N°. 34 122e Jaargang. 1879. Maandag 10 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien g 20 Gent per regel.' Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groots letters worden berekend naar Hoofdagenten voor het Buitenland de Gompagnie générale de publicité étrangère G L. Daube en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jones. Middel burg 8 Februari. QueenboroVlissingen. 0 n der wijs. Kerknieuws, Marine en leger. Landbouw. Rechtszaken. Op den 3ea Dinsdag der maand Juli van dit jaar zal de gewone verkiezing voor de in Sep tember aftredende leden der gemeenteraden plaats hebben. In den raad van Middelburg zijn aan de beurt van aftreding de heeren Schorer, Lambreehtsen, Dronkera, Damme, Van Berlekom en Fokker. In dien van Vlissingen de heeren Pot, Quak- kelaar, Callenfels en Ockers. In dien van Goes de heeren De Witt Hamer, Callenfels, Van Asperen Vervenne en Ochtman. In eene gisteren in het museum alhier gehouden vergadering van de Commissie tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand is ter be looning voor trouwen langdurigen dienst, onder eene gepaste toespraak van den voorzitter, ds. Koch, een getuigschrift, benevens een boekwerk, uitgereiktaan P. J. F. Kouion, meubelmakers knecht bij de firma Doesburg Zoon; aan Wil- helmina Maria Minnaard, dienstbode bij den heer mr. Gr. N. de Stoppelaar, en aan Elisabeth Engelse, dienstbode bij den heer mr. M. Verbrugge. Oost- en West-Souburg, 8 Febr. Heden heeft alhier de opening plaats gehad van de stembriefjes ter verkiezing van een lid van den raad dezer gemeente. Van de 81 kiesgerechtig den werd door 53 aan de stemming deelgenomen. Aangezien niemand de volstrekte meerderheid heeft bekomen, moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Willemse, die IS, en J. Kraamer, die 13 stemmen,bekwam. Het Handelsblad deelt eene lijst mede, opgemaakt door de douane te Queenboro, uit welke ten duidelijkste blijkt hoezeer het handelsverkeer met Engeland over Vlissingen toeneemt. Er rijden tegenwoordig vier goederentreinen in Engeland, die aan de booten der maatschappij Zeeland lading brengen ot halen. Het lijstje spreekt voor zich zelf. Passagiers Passagiers Waarde van den: naar naar Invoer. Uitvoer. Vlissingen. Queenboro. 18766459 6625 1,363,065 St. 227,486 1877.-12,734 13,741 5,708,027 847,103 1878..18,639 17,919 7,208,318 1,209,983 Bede, 7 Februari. Door den raad dezer gemeente is in zijne zitting van heden tot ge meente-ontvanger benoemd de heer C. L. Dhont, in plaats van wijlen den heer M. Blonker, die deze betrekking bijna 65 jaren bekleedde. Bij de verkiezing van een lid van den gemeen teraad te Colijnsplaat, ter vervanging van den heer J. H. Bybau, werden van de 92 uitgebrachte stemmen 23 vereenigd op den heer K. Schippers en 20 op den heer P. v. d. Weele Hz., tusschen welke beide alzoo eene herstemming- moet plaats hebben. Eene co mmissie van schippers heeft zich dezer dagen tot den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland gewend, teneinde om voorziening te verzoeken in de bezwaren, welke voortvloeien uit het met Januari jl. ingevoerde reglement op het sleepen in het kanaal door Zuid-Beveland. Als een staaltje van de hooge kosten, welke de bepaling, dat alleen van sleepbooten gebruik mag worden gemaakt, na zich sleept, wordt aan de Goesche courant opgegeven dat voor het jagen (met paarden) van een aak door het kanaal vroeger f 3.10 betaald werd, terwijl dit nu, per stoomboot, ruim f 14 kost. Volgens dezelfde bron hebben de schippers dan ook besloten in geen geval van de booten gebruik te maken, maar wanneer tegenwind hen noodzaakt hunne vaar tuigen te doen sleepen, daartoe menschen te