Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en ieger. Kunst nieuws. Tümfijtett. (ff. D.) Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Staten-Generaal. Koningin Emma, in stormweder onder zeil, ver sierd met de wapens van Oranje-Nassau en Wal» deck-Pyrmont, door een marinier en een matroos bewaakt, een en ander gemaakt van z i 1 v e r. Toonbeeld van goeden smaak lijkt dit cadeau, naar de beschrijving, niet. De bijvoeging dat de zilveren zee „zeer natuurlijk is voorgesteld", doet denken aan de bekende scheepjes onder glazen kasten, die men opwindt en die, met of zonder muziek, mede „zeer natuurlijk", woedende baren van bordpapier of papier macht doorklieven. Den 5™ Maart jl. heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener nieuwe postconventie tusschen Neder land en België. Kaarttelegrammen worden, te rekenen van 1° April a., in het verkeer met Oostenrijk-Hongarije niet meer toegelaten. Vlissingen, 6 Maart. Door het strijkorkest van het stafmuziekkorps van het 36 regiment infanterie, onder directie van den heer N. A. Bouman, van Bergen op Zoom, is gisteren avond een concert gegeven, dat niet vele toehoorders gelokt had. De nommers van het programma werden verdienstelijk uitgevoerd; terwijl de solo- clarinettist, de heer Stoetzer, dien wij reeds van vroeger kenden, het succes verwierf dat zijn goed spel verdiende. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, ter standplaata de gemeente Leiden, P. J. Broekhoff, thans notaris te Haarlemmermeer. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Aardenburg, P. L. Reepmaker. militieraden. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan jhr. G. A. van Nispen, als voorzitter van den militieraad in het Is militiedistriet van Gelderland, en bij dien militieraad, voor de lich ting der nationale militie van het jaar 1879, benoemd tot voorzitter L. J. N. van Essen, lid der provinciale staten, thans plaatsvervangend voorzitter, en tot zijn plaatsvervanger M. J. Ver- steegh, lid der provinciale staten. polderbesturen. Ingetrokken de benoeming van P. Zegers, tot gezworen van den polder van Lijnden, provincie Zeeland. Benoemd in het bestuur van het waterschap voor het beheer en onderhoud van den Nol tus schen den Koude- en Lovenpolder, tot voorzitter P. Scheele, en tot leden L. W. de Jonge en J. de Kraker Jz.tot dijkgraaf van den polder Nieuw Noord-Beveland, mr. L. A. Bij ban; tot gezworen van den polder Westkerke, G. de Ja ger; tot dijkgraaf van den Schorer-polder, T. J. Voorbeytel. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den bij het leger in Ned. Indie dienenden fuselier B. of H. B. Damm, tot het dragen der Duitsche herinneringsmedaille voor den veldtocht tegen Frankrijk ia 1870/71. Aangenomen het beroep naar de N. H. ge meente te Kethel, door den heer J. van den Ber gen pred. te Oostkapelle. Door den kerkeraad der Nederduitsch He1': vormde gemeente te Vlissingen, is tot leeraar beroepen de heer J. Kuijlman, predikant te Prinsenhage. De luit. ter zee le kl. Z. J. Cambier, wordt met 1 April a. tijdelijk als le officier geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaer. „Mijn compagnon zal u gisteren gezegd heb ben „Ach God, ik weet er niets meer van," viel Adulis hem in de rede. „Zeg het mij nog maar eens. Gisteren. Gisterenik was zoo in de war gisteren." „Dat merkte mijnheer Schules. Gij zult er ook wel van geschrikt zijn te vernemen dat er hier in Odessa raenschen zijn, die in uwen mijnheer Mömer een weggeloopen galeiboef herkend hebben, iemand die twee vrouwen vergiftigd heeft, die in Nieuw Orleans iemand heeft doodgeschoten, die