N°. 37. 1879. Donderdag 13 Februari. 122* Jaargang Een ergerlijke historie Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentienï 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbagh en Jones. Middelburg 12 Februari FEUILLET03ST. Benoemingen en besluiten, Marine en leger. Rechtszake nV Z. M. de koning beeft den minister van oorlog, luitenant-kolonel Den Beer Poortugael, ontvangen tot het afleggen van den vereiscbten eed. De minister heeft zijn werkzaamheden aan het departement echter nog niet aanvaard. Omtrent den toestand der Maatschappij Zeeland is het Handelsblad in staat gesteld mede te deelen dat de toeneming van het getal reizigers en het goederen-vervoer «zeer gunstig voor de geldmid delen is geweest. Was er in 1877 een tekort van een half miliioen, in 1878 is er slechts onge veer 1 ton verloren. Verkrijgt de Maatschappij, wat waarschijnlijk is, het postverkeer tusschen Duitscbland en Engeland, waarvoor de generaal- postdirecteur dr. Stephan den vorigen zomer Vlissingen heeft bezocht, dan zal het aantal personen, dat van de lijn gebruik maakt, mede toenemen en zullen de inkomsten natuurlijk aan zienlijk verbeteren. De maatschappij heeft dus waarschijnlijk de slechtste jaren achter den rug. Wij vernemen dat de heer A. O. J. Schindler, rijkscontroleur te Vlissingen, en aldaar belast met de controle over de plaatselijke belastingen, zijn ontslag van laatstgemelde opdracht heeft aange vraagd. Men vermoedt dat deze aanvrage om ontslag in verband staat met de onhensche beoordeeling in de laatste gemeenteraadszitting uitgesproken over een advies, door den controleur uitgebracht op een in zijne banden om bericht en raad gesteld verzoekschrift. Bath, 11 Febr. Maandag 11. is aan den Schelde-dijk der gemeente Rilland-Bath een flesch aangespoeld, waarin een adreskaart der Italiaan- sche restauratie van N. Giamboni O, 520, Clay-street, San Francisco (Califoraie). Op deze kaart staat met potlood het volgende geschreven Lorenzo Mini si disbar ca in Anvers M. Giarna 4—1—79. De Arnhemsche Courant beeft, nog vóór dat zij de voorstellen der regeering tot het invoeren der noodzakelijke nieuwe belastingen kende, die met eene exceptie van niet-ontvankeiijkhcid begroet. «Het jaar 1879, schrijft zij, is een verkiezings jaar, een jaar van onrust, van politieke onzekerheid en parlementaire onoplettendheid. In zulk een jaar is de dook W1LK1E COLLINS- VIII De voorvallen die ik u medegedeeld heb hadden in den morgen plaats gehad. Na het tweede ontbijt, terwijl ik alleen in de serre was, kwam mijn kamenier vragen of ik dien middag nog iets voor Michel te doen had. Ik vond het wat vreemd; maar bedacht dat hij misschien een paar uur voor ziehzelven verlangde. Ik vroeg dit en hoorde tot mijn verbazing dat tante Michel gelast had een boodschap voor haar te gaan doen, bestaande in het brengen van een brief naar een boekver- kooper en het halen van boeken die zij besteld had. Waarom had zij den rijknecht van zijn werk afgehaald, terwijl zij drie knechts in huis had, die niets te doen hadden dan dergelijke boodschappen te verrichten Die vraag vervulde mij kwelde mij zoodanig dat ik al mijn moed verzamelde en naar tante toeging om haar te vragen of zij er iets tegen had om een van de drie huisknechts in plaats van Michel om die boeken te zenden. Zij ontving mij mot een vreemden, konden blik kamer zenuwachtig, ontroerd en gejaagd. Mag eene kamer, die op het punt staat door hare kiezers voor de helft geoordeeld eia voor de helft misschien vernieuwd te worden, nog voordat het eindoordeel is uitgesproken, zulk een diep in het volksleven ingrijpend onderwerp1" als