Telegraphische berichten BUI TEIL A HP. Ingezonden Stukken. (Settuttgbe TUmtfytw Verkoopingen en aanbestedingen: Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Een bidstond voor de Christelijke school. ï)ie redenen trachtte beschuldigde breedvoerig uiteen te zetten als gelegen in de omstandigheid, dat hij in het belang zijner Maatschappij tallooze uitgaven moest doen wegens fooien, kantoorkosten enz., die hij op geene andere wijze kon terugbe komen dan door meer werkuren voor de arbeiders in rekening te brengen, terwijl hij dit ook moest doen om werkelijk betaald loon terug te bekomen, dat hij vergeten had te noteeren. Door de ont- zettendr vele wekzaamheden, die men hem opdroeg, moest bij zich dikwerf vergissen en daardoor kon zijne rekening niet altijd sluiten. Dat de weg, waarlangs hij tekorten trachtte te dekken, niet de goede was, wist hij, maar nimmer had hij iets ten eigen bate aangewend. Hij had zelfs een afkeer van de gepleegde knoeierijen en na zijn ontslag genomen te hebben, een minder winst gevende betrekking gezocht en gevonden. Die betrekking werd nu voor hem opengehouden tot hij uit de gevangenis zou terugkeeren. Adv.-gen. mr. van der Hoeven lichtte zijn requi sitoir tot schuldigverklaring breedvoerig toe. Hij toonde zeer veel medelijden met beschuldigde te gevoelen, daar het niet gebleken was, dat beschul digde de valschheden had bedreven om zich zelf te verrijken. Dit nam echter niet weg, dat de valsche geschriften ter kwader trouw zijn vervaar digd door beschuldigde, en dat hij van die geschriften heeft gebruik gemaakt. Z. i. kon derhalve eene veroordeeling niet achterwege blijven en requireerde hij de veroordeeling van beschul digde ter zake van veertien valschheden in ge schriften en het vijfmalen gebruik maken van enkele daarvan, tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf en negentien boeten, elk van f 50 Als verdediger van beschuldigde voerde hierop het woord mr. S. van Houten. Hij. bracht hulde aan het openb. ministerie voor de loffelijke wijze, waarop het in deze zijn requisitoir heeft voor gedragen. Bij onderscheidene punten stond pleiter stil en trachtte die ten voordeele van beschuldigde in het licht te stellen. Zonder eenige controle werd beschuldigde de gelegenheid gegeven te doen wat hij nu gedaan heeft en de z. i. slordige inrichting van de in deze bedoelde staten kon bijna als een uitlokking tot misdrijf worden aangemerkt. Overigens stond bij pleiter vast, dat beschuldigde noch ter zake van valschheid, noch wegens het gebruik maken der geschriften zal. kunnen worden veroordeeld. Deze stelling werd uitvoerig door pleiter besproken. Het kwam hem voor, dat in den staat van daggelden geen valschheid was gepleegd. Ter verantwoording was het stuk volkomen ondeugdelijk. Door het stuk was geen nadeel toegebracht, wel door eigen slordigheid. Hij gaf ten slotte gaarne toe, dat de handelwijze van beschuldigde als laakbaar kon worden aangemerkt, maar was van meening, dat een ontslag van rechtsvervolging moest worden uitgesproken. Na re- en dupliek werd de uitspraak op een later dag bepaald. {Hbl.) In dezelfde zitting van het gerechtshof werd ook behandeld de zaak van P. B. H., land bouwer te Ter Neuzen, beschuldigd van op een avond in de maand October 11. op den Kanaaldijk aldaar een hoeveelheid suikerpenen, toebehoorende aan zekeren A. R., te hebben ontvreemd en, op de daad betrapt, den eigenaar en diens knecht met een mes te hebben gedreigd en daarmede getracht te steken. Het O. M. requireerde een cellulaire gevange nisstraf van 1 jaar. Na re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak in deze zaak op 14 Fe bruari e. k. Terwijl een bejaard echtpaar uit deze gemeente heden namiddag eene wandeling langs den kanaal dijk maakte, sprong