BUITENLAND. Teiegraphische berichten 0 Marine en leger. Kunst n ieuws. Landbouw. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. naar de Prov. Gron. ct. meldt, wegens het plegen van onbetamelijke handelingen met de schooljon gens door het gemeentebestuur gestraft met drie maanden schorsing. De bedoeling zal toch wel zijn dat de man door den gemeenteraad uit zijne betrekking ont slagen zal worden? Of hij is niet schuldig, en dan heeft de schorsing geen zin, óf hij is schuldig en dan kunnen wij ons niet voorstellen dat zoo iemand na drie maanden weder als onderwijzer tegenover de kinderen komt te staan. De luit. ter zee 26 kl. W. J. de Bruyne, die nende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hel- levoetsluis, wordt met den 15en Maart a. op non activiteit gesteld, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. Gr. J. Sluyterman. Naar men zegt komt eerstdaags een Franseh gezelschap hier eene voorstelling geven in den schouwburg. In het N. v. d. D. lezen wij van dit personeel 't volgende „Het Fransche tooneel- gezelschap, dat, onder directie van den heer Widiam, te Amsterdam en voorts in de voor naamste plaatsen van ons land eene tooneel- voorstelling zal geven, is o. a. reeds te Brugge opgetreden. Blijkens het Journal de Bruges had het daar met het schoone, aandoenlijke stuk van Delavigne, Les enfants d'Edouard, een schitterend succes. Een allerliefst klein blijspel opent de voorstelling. De bouwmeester Naert heeft van de Belgi sche regeering de opdracht gekregen om te Rome een gebouw te gaan kiezen en inrichten, waarin de jonge bekroonde Belgische kunstenaars zullen wonen, gedurende den tijd welken zij voor hunne verdere studiën in de eeuwige stad moeten door brengen. Het Belgische gouvernement heeft nl. besloten een école beige te Rome te vestigen. De heer Portaels zal tot bestuurder dier inrichting benoemd worden. §eljonwenDuiveland, 13 Februari. De vraag of de welbekende suikerbieten in Schou wenDuiveland 24 cent of /2.40 per gemet als tiend geven, zal weldra beslist worden. Althans een landbouwer uit Zonnemaire, die wel de eerste, maar niet de laatste som wil betalen, is voor het kantongerecht te Zierikzee gedagvaard, om zich te hooren veroordeelen tot de voldoening van f 2 40. Tot in 1876 bedroeg suikerpenentiend 24 cent per gemet. Daarna heeft „men" ze op f 2.40 gesteld, op grond van welke wettige akte of over eenkomst is den grondeigenaar onbekend, die daarom weigert aan die vordering gehoor te geven. Bij dit proces zal waarschijnlijk tegelijk uitge maakt moeten worden of de eigenaar, die zijn grond verhuurt, dan wel de pachter er van, voor de tiend aansprakelijk is. Kort vóór de Fransche omwenteling noemde de aartsbisschop van Aix de tiend nog „een vrij willige gave der Christenen." maar deze liefelijke benaming is met die omwenteling vergaan. Ieder heeft thans aan die gave een hekel, vooral wan neer er sprake is van ongegronde heffing. De perceelen 174 en 176 in de Warmoesstraat te Amsterdam, waarin gevestigd waren de boek drukkerij en de kantoren van de firma gebrs. Binger, benevens de kantoren van De Hollandsche Illustratie, De Nederlandsche FinancierBatoenz. lig voor uw man, veilig voor uw zoon, zoo lang ik leef." Ik verzegelde dit briefje en gaf het haar zelve toen zij weer tot bewustzijn was gekomen. Ik heb nooit antwoord van haar gekregen en ik heb haar na dien tijd ook niet weergezien. Zij weet dat zij op mij vertrouwen kan. En wat zei mijn goede oom toen ik hem het eerst weer zag Ik wilde liever vertellen wat hij deed, toen hij zijn eerste opwelling van drift en verbazing bij het vernemen mijner huwelijksplan nen te boven was. Hij omhelsde mij op mijn trouwdag en hij wi3t mijn man de betrekking