Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. U n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Kunst nieuws., Thermometerstand. Inhoud van Tijdschriften, maar des te meer van inbraak en diefstal by nacht. Herhaaldelijk zijn in de laatste dagen dergelijke feiten voorgekomen, die overvloedig bewijzen, dat de nachtpolitie zeer veel te wenschen overlaat. Men zou bijna den tijd der oude nachtwaehts of kleppermannen terug wen schen. Het heet, dat de politie-agenten nachtdienst hebben, maar men ziet ze des nachts zeer weinig op straat; de controle over de nachtpolitie schijnt óf geheel te ontbreken óf zeer onvoldoende gehouden te worden. Bergen op Zoom. 17 Februari. Zaterdag jl. werd door de kiesvereeniging Burgerplicht te Bergen op Zoom vergadering gehouden, ten einde te beraadslagen wat te doen stond om krachten te vereenigen, nu er naast Burgerplicht eene afdeeling der Centrale liberale kiesvereeniging zou worden opgericht. Na wisseling van gedachten werd besloten Burgerplicht te reorganiseeren tot afdeeling der centrale vereeniging en de leden daarvan uit te noodigea zich bij Burgerplicht aan te sluiten, voor zooveel zij hiervan nog geen leden waren. Onmiddellijk daarop werd met die leden ver gaderd, waarop Burgerplicht zich constitueerde als afdeeling der Centrale liberale kiesvereeniging te Bergen op Zoom en een voorloopig reglement vaststelde, waarbij o. a. de contributie op 3 werd bepaald. Deze vergadering werd bijgewoond door 15 leden, waaruit tot bestuursleden werden gekozen de heeren de Roock, Just de la Paisiéres, Botte- manne, Bogaert en van Ammers. In diezelfde vergadering werd de candidatuur voor de provinciale staten besproken en besloten ditmaal geen candidaat te stellen. Bij art. 26 der nieuwe wet op 't lager onder wijs is, zooals men weet, het minste traktement voor hoofdonderwijzers op 700, voor (hulp-) onderwijzers met akte van hoofdonderwijzer op /600 en voor andere (hulp-)onderwijzers op 400 bepaald. Deze minim ums kunnen echter voor iedere provincie, bij kon. besluit, kooger gesteld worden op alle scholen waar gedeputeerde staten zulks noodig achten. Ter uitvoering dezer wetsbepaling heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de ged. staten der verschillende provinciën de volgende regeling in overweging gegeven. De openbare lagere scholen worden voor elke provincie door den koning, ged. staten gehoord, gerangschikt in eene der 6 navolgende klassen. De le kl. omvat alle scholen, waar de jaarwedde het minimum van 7C0 niet te boven gaatde 2e kl. die waar dat minimum 800, de 3% 4% 5e en 6e kl. waar het 900, f 1000, f 1200 en f 1400 bedraagt. Bij de rangschikking wordt acht geslagen op: 1° de plaatselijke omstandigheden2° den aard van het onderwijs en de leervakken; en 3" het getal der schoolgaande kinderen en de talrijkheid der klassen. Het minimum der vaste jaarwedden van de hulponderwijzers met hoofdakte is, voor de scho len der eerste twee klassen ƒ600, voor die der 3° en 4e 700 en f 800, voor die der 5e en 6e kl. 3000. Dat van de andere hulponderwijzers be draagt van 400 tot f 600, van de 2e kl. af met verhooging van 50 voor driejarigen en van 100 voor vijfjarigen diensttijdterwijl zij die hoofdonderwijzersrang bezitten f 100 daarenboven zullen genieten. De minister van koloniën heeft de commissie belast met het afnemen in Nederland in het jaar 1878 van het examen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 1864 Staats blad n°. 