jaren lang het ijverigste lid van een gauwdieven bende tot verspreiding van valsche Engelsche banknoten geweest is, een man tegen wien bijna in alle talen der wereld steekbrieven uitgevaar digd zijn, een man die voor tallooze misdrijven de galg verdiend heeft en die bij ongeluk aan de galeien terecht kwam, waaraan hij ook weer met de list en geslepenheid van een roofdier heeft weten te ontkomen." „Gij doet mij ontstellen!" riep Adulis. „Maar waarom moeten wij hem vergiftigen Dien man leveren wij eenvoudig uit aan de politie." „En gij dan?" grijnsde Sanga, met bevende lippen. „Ik, ik weet van niets, ik ben onschuldig." „Hoho!" riep de Italiaan spottend. „Zoo ont komt gij ons niet. Geen komediespel jonge heer! Dat zal een aardig onschuldje zijn, de geheim- Een muzikaal genot van zeer zuiver gehalte werd ons gisteren avond geschonken door de uit voering, welke de heeren G. H. G. von Briieken Fock (piano), G. Veerman (viool) S. van Adelberg (alt) en G. Völlmar (violoncel) in de concertzaal alhier gegeven hebben. De duo's, trio's en quartetten, welke voorgedragen werden, droegen het kenmerk van de degelijke studie en de warme liefde tot de kunst, door welke het streven van alle ern stige kunstenaars zich onderscheidt, en van de zucht, het hoogste doelwit van den waren artist, om in de bedoelingen van meesters als Beethoven, Schumann, Max Bruch, Leciair, Cho pin enz. geheel door te dringen en die op hunner waardige wijze te vertolken. De heer Von Brücken Fock, als stadgenoot en voor de eerste maal in 't publiek optredende, met meer dan gewone sympathie begroet, bracht eene eigen compositie, zijn 3e opus, ten gehoore, zijnde eene sonate in drie afdeelingenAllegro assai, moderato Adagio soslenuto en Allegro non troppo. Een oordeel over dit vrij omvangrijke werk zal men, na eene eerste auditie, van ons niet verwachten. Op het publiek maakte het geen buitengewonen indruk. Onmiddelijk na een,, zoo zielvol en dankbaar werk als Beethovens serenade, op. 8, met eene onbekende piano-com positie op te treden, was misschien ook wat te veel gewaagd. In dit werk zoowel als in zijn mede-spel in de andere nummers deed de heer Fock zich echter kennen als pianist van meer dan alledaagschen aanleg en geoefendheid. Deze geven hem, op de niet gemakkelijke loopbaan die hij gekozen heeft, recht tot schoone verwachtingen, welke eer be loven te doen aan zijn naam, die in onze dilet tanten-wereld reeds nu, door de compositien van een zijner broeders, met onderscheiding bekend geworden is. Eene dienstbode te 's Heer Hendrikskinderen, die bij gelegenheid van een- huwelijksfeest te Nieuwdorp was uitgenoodigd en die naar denzin haars vaders te lang was uitgebleven, werd door dezen en zijn zoon zoodanig mishandeld en ge slagen, dat zij gevaar loopt daaruit een gebrek te zullen behouden. Tegen vader en zoon is proces-verbaal opgemaakt. (ff. Ct.) Sinds een tiental dagen heeft zich te Utrecht eene voorloopige commissie der Vereeniging tot op richting eener vrijwillige brandweer geconstitueerd. Uit haar midden heeft zij verschillende subcom missies gekozen tot het nemen van inlichtingen aangaande, de inrichting der brandweerkorpsen, ook in het buitenland, aangaande blusch- en redmiddelen, uniformen, enz. Tot dusverre mag de vereeniging zich verheugen in de toetreding van een negentigtal werkende leden, terwijl het cijfer der contribueerenden ongeveer vierhonderd bedraagtzeer belangrijke toezeggingen zijn daar enboven gedaan, voor het geval, dat de vereeniging georganiseerd zal zijn. Van het dagelij ksch bestuur is toezegging verkregen, dat de vereeniging zal mogen medewerken