te bezorgen, die ons beiden voor het leven een onaf hankelijke positie verzekert. Dit is nu mijn ergerlijke historie, mevrouw, en zoo kwam ik er toe mij te vernederen door mijn rijknecht te huwen. v, iH. i EINDE. >r i. i v IW i it) - 'i vfr j p «li iaj 't; tv/ zijn Zaterdag avond in éen uur tijds grootendeels door brand vernield. Om half zeven verliet de meesterknecht het gebouw, na zich als altijd te hebben overtuigd dat alles in orde was. Kort te voren was het personeel huiswaarts gekeerd. Een uur later werd de heer H. Binger, die in perceel 174 woonde, door een zijner huisgenooten gewaarschuwd, dat op de drukkerij een vlam te zien was. Hij spoedde zich naar boven en bij het openen der deur sloegen hem de felle vlammen van de reeds in vollen gloed staande drukkerij te gemóet, die zoozeer en zoo snel toenamen, dat hij slechts met moeite het achterkantoor kon bereiken, en die zich zoo spoedig een weg baan den, dat ook onmiddellijk de lucht rood werd gekleurd en op straat het onheil kon worden gezien. Terwijl de brandweer naar de Warmoesstraat snelde, werd het gezin des heeren Binger in vei ligheid gebracht, en waren hulpvaardige vrienden in de weer om van boeken en papieren te redden wat nog te redden viel. Toen de brandweer, juist binnen het tijdsver loop dat zij kon worden verwacht, ter plaatse kwam, moest de nabij de plaats van het onheil dicht opeengepakte menigte worden verwijderd. Dit ging niet bijzonder gemakkelijk. Zekerlijk had een brand op geen ongeschikter oogen- blik kunnen uitbreken dan op Zaterdag avond, op een uur der drukste beweging in het hartje van de stad. Maar ruim baan moest worden gemaakt. Met de slang van een der spuiten, bij het lokaal der Vtreeniging voor den Effectenhandel geplaatst, (vier hand- en twee stoomspuiten waren daar spoedig in volle werking) werd een flinke straal water gericht op de menigte, die zelfs hier en daar met den sabel moest worden bedreigd gelukkig maar bedreigd alvorens ruimte te maken en waaropder enkelen niet onzacht in aanraking kwamen met de paarden der brandweer, waarmede behendig tusschen het gedrang werd gemanoeuvreerd. Toen ruimte verkregen was konden ook slangen, behalve aan de achterzijde, door de Vischsteeg in de straat worden gebracht. Hierbij moesten vooral niet de overliggende perceelen worden vergeten, want de geheele voorgevel van perceel 174 stond spoedig, met uitslaande vlammen, in vollen gloed. Hoewel enkele huizen van de overzijde een weinig ge blakerd zijn, heeft de brandweer daar, door voort durend nat te houden, schade voorkomen. In een half uur tijds was men den brand meester. Omstreeks negen uren was geen vlam meer te bespeuren; wel bleef de drijvende stoomspuit tot gisterenmorgen bij de plaats, om van tijd tot tijd nog water te geven. Van perceel 174 zijn alle verdiepingen, behalve de onderste, nagenoeg ver nield, van perceel 176 zijn de beide onderhte ge-' spaard gebleven. Een ongeluk is niet bij den brand, maar ten gevolge van den brand voorgevallen. Tusschen de menschen, die uit de Paleisstraat over de trambrug naar den Dam stoven, liet een vrouw, op het oogenblik dat een wagen op de brug was, haar kindje van 14 maanden over de leiming in het water vallen. Het arme wicht werd gered door een man, die gekleed te water sprong. De brand eener drukkerij behoort wel tot de grootste rampen, die eigenaars eener zaak kunnen treffen. Voorraden papier, persen, letters, kunnen opnieuw worden aangeschaft, maar afgedrukte bladen ter aflevering gereed,, de kopy die onder handen is, en die welke zoo straks aan de orde zal komen, worden maar niet zoo in eens terug- getooverd. Een aantal kostbare clichés van platen zijn verloren gegaan, maar gelukkig zijn die van de prachtuitgaaf