Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Kerknieuws. Kunst nieuws, Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Eene commissie, bestaande uit beoefenaars en liefhebbers der letterkunde, uit industrieelen en uit voorzitters van typografische en boekhande laars-vereenigingen te 's Gravenhage, heeft zich ten doel gesteld het inzamelen van bijdragen tot het oprichten van een zichtbaar herinneringstee- ken voor den volksdichter Wilhelmus Josephus van Zeggelen. Zij vraagt daartoe bijdragen van 25 cent. Dit geringe bedrag is aangenomen ten einde door algemeene samenwerking de verrijzing van een gedenkteeken, werkelijk uit den boezem van het volk afkomstig, mogelijk te maken. Van allen die kunst en nij verheid waardeerenniet het minst van werklieden en in 't bijzonder van hen die zich, even als de overledene, aan de boek drukkunst wijden, wordt de medewerking inge roepen. Bijdragen worden vóór 1 April a., per postwis sel of op andere zekere wijze, aan het aires van een der leden van de commissie ingewacht. Voor zitter daarvan is de heer A. L. H. Ising, vice- president van het letterkundig genootschap Oefening kweekt kennissecretaris de heer A. van der Vélde Azsecretaris der kamer van koop handel en fabrieken te 's Gravenhage. Aan het verslag van commissarissen der Rot- terdamsche Bank ontleenen wij het volgende Het gestorte maatschappelijk kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1878 ƒ6,414,000, tegen f 6,403,000 op 31 Dec. 1877. Na aftrek van onkosten en afschrijvingen blijft op de winst- en verliesrekening op 31 Dec. 1878 een saldo van f 475,617.10. Daarvan worden 10 pet. voor de reserve be stemd. Deze bereikt daardoor een bedrag van ƒ369,136.41, zijnde omtrent 5j pet. van het ge storte kapitaal. Van het overblijvende worden 6 pet., zijnde 15 per volgestort en ƒ7.50 per half gestort aan deel, aan de aandeelhouders uitgekeerd, de in de statuten bepaalde tantièmes betaald en een saldo van f 1,668.88 op het nieuwe jaar overgedragen. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Zwolle, R. J. Westenberg, thans notaris te Bar- neveld. ridderordeh. Vergunning verleend aan den schout-bij-nacht jhr. J. H. van Cappellen, Zr. M'. adjudant generaal en tweede chef van het militair huis, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse van de orde van de kroon van Pruisen, van grootkruis van de orde van den Witten Valk en van het militaire kruis van verdienste le klasse, hem respectievelijk door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, en den groot-hertog van Saxen-Weiwar-Eisenach en den regeerenden vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. geneeskundige dienst. Benoemd tot apotho- ker 3e kl. bij het personeel van den g neeskundigen dienst der landmacht, de student (apetheker) K. Ver laan. Weder staat een leerstoel van het hooger on derwijs in ons land op het punt door een Duitsch geleerde vervuld te worden. Aan den gemeente raad van Amsterdam zijn voor het buitengewoon hoogleeraarschap in de ontleedkunde aan de gemeente-universiteit voorgedragen dr. Max Für- bringer, te Heidelberg en dr. Gustav Born, te Breslau. Dat de Nederlandsche wetenschap gastvrij is juichen wij toe. Dat men beter doet met uitste kende geleerden in het buitenland te zoeken dan zich met middelmatige Nederlanders tevreden te wolzakken op de schans sleepen, die het stempel van mijn magazijn droegen. „Generaal," zei ik tot Jakson, „men heeft mijne wolbalen gerequi- reerd." „Voortreffelijk mijnheer Mömer, des te beter zult g'ij ze verdedigen," antwoordde hij en stak kalm