BUITENLAND. Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. kantongerechten. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oss J. Visser, vroeger grif fier bij het kantongerecht te 's Gravendeelte Sittard mr. A. Th. H. G. baron van Lamsweerde, vroeger griffier bij het kantongerecht te Zeve naar, en te Ridderkerk mr. A. Stheeman, vroeger griffier bij het kantongerecht te Amersfoort. rijks-adviseurs. Eervol ontslag verleend aan jhr. mr. V. E. L. de Stuers, P. J. H. Cuypers, mr. A. J. Enschedé, J. G. van den Bergh, J. Gosschalk', L. Lingeman en H. J. Scholten, als leden van het college van rijks-adviseurs voor de gedenkteekenen van vaderlandsche geschiedenis en kunst, en aan J. E. H. Hooft van Iddekinge, als lid en secretaris van voornoemd college. Reeds onder tel. Ier. geméld ministerieele departementen. Eervol Ontslag verleend aan J. de Meulder, W. Wolff en W. Reevers, als boden bij het departement van wa terstaat, handel en nijverheid, behoudens aan spraak op pensioen, en tot bode bij genoemd departement bevorderd de assistent-bode H. Roos- Sluis, 22 Febr. De heer J. C. A. Croin, hulponderwijzer, tijdelijk werkzaam in de school te Sluis, is als zoodanig benoemd te Velzen (N. H.) na voor de benoeming te Beemster bedankt te hebben, lerwijl de heer C. C. A. Croin, hulpon derwijzer te Sluis, tegen 1° Mei a. eervol ontslag heeft gevraagd. Cioes, den 24 Febr. Door mejuffrouw S. van Deventer, leerares in de Engelsuhe taal- en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes alhier, is eervol onts'ag gevraagd tegen 1" Mei a De lessen aan de voorbereidende klasse der H. B. S. voor jongens, geschorst geweest tenge volge der mazelen-epidemie, zijn eenige dagen geleden weer aangevangen, terwijl ook de be waarschool voor minvermogenden, die om dezelfde reden gesloten werd, wê;r begonnen is. De luit. ter zee 1® kl P. Heyning, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den l6n April aanstaande geplaatst bij den torpedodienst, en met gelijken datum aaD boord van het wachtschip vervangen door den luit. ter zee le kl. H. G. Hildebrandt. Aanstaanden zomer zullen op het eiland Walcheren groote vereenigde manoeuvres plaats hebben, en daar het noordwestelijk deel van dit eiland eene schoone gelegenheid aanbiedt om eene veronderstelde landing te beproeven of te ver ijdelen, zal, bij het uitvoeren van dusdanige be wegingen, steeds de zeemacht, hetzij als aanvaller, of wel als medestander optreden. Een en ander zal gepaard gaan met het bivakkeeren van troepen enz. Vlissingen 23 Februari 1879. Vrijdag avond omstreeks 9 uur, toen de kerkbewaarster der Engelsche kerk alhier de voordeur wilde sluiten, ontstelde zij niet weinig toen zij in het donkere voorhuis tegen een onbekenden man stiet. Zij hield zich goed, vroeg hem wat hij verlangde en toen hij met zijn antwoord draalde, kwam zij hem te hulp, zeggende dat hij zich waarschijnlijk bij vergissing daar bevond. Dat stemde hij toe en vertrok spoedig. Bij onderzoek bevond men dat de sleutel der voordeur verdwenen was, en haastte zich de politie met een en ander bekend te maken. Deze posteerde zich op verschillende plaatsen in den omtrek der kerk en arresteerde des morgens half drie in de Vrouwenstraat een persoon, welke de vermiste deursleutel in zijn zak had. Het Leeskabinet te Rotterdam telde op 31 Januari jl. 1582 leden, zijnde 9 minder dan een jaar geleden, en bevatte 12.807 boekwerken of 26.612 deelen, hetgeen 307 werken meer is dan in 't vorige jaar. De financieels toestand is gun stig, doch voor de verdere uitbreiding der boekerij is 't te betreuren dat het ledental zijn hoogste punt schijnt te hebben bereikt. De officieren der marine te Nieuwediep hebben