van Vondel gespaard. De kan toren van De Nederlandsche Financier zijn vernield. Naar aanleiding van dezen brand, waarvan wij het verhaal aan het Handelsblad oritleenen, wijst dit blad op de noodzakelijkheid om de sinds vrij geruimen tijd opene betrekking van onder-kom- mandant der brandweer te vervullen. De kom- mandant, de heer Dijckmeester, kon wegens een ongesteldheid, die hem sedert eenige weken in zijne kamer houdt, het bevel niet voeren. De heer Steenkamp, vroeger kommandant, doch thans hoofdcommissaris van politie, nam nu het bevel met zijn gewonen ijver waar, doch het spreekt van zelf dat hier op den duur niet op gerekend kan worden. De heer Albregt is lijdende aan een ontste king van den slokdarm, zoodat hij geruimen tijd verhinderd zal zijn op te treden en dan ook in Advienne Lecouvreur door den heer Bigot is vervangen. Als bewijs dat de goede luim van den verdien stelijken acteur, ondanks de pijnlijke operatiën, die hij nu en dan ondergaan heeft, hem niet verlaten heeft meldt het Dagblad het volgende: Men weet, dat bij ontstekingen in den slokdarm, deze door de doctoren met eene lange balein ge sondeerd wordt. Na een dezer operatiën verze kerde de professor den heer Albregt, dat alles beter ging en hij voor de toekomst niets voor zijn stem te vreezen had. „Zoo dat het geval ware, antwoordde de geestige tooneelspeler, zou ik in Godsnaam als degenslikker aan den kost zien te komen." Dit Maastricht wordt aan de N. R. ct. gemeld, dat vijf ambtenaren, in dienst van de spoorweg maatschappij Grand Central Beigezijn ontslagen,,naar men zegt wegens bedrog bij den invoer van goederen gepleegd. In Artis te Amsterdam is een der ijsberen overleden aan de gevolgen van verkoudheid Vergeefs heeft men getracht het beest te genezen door toediening van boterhammen met honig. Het genootschap heeft nu te Keulen een anderen ijsbeer aangekocht. Aan het kanaal, door de duinen van Katwijk a/d Rijn naar Katwijk aan zee gegraven, is dooi den gemeenteraad, uit dankbaarheid voor den hoog geplaatsten aandeelhouder in de daarvoor noodig geweest zijnde geldleening, onder nadere goedkeuring, de naam van Prins Hendrikkanaal gegeven. Eene Engelsche spoorwegmaatschappij is veroordeeld =g 1500 te betalen aan iemand, die uit een spoorwegrijtuig gevallen is, waarvan door de conducteurs het portier niet behoorlijk was toegemaakt. De Pall Mull Gazette hoopt, dat dit vonnis er toe moge bijdragen, dat de koort sige spoed, waarmede de spoorwegen in Engeland bediend worden, plaats zal maken voor eene wijze, welke tijd overlaat om voor de veiligheid der passagiers te zorgen. r»i buitenland. Kanstantinopel. De Fransche regeering heeft haar leedwezen uitgesproken over den tragen gang der onderhandeling met Griekenland en op de regeling der quaestie aangedrongen. De Porte heeft hare gevolmachtigden instructies^ met ruimer strekking gezonden. Parijs. Gambetta heeft eene deputatie uit Belleville ontvangen en gematigdheid aanbevolen. Bij de verpachting der tollen te Oostburg zijn de volgende sommen gebodenTol n°. 3, bij Oost burg, f 1430en tol n°. 5, bij Eede, 940. Bij de vorige verpachting bedroeg de pachtsom respec tievelijk f 1620 en f 990 'sjaars. (Van 9—16 Febr. 1879.) Middelburg. OndertrouwdH. N. Naitwen, jm. 27 j. met P. Kemp, jd. 33 j. J. A. van der Weel, jm. 28 j. met J. C. Huijgens, wede. 34 j. W. Pelle, jm. 21 j. met J. M. van Melle, jd. 24 j. D. Pannij, wedr. 40 j. met P. Kole, wed". 