Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s, Kerknieuws. Kunst nieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtszaken. Koion iën. Burgerlijke stand. Thermometerstand. verstandige inrichting van ons belastingwezen aan deze heffing hun goedkeuring schenken» Natuurlijk heeft de minister van financiën dit vette kluifje niet laten liggen zonder er zijne redenen voor te hebben. Hij die hypo theek op zijn goed neemt, zegt de minis ter, heeft bij die gelegenheid reeds het hypotheekrecht te betalen en daarom kan hij die de hypotheek verstrekt, aan de jaar- lijksche belasting niet onderworpen worden. Hij die effecten bezit, heet het verder, betaalt daar belasting van (evenals trouwens de hypotheek-nemer de volle grondbelasting, van zijn bezwaard goed blijft betalen) en daarom kan hij, die op dezelfde effecten geld uitleent, van dat bedrag niet weder belasting betalen. Ons komt deze redeneering onjuist voor. Hare ongegrondheid is echter elders reeds uiteengezet en zal ook ongetwijfeld het onder werp van debat in de tweede kamer uitmaken. Hier zullen wij haar daarom laten rusten en ons bepalen tot de herhaling dat de effecten belasting slechts dan te dragen zal zijn, wan neer zij zoo algemeen mogelijk verdeeld wordt en dus een zoo aanmerkelijk deel van het vermogen in portefeuille, als nu in de vrijge stelde soorten begrepen is, geen vrijstelling zal genieten. Door den waarnemenden inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland is de ver klaring afgelegd dat de mazelen in de gemeente Vlissingen épidemisch heerschende zijn. De St. Ct bevat een staat van nalatenschappen van manschappen der kon. ned. zeemacht en van het corps mariniers, die in den loop van het jaar 1877 zijn beschikbaar geworden en niet door de erfgenamen opgeëischt. Daarop komen o. a. voor: Johannes G-elok, geb. te Goes, bootsmans-leerling 2e klasse, den 10 April 1877 in de ziekeninrichting te Hellevoetsluis overleden, nalatende 8.69^Adriaan van der Weel, geb. te Zierikzee, scheepsjongen, overleden den 9 Nov. 1877 in het hospitaal te Amsterdam, met eene nalatenschap van f 9.16 en Jacobus Bernar- dus van Parijs, geb. te IJzendijke, marinier 1" klasse overleden den 20 Maart 1877 in het zie kenhuis te Rotterdam, nalatende f 14.86 J. Bij de commissie van de Vereeniging Vit het vóUcvoor het vólk alhier, voor de kweeking van bloemen door den arbeidenden stand, hebben zich Zaterdag en Zondag jl. 466 personen aangemeld, die te zamen 2536 planten van 20 verschillende soorten hebben aangevraagd. In 1878 bedroeg het- aantal aanvragers 305 met 1850 planten. In 1877 waren 243 en in 1876 256 aanvragers, De St. Ct bevat een kon. besluit, houdende vaststelling van een voorloopig algemeen regle ment voor den dienst en het vervoer op de spoor wegen, bedoeld in artikel 1 der 'wet van 9 Au gustus 1878 (staatsblad n° 124). Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid zijn als deskundigen voor het onder zoek naar de gezichtsscherpte en het kleuren- onderscheidingsvermogen der candidaten voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen aan gewezen: dr. M. Juda, oogarts te Amsterdam en dr. P. D. A. C. van Moll, oogarts te Rotterdam; dr. H, A. Middelburg, oogarts te Leeuwarden. Bij ministerieele beschikking is benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie voor de Adulis gaf een gil en zorgde met den groot sten ijver voor zijn beschermer. Zoodra hij het stuk papier op den grond