Telegraphische berichten. Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. Kerknieuws, Marine en leger. Landbouw. Kunst nieuws, Verkoopingen en aanbestedingen. anderen volgen reeds het voorbeeld der maat schappij Zeeland. AmstCt.) Naar wij nader vernemen was het varkentje, dat gisteren bij de voorstelling in het paarden spel alhier onder de schoolkinderen verloot werd, niet, zooals wij meenden, door een der leden van Volksonderwijs voor eigen rekening aangekocht, maar aangeschaft uit de opbrengst deralgemeene inteekeningslijst, later nog door bijdragen van een paar belangstellende kindervrienden verhoogd. Nog verdient dankbare vermelding dat aan het geheele onderwijzerspersoneel der scholen F en G (meer dan 50 personen) op de avonden van Maandag en Woensdag vrije toegang werd ver leend, zonder dat de directie van het Cirque- Corty daarvoor iets verlangde. Het hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft besloten, dat aan de verminkten in den strijd met Atjeh, over het jaar 1879, 150 pet. verhooging van het bedrag hunner gewone gratificatie zal worden uitgekeerd. Die verhooging wordt gevonden uit de renten van 'skonings geschenk, bij gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering. vjseartsenijkundige dienst. Benoemd tot districts-veearts M. J. Hengeveld G.Jz., te Alkmaar, met toekenning van eervol ontslag als buitenge woon districts-veearts. middelbaar onderwijs. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden H. P. Bouman. musea. Verleend den titel van onder-directeur van 's rijks museum te Amsterdam aan A. D. de Vries A.Bz. ridderorden. Vergunning verleend aan de na te noemen personen tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde- en eeretee- kenen achter hunne namen vermeld, als: J. .Israels te 's Gravenhage, off. en A. T. van Casteel te Rotterdam, ridder der orde van het Legioen van Eer van FrankrijkL. de Groof te Antwerpen, ridder der orde van St. Olaf van NoorwegenW. F. van Otterloo te 's Gravenhage, ridder 2« kl. der orde van den Rooden Adelaar van Pruisen; mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg te 's Gravenhage, mr. W. H. Dullert te Arnhem, jhr. mr. G. C. J. van Reenen te 's Gravenhage, mr. W. baron van Heeckeren van Keil, allen van ridder der orde van Verdienste 1" kl. van Waldeck en Pyrmont; dr. L. R. Bey- nen te 's Gravenhage, ridder der orde van Ver dienste 2' kl. van Waldeck Pyrmontmr. J. H. van Wickevoort Crommelin te 's Gravenhage, ridder 38 kl., jhr. J. van den Berch van Heem' stede, te 's Gravenhage, ridder 28 kl., beiden der orde van de Kroon van PruisenA. van Lier, te Amsterdam, het zilveren kruis van verdienste der orde van de Wendische Kroon van Mecklen- burg-Schwerin; J. E. F. baron Huyssen van Kattendijke, te Arnhem, het Pruisische herinne- ringskruis voor strijdenden wegens deelneming aan den veldtocht van 1866. posterijen. Eervol ontslag verleend als com mies derposterijen van de 3« kl. aan J. C. van Hasselt. Het aantal studenten van de vier Nederlandsche universiteiten in alle vakken bedraagt op het oogenblik 2047. Daarvan studeeren er 742 in de rechten, 676 in de geneeskunde, 308 in de godgeleerdheid, 189 in de wis- en natuurkunde, 132 in de letteren en wijsbegeerte. Leiden heeft het leeuwendeel wat de rechten betreft, nl. 486, Amsterdam telt de meeste ge neeskundigen, 309, en beoefenaars der wis- en natuurkunde, 75. Aan de onvervalschte bron te Utrecht komen de meeste aspiranten voor de godgeleerdheid zich laven, nl. 216. In 't geheel bevat Leiden 838, Utrecht 502, Groningen 223, Amsterdam 484 studeerenden, of, om juister te spreken, studenten. Te Sluis is aan de schoolkinderen door eenige kindervrienden eene uitspanning verschaft, door hen te onthalen op eene voorstelling door "een goochelaar in de sociëteit. Door predikanten "bij verschillende protes- tantsche kerkgenootschappen te Rotterdam is aan het gemeentebestuur verzocht, ten behoeve van het godsdienstonderwijs, op alle openbare scholen een namiddag vrij te geven en wel voor jongens de Dinsdag- en voor meisjes de Woensdagmiddag. Burg. en weth. hebben voorgesteld, in afwach ting van de invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs, waarbij deze zaak nader zal moeten worden geregeld, op het verzoek afwijzend te beschikken. Zij wijzen er echter, in hun voorstel, op dat nu reeds de Woensdag-middag vrij is op alle scholen, behalve op drie jongensscholen Voor m. u. 1. onderwijs