N°; 89. 122e Jaargang. 1879. Zaterdag 1 15 Februari. Een ergerlijke historie Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangére G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middelburg 14 Februari. DPEXJXLIL.B'rOISr. Gedurende de week van 6 tot en met 12 Feb. zijn te Vllssingèn aangekomen met de stoomsche pen van de maatschappij Zeeland 204 en vertrok ken van daar naar Engeland 247 passagiers. Hansweert, 14 Februari. De schipperij al hier is voornemens een request in te dienen bij den minister van waterstaat tot opheffing van de bepaling dat het sleepen door het kqnaal alleen door stoomkracht mag plaats hebben {zie. Middelb. Courant van 10 Febr.) Nadat in eene vorige vergadering van het. Mid - delburgsche departement der maatschappij Tot nut van H algemeen aan de commissie voor1 ,de bewaarscholen, vermeerderd met tweeleden v;an het bestuur, eene opdracht is gedaan tot het be ramen van maatregelen tot verbetering en reor ganisatie der bewaarscholen van 't departement, is die commissie dezer dagen overgegaan tot den aankoop van het verkocht wordende huis in de Schuitvlotstraat n° 210, waar thans een dier scholen gevestigd is, benevens van een aangrenzend terrein, geschikt voor speelplaats. Als een gevolg daarvan is in eene heden gohoudene buitengewone vergadering van het departement, op voorstel van het bestuur, eenparig besloten: 1° Bedoelden aankoop goed te keuren 2" Het bestuur te machtigen tot het sluiten eener leening- van hoogstens f 4000 bij de spaar bank van het departement, welker bestuur zich daartoe bereid verklaard heeft, tegen 2J pet. rente en onder voorbehoud van opzegging binnen hoog stens eene maand; 3» De bestaande commissie diligent te ver klaren en haar op te dragen voor de inrichting en verandering der school verder het noodige te verrichten. Omtrent het feest der 30jarige ambtsvervulling, van den heer Van Eek deelt het Vaderland het volgende mede: Vele mede-afgevaardigden, o. a. de heer Storm van 's Gravesande, die ook reeds van vóór 1848 in de tweede kamer zitting heeft, brachten). hem een persoonlijk bezoek, of deden hem heilgroeten toekomen, terwijl dr. Wap hem in een zinrijk gedicht zijn hulde bracht. Als bewijs der alge- meene waardeering, waarin de heer Van Eek zich mag verheugen, mag strekken, dat hij ook onder scheiden brieven ontving van kiezers uit zijn district, die, ofschoon zij verklaarden steeds op den tegen-candidaat hun stem te hebben uitge bracht, toch gaarne van hun belangstelling wilden 8 DOOB WILKIE COLLINS- IX Lady Catherina's gestel was zoodanig geschokt door deze vreeselijke gebeurtenis, dat de doctoren niet voor de gevolgen wilden instaan, zoo zij niet in de grootste afzondering geplaatst werd. Haar moeder en een Fransche kamenier, die haar zeer verknocht was, waren de eenigen die de jonge dame bij zich mocht zien, totdat zij door tijd en oppassing eenigermate tot kalmte was gekomen. Een zomer in een rustige Zwitsersche vallei vol tooide haar herstel. Haar terugkeer onder hare vele vrienden en bekenden was natuurlijk een reden van groote blijdschap onder de gasten, die in het huis van haar vader bijeen waren. De belangstelling van mijn oom voor de jonge dame ging spoedig in liefde over. Zij waren van ge lijken rang en leeftijd. De ouders maakten geen bezwarenmaar zij verheelden hun gast niet dat bót ongeluk, 't welk hun dochter getroffen had, doen blijken in een jubilé, dat gevierd wordt door een man, die altijd eerlijk voor zijn overtuiging en voor zijn beginselen uitkwam en de belangen van zijn gewest met on vermoeiden ijver behartigde. Ook den heer Godefroi zal, bij gelegenheid van het 30jarig feest zijner parlementaire