zag liggen raapte hij het op en stak het heimelijk in zijn zak, 't geen Mömer ter sluiks opmerkte. De proef was gelukt en Mömer smaakte er de meeste voldoening van. Hij had den jongeling juist beoordeeld. Hij liet hem niet gaan hij hield hem niet hij liet het geheel aan hem over wat hij doen wilde. Adulis bleef. Maar er werd geen woord over deze crisis gesproken, en noch de naam van juffrouw Kreidel, noch die van de rhumatiek in het hoofd werd ooit genoemd, het was als of men elkaar wederkeerig begreep. En kalm, teeder, stilzwijgend namen van weerszijden de aanhanke lijkheid en de toegevendheid toe. VIII. Bij de rechtbank trof Mömer het goed. De president, een Kozak, behoorde zooals wij weten tot de schuldenaren van Sanga en Schulesmaar juist deze schijnbaar zoo ongunstige omstandig heid was in het voordeel van Mömer, daar de Kozak haar gebruikte om op de beide heeren een zwaren druk uit te oefenen. Maar 't zij hij den boog te sterk spande, of de hebzucht zijner vrienden al te groot was: hij bevond zich weldra in den toestand van zoovele staatslieden die een examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, de heer J. C. Graue, officier-machinist 2e kl. te Hel- levoetsluis. Bij beschikking van den minister van water staat, enz. is bepaald dat de commies der poste rijen van de 4e klasse J. P. W. Caland zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Haarlem. Te Amsterdam bij G. C. Brugman is het eerste nommer van een nieuw weekblad verschenen, dat den titel draagt van Recht voor allen en onder die leuze eene nieuwe partij, de „democratische partij" tracht te vormen. Te Haarlem bij H. M. van Dorp ziet het licht een nieuw Haarlemsch Dagblad. Het wil zich meestal bepalen tot de enkele mededeeling der feiten, die als het belangrijkst in en voor het volksleven aan te merken zijn. pensioenen. Pensioen verleend aan nr. G. van Oosterwijk, griffier der staten van Gelderland ten bedrage van f 1150 's jaars. Door de plaatselijke schoolcommissie alhier zijn, na afgelegde examens op den llen December en den 10sn Februari 11., getuigschriften uitgereikt aan de volgende ontslagen leerlingen der openbare scholen F en G, ten bewijze dat zij met vrucht het onderwijs aan een dier scholen hebben bijge woond. School F. Johannes Steendam, Jacobus Verstelle, Pieter van Loo, Pieter Boogaart, Pieter van Dorst? Johannes C. van Offenbeek, Hendrik van Loon, Maria Kooman, Catherina Lenselink, Catherina van Karssen, Wilhelmina S. Doudeijns, Pieternella Julianus, Lena Wondergem en Louisa Guldenberg. School G. Dirk Potters, Jozias van de Velde, Willem G. Landman, Adriana P. Poerstamper, Jozina Caste- leijn, Jeannette Beerthuijs, Maria J. E. van der Jagt, Laura Schuijt, Cornelia Poerstamper, Cor- nelis Muller, Johannes Eiff, Corn». C. P. A. de Callavon en Wilhelmina C. Akkerman. Naar wij vernemen is de heer J. K. F rede riks alhier, benoemd tot leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Deventer. Door de vereeniging tot bevordering van het openbaar onderwijs te Sloten, is besloten, sehoolspaarbanken op te richten aldaar en te Osdorp. Een commissie is benoemd om aan deze zaak begin van uitvoering te geven. De eerste promotie van een student der Amsterdamsche universiteit tot doctor in de rechten heeft Zaterdag met eenige plechtigheid plaats gehad. De gepromoveerde was een zoon van prof. Moll. Hij had zijn proefschrift te ver dedigen tegenover, zijn vriend mr. N. de Roever, den