Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Landbouw, Rechtszaken. TSmxdj lijk is de opbrengst met zekerheid en juistheid op te geven, dewijl 1° de al of niet vrijgestelde instellingen en goederen priori niet alle juist te onderscheiden zijn, 2° de koop waar de der vaste goederen niet bekend is, 3° het bedrag der bezittingen in effecten ten eenenmale in 't duister ligt." Met deze bekentenis voor oogen, is het bijna onnoodig hier te herhalen wat wij met het oog op de effecten-belasting reeds schreven dat het maken van gevolgtrekkingen omtrent hetgeen de schatkist, tengevolge van de invoering dezer belasting in 't vervolg zal kunnen doen of laten, naar onze meening, zoo niet zonder allen vasten grond, dan toch min stens voorbarig geacht moet worden. De Haagsche commissie voor de oprichting van een gedenkteeken voor den volksdichter Van Zeggelen verzoekt ons, aan het bureau van ons blad de gelegenheid open testellen tot het storten van bijdragen voor dat doel. Bij uitzondering willen wij aan dat verzoek wel voldoen, dewijl, indien er op verschillende plaatsen geen verzamelingspunten voor het bijeen brengen der gelden gevormd worden, wij vreezen dat er van het overmaken der afzonderlijke bij dragen niet veel komen zal. Als regel beschou wen wij echter het bewaren en overmaken van gelden, voor andere dan liefdadige doeleinden, als niet behoorende tot den werkkring der toch reeds met arbeid overladene redactiën van dagbladen. Wie dus eene bijdrage, van 25 cent of meer, voor het boven omschreven doel wil afzonderen, vindt daartoe aan ons bureau gelegenheid. Voor het bewaren en overmaken zullen wij zorg dragen. Heden werd in de Militaire Cantine alhier een orgel met 24 airs, waaronder volksliederen en dansmuziek, ontvangen, als een blijk van» waar deering aan die instelling geschonken door ruim zestig ingezetenen dezer stad. De zaak vond haar oorsprong in het bezoek, door velen den 23en Dec. jl. aan de cantine gebracht, toen deze door de commissie van beheer gedurende een avond voor het publiek was opengesteld. De uitnemende inrichting der uitspanningszaal deed, zooals bij de aanbieding van het geschenk werd geschreven, „den wensch ontstaan, om binneu die muren een materieel blijk van waardeering te plaatsen, dat zal blijven getuigen, hoezeer een goed deel van Middelburg's burgerij er prijs op stelt, dat den soldaat binnen de kazerne door zijne aangewezen verzorgers een vroolijk en gezellig tehuis is bereid." 's Gravenpolder6 Maart 1879. Met deelneming vernam men alhier het overlijden van onzen geaehten burgemeester, den heer C. P. Lenshoek van Zwake, sinds eenige maanden te Middelburg verblijf houdende. De gemeente verloor in hem een ijverigen voor stander van hare belangen. Vooral het onder wijs ging hem zeer ter hartemenige raadsver gadering kan daarvan getuigen. Zijne vriende lijkheid en humaniteit is ook menigwerf den leden van het Zuid-Bevelandsche onderwijzers gezelschap gebleken, wanneer zij na den afloop der jaarlijksche algemeene vergadering op zijn prachtige buitenplaats werden genoodigd. Door zijne krachtige volhardende pogingen werd het vorige jaar het koninklijk besluit ver kregen, waarbij het onderhoud van den 'sGra- venpolderschen straatweg van onze gemeente bij de provincie werd overgebracht. Alleen hierdoor reeds zou zijn bestuur hier bij allen in dankbare herinnering blijven. De gezondheidstoestand van den heer Van den Berch van Heemstede, lid der tweede kamer voor Leiden, laat volgens de Standaard veel te wen- B—MIWimilBII III'II II'I I lil,11 I I I ,1 „Dat is waar, wij proponeerden u vijf en zeven tig procent. Dat wilde de koopman niet nu moet de gifmenger het volle bedrag betalen." „Ik zal het doen" steunde Sanga. Mömer ging voort. „Mijnheer de directeur van politie, welke som vindt gij dat Sanga aan een liefdadigheidsgesticht te Odessa moet betalen, als boete voor een voorgenomen sluipmoord „Honderd duizend roebels," antwoordde Po go witsch. „Heb medelijden! ik word doodarm!" jammerde Sanga. „Moge de bedelstaf u op een beteren weg brengen," was het antwoord. „Vijftig." „Hier wordt niet afgedongen. Honderd duizend of SiberiëUw firma berust op onrechtmatig verkregen goed, voor den dag er mede Zij gaven hem twee kasbrieven om te teekenen en hij deed het. „Het is goed" zei Pogowitsch „voor het incasseeren zal ik zelf zorgen." Meer