tot het blusschen van branden binnen de gemeente, onder de voorwaarde daf zij zal werken onder opperkommando van den opper- brandmeester en 't oppertoezicht van de brand commissie uit den gemeenteraadoverigens zal de vereeniging geheel op zich zelf staan. De gemeenteraad zal nog te beslissen hebben, of aan den wensch der vereeniging zal worden gehoor gegeven tot verkrijging der noodige goede blusch- middelen. Mocht die wensch niet ingewilligd of de bluschmiddelen door de voorloopige commissie niet voldoende gekeurd worden, dan zal zij een beroep op de Utrechtsche ingezetenen en instellingen doen, tot het verkrijgen der benoodigde gelden, schrijver van zulk een misdadiger? Maar al ware het zoo! Weet gij zelf in hoever gij on schuldig zijt? Weet gij hoeveel valsche bank noten er door uwe handen gegaan zijn? Kunt gij weten welke brieven gij bezorgd hebt en aan wie? Hoe wilt gij uw onbekendheid bewijzen? Alle vermoedens van medeplichtigheid zijn tegen u. Gij wordt in het gezelschap van een booswicht als zijn bediende, zijn vriend, zijn vertrouweling, naar het schijnt, gevonden kunt gij weten in hoeverre gij bezoedeld, medeplichtig, in zijne misdaden betrokken zijt? Hem uitleveren aan de politie! Onnoozele hals! Doe dat maar, in uw vermeende onschuld, en dan zult gij zien hoe het fijne raderwerk der politie u in een oogenblik zelf beetpakt. Hebt gij wel bedacht waar gij zijt {Wordt vervolgd.) De minister van oorlog, aan 't verlangen van het gemeentebestuur van den Haag willende voldoen om, zonder geldelijke opoffering, het militair gymnastiekgebouw niet te plaatsen in den omtrek van het Bosch, heeft afgezien van den eisch tot vergoeding van de helft der meer dere kosten en slechts een stuk grond ten ge- bruike gevraagd in de Nieuwe Schoolstraat. De raad heeft gaarne het gevraagde terrein afgestaan op den voet, waarop andere terreinen voor mili tair gebruik vroeger zijn afgestaan. Door den heer Jozua Valk, rijksambtenaar aan den Hortus Botanicus te Leiden, en belast met het kweeken en onderhouden van de orchi- deën-cultuur, is, om vergevorderden leeftijd, een eervol ontslag uit die betrekking verzocht. Op 31 Maart a. wordt het vijf en vijftig en een half jaar dat genoemde heer aldaar onafgebroken is werkzaam geweest. Tijdens wijlen de hoog leeraar dr. W. H. de Vriese directeur dier in richting was, is de heer Valk belast geweest met het kweeken van de eerste kinaplanten voor Ned. Indië, en mocht hij vóór zijn vertrek nog het genoegen smaken reeds van de kinaplantjes boomstammen van p. m. 30 centimeters uit Ned. Indië teruggezonden te zien. Alle deskun digen, ook uit Utrecht en omstreken, die hem in zijn werkzaam leven hebben gadegeslagen, zullen beseffen, wat de tuinbouw in hem verliest, doch hem zeker zijne welverdiende rust niet mis gunnen. (ff. D.) In den nacht van 2 op 3 Maart heeft te Berkel en Rodenrijs een poging tot manslag plaats gehad op den burgemeester. Men heeft dezen met moedwil te water geworpen in de breede Berkelsche vaart, terwijl de beide water machines in werking waren, zoodat er een sterke stroom ging. De onbezoldigde rijksveld wachter H. van der Beek heeft den burgemeester gered. De dader, een ingezeten der gemeente, is voortvluchtig. Bij den burgemeester van Amsterdam is ontvangen van R. X. de som van negen honderd zestig gulden, „voor te lagen aanslag in de gemeente-belasting, dienst 1878/79." Op de Stadhouderskade te Amsterdam is eergisteren avond een persoon aangerand en van zijn zilveren horloge en portemonnaie met geld beroofd. Uit het derde jaarverslag der 's Graven- haagsche zeebadinrichting voor minvermogenden