eensklaps de vrouw in het kanaal. Twee daar aanwezige personen brachten, zonder dat zij zich te water behoefden te begeven, haar spoedig weder op het droge. Tot het oprichten der melk-inrichting te 's Gra- venhage is thans besloten. Ze zal met 1 Mei a. geopend worden en onvervalschte melk aan huis leveren voor 8 a 9 cent per kan des zomers en 9 a 10 cent des winters. De titel van officier (Vacadémie wordt nu en dan door de Fransche regeering toegekend, in den regel aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van het onderwijs. Die dezen titel heeft, verkrijgt daardoor tevens het jus docendi, het recht, om onderwijs te geven aan eene instelling van hooger onderwijs en kan duszonder verder diploma te behoeveD of examen af te leggen, wanneer hij dit begeert, een cursus openen aan eene vrije universiteit in Frankrijk. In een door de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij uitgeschreven geldleening van millioen, was de deelneming onder de aandeel houders zoo groot, dat hun het geheele bedrag is toegewezen en de vele inschrijvingen der niet- aandeelhouders niet in aanmerking konden komen. Eene advertentie van het overlijden eeuer in de vorige week te Wierum overledene vrouw luidde als volgt: „Heden overleed alhier, in den ouderdom van 91 jaren en 8 maanden, D. B. W., wed. IJ. T. D. Hoezeer geen geld nalatende, heeft zij toch yeel bezeten, nl. het volgende getal kinderen: 9 van het le geslacht, 52 van het 26 geslacht, 67 van het 3e geslacht, 28 behuwdkinderen tot het 3e geslacht, samen 156 kinderen, klein-, achter en behuwdkinderen. Bij de begrafenis waren er nog 100 van in het land der levenden. „Dat zij ruste in vrede, S. G. D." Volgens een bericht uit Rio de Janeiro aan de Kölnische Zeitung is te Ceara in het noorden van Brazilië eene epidemie uitgebroken, welke men voor de zwarte pest houdt. Latere berichten spre ken echter slechts van eene uitgebreide pokken epidemie. De Pruisische minister voor onderwijs enz. koestert naar men meent het plan om het teeken- onderwijs reeds in de laagste klassen der volks school te doen aanvangen, omdat het teekenen na gemaakte observatiën gebleken is een zeer krachtig middel te zijn voor de algemeene ont wikkeling. De heer Carré, die thans met zijn paarden spel te Brussel voorstellingen geeft, heeft aan het dagelijksch bestuur dier gemeente doen weten, dat hij iederen Zondag in de namiddag-voorstel ling 2000 plaatsen beschikbaar stelde voor de leerlingen der gemeentescholen. Graf Bismarck und seine Leutehet bekende boek van Moritz Busch, is ook in eene Engelsche vertaling verschenen. Spoedig, zegt de Vollcs- Zeitung, zullen er ook eene Fransche en eene Hollandsche vertaling van het licht zien. Gambetta is na zijne benoeming tot president der kamer aanstonds den volgenden ochtend den heer Grévy een bezoek gaan brengen. De ont moeting was bijzonder hartelijk. Gambetta greep zijn bejaarden vriend bij beide handen en omhelsde hem op de Fransche manier. Men ziet terecht eene hooge beteekenis in dien vriendenkus, door het jongere, meer radicale element gegeven aan den beproefden, doch bezadigden republikein van 1848. Aciïpimus omen. BINNENLAND. 's Cfravenhage. De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen den 18ïu dezer des middags te 3 uren. BUITENLAND. Astrakan. Officieel wordt gemeld dat sedert Donderdag geen geval van pestziekte is voorge komen en dat de mogelijkheid bestaat de ziekte te localiseeren. Londen. Daily Telegraph méldt dat de En- gelschen bevel ontvingen van Khilatighilsai naar Candahar terug te keeren. Gisteren weid alhier te koop aangeboden Een huis, erve en tuin, op de Rotterdamsche kade, wijk O n° 245, verkocht voor 3900. Een huis en erve, op den hoek der Lange Singelstraat en Schuitvlotstraat, wijk N n°. 