besloten, gelden bijeen te brengen met het doel in een der zalen van het instituut der marine te Willemsoord een blijvend aandenken te plaatsen aan wijlen Z. K. H. prins Hendrik. Ook de overige officieren van het korps zullen in de gelegenheid gesteld worden aan deze hulde deel te nemen. Naar de Noor dhr ahanter verneemt, verkeert het kamerlid mr. F. J. E. Van Zinnicq Bergmann, die reeds eenigen tijd aan een ernstige ziekte lijdende was, thans in zoo zorgwekkenden toe. stand dat het ergste staat te vreezen. De hh. Le Gras e. s. te Rotterdam, hebben den volgenden brief ontvangen: Mijn heeren „Het kunt ons niet begrijpen dat u nog de schouwburg vol heeft door de beroerde stukken die u opvoer. Zie eens om zijde en als u deze niet geeft zult u nooit een volk hebbe. N. V.n. Op de keerzijde staat Dat zijn heele mooy. fl De Reis om de Werel in 80 dage, 2 Vodderappe van Paris 3 de arme van Paris 4 Vik en Vok 5 moederliefd en helder moed of de gevannis slot Loeve stein 6 Weezen 7 Nacht en morgen 8 Schoone slapster Bos 9 Jac Schepar 10 Stella de docter staatgevang 11 beleg van haarlem. Ieder stuk op Donderdag". Ook een kunstminnaar, die met het répertoire van den schouwburg niet te vreden is Eenige dagen geleden heeft men te Amers foort een bezoek gehad van den inspecteur van de genie, dat in verband moet staan met den bouw van eene nieuwe kazerne, waarvoor indertijd reeds grond werd aangekocht en die men dringend noodzakelijk acht, daar een der oude kazernes zoo slecht is, dat een harer bewoners aan den berichtgever van 't TJtr. D. verzekerde, dat de kap van dat gebouw door wel 50 a 60 stutten of schoren in zijn verband wordt gehouden en dat dezer dagen zelfs een werkman door het dak is gevallen, zonder zich ernstig te bezeeren, terwijl hij bezig was met afgeschoven pannen op het dak recht te leggen. In de bedden moet het nu en dan geducht doorregenen. Nu dezer dagen eeu der ringmuren is ingestort, zal er wellicht spoedig verbetering komen. Het Batav. Handelsblad durft voorspellen, dat onder de handelaren te Batavia geen enkel man zal gevonden worden, die zich, ondanks Wét presentiegeld van f 20 daags, beschikbaar wil stellen voor het lidmaatschap in de commissie van aanslag voor de patentbelasting, in Indië inkom stenbelasting genoemd. Den 13den Januari jl. circa te 5j uur, had in den stal der cavalerie te Soerabaija, het vol gende gruwelijke feit plaats. Twee Boegineesche cavaleristen, die des nachts op contra-appèl hadden gemankeerd, kwamen, terwijl de troep in den stal stond aangetreden, binnen en wierpen zich eensklaps met ontbloote krissen op dè vier aanwezige Europeescfie onder officieren twee wachtmeesters bleven onmid- delijk op de plaats dood, een wachtmeester en een fourrier werden doodelijk gewond. De in het gelid staande Boegineesche cavale risten schijnen niet de minste poging te hebben aangewend, om dit moordtooneel te verhinderen noch hebben iets gedaan, om te beletten dat de' moordenaars de vlucht namen. De paar Javaansche cavaleristen schenen niet tusschen beide te durven komen Cavalerie- en infanterie-patrouilles zijn uitge zonden om de gevluchte boosdoeners op te sporen. SoerCt Als toekomstig minister van koloniën wordt, men weet niet met hoeveel grond, genoemd de heer Levyssohn Norman, gewezen directeur van binnenlandsch bestuur en algemeen secretaris in Oost-Indië, bekend door zijne ijverige bevor dering van den overgang van gemeentelijk in persoonlijk grondbezit. Volgens het Dagblad zou, in afwachting van zijne komst, de minister van binnenlandsche zaken met de portefeuille Van koloniën tijdelijk belast worden. Graaf Andrassy krijgt in Weenen zoovele uitnoodigingen tot bals, dat hij ze met den besten