U n d e r w ij s. Kerknieuws, Landbouw. Kunstnieuws. tfl&e TSttufyU*. Telegraphische berichten. Marine en leger. f De klacht dat het ministerie-Kappeijne „niets van zich hooren laat", welke men voor korten tijd zelfs van bevriende zijde vernemen kon, zal nu wel uitgediend hebben. Behalve de belasting-ontwerpen, de kanalenwet en de andere nog in behandeling zijnde voor drachten, is nu gisteren het gewichtige ontwerp tot invoering van een nieuw wetboek van straf recht ingediend. De minister van waterstaat, wien wij reeds de toelating van vrouwelijk personeel bij het post en telegraafwezen danken, heeft nu een tweeden belangrijken stap gedaan op den weg, waar alle vrienden van den vooruitgang hem zoo gaarne op aantreffen, door de indiening aan den raad van state van een wetsontwerp tot invoering van postspaarbanken. Gaat het ministerie zoo voort, dan zal al wat zich liberaal noemt zich aangevuurd voelen om het te waardeeren en met alle macht te steunen. Onze richting zal dan, onder deze krachtige lei ding, zonder eenigen twijfel toonen dat hare levenskracht nog verre van uitgeput is. Blijkens een verbeterd bericht in het Vaderland zal door de regeering een wetsontwerp worden ingediend waarbij, naar aanleiding der onlangs door den hoogen raad gevelde beslissing, de gel digheid van koninklijke besluiten, bevattende al- gemeene maatregelen van bestuur, in 't algemeen geregeld zal worden. Vlissingen 25 Febr. Den 1™ Maart a. wordt, naar wij vernemen, met een van de stoom schepen der Maatschappij Zeeland, alhier verwacht de groothertog van Hessen met familie én gevolg, die zich uit Engeland weder naar Duitschland begeeft. Ter wille van het goede doel vestigen wij gaarne de aandacht onzer lezers op de gelegenheid, welke bij den boekhandelaar J. Steenmeijer alhier geopend is, tot het nemen van loten in de loterij ten voordeele der Vereeniging tot weezen-verple- ging voor Z. en N.-Beveland. Ter Heuzen, 24 Februari. Naar men verneemt zal ook dit jaar het kanaal van Ter Neuzen naar Gent niet worden afgetapt, zooals gewoonlijk ter uitvoering der werken tot herstel ling der boorden enz. Volgens bestek was het vorige jaar daarvoor bepaald, doch het werd alstoen, mede, hoofdzakelijk ten gerieve der scheepvaart, uitgesteld. Gisteren middag te 2 uren had op de begraaf plaats onder Schooten de teraardebestelling plaats van den president der arrondissements-rechtbank te Haarlem jhr. mr. G. L. Schorer. Toespraken werden gehouden door de heeren Van Bemmelen, raadsheer in het gewezen hof van Noord-Holland, jhr. mr. A. J. Bethaan Macaré, substit.-officier der arr.-rechtbank en dr. C. G. von Keeken, wet houder, welke allen getuigden van het groote verlies dat magistratuur, maatschappij en familie moesten ondervinden, en welke toespraken in hartelijke woorden werden beantwoord door den broeder des overledenen, jhr. Schorer, burgemeester van Middelburg. Een groot aantal autoriteiten waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. N.R.ct.) Het door ons aan het Handelsblad ontleende bericht dat den heer E. A. Kovers, ontvanger der registratie en domeinen te Sluis, aangeboden zou zijn om als inspecteur van financien naar Indië te gaan, is volgens de N. R. Ct. onwaar. Bij kon. besluit is voor het jaar 1879 een rijks subsidie van hoogstens f 12000 uitgeloofd voor de loslating van zalmen salmo salar) in een der bovenrivieren. Nadere bijzonderheden bevat de St. ct. van heden. hartigheid geheel vervuld van blijdschap over het geluk dat den ouden heer te beurt was gevallen. Zij hielp hem netjes en handig zijn koffer pakken en haalde een flesch Proseno voor den dag, die zij niet op