loopbaan, door een aantal kiezers te Amsterdam, die zijn ijver en toewijding aan de algemeene zaak op prijs stellen, een blijk van hulde worden aangeboden. De heer Godefroi werd dadelijk na de grond wetsherziening gekozen. Van 1860 tot '62 maakte hij echter als minister van justitie geen deel van de tweede kamer uit, en in 1870'71 moest hij zich wegens verblijf in het buitenland daaraan onttrekken. Het door sommige bladen medegedeelde bericht dat de pokken te Sluis zouden uitgebroken zijn, wordt door het Sluisch Weekblad voor ongegrond verklaard. Een geval van gewijzigde pokken, van niet ernstigen aard, heeft zich alleen te Re- tranchement voorgedaan. De St. Ct. bevat het koninklijk besluit van den 12jen Februari 1879, waarbij, met, vernietiging van he't besluit van gedeputeerde staten van Zuid- HoMand, van 16/24 Juli 1878, G. S. n° 75, en van ht?^ daarbij gehandhaafd besluit van den raad der gemVeente 's Gravenhage, van 2 April 1878, wordt besJist dat er geene termen zijn om de Laan van MWrdervoort aldaar van den legger der wegen en Vpetpaden af te nemen. De rijkscommissie1- voor de examens ter verkrij ging van een diplojraa als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het koninklijjfc besluit van 5 Mei-1877 {Stil. n° 98), zal, aanvangende den llen Maart a. te uur 's mórgens, zitting houden te Rotterdam, in het Yachtclubgebouw. Vopr verdere inlichtingen verwijzen wij naar de Staats-Courant van heden. Wegens den hoogeu waterstand is de buiten gewone rivier-correspondentie langs de, Maas weder ingesteld. Het getal krankzinnigen, idioten of onnoozelen, dat gedurende het jaar 1878 in Noord-Brabant in particuliere woningen verpleegd werd, bedraagt 320. Als men nu weet, dat in Noord-Brabant een uitmuntend krankzinnigengesticht bestaat, dan kan men nagaan, dat dit cijfer voor provinciën als Zeeland, die zulk een gesticht niet hebben, onrust barend, groot moet zijn. Dbl De hëer Storm van 's Gravesande, het langst zitting hebbende lid der tweede kamer, is voor- haar waarschijnlijk ongeneigd zou maken om zijn aanzoek of dat van iemand anders aan te nemen. Tot hun groote verbazing merkten zij echter dat zij zich vergisten. De jonge dame was getroffen door den eenvoud en de kieschheid waarmede haar minnaar zijn liefdesverklaring deed. Zij had onder menschen uit de groote wereld geleefd en dit was een man aan wiens oprechte liefde zij geloofde. Zoo waren ze getrouwd. Was er nooit iets buitengewoons voorgevallen Was er niets geschied dat de generaal vergeten had Niets. Het is zeker overbodig hier stil te staan, om gevolgtrekkingen te maken uit hetgeen ik zoo- even verhaald heb. Iedereen die zich herinnert dat de shawl, waarin het kind gewikkeld was, afkomstig was uit de Indische landen die in verband stonden met de diplomatieke betrekking van den Franschen edelman en ook, dat de taalfouten in den brief, die bij het kind gevonden werd, juist van dien aard waren dat ze konden gemaakt zijn door de Fransche kamenier ieder een die dien leiddraad volgt, zal even spoedig achter de waarheid komen als ik. Om nog eens terug te komen op de hoop die ik koesterde om Michel van «enig nut te kunnen nemens zich bij de verkiezing van Juni a. niet meer verkiesbaar te stellen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, na uitvoerige discussie over het adres van de Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging tot afschaffing van sterken drankbesloten om bij den minister van binnenlandsche zaken aaD te dringen op het nemen van maatregelen ter be perking van het getal plaatsen, waar sterke drank wordt geschonken. Voorts werd een voorstel van den heer Heineken aangenomen, strekkende öm aan eene