93), houdende vaststelling der verorde ning op het benoemen van ambtenaren bij den bur gerlijken dienst in Nederlandsch Indië ontbonden, onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. Het verslag -door deze commissie uitgebracht, is in de Staats-courant opgenomen. Door den minister van koloniën is ook aan den heer A. Rovers, ontvanger te Sluis, aangeboden om als inspecteur van financiën, op een jaarwedde van ƒ14,000 'sjaars, naar Indië verplaatst te worden. (Hbl.) Uit hetgeen de Haagsche bladen omtrent Van Zeggelen's huiselijk leven mededeelen teekenen wij aan, als tot de geschiedenis onzer letterkunde behoorende, dat de dichter in 1840 voor de eerst e maal in den echt trad met eene dochter van zijn patroon, mej. Giunta d'Albani, die hem vier kinderen schonk. In 1845 overleed zijne eerste vrouw. In 1847 werd hij als deelgenoot in de firma Giunta d'Albani opgenomen en in 1848 hertrouwdehij met mej. Maria Doosjes, eene klein dochter van den bekenden dichter Adriaan Loos- jes. Twee kinderen schonk hem deze echt, doch drie zag hij er grafwaarts dragen, waaronder een 24jarigen zoon, bestemd om hem in zijne zaak op te volgen. In 1865 overleed zijne echtgenoote en in 1867 trad hij voor de derde maal in 't hu welijk met mej. Mastenbroek. Vier kinderen waren de vruchten van dezen écht. Aan des dichters werken zou men, oppervlakkig pordeelende, dit aan zorgen en beproevingen rijke leven misschien niet herkennen. Maar bij nauw keuriger kennismaking wijkt deze indruk en wordt, te midden zijner luimige gedichten, menige kreet des harten aangetroffen, die getuigt dat de ernst des levens zich niet zonder diepe sporen na te laten zoo dikwijls aan Van Zeggelen heeft doen kennen. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Groningen, ter standplaats de ge meente Grijpskerk, A. C. J. F. Bouwmeester, can- didaat-notaris, thans burgemeester der gemeente Aduard. ridderorden. Vergunning verleend aan Zr. Mr. adjudanten den kapitein ter zee W. H. baron van Heerdt en den kapitein-luitenant ter zee jhr. J. H. Roëll tot het aannemen en dragen der versier selen, respectievelijk van het militaire kruis van verdienste le klasse en van ridder 2e klasse van de orde van de kroon van Pruisen in brillanten, hun door den regeerenden vorst van Waldecü- Pyrmont en den keizer van Duitschland, koning van Pruisen geschonken. onderscheidingen. Vergunning verleend aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat O. F. Reïmmann, van het koloniaal werfdepöt, tot het dragen van het ijzeren kruis 2e klasseen van de Duitsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870/71. legér. In afwachting van nadere beschikking op nonactiviteit gesteld de kapitein J. Huygens, van het 6e regiment infanterie. consuls. Door den consul-generaal der Neder landen te Tripoli zijn tot consulair agent respec tievelijk te Gerba en te Sfax benoemd de heeren Ahmed-ben-Ibrahim en J. Leonardi. Door het departement den Helder der maat schappij tot Nüt van 't algemeen worden pogingen in 't werk gesteld tot oprichting van eene bewaar school aldaar. Uit de departementale kas is een subsidie van 250 voor dat doel toegestaan. Het A'utsdepartement te Dclfshaven heeft be sloten het archief en de kas der opgeheven af deeling Volksonderwijs onder zekere voorwaarden over te nemen. Er zal nu eene nieuwe inrichting in het leven worden geroepen, met het doel de belangen van het onderwijs te bevorderen door het houden van kinderfeesten enz., zooveel mogelijk in den geest der opgeheven afdeeling. De paters Franciscanen te Nijmegen hebben van een daar overleden echtpaar eene erfmaking van 10,000 ontvangen voor de nieuw te bouwen kerk aan den Doddendaal. De som is bestemd voor het hoogaltaar. De luits. ter zee 2e kl. jhr. H. M. Speelman en J. H. Calmeijer, worden respectievelijk met den lfn Maart en 1 April a. s. geplaatst in de rol, van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De minister