dood dan levend wandelde Sanga naar huis. In de Rue Richelieu wachtte Schules hem op. „Nu hoe is het gegaan?" riep deze hem gretig toe. „Verwenschte domkopriep Sanga en gaf hem een vuistslag in het aangezicht waardoor zijn neus aan bloed sprong. schen over. Sinds eenigen tijd ongesteld, is nu bij hem eene verzwakking van krachtèn ingetre den, die zijne vrienden met zorg vervult. In de zitting van den Amsterdamschen gemeen teraad van gisteren deelde de voorzitter o. a. mede, dat de Buitenkant, van de Haringpakkerij tot de Schippersgracht, zal genoemd worden Prins Hendrik-kade. Zoowel Z. M. de koning als de prinses-weduwe hebben hunne ingenomenheid met deze hulde aan 's prinsen nagedachtenis be tuigd. Gedurende de week van 27 Feb. tot en met 5 Maart zijn te Vlissingen aangekomen met 'de stoomschepen van de maatschappij Zeeland 218 en vertrokken van daar naar Engeland 300 pas sagiers. Mochtenzooals sommige bladen het doen voorkomental van kapitalisten het land willen verlaten na de invoering der effecten-be lasting, die 1 per mille zal bedragen, dan zullen zij zeker niet naar Zixrich trekken, waar het belastingstelsel, bij het onze vergeleken, nog heel wat zwaarder moet drukken. In de Economist van Februari geeft de heer D. Hartevelt eenige belangrijke mededeelingen over het belastingstelsel in Zwitserland. Een briefsehrijver uit Zixrich meldde hem o. a, het volgende „Tegenwoordig betaalt men 4§ per mille van de waarde van het vermogen aan het kanton en 5) per mille aan de stad Zürich. In andere ge meenten van het kanton is de belasting nog aanmerkelijk hooger. Ik betaal dus 10 per mille of een percent. Mijn land brengt op 2 a 2j percent. Voor het overige is mijn kapitaal belegd in fondsen van verschillende landen, de zekerste die ik maar kan vinden. Over het geheel, of liever gemiddeld, kan ik niet meer dan 4 percent 'sjaars van mijn kapitaal maken. Alzoo gaat éen vierde van mijn inkomen aan directe be lasting. (Vad.) Den 26en Februari 1879 heeft te Parijs de uit wisseling plaats gehad der Nederlandsche en Fransche akten van bekrachtiging der internatio nale postovereenkomsten, aldaar den lea en 4en Juni 1878 gesloten. Den 6en Maart 1879 heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Spanje tot wederkeerige uitlevering van misda digers. St.-Ct Van 26 Januari tot 22 Februari 1879 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door long ziekte aangetast: in Gelderland 2, in Zuid-Holland 13, Noord-Holland 1, te zamen 16 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 16 runderen door die ziekte aangetast. 'De Staats-Courant is begonnen uittreksels uit de statistiek der bevolking van het rijk in 1878 op te nemen, zooals die gedeeltelijk op de pro vinciale bureaus, gedeeltelijk bij het departement van binnenlandsche zaken bewerkt wordt. Ze betreffen alleen de toeneming of vermindering der bevolking. In het nommer van heden is de provincie Drenthe opgenomen. De Staatscourant bevat een staat van nalaten schappen, afkomstig van manschappen der land macht in Ned. Indië welke opgevraagd en ont vangen kunnen worden aan het ministerie van koloniën, na voorafgegaan bericht van de Indische regeering. Uit Zeeland komen daarop voor W. Ducardus kanonnier geboren te Vlissingen, overleden 18 Mei 1875, bedrag 2.63D. v. d. Linden, kanonnier, geb. te Sas van Gent, overl. 17 Aug. 1875, f 6.65; A. Vereeke, kanonnier, XI. „Het schip doorklieft de baren." Wederom werd het anker gelicht en onze reizigers stevenden naar zee. Adulis zat met den rug naar den boeg en zag naar Odessa. „Van de zeezijde gezien is het een schoofie stad" sprak hij tot Mömer. „Zij staat daar als op een plateau, boven dien stijlen oeverrandmen vermoedt hier niets van de steppe die er achter ligt en in al hare lange, rechte straten te zien is. Ach die straten zijn al te breed! De smalle trottoirs, die met zooveel kosten van Malta aan gevoerd zijn, helpen niets om het stof te bestrijden en zij beschutten de boomen ook niet tegen wind en zon. Om die straten te vullen zou een Pa- rijsche bevolking noodig zijn. Richelieu moet een groot man geweest zijn. Ik houd van zulke menschen. Was hij getrouwd?" „Dat weet ik niet." „Dat is schande! Men moest de biographie van dien man te Odessa aan alle hoeken van de straten aanplakken. Dat is in Venetië heel anders. Daar kent ieder pakjesdrager de namen van Morosini, Mocenigo, Ziani, Dandolo. De straat jongens kennen de geheele geschiedenis van Venetië van buiten. Ach dat zijn eerst menschen 1 Die hebben hun vaderland lief en ik verzeker u, de nederigste man wordt een koning, als hij iets groots lief heeft." geb. te Goes, overl. 