvoordeelig is geweest, dat vele kapiteins op dit oogenblik nog niet weten of ze al of niet naar zee zullen gaan, dat op de werven geene of zeer weinige zeeschepen meer worden gebouwd, en dat werven hier en daar geheel worden opgeruimd, maar thans loopen er nog vele stuurlieden en matrozen rond zonder bestemmingomdat zij geen plaatsen kunnen vinden. Mej. A. H. Jacobs, die voor eenige dagen in de geneeskunde is gepromoveerd, zal naar Londen vertrekken, om de hospitalentebezoeken en zich daarna te Amsterdam vestigen als arts, bijzonder voor de behandeling van vrouwen en kinderen. Voor rekening van de Nederl.-Indische re geering zijn van Amsterdam naar Nieuwediep vervoerd honderd vaatjes rijksdaalders, elk in houdende 8000 stuks of te zamen f 2,000,000, die met de eerste gelegenheid naar Indië verscheept zullen worden. Eeeds sedert geruimen tijd ligt een belangrijke hoeveelheid 2 centsstukken in de kelders van de bank. In het koninklijk paleis te Amsterdam heb ben voor 's konings komst in de hoofdstad groote verfraaiingen plaats gehad. Allerwege zijn in de zalen de tapijten vervan gen of vernieuwd of verschillende nieuwe meubelen geplaatst. In de Van Speykzaal is een schoone lichtkroon gehangen van buitengewonen omvang, uit koper bestaande, dat door middel van gal- vanoplastiek met wit metaal is gedekt. Ook de troonzaal is van nieuwe lichtkronen voorzien} waarvan de hoofdkroon met koninklijke insigniën prijkt, terwijl de kristal-versiering dezer orna menten bijzonder luisterijk is. De vertrekken der koningin prijken met het koninklijke salon-ameublement van ingelegd hout in oud-Hollandschen stijl, dat door Z. M. op de Parijsche wereldtentoonstelling ingezonden was. Het oude klavier, waarop koningin Hortense haar Partant pour la Syrië componeerde, dat koningin Sophia in dat salon weder had laten plaatsen, zoodra zij vernomen had dat dit oude stuk nog bestond, is weder van daar verwijderd en die plaats ingenomen door een salontafel van hout mozaïek. De kleur van dit salonvertrek is donkerblauw, terwijl de wanden en de meubelen van de bij zondere vertrekken der koningin, daarnevens gelegen, overtrokken zijn met gele zijde. Overigens zijn alle vertrekken der koningin opnieuw geschilderd in dof wit met goud, en geplafoneerd. De vertrekken van den prins van Oranje zijn nieuw gemeubeld. Stoelen en gordijnen zijn daar van lichtkleurige brocatelzijde. De ingang aan de Damzijde van het paleis is van een mozaïekvloer voorzien, de verlichting, voor zooverre die niet met waslicht plaats heeft, is in het gansche paleis hernieuwd, en overigens is het geheele gebouw opnieuw geschilderd. (N. v. d. D De Fransche republiek zal den prins van Wales, die eerevoorzitter van de Engelsche com missie voor de tentoonstelling en zelf een der grootste exposanten was, een eetservies aanbieden in Sèvres-porselein, waarvan bij zijn bezoek in Parijs Zondag de modellen door den prins bezich tigd zijn. Naar den maatstaf der laatste maanden ge rekend kan men onderstellen, dat dit jaar uit Amerika in Engeland niet minder dan drie mil- lioen varkens zullen worden ingevoerd. Toch eet men in Engeland nooit Amerikaansch spek doch de kosmopolitische varkens worden gesneden tot „Iersch spek", „Cumberland sneedjes," „Bel- faster ham" of andere van ouds bekende goede merken. Onder het hoofd „schrijfbehoeften enz." voor de kamerleden te Washington waren in het vorig jaar o. a. door de heeren op staatskosten aange schaft een scheermes, een aanzetriem, een nagel borstel, vier tooneelkijkers, een paar halters, een tekstboekje voor de opera, een bundel godsdien stige gezangen, een exemplaar van den bijbel voor kooplieden en een familiebijbel. binnenland. 's Clravenliage. Herbenoemd als directeur van het vrij handels-entrepot te Middelburg de heer J. Lutejjn. buitenland. Petersburg. Uit Taschkend wordt gemeld dat Jakoub K.han den troon van Afghanistan bestegen beeft.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2