te Scheveningen (badseizoen 1878 blijkt dat 19 meisjes en 16 jongens de zeebaden gebruikten. Zij waren voor het grootste gedeelte afkomstig uit 's Gravenhage en omstreken. Van deze 35 kinderen zijn 17 genezen ontslagen, 14 zeer veel beter vertrokkenvan 4 kon de genezing dit jaar niet verkregen wordenhunne terugkomst in het volgende jaar wordt verwacht. Tengevolge vaü den geringen omzet van het te Apeldoorn en in de omstreken gefabriceerde handpapier, hebben een zestal fabrikanten hunne werkzaamheden gestaakt. Een paar hebben zelfs eene wasch- en bleekinrichting aan hunne fabriek verbonden, teneinde zooveel mogelijk hun personeel werk te blijven verschaffen en partij te trekken van het water, waardoor deze fabrieken in beweging gebracht worden. Verleden Zaterdag is in openbare veiling een aanzienlijk huis te Haarlem aan het Spaarne in eigendom overgegaan aan de Roomsch Katho lieke gemeente, of, volgens sommigen, aan de vereeniging Sint Vincentius van Paulo. Het zal tot een liefdehuis of klooster worden ingericht, Een pand van f 32,400 gaat dus weder over in de doode hand. De afdeeling Amersfoort van Eigen hulp zal, wegens daling van het ledental tot beneden de helft, vermoedelijk in eene heden te houden vergadering opgeheven worden. Uit een ingezonden stuk in de Zióolsche Ct. blijkt, dat een aanzienlijk ingezeten dier gemeente in het paardenspel de Overwinning heeft behaald in eene worsteling met de twee athleten, waardoor hij den uitgeloofdèn prijs van 300 heeft behaald. De redactie teekent er bij aan, dat dezelfde in gezeten, die gemaskerd worstelt, bij een volgende maal de nederlaag heeft geleden, zoodat hij bij slot van rekening 100 verloren heeft. Winst gevend was dus de onderneming niet. De heer Lefèbre heeft te 's Gravenhage proeven genomen met het overbrengen eener ge- heele opera door middel van den telephoon. Op den avond der opvoering van de Hugenooten werd het geluid, uit het opera-gebouw, naar het nabu rige Hotel Paulez overgebracht. Deze proefneming is volkomen geslaagd; tot in détails, zoo vernemen wij, kon men de opera in 't Hótel Paulez volgen. Donderdag en Zater dag avond zullen de proeven, van 8 tot 10§ ure, worden voortgezet, in salon n°, 10 van genoemd hótel, daartoe welwillend afgestaan. Men zal dus moeten erkennen, dat de heer Le fèbre er in geslaagd is, den telephoon een groote en practische schrede voorwaarts te laten doen. {Dbl.) Het groote ijzeren dok der Amsterdam sche droogdokmaatschappij is een belangrijke stap tot zijn voltooiing nadergekomen. De beide helften zijn afzonderlijk te water gelaten, thans aange hecht en op de plaats van bestemming gebracht, namelijk de Noordzijde van het IJ tegenover de Handelskade. Het voornaamste gedeelte van dit werk is daarmede ten einde gebracht. Weldra mag men nu verwachten, dat alles in gereedheid is gebracht om de stoomschepen der maatschapp ij Nederland daar te kunnen laten dokken. N. v. d. D. Uit Alphen meldt men het volgende aan de Standaard Er is ernstig sprake van, dat het nog zoo korten tijd in gebruik zijnde stations-gebouw alhier zal moeten worden afgebroken, om opnieuw gebouwd te worden. Reeds is heden een groot gedeelte van het plafond ingestort, gelukkig zonder ongevallen te veroorzaken. De stations-chef moet verklaard hebben, dat hij met groote vrees in zijne woning verblijft en zeer blijde zal. zijn als hij die kan verlaten. Voorzeker, wel een bewijs voor de waarheid van het gezegde: „haastige spoed is zelden goed." Deskundigen verklaarden reeds, toen men bezig was het station te bouwen, dat het niet duurzaam kon zijn. Aangaande den moord met