bezigen. Amsterdam, 6 Februari. In de fabriek voor binnen- en buitenlandsche ridderorden en van de firma Joh. F. van der Horst alhier, is vervaardigd een stempel voor eene medaille ter herinnering aan prins Hendrik, die eerstdaags door den boekhandelaar Theod. G. Bom, Kalverstraat, in goud, zilver en brons in den Bandek zal worden gebracht. Zij vertoont aan de voorzijde een uitmuntend ge slaagde borstbeeld van den prins, met zijn naam en titels als om- of randschrift, en aan de keerzijde het volgende versje van dr. J. P. Hasebroek: De vloot, het leger, 't volk, De handel en 't vertier, Weent bij Prins Hendriks graf, En kroont het met laurier. Amsterdam, 6 Februari. Als een bewijs van den klimmenden prijs van eigendommen hier ter stede kan dienen, dat een klein perceel in de Kalverstraat, hoek Gapersteeg, vóór 25 jaren aan gekocht voor /4000, thans bij onderhandscben verkoop aan de daaraan belendende sociëteit Onder Ons is afgestaan voor 25,000. De St.-Ct bevat de wet, houdende definitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begroo ting van Suriname voor het dienstjaar 1879. 3ij beschikking van den minister van koloniën zijn C. A. Soet en A. Kosel gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Neder- landseh-Indië. om als tijdelijke beambten bij den dienst der staatsspoorwegen op Java te worden geplaatst. De St.-Ct bevat het verslag der commissie, in 1878 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren. In de St.-Ct zijn opgenomen de statuten der vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. In een bij de Staats-Courant van heden behoo- rend bijvoegsel is opgenomen eene tabel, aantoo- nende het verkeer en de opbrengst der onderscheidene kantoren van de rijks-telegraaf over het jaar 1878. Daaruit blijkt dat verzonden zijn 1,678,662 en ontvangen 1,718.251 gewone telegrammen, als mede verzonden 300,795 en ontvangen 295,663 kaarttelegrammen. De opbrengst bedroeg: binnenlandsch verkeer 431 470.04, internationaal verkeer f 312,625.32, kaarttelegrammen ƒ57,527.55J, samen f 801,622.91); waarbij komt f 12,503.87 j als opbrengst van 44,979 doorgezonden telegrammen, zoodat het algemeen totaal ƒ814,126.79 bedraagt. Op de kantoren in Zeeland was de totale op brengst als volgt: Breskens ƒ289.10; Bruinisse 647.85; Goes ƒ2228.521Hansweert 896.17 J Hulst 372.811IJzendijke 204.39j; Kortgene 283.871Middelburg 4883.98; Ter Neuzen ƒ2325.17; Oostburg 151.05.)Sluis 289.23-1; Tholen 608.09Vlissingen 6,524.10^ Walzoor den 400.37West-Schouwen (vuurtoren) f 11.80§ Yerseke 314.4 Ij en Zierikzee 2200.03. De resident van Soerabaija heeft de volgende officieele bekendmaking aan de Europeesche inge zetenen dier tweede stad van Java laten doen; „Ten gevolge van het slinken der bijdragen wordt de straatverlichting ter hoofdplaats Soera- baja, wat de Europeesche wijken betreft, met uit. December gestaakt. „De ondergeteekende raadt alsnu de Europee sche ingezetenen aan, zelve te zorgen voor de verlichting van hun erven, daar duisternis de veiligheid van have en goed niet bevordert." En dan beweert men nog dat tegenwoordig aan alle redelijke behoeften van Indië voldaan wordt Een jaar of vier geleden vatte een smidsknecht te de Wijk (Drenthe) het plan op, om onder- wyzer te worden. Hij ging de normaallessen te Meppel bezoeken, deed met gunstig gevolg examen als hulp- en hoofdonderwijzer en verkreeg 't vorige jaar eene akte bij 't middelbaar onderwijs (aard rijkskunde). Thans is hij benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool te Harlingen. 