48. 122* Jaargang. Woensdag 26 Februari. Wat is noodig? Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar 5 Gent, Advertentien: 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. RIJKS-BELASTIMEN. Schuldvorderingen teD laste van het rijk en de provincie. FEUILLETON". ADÜLIS. van Ferdinand Kurnberger. in. Middel burg 25 Februari. Wed. W. StobmVan deb Chijs. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering zijn ver zonden de door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 21en Februari 1879, invorderbaar verklaarde kohieien n°. 9 en 10 der personeele belasting voor het dienst jaar 1878/9, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem ver schuldigde te kwijten met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bi staan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend; terwijl bij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende g oederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9 April 1869 (Stbl. n» 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 25-n Februari 1879. De burgmeester voornoemd, N. C. LAMBRECHT3EN VAN RITTHEM. L. B. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland van den 21 Fe bruari 1879, A n" 750, 1 afd. (provinciaal blad a" 28) berinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepaling vervat in de wet van 8 November 1815 (staatsblad n° 51), volgens welke alle schuldvor deringen ten laste van het rijk, binnen zes maan den, volgende op het jaar waarover zij loopen, zullen moeten zijn ingediend bij de administration, collegiën, autoriteiten of ambtenaren die de orders tot het doen van leverantiën of anderszins gege ven hebben, cp straffe van bij verzuim te worden gehouden voor verjaard of vernietigd, alsmede aan die van art. 125 der provinciale wet, waarbij de termijn van verjaring voor het rijk van toe passing is verklaaid op de vorderingen ten laste van de provincie. Zij nrodigen mitsdien de belang hebbenden uit om hunne schuldvorderingen met bewijsstukken over 1878 ter plaatse waar het behoort, zoo spoedig mogelijk in te zenden en daarvoor het aangegeven tijdstip van 30 Juni a. niet af te wachten. Middelburg, den 24 Febr. 1879. De burgemeester en wethouders voornoemd, N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. L. B. De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. 3. NOVELLE Toen Mömer binnenkwam keek Prokter terstond op de pendule boven zijn lessenaar en mompelde „Op zijn tijd." Daarna keerde hij zich om, opende een kleine zijdeur, die uit dit heiligdom, in het allerheiligste, een klein, spaarzaam verlicht kabi netje voerde. Hij bood den vreemdeling een fau teuil aan en nam zelf ook plaats nadat bij met deftige bedaardheid zijne rokspanden had opge slagen. „Gij wilt u dus met de zendiDg naar Odessa belasten?" begon hij. „Ik ben er toe bereid," zei de ander. „Goed, goed. Gij weet zeker reeds in het al gemeen wat er van de zaak is?" „Indien ik mijnheer uw zoon goed verstaan heb, betreft het een zaak die alleen door persoon lijke tusschenkomst geregeld kan worden." „Dat zal ik nu juist niet zeggen," hervatte de voorzichtige koopman onverschillig. „Maar ik .Wa E {Ingezonden.) «De vermeerdering van menschelijk welzijn, de vermindering van menschelijk lijden, dit is het wat wij beoogen. Opvoeding en onderwijs moeten onze hefboomen zijn." William Ellis. Zeker zal 't de wensch der ouders of voog den zijn, wier kinderen eerlang ?t voorrecht zullen hebben de hoogere burgerschool voor meisjes te Middelburg te bezoeken, dat er 't on derwijs zooveel mogelijk eenepractische richting moge erlangen, in overeenstemming met de onderscheiden eischendie de maatschappij later aan hen zal stellen. Er is bij ons geen behoefte aan geleerde vrouwen, maar wel aan de zoodanige, die later in staat zullen zijn met hare gaven te woekeren, 't zij ten zegen van echtgenoot en kroost, 't zij door er een eerlijk, onafhankelijk, met hare krachten en vermogens overeenkomend bestaan door te erlangen. Met 't nauwe verband dat er tusschen geest en lichaam bestaat, worde toch niet te veel inspanning van 't meisje op een jeugdigen leeftijd gevorderd, die dikwerf een beslissenden invloed op een later meer of minder krachtig lichaamsgestel kan uitoefenen. Voor alles vergete men onder de leervakken de opname van de gezondheidsleer niet, die vooral voor de vrouw, wellicht voor de aanstaande moeder, van zulk een onberekenbaar hoog gewicht is. Men leere