een pruim tabak in den mond. Wij lachten allen en mijne doorschoten wolbalen waren mijn eenige oorlogsbuit. Geen mensch eischte vergoeding en toch was bijna voor nie mand onzer New-Orleans een vaderlandmaar wij brachten het land onze offers niet in rekening. Dat was ook geldtrots!" „Ja, zulke kooplieden!" riep Adulis hartstoch telijk uit en kuste de hand van den ouden heer. „Hebt gij die ook niet in Triest?" wilde Mömer vragen, maar Adulis was reeds verdwenen om zijn ontroering te verbergen. VII. De tien dagen gedwongen vacantie waren verstreken en Mömer spoedde zich naar de woning van Sanga die hij wel is waar weer thuis vond, maar „mijne arme oogenzuchtte de scheelziende man, „die hebben vreeselijk van het steppenstof geleden. Ik zal nog blind worden en ik geloof dat ik een oogendokter te Parijs moet gaan coh- sulteeren. Mijn goede, beste mijnheer Mömer, neexa m^ niet kwalijk. Ik weet dat ik aan uwe stellen, erkennen wij. Maar dat ons hooger on derwijs meer en meer geïnternationaliseerd wordt, meenen wij toch te mogen betreuren. Het bestuur der Chr. school te Schiedam heeft in zijne vergadering van gisteren tot hoofd onderwijzer benoemd den heer A. J. Dekker, hoofdonderwijzer aan de Chr. school te Domburg. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de H. B. S. te Leiden, dr. H. de Boer, te Deventer. Axel, 28 Februari. Gisteren is alhier het bericht ontvangen dat d'. Loois, van Willemstad, voor het beroep als predikant naar de Herv. gemeente alhier heeft bedankt. Spoediger dan wij verwacht hadden is een wensch tot vervulling gekomen, dien wij vóór weinige dagen uitsprakende opvoering nl. van Rosier Faassen's tooneelspel Annemie door een der Hollandsche tooneelgezelschappen. Voor eene' stampvolle zaal heeft die eergisteren avond te Rotterdam plaats gehad, op eene benefice-voor- stelling van den heer W. J. van Zuijlen, een der firmanten van het gezelschap Haspels, Van Zuijlen en Legras. Mej. Beersmans speelde voor Annemie, mevr. Egener Van Dam voor Lise, Faassen zelf voor Dirksen, de beneficiant Van Zuijlen voor Coenraad Deel en de heer J. Haspels voor den Nikker. Door een toeval, ongesteld heid van een ander acteur, viel de rol van Rijnhof aan den heer D. Haspels ten deel, waar door deze onbeduidende en opgeofferde figuur een relief kreeg, dat aan het stuk zeer ten goede kwam. De kleederdrachten waren meerendeels zeer goedhet onderscheid tusschen Walcheren en Zuid-Beveland was in dit opzicht niet uit het oog verloren de tooneelschikking was zeer te roemen en het publiek gaf op duidelijke wijze zijne tevre denheid te kennen. Als nastukje diende een ander nieuw blijspel van den heer Faassen Broer Jan. De gemeenteraad van Rotterdamheef t gisteren na goedkeuring der nieuwe instructie voor den directeur van het Museum-Boymans, tot die be trekking benoemd met 24 stemmen den heer F. D. 0. O'oreen, tegen 10 op den heer Schip- perus. Men zal zich herinneren dat laatstgenoemde, de bekeude schilder, indertijd voorgedragen was toen de vroegere instructie nog bestond en de directeur geen traktement genoot. Nu aan den directeur bij de nieuwe instructie strengere verplichtingen worden opgelegd is hem eene jaarwedde, wij meenen van 600, toegekend. Uit dit oogpunt is het niet-benoemen van den heer Schipperus niet van hardheid vrij te pleitendoch de over weging schijnt den doorslag te hebben gegeven, dat een kunstkenner en liefhebber als de heer Obreen de voorkeur verdiende boven een schilder. Voor die beschouwing is inderdaad veel te zeggen, natuurlijk indien de kunstliefde en kennis van den benoemde boven twijfel verheven zijn. Over Joost van den Vondel wordt eerst daags eene uitvoerige studie in een der Madridsche tijdschriften in de Spaansche taal geplaatst van de hand van dr. Fastenrath, uit Keulen, die onlangs op het Vondelfeest te Amsterdam zijne vaderstad vertegenwoordigde. