O. 40. I22e Jaargaiii Maandag 17 Februari. Oprichting eener slachterij. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel, Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20, Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daubb en Gie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middel burg 15 Februari, Benoemingen en besluiten. 1IDDELBURGS0 1 De Burg. en Weth, van Middelburg, gezien de artikelen 6 en 7 der wet van den 2 Juni 1875 Staatsblad n' 95") tot regeling van het toezicht hij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken, maken bekend dat ter gemeente secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van B. L. Frank al hier, om vergunning tot het inrichten van per ceel G n 146, in de Kuiperspoort tot slachtplaats dat op Vrijdag den 7 Maart a. ten raadhuize dezer gemeente des namiddags te half 2 uur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Middelburg den 14 Februari i879. De burg. en weth. voornoemd, SCHOEEE. De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR Het Vaderland meldt dat de minister van oorlog gisteren, na door Z. M. den koning be- eedigd te zijn, van den minister van marine het beheer over zijn departement heeft overgenomen. Volgens het Vaderland is de aanstaande aftre ding van den heer Storm van 's Gravesande als lid der tweede kamer voor Steenwijk nog niet zeker. Ons werd dit plan uit goede bron reeds voor geruimen tijd als zeker medegedeeld. Daarom meenden wij gisteren, toen het Dagblad er mel ding van maakte, het te kunnen bevestigen. Het Dagblad deelt het gedicht mede, door dr. Wap te Delft vervaardigd bij gelegenheid der 30jarige ambtsvervulling van mr. D. van Eek. Als bijdrage tot de geschiedenis van dien herin- neringsdag, heeft het aanspraak op eene plaats in onze kolommen, waartoe het door zijne kortheid te eerder in aanmerking komt. 13 Februari 1879. Nu," dertig jaren lang, een Hoekpilaar van Staat; een Pleiter voor bet 'Keebt, een Volksstem in 's Lands Eaad een Keus in 't Vredekamp, als Oorlogstegenstander; een Burger, bouw en trouw, in alles Vaderlander; een Kidder zonder Blaam van Neèrlands kloeken Leeuw; een Pronk van zijn Gewest, steeds gulle en ronde Zeeuw een Hoofd van 't Huisgezin, slechts zelden zoo te vinden een altijd werkzaam brein, vereerd door puik van Vrinden maalde ooit een stout penseel dat beeld in éenen trek, eenstemmig klonk de kreet; dat's Daniël van Eek!" Het Zuiden heeft „gehoord", dat de „zonen onzes volks", zij die „goed en bloed voor het vaderland veil hebben", met andere woorden de manschappen van het garnizoen te Middelburg, gelast zijn om in Corty's paardenspel te spelen. Onnoodig bijna te zeggen dat dit onjuist is. Vanwege het cirque werd verzocht om de hulp van eenige manschappen; nadat de militaire autoriteit hier hare toestemming toe verleend had, werd het verzoek aan de man schappen overgebracht. Daarna was gelasten niet meer noodig, want met de enkele toezegging van vrijen toegang tot het paardenspel kon men meer soldaten krijgen dan men noodig had. De leden der Typografische Vereeniging Har monie en Vriendschap alhier, bewezen heden de laatste eer aan hun overleden eerelid, wijlen den heer P. G. Calliher. Aan de groeve werd door den voorzitter der vereeniging, den heer C. van Karssen, hulde gebracht aan de vele verdiensten van den overledene, in zijn betrekking, in zijn gezin, en in de vereeniging zoo gewaardeerd. De patroon van den overledene, de heer D. G. Kröber jr., die den lijkstoet gevolgd had, bedankte de leden van de vereeniging voor de hulde aan den geachten doode gebracht. Het geschenk dat aan den heer Godefroi bij fcijn SOjarig ambtsfeest zal worden aangeboden, bestaat uit een gouden gedenkpenning, vertoonende aan de eene zijde het borstbeeld van dezen ^fgeyaardigde. Dat voor den heer Van Eek zal bestaan uit een zilveren tafel-middelstuk, met toepasselijke zinnebeelden en inschriften. Cioes, 