hoogleeraar Asser, en zijn vader, die natuur lijk niet nalieten op het merkwaardige van deze eerste promotie te wijzen. Te 4 uren trad de pedel binnen in eenvoudigen zwarten rok, zonder staf of dergelijk teeken zijner waardigheid, en sprak, in plaats van het ouder - wetsche hora.' de woorden: „Het uur is verstre ken!" Een gelukkige nieuwigheid, die het symbool is van het karakter der universiteit: de weten schap, zich niet meer hullende in verheven wol ken, maar op aarde nedergedaald en te midden van het werkelijke leven verkeerende. Na een korte beraadslaging verscheen de sen aai weder en sprak de rector, prof. Naber, het oordeel uit, dat bijzonder gunstig luidde. De hoogleeraar Pijnacker Hordijk verklaarde ten slotte als pro demonstratie maken, zonder eenigen indruk te weeg te brengen en hij moest voor zijn fatsoen, zijns ondanks zijne bedreigingen ten uitvoer te leggen. Hg liet de rechtbank spoedig en billijk uitspraak doen in het proces van Mömer en dus werd de firma Sanga en Schules veroordeeld om te betalen. „Ieder jaar een roebel, zei Sanga." „Ruïneer mij in Godsnaam niet!" schreeuwde Schules, alle honderd jaar een kopeck." Zoo dreven zij den spot met het vonnis. Zij lachten en schertsten er over, gelijk Kreidel voor speld had: de uitspraak der rechtbank was mach teloos. Mömer „kon komen wanneer hij wilde en voorstellen wat hij wilde," hij werd eenvoudig uitgelachen. {Wordt vervolgd.) motor den candidaat tot doctor in de rechtswe tenschap. {Hbl.) Den 6CI> April a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. P. Nonhebei, predikant alhier zijn leeraarsambt aanvaardde. Wij kunnen mededeelen, dat het aanstaande concert der Middelburgsche Muziekvereeniging ons het genot zal verschaffen twee uitstekend bekende solisten te hooren, namelijk de heeren Carl Hill (baszanger) en Joseph Hollman (violoncel). Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee le kl. D. M. G. de Swart, den len dezer van Aden ver trokken, ter verdere voortzetting der reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. In de heden in de concertzaal alhier gehouden voorjaars-vergadering der afdeeling Walcheren van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeelanddeed het bestuur o. a. mededeeling dat het zich, om uitvoering te geven aan het in de vorige vergadering genomen besluit tot aankoop van twee stieren, in betrekking had gesteld met een kundig landbouwer in Noord- Holland, van wien bericht ontvangen is dat op eene model-boerderij aldaar een vijftal jonge stieren te koop zijn, waarvan de prijzen van /200 tot ƒ160 bedragen. Na eenige discussie, waarbij ook op den hoogen prijs werd gewezen, is aan het bestuur de wijze van aankoop over gelaten. Tot afgevaardigden der afdeeling ter algemeene vergadering in 1879 werden benoemd de heeren J. Voorbeijtel en J. de Croo, terwijl de heeren W. Maas en D. Riemens als hunne plaatsvervangers werden aangewezen. Terwijl het proces tegen de groote suiker makelaars De Wit en C° te Amsterdam alle ge moederen in beweging brengt, is te Rotterdam Zaterdag nacht gearresteerd A. I. de Jongh, wiens naam bij herhaling genoemd is in eene zaak tegen den commissionair in effecten Gevers Deijnoot, die in December jl. veroordeeld werd. Het bleek bij die gelegenheid dat genoemde Gevers Deijnoot effecten, toebehoorende aan derden, bij De Jongh beleend had. Nadat deze over zijne handelingen van het openbaar ministerie op de terechtzitting reeds eene ernstige