eene verhooging en vermeerdering van "belastingen is, behandelen en afhandelen? Kan zij, terwijl 43 harer leden op het punt staan gewogen te worden, aldus voor- uitloopen op de gezindheid des lands, welke zich bij deze gelegenheid openbaren zal?" Over deze exceptie veroorloven wij ons twee opmerkingen. De eerste is dat de Arnh. Ct. met zeer veel recht het woord misschien plaatst hij hare gissing dat de helft der kamer door de verkiezingen van Juni vernieuwd zou kunnen worden. In werkelijkheid weet zij dat het zoo niet is en dat, wanneer de praetijk van dit jaar niet die van alle vroegere verkiezingsjaren logen straft, de groote meerderheid der kamerleden, welke thans de belastingontwerpen ter beoordee ling krijgenook na September a. zitting zullen honden. Onze tweede opmerking is, dat als de rede neering .van de Arnh. Ct. opging, onze parlemen taire werkzaamheid om het andere jaar tot onbeduidendheid gedoemd zou zijn. Om de twee jaren toch wordt, volgens het o. i. verkeerde stelsel onzer grondwet, de helft der vertegen woordiging vernieuwd. Voegt men daar nog bij de jaren die ten onzent onvruchtbaar zijn door het optreden van nieuwe en het aftreden van versleten ministeriën, dan blijven er bijna geen jaartallen meer ovér welke op wetgevend gebied van eenige beteekenis kunnen wezen. Tegenover de vele berichten der opheffing van afdeelingen van Eigen Hulp, is het billijk dé aan dacht te vestigen op die afdeelingen dezer ver- eeniging, of op zelfstandige verbruiksvereenigingen, die met goed gevolg haar werkkring voortzetten. Daaruit blijkt, naar onze meening, dat de erva ring nog geen uitspraak gedaan heeft tegen de levensvatbaarheid dezer ondernemingen en dat, waar men de zaak begonnen is met ernst, met een juist en duidelijk inzicht van wat men wilde en in de uitvoering daaraan vastgehouden heeft, men nog niet tot de slotsom gekomen is dat de zaak behoort opgegeven te worden. De coöperatieve winkelvereeniging te Kinderdijk telt, blijkens de rekening over het4e kwartaal 1878, 119 leden, wier kapitaal f 1694 en wier reservekas 48 bedraagt. Het door eenige belangstellenden verstrekte rentelooze voorschot is in het laatste kwartaal weder met 100 verminderd en bedraagt thans f 1500. De zuivere winst over het kwar taal beliep f 301de onkosten-rekening 644 en antwoordde met groote zelfbeheersching. „Ik verlang dat Michel gaat." Er volgde geen ver klaring. Als ik plan had om met den hittenwagen te gaan rijden, kon Michel haar brief later op den dag bezorgenmaar billijk of niet en met of tegen mijn zin, Michel moest de boodschap doen Terwijl zij dit zeide voelde ik voor het eerst eenig vermoeden van iets kwaads. Ik vroeg haar versehooning dat ik er mij mede bemoeid had en zei dat ik geen plan had om met den hittenwagen uit te gaan. Zij zeide niets meer en ik verliet de kamer, vastbesloten haar in het oog te houden. Ik weet geen verontschuldiging voor mijn gedrag, dat buiten kijf ongepast was, aan te voeren; maar ik werd gedreven door een innerlijke kracht, die ik niet eens kon beproeven te weerstaan. Waarlijk, waarlijk ik ben anders van nature niet zoo slechtEerst dacht ik er over om Michel te gaan sprekenniet met eenig doel, maar eenvoudig omdat ik mij tot hem aangetrokken voelde als tot een gids en helper op wien ik vertrouwde in dezen crisis van mijn leven. Bij eenig nadenken begreep ik echter dat iemand mij met hem kon zien spreken en dat ik hem daardoor zou benadeelen. Terwijl ik nog aarzelde kwam het denkbeeld bij mij op dat Lady Cathe- rina hem naar dien boekverkooper zond met het doel om hem te verwijderen. Uit het huis Neen zijn plaats was