commissie uit den raad een onderzoek op te dragen naar hetgeen tot beperking van het misbruik van sterken drank te doen is. Het Nieuws van den Dag bevat omtrent eene particuliere aangelegenheid, waarover wij tot dusverre geen berichten meenden te moeten op nemen, de volgende mededeeling: „In de Berlijnsche bladen en ook in de Magdeb. Zeitung komen allerlei geheimzinnige berichten voor, betreffende het testament van prins Hendrik der Nederlanden. Ofschoon de inhoud van het testament aan de daarbij betrokken personen bekend is en men met zekerheid weet, dat dit testament na zijn tweede huwelijk door den prins geteekend is, zou het testament niet te vinden zijn. „Volgens geruchten, hier te lande in omloop, zou het testament onder berusting zijn van den notaris Eikendal te 's Gravenhage." De Delftsche Coöperatieve Winkelvereeniging heeft in 1878 een netto-winst behaald van f 3828, waarvan J 2Ï49 onder de leden kan worden ver deeld, dat is 5 pet. over het bedrag, dat door hen aan goederen in den winkel of bij contrac tanten is gekocht, zijnde volgens de in ontvangst genomen penningen f 53,731. De winst bedroeg gedurende de vijf jaren van het bestaan der Vereeniging respectievelijk 3j, 4, 4, 3J en 5 pet. Het bestuur bestaat uit vijf leden, die echter uitsluitend toezicht houden. Het beheer der zaken, onder goedkeuring van het bestuur, be rust geheel bij boekhouder en winkelhouder. Men schrijft ons uit Utrecht: In uw nommer van gisteren was een bericht opgenomen omtrent den heer Hansen, waarin o. a. wordt medegedeeld dat die heer bij eene voor stelling in het Odeon te Amsterdam door een gedeelte van het publiek was uitgefloten, omdat het hem niet gelukt was de meeste personen die zich daartoe hadden aangeboden onder zijn invloed te krijgen. Een paar, bij wie hij wel slaagde, hield het publiek voor handlangers. „Daar de heer Hansen, schrijft gij verder, vooruit gezegd had dat slechts een klein aantal liefhebbers voor biologie geschikt is en hij ver zijn, moet ik alleen zeggen dat die in eens ver dween, toen ik hoorde van het verongelukken van den man die blijkbaar zijn vader was geweest, en het zag er even hopeloos uit wanneer ik aan zijn ongelukkige moeder dacht. -Dat zij hem openlijk als haar zoon zou erkennen, was misschien niet van eenige vrouw te verwachten; maar zou zij moed, of liever liefde genoeg bezitten om hem heimelijk te erkennen? Ik bracht mij weder eenige schijnbare nukken en wispelturigheden van haar, op dien gedenk- waardigen dag toen Michel zijn dienst was komen present eeren, te binnen. Zie eens met mij terug, bij het licht van hetgeen gij nu weet, op de mede deeling van hetgeen zij bij die gelegenheid zei en deed, dan. zult gij begiijpen dat zijn gelijkenis met zijn vader haar moet getroffen hebben zoodra hij binnen kwam en dat de vermelding van zijn onderdom juist deu leeftijd van haar zoon moet opgegeven hebben. Herinner u vervolgens hare bewegingen, het gaan haar het venster om haar gelaat te verbergen het grijpen der gordijn, omdat zij vreesde te zullen omvallen; den kreet, niet qjt angst voor de kat, maar bij het herken nen van een zenuwachtig gebrek van den vader in den zoon; den barschen toon dien zij bezigde om hare aandoening te onderdrukken, toen zij het waagde hem toe te sprekeude herhaalde tegen strijdigheden en wijfelingen van haar gedrag, die allen het gevolg wsy^en van het ontwaken der zekerde nooit handlangers te gebruiken, welke verklaring men het recht niet had zonder bewijs voor misleiding te houden, schijnt het uitfluiten in dit geval niet gewettigd." Laat ik u thans mededeelen wat gisteren avond, 12 dezer, hier voorviel en waarbij schijnt te zijn bewezen, dat