berisping gekregen had, heeft de zwager van Gevers Deijnoot, na diens veroor- deeling, de zaak nog eens in eene brochure, welke niet in den handel is, uiteengezet. Het gevolg van deze onthullingen is de arrestatie van De Jongh geweest. Bij besluit der Indische regeering is voorloopig bepaald, dat de directeur van financiën en de hoofden van gewestelijk bestuur in het toezicht op de invordering van belastingen en op de kas- en vendu-administratiën bijgestaan worden door zeven inspecteurs van financiën, waarvan een op eene bezoldiging van f 1200, twee van f 1000, twee van f 800 en twee van f 700, benevens 5 adjunct-inspecteurs, die ieder 600 's maands ge nieten. Indië wordt daartoe in zeven inspectie-afdee- lingen verdeeld, met de hoofdplaatsen Batavia, Cheribon, Samarang, Soerabaija, Pasoeroean, Padang en Makasser, op ieder van welke plaatsen een inspecteur is gevestigd. Van de vijf adjunct inspecteurs worden twee toegevoegd aan den inspecteur in de 1" afdeeling, en aan die in de derde, vierde en zevende afdeeling een. Aan de residenten van Batavia, Samarang en Soerabaija worden voor de uitvoering der ordan- nanciën op de personeele belasting en het patent recht toegevoegd twee ambtenaren met den titel van commies voor de personeele belasting en het patentrecht, op eene bezoldiging van f 250 tot f 350 's maands. Omtrent de Boegineesche cavaleristen, die onder de Europeesche onderofficieren in de cava- lerie-kazerne te Soerabaija een ware slachting hebben aangericht, wordt nader het volgende gemeld uit Soerabaja, 14 Jan.: De Boegineesche moordenaarsaanhoudend opgejaagd door de politie en cavalerie-patrouille, werden 13 Januari tegen drie uren in de dessa Toewowo (op de grens der residentie), in de sawah's zoo in 'tnauw gebracht dat ze niet verder konden vluchten. De boosdoeners toonden zich zeer brutaal en weigerden volstandig, mede in arrest te gaan, daarop werden ze tot driemalen gesommeerd zich over te geven en, toen hieraan niet vol daan werd nedergeschoten. Nadat zij geblesseerd waren, werden ze door de inl. bevolking met pieken op vreeselijke wijze afgemaakt, de een bekwam 24, de ander 20 wonden. Een jonge inlander, die een der moordenaars een steek wilde toebrengenmoest zijn moed boeten met een steek, hem door dezen toegebracht. De verwonde onderofficieren der cavalerie moeten nog geenszins buiten gevaar verkeeren. Naar men verneemt zal zich te Vlissingen eerlang eene Engelsche maatschappij vestigen, met het doel om levend en geslacht vee, bestemd voor Duitschland, rechtstreeks uit Amerika, tot yerder vervoer, naar Vlissingen over te brengen. Aanvankelijk zullen tot dat einde twee groote booten in de vaart worden gebracht. {Hbl.) Bij een brand in een hooiberg te 's Graven- weg, is een man in de vlammen omgekomen. De omgekomene is, naar men thans meldt de bewoner van het perceel, de welgestelde land bouwer M. Sporen van bloed zouden gevonden zijn bij de hofstede, waaruit bed en toebebooren was weggenomen, en voor een klein gedeelte bij den verbranden hooiberg is gevonden, sleutels van kisten en kasten zijn zoek. De justitie heeft- van een en ander kennis gekregen en een onder zoek ingesteld. Eergisteren i3 de eerste steen gelegd van de stallen der tramwegmaatsehappij te Rotterdam benevens der verdere gebouwen, die opgericht wor den aan de Izaak Hubertstraat nabjj Heineken's bierbrouwerij. Nog slechts een paar maanden en de eerste lijn moet in exploitatie komen. De