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft J. K., ontslagen brievengaarder te Hansweert, vrijge sproken van de hem ten laste gelegde verduistering van geld, op grond dat de kwade trouw niet is gebleken. afrekening had moeten denken, dat ik er met Schules over had moeten spreken; ik weet het, ik weet het wel. Maar wié is in staat te denken, als men op het punt is van blind te worden? Ik had zooveel anders aan mijn hoofd. Kom over drie dagen terug, want ik kan alleen in overeenstemming met Schules, dien taaien, ver velenden Rus handelen. Ik wilde dat ik die compagnieschap nimmer gesloten had. Over drie dagen, als ik u verzoeken mag." Mömer ging heen, doch begaf zich regelrecht naar Schules. In dezen vond hij een deftigen, reeds bejaarden Rus, met een baard, die zich in tegenstelling met den eeuwig grijnzenden Sanga, gewichtig en be daard aanstelde als een patriarch. Toen hij Mömer had aangehoord antwoordde hij met een lage volle basstem. „Ik zal mij met hart en ziel op deze zaak toeleggen, mijnheer Mömer, zoodra mijn compagnon van zijn uitstapje i3 terugge keerd." „Dat is hij reeds,' zei Mömer en zag hem strak aan. Schules ging met onverstoor bare kalmte voort9Dan verwondert het mij dat ik hem nog niet gezien heb. Maar zoo is hij. Zijn Italiaansche ongedurigheid en verstrooidheid veroorzaakt ieder oogenblik groote of kleine onaangenaamheden. Ik wenschte wel dat hij zich mijn langzame, doch solide ordelijkheid kon aan wennen. De geheele geschiedenis met de „Alexan der" is zijn schuld. Wezenlijk die man is geen In den aanvang der voor de rechtbank te Amsterdam gevoerd wordende procedure Lede- boer-Dudok de Wit deed de voorzitter den be klaagden een verhoor ondergaan. Zij erkenden dat beetwortelsuikers door hen in België zijn ge kocht, waarvoor eenige bankiers als koopers aan de verkoopers aldaar werden opgegeven. Zij ont kenden dat de monsters, die dienden tot prijsbe paling voor hun afnemers van de te leveren sui kers, door hen zijn vervalscht door droging of op andere wijze. Zij erkenden dat, na hetgeen zij nu vernomen hebbendikwijls die monsters een te hooge titrage hadden. Voor het opmaken van de eindrekening was hun niets daarvan be kend. Zij ontkenden dus ook, dat zij op bedrie- gelijke wijze een vertrouwen hadden opgewekt bij de koopers op het gehalte der suikers, het welk niet is verwezenlijkt; zij ontkenden in éen woord elke bedriegelijke handeling, waardoor deze zaak het karakter van oplichting kon verkrijgen. De fir ma Rich ter-Airyen de recht bank teNiirnberg. Den 23 dezer werd voor genoemde rechtbank behandeld de klacht van genoemde firma tegen de Stadtzeitung van die stad, die haar wegens hare handelingen ten bate van het publiek vrij hard had gevallen. Op verzoek van den beklaagde werden de politie-akten ter tafel gebrachten bleek daaruit, dat reeds een aantal autoriteiten zich de Richtersche exploitatie aan trekken. Ook bleek, dat er nooit een dr. Airy heeft bestaan, noch bestaat, en dat de 4 Richter sche geheimmiddelen ter genezing van niet minder dan 100 ziekten worden aanbevolen. Het vonnis luidde: vrjjspraak, „omdat de handelingen van Richter de qualificaties verdienen, welke in het geïncrimineerde artikel, zij het ook wat scherp, voorkwamen." NB. ct.) De arrondissements-rechtbank