169, verkocht voor f 2260.50. Een pakhuis en erve achter de Oostkerk, wijk O n°. 15, verkocht voor f 775. 84 aren 45 centiaren bouwland en sprink, bij den Yeerschen Singel, verkocht voor f 2506. Een huis en erve, zij nde het Rotterdamsch koffiehuis, op den hoek van den Kinderdijlt bij de Dokbrug, wijk P n°. 127, verkocht voor f 2125 Een winkelhuis en erve, op de Noordzijde van den Dam, wijk N n" 2, verkocht voor f 3079.50. Een huis en erve, in de Schuit vlotstraat, wijk N n°. 210, verkocht voor 1600. 1/40 aandeel in het barkschip Regina Maris verkocht voor f 257. Een dito f 267. Een dito f 2S0. 1 /40 aandeel in het barkschip Stad Middelburg verkocht voor f 600. 1/40 aandeel in het barkschip Burgemeester van Middelburgverkocht voor f 55. Een aandeel in de vrachtgoederen stoomboot maatschappij MiddelburgSchiedam, verkocht voor f 205. Een aandeel in de leening der stoomvaart Mid delburgAmsterdam, verkocht voor f 125. Een aandeel groot f 3200 in de Commercie Compagnie te Middelburg, verkocht voor f 548. Een dito, groot f 1500, verkocht voor f 240. 7 Febr.'s av. 11 u. 46 gr. 8 'smorg. 8 u. 42 gr. 's midd. 1 u. 44 gr. 's av, 6 u. 43 gr. In de Italiaansche kamers heeft gedurende eenige dagen een hoogst onvruchtbaar debat plaats gehad. Zooals ook wel eens in andere parlementen gebeurt, heeft men de gelegenheid van de algemeene beschouwingen over de staats- begrooting aangegrepen om in wel overdachte en voorbereide redevoeringen al de gal eens uit te storten, welke zich gedurende eenigen tijd bij de partij, die niet aan de regeering is, heeft op gehoopt. De buitenlandsche politiek van het vorig jaar gaf de heeren Visconti-Venosta en Bonghi aanleiding om het regeeringbeleid van twee ministeriën, het kabinet Cairoli en het thans regeerende kabinet Depretis, allerlei leelijke dingen te laste te leggen en hun toe te voegen, dat zij niet meer of minder hadden gedaan dan het land te isoleeren van de samenwerking met het overige Europa. Buiten Italië heeft men daarvan zooveel niet gemerkt, en de heer Cairoli had dan ook niet heel veel moeite om aaute toonen, dat Italië op het congres de houding had aangenomen, die het land van zelve was aangewezen, die van een neutralen staat, welke gaarne zooveel moge lijk wil bijdragen tot verzoening der partijen, maar zelve geene pretentiën te maken heeft op eenig rechtstreeksch voordeel. Yan het geheele debat, dat eenige dagen in beslag nam, die veel beter hadden kunnen gebruikt worden, is geen enkel practisch resultaat aan te wijzen, en het eenige motief er van lag in den wensch van mi nisters in ruste en in hope, om eens te doen uitkomen, hoeveel beter de zaken zouden gaan, als zij eens aan het roer waren. De tegenpartij beweert dat ook op hare beurt, en zoo wordt de tijd klein gemaakt, die bestemd heet voor de bespreking en de regeling van nationale be langen. De Hongaarsche kamer voerde eene discussie, dit wat meer hout snijdt. Hongarije wil zich gaarne door Bosnië-Herzegowina een overwicht verschaffen in de gemeenschappelijke monarchie, en zou dus niet gaarne zien, dat deze veroverde landen hetzij onder directe administratie van de kroon, hetzij onder die van het gemeenschappelijk ministerie kwamen. Eenige administratieve maat regelen, in den laatsten tijd genomen, schenen op zulk eene gezindheid bij de regeering te wijzen, en dit gaf een lid der kamer aanleiding eene interpellatie te richten tot het ministerie Tisza. De president-minister antwoordde, dat de regeling van het bestuur in de wingewesten zou moeten tot stand komen door wetgevende maatregelen, door de verschillende staten der monarchie met elkander in overeenstemming te nemen. Yan het tot stand komen van deze overeenstemming zou afhangen, wat de minister later zou doendat zal, overgezet uit