14 Februari. De mazelen-epidemie heeft in de laatste dagen alhier minder omvang verkregen. Niettemin zijn de nadeelige gevolgen voor 'tonderwijs nog groot. De school voor lager onderwijs van de 2e klasse en de beide gemeentebewaarscholen zijn sinds enkele weken gesloten, terwijl, doordien ten huize van een der leeraren aan de H. B. S. voor jongens de ziekte heerscht, aan de voorbereidende klasse, tot vol doening aan art. 15 van de wet van 4 Decem ber 1872, het onderwijs ook geschorst is. Sedert Maandag 11. is het onderwijs aan de middelbare school voor meisjes, waarvan de hoogste klasse enkele weken les kreeg in een lokaal van den heer J. G. Risseeuw, daartoe vriendelijk afgestaan omdat een der kinderen van den concierge door de mazelen was aangetast, weer op den gewonen voet voortgezet. Thans echter werd het onderwijs weer met schor sing bedreigd, dewijl, behalve eene der lcerares- sen ook de leeraar in wis schei en natuurkunde de mazelen heeft gekregen. Gelukkig evenwel zullen, tengevolge van het welwillend aanbod van de betrokken leeraren der H. B. S. voor jongens, zooveel mogelijk de lessen worden waar genomen Rotterdam, 14 Februari. Het denkbeeld om de Blaak te dempen en op den aldus verkregen grond een schouwburg te bouwen, vindt hier geen algemeenen bijval. Het is trouwens volstrekt geen nieuwe zaak. Reeds jaren geleden werd een der gelijk plan ontworpen, toen er voor het eerst sprake van kwam om de beursbrug af* te breken en een gedeelte van de Blaak te dempen, teneinde daar een nieuw post- en telegraafkantoor te stichten. Particulieren boden toen den gemeente raad een plan aan om de demping uit te strekken tot de Keizersbrug en op het aldus verkregen terrein een gebouw te stichten voor schouwburg en concertzalen, omgeven door fraaie winkelhuizen, plantsoen enz, Yan dat plan is toen niets geko men, en thans wordt het door anderen weder •opgevat, die echter een mededinger hebben ge vonden. Een andere ondernemer namelijk biedt aan, de kosten van demping en rioleering voor zijne rekening te nemen en nog bovendien 100,000 aan de gemeente uit te keeren, zoo hij vergunning krijgt om op den gedempten grond woon- en winkelhuizen te bouwen. Van een schouwburg spreekt déze ondernemer niet. Maar ook de andere aanvragers, de heeren Hackert en C°. en Legras c. s., hebben een slinger om den arm gehouden, wat den schouwburg betreft, want zij spreken van een schouwburg of woon- en win kelhuizen. En waarom vindt nu het denkbeeld geen alge meenen bijval? Omdat de Blaak, ofschoon zeer verminkt door de gedeeltelijke demping en ont sierd door de opeengestapelde massa steenen, waaraan men den naam post- en telegraafkantoor gegeven heeft, toch nog eene zeer fraaie gracht is. Gaat men aan het dempen onzer binnenhavens en vaarten, dan vreest men dat de stad het typische, dat haar onder de Hollan(jscke steden onderscheidt, verliezen zal. Geen vol bloed-Rot terdammer, die met zulke plannen vrede heeft. Amsterdam, 14 Februari. Multatuli alias Douwes Decker, heeft hier heden avond in de groote zaal van Maison WackwitzSingel bij de Munt, die geheel was bezet, gesproken over de stellingdat genot deugd is. Hij begon met de opmerking dat dié stelling zoo oud is als het menschelijk geslacht. Reeds de wijsgeer Epicurus, 200 j. vóór Christus, ontwikkelde deze stelling. Hij, trachtte vervolgens te bewijzen dat „deugd" is: voldoen aan de bestemming, dus zedelijkheid en dat „genot" ismededeelen van geluk. Hier toe is kennis noodig van het universum en van den „aard der dingen" (geheel Platonisch). Dit trach te hij weder op zijne wijze te betoogen en met citaten uit oude en nieuwe schrijvers te be wijzen. Deze voordracht werd dikwijls met pikante aanhalingen gekruid, waarop niet zelden een daverend applaus volgde. Aan het koninklijk besluit tot aanstelling van vrouwelijke beambten bij den post- en telegraaf dienst is dezer dagen voor het