Ingezonden Stukken Récl ames. UIT LAATSTE WOORD DER SCHEIKUNDE. na de gereleveerde mededeeling het voorstel om zijn beschikbaren tijd te verdeelen tusschen het burgerlijk armbestuur en zijne eigene praktijk, welk voorstel door den heer Jeras dankbaar aan genomen werd, waarna hij verder den heer De Jongh de verzekering gaf alles te zullen doen wat hij kon om de vacature zoo spoedig mogelijk vervuld te krijgen. Op de tweede beschuldiging van den heer de Jongh, dat hij niet, even als de andere doctoren, is uitgenoodigd zich met een gedeelte der armen praktijk te belasten, antwoordt de heer Jeras, dat hij die uitnoodiging niet meende te kunnen doen aan een man die, door zijn ongehoord drukke praktijk, het niet langer met zijn nauwgezet geweten kon overeenbrengen zijne betrekking te blijven waarnemen. Het doet spreker leed dat er veel mondeling tusschen den heer de Jongh en hem is voorge vallen doch hij legt de verklaring af dat door hem in de vorige vergadering geen woorden ge bezigd zijn en geene feiten zijn voorgesteld, waardoor de heer de Jongh meer bezwaard is dan hij wer kelijk verdient. Spieker laat de beslissing over de waarde van de mededeelingen van den heer de Jongh en de zijne aan zijne medeleden over. Spreker eindigt met te zeggen dat als hij ver schillende feiten hier wilde mededeelen, die zich hebben voorgedaan en die met deze zaak in nauw verband staan, er een zeer eigenaardig licht zou geworpen worden op de waarheidsliefde, de han delingen en het karakter van den heer de Jongh, dat hem niet zou doen rijzen in de achting van het publiek. Het schrijven van den heer de Jongh wordt vervolgens voor kennisgeving aangenomen. Daarna geschiedt voorlezing van het voorstel van burg. en weth. tot wijziging van den genees kundigen dienst bij de armen. Blijkens bij burg. en weth. ingekomen schrijven van het burgerlijk armbestuur, hebben zich tot dusver geen sollici tanten aangemeld voor de twee vaceerende be trekkingen van gemeentegeneesheer; het burg. armbestuur acht het, met het oog op de overal in ons land bestaande behoefte aan geneesheeren, alsook de geringe jaarwedde alhier aan de betrek king verbonden, waarschijnlijk dat de beide betrekkingen niet spoedig zullen vervuld worden. Om aan de mogelijke bezwaren van sollicitanten te gemoet te komen heeft het burg. armb. voor gesteld, met welk voorstel burg. en weth. zich vereenigen,om den geneeskundigen dienst alhier te wijzigen, door dezen voor het vervolg in plaats van aan drie aan twee gemeente-geneesheeren op te dragen, en de jaarwedde alsdan te bepalen op f 1000 voor ieder, welke verhooging slechts eene meerdere uitgaaf van 300 zal vorderen. Burg. en weth. stellen dientengevolge voor de verordening regelende de geneeskundige hulp enz. die vanwege de gemeente wordt verstrekt, in dien zin te wijzigen. Bij burg. en weth. bestaat het voornemen den geneeskundigen dienst, bij aanneming van hun voorstel, overeenkomstig de voordracht van het burgerlijk armbestuur en in overleg met het bestuur der godshuizen, voor het vervolg, in te gaan met den dag waarop de tweede gemeente geneesheer zijne betrekking zal aanvaarden, aldus te regelen: de wijken AI, It en het gast huis, dr. IJ. Keijzer en de wijken KV, (uitgc- genomen wijk K) en het oude mannen- en vrou wenhuis, benevens de beide weeshuizen, de nieuw te benoemen geneesheer. De heer de Wind zegt met verwondering dat voorstel te hooien. Door een samenloop van om standigheden bleef dr. Keyzer alleen als stadsdoctor over, en daar het eene onmogelijkheid was dat een persoon de gansche armenpraktijk in ons vrij uitgestrekt Middelburg kon waarnemen, werd de welwillende hulp der andere geneesheeren inge- Hoe ten onrechte werd haar Triest als de zuster stad van Venetië voorgespiegeld! Ach het is slechts een stiefzuster. Hoe ver liggen zij van elkander verwijderd, ach hoe ver! Is het waar dat men in Istria den vergulden engel op den toren ziet? Maar terwijl haar smachtend oog in de verte tuurt, ziet zij daar niet duidelijk over den Ponte roeao den gouJen engel zweven Den engel met zijne wijd uitgespreide vleugelen? Hij is het, hij is het! Laat toch niemand zeggen dat een lichtstraal op het water in het kanaal, of op het zinken dak van dat verwijderd hoek huis die flikkering te weeg brengt! Zij ziet hem, of liever zij heeft hem gezien, want hij is reeds verdwenen of liever veran derd. Een menschelijk oog kan het