rekening zette, een feit waarover gast en gastvrouw bijna woorden kregen. De nauw gezette koopman wilde volstrekt betalen en de vriendelijke weduwe wilde niets aannemen. „Betaal haar dan als gij goed en wel terug zijt," zei zij, „ik ben er trotsch op een schuldenaar te Odessa te hebben." „En ik ben trotsch op mijn crediet bij u. Hebt gij in Odessa niets te bezorgen? Hebt gij er geen vrienden of kennissen Er zijn daar veel Italia nen." „Dank u wel. Ik heb niets te zeggen, behalve dat gij moet zorgen frisch en gezond terug te komen. Doe mij het genoegen en zorg goed voor uwe gezondheid. A propos, gij gaat toch niet alleen op reis?" „Met uw beeltenis in mijn hart ben ik immers nooit alleen?" „Ha, ha!" lachte zij, „vertrouw niet te veel op dat gezelschap. Mijn beeltenis reist de geheele wereld rond, wanneer ik althans de complimentjes van al mijne beleefde logés voor goede munt wilde opnemen. Maar in ernst, signor, gij zijt nog zeer kras voor uwe jarenmaar alle dagen zijn niet gelijk; men moet niet te veel van zich zeiven vergen en Odessa moet een akelig oord De heer mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmann, sedert 1866 lid der tweede kamer voor het dis trict 's Hertogenbosch en van 1838 tot 1876 raadsheer in het prov. gerechtshof van Noord- Brabant, is gisteren nacht overleden. Den lOen November 1807 te Lier in Belgie geboren, heeft de overledene zich, behalve op rechts- en staats kundig gebied, ook doen kennen door zijne ge schiedkundige navorschingen. Daartoe behoorde zijn in 1862 uitgekomen geschriftDe oorsprong van het tiendrecht en het recht van collatie in Nederland en de in 1874 verschenen beschrijving van Het leven en de regeering van Jan 1, Hertog van LotharingenBrabant en later ook van Limburg. Door ingezetenen van IJerseke wordt een adres aan gedep. staten ingediend, strekkende tot-be spoediging van het stichten eener tweede school, aan welke daar groote behoefte bestaat. Benoemd tot hulponderwijzer te St. Maar tensdijk, de heer C. A. van der Beest van Oost- Souburg. De heer mr. N. G. Pierson, hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam, is voornemens Zaturdag 1 Maart, te 12 uren, een afzonderlijk college te openen over de financieele voorstellen der regeering. Dr. J. W. Bok, remonstrantsch predikant te Amsterdam, deelt in het N. v. d. D. mede dat eene dame, lid van zijne gemeente, daartoe aan gespoord door een artikel in het N. v. d. D., een som van f 30,000 heeft toegezegd, om een begin van uitvoering te geven aan het plan tot stichting van een asyl voor protestantsche weduwen en kinderen, onverschillig tot welk kerkgenootschap of welke geloofsrichting zij behooren. Een derde van het plan kan met die som verwezenlijkt worden. De bestuurders van het prot. weduwen- en wet zenfonds verwachten, dat dit edele voor beeld velen zal opwekken om het hunne tot verwezenlijking van het plan bij te dragen. De le luit. der mariniers J. A. H. Jockin, van het eskader uit Oost-Indië den 18en dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum ter beschikking gesteld van den kommandant van het korps mariniers. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kap. t. z. W. B. F. Escher, den 19en dezer te Analaboe aaangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. Tholen, 24 Febr. Niettegenstaande het zeer afwisselende winterweder belooft de grond in dit eiland aan den landbouwer een goeden zomer. De gezonde winterkoude, die we voor een paar weken hadden, heeft den bodem goed gedaan, en door het matige weer dat op de vorst gevolgd is, heeft hij zeer gewonnen aan losheid of krui- merigheid. Jammer is het, dat ons ongestadig klimaat nu weer zoo veel nat bezorgt, en door sneeuw- en regenbuien dreigt de hoop op een goed jaar den bodem in te slaan. Toch gaat de tuinbouw, hoe schraal ook in dit eiland vertegenwoordigd, weer zachtjes aan den gang. Den hovenier ziet men af en toe zijn voorjaarsarbeid weer beginnen. Komen de buien niet al te menigvuldig en zijn de nacht vorsten niet al te streng, dan is er alle reden om te gelooveu dat de ouderwetsche winter, dien we zijn. Gij moest iemand bij u hebben; wie zal u nu oppassen als u iets overkomt en zelfs a zijt gij gezond zou een weinig gemak u zeer dienstig zijn. Neem toch een oppasser mede." „Daar heb ik zelf ook al over gedacht. Maar het tooverwoordje zuinigheid." „Ja 't is waar, ik weet zelf ook wel hoe hard men moet werken om een paar handen uit te winnenMaar ik kan er tegen en ik blijf te huis en heb mijn gewone voedsel en gezonde lucht. Maar zoo'n reis staat gelijk met een halven oor log en als gij ergens ziek wordt, hebt gij kans dat uw geheele zending mislukt. Twee menschen zijn niet het dubbele van éen, maar het tien voudige." „Waar, zeer waar! ik ben ook niet ongeneigd den raad eener verstandige vrouw, die het goed meent en gelijk heeft, te volgen. Zoudt gij een geschikten oppasser weten, die niet al te hooge eischen stelt?" „Waarom zou ik het niet ronduit zeggen? Ik zou nu wel een heel wijsgeerig, bedenkelijk ge zicht kunnen zetten, even als een zeer geleerde dokter, die er over peinst of hij water met fenkel of fenkel met Water zal voorschrijven, ik zou u een half dozijn Beppo's en Marco's kunnen opnoemen die geen van allen geschikt voor u waren; maar ik wil u liever de waarheid zeggen. Ik heb hier in huis een jong mensch verborgen, die zich met de Italiaansche patriotten en hunne geheime ge- gedeeltelijk achter den rug hebben, aan land- en tuinbouw ten goede zal komen. Men verneemt, dat heeren fabrikanten on derling besloten hebben den prjjs der suikerbieten, met ingang van 1 Maart a., te verminderen tot f 9.50 per 1000 kg., of 11 per 1000 kg. indien zij franco geleverd worden aan de fabrieken. {G. ct.) Een recht aangename en zeer huiselijke avond werd gisteren door een zeer klein aantal muziekliefhebbers doorgebrachtop het „kunste naarsconcert", door de dames Travers en Valter en den violist Cramer alhier gegeven. Mej. Travers heeft aan de natuur eene fraaie, omvangrijke sopraanstem en aan de school eene nette vocalisatie en eene zeer duidelijke uitspraak der woorden te danken. Het ontbreekt haar echter ten eenenmale aan voordracht. Deze is stijf en zonder gevoel, wat zoowel in het bekende recitatief en aria uit Mozart's Figaro's Hochzeit als in harekleinere Liederen, niettegenstaande die met zorg uit de mee3t dankbare en populaire gekozen waren, aan het licht kwam. Zoolang zij - niet beter in den geest barer stukken dringt, zich niet eene juiste en eigene opvatting schept en die in hare voordracht weet te leggen, zal mej. Travers haar publiek altijd koud laten. Mej. A. Valter, die wij bijna eene stadgenoote mogen noemen, heeft hare opleiding als pianiste laatstelijk aan het conservatoire te Keulen genoten en doet nu hare eerste kunstreis. Zij zal dus, vertrouwen wij, het publiek dankbaar zijn indien het, met ons, van oordeel is dat zij een zeer gelukkigen aanleg bezit, die zijn verdere ontwik keling van den tijd en de studie wacht. Kracht is haar hoofdeigenschap niet, maar op een „bom bardement" op de piano zijn wij nu juist niet gesteld; aan vlugheid en technische vaardigheid ontbreekt het haar niet; haar gevaarlijkste vijand is, gelooven wij, haar gemis van kalmte en zelf- beheersching, waardoor haar