haar, wier betrekking zich toch meerendeels tot 't huisgezin of het omgaan met de jeugd bepaalt, voor de lichamelijke opvoeding der kinderen te waken. Men leere haar de algemeene voorwaarden voor 't genot en 't behoud eener goede gezond heid den invloed van licht en lucht, water en voedsel, warmte en koude, en meer derge lijke op 't menschelijk lichaam krachtig inwer kende invloeden, grondig kennen. Men leere haar 't samenstel van dat lichaam, de inrichting, de noodzakelijke voorwaarden tot zijn gelukkige ontwikkeling, de gevaren van ieder ontwikkelingstijdperk, hoe die door verkeerde verpleging en opvoeding vermeer heb genoeg van het brievenschrijven en het zou mij een ware voldoening zijn als ik die twee schurken eens fiks in de klem kon jagen." „Wees zoo goed u nader ie verklaren." „De zaak is deze," begon mijnbeer Prokter, „ik heb met het huis Sanga, Schules en c°. reeds sedert jaren zaken gedaan, die berustten op de gewone grondslagen van voorschotten, welke mijn buis het hunne deed, op scheepsladingen van tarwe. Overschreden die voorschotten de grenzen der be paalde termijnen dan volgde er op die ladingen, binnen korten tijd anderen, tot dekking van het verschil, zonder dat de gewone regelmatigheid verbroken werd en het gebeurde hoogst zelden dat het verschil zeer groot was. In den laatster» tijd echter zijn zij van dien regel afgeweken; de kleinere en beloofde ladingen bleven uit. Einde lijk kregen wij last een aanzienlijke som op het aan het Odessasche huis toebehoorende schip Alexandermet volle lading, te laten verzekeren en er kwamen nieuwe wissels te voorschijn. De lading bleef buitengewoon lang uit, de cognosse menten kwamen niet en ten slotte boorden wij van het schip zelf ook niets. Nil krijg ik bij toeval een courant ui» Marseille in handen, waar in gewoonlijk de handelsberichten van die plaats staan en verbeeld u mijn verbazing daar valt mijn oog op het volgende bericht: Russisch schip, Alexandermet tarwe geladen, voor de heeren Foulou en comp. Ik schrijf dadelijk aan derd, óf door geschikte voorzorgen en verzor ging verminderd, of zelfs geheel weggenomen •kunnen worden. Men leere haar de gevaren kennen van 't dwaze volgen der verkeerde voorbeelden in kleederdracht, 't belemmeren van den bloeds omloop door inrijging, 't gebruik van kleine hoeden, die de hersens in den zomer niet ge noegzaam tegen de zonnestralen en in den winter tegen de koude beschermen, geva ren, waarvan, helaasmenige geknakte ge zondheid, menige krankzinnigen inrichting, menig kerkhof zou kunnen getuigen. Grondig met de wetenschap der gezond heidsleer toegerust, zal de vrouw of moeder in staat zijn, de juiste maatregelen te nemen, die bij ongesteldheid of ernstige ziekte van kind of huisgezin noodzakelijk zijn, en toege rust met verstand en kennis, met de gave des onderscheids, de voorschriften van den geneesheer doen opvolgen, in plaats van, zoo als nu maar al te vaak plaats vindt, deze door een verkeerde aanwending geheel of ge deeltelijk te doen mislukken Men weet het, dat om individueelen aanleg tot ziekte of om ongunstige familie-voorbeschikt- heid te verbeteren, vooral veel geduld noodig is en, steunende op de wetenschappelijke gron den der gezondheidsleer, standvastigheid en volharding aan een bepaalde overtuiging. Veelal is toch de oorzaak van sleepen de kwalen en langdurige ziekten in gebrek aan weerstandsvermogen te vinden en is een ver zwakt gestel ongelukkig niet altijd buiten eigen schuld! De lange rij van sleepende ziekten zal aan merkelijk verminderen, ja sommige zullen verdwijnen wanneer men oordeelkundig de jeugd van de geboorte af verpleegt, verzorgt en op voedt, wanneer de moeder weet wat baat of schaadt, wat gedaan of vermeden moet worden, tot voorspoedige ontwikkeling van 't lichaam ter verkrijging van een gezond en sterk gestel. Daartoe vooral moeten ouders, opvoeders en onderwijzers duidelijk beseffen, dat er voor de jeugd eene noodzakelijke verhouding is in acht te nemen tusschen in- en uitspanning, waken en slapen, arbeid en rust, dat onnut verbruik van krachten in de jeugd, een tekort in arbeidsvermogen op laterenleeftijd ten gevolge heeft, dat nachten zonder genoegzame rust zich eenmaal zullen wreken aan dagen zonder vruchtbaren arbeid. dat huis te Marseille en krijg ten antwoordhet schip Alexander is door de heeren Sanga, Schules en comp. afgezonden en de adressanten haddden reeds lang voor meer dan de opgegeven waarde der