niet in huis. Uit den stal? In het volgende oogenblik had ik besloten de staldeuren in het oog te houden. Onze slaapkamers lagen alle aan de voorzijde dé ontvangst in den winkel, zoo van leden als niet-leden, 6301. Yan de behaalde winst wordt 80 pet. gebruikt om aan de leden 7£ percent te- goéïi te schrijven over het door hen in den win kel bestede bedrag. Aan de balans der Rotterdamsche verbruiksver- eeniging zijn de volgende cijfers ontleend. De vereeniging telde op uit. December 679 leden, eigenaars van een kapitaal van 21,461. In dit kwartaal bedroeg de verkoop in de drie winkels 26,034, waarop f 4301 onzuivere winst en na aftrek van kosten enz. f 2115 zuivere winst werd behaald. De aan de leden toebehoorende 87f pet. der zuivere winst maken een uitkeering van 6 pet. op het door de leden gekochte mogelijk. De balans over het geheele jaar wijst een omzet van 107,990 en eene zuivere winst van 6462. Het deposito bij het onderling crediet bedroeg uit. Dec. 13.704. Het bestuur van de kweekschool voor machi nisten te Amsterdam heeft zich tot de provinciale staten in de provinciën gewend ter verkrijging eener jaarlijksche subsidie van 500; door de regeering is haar een jaarlijksch subsidie van ƒ6000 toegestaan, en door de provincie Noord- Holland eene tegemoetkoming van f 2000, aan vankelijk voor éen jaar, maar met vooruitzicht die zoo noodig te bestendigen. De St.-Ct. bevat de wet houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begroo ting van Curasao voor het dienstjaar 1879. Z, K. ÉL prins Alexander heeft aan de com missie van oppertoezicht en beheer der kweekschool voor zeevaart te Leiden bericht dat hij, opgrond van zijne persoonlijke overtuiging van het nut dat de kweekschool sticht, bereid is, de plaats in te nemen die opengevallen is door het overlijden van prins Hendrik en het eerevoorzitterschap te aanvaarden van de commissie en van de vereeni ging tot instandhouding en bevordering van den bloei der genoemde kweekschool. ridderordes. Vergunning verleend aan Zr. Ms. ordonnance-officier, den 1'- luit. S. M. S. de Ranitz, van den grooten staf, tot het aannemen en dragen van het Kruis van Militaire Verdiensten 3e kl., hem door den prins van Waldeck en Pyrmont geschonken. pensioenen. Ingetrokken het kon. besluit waarbij aan den 1® luit. W. A. H. baron van Poërst van Lynden een tijdèlijk pensioen voor van het huis. Ik ging dus naar boven naar de kamer mijner kamenier, die op de plaats uitzag, en had al een uitvlucht gereed, voor het geval dat zij er zatmaar ze was er niet. Ik ging voor het raam staan, vlak tegenover de stallen. Er verliep eenige tijd hoe lang weet ik niet ik was te zenuwachtig om op mijn hor loge te zien. Al wat ik weet is dat ik tante zag Zij stak de plaats over, nadat zij even rondge keken had om te zien of er niemand was; zij ging"den stal binnen aan den kant waar de twee paarden stonden die aan de bijzondere zorg van Michel waren toevertrouwd. Dezen keer keek ik op mijn horloge en er verliepen veertig minuten alvorens ik haar weer zag en toen verscheen zij niet aan de deur maar aan het raam van Michels kamer, dat zij wijd open zette Ik verborg mij achter de gordijnen en dat was juist bij tijds want zij keek net naar boven. Even daarna verscheen zij weer op de plaats en ging schielijk naar binnen. Ik wachtte een poos om wat tot bedaren te komen, voor het geval dat ik iemand op de trap tegen kwam; maar daar was op dit uur weinig gevaaf voor. De generaal was naai de club en de dienstboden zaten thee te drinken. Ik bereikte mijn eigen kamer zonder iemand te zien en sloot my op. Wat had zij veertig minuten lang in die