'tls de heer H. Blink, hulponder wijzer te Arnhem. (N. v. d. D.) De schoolkinderen van Veere smaakten gisteren avond het genot eene voorstelling in het cirque Corty bij te wonen. De entrée, die even als de vorige avonden voor de andere schoolkinderen laag gesteld was, en de andere kosten waren gevonden uit eene som die van een vroeger feest was overgebleven, vermeerderd met eene bijdrage van het bestuur der godshuizen. Met ingenomenheid vermelden wij dat een achttal landbouwers onder de gemeente Veere hunne rijtuigen kosteloos voor de heen- en terug reis van de kinderen en hunne begeleiders, te zamen 96 personen, hebben beschikbaar gesteld. De heer Fr. Lieftinck, gekozen tot lid der tweede kamer, heeft van het klassikaal bestuur van Franeker zijn akte van ontslag bekomen en zal Zondag te Kinswerd zijn afscheid prediken. De majoor P. van Hille, is van het 2'. bij het 3«. reg. infanterie teruggeplaatst. De off. van adm. 3e kl. F. D. Clarkson, van het eskader uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Padang, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse D. M G. de Swart, den 7en dezer te Port-Saïd aangekomen. Aan boord \vas alles wel. Aardenburg, 3 Febr. 1879. Gisteren avond hield de heer G. A. Vorsterman van Oijen zijne tweede landbouwvoorlezing alhier, die door een talrijk en aandachtig publiek werd bijgewoond. Tuinbouw in verband met landbouw was het onderwerp van sprekers voordracht. De landbouw toch moet den tuinbouw evenaren; vaak is juist de moestuin de meest verwaarloosde plek op de gansche hofstede en toch is daar een groote leer school voor den landbouwer. Zonder braken verkrijgt men toch vele en verschillende vruchten door eene voortdurende bewerking, door eene goede bemesting en door aanhoudend schoonhou den, drie vereischten die ook niet minder in den landbouw geiden. De eerste plant en hare bewerking waarover spreker het woord voerde was: de aardappel. jVil men goede aardappelen verkrijgen dan is het voor alles noodig dat men een goeden knol heeft om te planten. Men ziet dat al te dikwijls over 't hoofd. De aardappelen in den kelder krijgen schotendeze ontnemen voor een groot gedeelte de kracht aan den knól. 'tZal dus noodig zijn dat schieten te beletten. De schoten ontstaan door te veel w; rmte en te weinig licht aan den knol te geven. Men moet daarom die aardappe len, welke men planten wil, op den zolder of op den dorschvloer uitspreiden, terwijl, indien zij soms last kunnen krijgen van vorst, men er een weinig istroo over kan leggen. De aardappelen zullen nu ook wel schieten, doch de schoten zijn gezond, zijn niet waterachtig, niet geel of wit, maar blauwachtig paarsch vau kleur. Bij het planten der aardappelen wees spreker er vervol gens op dat zij niet te diep mogen geplant worden, maar even onder den gtond. De ondergrond is te koud en dit geeft licht aanleiding tot verrot ting en benadeelt voor 't minst de ontkieming Vervolgens behandelde spreker de erwten. Ook deze moet men volstrekt niet te diep planten. Wanneer wij de ontwikkeling dezer vrucht na gaan, dan zien wij dat de fijne worteltjes diep in den grond moeten doordringen. Dit gaf spreker aanleiding om enkele opmerkingen te maken over het spitten. Wanneer men spit in voren, dan keert men den grond om, werpt er mest in en trapt dien weer vast, zoodat het spitten voor een groot gedeelte zijne waarde, dat is losmaken van den grond, verliest. Spit men echter, zooals men 't noemt, voor den voet weg, dan heeft men steeds lossen grond, waarin warmte en lucht goed kunnen doordringen. Bij het aanleggen der bedden, waarin boonen geplant moeten worden, welke vrucht vervolgens door spreker behandeld werd, diende vooral gelet te worden daarop, dat de bedden zich moeten uitstrekken van 't N. naar 'tZ. Liggen zij van 't O. naar 't W. dan heeft men bij verschillende