de parlementaire slag-om-den- arm-taal, wel beduiden, dat hij het behoud zijner portefeuille van die overeenstemming zou doen afhangen. Het laatste woord in deze zaak is nog lang niet gesproken, en het zal moeite kosten om de nieuwe provinciën eene behoorlijke plaats aan te wijzen in den Oostenrijk-Hongaarschen lappendeken. De verovering die zooveel geld kostte, kan dus ook nog menigen binnenlandschen twist in het leven roepen. Omtrent de Deensch-Duitsche zaken vinden wij heden in de Pall Mall Gazette een telegram, dat ons zeer onverwacht en ternauwernood geloofwaar dig voorkomt. Wij vertalen het letterlijk. „Elke hoop, welke men heeft kunnen koesteren, dat Pruisen vrijwillig eenig deel van Noord-Slecswijk zonder plebisciet zou willen afstaan, is nu ver dwenen. Wij hooren heden avond, dat de Duitsche gezant bij dit hof (het telegram is uit Kopenhagen van Donderdag avond), baron Hey- debrandt, orders heeft ontvangen om aanstonds zijne brieven van terugroeping in te dienen." Wat moet dat beteekenen Terugroeping van een gezant bij uitgebroken twist kan toch alleen het gevolg zijn van het niet voldoen door de andere partij aan een gesteld ultimatum van die partij, die zich beleedigd of gegriefd acht. Men kan dus hier niet denken aan een rechtstreeksch gevolg van de opheffing van art. 5 van denPrager vrede, daar in die zaak Duitsehland zeker niet de be- leedigde partij kan zijn. Geldt het nog de satis factie wegens het ontvangen aan het Deensche hof van de Hanoversche deputatie bij het huwelijk van den hertog van Cnmberland met prinses Thyra? Heeft wellicht koning Christiaan, boos over het onlangs voorgevallene, deze onderhan delingen plotseling afgebroken Wij weten nog geene enkele bijzonderheid, die ons den draad tot deze tijding kan doen volgen. Is het gansche bericht een canard 1 Dit te gelooven verbiedt de soliditeit van het blad, dat het telegram van een particulieren correspondent ontving. Was het een Reutertelegram, wij zouden er minder aan hechten. De Fransche regeering zal betreffende de amnes tie een ontwerp indienen, dat het midden houden zal tusschen het voorstel van den heer Louis Blanc c. s. en het door het ministerie Dufaure ingediende wetsontwerp, Mijnheer de redacteur. De uitoefening van eiken godsdienst is vrij de wijze waarop het godsdienstig gevoel zich bij de openbare godsdienstoefeningen uitspreekt, is dus geen onderwerp van dagblad-critiek. Maar zoodra openbare bijeenkomsten, zij het ook in een kerkgebouw, het karakter van gods dienstoefening verliezen, zoodra haar eenig doel is de'behandeling van onderwerpen, die met het maatschappelijk leven in het nauwste ver band staan, dan verliezen zij haar eigenaardig karakter, dan verliezen zij haren vrij brief tegen openbare critiek, dan kan het zijn nut hebben het daar behandelde ook in het openbaar te bespreken. Heeren kerkvoogden hebben kunnen goedvinden een der gebouwen van het hervormd kerkgenoot schap een avond af te staan aan drie heeren voor eene bijeenkomst, die niet slechts op het zoogenaamde kerkbriefje, maar ook in uw blad is aangekondigd als bidstond voor de Christelijke school. Als sprekers werden de heeren Nonhebei, Roozemeijer en Rijnders aangekondigd, Welke volgorde evenwel niet is gevolgd, daar laatstge noemde als tweede spreker is opgetreden. Aller woord was te beschouwen als voorbe reiding tot het gebed, het hoofddoel, en vooral niet minder tot opwekking om door milde gaven de onderneming te schragen, en daardoor de oprichting en instandhouding van nog een Christelijke school te bevorderen. Omtrent het gebed zal ik niets zeggen; de wijze waarop de geloovige mensch zijnen God, zij het ook in het openbaar, nadert en toe spreekt, mag m. i. geen onderwerp van een dagblad-artikel uitmaken. Wèl het woord ter