N0. 43. 122e Jaargang. 1879. Donderdag 20 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, y Prijs per 3/m. franco 3,50, d Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar <i 5 Cent, Advertentienj 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middel burg 19 Februari. Benoemingen en besluiten, 0 n d e r w Ij s. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken, GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 21(n Februari 1879 des namiddags te 2 uren een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 18en Februari 1879. De burgemeester voornoemd, SCHORER. De gemeenteraad van Middelburg zal op Vrij dag a. des namiddags te 2 uren een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukken, adres den heer J. H. de Fre mery, restitutie inkomstenbelasting 1878voor stellen van burgemeester en wethoudersa tot wijziging van den geneeskundigen dienst bij de armen; b tot onderhandschen verkoop van ge meentegrond buiten de voormalige Dampoort, aan A. D. Vreke; benoeming van eene hulponderwij zeres op de school D voor meisjesaanvulling der commissie van toezicht over de gemeente- gy mnastiekscho o 1 Vlissingen 19 Febr. Aan boord van de hier ter reede liggende Eng. bark Antagonistgezagv. Kail, heeft zich een geval van muiterij der equi page voorgedaan. De tweede stuurman is met belangrijke verwonding aan het hoofd en in het aangezicht alhier in het gasthuis opgenomende voornaamste aanstokers zijn door bemiddeling van den Engelschen vice-consul in verzekerde bewaring genomen en zullen de hun toekomende straf waarschijnlijk niet ontgaan. Eenigen tijd geleden werd te Hontenisse door een aantal belangstellende ingezetenen eene ver gadering gehouden ter beraadslaging over een beter verkeer tusschen die gemeente en Zuid-Be veland over de Wester-Schelde. In die vergadering werd eene commissie be noemd, die in last ontving zich tot ged. staten van Zeeland te wenden, met verzoek, de dienstre geling van de provinciale stoomboot, die, van Vlissingen uit, Walsoorden slechts tweemaal per week aandoet, in een geregelden dienst te veran deren tusschen Walsoorden en Hansweert, die tweemaal daags zou worden verricht. Daar bij eene goede dienstregeling niet alleen Hontenisse, maar het geheele kanton Hulst groot belang heeft, werd door de commissie ook eene vergadering gehouden te Hulst, die door eenige genoodigden werd bijgewoond en waar men over ging tot het opmaken van een vaarplan, zóo in gericht, dat men tweemaal daags heen en weer den overkant en het station Vlake zou kunnen bereiken en nog eens de enkele reis doen. Des zomers zou men bijv. van Hontenisse de reis naar Rotterdam in een dag heen en weer kunnen doen en nog ongeveer 4 uren in die plaats kunnen vertoeven. De gemeentebesturen hebben instemming betuigd met het plan der commissie, terwijl men ook ge lijke belangstelling mag verwachten van de be langhebbende besturen in Zuid-Beveland. Met gespannen verwachting ziet men de verga dering der provinciale staten tegemoet, waarin deze zaak op 't tapijt zal worden gebracht. (N. R. Ct De N. Rott. Ct komt thans terug op het in een ingezonden stuk door haar medegedeelde en tot dusverre niet weersproken bericht, dat twee militairen gestraft zijn wegens het niet in 't ge weer komen van de wacht bij de (onzichtbare) nadering des konings. Zij voegt er bij dat de straf is opgelegd door generaal Van Toll en kolonel Van Bel, naar men zegt op bevel des konings. Zij hoopt dat men over deze zaak in de tweede kamer inlichtingen zal vragen en dat, zoo noodig, bepalingen gemaakt zullen worden tot bescherming van den Nederlandschen burger, ook den soldaat, tegen willekeur. schildwacht stond, niet opmerkte dat H. H. M. M. passeerden, het onderwerp mochten worden