kamer van Michel gedaan, en waarom had zij het raam opengezet Ik spaar u mijne bespiegelingen over die nete lige vragen. Laat ik u alleen zeggen dat ik toen vijf jaren van 300 's jaars was toegekenden in vervanging van evengemeld tijdelijk pensioen, aan genoen 'en le luit., alsnog, het hem toeko mende voortdurend pensioen verleend van 690 's jaars. consuls. De heer W. R. Rogers, buiten be zwaar van 's rijks schatkist benoemd tot consul der Nederlanden op het eiland Mauritius, is als zoodanig door de Britsche regeering erkend. Met 's konings machtiging zijn de heeren P. Gallas jr. en E. Maas op den voet van Neder- landsch onderdaan, erkend en toegelaten als con sulair agent van Frankrijk, respectievelijk te Hellevoetsluis en te Maassluis. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Padang, onder bevel van den luit. ter zee 1® kl. D. M. G. de Swart, den 11®° dezer vanPort-Said vertrokken. Aan boord was alles wel. Ter aanvulling van een vroeger opgenomen bericht dieue, dat bij vonnis der arrondissements rechtbank te Maastricht, de rustende R. K. priester Anton Kotte, te Keulen, niet ontvankelijk is verklaard in zijn eisch tegen den graaf de Villers- Masbourg, grondeigenaar te Oud-Valken burg, tot betaling eener jaarlijksche som van 720, wegens bemoeiingen bij het sluiten van het huwelijk van den zoon van dezen laatste. Hieruit blijkt dus dat in deze vreemdsoortige zaak geen Nederlander, maar een rustend bui- tenlandsch geestelijke betrokken is. Woensdag den 19en dezer zal de heerDouwes Dekk'er Multatulite 's Gravenhage weder eene voordracht houden. Een inwoner van Kapel-Avezaath (Gelder land), M. van Beem genaamd, heeft naar een oud gebruik onzen koning vergunning verzocht om zijn dezer dagen geboren zevenden zoon naar Z. M. te noemen. Het verzoek is toegestaan. Juist op dezelfde plaats bij Egm.ond, waar den 31™ Januari 1877 het Nederlandsche stoomschip Ulysses strandde, verzeilde gisteren morgen te 6 uren het Engelsche barkschip Algeria, kap. Robinson, komende van Savannah en bestemd naar Amster dam. geladen met katoen. Reeds om half negen was de stuurman in 't zelfs nog te onervaren was om de waarheid te gissen. Een zware hoofdpijn was een zeer welkom excuus voor mij om niet aan tafél te komen. Ik bracht een ellendigen nacht doormet het bewust zijn dat ik blindelings den weg gevonden had tot een vreeselijk geheim, dat invloed zou hebben op geheel mijn volgend leven, en niet wetende wat mij te doen stond. Zelfs toen deinsde ik instinct matig terug voor het denkbeeld om er met mijn oom over te spreken en dat was geen wonder. Maar ik was ook bang om iets tegen Michel te zeggen en dat hinderde en beangstigde mij. Achting voor Lady Catherina was zeker niet de drijfveer tot mijn zwijgen, na hetgeen ik gezien had. Den volgenden morgen bewees mijn bleek ge laat voldoende dat ik nog ziek was. Tante, die altijd haar moederplichten jegens mij vervulde, kwam zelve bij mij om te zien hoe het met mij was, eer ik nog mijn kamer verlaten had. Zij was zóo zeker dat zij den vorigen dag niet gezien was en zij had zulk een verwonderlijke kracht om zich te beheerschen dat zij mij aanried vóór het tweede ontbijt wat te gaan rijden, om te zien of frissche lucht en beweging mij goed zouden doen! Daar ik voelde dat ik toch zou moeten eindigen met tegen Michel te spreken, begreep ik dat dit de veiligste manier zou zijn óm hem alleen te zien. Ik nam dus haar raad aan en kreeg weer een goedkeurend tikje op den wangmaar ditmaal waren hare vingers niet koud meer. Mevrouw had dus haar gemoedsrust herkregen!

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1