N°. 41. 122e Jaargang. 1879. 18 Februari. Een ergerlijke historie Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Advertentiem 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daübk en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middel burg 17 Februari FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Blijkens het jaarverslag der spaarbank van het Middelburgsch departement der maatschappij Tot nut van 't algemeen, werd gedurende het jaar 1878, even als over 1877, aan de inbrengers 4 pet. rente vergoed. Overigens vermeldt het verslag de volgende cijfers (in ronde getallen.) 1877. 1878. Bedrag van inbreng 70223 77683 Bedrag van terugbetaling 65376 63142, Aan de inbrengers verschul digd öp 31 Dec335734 363327 Waarde der bezittingen op 31 Dec. 421126 450878 (bestaande in Nederlandsche staatsschuld, obliga- tiën ten laste van provinciën en gemeenten, pand brieven van hypotheekbanken, hypotheken, aan- deelen in hypothecaire geldleeningen, obligatiën van Nederlandsche ondernemingen, beleening op effecten door de associatie-cassa te Amsterdam, deposito's bij rjLe rente-cassa en kas-vereeuiging te Amsterdam, voorschot aan de hulpbank te Middelburg en kas-saldo.) Het waarborgfonds bedroeg in 1877 f 85391, in 1878 87550. (Zijnde over het kapitaal, aan de inbrengers verschuldigd, over 1877 25,43 en over 1878 24,10 pet.) Het aantal nieuwe inbrengers bedroeg in 1877: 485, in 1878: 530. Het totaal inbrengers op uit0. December '77: 2734, op uit0. December '78: 2977. Van deze laatste bezaten 440 een tegoed van f 5 of minder, 526 van 5 tot 20, 521 van f 20 tot f 50, 426 van f 50 tot f 100, 924 van I 100 tot f 500, 112 van 500 tot 1000, 28 van meer dan 1000. Het gemiddeld tegoed van ieder inbrenger was in 1877 f 122.80, in 1878 f 122.041. Tllsslngen, 17 Februari. Gepasseerde Za terdag heeft met gunstig gevolg de proeftocht plaats gehad met het stoomschip Thor II, waar voor de machine en ketel aan de koninklijke maatschappij de Schelde vervaardigd zijn. Deze boot moet dienen voor eene dagelijksche vaart tusschen Hardinxveld, Dordrecht en Botterdam, onder directie van de firma Smit 0°. Tlissingen, 17Februari. Dooreen aanvan kelijk vrij aanzienlijk aantal leden, is deel geno men in eene vereeniging genaamd The jovial skating-rink-Clubopgericht met het doel om eene gepaste gelegenheid te openen tot verpoozing en uitspanning. Bij de weinige gelegenheid die hier bestaat om eens aangenaam uit te gaan, verwacht doob WILKIE COLLINS- XI Meer kon bij niet zeggen. Ik zag tranen in zijne oogenik zag dat hij geschokt werd door het krampachtig snikken, waaraan mannen ten prooi- zijn, in die zeldzame oogeublikken waarin zij schreien. Maar ook ditmaal onderdrukte hij zijn ontroering. Hij boog voor mij als ware hij slechts mijn dienstknecht, als stond hij te ver beneden mij om zelfs op dat oogenblik mijn hand te vattenIk zou alles hebben kunnen verdragen, behalve datik geloof dat ik mij onder alle andere omstandigheden nog goed sou hebben kunnen houden, maar. Het doet er niet toe; ik moet er voor uitkomen, wat gij ook van mij denken moogt; maar op dat oogenblik liep ik naar hem toe, sloeg mijn arm om zijn hals en zei: „Maar Michel, weet gij dan niet dat ik u lief heb Daarna liet ik mijn hoofd aan zijn borst rusten pn zei niets meer. men dat deze vereeniging voortdurend veel deel neming zal ondervinden. Aardenburg, 16 Febr. De eerste trein van Eecloo naar Maldeghem kwam Vrijdag morgen eenige minuten te laat aan, tengevolge van een zeer