van oorlog heeft het leger ken nis gegeven, dat hij zijn ambt Vrijdag heeft aanvaard. Onder de „Nieuwigheden" welke dit jaar op ons tooneel verschijnen zullen, worden genoemd Schiller's Jnngf rau vow Orleans, naar de vertaling van Kinker, opgevoerd door Het Nederlandsch Tooneel, alsmede een vertstalde Othello door het gezelschap der heeren Legras, van Zuylen en Haspels. Het bestuur der Haagsche opera heeft eene overeenkomst met de zangeres Anna de Belocca gesloten, waardoor deze den 24™.dezer als Léonore in de Favorite, met deu tenor Lherie als Fernand zal optreden. De prijzen der plaatsen zijn voor dien avond met een derde verhoogd. In de verzameling der firma wed. Haslinger te Weenen, welke uitgeefster is van Beethoven's werken, is door prof. Standhartner een onbekend opus van den grooten meester gevonden, zijnde een koor, waarschijnlijk deel uitmakende van de cantate Ber glorreiche AugenbUck in 1814 door Beethoven ter eere van het Weener congres samen gesteld. Dit koor zal waarschijnlijk bij gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest van keizer Frans Jozef, in April a. worden uitgevoerd. Nog eene tweede ontdekking wordt te gelijker tijd bericht, uamelijk een rondo voor zang met orkestbegeleiding. Het schijnt dat ook aan de echtheid van deze vondst niet getwijfeld wordt. De Goesche Ct deelt uit hare naaste omge ving het volgende oproepingsbriefje voor een vergadering eener Christelijke jongelingsveieeni- ging mede: „Aan den Heer Namens de Kris se lijke Jongelittgs ver renig No degen wij U vriende lijk uit tot bij wonig van onzen ver hadering op Zaterdag avand vanalf acht tot alf tien uir den 15 februwarij Cikertares De kellner S. Krije, te Utrecht, schrijft aan de N. Rott. Ct. dat hij de man geweest is, die prof. Hansen bij zijne jongste biologische voorstelling tot handlanger gediend heeft, zonder dat hij zich echter daarvoor heeft laten omkoopen. De prof. had hem gevraagd of hij gebiologeerd wilde worden en, op zijn toestemmend antwoord, hem gezegd dat hij alle3 moest doen wat de prof. hem zeggen zou, dan kon deze zijn invloed op hem uitoefenen. Krije deed zulks, altijd denkende dat hij dat vooraf moest doen om gebiologeerd te worden, „en zoo, schrijft hij, liep ik in de fuik, wat mij zeer veel leed doet." De heer van Langeraad, student te Leiden, geeft in de N. Rott. ct. aan het publiek den raad om goederen liever per kar of trekschut dan per spoor te verzenden, aangezien dit laatste veel langer duurt. Den le Februari werd te Bergen- op Zoom een koffer aan zijn adres op het station bezorgd. Den 7™ dien nog niet ontvangen heb bende, ging hij op informatie uit, doch kreeg tot antwoord dat een week reis van Bergen-op-Zoom naar Leiden onder de tegenwoordige omstandig heden, nu de vaart te water gestremd was, vol strekt niet lang wa3. Den 14°® had hij echter zijn koffer nog niet en nu is hij tot de slotsom gekomen dat hij aan 't publiek den straks ver melden raad verschuldigd is. Voor eene geldleeaing der gemeente Nijme gen, groot 400,000, is ingeschreven tot een be drag van ƒ370,100, waaronder eenige inschrijvin gen beneden pari. De inschrijvingen tot aan 98 pet. toe zijn aangenomen. Voor de overblijvende som van 112,000 is de inschrijving opnieuw ge durende 14 dagen opengesteld. Tengevolge van den hoogen waterstand dreigen de laagste gedeelten van 's Hertogenbosch alweder overstroomd te worden. Vóór een paar dagen werd echter uit Maastricht en Keulen be richt dat het water vallende was, zoodat men op verbetering van den toestand hoopte. De heer August Krembser, die met zijn eigen paarden in het cirque-Gnrrë werkte en de heer Schumann, die op gelijke wijze bij Corty werkzaam was, hebben zich