vlugge vingeren wel eens gevaar loopen om over elkander te struikelen en in hun joligheid te vergeten dat de grondslag van alle muziek is een zeer droog, zeer afgepast en zeer methodisch ding, dat men de maat noemt. Geen beter middel voor haar om die gebreken der jeugd te overwinnen, dan het spelen van veel ensemble-stukken met den heer J. Cramer, wanneer deze uitstekende violist zich daar ten minste toe leenen wil. De sonate van Beethoven, op. 24, was zeker het schoonste dat wij gisteren avond hoorden. Het zeer moeilijke en keurig uitgevoerde scherzo bewees wat ook mej. Valter op het punt van maat vermag, wanneer een ervaren en kalme hand de hare een weinig aan 't lijntje houdt. Ook in de andere stukken, van Nardini, Ka ff en Bies, die de heer Cramer voordroeg, toonde hij zich den violist van goeden smaak en van de, slechts door volharding en geduld te verkrijgen kunstvaardigheid, naar wien men met ingehouden adem luistert en wien men, aan 't einde zijner voor drachten, gaarne nog om een extra-nommer zou bidden, wanneer men niet, de oogen om zich heen slaande, weerhouden werd door 't besef dat in zóo microscopisch kleinen kring discretie dubbel plicht is. In een der zalen van Artis te Amsterdam wordt thans het gesehenk ten toon gesteld, dat door Nederlandsche kunstenaars aan den koning en de koningin zal worden aangeboden. Het be staat uit ongeveer 400 bijdragen van schilders, dichters en toonkunstenaars. De inzendingen, natuurlijk van zeer verschillenden omvang, zijn op kartons van gelijke grootte ge hecht en worden aangeboden in vier fraaie om slagen, die op hunne beurt bestemd zijn in een sierlijke kast gelegd te worden. Deze kast is ontworpen en door den hoogleeraar nootschappen heeft ingelaten; wat zeg ik, in gelaten? Een zijdehandelaar in Venetië verzocht hem een pak voor een kleermaker alhier mede te nemen. Wat zou er nu wel in dat pak gezeten hebben? Natuurlijk voeringzijde, satijn, vesten, zijde, ik weet niet wat al meer. Een mooie grap, het waren altemaal vlugschriftenschot schriften, zooals zij zeiden! En de waarde zijde handelaar zit en de brave kleermaker zit, en mijn Adulis, die onuoózele hals, is ter nauwernood aan de politie ontkomen, en als een medelijdende ziel hem niet in tijds een wenk gegeven had, dan zat hij nu ook. Hoe is het toch in 's hemels naam mogelijk dat menschen zich zeiven en anderen zoo in 't ongeluk kunnen storten Zou men niet denken dat een kleermaker wel wat anders te bedenken had, dan hoe men keizers en koningen om het leven brengt en die zijdehandelaar zal ook niet veel zijde spinnen, waar hij nu zit! Wordt vervolgd.) L. Frullini te Florence ook uitgevoerd, in blank, hier en daar getint notenhout, stijl Ital. Kenais- sance. Aan de hoeken der triezen prijken de koppen van Sweelinck, Boerhaave, Vondel, Kern- brandt, van Campen en Huygens. In 't midden der voorfries zijn de gekoppelde wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont aangebracht, vast gehouden door leeuwen en van onderen omslingerd door een lint met de b ide wapenspreuken: Je Maintiendrai" en Palma sub ponder e crescit." <5p de deurpanelen is een zinnebeeldige voor stelling van wetenschap en kunst gebeiteld, om geven door bloemslingers. De grondslag, stijlen, zijpaneelen en kroonlijst zijn insgelijks met bloemen, vogeltjes en eikenloof versierd in heel- en half verheven arbeid. De uitvoering verraadt de mees terhand in zoo hooge mate, dat men zich verzoent met de gedachte, dat dit duurzaam omhulsel voor het eigenaardig vaderlandsch geschenk door een buitenlander vervaardigd is. (Hbl.) Een gewezen Zierikzeeënaar, Gillis Adriaanse, is te