treurig ongeval. Een jongeling, bezig met vee opladen, raakte tusschen de buffers der wagens en bleef op de plaats dood. Deze ramp is te treffender aangezien de ongelukkige zeer oppassend en een zorgende steun was voor zijn 76jarigen grijzen vader. IJzendfjke, 15 Febr. De doodstraf, waar toe E. Martens, de moordenaar van Hout tier en zijne huishoudster op de Blauwe hofstede onder deze 'gemeente, veroordeeld was, is veranderd in levenslangen dwangarbeid. Oostburg, 16 Febr. In de heden alhier ge- honden vergadering der leden van de Vereeniging Volksonderwijs in het kanton Oostburg, is de heer Herman Gerard Hammacher, notaris te Groede, met bijna eenparige stemmen gekozen als candi- daat voor het lidmaatschap der provinciale staten, waarvoor op 25 dezer eene verkiezing zal plaats hebben. Niettegenstaande het ongunstige weder, was een vrij groot ledental uit verschillende gemeenten aanwezig. Amsterdam, 16 Februari. De verbrande perceelen van degebr. Binger waren verzekerd voor f 75.000, het materieel voor ƒ120.000, bij onder scheidene binnen- en eene Antwerpsche verzeke- ringtfiaatschappjj. Hot publiek heeft zich zeer onordelijk gedragen, en brandweer en politie zeer belemmerd in de uitoefening van haar werk en plicht. Het gevolg hiervan waren verwondingen en dat enkele per sonen in het water werden gedrongen. Geen menschenlevens zijn te betreuren. De jury voor het nationaal huldeblijk aan wijlen Z. K. H. prins Hendrik heeft de eerste premie, van f 500, toegekend aan het ontwerp Constantia van den heer Molkenboer te Leeuwar den de tweede, van f 300, aan Ars longa vita brevis van den heer F. L. Stracké jr. te 's Her togenbosch de derde, van ƒ.200, aan Res dubia, (de bekende schildpadden-fontein) van den heer F. Stracké te Amsterdam. Volgens het N. v. d. D. heeft echter H. K. H, prinses Hendrik het verlangen te kennen gegeven dat de fonteinen niet te Soestdijk zullen opge richt worden. Dit verlangen der vorstelijke weduwe was te voorzien en zal natuurlijk geeërbiedigd worden. De meest natuurlijke bestemming voor de "Dij een - In dat oogenblik van stilte ging eensklaps de deur openik zag verschrikt op. Lady Catherina stond op den drempel. Ik zag aan haar gelaat dat zij geluisterd had zij moest hem gevolgd zijn toen hij naar mijn kamer ging. Die overtuiging gaf mij rfiijn kalmte weder. Ik nam zijn hand in de mijne, ging naast hem staan en wachtte dat zij begon te spreken. Zij zag Miehei aan, mij niet, deed een paar stappen vooruit en voegde hem de volgende woorden toe: „Het is mogelijk dat gij nog eenig gevoel van betamelijkheid hebt. Verlaat de kamer." Die opzettelijke beleediging was al wat ik noodig had om mijn zeltbeheersching geheel terug te krijgen. Ik zei tot Michel dat hij nog een oogenblik moest wachten, opende mijn schrijfcas sette en schreef op een enveloppe het adres van een oude, trouwe dienstbode, die mijn moeder in hare laatste ziekte had opgepast. Dat gaf ik aan Michel, zeggende: „Ga daar morgenochtend heen; ik zal u daar wachten." Hij zag naar Lady Catherina, blijkbaar bevreesd mij met haar alleen te laten. „Vrees niets," zei ik, „ik ben oud genoeg om voor mij zeiven te zorgen ik heb nog slechts een woordje tot deze dame te zeggen voor ik dit huis verlaat." Al sprekende nam ik zijn arm en ging met hem naar de deur, wa^r ik zoo kalm afscheid van hem nam alsof wjj jaren man en vrouw waren geweest. gebrachte gelden zal nu wezen een gedenkteeken voor den betreurden prins. Moge bij, het uitkiezen daarvan en de verder te