"BUITENLAND. Telegraphische berichten. Récl ames. L e e t ij d i n g e n. Handelsberichten. Benoemingen en besluiten. u n o b,i w ij s. Marine en leger. Kunst nieuws. Rechtszaken. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz, Ifrjjzenvan Effecten, stellingen spot de recensent met deze woorden Hpt boekje eindigt, naar de gewoonte van proef schriften op het vaste land, met een aantal stellingen, welke wij onderstellen dat de heer van der Veen gereed was alle of althans sommige, te verdedigen Zij strekken zich uit over een aantal onderwerpen, a. o. de verdediging van Hugo de Groot tegen een Duitscher van onzen tijd, de wenschelijkbeid van de afschaffing van den zeepaccijns, verschillende vragen van Neder- landsch staatsrecht en eene critiek van een advies van Scaevola in de Pandecten." De redactie der Haarlemsche courant zal mis schien wel aan ons verzoek willen voldoen, om eene kleine vergissing in haar overzicht van onze opstellen over de belasting-ontwerpen (Af. Ct. van 3 en 4 dezer) te herstellen. Wij hebben namelijk deredenen, waarom de minister van financien de particuliere schuldvorderingen onbelast laat, niet ongerijmd, maar onjuist genoemd. De fout beteekent niet veelmisschien is zij slechts een drukfout. Maar daar een groot aantal personen onze dagblad-litteratuur slechts volgen in de pers-overzichten van de Opregte komen wij daarin niet gaarne anders voor dan wij zijn. Naar men verneemt, heeft een groot gedeelte van het personeel der hofhouding van wijlen Z. K. H. prins Hendrik aanzegging ontvangen, dat het niet langer dan tot 1 Augustus dezes jaars bij de prinses-weduwe in dienst gehouden zal worden. (Fad). HH. MM. de koning en de koningin zullen waar schijnlijk in het laatst van April gevolg geven aan hun voornemen om de hoofdstad te bezoeken. (Hbl.y Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neaerlandsch-Indië, door middel van het stoomschip Drenthe, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 12 Maart aanstaande is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal naarPadang verzonden- De gedrukte stukken en monsters van koop waren behooren uiterlijk in den avond van den 11™ Maart, en de brieven den volgenden dag, des morgens vóór 10 uren, te Rotterdam aangekomen te zijn. Amsterdam, 8 Maart. Een bediende van den Duitschen consul alhier is gevangen genomen, beschuldigd van f 15000 ten nadeele van zijn meester ontvreemd te hebben. Geruimen tijd maakte hij des nachts in de pestholen van den Nes goede sier, hetgeen aan de politie argwaan gaf en hem, benevens drie zijner vrienden, alle van hetzelfde allooi deed arresteeren. Te Rotterdam werd gisteren een vergadering gehouden van leden der Vereeniging tot besi herminq van dieren. De voorzitter van het voorloopig bestuur deelde mede, dat 580 stadgenooten zich hebben aangemeld om lid te worden en voor circa f 700 aan jaarlijksche contributie geteekend hebben. De ontwerp-statuten werden goedgekeurd'. De voorzitter deelde mede, dat de vereeniging de verordening op de dierenmishandeling heeft laten drukken en aanplakken op verschillende punten der stad, aan de brugwachtershuisjes en, door bemiddeling van den hoofdcommissaris van politie, in de stallen van sleepers enz. Bij de rondvraag werden door een der leden eeuige ergerlijke staaltjes van ruwheid bij het vervoer van dieren medegedeeld en wees het bestuurslid Dunlop op de reeds merkbare gunstige resultaten van de nieuwe verordening. kantonrechters. Op verzoek aan mr. W. J. L. de la Fontaine Schluiter eervol ontslag verleend als kantonrechter te Zutfen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Druten T. E. W. Gefken, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Drtumel. zeemacht. Op verzoek eervol uit den zee dienst ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse A. E. J. W. Juta, dienende aan boord van Zr. M". schroefstoomschip Arubagestationeerd te Para maribo, met den datum waarop in zijne vervan ging zal zijn voorzien. leger. Op verzoek is de luitenant-generaal G. P. de Neve, kommandant van het leger in Nederlandsch-In Uë, op het door hem gedaan verzoek, met ingang van den dag in de maand April aanstaande, waarop hij zijne voormelde betrekking zal nederleggen, op de meest eervolle wijze uit 's lands dienst ontslagen, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen, en met behoud van aanspraak op pensioen. Benoemd tot luitenant-generaal en tot kom mandant van het leger en chef van het departe ment van oorlog in Nederlandsch Indië, de gene- raal-majoor bij het leger in Ned-Indië G. Bou- meester; een en ander met ingang van den dag in de maand April aanstaande, waarop de luit.