46 j. BevallenA. C. de Jong, geb. de Bruijn, d. J. Crucq, geb. van Son, z. H. Hijpers, geb. Ste vens, d. I. C. Witte, geb. Keersemaker, z. K. J. Brouwer, geb. de Rijke, z. P. de Konink, geb. Meeuwse, d. R. Austin, geb. Austin, d. (levenl.) Overleden: O. L. J. Jolmers, d. 4 j. E. S. La- rous, wede. van H. J. van de Walle, 71 j. F. C. M. van Veldhuizen, d. 2 j. H. M. E. Jonk, d. 7 m. P. G. Calliber, wedr. van P. J. van Aarsen, 63 j. J. A. Kulderij, z. 45 j. F. W. H. C. H. Voogt, vrouw van L. H. Limburg, 46 j. J. Hareke_ z. 28 j. J. H. Vlieger, vrouw van J. G. van der Harst, 61 j. (Van 815 Febr. 1879.) Vlissingen. GehuwdC. E. Mommaas, jm. 23 j. met A. M. Beyelander, jd. 21 j. Bevallen: M. van den Müssele, geb. Krijger, d. C. Sybrants, geb. Schout, d. A. R. Klaijsen, geb. van den Bergen, d. P. Jacobse, geb. Dekker, d. M. W. But, geb. Pieters, d. M, A. van Beek, geb. vgn der Pluym, d. A. J. Leenhouts, geb. Flor- scbutz, d. J. J. Voorman, geb. Geervliet, d. C. Groenenberg, geb. Broodman, z. OverledenP. Brasser, z. 2 d. C. J. F. Berger, d. 16 m. G. Sanderse, z. 7 m. L. Hamme, d. 9 m. W. Jobse, wedr. 71 j. Goes. BevallenC. C. Schipper, geb. van Luijk, d. M. Delnooij, geb. Kok, d. M. Hoftius, geb. de Dreu, d. S. Reijerse, geb. Brandt, d. OverledenP. de Jongh, z. 10 m. P. van Vuu- ren, wedr. van A. v. d. Meulen, 68 j. J. van den Doopel, z. 13 j. J. J, Brusket, d. 6 j. Ziekikzee. Bevallen: E. J. S. Robijn, geb. Le Sage ten Broek, z. A. Klaasse, geb. Schijndel, d. J. de Vlieger, geb. Leeuw, d. Overleden: J. Vogel ,wed'. 59 j. J. Fondse, man van J. van der Horst, 63 j. P. Manni, man van O. de Neef, bijna 67 j. 15 Febr.'s av. 11 u. 34 gr. 16 's morg. 8 u. 38 gr. 's midd. 1 n. 40 gr. 's av. 6 u. 38 gr. 's av. 11 u. 38 gr. 17 'smorg. 8 u. 38 gr. 's midd. 1 u. 40 gr. 's av. 6 u. 39 gr. Onder de eigenaardig Engelsche parlementaire gebruiken, behoort ook, dat zoo een der leden eene verandering in eenig belangrijk punt der staatsregeling wil brengen, hij jaar in jaar uit met het voorstel daartoe weder terugkomt, om de aandacht der openbare meening op het onder werp gevestigd te houden en steeds de verhouding in aantal te blijven kennen tusschen de voor- en tegenstanders. Niet zelden is het voorgekomen, dat op deze wijze langzamerhand voor een denk beeld proselieten werden gewonnen, en dat eene in den aanvang kleine minderheid aangewassen is tot eene meerderheid. Zoo kwam dan ook Vrijdag het Iersche lid Meidon wederom voor den dag met de volgende motie: „dat de beperking van het kiesrecht in de boroughs in Ierland, verge leken met het in Engeland en Schotland bestaande kiesrecht, een onderwerp is, dat de onmiddelijke aandacht van het parlement verdient, met het oog op het vaststellen van eene eerlijke en recht vaardige gelijkheid in het kiesrecht in de drie landen." Evenals reeds vijf vorige keeren werd ook nu de motie verworpen, waaruit bleek, dat het ministerie nog over eene aanmerkelijke meer derheid kan beschikken. De liberalen en Ieren, die voor stemden, telden 187 leden, de meerder heid der regeering 256. De woordvoerders dezer laatste voerde vooral utiliteitsgronden aan tegen het voorstel. De heer Lewis zeide, dat het parlement niet alleen letten moest op holle frazen, doch op resultaten. De gevolgen van een uit breiding van het stemrecht in Ierland zouden zijn, dat de macht aldaar in handen zou komen van de laagste, armste, onwetendste, door priesters gedrilde klasse van lieden, menschen, die met de huisdieren in stallen leven, en dat de invloed der protestantsche kiezers geheel zou verdwijnen. De oppositie bestreed deze beweringen op staats rechtelijke en billijkheidsgronden. Eerst geljjke behandeling van alle drie landen zou werkelijk eendracht kunnen doen ontstaau en een einde kunnen maken aan de billijke klachten van Ierland over achteruitzetting. Inderdaad doet zich de vraag op, of de regeering, welke zich tot ver dediging van haar stelsel beroept op den min ontwikkelden en in vele opzichten verdierlijkten toestand der