eerst uitvoering gegeven. - Uit goede bron vernemen we namelijk, dat de schoonzuster van den directeur van het postkan toor te Lemmer benoemd is tot geagreëerd klerk aan het post- en telegraafkantoor te Franeker, Het ijs is dus gebroken én waarschijnlijk zullen nu wel meer dames volgen. (Stand.) Door de hoofdcommissie en plaatselijke com- missiën tot viering van de Unie van Utrecht, zal op Zaterdag 22 Februari e. k., te Utrecht eene vergadering worden -gebonden, waarin o. a., zal worden behandeld een advies van de commissie van uitvoering, om het plan tot feesteljjke hei- denking en monumentale vereeuwiging eener voor het vaderland zoo gewichtige gebeurtenis bij gemis aan genoegzame belangstelling en onder steuning, op te geven. (N. R. Ct.) Volgens de N. Roit. Ct. is bij den raad van state een wetsontwerp ingekomen tot wijziging van de wet op de burgerlijke organisatie en van het Wetb. van strafvordering. De strekking van het wetsontwerp is, dat de gerechtshoven zullen worden uitsluitend hoven van appèl. De erimineele zaken zullen voortaan behandeld worden als de correctioneele, bij de rechtbanken, zonder verplichte instructie enz. In alle zaken kan de beklaagde nauwelijks gedagvaard worden; hij heeft echter het recht, tegen die dagvaarding in verzet te komen; en óf de raadkamer der rechtbank beslist dan, dat de zaak moet worden geïnstrueerd, óf zij verwijst de zaak rechtstreeks naar de zitting. •Daar de hoven aldus geen werk genoeg zullen hebben, zouden er nog twee of meer kunnen worden afgeschaft. Daarenboven zou men langs dezen weg de invoering van het Wetboek van strafrecht ge makkelijk willen maken. Volgens de Curagaosche bladen had de tijding van het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik op Curasao een bijzonder smartelijken indruk veroorzaakt. De prins was het eenige lid der koninklijke familie dat de kolonie ooit bezocht had en de bevolking bewaarde de herinnering aan dat bezoek als eene overlevering. In de N. R. Ct. is bericht en door ons overge nomen, dat in den Haag een schildwacht, wegens het niet salueeren van Z. M. den koning, wiens gesloten rijtuig aan niets kenbaar was, in boeien is gesloten en dat de officier der wacht in streng kamer-arrest is gesteld. Volgens de inlichtingen, die het Handelsblad heeft ingewonnen, is dit verhaal wat de hoofdzaak betreft waar. De merkbare teekenen voor de schildwacht zijn de nestels, die's konings koetsier draagt en die thans, wegens den hofrouw, zwart en dus niet goed te onderscheiden zijn. Welzijn er nog kroontjes aan de lantarens, maar op ge- ringen afstand zijn ook die nauwelijks zichtbaar. De milicien, die zich vergreep, kreeg 8 dagen cachot om den anderen dag op water en brood, de zwaarste straf die zonder vonnis van den krijgsraad mag worden opgelegd. De luit. Bloys van Treslong werd met 8 dagen streng arrest gestraft. Het leven in den Haag is, zegt het HU. verder, thans toch al niet aangenaam voor de militairen. Wij laten nog daar, dat alle officieren, even als de troep, des Zondags groot tenue moeten dragen, maar lastiger is het dat strenge straffen zijn be drcigd tegen eiken officier, die zonder sabel rijdt, al is het paard ook jong. Toch bestaat er een reglement, volgens hetwelk onafgerichte paarden zonder sabel mogen bereden worden. Het regent dagorders. Men mag vertrouwen, dat de minister van oorlog, die heden zijn ambt aanvaardt, zich ook aan dergelijke zaken zal laten gelegen liggen. Men schrijft ons uit Amsterdam De dood van baron Van Hoëvell en het jubilé van den afgevaardigde voor Middelburg mr. Van Eek, brengen ongezocht het jaar 1849 in herin nering, toeu beide in de nieuwe tweede kamer, samengesteld volgens de op 3 November 1848 afgekondigde gewijzigde grondwet; zitting namen. In onmiddellijk verband daarmede staat wat in 1847 al in den lande over herziening van de grondwet is gedacht en gesproken, geschreven en gedrukt. Niet