-gen. G. P. de Neve het bevel over het gemeld leger zal nederleggen. Op verzoek is de generaal-majoor van het leger in Nederlandsch-Indië G. B. T. Wiggers van Kerchem, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen. Ter voorziening in de twee vacatures die in den rang van generaal-majoor bij het leger in Ned.-Indië zullen ontstaan, zijn benoemd tot generaal-majoor: de kolonel der genie K. L Pfeiffer en de kolonel der infanterie J. W. Auffmortb, beiden van het voormelde leger. (Deze benoe mingen reeds gisteren onder tel. ber. gemeld). De hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Brielle, die met Sept. a. ter vervanging van het gymnasium aldaar zal geopend worden, zal voorloopig in een door de gemeente gehuurd particulier huis gehouden worden. Op de plaats waar nu de kosteloozeschool staat, zal intusschen een H. B. S. gebouwd worden. Op aanstaande Zaterdag zal de eerste promo tie eener vrouw in ons land plaats hebben aan de rijksuniversiteit te Groningen, alwaar Mej. A. H. Jacobs, arts, haar proefschrift zal verde digen ter verkrijging van graad van doctor in de geneeskunde. Het proefschrift is opgedragen aan prinses Hendrik der Nederlanden. -i De kapitein ter zee W. H. F. van Oordt, is met den 15™ April aanstaande, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en wordt vervangen door den kapitein ter zee H. C. Bunnik. De officier van administratie 3° kl. F.H.M. Rant wordt met den 11™ dezer geplaatst in de rol van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord. De minister van koloniën breDgt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2" klasse wenschen te worden aangenomen, Het getal der als zoodanig te plaatsen jonge lingen zal zich tot veertig bepalen. De voorwaarden zijn opgenomen in de St.Ct. van heden. Men meldt ons, dat de rederijkerskamer Aurora uit Goes, op Zondag den 16™ dezer, voor de vereeniging Ui( het volkvoor het volk alhier zal optreden, met de opvoering van een drietal tooneelstukjes, in de Schuttershofzaal. Op het programma komen voorDe werkmanvertaling van den heer Wertheimen Gerard Keller's blijspel De dochter van den barbier, met de op voering van welk laatste stukje die rederijkers kamer reeds veel lof heeft ingeoogst bij eene onlangs te Breda gegeven voordracht ten voor- deele der Dorcas-vereeniging aldaar. de rechtbank de uitspraak in het geding tegen De Wit en Ledeboer bepaald op den I5ea dezer. 's Gravenhage. Op verzoek eervol ontsla gen als griffier bij 't kantongerecht te Tholen mr. J. F. M. Prijn. In een zeer uitvoerig requisitoir heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. A. Telders, het door de beklaagden D. P. C. Ledeboer en C. A. A. Dudok de Wit begane misdrijf gequahficeerd als bedriegelijke oplichting, zijnde door hen door bedriegelijke middelen (verval- sehing van monsters suiker) de hoop opgewekt op een beteren uitslag van zaken. Art. 405 van het wetboek van strafrecht is hier toepasselijk. Hij eischte derhalve 5 jaren gevangenisstraf en f 1500 boete. Naar wij vernemen zijn heden een zestal personen te Domburg, ter zake van de op het laatst van December 1878 aldaar voorgevallen ongeregeldheden, gedagvaard om den 28en dezer voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht te Terwijl heden morgen een werkman, W. C., genaamd, bezig was met het opdragen van goe deren op de stoomboot de Arend, liggende in de kade alhier, gleed hij op de loopplank uit, met het ongelukkig gevolg dat een zijner dijbeenenis gebroken of ontzet. Nadat door den heer Ha ringman de eerste geneeskundige hulp was ver leend, is de gewonde naar het gasthuis overge bracht. De heer K. Fehr, brievengaarder te Kloetingen heeft, na gedurende 27 jaren, eerst als bestelhuis houder en daarna in zijne tegenwoordige betrek king, bij de posterijen in dienst te zijn geweest, tegen primo April eervol ontslag verzocht ea ook verkregen. Aan de Vondel-commissie werd eergisteren te Amsterdam een diner aangeboden door den heer De Jonge van Ellemeet, den ontwerper (op het letterkundig coDgres) van de Vondel-vie ring op 5 Febr. Bij dat diner waren ook de dames Kleine en De Groot die met haar talent die vieriug hebben opgeluisterd, uitgenoodigd. 7 Mrt. 