lading aan wissels betaald. Wat zegt gij van zoo'n schurkenstreek? Nu hebben wij brief op brief naar Odessa geschreven, maar wie niet antwoorden, zijn onze brave vrienden Sanga en Schules Ik heb reeds spijt van al het zand dat ik vermorst heb, om van het papier niet eens te spreken; inéén woord ik ben het schrijven moede. Daarom zag ik op mijn kantoor rond, wien ik als vertegenwoordiger van mijn huis naar Odessa zou kunnen zenden^want daar ben ik toe besloten. Maar ik kan het niet eens worden over mijn keus. Den eeneu heb ik hier noodig, de auderen zijn mij nog te jong en daar ik dezer dagen juist die aanbeveling van onzen gemeenschappelijken vriend ontving, die mij u afschildert als iemand Mijnheer Mömer boog met een afwijzend ge baar en ook mijnheer Prokter had geen haast om de waar die hij wilde koopen te roemen, zoodat de zinsnede onvoltooid bleef en door een andere gevolgd werd: „Wanneer gij dus zin hebt in deze onderneming, zal ik de noodige papieren voor u gereed maken en dan kunt gij reeds over morgen met een Lloyd stoomboot vertrekken. Na het eten drinkt gij misschien ook een kop koffie in het Lloydskoffiehuis en zult dan zeker reeds over mijn aanbod nagedacht hebben, Met de invoering der gezondheidsleer op de scholen, beantwoordt men eene onlangs door lord Derby, ten opzichte der nieuwe gezond heidswetten in Engeland, gemaakte opmerking dat deze weinig zullen baten „wanneer de lieden geene opvoeding ontvan gen, die ze in staat stelt die maatregelen te hegrijpen, te waardeeren en toe te passen." En ook hij ons zegt 't weinig, of al een dozijn kundige mannen met de zorg voor openbare gezondheidsregelen worden belast, als deze telkens zoowel individueel als in 't gezin worden verwaarloosd. 't Is niet genoeg dat de leerling in natuur- en scheikunde onderricht wordt: hij of zij heb ben de toepassing van 't geleerde op hunnen lateren werkkring noodig; om nut van 'tge leerde te kunnen trekken, hebben zij behoefte aan die mate van kennis der natuurleer van den raensch, welke onmisbaar is tot recht begrip der gezondheidsleer. Een wetenschap die in zoo nauw verband staat met de levensbestemming, met de duurste verplichtingen en dierbaarste belangen van den mensch in 't algemeen en van de vrouw in 't bijzonder, moet ook niet als een bijzaak worden behandeld. Veel van de ziekte en ellende, die de maatschappij teistert, kan voor komen worden en die voorkoming kan haar voornaamsten steun in de opvoeding vinden. Algemeen wordt men er dan ook meer en meer van doordrongen. Nadat reeds op verscheidene hoogere bur gerscholen voor meisjes de gezondheidsleer werd onderwezen, is dan ook op de laatste bijeenkomst van onderwijzers en onderwijze ressen van 't middelbaar onderwijs in Neder land, te Leeuwarden, de wensch uitgesproken dat op alle hoogere burgerscholen voor meisjes deze zoo hoogst nuttige wetenschap niet als bijzaak, maar als een belangrijke hoofdzaak, in nauw verband met de vermeerdering van 't welzijn en de vermindering van 't menschelijk lijden, door bekwame deskundigen, onderwezen moet worden. Mogen allen, die tot bereiking van dit groote en edele doel kunnen bijdragen, daartoe krachtig medewerken Delft 23 Febr. 1879. een man als gij heeft tot een dergelijk besluit geen lang beraad noodig. Wat uw honorarium aangaat, dat zal ons hoop ik niet lang ophouden. Het is wel goed geld naar kwaad gooien; maar ik wil die schurken eens duchtig de les lezen en iets zult gij er toch wel van terechtbrengen! Men moet alles doen om hen het vuur na aan de schenen te leggen. Het betreft hier geld en zede lijke voldoening. Twee kostbare zaken en het is een domoor die deze in de steek laat!" En dat was inderdaad de meening van den heer Prokter. Hij bood Mömer niet alleen een ruime bezoldiging aan, maar beloofde hem ook een aanzienlijk aandeel in alles wat hij der be- driegeüjke firma zou weten' af te persen. Dit laatste had een bijzondere aantrekkelijkkeid voor zulk een ijverig en levendig man als Mömer, want hij hoopte met het grootste en billijkste zelfvertrouwen, dat hij die netelige zaak tot een goed einde zou brengen. Reeds zag hij zich in zijn verbeelding weder in het bezit van een klein kapitaal en als chef eener kleine, zich snel uit breidende firma. IV. Juffrouw Rosalie, een aardige weduwe, die bet bescheiden Boardingbouse in huur had, waar Mömer te Triest was afgestapt, was in hare goed-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1