ïelegraphische berichten. BïïïTBULAlTD. Ingezonden Stukken. Volksonderwijs. landbouw. Marine en leger. Rechtszaken. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Belgische brieven. door de Braziliaansche regeering als zoodanig erkend. hooger onderwijs. Vergunning verleend aan A. W. H. M. Keiler, geboren te Dusseldorf (koninkrijk Pruisen), tot het geven van bijzonder hooger onderwijs aan het college van St. Albertus te Huissen. leger. Tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot officier van gezondheid 2° kl. bij het leger in Nederlandschlndië, de heer dr. P. H. Lammers, arts, te Lage (Vorstendom Lippe). ridderorden. Vergunning verleend aan den heer H. B. Kip, gouverneur der kolonie Curasao, tot het aanuemen der medaille van het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Sluis, 10 Februari. In het voorjaar van 1878 heeft eene Belgische suikerfabriek een prijs kamp uitgeschreven voor de suikerwortelteelt in deze streken. Op den 6en Febr. jl. is het resultaat daarvan bekend geworden. Ongeveer fr. 1800 zijn aan prijzen uitgekeerd; een landbouwer genoot eene premie van fr. 300. Alle landbouwers die boven de 44 aren 23 cen tiaren suikerwortelen hadden gezaaid, benevens de heeren der jury en de gemachtigden der fabriek, waren aan een vriendschappelijk diner genoodigd, waar de directeur en een der voornaamste be langhebbenden de maatschappij vertegenwoor digden De voorzitter der jury opende de vergadering en heette allen welkom in deze bijeenkomst en aan dit diner en hoopte dat dit samenzijn mocht leiden tot een vriendschappelijk handelen bij de zaaiing van suikerwortelen. Zooals gewoonlijk werd in deze vergadering over en weer omtrent de cultuur der suikerwor telen van gedachten gewisseld. Een der aanwezigen schetste de weldadigheid der suikerwortel voor de maatschappij in het algemeen; hij wees er op hoe de ondernemings geest het kapitaal beschikbaar stelt tot het ves tigen der fabrieken, waardoor wederom de handel leefde, hoe tevens de landbouwer den koopprijs ontving dien de suikerwortel afwierp, waardoor hij aan de eene zijde de grondstof, het voedsel voor de fabriek, leverde en aan de andere zijde juist daardoor in staat werd gesteld om zijne niet zelden zeer hooge pacht aan den grondeigenaar te voldoen. Spreker betreurde het dat velen nog een vooroordeel bezitten tegen die vrucht, die vooral ook voor den werkenden stand zoo wel dadig is, want, zeide hij terecht, als alle vruchten van den akkqr zijn verdwenen, dan nog rest de suikerwortel, lie menig ijverig daglooner in de gelegenheid stelt om den toekomenden wiDter met minder angst tegemoet te zien. Deze zienswijze werd ten volle beaamd door een lid der jury, die er op wees hoe verkeerd die plant veeltijds beoordeeld wordt, veelal door het verkrijgen van min gunstige resultaten, omdat alle landen en ook niet alle streken voor de suikerwortelteelt geschikt zijn. Hij had de over tuiging dat die plant geen nadeel aan den grond toebrengt, wanneer die niet te overtollig als wisselvrucht gezaaid wordt, op land dat krachtig genoeg is om aan den eisch te voldoen dien de suikerwortel stelt tot het verkrijgen van een goed resultaat. Dit werd door den voorzitter der jury ter sterkste gesteund als sprekende deze van eene meer dan twintigjarige ondervinding, terwijl hij het genoegen smaakte er menig aardig kapitaaltje mede verdiend te hebben, zonder ooit een stuk land bedorven of minder vrucht baar gemaakt te hebben. Daarom beval ook hij de suikerwortelteelt ten sterkste aan, doch altoos met overleg en kennis. Deze gezellige bijeenkomst werd op waardige wijze besloten door een voorstel van een der aan wezigen, om terwijl men hier aangenaam vereenigd was, de velen niet te vergeten die in het tegen woordige jaargetijde aan alles, zelfs het noodigste, gebrek