's av. 11 u. 36 gr. 8 's morg. 8 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 49 gr. av. 6 u. 45 gr. binnenland. Amsterdam. Na gehouden duplieken heeft buitenland. Stapels. Passanante, de dader van den moord aanslag op den koning, is ter dood veroordeeld. Petersburg. Generaal Loris Melikoff ver klaart dat de pest-epidemie overwonnen is. Beriiju. Tengevolge van een val op den parketvloer heeft de keizer zich aan de rechter heup gekneusd; hij heeft echter heden zijne ge wone werkzaamheden hervat. Het nieuwe Spaansche ministerie is gevormd onder voorzitting van Martinez Campos, den pas uit Cuba teruggekeerden generaal, die dit eiland tot eene tijdelijke rust heeft gebracht. Zijn ver blijf op Cuba en de aldaar verkregen ondervin ding heeft hem de overtuiging geschonken, dat deze „parel der Autillen" krachtige hulp en onder steuning noodig heeft van het moederland, wil het eiland rustig en vreedzaam blijven; De jaren lange burgeroorlog, en het alleen in het belang van het moederland Ingerichte belastingstelsel hebben het rijke eiland uitgeput, en het is niet te verwonderen, dat generaal Martinez Campos den invloed, dien hij heeft verworven door het herstel van den vrede, gebruiken wil tot het scheppen van voorwaarden, waaronder die vrede duurzaam kan zijn. Hij is teruggekomen met een geheel programma van reorganisatie, dat in enkele dagen eene ministerieele crisis heeft doen ontstaan, welke thans is geëindigd. De nieuwe minister vraagt voor Cuba en Puerto Rico, nu ze erkend zijn als Spaansche provinciën met dezelfde rechten als de provinciën in Europa, vrijstelling van de hooge invoerrechten, welke de suiker,de koffie eu de overige producten dier eilanden treffen bij den invoer ia Spanje. Hij wil volkomen gelijkstelling voor de scheepvaart onder de Spaansche vlag van Cuba naar Europeeseh Spanje, met de voorwaarden die gelden voor de vaart tusschen twee havens van Europeeseh Spanje, Hij heeft ook te kennen gegeven, dat de eerlang af te vaardigen Cubaansche kamer- en senaats leden aan de Cortes wijzigingen zouden voorstellen in de op Cuba geldende tarieven, die voor het oogenblik den handel met de Vereenigde Staten, het aangewezen débouché voor Cuba, drukken. De kolonie wil zich dus emancipeeren van het oude Spaansche koloniale systeem, dat enkel was gegrond op rechtstreeksch voordeel voor het moederland. Om die emancipatie echter vrucht te doen dragen dient, volgens het stelsel van generaal Campos, het moederland een deel der lasten over te nemen, die op het eiland rusten. Cuba heeft 150 millioen piasters (dollars) vlot tende schuld, en de grond is er thans belast met 30 pet. van de zuivere opbrengst. Dat zijn wel sprekende cijfers, en de bewoners van het eiland beweren daaruit, dat niet alleen zuinigheid in dezen staat van zaken orde kan brengen. Zij verlangen de garantie van Spanje om deze vlot tende schuld in vaste schuld te converteeren. Het programma van Martinez Campos eischt dus groote opofferingen van den Spaanschen staat, terwijl, wordt het niet vervuld, wederom een spoe dig uitbarsten van den onafhankelijkheids oorlog in de kolonie is te wachten. De keuze was voor den jongen koning uiterst moeilijk en hij heeft dan ook ongeveer alle invloedrijke personen geraadpleegd van het in staatslieden en partijen zoo rijke Spanje. De lijstjes, die men daarvan ziet, zijn duizelingwekkend, als men bedenkt, dat ieder van die heeren met een verschillend advies kan zijn voor den dag gekomen. Gisteren en eergisteren hebben verschillende groepen der linkerzijde van de Fransche kamer vergaderingen gehouden, waarin eene belangrijke vraag betreffende de partijvorming is ter sprake gekomen. De linkerzijde telt, zooals men weet, vier groepen, van de hoogste banken af geteld aldus el kander opvolgendeuiterste linkerzijde, union répu- blicaine, gauche républicaine en linkercentrum. Tot nu toe konden leden, wier opinie zich op de grenzen van een der groepen bewoog, zich bij meer dan eene partij als lid laten inschrijven en aan de beraadslagingen in twee voorbereidende vergade ringen deelnemen. Deze regeling schijnt in dagen van onzekerheid en weifeling haar nut te hebben gehad en haast onvermijdelijk te zijn geweest. Thans echter, nu hoe langer hoe vaster de over tuiging wordt gevestigd, dat Frankrijk zijn defi nitieven staatsvorm heeft gevonden, meent men, dat deze bij eene strenge opvatting van het begrip politieke partij onzuivere toestand een einde moet nemen. Het linkercentrum besloot gisteren reeds, dat zijne leden bij geeue andere groep mogen zijn ingeschreven, en de andere groepen zullen waarschijnlijk spoedig volgen. Vele leden zullen dus hunne keuze moeten vestigen, zoodat de partijvorming