geassocieerd en te Zwolle, in den tuin van het hotel de Zeven Pro vinciën, een houten cirque laten bouwen, dat om streeks 1000 toeschouwers kan bevatten, waarin de nieuwe firma a. s. Woensdag en volgende da gen voorstellingen zal geven. Gisteren werd in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam de dooi de commissie tot uitzending van werklieden naar de Parijsche wereldtentoonstelling benoemde jury met eenige toepasselijke woorden door den voor zitter dier commissie, den heer M. A. Perk, ge- installeerd. Deze jury, in wier handen de ver slagen en teekeningen, door de werklieden inge zonden, ter beoordeeling zijn gesteld, heeft uit haar midden tot voorzitter gekozen den heer J. W. Willekes Mac Donald en tot secretaris mr. S. Katz. De andere leden zijn de heeren W. J. A. Beijerinck, I. Gosschalk, J. H. W. Kemman, P. A. Mottu, C. A. Spin en de Delft- sche leeraar aan de Polytechn. School A. Le Comte. Te Nijmegen bestaat het voornemen om het muziekkorps der schutterij een aanzienlijke uit breiding te geven en het in te richten tot een harmonie orkest. Het daartoe benoodigde kapitaa'l is door de commissie begroot op f 10,000, :dat als renteloos voorschot in aandeelen van f 25 zal moeten gevonden worden. De heeren gebroeders Binger hebben van alle kanten, ook van buiten Amsterdam, zoovele blijken van welwillende hulpvaardigheid ontvan gen, dat de werkzaamheden niet zullen behoeven te worden gestaakt. De Nederlandsche Financier verschijnt als gewoonlijk. In de uitgifte van de Hollandsche Illustratie zal geen vertraging komen. De uitgave van de Financier is mogelijk gemaakt door de spoedige en afdoende hulp, die de ko ninklijke Nederlandsche stoomdrukkerij, directeur A. van Oosterzee, verleent. Zij heeft niet alleen haar letter en haar persen beschikbaar gesteld, maar ook een lokaal, waar het personeel der heeren Binger werkzaam is. Gisteren is te Utrecht de instelling tot op leiding van pleegzusters, verbonden met een kin derziekenhuis, geopend. Eerstgenoemde instelling dient tot opleiding van beschaafde protestantsche vrouwen tot pleegzusters, die op aanvrage, tegen eene aan de instelling uit te keeren geldelijke vergoeding, ter verpleging van lijders aan huis of ia ziekeninrichtingen worden gezonden. De opleiding is theoretisch en practisch, aan ziekbed in de stichting en eventueel in andere ziekeninrichtingen. Het onderwijs omvat van de natuur- en genees kundige wetenschappen zooveel als noodig is voor de vorming ,van pleegzusters en loopt over twee jaren. Als directrice treedt mej. Maria E Beets op, als geneesheer-docent dr. G. P. Wesselink, assistent bij de medische kliniek en privaat-docent aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Gisteren ochtend hebben een aantal werklieden in de dokken te Liverpool den arbeid hervat op de door de werkgevers gestelde voorwaarden. Hoewel nog vele werklieden blijven volhouden, voorziet men een spoedig einde aan de werkstaking. In den Zoölogischen tuin te Brussel is eene familie Laplanders aangekomen, tien personen met 26 rendieren en 10 honden. Mevrouw de Mae Mahon maakte Zaterdag eene visite bij mevrouw Waddington, toen daar ook mevrouw en mejuffrouw Grévy werden aan gediend. De ontmoeting was zeer hoffelijk en had tengevolge, dat mevrouw de Mac Mahon zich 's middags liet inschrijven in het paleis van den president. De Belgische regeering heeft het besluit genomen om voor de Belgische industrieelen, die voorwerpen naar de tentoonstelling te Sydney willen zenden, een schip beschikbaar te stellen, dat regelrecht van Antwerpen naar Sydney zal varen. Velen onzer lezers zullen in de Revue des deux Mondes de verhalen van Maxime Duearap over de Commune gevolgd