te Zierikzee heeft heden Pieter Adriaan de Graag, horologe- maker te Tholen, thans in hechtenis te Zierikzee, wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en 21 geldboeten van f 12.50 ieder. De veroordeelde had in zijne betrekking ver schillende horologes, die hem ter herstelling voor loon waren toevertrouwd, beleend of aan ande ren in gebruik gegeven. Bergen op Zoom. 27 Febr. Gisteren avond is te Wouw door de Bergsche maréchaussée gearresteerd een huzaar, A. S., van het te Bergen op Zoom in garnizoen liggend eseadron, die uit de provoost gebroken zijnde, aldaar beschonken rondzwierf. Hij wordt morgen naar 's Bosch overgebracht ter beschikking van den auditeur militair. Aan eene dame, die haar porte-monnaie met ongeveer ƒ120 in een der zakjes van haar mantel, die pronkstukken van doelmatigheidge borgen had, werd deze in den gang van het Haagsche postkantoor, zonder dat zij het dadelijk bemerkte, ontstolen. De politie is, naar men verneemt, de daders, een paar kwajongens, op het spoor; de dame zal vermoedelijk niet anders gestraft worden dan met het verlies van wat geld. Nadat zekere C. v. d. B., werkman, wonende te Wolfaartsdijk, gisteren middag zijn mindeijarig zoontje, dat tot eene vijfjarige opsluiting is veroor deeld, naar het huis van arrest alhier gebracht had, maakte hij eene wandeling en kwam ook op de Markt. De daar uitgestalde waren der ijzerkoo- pers schenen hem te bekoren, ten minste hij eigende zich een emmer, nijptang en kolenschop toe; dit werd door eenige omstanders opgemerkt, die de politie waarschuwden, tengevolge waarvan v. d. B. naar het politiebureau werd gebracht, proces verbaal tegen hem werd opgemaakt en ook hij koopman. Maak er geen misbruik van, maar het zou wel kunnen zijn dat ik mettertijd, zachtjes aaD doch, komt tijd, komt raad! Heb maar geduld, mijnheer Mömer, ik zal met hem spreken." Wat een paar schurken! dacht Mömer. Maar nu weet ik welk vleesch ik in de kuip heb en ik zal ze er naar behandelen. Drie dagen later ging hij niet naar Sanga, want hij begreep dat mijnheer niet thuis zou zijn; daarom liet hij nog vier dagen verloopen om hem des te meer onver wachts op het lijf te kunnen vallen. Op den zevenden dag reed hij eindelijk naar hem toe en verzocht dringend om mijnheer te spreken, daar er orders uit Triest gekomen waren, die bijzonder gunstig waren voor hun overeenkomst. Het speet hem echter zeer dat een aanval van jicht hem belette zich lang op te houden en dus ver zocht hij vriendelijk dat Sanga met hem mede zou rijden om bij hem, in zijn warme kamer, al les uitvoerig met hem te bespreken. „Zeer gaarne zeer gaarne," prevelde Sanga glimlachend en dacht bij zich zeiven: die oude zot kunt ge gerust laten pratenzonder Schules kunt ge toch niets uitrichten. Wordt vervolgd.) voorloopig logies in het huis van arrest gevonden heeft. Vier vrouwelijke dienstboden, waarvan twee te Dordrecht en twee te Tilburg, hebben bijna gelijktijdig in levensgevaar verkeerd, tengevolge van het niet afsluiten der hoofdkraan van de gasleiding des avogds en het doordringen van gas door een lek in hare slaapkamer. Des morgens waren zij bewusteloos en ondanks de dadelijk aangewende geneeskundige hulp, bleef haar toe stand nog geruimen tijd zorgwekkend. Bij de gisteren plaats gehad hebbende 12de en laatste veiling van drooggemaakte gronden, door de Amsterdamsche kanaalmaatschappij, zijn verkocht in den Amaterdamschen polder (polder 111 Oost) ruim 140 hectaren, voor de som van f 363,228, alzoo gemiddeld per hectare 2880, en in den Nauernaschen polder (polder IV) ruim 10 