wonder niet volgen en toch is het geschied. Als een verschie tende ster viel de engel op de aarde neder en op de plaats waar hij den grond aanraakte, gaat thans pater Finio, haar biechtvader uit de kerk Maria della Salutehare statige, voorname lieveliugskerk, met den liefelijken kloostertuin, waar onder granaten en altijd groene hulsten de oude eerwaardige priester haar de geschiedenis van Venetië, de herinneringen van haar groot vaderland onderwezen heeft. Een stroom van vertroosting en vertrouwen stort zich over haar uit en zij ziet den ouden heer naderen alsof hij haar redder ware. Hoe ziet hij zoo om zich heen, als of hij iets roepen en niet te vergeefs. De heer de Wind zou het echter gevaarlijk rekenen, en zeker niet in het belang onzer armen, om in het vervolg slechts twee stads doctoren in plaats van drie aan te stellen. Hoe zal men het toch maken, vraagt hij, indien een dier doctoren eene ernstige ziekte krijgt, hem een ongeluk overkomt of hij door ernstige familieomstandigheden de gemeente voor een poos moet verlaten Men zou dan wel genoodzaakt zijn, altijd wederom een beroep te doen op de overige geneesheeren, maar kan en mag zulks en zou het niet ten laatste onkiesch worden, daargelaten nog, of die geneesheeren, ook met den besten wil bezield, wel altijd in de ge legenheid zouden zijn hulp te kunnen presteeren? Op grond van deze overwegingen verklaart spreker tegen het voorstel te zullen stemmen. Op verzoek van den heer Jeras gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na de heropening der zitting vraagt de heer Jeras of de heer de Wind aan het door hem gesprokene een voorstel verbindt, hetgeen door dezen ontkennend wordt beantwoord. Door den heer Fokker wordt verklaard dat hij het gevoelen van den heer de Wind deelt en dus zijne stem tegen het voorstel van burg. en weth. zal uitbrengen. Nadat er door den voorzitter op gewezen is dat het burgerlijk armbestuur ten deze de meest bevoegde autoriteit is en een dergelijk voorstel door hetzelve niet dan na rijp beraad zal gedaan zijn, komt her voorstel van het dagelij ksch bestuur in stemming en wordt dit aangenomen met 12 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Fok ker en de Wind. Daarna deelt de voorzitter mede dat van den heer Roetert Tak een voorstel is ingekomen tot wijziging van art. 13 der verordening tot regeling der geneeskundige hulp enz. die van wege de gemeente Middelburg wordt verstrekt, ten doel hebbende dat tot de bij dat artikel bedoelde per sonen ook worden gerekend te behooren de ge meente-apotheker, diens gezin en het vaste per soneel aan de apotheek verbonden. Nadat dit voorstel door den heer Tak is toe gelicht en op de vraag van den voorzitter, of het burgerl. armb. met het voorstel in kennis is ge steld, door den heer Jeras was geantwoord dat dit college daarmede met algemeeue stemmen zijne instemming had betuigd, wordt het voorstel in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Een adres van A. Meerman, scheepsbouwmees ter te Arnemuiden,die zijne woonplaats en zijn be drijf naar Middelburg wenscht over te brengen, houdende verzoek, om een terrein gelegen tus schen de Punt en den Kanaaldijk, in eigendom te bekomen, wordt aangehouden. Vervolgens komt in behandeling een verzoek van A. D. Vreke om in koop of erfpacht te ver krijgen een stuk gemeentegrond, buiten de voor malige Dampoortbij den ouden Arnemuidseken weg, teneinde daarop arbeiderswoningen te bouwen. Het voorstel van burg. en weth. strekt om aan adressant onderhands te verkoopen een gedeelte van bedoeld terrein, groot 162 centi aren, tegen 1.50 per centiare en een ander ge deelte, groot 225 centiaren, tegen 1 per centiare. De heer van der Harst wenscht, dewijl de on dervinding geleerd heeft dat door het bouwen van arbeiderswoningen veel menschen naar deze gemeente worden gelokt, waarvan er een aantal 's winters ten 'laste der armenkassen komen, in oyerweging te geven op het bouwen van derge lijke woningen, bijzonder toezicht te houden. Na verzekering van den voorzitter dat hij dit denkbeeld in de vergadering van B. en W. zal zocht? Hij weet toch zeer goed waar hij heen moet. Ilij weet toch tot wien hij gezonden wordt. Ja wel, daar vraagt hij iemand naar Prokter en zoon. Die stem klinkt wel anders, en hoe komt hij op het denkbeeld om zich in wereldsche kleêren te stekenMaar zijne oogen,'zijn voor hoofd, zijn eenvoudig grijs haar! het