14 Oct. 1875, f 6.50F. Bron, soldaat, geb. te Breskens, overl. 18 April 1875, 51.21. Voorts bevat de Staatscourant staten van nala tenschappen, afkomstig van particulieren, overleden in Ned.-Indië, wier geboorteplaatsen of familie betrekkingen onbekend zijn. De volgende nala tenschappen zijn op te vragen bij de weeskamer te BataviaPaulina Dedier, weduwe van A. P. Brugman7 Juli 1875 te Batavia overleden, bedrag f 2648.92 JGerrit Lang, gepensioneerd klerk, 24 Dec. 1874 te Batavia overleden, bedrag 649.83; Jan van den Bos, timmerman op het stoomschip Baron Mackay, 24 April 1876 te Batavia overleden, bedrag f 493.45. Bij de weeskamer te Soerabaija: J. E. F. Brandes, particulier, 13 April 1875 te Bangkallan (Madura) overleden, bedrag 486.72. De overige nalaten schappen zijn minder dan f 100. ministerieele departementen. Eervol Ontslag verleend als commies bij het departement van justitie, aan J. J. Leijendekker, op zijn daartoe gedaan verzoek. burgemeesters. Eervol ontslag verleend aan O. A. G. Walland, op zijn verzoek, als burge meester van IJsselstein. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Peize c. Jr H. Atzema Az., thans ontvanger te Vries e. a Benoemd tot controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Weesp, B. H. J. F- Endtz, thans controleur te Meppel. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen: te Vollenhove c. a., B. Ribbink, thans ontvanger derzelfde middelen te Beilen c. a. te Beilen c. a., R. U. Mesdag, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, werkzaam in de inspec tie Rotterdam. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Millingen, E. Ham stra, thans surnumerair bij de administratie, werkzaam in de inspectie Rotterdam. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Gronsveld c. a., J. Tulkens, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Eysden-Station c. a.der directe belastingen, invoerrechten èn accijnsen te Eysden- Station c. D. Schindler, thans surnumerair bij de administratie der gemelde middelen, werkzaam in de inspectie Rotterdam. Benoemd tot ontvanger te Kerkrade, E. J. J. V. Genet, thans surnumerair bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie Rotterdam. registratie. Benoemd tot ontvanger der re gistratie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Utrecht, jhr. J. A. Wichers, thans ontvanger der registratie en do meinen te Eist. Tot hoogleeraar in de ontleedkunde aan de universiteit te Amsterdam is door den gemeen teraad benoemd dr. Max Fürbringer, thans bui tengewoon hoogleeraar te Heideiberg, met alge meene stemmen. Tot voorlezer en voorzanger in de Koorkerk alhier is benoemd (in plaats van wijlen den heer Van Velthoven) door den kerkeraad der Ned. Herv, gemeente, de heer J. C. van Vlaanderen te Middelburg. „Nu, nu! Dweep maar niet te veel met uw groot Italiaansch vaderland!" sprak Mömer half lachend half dreigend tot den kleinen samen zweerder. Adulis antwoordde niet. Hij staarde droomerig naar Odessa, totdat de hoog gelegen stad al lager en lager op de golven neerzonk en ten laatste geheel verdween. Mömer sloeg hem even aandachtig gade als hij de stad en na eenigen tijd legde hij zijn hand op den schouder van den jongeling en zei: „Gij hebt in die stad iets groots volbracht! Gij zegt thans het belangrijkste tooneel uws levens vaar wel." Maar met een smeekenden blik stuitte Adulis deze vleierij, die hem verlegen maakte. Mömer begreep hem en begon van iets anders te spreken. „Wij moeten nu denken aan het geen vóór ons ligt, mijn vriendGinds wacht ons Konstantinopel, met den Gouden Hoorn, sedert drieduizend jaar de beroemdste landstreek van Europa en Azië. Daar zullen we een paar dagen ons hart aan ophalen. „Neen, neen, spreek mij niet van Turkije!" riep Adulis levendig uit. „Dan zouden we in de Christenhavens quarantaine moeten houden en daar ben ik niets op gesteld." {Wordt vervolgd.) De minister van oorlog heeft, met intrekking der resolutie van 27 Dec. 1861, bepaald dat de kommandeerende officieren der korpsen zich voortaan gemachtigd kunnen houden