inleiding. Het eerste was hol. Eenige gemeenplaatsen over de school met- of zonder den bijbel; eene voorlezing over de wor ding eener soortgelijke school te Leiden, waarbij tallooze male op de hulp en tusschenkomst van „den Heer" werd gewezen, zich daarin openba rende dat allerhande mensehen groote en kleine giften hadden gedaan, met treffende bijzonderheden, hoe b. v. eene dienstbode hare aanvankelijke gift van 1.50 met nog f 1 had verhoogd, en hoe een jong mensch, daardoor getroffen, zijne eerste bijdrage van f 10 nog met f 50 had ver meerderd, enz. enz.; niets wat men thuis ook niet even goed kan lezen. Het tweede was bol. Tijdens de verwisseling dezer sprekers had de gemeente gez. 147 vs. 2 gezongen; daaraan ont leende de heer Rijnders het motto „Christus heerscht.Hij heerscht, of althans behoort te heerschen op elk gebied, dus ook op dat van het onderwijs, en dit wilde de staatsschool ver hinderen. Dat ook daar na de schooluren godsdienstig onderwijs mocht worden gegeven, was onvol doende; Christus mocht niet zijn de „sleepdrager der staatsschool." Hare neutraliteit is eene grievende beleediging van de onderwijzers, wien daardoor eene ondenk bare karakterloosheid werd ten laste gelegd. Neen „die niet voor mij is, is tegen mij;" een middelweg bestaat er niet. Het gehalte van het onderwijs was bovendien onvoldoende, ten blijke waarvan een verslag omtrent het middelbaar onderwijs werd aan gehaald, waarbij men de ondeugdzaamheid van het lager had verklapt; later had men zich wel gewacht die klacht te' herhalen. Maar de grootste grieve was, dat de staatsschool, het neutraal onderwijs, niet was doel, maar middel, middel n. 1. om bekrompenheid en vooroordeelen tegen te gaan, waarmede op de leerstellingen van het Christendom werd gedoeld. De consequentie dezer verklaring voor rekening ran den spreker latende, nog een woord over den derde. Diens woord was vol. Persoonlijkheid, stemgeluid, eenvoud, gekuischte woordenkeus, niets van holl e klanken, noch van bolle machtspreuken, maar eene volheid van geloofsovertuiging, die onwillekeurig doet denken aan die oprechte vrome lieden, wier geheele leven éene enkele toewijding was aan wat zij, naar hunne innigste overtuiging, plicht en Godsvereering achtten. Zooals hij zeide den strijd niet te zoeken om den strijd zooals hij zijne hoorders opwekte om voor de in zijn oog goede zaak waarachtige offers te brengen, d. i. niet te geven zoodat het hun och niets deert, maar zóo dat men het gemis gevoelt, dat woord perst eerbied af, ook al meent de koele onpartijdige hoorder iets ziekelijks in den grondtoon te bespeuren. Ziedaar, M. d. R., mijne geheel versche in drukken. De voorstanders der zoogenaamde Christelijke school zijn in hun volle recht naar de verwezenlijking van hun doel te strevenhun aankloppen om geldelijken steun is evenmin te berispen, als het inroepen van dien bijstand ter oprichting van vrije gemeenten, zooals te Amster dam en elders geschiedt; loffelijk is het, dat de sprekers heden, blijkens hunne gewone kleeding, niet als predikanten optraden. Éen punt zij hun evenwel aanbevolen. De keus van het lokaal dezer bijeenkomst, het gezang met voorzanger en orgelbegeleiding, gaven aan het geheel toch eene zeer kerkelijke kleur, zij het dan ook in négligédoor het ontbreken van toga en bef. Nu vraag ikZou het niet in het belang der Nederduitsche Hervormde gemeente te Middelburg zijn, dat de plaats en de vorm dezer bijeenkomsten worden gewijzigd? Er is niet veel meer noodig, of ook hier zal de behoefte aan eene vrije gemeente zich doen gevoelen het voortgaan op den heden ingeslagen weg zou dergelijke scheuring wel eens kunnen bespoedigen. Wenschen die heeren dat Middelburg, 6 Febr. 1879. B.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2