lijden. Deze wensch werd onmiddellijk begrepen. Zoowel door hen die prijzen of pre- miën ontvangen hadden als door vele andere aan wezigen werd eene som van ongeveer 70 bijeen gebracht, waarvoor eene extra-uitdeeling van brood aan de armen zou gegeven worden. *j Men zal misschien in het onder deze rubriek vol gend bericht eene tegenstrijdigheid zien met eenige vroeger door ons opgenomen opstellen over hetzelfde onderwerp. Wij doen echter opmerken dat de bezwaren van onzen Schouwen-Dnivelandschen medewerker, een onzer autoriteiten op dit gebied, tegen de suikerbieten teelt meer de daaraan verbonden misbruiken en verkeerdheden, dan die teelt zelve betroffen. Eene enkele maal meenden wij dus ook aan een lofredenaar der //bietenkroterij" het woord te mogen laten. Voor 't overige komt het ons voor, dat wanneer er bij een fabriek 1800 fr. voor premien en nog de kosten van een feestmaal kunnen overschietendaaruit blijkt dat de bieten den fabriekanten in 't algemeen niet te duur te staan komen. Voor de landbouwers kan 't van belang zijn, tegenover mogelijke samenspanningen tot prijsverlaging, dit te weten. De Redactie. Donderdag e. k. zal het schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden op 's rijkswerf te Amsterdam te water worden gelaten. De landbouwer H., uit Ter Neuzen, is door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens diefstal van suikerpenen veroordeeld tot een half jaar cellulaire gevangenisstraf. Bij Ameland is eergisteren gestrand de vischsloep Luctor et Emergoen op Terschelling de sloep Elizabeth, beide van reederijen te Vlaar- dingen. De vaartuigen zij a verloren doch de bemanningen gered. Zekere mejuffrouw Harretje Courage, een verpleegde uit het oude-mannen- en vrouwenhuis te Elburg, kreeg voor ruim 60 a 70 jaren een erfenis van ongeveer f 12.000, van welker rente zij dus buiten het gesticht ruim kon leven. Voor haar overlijden testateerde zjj haar nalatenschap tot een fonds ter ondersteuning van Elburgsehe ingezetenen, die hoegenaamd, geen ondersteuning genoten, dus voor fatsoenlijke behoeftigen; even wel onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat 1/3 der renten of ontvangsten telken jare bij het vaste fonds moest gevoegd worden. De gevolgen zijn, dat het fonds tot een zeer aanzienlijke hoogte is geklommen, en dat er ieder jaar meer voor de behoeftigen kan aangewend worden. Curatoren zijn al spoedig tot den inkoop Yan grondbezit overgegaan en dat grondbezit is in waarde verdubbeld, ja van enkele perceelen verdrievoudigd. Wanneer het zoo voortgaat, kan het wel gebeuren, dat langzamerhand het grondbezit van de geheele gemeente Elburg tot den eigendom van het fonds zal hehoo- ren. Over 100 jaren, bij ordelijk beheer, zoo als tot dusver, is het te verwachten, dat al de ingezetenen van Elburg uit dat fonds verpleegd kunnen worden; over 200 jaren zeker. Uit eene proclamatie, namens den koning van Pruisen den 7 Juli 1802 gedaan, blijkt, dat in het begin dezer eeuw, krachtens eene overeen komst tusschen Pruisen en Rusland, Pruisische misdadigers gezonden werden naar de mijnwerken van Siberië, „om daar tot den hardsten arbeid gebruikt te worden, zonder dat hun eenige hoop overbleef ooit weder in vrijheid te komen." De Oer mania verneemt, en zij kan goede bronnen hebben, dat paus Leo eerstdaags eene groote algemeene absolutie zal afkondigen, waar schijnlijk op den dag, als het een jaar geleden zal zijn, dat hij den zetel van den heiligen Petrus heeft beklommen. Den 14'Q Februari 1779 3chreeft Götheinzijn dagboek„van ochtend vroeg begonnen de Iphigenie te dicteeren". Donderdag ochtend was het dus honderd jaren geleden, dat de' groote dichter aan dat meesterwerk begonnen was. De uit Berlijn verdreven sociaaldemocraat Hasselmann is aldaar aangekomen om zijn man daat