mindere klassen in Ierland, zich niet blootstellen moet aan de vraag: „wat hebt gij, die zoo minachtend over dat volk spreekt, gedaan om zijn treurigen toestand te verbéteren Hebt gij, verzorgers van het huisgezin, met ernst ge zocht naar den too verstaf, welke deze Asschepoetster onder de zusters tot haar recht moet brengen?" Hoogst waarschijnlijk zou een voldoend antwoord op deze vragen niet alleen deze regeering, maar öok verschillende liberale kabinetten van vroeger zeer bezwaarlijk vallen. Zelfs de Timesdie in den laatsten tijd vooral in de buitenlandsche politiek geheel en al ministerieel was, scheidt zich in deze zaak van de regeering en Beweert, dat de droom der home-rulers, een onafhankelijk Ierland, reeds lang zijne reden van bestaan zou verloren hebben, indien niet door een slecht ge dacht stelsel Ierland veeleer als kolonie, dan als deel van het rijk werd bestuurd. De heer Grévy heeft gisteren ochtend de buree- len ontvangen van den algemeenen raad van het departement van de Seine en van den gemeente raad van Parijs en daarbij eenige woorden gesproken welke wij gaarne mededeelen. Zooals men weet staan de groote steden in Frankrijk vooraan in de republikeinsche beweging en hebben zij steeds eenigszins radicale neigingen getoond, waaraan het mislukken van vorige proefnemingen met de republiek voor een goed deel is te wijten. Tegen over deze dubbele vertegenwoordiging van Parijs vooral was er dus alle aanleiding voor den nieuwen president om in een kalm woord aan te geven op welk standpunt hij zelf zich plaatst tegenover den Franscheu regeeringsvorm. Hij zeide, dat hij, zoolang hij president was, alle pogingen zou in het werk stellen om de republiek door allen te doen eerbiedigen, en dat men er op kon rekenen, dat hij op dai punt een vasten wil had. Toch, voegde hij er bij, is het thans noodig groote matiging te toonenen moeten de groote steden, die vooraan staan in de bewegingreke ning houden met het overig deel der bevolking, dat zeer vatbaar is voor allerlei indrukken en licht verschrikt wordt. Dat wil zeggen, dat de president van meening is, dat het zeer groote deel van Frankrijks bevolking, dat in de republiek veeleer den thans eenig mogelijken staatsvorm ziet, dan wel dweept met de staatsrechtelijke theorie, welke er aan ten grondslag ligt, niet afgeschrikt moet worden door het streven der republikeinsche en socialistische doctrinairen. Vooral kan zulk een raad uit den mond van een man, als Grévy, zijn nut hebben tegen de uitingen van een zeker deel der Fransche per3, zooals de Revolution franqaise en de Lanterne, die niet schijnen te begrijpen, dat de overwinningen van Januari niet hunne zegepralen zijn, maar de triomf van een zeer bedaard en hoogst soliede deel der Fransche bevolking, de triomf van de nijvere bourgeoisie, bet krachtigste, meest ontwik kelde en rijkste element der natie. Wij wezen reeds meer dan eens op de moeilijk heden, welke ontstaan zullen bij het openvallen van den troon in Brunswijk, welks hertog vrij bejaard en de laatste afstammeling is van den ouderen tak van het huis der Welfen of van Brunswijk Lüneburg. Het hoofd van den jonge ren tak, Ernst, hertog van Cumberland, eenige zoon van den in het vorige jaar overleden ex- koning van Hanover, is dus de naaste erfgenaam tot den troon van Brunswijk. Deze verklaarde echter den flcn Juli van het vorige jaar in eene aan de mogendheden gerichte proclamatie, dat hij zich al zijne rechten voorbehield op de kroon van Hanover, zoodat hij tengevolge daarvan de gel digheid niet erkent van de tegenwoordige samen stelling van het Duitsche rijk, waarvan ook Bruns wijk deel uitmaakt. Het zou dus niet aangaan^

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2