eener interpellatie in de tweede kamer, zal het zeer gewenscht zijn, dat óok onderzocht worde, of,en zoo ja, op wiens last, met die straffen de hand is gelicht. Uit een militair oogpunt toch zou het streng zijn af te keuren, zoo gebeurd was wat het gerucht zegtdat namelijk het bevel om te straffen terstond is opgevolgd door een bevel om het met de straf niet nauw te nemen. Door zulke tegenstrijdigheden wordt de militaire discipline benadeeld en gaat alle prestige verioren. Wat zou men wel zeggenwanneer de burgerlijke rechter eerst een straf oplegde, en onmiddellijk daarna een arrest of een vonnis gaf, waarbij de opgelegde straf gedeeltelijk weêr vernietigd werd Ook afgescheiden hiervan is het zeer noodig, dat de disciplinaire straf bij het leger aan betere en vaste regels worde gebonden, opdat willekeu rige straffen voortaan onmogelijk worden. Men schrijft ons uit 's Gravenbage: Wanneer, wat wel waarschijnlijk is, de straffen, dezer dagen een officier en een milicien opgelegd pmdat de militair, die aan de hoofdwacht op De Arnh. Ct van gisteren bevat een hoofd artikel, waarin aangetoond, of liever herin nerd, wordt dat het „oppergezag over de zee- en landmacht", den koning toegekend bij art. 58 der grondwet, dezelfde en geen andere betee- kenis heeft als het „opperbestuur" over de buitenlandsche betrekkingen, over de koloniën, over de algemeene geldmiddelen enz., den koning bij andere grondwets-artikelen opgedragen. „Als koning heeft de koning het „opperge zag over zee- en landmachtmaar hij staat er buiten, omdat hij er boven staat. Hij kan geen deel van het leger en geen deel van de vloot uitmaken, geen graad of rang er in be- kleeden, om dezelfde reden waarom hij niet tot de diplomatie, tot het koloniaal en financieel bestuur, tot de magistratuur kan behoorenom dat, in zijn graad of rang als veldmaarschalk- generaal en als groot-admiraal-generaal, hij nood zakelijk zou staan onder den minister van oorlog en onder den minister van marine, wat natuurlijk even onmogelijk als onzinnig zijn zou. „Hetzij het zaken van oorlog of marine, hetzij het buitenlandsche zaken, koloniën, financiën of justitie betreft, de regel en de reden van den regel is dezelfde. De ministers van oorlog en van marine zijn, om dezelfde redenen, verant woordelijk voor alle regeeringsdaden oorlog of marine betreffende, als de ministers van buiten landsche zaken, koloniën, financiën en justitie zijn voor alle regeeringsdaden het diplomatiek en koloniaal, het financieel en juridisch regeerings- beleid betreffende. Waar hunne mede-ondertee- kening, waaruit van hunne medewerking blijkt, ontbreekt, besloot en beschikte de koning het grondwettig koninklijk gezag niet. Er is dan niets geschied, dat wettig of wettelijk verbindende kracht kan hebbener valt dus ook niets te dekken." Het bericht der N. Rott. Ct., dat de commissie van uitvoering voor het feest ter herdenking van de Unie van Utrecht zou voorgesteld hebben dat plan op te geven, wordt door het ütr. Dbl. in dien zin verbeterd, dat in de eerstvolgende ver gadering der hoofdcommissie „zal worden gehan deld over de uitvoering van het plan." Het Handelsblad schrijft, intusschen, in de ver onderstelling dat het feest niet zal doorgaan, het volgende „Zal men, wegens de mislukking van deze poging, met recht kunnen beweren dat ons volk onverschillig is voor de groote gebeurtenissen van het verleden? Wij gelooven het niet. De reden der mislukking is immers vooral daarin te vinden, dat ons volk de gedenkwaardige gebeurtenissen bij de verovering zijner onaf hankelelijkheid en vrijheid, reeds bij herhaling volop beeft herdacht. Heiligerlee, BrielleAlkmaar, Leiden, ziedaar reeds vier plaatsen, waar in den tijd van nog geen tien jaar voorname feiten uit het