de heer Hansen wel handlan gers gebruikt. Nadat de heer H. een zeer korte voor dracht had gehouden over het magnetisme, hyp notisme en biologie omdat volgens spreker, dit alles in de boeken reeds breedvoerig genoeg is behandeld, wilde hij tot het nemen van proeven overgaan en noodigde hij daartoe de liefhebbers uit. Dertien, meest studenten, vol deden aan dat verzoek. Het gelukte hem slechts twee personen onder zijn invloed te krijgen. De een vooral was zoodanig daaraan onderworpen, dat hij zijn naam vergeten was, dat hij meende dat zijn haar in den brand stond en hij overal om zich heen greep om water, teneinde den brand te blusschen, ja zelfs zoodanig dat hij de beenen rechtuit stak, waarop de heer Hansen ging staan. Een gedeelte van het publiek was verrukt, een gedeelte wantrouwend. Ónder de laatsten behoorde ook uw berichtgever. Bij mij was het wantrou wen opgewekt,, omdat ik den onder den invloed van den heer H. zijnden persoon, bij een proef, waarbij hij haast van zijn stoel sukkelde, - duide- delijk had zien lachen en omdat mij, noch een paar mijner kennissen, die persoon bekend was. De andere persoon scheen niet zoo geheel en al onder den invloedmaar nadat de heer H. hem een paar malen bestreken had, was ook hij in Qen magnetrschen slaap (zoo althans dacht het publiek en ook de heer H). Thans zou de heer H. beide personen met elkan der in aanraking brengen. Op zijn wenk komen beide naar elkander toe, op zijn kommando plaat; sen zij zich rug aan rug en doen nog een paar toeren, tot eindelijk de eene persoon zich eensklaps tot den heer H. wendt en hem verzoekt even een woordje tot het publiek te mogen zeggen. Hij zegt daarop, dat hij niet geslapen heeft en de heer H. hem ook niet kan biologeeren, dat hij met eenige zijner vrienden heeft afgesproken, om aan te toonen dat de heer H, geen of althans een zeer slecht biologist is. Toen de heer H. de vorige maal hier een voordracht had gehou den, had hij voorgegeven geheel onder zijn invloed te zijn, doch was dit evenmin geweest als nu. Hij kon ook niet gelooven dat die andere persoon werkelijk onder den invloed was geweest en zou wel gaarne willen weten, wie die persoon was. Niemand in de zaal scheen hem te kennen. Eindelijk kwam het uit; hij was..... de bediende uit De liggende os, waar de heer H. ge logeerd was. stem der natuur, waaraan zij tot het laatste toe wanhopig weerstand bood en zeg dan of ik haar onrecht deed toen ik haar niet in staat re kende om ter wille der moederliefde, het gering ste gevaar voor ontdekking te trotseeren. Er bleef mij dus niets anders over dan Michel om aan te denken. Ik herinnerde mij hoe hij zich uitgelaten had over zijne onnatuurlijke ouders die hij nooit dacht, noch hoopte te vinden. Doch ik kon het niet met mijn geweten overeenbrengen een toevallige uiting van verbolgenheid aan te nemen als afdoende reden om hem onkundig te laten van een ontdekking, die hem van zoo nabij betrof. Ik hield het ten minste voor mijn plicht te onderzoeken wat zijne ware gevoelens op dat punt waren, alvorens te besluiten om tot aan mijn dood toe den last van het stilzwijgen te dragen. Ik besloot terstond te doen wat ik in dit zeer ernstige geval voor mijn plicht hield. Laat ik daar bij eerlijk bekennen dat ik mij eenzaam en ver laten gevoelde, gedrukt door de moeielijke positie waarin ik mij bevond en dat ik snakte naar de verlichting die er voor mij zou gelegen zijn in het hooren van de stem van Michel. Ik zond mijn kamenier naar hem toe met de boodschap dat ik hem onmiddellijk moest spreken De crisis was reeds zoo nabij dat deze eene daad haar deed losbarsten.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1