is toch Pater Finio! Vermom u maar. Stel mijn geloof op de proef, zooveel gij wilt. „Uw geloof heeft u geholpen!" Daar ben ik vadertje, daar ben ik! help uwe dochter de vreemdeling schelt aan en gaat binnen. III. Om de phantasie onzer lezers, die wellicht niet goed bestand is tegen den drukkenden atmosfeer der romantiek, terstond de aangename afkoeling der werkelijkheid toe te waaien moeten wij ronduit bekennen, dat die oude, eerbiedwaardige man noch de engel van den toren, noch een priester, en evenmin een Venetiaansch edelman was; maar eenvoudig mijnheer Mömer, een oude, in het vak vergrijsde koopman. Zijn firma had bij een onvoorziene handelskrisis, geheel buiten haar schuld, ja bijna eervol bankroet, gemaakt; na dien tijd was hij zonder middel van bestaan, want op zijn leeftijd kon hij er niet meer in slagen in de officieele koopmanswereld op te ter sprake brengen, wordt het voorstel met alge meene stemmen aangenomen. De voorzitter deelt nu mede dat is ingekomen hetverslag der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, dat voor de leden ter visie zal worden gelegd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede deeling dat de boeken en ka3 van den gemeente ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. Thans is aan de orde de benoeming van eene tweede hulponderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, (D) hoofdonderwijzeres mej Achilles; op de voordracht zijn geplaatst de volgende hulponderwijzeressen: mej. E. A. Sacré, alhier, mej. M. G. Meijer, te Go- rinchem en mej. W. G. A. van der Bent, te Brouwershaven. Nadat door den voorzitter was kennis gegeven dat mej. Meijer zich heeft teruggetrokken, wordt tot de stemming overgegaan; de uitslag is dat mej. E. A. Sacré met 13 stemmen, eene stem werd op mej. van der Bent uitgebracht, wordt benoemd. Eindelijk wordt tot lid der commissie van toezicht op de gymnastiekschool, waarin door het bedanken van den heer Sibmacher Zijnen eene vacature bestaat, benoemd de heer J. C. van den Broecke, op wien 8 stemmen werden uitge bracht de heer J. D. Noske, die mede was aan bevolen, verkreeg 6 stemmen. De vergadering is daarna gesloten. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling las ik in uw nommer van eergisteren uw artikel over het vereenigen van gemeenten. Over de in ons gewest heerschende annexatie-zucht heeft dan ook uw blad een oordeel uitgesproken. Ik wil niet afdingen op de ervaring van een kundig man, dien gij in dat stuk hebt laten spreken. Door het vereenigen van gemeenten, zegt gij, wordt veel werk en geld bespaard. Werk, door vereenvoudigde administratie, en geld door het ontslaan van eenige burgemeesters en secre tarissen. Inderdaad, tijd en geld zijn machtige factoren in het leven. Doch ik wenschte u te vragen: zijn er niet dingen, die nog zwaarder wegen Moet het landsbestuur niét in de eerste plaats zorgen voor den innerlijken bloei der ge meenten, en eerst daarna trachten om zoo vlug en goedkoop mogelijk te verkrijgen wat daartoe noodig is Een burgemeester, die met en in zijne gemeente is opgegroeid, die terdege met alle toestanden bekend is, die, om zoo te zeggen, historisch de vader is geworden niet van een zeker aantal by elkander wonende gezinnen, maar van eene door lengte van tijd geworden gemeente, zulk een acht ik vér te verkiezen boven een eminent en goed bezoldigd rechtsgeleerde, die uit boeken weet hoe hij moet handelen, en die, omdat hij boven de gemeente staat, in den dunk van velen ook buiten de gemeente zou staan. Het teedere vraagstuk der vereeniging van gemeenten moet verheven zijn boven voordeelen van tijd of geld. Als een reden, waarom Heille en St. Anna ter Muiden met Sluis vereenigd konden worden, was ook opgegeven, dat burgemeesters en secretarissen toch reeds te Sluis woonden. Ik meen, dat daardoor afkeuring van zulk een toestand wordt uitgesproken. En nu, djor de vereeniging zal deze minder goed geoordeelde toestand bestendigd worden. Maar zulk eene redeneering weerspreekt immers zich zeiven treden. Hij stond op straat en genoot een on welkome rust. Onder die omstandigheden greep hij alles aan wat tot zijn vak behoorde en als er geen vaste aanstelling meer te krijgen was die werden allen door het opkomende geslacht weggekaapt dan nam hij faute de mieux bij zondere zendingen of tijdelijke agenturen en ma kelaarspostjes waar. Een schat van wereldken nis, de onwrikbaarste