wil van de wereld niet kan bijwonen. Decomité's voor die bals wenden allerlei listen aan, om den graaf op hunne feesten te krijgen.jEen slim president van een dier commissies dacht, dat het wel helpen zou, als hij den minister in zijne moedertaal, het Hongaarsch, aansprak. Hij verstond die taal echter niet en liet zich eene Hongaarsche aan spraak maken, die hij van buiten leerde en zonder fouten tegen Andrassy opzeide. De goedige Wee ner had echter niet op een vragend antwoord gerekend. Andrassy sprak enkele woorden tot hem, die uit den toon bleken eene vraag te be- vat.en. 't Geval was, épineus", zou Schukenscheuer zeggen. Gelukkig herinnert onze Spieszbürger zich wel eens gehoord te hebben, dat ja in het Hongaarsch igen is. Igen, Excellenz, antwoordt hij met eene diepe buiging. Andrassy draait den man opeens den rug toe en gaat de kamer uit. Hij had den balcommissaris gevraagd, of hij hem alleen uitgenoodigd had om met hem te pronken en hem als opluistering van het feest te ge bruiken. De jury te Palermo heeft eene mooie uit spraak gedaan. Een student, die gezakt was op een examen, meende dat met vier revolver schoten op prof. Scichilone te moeten wreken. De jury sprak den onverlaat vrij, wijl hij „tijde lijk van het gebruik van zijn verstand berooid was geweest Bij de herstemming voor een lid van den rijksdag te Breslau werd de candidaat van de thans vereenigde liberalen gekozen met 8959 stemmen, 7544 kiezers stemden op een sociaal democraat. Alle die boosdoener zijn dus nog niets uitgegroeid. binnenland, 's Cïravemhsge. Bij de begrafenis van mr. P. P. van Bosse, minister van koloniën, waren heden vele belangstellenden tegenwoordig, waar onder, als vertegenwoordiger van Z. K. H. prins Alexander, diens adjudant van Goens. De minis ter van binnenlandsche zaken, mr. Kappeyne, bracht in eene korte toespraak den bekwamen staatsman, den werkzamen, echt Hollandschen burger en huisvader hulde. tweede kamer. Ingekomen een wetsontwerp tot invoering van een nieuw wetboek van strafrecht. Drie wetsontwerpen tot grensverandering van gemeenten werden aangenomen. 1 Het wetsontwerp tot wijziging der militaire pensioenen bij de zeemacht en de procureurswet zijn na afdoening van het ontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs aan de orde gesteld. buitenland. ïjonilen. De Times meldt, dat Frankrijk en Engeland ieder een oorlogsschip naar Egypte zonden, als demonstratie, dat omtrent Egypte volkomen overeenstemming tusschen hen bestaat. Den 21™ dezer werden te Vlissingen in het openbaar te koop aangeboden de volgende onroe rende goederen, alle te VlissingenEen huis en erf, op de Westzijde van het droge dok, wijk I n°30 en een pakhuis en kantoor, op den Peperdijk, wijk I n° 33, te zamen verkocht voor /6500; een huis, stal en erf, op den Peperdijk, wijk I n°s 117 en 118, verkocht voor 1500een pak huis en erf, in de Walsehe Kerkstraat, wijk I n° 103, verkocht voor 975zes huizen en erve met bleekveld, de zoogenaamde Mennoniete-erve in de Walsehe Kerkstraat, wijk I n° 100, ver kocht voor /2850; een pakhuis in het Kalkhok straatje, wijk K n° 134, verkocht voor 1310; een pakhuis en erf, in de Lange Walstraat, op den hoek van de Scherminkelstraat, wijk A n° 117, verkocht voor 600; een pakhuis en erf, in de Lange Walstraat, en uitkomende in de Scher minkelstraat, wijk A nCJ118 en 118a, verkocht voor 600; een huis en erf, in de Scherminkel 'straat, wijk E n° 30, verkocht voor 1545. een huis en pakhuisje, in de Slijkstraat, wijk h nu 92, verkocht voor /1475; een huis, pakhuis en erf, in de Slijkstraat, wijk B n" 92a, verkocht voor f 1150; twee woonhuizen en erf, in de Koestraat, wijk B n° 104, verkocht voor f 1019 acht en twintig woningen, in de Koestraat, wijk B n° 104, te zamen verkocht voor 8180 (aangekocht ten behoeve der Nederd. Hervormde diaconie armen); een huis en erf, in de Korte Walstraat, wijk H n° 219, verkocht voor 4150 - en een huis en erf, in de Korte Walstraat, wijk II n» 214, verkocht voor f 4340. 