hebben. Hunne juist heid en volledigheid worden in den Rappel in twijfel getrokken door Camille Pelletan van wien eerstdaags eene studie over hetzelfde onder werp zal verschijnen. Te Teplitz is in eene kolenmijn een treurig ongeluk gebeurd. Bij het uithouwen der kolen is men gestuit op eene watermassa, die spoedig de gansehe mijn vulde en 26 menscben daarin deed omkomen. Het water, dat in de mijn staat, is vrij warm en schijnt in verband te staan met de minerale bronnen van de badplaats, waarvan reeds eene, de stadsbron, geen water meer geeft en eene andere sterk verminderd is. Dit maakt de bewoners der badplaats natuurlijk zeer angstig dat de stad als zoodanig hare aantrekkelijkheid zal verliezen en heeft eene algemeene paniek teweeggebracht. De geologische commissie, die de gevolgen van het onderloopen der kolenmijn bestudeert, geeft de hoop niet op, dat de bronnen, die opgehouden hebben te vloeien zich weder zullen herstellen. Buitendien zijn twee bronnen, de Steinbadbron en de Schönauer bron geheel onveranderd ge bleven. Bq voortduring lee3t men in de Parijsche bladen van nachtelijke aanrandingen op straat. Hierover heeft zich eene discussie ontwikkeld tusschen de bladen der oppositie en de republi- keinsche conranten, die wedijveren, de eerste in het breed uitmeten van deze onveiligheid onder de republiek, de laatste in het beweren en bewij, zen, dat al die verhalen vergroot zijn. De waar heid zal wel in het midden liggen. binnenland. Tweede kamer. In de zitting van heden werden de heeren van Asch van Wijk en Lief- tinck toegelaten en beëedigd. Vrijdag a. is aan de orde de motie van den heer van Kerkwijk, betreffende de teruggave van het waarborgkapi taal voor den spoorweg RotterdamMunster. Ingekomen is een wetsontwerp tot het nemen van buitengewone maatregelen voor besmettelijke ziekten, een tot bekrachtiging eener consulaire overeenkomst met Brazilië en een mededeeling dat de minister van oorlog den 14°° dezer zijne betrekking aanvaard heeft. v- buitenland. Brussel. Een gezamenlijk vasten-mandement der bisschoppen verbiedt de geestelijkheid gods dienstonderwijs in de openbare schoolgebouwen te geven. Men zal nader over den nieuwen toe stand beraadslagen, als de wet er door is. Weenen. In het huis der afgevaardigden heeft dr Stremayr de samenstelling van het kabinet medegedeeld. Het is, zeide hij, de taak der regeering te zorgen, dat de parlementaire werkzaamheden onafgebroken kunnen geschieden. De regeerlng zal nauwgezet, onpartijdig en krach tig het bestuur voeren en bij de uitvoering der besluiten van het congres alle verwikkelingen ontwijken. 17 Febr.'s av. 11 u. 37 gr. 18 'smorg. 8 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 37 gr. De Economist ('s Gravënhage. H. L. Smits.) Januari. Eenige koloniale vraagstukken van den dag, door mr. L. Ed. L(enting). Rijksmid delen. Opbrengst over 1878 enz. Armenverzor ging en het genootschap Liefdadigheid naar ver-- mogen, door H. J. T. de Waal. De suiker- tabak- en koffiemarkt in 1878. Overzicht der Geld- en fondsenmarkt, Oct.—Dec. 1878. Nog een woord over octrooien van uitvinding. Het debat over de rijks-statistiek, Het nieuw- Malthusianisme (Het stelsel der „sexueele moraal" van mr. S. v. Houten). De Globe. (Middelburg. De Gebr. Abrahams.) Januari. De laatste der dolende ridders. Het huiselijk leven te Konstantinopel. Aan de De aanhoudende verzoeken tot vermelding van meer of minder belangrijke opstellen, in periodieke geschriften, voorkomende, aan welke wij door de beperktheid van onze ruimte en van onzen tijd belet worden te voldoen, hebben ons doeif besluiten tot het openen dezer rubriek. BED.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2