Grand-Kapids in Noord-Ameika, in de fa briek waar hij werkzaam was, op noodlottige wijze om bet leven gekomen. In de daar ver schijnende Vrijheidsbanier wordt een hartelijk woord aan zijne nagedachtenis gewijd en tevens gemeld dat de werklieden der fabriek 100 dollars hebben ^bijeengebracht tot ondersteuning der we duwe. Van de Hollandsche onderlinge hulp- vereeniging ontving deze bovendien 50 dollars, terwijl de bestuurders der fabriek de begrafenis kosten betaalden. Het Rott. Nieuwsblad heeft van den heer Du Bois een briefkaart te zien gekregen, die in 88 dagen een reis rondom de wereld gemaakt heeft. Zij werd den 21™ November jl. des nam. 3.30 uit Boskoop verzonden en den 22ea door het spoorwegpostkantoor BotterdamAntwerpen, via Brindisi, naar het Ned. Ind. expeditie-kantoor te Singapore, alwaar zij den 29en December aankwam. Den volgenden dag vandaar verzonden, arriveerde zij den 10en Januari te Yokohama, vanwaar zij den 12«" dier maand weder vertrok naar San Francisco. Den 29-n Januari kwam zij op die plaats aan en den 8ea Februari te New-York, vanwaar zij den 18en dier maand te Botterdam en den 19en weder te Boskoop arriveerde. Op de voorzijde staat in Fransch, Duitsch en Engelsch „Verzoeke aan alle postdirecteuren om deze briefkaart terstond na ontvangst achtereen volgens te verzenden naar Singapore, Yokohama, San Francisco, New-York, met de eerst vertrek kende mails en terug te Boskoop (Nederland.") Op de achterzijde staat eveneens in drie talen „Moge door deze zending de nauwkeurigheid en regelmatigheid in het internationale postverkeer schitterend uitkomen." Een door den heer Du Bois den 27en November jl. in omgekeerde richting verzonden briefkaart, wordt met de eerste mail door hem terug ver wacht. Het meteorologisch bureel van de New-York Herald voorspelt de aankomst van twee stormen met regen en veel sneeuw. De eerste moet komen tusschen 27 Februari en 1 Maart, de tweede op den 1™ of 2en Maart. De Atlantische oceaan zal door stormen worden geteisterd tot 5 Maart. De heer Saint Kéné Taillandier, de welbe kende letterkundige medewerker van de Revue des deux Mondes, is Zondag plotseling overleden, na een leven van onafgebroken letterkundige werkzaamheid. Ook in ons land zijn zijne arti kelen over Fransche en buitenlandsche literatuur gretig gelezee. BINNENLAND. 's Cisavenhage, H. K. H. prinses Hendrik heeft aan het comité voor het nationaal hulde blijk bericht dat zij hare keuze eenigen tijd in overweging wenscht te houden, doch daarin voortdurend het grootste belang blijft stellen. Tweede kamer. Ingekomen een voorstel der heeren Godefroi c. s. tot wijziging van het reglement van orde der kamer, in verband tot de wijze van behandeling van het strafwetboek. Op eene vraag van den heer Van de Putte verklaarde de minister van binnenl. zaken, dat het besluit waarbij een minister van koloniën ad interim benoemd wordt, onderworpen is aan den koning. - De beraadslaging werd daarna aangevangen over het wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs. Het debat liep over twee hoofdpunten. In de e;rste plaats over de instelling van het doctoraat in de geschiedenis, waarom rent vooral bezwaar gemaakt werd tegen de toekenning van de bevoegd heid om dat vak te doceeren ook aan doctoren in de klassieke letteren. De minister verklaarde dat zulks noodzakelijk was, omdat de oeconomie der wet van 1876 gehandhaafd moet blijven en anders ook voorshands docenten voor de geschie denis zouden ontbreken. In de tweede plaats over de verlenging van den termijn voor het eind-examen aan de gereorganiseerde gymnasia.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2