bedden 't bezwaar dat de achterste bijna geen vruchten geven uit gebrek aan warmtevan boven vindt men vrucht omdat de plant zelf licht en warmte zoekt, van onder daarentegen wint men weinig. Ook waarschuwt spreker er voor om te veel planten om éen boonstaak te zetten. Vier ranken om éen boonstaak is meer dan genoeg. Volgens spreker behoorde, voor hem althans, de boonstaak tot de geschiedenis. De volgende proef, door hem zelf genomen en met zeer gun- stigen uitslag bekroond, gaf daaraan opheldering. Op een afstand van 5 m. werden 3 palen ter hoogte van 3 5 m. in den grond geslagen, daarover werd boven en beneden zinkdraad gespannen en deze verbonden door touw, op gelijke lengte ge sneden. Langs die touwtjes klommen de ranken tot boven toe, gaven een veel schooner en netter gezicht in den tuin en vooral betere vrucht, aangezien licht en lucht er vrijen toegang toe hadden. Daarna werden door spreker eenige opmerkin gen en aan wijzigingen- ten beste gegeven omtrent de bewerking van prei en uien, waarbij vooral door hem werd aangedrongen op 't zaaien op rijen. Alvorens tot de laatste plant, nl. de kool, over te gaan, werd door spreker op duidelijke en voor ieder bevattelijke wijze de bevruchting der plant uitgelegd en dit door teekening nader opgehelderd. Daarna weidde spreker uit over 't verbasteren der plant en gaf middelen aan de hand om die ver bastering te voorkomen. Na zijne hoorders ten slotte op het groote nut van de kennis der natuur gewezen en aangedron gen te hebben op de studie daarvan, eindigde spreker zijn belangrijke voordracht. Yoor het gerechtshof te-'s Gra venhage stond eergis teren te recht J, J R., beambte in dienst der stoom vaartmaatschappij Zeeland, wonende te Vlissingen. In die gemeente was hij belast met het toezicht op het overladen der naar Engeland bestemde en van daar komende goederen uit de waggons der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in de schepen en omgekeerd. Hem was opgedra gen de hiertoe benoodigde werklieden te huren, te ontslaan en hun de loonen uit te betalen. Daartoe vervaardigde hij weekstaten, waarop stonden uitgetrokken de namen dezer werklieden, hun werktijd, hun loon per uur en hetgeen hij hun iedere week voldeed, terwijl de laatste kolom bestemd was voor de handteekeningen, ten bewijze dat zij het loon ontvangen hadden. Alvorens dit uit te betalen, moest de beschul digde die weekstaten overgeven aan den boek houder der Maatschappij Zeeland, welke hem het benoodigde geld ter hand stelde, hetgeen dan later door genoemde Maatschappij verrekend werd met de Maatschappij tot Exploitatie van staats spoorwegen. In den zomer van 1878 had de beschuldigde eenige tekorten in zijn kas, en om die ten zijnen behoeve te dekken, bracht hij op de weekstaten herhaaldelijk posten tot een hooger bedrag dan hij had uitbetaald en liet zich dit dan uitbetalen, terwijl hij den werklieden niet meer uitkeerde dan betgeen hun werkelijk toekwam Deze han delingen werden voor eenigen tijd ontdekt en door den beschuldigde volledig erkend. Ten gevolge hiervan stond hij terecht, beschul digd van valschheid in onderhandsche geschriften, driemaal door verandering, zesmaal door bij voe ging van verklaringen en feiten, die de geschriften moesten inhouden en doen blijken, en vijfmaal door het namaken van handteekeningen en het des bewust gebruik maken van die valsche stukken. Nadat een groot aantal getuigen was gehoord, door wier verklaring de bekentenis des beschul digden werd bevestigd, onderging deze een lang durig verboor. De waarnemende voorzitter, mr. Haulo, vroeg hem wat de reden was tot het plegen der misdaad.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1