nemen maatregelen op waardige en betamelijke wijze te werk gegaan worden! Het jaar 1879 is nog jong, maar het heeft in de rij der verdienstelijke mannen van ons land reeds groote leemten doen ontstaan. Nu weder wordt uit Den Haag het overlijden gemeld van den bekenden dichter en letterkundige Vv illem Josephus van Zeggelen. Van Zeggelen zelf zou, wanneer iemand hem op eene lijst onzer „groote mannen" had willen plaatsen, met den hem eigen vriendelijken en geestigen glimlach voor die eer bedankt hebben. Maar hij was een door en door achtenswaardig en beminnelijk man. Den 15ec September 1811 geboren, kon hij op een meer dan 50jarige eer volle beroepswerkzaamheid wijzen als hoofd der boekdrukkersfirma Gebr Giunta d'Albani. Hage naar van geboorte, heeft hij den echt Haagschen en echt Hollandschen gezelschapskring van Oefe ning kweekt kennis mede helpen stichten en tot zijn dood toe daarin het voorzitterschap bekleed. Wie in dien kring Van Zeggelen heeft leeren kennen, wie hem bijgewoond heeft in zijn omgang met mede-letterkundigen, in de verschillende bemoeiin gen en regelingen, welke bet bestuur van een dergelijk genootschap met zich brengt, zal van de welwillendheid, de vriendelijkheid, de opge ruimde hartelijkheid van den overledene een niet licht te vergeten indruk hebben ontvangen. Over Van Zeggelen's plaats in onze letterkunde heeft de smaak van ons volk sinds lang uitspraak gedaan en hem in de rij der volksdichters 'opgenomen. Zijn Pieter Spa, zijn Kijkjes'in 'f leven, zijn Vroolijke schetsenen onder welke andere titels zijne meest luimige dichterlijke ver halen verschenen mogen zijn, werden door de natie gretig ontvangen en trouw bewaard. Over de waarde dier gedichten moge het oordeel van den fijnen kunstkenner met dat des volks ver schillen, niem'and kan aan Van Zeggelen's muze den lof ontzeggen van eene gezonde, opgeruimde, echt Hollandsche vrouw te zijn, die men in ieder gezelschap kan binnenleiden zonder vrees dat men met haar verlegen zal staan Meer begeerde de dichter zelf voor baar niet en met haar aan den arm kan hij het oordeel der nakomelingschap gerust te gemoet gaan. De Kamer van koophandel te Groningen heeft zich tot de directie der Rijnspoorweg-maatschappij gewend met verzoek, dat een rechtstreeksch tarief worde ingevoerd voor het spoorwegverkeer tus schen Rotterdam en Groningen. Daardoor zouden de bezwaren weggenomen kunnen worden, die thans aan het vervoer van granen per spoor verbonden zijn. Lady Catherina volgde mij met de oógen toén ik de deur weer sloot en de kamer doorging naar de tweede deur, die naar mijn slaapkamer leidde. Eensklaps liep zij naar mij toe en legde haar hand op mijn arm, juist toen ik de kamer in wilde gaan. „Wat zie ik op nw gelaat?" vroeg zij, nog meer tot zichzelve dan tot mij sprekende en hare oogen onderzoekend op mij gevestigd houdende. „Gij zult het dadelijk weten," antwoordde ik. „Laat mij eerst mijn hoed en mantel krijgen." „Wilt gij het huis verlaten?" „Ja." Zij schelde. Ik kleedde mij bedaard aan om uit te gaan. De knecht kwam juist binnen op het oogenblik toen ik gereed was en in de zit kamer terugkeerde. „Zeg aan mijnheer dat ik hem terstond moet spreken," zei Lady Catherina. „Mijnheer is uit merouw." „Naar de club „Ik geloof het wel mevrouw." „Ik zal u met een brief naar mijnheer zenden." „Kom terug als ik weer schel." Zij wendde zich tot mij, zoodra de man vertrokken was. „Weigert gij te blijven tot dat de generaal thuis komt?" „Ik zal den generaalzeer gaarne te woord staan. Wanneer gij mijn adres in uw brief aan hem wilt sluiten." De St.