als lid van den rijksdag te vervullen. Men beweert wel eens, dat gehechtheid aan huisdieren altijd een blijk is van een liefderijk karakter. Mogelijk, doch dan moet men tevens denken aan het spreekwoord geen regel zonder uitzondering. De uitzondering was deze week te vinden voor eene der Londensche politierecht banken, waar een smidsknecht terecht stond, die zijne vrouw bij de haren het bed uitsleepte en haar sioeg, totdat zij het bewustzijn verloor, alleen omdat zij bezwaar gemaakt had zijn hondje in hetzelfde bed te laten slapen, waar de echtelieden met hun kind sliepen. Daarna wierp hij zijn vrouw de trappen nog af, zoodat later bleek, dat zij eene rib had gebroken. Terwijl de vrouw onder geneeskundige behandeling was, verzorgde de man zijn hondje teeder en voedde hij het lieve dier met beentjes en ingemaakt vleesch. De rechter achtte het feit geboet met twee maanden gevangenis met harden arbeid. - buitenland. Weencn. Het nieuwe ministerie is samenge steld. De ministers Auersperg en Unger worden vervangen door de heeren Yon Stremayer en Taaffe. Pesth. Het hoogerhuis heeft de leeningwet aangenome n. Te Oostkapelle werd gisteren in het openbaar te koop aangeboden: de hofstede „KleinZwanen burg", staande en liggende in de gemeente Oost kapelle, groot 8 hectaren 97 aren en 40 centiaren, in massa verkocht voor f 12,634. 14 Febr. 's av. 11 u. 39 gr. 15 'smorg. 8 u. 33 gr. 's midd. 1 u. 32 gr. fs av. 6 u. 38 gr. In volle vertrouwen op de Kölnische Zeitung deelden wij gisteren mede, dat in Weenen eene verandering in het kabinet had plaats gegrepen, die heden weder blijkt alleen bestaan te hebben in de meestal te vruchtbare verbeelding van de kantoren, die handel drijven in politiek nieuws en dikwerf meer letten op vlugge aflevering dan op de qualiteit van de waar. De crisis blijft dus in Oostenrijk bestaangeene meerderheid kan zich voldoende laten gelden, en dit is vooral jammer te achten tegenover de buitenlandsche politiek van graaf Andrassy, die wel eenigen prikkel van parlementaire coptrole schijnt noodig te hebben, dewijl zij bot viert aan den annexatie-lust, die reeds zoovele staten van Europa in de treurigste verhoudingen heeft gebracht. Zoodra het toch de vraag geldt hoe die nieuwe provinciën dienen bestuurd te worden, geraakt eene regeering in de klem tusschen biDnenlandsche financieele belangen en het passief verzet der nieuwe con- quête, die zooals Slees wijk en de Elzas aan Duitschland, aan haren veroveraar bij voortduring zeer gevoelige speldeprikken toebrengt. De protectionistische beweging heeft zich ook in Frankrijk vertoond. Eene commissie nit de Asso ciation de V industrie jrangaise heeft bij den president der republiek eene'audiëntie bekomen en aangedrongen op de invoering van compen- seerende rechten tegenover de buitenlandsche concurrentie. De heer Grévy antwoordde, dat eene commissie uit de kamer die zaken bestudeerd had, dat de regeering zich in hare handelingen zou laten leiden door de inspiratie, welke zij aan de behoeften des lauds zou ontleenen, en dat de zaak van den nationalen arbeid niet zal worden opgeofferd. Waaraandat melden de Parijsche bladen niet. Waarschijnlijk zal het verder moeten luidenaan eene theorie, of welaan den zin om goede vrienden met andere mogendheden te blijven. De heeren, die bij den president waren toegelaten, gingen hoogst tevreden weg, zooals de gewoonte is als men, bij een hooggeplaatst persoon toege laten, op zeer beleefde wijze met een kluitje in het riet is gezonden. De Fransche minister van oorlog heeft in de kamer zijne maidenspeech gehouden over het volkslied en aangekondigd, dat hij bevelen had gegeven om voortaan de Marseillaise te beschou wen als het nationale lied in Frankrijk. Het nut van dit besluit schijnt aan twijfel onderhevig te kunnen zijn. Het