trouw en ondernemingsgeest, waarin hij tien jongelingen de loef afstak, maakten den ouden heer inderdaad bij uitstek geschikt voor dezen éclaireur-dienst in zijn vak. Dat was de apostel van het arme vrouwtje op de eerste verdieping geweestNiet de onzichtbare draden van een romanesk wonder voerden hem in dit huis, maar de koude, prozaïsche stroom der „zaken.1' „Gij wordt verwacht, mijnheer Mömer," sprak de knecht,, terwijl hij zijn kaartje aannam. Hij bracht hem door een gang, waarin verscheiden deuren uitkwamen, die door het opschrift: „Kan toor" „Kassa" enz. de aderen, de longen en het hart van het geld in- en uitademend organism us aanwezen en opende ten slotte een deur zonder opschrift. Dat was de werkkamer van den principaal. In het midden van dat vertrek stond een oude, smaakvol bewerkte, staande lessenaar, waarom heen een halve cirkel van prachtige fauteuils geschaard was, voor de makelaars, agen- Gij acht, dat er reeds goede stappen gedaan zijn op den weg van vereeniging. Doch hoever wenscht gij voort te stappen? Als men altijd maar zal vereenvoudigen, ver dwijnen de gemeenten met hunne burgemeesters, dan de districten, eindelijk de gewesten en waarlijk ik kom dan tot de oprichting van een reusachtig wereldlichaam met oogen en armen aan alle zijden. Ja, daartoe kom ik, als ik niet met hand en tand vasthoud aan het bestaan van historisch geworden en gegrondveste staten, provinciën en gemeenten. En zulk een bestaan is niet te loo chenen, anders hadden vele schrandere koppen niet zoo lang gepeinsd op de afbakening van zulk eene centralisatie, die de autonomie der gemeenten niet opheft, maar waarborgt. Ontvang mijn dank voor het opnemen van mijn schrijven, dat door u immers niet zal aangezien worden voor een vrucht van betweterij, maar voor hetgeen het iseene uitnoodiging om ook in dit licht uw gevoelen over het vereenigen van gemeenten te doen kennen. S. V. (Voor 'toogenblik ontbreekt het ons aan tijd en gelegenheid om de in dit stuk aangevoerde zijde van het vraagstuk te behandelen. Wij komen er nader op terug. Red.) (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) GENT. Oogziekten Dr. VAN DUIJSE Prudens- zoon, Oogmeester, Nederkouter 67 te Gent. Koste- looze raadpleging voor ooglijders, Maan- Woeus- en Vrijdagen, van 8 tot 10 uren. De geneesheeren stemmen volkomen overeen, dat het protoxyde van ijzer, zonder tegenspraak het beste zou zijn van alle ijzerhoudende prepa raten, wanneer het volkomen bevrijd was van alle sporen van chloor-waterstofzuur, die het be vat. Bijna alle scheikundigen in Frankrijk en in het buitenland, zelfs de meeste apothekers heb ben vergeefs echter beproefd dit zoo ge- wenschte resultaat te bereiken. Een enkele, en inderdaad waarom zouden wij hem niet noe men de heer Ra val Bravais, wist door be paalde dialyseer-toestellen, welke hij zelf heeft uitgevonden, en waarvoor hij drie octrooien heeft genomen, een protoxyde van ijzer te verkrij gen, dat volmaakt zuiver en vrij is van iedere zuur verbinding, en hij heeft er eene vloeibare op lossing van gemaakt, meer algemeen bekend on der den naam van IJzer van IBravais dat zeer gemakkelijk in 'te nemen is, waarvan reeds de meeste geneesheeren zich konden overtuigen. De meest volledige en belangwekkende ophel deringen betreffende dit uitnemende ijzerhoudend middel zijn daarenboven vervat in de brochure L'anémie et sou traitement (Bloedarmoede en hare behandeling), die gratis wordt toegezonden op aanvrage, geadresseerd aan het Dépot gé- néral du Eer Bravais, rue Lafayette, 13, te Parijs. Depot te Middelburg bij VAN DE KAMER. ten en andere heeren die op audiëntie kwamen langs de wanden bevonden zich kasten, schilde rijen en beelden op consoles. Mijnheer Prokter sen. was een klein man met onbeduidende, doch hebzuchtige trekken en kleine grijze oogen die hij altijd half gesloten hield, als of hij moede was of droomde, maar wee den nieuweling op het kantoor die in den waan ver keerde dat hij niets zag. Als een kat op een argeloos muisje, schoot hij op den misdadiger toe, wees hem het goed weggestopte Fransche romannetje onder zijne kantoorboeken en maakte hem ten aanhoore van het geheele personeel zoo danig uit, dat de stumper er misschien nog maan den of jarenlang een belachelijken bijnaam door behield. t (Wordt vervolgd.) gedrukt bij de gebroeders abrahams te middelburg.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 6