-ft bevat het koninklijk besluit tot ver nietiging van het besluit van den gemeenteraad van 's Hertogenbosch, van 30 December 1878, betrekkelijk de benoeming van A. C. I. Smits tot wethouder dier gemeente. De minister van waterstaat enz. maakt in de St.-Ct bekend dat de personen, die verzocht heb ben als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich, voor het vergelijkend onderzoek, aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal, n° 22, te 's Gravenhage, op 6 Maart aanstaande, des voor middags te negen uren. Te Kats vierde men Vrijdag avond het lOjarig bestaan der aldaar bestaande Coöperatieve ver eeniging, die ten doel heeft door wekelijksche bijdragen van 10 cent, die eerst om de 4 jaren des verkiezende kunnen worden teruggevraagd, aankoopen te doen van brandstoffen en andere zaken, die a kontant aan leden en niet-leden worden afgeleverd. Na afdoening van eenige- huishoudelijke werk zaamheden, waarbij de secretaris verslag leverde over de 10 jaren van bestaan en wees op eene winst over die jaren groot ruim f 1800, plaatsten zich een 70tal leden, meest veldarbeiders, aan een welvoorzienen disch, waarbij een halve flesch wijn per hoofd was gevoegd. Menig goed woord werd gesproken, en menige voordracht, waarbij ernst en luim elkaar afwis selden, hield de aanwezigen aangenaam bezig. (N. R. Ct.) belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan H. de Klerk JCz., uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen voor het vijfde kantoor te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten gedurende vijftig jaren den lande bewezen. legek Benoemd bij het wapen der artillerie, bij de VIIe afd. vest.-art., tot 1™ luit., de 2eluit. A. H. Huart, van die afdeeling. Yoor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.- Indië, de 2e luit. J. Aitton, van het 5" reg. inf. De heer H. Schuil, hulponderwijzer te Nijverdal, heeft de benoeming tot hoofdonderwijzer der Chr. Ger. school te Oud-Vossemeer aangenomen. Een hoofdonderwijzer te Hnizinghe (Gronin gen) is na een gerechtelijk onderzoek, waarbij al de schoolkinderen tegen hem getuigd hebben, Haar aldus antwoordende schreef ik het adres ten tweeden male. Lady Catherina wist zeer goed toen ik het haar gaf, dat ik naar een fatsoenlijk huis ging, bij een brave vrouw, die mij verzorgd had toen ik een kind was. „Nog éen vraag," zei zij. „Moetik den generaal zeggen dat gij voornemens zijt uw rijknecht te huwen?" Haar toon bracht mij er toe om haar een ant woord te geven dat mij berouwde, zoodra het over mijne lippen was. „Gij kunt het nog eenvoudiger zeggen, als gij wilt," zei ik. „Gij kunt den generaal zeggen dat ik voornemens ben in het huwelijk te treden met uw zoon!" Zij stond bij de deur en was op het punt mij te verlaten. Terwijl ik sprak keerde zij zich met een akeligen blik, vol afgrijzen om, tastte met de handen om zich heen, als bevond zij zich in de duisternis, en zonk bewusteloos op den grond Ik riep dadelijk om hulp en de vrouwelijke dienstboden droegen haar op mijn bed. Terwijl zij haar bij brachten schreef ik een paar woorden, om de ongelukkige vrouw te zeggen hoe ik haar geheim ontdekt had. „De gemoedsrust van uw echtgenoot," voegde ik er bij, „is mij even kostbaar als de mijne; wat uw zoon betreft, gij weet hoe hij denkt over de ouders die hem verstooten hebben. Uw geheim is dus veilig hij mij bewaard vei-

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1