gaat toch niet aan langs den officieelen weg aan het volk voor te schrijven wat het zingen moet bij volksfeesten, en het zou vooral in eene staatsregeling, als Frankrijk op het oogenhlik heeft, min passend kunnen geacht worden, dat een minister de wijze bepaalt, waarop de nationale vroolijkheid zich moet open baren. Daarenboven is ook het lied van Rouget de Lisle, hoe verdienstelijk het in verschillende opzichten moge zijn, niet geschikt voor alle om standigheden. Er is toch iets belachelijks in om te zingen van den bloedigen standaard der tyran- nie, die tegen het volk is opgeheven, als datzelfde volk vrede en rust geniet en zich zeer kalm enkel wijdt aan de behartiging van zijne zaken. Ook maakt het een hoogst koddigen indruk» als een volk, dat beweert vrede en rust noodig te hebben,, bij iedere gelegenheid op bevel der regeering de militaire muziekcorpsen hoort spelen aux artnes, citoyens! Dat nieuwe besluit vau den minister Gresiey is een van die onhandigheden, die zeer onnoozel en onschuldig schijnen, doch in werkelijkheid gevaarlijk zijn. Hoe hooger men geplaatst is, des te minder moet men zich wagen aan bespotting. Met de oplossing der amnestie-quaestie wordt goede voortgang gemaakt. De afdeelingen der kamer hebben ieder een lid benoemd in de com missie tot onderzoek van het wetsontwerp, en van de elf leden dezer commissie zijn acht gunstig gestemd voor de plannen der regeering. Waar schijnlijk zal de wet er dus doorgaan, die ten-, gevolge zal hebben, dat slechts 600 veroordeelden in Nieuw-Caledonië gedeporteerd zullen blijven. Wanneer men dit geringe aantai vergelijkt met de mate van het door de commune gestichte kwaad, komt men tot het vermoeden, dat die 600 lieden hunne afzondering uit de maatschappij wel degelijk zullen verdiend hebben. De militaire tactiek der Zoeloe's trekt de algemeene aandacht, zoodat het schijnt, dat die Kaffers aan het militaire Europa eeu lesje kunnen geven. Dat is Duitschland een doorn in het oog, zoodat de Duitsche bladen, ijverig zoekende, tot de overtuiging gekomen zijn, dat deze mili taire kennis bij de Kaffers is ingevoerd door Duitsche officieren en onderofficieren, die in 1857 met het Engelsch-Duitsche legioen naar de Kaap zijn gegaan. Het kan best zijn, dat het waar is, en wij zien er niet tegen op om aan Duitschland akte te verleenen, dat het in staat is Kaffers te jeeren vechten. Brussel, 13 Februari 1879. De heer Frère Orban, de president van den ministerraad, heeft rekening moeten houden met de omstandigheden en moeten wijken voor de noodzakelijke eischen van een toestand, tegen welken zelts hij niets vermocht. Courbe toi, fier Sicambre! Hij, die indertijd, toen hij in de oppositie was, zeide bij het ondersteunen van een amendement op de begrooting van buitenlandsche zaken tot weglating van het crediet voor het gezantschap bij het Vatikaan: „Onder een clericaal ministerie is een Belgisch gezant bij het Vatikaan een ge vaar; onder een liberaal ministerie is het eene bespottelijkheid"; welnu, hij, dat wil zeggen de heer Frère Orban, hoofd van het kabinet en minister van buitenlandsche zaken, na te hebben doen gelooven, dat hij het crediet in quaestie van de nog door zijn voorganger inge diende begrooting zou afnemen, is eergisteren moeten komen verklaren, dat het publiek belang gebood voorloopig den status quo te behouden, dus het gezantschap in stand te houden. De liberalen zagen er uit, toen de heer Frère Orban hun deze mededeeling deed, alsof zij een emmer koud water over het hoofd hadden gekre gen. Bij het onderzoek in de afdeelingen heden hebben de meeste liberalen zich van stemming over het crediet onthouden. Dat is eenvoudig eene fanfaronnade, of, zoo ge dat liever wilt, een platonisch protest. Als het in de zitting op stemmen aan zal komen, zal de meerderheid