begin van den opstand zijn herdacht. In 1872 vierde geheel Nederland de April-feesten mede en dat met te meer geestdrift, omdat de inneming van den Briel tot de populairste herinneringen behoorteen Uniefeest, waarbij een staatkundig betoog behoort, treft ons volk veel minder dan de stoute daad der geuzen. „Maar bovendien hebben wij in die tien jaar 's konings zilveren kroningsfeest gevierd en werd de natie in de gelegenheid gesteld de nagedachtenis tap .'koningin Sophie te eeren, prins Hendrik een huldeblijk te brengen en Z. M. den koning bij zijn tweede huwelijk een blijk van deelneming aan te bieden. „Is het wonder, dat men geen of weinig gehoor meer vindt, als men aanklopt om bijdragen voor andere herinneringsdagen en voor het eeren van uitstekende landgenooten als Hugo de Groot?" Wij zijn het met deze beschouwing volkomen eens en hebben in denzelfden geest meermalen ons gevoelen gezegd over de talrijkheid oiizer nationale feestvieringen in de laatste jaren. Vooral daarom betreuren wij die, omdat tenge volge daarvan de krachten, die voldoende ge weest zouden zijn voor éene grootsche, waarlijk nationale feestviering, gesplitst en verspild zijn in een aantal demonstratien van weinig beteekenis. In plaats van een afbrokkelend gedenkteeken te Heiligerlee, van een weinig gebruikt zeemanshuis oneigenaardig vergezeld van eene „nimf', te Brielle, van eene onbeduidende Alkraaarsche „Victorie", allen gepaard met de daarbij beboe rend e feesten, optochten, tentoonstellingen enz;, hadden wij een schoon en indrukwekkend ge denkteeken aan onzen 80jarigen worstelstrijd met Spanje kunnen oprichten, dien strijd waardig en ons volk tot eer. Het herinneringsjaar der Unie van Utrecht had zich daartoe, naar onze meening, het best geëigend. Maar het heeft niet zoo mogen wezen en de kans bestaat, dat wanneer al deze kleine gedenkteekentjes, even als dat te Heiliger lee bezig is te doen, onder de aanvallen van ons klimaat eens weggesmolten zullen zijn, het nage slacht ons, de Nederlanders van de tweede helft uef 19e eeuw, beschuldigen zal van onverschillig heid voor de groote daden onzer voorouders. En dat is toch waarlijk ons gebrek niet geweest. Aan 't vieren van feestjes tot hunne eer hebben wij het ten minste niet laten ontbreken. Naar het Handelsblad verneemt moet het be richt dat aan de Bierbrouwerij en Azijnmakerij de Gekroonde Valkte Amsterdam, na de opma king der balans, door de firma van Vollenhoven C°. aan het arbeidende personeel eene week loon extra uitbetaald is, aldus worden aangevuld Niet éene, maar twee weken loon werden aan de arbeiders uitgereikt, aan de bazen een geschenk in geld, naar evenredigheid hunner verschillende verantwoordelijkheid. Genoemde firma heeft zulks dit jaar niet voor bet eerst gedaan doch mocht zulks reeds een reeks van jaren doen, als een dankoffer harerzijds voor den ondervonden voor spoed, en tot aanmoediging van hen, die door vlijtigen arbeid en goed gedrag medegewerkt hadden tot bloei der fabriek. Tot lid van gedeputeerde staten van Gelder land is door de provinciale staten gekozen, in plaa's van den heer Van der Feltz, jhr. G. A. van Nispen, burgemeester van Doetinchem. De St.-Ct. bevat het kon. besluit houdende vaststelling van een tarief van kaaigeld voor het gebruik van de rijkskaai langs de zuidwestzijde der spoorweghaven en de zuidzijde der konings haven te Rotterdam. In de zesde klasse is gerangschikt het vacante ontvang-kantoor der directe belastingen en accijnstn te Bergum c. a. waarvan de vermoedelijke beloo ning kan worden geraamd op f 2395 zuiver 's jaars. Bij ministerieele beschikking is aan A. Jong- kees, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid der commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen. De