heet. voor 13,243, alzoo gemiddeld 1,324 per hectare. Niet gegund werden circa 30 hectaren in den Amsterdammer polder, die voor 56,373 werden opgehouden. Een koffiehuis is te Amsterdam geen kwade zaak. Tot dusver was 't café Krasnapolski voor 20,000 per jaar verpachtnu eischt men 60,000 maar kan voorshands niet meer dan 40,000 krijgen. Een ander lokaal, bestemd voor een kof fiehuis op buitengewoon groote schaal, zal aan verbouwing alleen c. a. 150,000 kosten. Bij de kamer van koophandel is te Groningen bericht ontvangen van de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij, dat zij bereid is een rechtstreeksch goederenverkeer tot stand te brengen tusschen Groningen en Rotterdam. Te Dokkum klaagt men hard over achteruit gang. De vroeger bloeiende vlas- en cichoreimarkt is naar Leeuwarden verplaatst; de scheepvaart verloopt; de handelaars en kapitalisten verlaten de stad en groote heerenhuizen zijn voor een appel en ei te koop. Op verbetering is weinig kans, daar de aangewende pogingen om de stad in verbinding te brengen met het spoorweg- en kanalen-net tot dusverre schipbreuk hebben geledeq, - De gepensioneerde generaal jhr. B. van Merlen te Haarlem heeft den 25en dezer den dag herdacht waarop hij voor 60 jaren in dienst trad. Vele blijken van belangstelling werden den grijzen krijgsman bij deze gelegenheid aangeboden en door een aantal vrienden werd hij des middags aan een feestmaal genoodigd. De heer Jules Grévy sprak in de brieven, waarin hij verschillende vorsten kennis gaf van zijne benoeming tot president, deze aan met den titel trés cher et grand ami. Waar hij in den derden persoon sprak luidde het: votre majesté. Nadat er in de laatste dagen weder veel sneeuw te Londen is gevallen, wordt in de bladen weder de klacht aangeheven over het onvoldoende van de straatreiniging. Er zijn een massa men- schen beschikbaar, die leegloopen, en reeds alleen het eigenbelang der stad moest leiden tot het wegruimen van de sneeuw, die zooveel kwaad aan de straten doet. tweede kamer. Tweede kamer. Voortzetting van het debat over de procureurs-wet.' De heeren Van der Hoeven, Lenting en Van Eek verdedigden de hoofdbeginselen der wet, hoofdzakelijk het belang van de vereenvoudiging en het goedkooper maken van het recht. Voor die hoofdzaak moeten nevenbezwaren zwichten. Doch ondanks alle sympathie voor het beginsel kon de heer Van Eek niet heenstappen over het constitutioneel bezwaar tegen de uitvoering dezer wet bij ko ninklijk besluit. De minister van justitie betoogde, dat zoodanige regeling volkomen wettig en constitutioneel is, op grond van den bestaanden wettelijken toe stand. De hoofdzaak is vermindering der kosten. Dat groote publiek belang is overheerschend kleinere besparingen wegen daar niet tegen op. De vereenigbaarheid van het procuraat met de advocatie is blijkens de ondervinding volkomen bestaanbaar. Nadat nog door verschillende sprekers gerepli ceerd was, werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Heden werd door den commissaris des konings in Zeeland, onder nadere goedkeuring, aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier her besteed Het onderhouden van en het doen van herstel lingen en vernieuwingen aan de rijkskweekschool te Middelburg, gedurende het jaar 1879. Ingekomen waren vier biljetten van de heeren C. L. van Sorge, voor 1819; H. P. van de Ree, voor 1793; P. Krijger, voor 1784; P. J. Janssens, voor 1725. 27 Febr. 's av. 11 u. 30 gr. 28 'smorg. 8 u. 32 gr. 's midd. 1 u. 39 gr. 's av. 6 u. 35 gr.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2