onaardig is een kleine herinnering aan de hoofdstad in die dagenniet omdat mèn, als van Alkmaar, van haar kan zeggen „van haar ging uit de victorie'maar wel met eenig recht: van haar ging uit de beweging. In zooverre althans als de aldaar op 6 Januari 1846 gevestigde Amstel Sociëteitdie volgens artikel II harer statuten tot doel had „gezellig verkeer en leer zame wisseling van denkbeeldeu tot ontwikkeling van openbaren geest en behartiging van vader- landsche belangen", heeft bijgedragen om het jansalieachtige door velen te doen afleggen en de belangstelling in 's lands zaken te verlevendigen. Evenals nog heden hadden in die dagen de Amsterdammers wel een ribbestoot noodig. Het gold toen wel is wa:r nog de trapsgewijze ver kiezingen, maar in gezegd jaar werden van 7883 biljetten, uitgereikt tot benoeming van leden van het kiescollege, slechts 3206 ingevuld. Toen na de door de Amstel Sociëteit gestelde candidaten waren gekozen, toen gingen de poppen aan 't dansen; vooral nadat in een artikel in het Handelsblad werd beweerd dat Nederland was een land „waar vroeger alles beknoeid werd in kerkeraden, kransjes, koffiekamers enz." Toen regende het brochures en de behoudsmannen zongen in koor de klaagliederen van Jeremia. In een woord ter waarschuwing, toegeschreven aan J. J. van Lennep, wordt bij den aanvang gezegd „het Handelsblad heeft over den uitslag der stem ming gejuicht; de Amsterdamsche Courant heeft de gekozenen met hunne benoeming geluk ge- wenscht." Hieruit zoude toch een onbevooroor deelde opmaken dat de keuze niet zoo slecht was. Maar het was ook niet zoozeer de gedane keuze® die men wraakte, maar de oude heeren, oud in beide opzichten, konden het niet verkrop pen dat veel jongere lieden, leden van een pas opgerichte sociëteit, vergaderende in een bierbuis op het Rokin, toen nog een zeldzaamheid hier te lande, zich hadden verstout het publiek attent te maken, dat er tot behartiging van 's lands be langen nog wel andere mannen te vinden waren dan die heeren, die eenmaal gezeten in het stoeltje in welk college ook, niet verkozen heen te gaan voor de onmiddellijke dood hun toeriep place aux jeunes Mede ter herinnering, mogen nog een paar zin sneden hier aangehaald worden uit een mede in die dagen verschenen, door eene bevoegde pen geschreven brochure, minder bestemd om party te kiezen tusschen vooruitgang en behoud, dan wel om te wijzen op het gewenschte van een grondwetsherziening, vooral met het oog op het toen heerschende stem- en kiesrecht. Zoo de lezer ze tot Juni a. kan onthouden, kunnen ze wellicht eenig nut stichten. Men leest daarin„In allen gevalle is het stil zitten, waar men misbruiken ziet, een teeken van onverschilligheid, van moedeloosheid, van mach teloosheid, een verstandig en degelijk volk on waardig en een zeker middel om hét verkeerde, dat men opmerkt, te laten bestaan. En verder „Uit de meeningen van velen wordt de algemeene denkwijze gevormdwanneer de onbevooroordeelden, de gematigden, zij van wie de omstandigheden reeds vooraf doen vermoeden dat zij geene bijoogmerken hebben, zich vereeni gen, dan wordt daardoor een zedelijke kracht tot overtuiging gevormd, waartegen geene regee ring, en inzonderheid niet eene welwillende als ons vaderland, onder het geliefde huis van Oranje, heeft, bestand is. Ieder is aansprakelijk voor het deel dat hij in de vorming der algemeene denkwijze neemt, of wel nalaat te nemen." De hoofdstad zij vooral het laa ste indachtig. consuls. Erkend en toegelaten als consul van Zweden en Noorwegen voor Curasao en de andere Nederlandsche bezittingen in de Caraïbische Zee, met standplaats te Willemstad, de heer L, V. Ley ba. De heer R. Brown, door den consul-generaal der Nederlanden te Rio de Janeiro, buiten be zwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot vice- consul te Aracaju voor de provincie Sergip®; is

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1