22 Febr.'s av. 11 u. 30 gr. 23 's morg. 8 u. 29 gr. 's midd. 1 n. 33 gr. 's av. 6 u. 30 gr. 's av. 11 u. 30 gr. 24 'smorg. 8 u. 27 gr. 's midd. 1 u. 35 gr. 's av. 6 u. 32 gr. (Van 16—23 Febr. 1879.) Middelburg. OndertrouwdC. Vet, jm. 24 j. met F. C. Homburg, jd. 20 j. D. Ooms, wed®. 42 j. met P. Pieterse, wede. 38 j. BevallenG. Petiet, geb. Kooman, z. J. M. Huibregtsen, geb. van Boxsel, z. C. Step, geb. Heuzeveldt, z. A. M. Pennij, geb. Buijs, d. A. U. van Loo, geb. Corné, z. L. M. Boukamp, geb» van der Kuijl, d. P. van Os, geb. Krakeel, d. A. van Maldegem, geb. de Lange, d. J. P. W. Acda, geb, Joosse, z. J. E. Bosman, geb. de Oude, d. A. van Meerendonk, geb. Nijman, d. N. de Steur, geb. van Veen, d. M. Dobbelaar, geb. Jongepier, z. P. Wisse, geb. Ton, z. N. van Loo, geb. Janse, z. W.- P. Bal, geb. Beverland, z. H. J. van Riel, geb. Baale, d. OverledenJ. T. Schuilwerve, d. 19 j. (Van 15—22 Febr. 1879.) Vlissingen. Gehuwd: C. J. Floor, jm. 27 j. met J. R. M. van Dun, wede. van F. I. Biscop, 27 j. M. F. Heusen, jm. 24 j. met M. T. Amadio, jd. 22 j. Bevallen: L. Bosselaar, geb. Stroo, d. A. van de Buuse, geb. Notebaart, d. A. S. van Reems, geb. Timmers, z. M. Menk, geb. Vis, d. J. Berting, geb. Weeland, z. A. Piera, geb. Lareman, z. OverledenP. F. de la Fonteyne, z. 2 m. B. Z. Rens, man van M. van de Rotte, 57 j. D. A. Blondé, z. 16 j. J. F. G. Jonkes, jm. 22 j. Goes. BevallenC. Mol, geb. Donga, z. C. Melse, geb "Boer, z. J. Windhorst, geb. Veekman, z. M. Bookelaar, geb. Franse, d. M. Jacobs, geb. Kosten, z. OverledenA. van den Broeke, vrouw van D. Kooman, 46 j. M. P. Boogaard, z. 16 m. H. Gorsse, d. 15 m. J. P. Mol, z. 3 j. H. K. de Jonge Mu- loek Houwer, z. 30 j. J. M. Elzevier Stokmans, man van A. M. Höne, 54 j. P. K. Maartense z. 3 j. Zierikzee. Gehuwd: J. Gerloo, jm. 27 j. met A. J. Trijselaar, jd. 22 j. A. Smits, wedr. 43 j. met H. T. van Westen, jd. 22 j. BevallenJ. van der Welle geb. Hofman, z. M. II. van der Valk, geb. Ornée, d. K. den Dek ker, geb. van Stijn, d. A. de Vlieger, geb. Vink z. E. Geldhof, geb. Sijbrandse d. Overleden J. Versteeg, wedr. 75 j. K. Ver- stelle, vrouw van J. Buitier, 68 j. E. Houbaer, wede. van C. Corsmit, 74 j. C. W Zoon, d. 7 w. De beraadslaging over het Oostenrijksch-Duit- sche handelsverdrag, dat Zaterdag in tweede lezing werd aangenomen, gaf in den Duitschen rijksdag eene gereede aanleiding tot het leveren van een voorpostengevecht over de door prins Bismarck in zijn brief van 15 December, den Bauernbrief, zooals men dien spottend noemt, aangekondigde voorstellen tot invoering van een beschermend brievenstelsel in Duitschland. De Hagener afgevaardigde Richter, steeds de hevigste van de Fortschrittspixtij in zijne aanvallen op den rijkskanselier, leverde een pleidooi voor handelsvrijheid, waarin hij vooral drukte op de inconsequentie van prins Bismarck en als naar gewoonte zijne meening in vrij scherpe bewoor dingen inkleedde. Bismarck was daar niet bij tegenwoordig, doch verscheen Vrijdag in de ver gadering om te antwoorden in een dier aangenaam te lezen, tamelijk weinig zeggende redevoeringen, welke de kanselier zoo nu en dan ten beste geeft. Wanneer wij ze tamelijk weinig zeggend noemen, willen wij daaronder verstaan, dat zij weinig aanvoeren ter verduidelijking en verdediging van de zaken die aan de orde zijn; over prius Otto von Bismarck daarentegen zeggen zij zeer veel. Onder de