minister van koloniën, mr. Van Bosse, is ernstig ongesteldgisteren morgen was echter de toestand iets gunstiger. Zie telegr. berichten). Het nationaal geschenk, dat aan H. M. de ko ningin zal aangeboden worden, bestaat uit een diamanten halssnoer en doekspeld in nieuw-Griek- schen stijl. Het halssnoer telt 34 briljanten van verschillende afmeting, de doekspeld 180 kleine en groote briljanten, een buitengewoon grooten mid delsteen en drie hangers met pendeloques (langwer pige steenen). Een en ander is door de juweliers Gebr Van Praag te Amsterdam ontworpen en bewerkt. gezantschappen. Benoemd tot minister-res- dent in Japan jhr. mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, thans' raad van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs. ministerieele departementen. Op Verzoek eervol ontslag verleend aan A. J. L. M. Lux, als referendaris bij het departement van justitie, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. notarissen. Benoemd tot. notaris binnen het arrondissement Heerenveen, ter standplaats de gemeente Kuinre, F. Gorter, thans notaris te Munnikeburen, gemeente Weststellingwerfen ter standplaats Munnikeburen, gemeente West stellingwerf, W. van der Meer, candidaat-notarig te Dragten. onderscheidingen. Toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij koninklijk besluit van 5 Mei 1877, n°. 32, aan A. W. Kinder de Camarecq, te Dresden dr. C. Swaving, te Meerssen G. du Rij van Beest Holle, op Javamr. J. A. A. Leemans, te Amsterdam; M. L. van Deventer, te Rio Janeiro E. D. J. Dutilh, te Caïro en mr. S. C. ,W. van Musschenbroek, te Deventerals blijk van 's konings waardeering van en tevre denheid over hunne belangstelling in 's rijks verzamelingen van wetenschap en kunst, uit door hen gedane schenkingen gebleken. Ter benoeming eener directrice van de hoogere burgerschool voor meisjes te 's Gravenhage heb ben burg. en weth. aan den raad voorgedragen: 1° mej. M. G. van Pesch, directrice van de hoo gere burgerschool voor meisjes te Dordrecht, en 2" mej. R. L. Haring, leerares aldaar. Door het kiescollege der hervormde gemeente te Zierikzee is op 18 dezer ter vervulling der vacature, ontstaan door het eervol emeritaat aan den heer E. Snellen verleend, het volgende zestal predikanten samengesteld De heeren F. H. Repelius, te St. Oederode, drJ J. W. Lieftinck, te Raawerd, dr. J. van den Bergh, te Zaandam, dr. H. A. van der Menlen, te Venhuizen, H. G. Kist, te Andijk, en dT. A. C. Duker, te Franeber. De luitenant-kwartiermeester Van Goor wordt 1°. Mei van het derde bataljon te Vlissingen bij het depót te Middelburg overgeplaatst. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst 2e kl. bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord J. C. Küller, op verzoek, met den laatsten dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen. De off. van gezondh. 2e kl. dr. G. A. Hare maker, van het eskader in Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. In de openbare zitting van strafzaken ten kan tongerecht te Middelburg, van den 18en Februari 1879, zijn de navolgende vonnissen gewezen. C. K., te Middelburg, wegens het tappen van sterken drank aan een minderjarig persoon, op gevoed in een gesticht van liefdadigheid en als zoodanig aan zijne kleeding kenbaar, veroordeeld in eene geldboete van 10 of 3 dagen gevan genisstraf. H. F. J., te Middelburg, wegens het aan twee personen toevoegen van scheldwoorden, veroor deeld in twee geldboeten van 1 of 1 dag ge vangenisstraf voor iedere boete. P. M., te Domburg, wegens dronkenschap en het maken van burengerucht, veroordeeld in eene geldboete van 5 wegens het eerste en wegens het tweede feit in eene geldboete van f 5.50, of

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1