werken tot verbreeding van den Coolsingel tot op 16 meter zullen eerstdaags aanvangen. De daarlangs te leggen lijn behoort tot die in Juni in dienst gesteld moeten worden. In het ijs tusschen de kribben van het Zwol- sche Diep zitten zestien vaartuigen vast, die uit zee zijn gekomen en daar hunne rei3 hebben moeten staken. Een dertigtal sjouwerlieden heeft er zich heen begeven, om ze naar binnen te brengen, hetgeen echter voor het oogenblik uiterst moeilijk zal zijn wegens al het ijs, dat er zich heeft vastgezet. Ook te Zwartsluis zijn onder scheidene schippers, waaronder enkele beurtlieden, door de vorst opgehouden. (Van 23 Febr. tot 2 Maart 1879.) Middelburg. Bevallen J. M. de Meulder, geb. Taheij, d. J. M. van Riel, geb. Murk, d. M. D. Carol, geb. Bakker, z. A. M. Lasonder, geb. Francken, z. (tweelingen) W. J. J. Haagman, geb. de Smit, z. H. P. Kroes, geb. Hulscher, z. C. van Ravenswaaij, geb. van Huefen, d. F. P. van Oor schot, geb. van Flierenburg, d. L. Melse, geb. de Rijcke, d. J. A. Ludikuse, geb. Tromp, z. E. V. A. Bauer, geb. Ahrensmann, z. J. W. Evers, geb. van Toor, d. W. S. Krijger, geb. Koster, d. H. J. Louis, geb. Zietse, d. J. Adriaansen, geb. Geervliet, d. H. P. Romijn, geb. Moens, z. OverledenJ. Kervink, wede. van H. H. Mul ler, 76 j. P. J- Dronkers, vrouw van W. P. van Pagé, 31 j. P. C. Pieterse, z. 6 m. A. P. van de Velde, z. 6 j. J. E. Desson, z. 2 m. (Van 22 Febr. tot 1 Maart 1879.) Vlissingen. Gehuwd: G. Pauli, jm. 24 j. met C. P. Michaëlsen, jd. 23 j. C. J. H. Zeyger, jm. 30 j. met A. C. A. Frits, jd. 21 j. BevallenP. M. Jilleba, geb. van de Gaselle, d. C. van Zweeden, geb. de Jonge z. J. C. Grave- stein, geb. Harte, d. J. J. Lenarts, geb. Deijbel, d. Overleden: G. T. Corveleijn, z. 15 w. W. Won dergem, jm. 36 j. P. Dingemanse, z. Ij. M. J. Gijzeis, wed', van F. Planson, 69 j. J. F. van Drielen, jd. 19 j. Zierikzee. BevallenL. Dulfer, geb. Bartels, d. OverledenC. van Westenbrugge, man van R. Leeuwe, 48 j. M. van den Ende, wed8, van L. Leeuwe, 79 j. C. Sensen, man van C. Tuiten, 76 j. J. Verboove, vrouw van J. C. van Donge, 60 j - "L. '-I BW 1 Mrt. 's av. 11 u. 36 gr. 2 's morg. 8 u. 31 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 39 gr. 's av. 11 u. 34 gr. 3 's morg. 8 u. 34 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av. 6 u. 42 gr. Tweede kamer. Na langdurige discussie werd art. 1 der procureurswet onveranderd aan genomen. De heer Van Houten ontwikkelde daarna zijn amendement op art. 2. (Art. 1 luidt aldus: Art. 21 van het Wetb. v. Burg. Bechtsv. wordt gelezen als volgt v "De partijen mogen hare zaken doen bepleiten door een bij het rechtscollege toegelaten procureur, onvermin derd het voorschrift van art. 99 en de bepalingen om - trent de wijze van procedeeren in cassatie. «Wordt het bepleiten der zaak aan een niet als procu reur toegelaten advocaat opgedragen, dan moeten niettemin, behalve in cassatie, de dingtalen door een procureur wor den gevoerd.") buitenland. Brussel. Het kasteel Ter Vuereu is heden ochtend geheel afgebrand. Keizerin Charlotte (weduwe van keizer Maximiliaan van Mexico en zuster van den koning van België) is door de koningin met een rijtuig afgehaald en voorloopig in het kasteel van Laeken gehuisvest» Londen. De laatste versterkingen zijn naar de Kaap vertrokken. Volgens de Times varlangeu Frankrijk en En geland alleen, dat de khedive Nubar handhave,

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2