vele bronnen, die den geschiedschrijver over deze merkwaardige figuur zullen ten dienste staan, zullen deze parlementaire redevoeringen zeker een der voornaamste plaatsen bekleeden. Haast ieder woord teekent den man, die in het gerechtvaardigde besef van zeer veel voor zijn land te hebben gedaan, wat door zijn enkelen wil tot stand is gebracht, moeilijk tegenspraak kan verdragen van dat land, dat hem ontgroeit; den man, die aan zijne onverzettelijkheid van wil toch eene met den leeftijd aangegroeide gemoede lijkheid paart, welke gaarne den blik eens achter- uitwerpt in zijn rijk leven. Men had hem in consequentie verweten, en zijn antwoord luidde Het zou mij zeer spijten voor mijn eigen naam, als ik inconsequent was geweestdoch indien ik vroeger in eenig punt gefaald had, en ik het in 's lands belang achtte van mijn weg terug te komen, zou ik geen oogenblik aarzelen mijn ongelijk te erkennen. Ik heb echter niet gedwaald en draag de verantwoordelijkheid niet voor het systeem, dat sedert 1865 in Pruisen van kracht is, want ik had toen heel wat anders te doen en liet die zaken over aan eene erkende autoriteit, den heer Delbrück. Ik ben dus niet inconsequent, daar hetgeen ik thans wil afbreken niet mijn werk is, hoezeer het formeel onder mijne verant woordelijkheid is tot stand gekomen. Er zou wel iets tegen die redeneering te zeggen zijn, doch wij willen ons beperken tot eene algemeene opmerking. Vroeger, tijdens de wor ding van het Duitsche rijk, had prins Bismarck volgens zijn eigen erkentenis te veel den blik naar het buitenland gericht, om zich in ieder onderdeel van binnenlandsch staatsbestuur eene meening te vormen. Thans echter heeft hij dit laatste gedaan in eene zeer omvangrijke en moeilijke quaestie. Mogen wij daaruit afleiden, dat de buitenlandsche verhoudingen niet veel zorg baren, en dat Europa een tijd van rust en vrede tegemoet gaat? Dan gunnen wij den rijks kanselier aan den avond van zijn leven eene ongestoorde studie van economische quaesticn, al is hij daaraan wellicht wat laat begonnen, om zijne meening met vrucht te doen gelden tegenover zijne bestrijders in de vorige week, als Richter, Bamberger en Delbrück. Het was Donderdag een jaar geleden, dat Leo XIII benoemd werd tot paus. Van alle zij den kwamen gelukwenschen, en onder hen, die persoonlijk werden ontvangen, behoorden ook een duizendtal katholieke dagbladschrijvers, die geacht konden worden vijftienduizend hunner collega's te vertegenwoordigen, aan ruim dertienhonderd bladen werkzaam. Dat moet een merkwaardig schouwspel zijn geweestZooveel boosheid op de moderne maatschappij op éen hoop 1 De paus schijnt de heeren een caimans te hebben toege diend. Volgens een Reutel-telegram had hij de noodzakelijkheid eener katholieke dagbladpers erkend, doch had hij de heeren eendracht en ge matigdheid in hunne taal aangeraden. Eendrachtig kunnen zij wel zijn, maar gematigd Wij zullen zien. Verder schijnt de paus die heeren journa listen de les te hebben gelezen, welke zich ver oorloofden zoo maar op hun eigen houtje ernstige vragen te beantwoorden, die de groote belangen der kerk raken, en die zoo den schijn aannamen van eene delegatie der pauselijke onfeilbaarheid te hebben ontvangen. Zaterdag is te Tirnova de Bulgaarsche nota belen-vergadering de constituante zou men kun nen zeggen, geopend. De quaestie van de keuze van een vorst is aan de orde gesteld. De meeste kansen schijnt de heer Bozo Petrowitsch te heb ben, een oom van den vorst van Montenegro en een protégé van Rusland. In Weenen zou men liever de candidatuur van prins Battenberg zien slagen. Van de andere candidaten hoort men niet meer.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2