om namens den minister toestemming tot het aangaan van een huwelijk te verleenen aan ieder verlofganger van de militie te land, die zijn eerste dienstjaar heeft volbracht, gerekend van den dag zijner inlijving, mits vooraf aan den chef van het korps worde overgelegd eene schriftelijke verklaring waaruit blijkt, dat, bij eventueele opkomst onder de wapenen van den verlofganger, in het onder houd van het door dezen achter te laten gezin, zonder zorg van rijkswege, naar behooren zal kunnen worden voorzien. Het huwelijk zal den verlofganger niet kunnen ontheffen van het ver vullen van eenige verplichting ten aanzien der nationale militie. Op 1 Maart jl. is in werking getreden eene nieuwe regeling van het aantal militairen beneden den rang van officier, die bij de korpsen gehuwd mogen zijn. In het algemeen zal de vergunning tot huwen slechts worden verleend, wanneer de militair de gevraagde gunst ten volle verdient en de aanstaande echtgenoot van een onbesproken gedrag is. De verkoop van sterken drank door de vrouwen of door de met hen inwonende betrekkingen van militairen is verboden. De gehuwde militairen kunnen, onverminderd vrije geneeskundige behandeling voor hen en hun gezinaanspraak doen gelden op behoorlijke huisvesting in of buiten de kazerne, een tweemans- nachtleger en vervoer v aa hun meubilaire goederen bij verandering van standplaats. Op de gisteren gehouden vergadering der Haagsche afdeeling van de Eollandsche Maat schappij van Landbouw werden door den heer dr. L. Mulder eenige belangrijke mededeelingén gedaan over Hollandsche en Deensehe boter, die toegelicht werden met monsters van de tentoon stelling te Philadelphia. Daarin wees spreker er op, dat het in den laatsten tijd gewoonte was geworden op de Hollandsche boter te smalen. Uit dien hoofde had hij Hollandsche en Deensehe boter, in Philadelphia tentoongesteld, in blikken bewaard en dat wel in zijn studeerkamer, waar gerookt en gestookt wordt. Na geruimen tijd aldaar te hebben gestaan, werden de blikken nu geopend en liet hij de boter aan verschillende kenners, in de zaal aanwezig, proeven, waarvan de slotsom was, dat de Hollandsche boter verre de voorkexxr verdiende en de overwinning be haalde. Hij verheugde zich daarover niet alleen in het belang, maar ook voor de eer van het vaderland. Hij zou de blikken nu weder sluiten en ze naar Wageningen zenden, om daar verder te worden onderzocht. Later hoopte hij den uitslag van dat onderzoek aan de vergadering mede te deelen. Heden stond voor de arrondisaements-rechtbank alhier terecht D. H., oud 19 jaren, wonende bij zijne ouders te Heinkenszand en beklaagd van op den 15 Febr. jl. zijne bejaarde ouders te heb ben mishandeld. Uit de verklaringen van de gehoorde getuigen en uit dè bekentenis van den beklaagde bleek dat hij meermalen ruzie had met zijn broeders, dat dit op 15 Feb. weder voorviel en dat hij, toen zijn vader hem wilde verwijderen, dezen en ook zijne moeder in de borst gegrepen en tegen den wand heeft geduwd, terwijl hij later eene glasruit heeft ingeslagen. Het openbaar ministerie requireerde schuldig verklaring van den beklaagde aan gewelddadige wederspannigheid jegens zijne ouders en aan het verbreken van afsluiting, en eischte uit dien hoofde veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 21 dagen, eene geldboete van 8 en in de kosten. De rechtbank zal heden over 8 dagen in deze zaak uitspraak doen. De belasting op de honden bracht te Arn hem in 1876 f 4000 op en wordt over 1879 slechts op 1800 geraamd. Het aantal aangegeven hon den daalde dan ook van 1275 tot 684. De heerlijkheid de Eeze onder de gemeente Steenwijkerwold, groot ruim 700 bunders,! be hoorende in eigendom aan de erven Van Rechte- ren Limpurg, zal weldra in het openbaar verkocht worden. De vroegere eigenaars waren indertijd machtige edelen, van wier burcht een klein over blijfsel, thans tot woning van den rentmeester dienende, nog is te zien. Later behoorden deze uitgestrekte bezittingen aan de Raesfelds en de Van Rechterens. Den 3e" Mei 1779 werd te Groningen eene vereeniging, een „compact"van barbiers opge richt. Zij heeft de stormen van den tijd door staan en leeft en bloeit tot den huidigen dag. Het is eene niet alleen door haren leeftijd merk waardige vereeniging; zij is ook in den oudea

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2