in enkele opzichten eene verandering zal ondergaan, welke men hoopt, dat een flinke, goed georganiseerde regeeringsmeer derheid zal doen ontstaan. Met dat doel voor oogen stelt de Temps voor eene groote republikeinsche partij te vestigen, waaraan de geheele linkerzijde zou kunnen deel" nemen, behalve de uiterste linkerzijde en enkele ultra-conservatieve elementen uit het linkercentrum. Men zou dan eene regeeringspartij hebben en eene kleine oppositie uit de beide uitersten der linkerzijde, die deels nog niet geheel los zijn van het oude, deels zich meer bewegen in eene idealis tische theorieën-politiek dan op practiseh gebied. In ieder geval zal de veranderde toestand, het ophouden van den strijd voor het behoud der republiek, en de aanvang van de organisatie van het verkregene eenige wijziging noodzakelijk maken. Het is te hopen, dat die in ieder geval zoodanig uitvalle, dat er eene flinke en stand vastige regeeringsmeerderheid ontstaan zal. Want geregeerd moet er worden. De parlementaire commissie voor het ontwerp op den leerplicht in Frankrijk heeft de straffen vastgesteld, welke zij zal voorstellen te bepalen op overtreding der wet. Wanneer een kind drie malen binnen 30 dagen zonder wettige reden wegblijft, zal de vader of voogd voor de school commissie worden gedaagd, welke hem zijn plicht onder het oog zal brengen. Verschijnt de vader of voogd niet, dankan eene berisping aan de deur van het raadhuis worden aangeslagen. Bij recidive, als binnen twaalf maanden na de aan maning weder drie niet gewettigde absenties van hetzelfde kind voorkomen, wordt deze openbare berisping verplicht voor de schoolcommissie. Bij tweede recidive worden boeten en gevangenis door den kantonrechter opgelegd. Dat is voor Frankrijks vrienden verkwikkend; zoo maakt men een staat sterk. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) GENT. Oogziekten Dr. VAN DUIJSE Prudens= zoon, Oogmeester, Nederkouter 67 te Gent. Koste looze raadpleging voor ooglijders, Maan- Woens- en Vrijdagen, van 8 tot 10 uren. Viissingen, 8 Maart. Heden morgen aan gekomen het koninkl. Eng. stoomjacht Galathea, bestemd om het gevolg der vorstelijke personen, welke zich hier Maandag morgen op de Victoria and Albert zullen inschepen, over te brengen. Aangekomen Adriana Wïlhelmina, gezagv. Reijnhout, van Engeland. Vertrokken Maria en Antoinettegezagv. Hemmes naar Philadelphia en Minister Fransen van de Putte, gezagv. Osterrath, naar Batavia. Bergen op Zoom, 8 Maart. Boter per stuk, 1.15, per kilo f 0.70. Eieren per 26 ƒ0.95. Amsterdam, 7 Maart. 8 Maart. STA ATS LEEN IN GEN, Vederl. Cert. N. W. Sch. 2* pet. 63) 63£ dito dito dito. 3 76 76 dito dito dito. 4 98 98 België. Certificaten2) Frankrijk. Origin. Inschr. 3 BSongarije. Obl. Goudleen 5 57 57 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk.'Obl. Mei-Nov. 5 531 53f dito Febr.-Aug. 5 53f 54, dito Jan.-Juli.5 54f|- 541 dito April-Oct.541 544 dito dito Goud 4 64} 65 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl.Btl. 1853/1869. 3 49f 49} dito dito 1876. 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815951 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 55f 55j} dito dito 6e 1855. 5 77 77 Obligatiën 18625 83 821 dito 1864 ƒ1000 5 90) 90f dito .1864 1005 87) 87) dito 1877 dito5 86}} 86} dito Oostersche le serie 5 54} 54f dito 1872 gecons. dito. 5 83| 83 dito 1873 gecons. dito. 5 84} 84 dito 1850 !e Leening dito. 4) dito 1860 2° Leuning dito. 4) 824 dito 1875 gecons. dito 4) 75$ 76} Cert. Hope C° 1840 4 dito 2e, 3e 4e Leen. 1842/44. 4 58 - Obligsrtie-Leening 1867/69. 4 74J 74} dito dito 1859 3 60} Cert. van Bank-Assign. 6 38 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 14) 144 dito dito 1876 2 334 33) dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 13$ 13$ dito dito 1876 2 30$ Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 114 11) dito dito 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 6 46 454 Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1876 4) 104 104 dito dito 1871 5 102$ 102) dito dito 1861 6 1034 103) Brazilië. Obl. Londen 1865 5 —- 91f dito Leening 1875 5 864 364 INDTJSTEIEELE EN FINANCIEELS ONDEBNEMINGEN. IVcderl. Afr. Hand.-V. Obl. 5 pet. 100} Ned. Hand.-Maatsch. aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelsb. Aand. 125) Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Obl5 dito gegarand. dito4} Duitschiand. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 1134

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2