brandstichting, de vorige week gepleegd te Capelle a/d IJsel, kan nog het volgende worden gemeld. De persoon Van Maarlevelt wa3 weduwnaar de eenige voorzoon leefde niet in beste harmonie met hem, en bezocht zijn vader niet dikwijls. Des nachts, toen de gruweldaad moet hebben plaats gevonden, had de dienstmeid voetstappen gehoord, was opgestaan en had den knecht ge waarschuwd, maar deze had haar beknord, en gezegd dat zij altijd wat meende te hooren daarop had zij zich zoo goed mogelijk onder de dekens verborgen gehouden en alzoo niets meer gehoord of gezien. Des morgens vond men voor de bedstede een vinger; kleedingstukken lagen verspreid in huis en buiten; bloed was zichtbaar van de huisdeur tot niet ver van den hooiberg, waarin men het lijk gevonden heeft. Deze hooiberg stond mis schien 12 meter van de boerenwoning verwijderd op de boerderij stonden twee bergen, welke men is voorbij gegaan) Toen de brand gebiuscht was en men met ha ken het hooi uit den berg haalde, ontdekte men eerst vederen en daarna beddetijk; daarop ging men aan het onderzoeken en vond het verkoolde lijk, dat niet meer te herkennen was. De persoon Van Maarlevelt moet rijk geweest zijn of er veel of weinig gestolen is weet men niet. Alle kasten waren gesloten en de sleutels verdwenen. {Stand.) - Gisteren nacht te half twee kwam te Ply mouth de stoomboot Warwick Castte aan met Dieuws van de Kaap tot 11 Februari. Dadelijk haastten zich een aantal speciale correspondenten van dagbladen en reporters van nieuwskantoren aan boord, die eerst den hofmeester bestormden, om Kaapsche couranten te krijgen, en toen een Zweedsch zendeling, zekeren heer de Witt, bele gerden in zijne kooi. Deze heer was tijdens het gebeurde te Isandula in die buurt en was dus eene begeerlijke prooi voor de nieuwsjagers. Drie of vier „speciale" correspondenten hadden carte blanche van hun blad om den zendeling het uit sluitend recht af te koopen om hetgeen hij wist te publiceeren. De man, nog slaapdronken, mid den in den naeht opgestaan, bekende spoedig, dat hij zijn verhaal op schrift had gesteld en gaf het over aan den handigste zijner belagers^ die hem 20 in de hand stopte. Hij had er meer van kunnen maken. Doch ook de corres pondent was bekochthet verhaal bevatte slechts weinig beteekenende bijzonderheden. buitenland, Brussel. De eenige maanden geleden uit Frankrijk verdreven socialist Hirsch, de schrijver der Duitsche Lanterne, heeft aanzegging gekregen van een besluit, dat hem het verblijf in België verbiedt. Den 4e" dezer is te Veere een huis en erf aan de Kade, wijk A n° 75 opgehouden op /110, later ondershands verkocht voor f 90. 5 Mrt. 's av. 11 u. 46 gr. 6 's morg. 8 u. 40 gr. 's midd. 1 u. 47 gr 's av. 6 n. 42 gr. Beetwortelsuiker. De minister van financiën is van oordeel, dat geen grond bestaat tot wijziging van den aanslag van de beetwortelsuikerfabrikanten. Dat bij de verbeterde teelt en bewerking van de beetwortels het tegenwoordig abonnement nog te hoog_ zou zijn, zal wel niemand beweren, zegt de minister, en wordt ook door de ervaring tegengesproken. Eerder zou men kunnen aannemen dat de fabri kanten doorgaans meer suiker uit het sap trekken dan waarvoor zij bij abonnement worden aange slagen. Intusschen moet bij die wijze van aanslag nit den aard der zaak een eenigszins ruime doorslag gegeven worden voor minder goede hoedanigheid der grondstof en andere omstandigheden, die een ongunstigen invloed op de fabricage kunnen uit oefenen en. die niet steeds vooruit zijn te berekenen. Bovendien staat de bepaling van het abonnement

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2