voor het crediet stemmen. De heer Frère Orban heeft het immers gezegdhet algemeen belang eischt het. Gij zult mij wel het recht willen laten wedervaren te erkennen, dat ik reeds vóór verscheidene maan den heb gezinspeeld op wat thans gebeurt. Zonder te vermoeden hoe de heer Frère gestemd zou zijn, heb ik beweerd, dat België, in zijne stelling als neutrale staat, niet na rijp beraad aldus kon handelen en zijne betrekkingen verbreken met het Vatikaan, terwijl het republikeinsche Frank rijk en Oostenrijk-Hongarije aldaar door gezanten vertegenwoordigd blijven, en terwijl Duitschland zelf vroeg of laat er toe kan komen om weder geregelde diplomatieke betrekkingen met de Roomsche curie aan te knoopen. De Flandre libérale, die verder wilde gaan dan de heer Frère Orban en niet alleen de opheffing van den post van gezant bij het Vatikaan eisch te, doch ook vorderde, dat men den nuntius zijn paspoort zou thuis zenden, veinst thans te ge looven, dat het slechts een uitstel geldt. Indien in een jaar, zegt dit blad, kardinaal Nina niet heeft kunnen bewijzen, dat het handhaven van een gezantschap hij het Vatikaan mogelijk is, zal hem dat nooit gelukken. De quaestie dan voor onhepaalden tijd onbeslist te laten zou eene vermomde oplossing er van zijn, en wel eene oplossing tegen ons gerichtIndien het ministerie in deze de verwachtingen en het vertrouwen zijner beste vrienden moest teleurstellen, zou het aanstonds in de liberale partij diezelfde noodlottige verdeeldheid doen ontstaan, welke haar reeds zooveel kwaad heeft gedaan. Dat is de weg, die naar 1870 leidt. Znllen wij wijs genoeg zijn, om dien niet in te slaan? Wijs genoeg, zeggen wij, want het is wijsheid niet met de ultramontanen te transigeeren, maar hun te weerstaan. Wie met Rorne transigeert, is zeker dupe te worden. Wantrouw da priesters: dat is de ware bedachtzaamheid. De Flandre libérale spreekt er gemakkelijk over. Gold het eene binnenlandsche quaestie, dan zouden hare bedreigingen met eene scheuring in de liberale partij, die wel niet zeer ernstig gemeend kunnen zijn, eenige uitwerking kunnen hebben. Het geldt echter eene internationale quaestie. Wanneer de Flandre libérale, die zulke geleerde en weten schappelijke betoogen heeft geleverd om Ruslands recht van den sterkste ten opzichte van Turkije te verdedigen, wanneer die Flandre libérale eens uit dat oogpunt de vertegenwoordiging van België bij het Vatikaan wil beschouwen, zal zij haren koers veranderen en zich erin schikken te laten geschieden, wat men toch niet kan ver hinderen. I Daar is een tijd geweest, dat de onderwijs- quaestie alles beheerschte, dat men als 't ware voor niets een open oog en oor had dan voor de zaak van het onderwijs. Daar was niets tegen. Had men zoo niet met vereende krachten ge werkt; had de openbare meening zich niet zoo luide uitgesproken, misschien zuchtten wij nog altijd en nog lange onder de wet van 57. Volksonderwijs is een kind van die dagen. Meer nog dan de verbetering van het onderwijs stelde het zich ten doel candidaten in zijn geest te stellen voor gemeente-provinciale- en lands vertegenwoordiging. Volksonderwijs had als zoodanig in die dagen recht van bestaan. Nu echter mag de strijd over de onder wij squaestie door de invoering van eene nieuwe wet als geëindigd beschouwd worden. Heeft Volksonderwijs daarom geen recht van be staan meer Voorzeker, in zooverre het zich thans uitslui tend gaat bemoeien met zijn hoofdroeping „verbetering van 't volksonde rwijs" en 't niet meer optreedt als kiesvereeniging. Het verwonderde mij daarom zeer te zien, dat de afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen van Volksonder wijs Zondag a. s een vergadering houdt te Oostburg ter bespreking van een candidaat voor

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2