en stellen voor in zooverre aan het gedaan verzoek te voldoen, door ook op deze drie scholen den Woensdag-middag vrij te geven. Ililland-Batli, 5 Febr. Het aantal lijders aan mazelen is te Rilland zoo toegenomen dat de gemeenteschool aldaar is gesloten. Te Bath komen tot heden nog geen gevallen voor. De St.Ct. bevat het verslag der commissie, in 1878 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in Nederlandsche, Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschappen en schoonschrijven. Axel, 6 Februari. Tot predikant bij de N. H. gemeente alhier is beroepen de heer A. J. Loois, predikant te Willemstad. Dr. E. Laurillard, te Amsterdam herdacht Zondag 11., onder vele blijken van belangstelling, den dag zijner 25-jarige evangeliebediening. De jubilaris sprak in de Amstelkerk naar aanleiding van Psalm 103 vs. 2. De heer J. Prins, wiens overlijden ons gis teren per telegraaf gemeld werd, was de Nestor der Nederlandsche predikanten. In 1781 geboren, werd hij in 1802 predikant te Ede, stond achter eenvolgens te Langezwaag, te Oud-Beijerland, te Alkmaar, te Dordrecht en werd in 1825 te Am sterdam beroepen, waar hij in 1872 zijn emeritaat verzocht. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuiv en kommandeur van die der Eikenkroon De hoogleeraar Prins, te Leiden, is zijn zoon* Naar wij vernemen, wordt het schroefstoomschip Alkmaar met den leMaart a. onder bevel van den luit. ter zee le klasse Doorman in dienst ge steld tot het ondernemen van een reis naar Liberia, teneinde aan de kuststreek de Nederlandsche vlag tevertoonen. Men zal zich herinneren, dat inder tijd uit den boezem van onzen handel klachten zijn gerezen, dat door dien staat daden gepleegd werden in strijd met het handelstractaat tusschen Nederland en Liberia. Vad De off. van gezondh. 1" kl. W. Schutte, behoo- rende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld. bevredigend uit en na drie dagen trad hij in dienst bij den generaal. VI Altijd tot in de kleinste bijzonderheden bezorgd voor alles wat mijn welzijn betrof, vertrouwde mijn oom mij de eerste maal niet alleen aan de zorg van Michel toe. Twee oude vrienden van hem vergezelden mij op zijn dringend verzoek en eerst toen zij verklaard hadden dat de knecht volkomen voor zijn taak berekend en vertrouw baar was, mocht Michel met mij alleen uitrijden. Was het verkeerd van mij dat ik op die tochten wel eens met hem praatte Het zou toch inder daad al zeer hondseh van mij geweest zijn als ik nooit de minste notitie van hem genomen had, vooral daar zijn gedrag tegenover mij altijd even eerbiedig was. Nooit heeft hij door woord of blik misbruik gemaakt van de positie waarin mijn vriendelijkheid hem plaatste. Moet ik blozen bij de bekentenis dat hij mij belang inboezemde (niettegenstaande hij maar een rijknecht was) Vooreerst was er iets romantisch in zijne levensgeschiedenis. Hij was in zijn kindsheid te vondeling gelegd in de stallen van een edelman, die in Kent, in de nabijheid van den straatweg tusschen Gravesend en Rochester, woonde. Dien zelfden dag had de staljongen een vrouw van het erf zien wegloopen, achtervolgd door den bond. Het was een armoedig gekleede, vreemde vrouw en terwijl de staljongen haar te hulp kwam door den hond vast te leggen, was zij zóo vlug weg gesneld dat zij nergens meer te vinden was. De kleeren van het kind bleken bij onder zoek van het fijnste linnen te zijn en het was warm toegestopt in een fijnen shawl van een buitenlandsch weefsel, geheel onbekend aan alle personen die er bij tegenwoordig waren, tot zelfs aan den heer en de dame des huizes. In de plooien van den shawl werd een brief zonder datum, onderteekening, of adres gevonden, welke die vrouw waarschijnlijk vergeten had. Even als de shawl was ook het papier van buitenlandsch fabrikaat. Het schrift droeg een sterk sprekend vreemd karakter en de stijl verried duidelijk de fouten van iemand die sleehts ten deele met de Engelsche taal bekend is. De inhoud van den brief had alleen betrekking op de middelen die verschaft zouden worden tot onderhoud van het kind. In plaats van het geld bij termijnen te betalen, had de schrijver de dwaasheid begaan van een som van honderd pond sterling in eens in den brief te sluiten. Aan het einde van den brief werd een afspraak gemaakt voor een samen komst, over zes maanden, aan de oostzijde van London Bridge. Uit de beschrijving die de stal jongen gaf, van de vrouw die hem voorbijgeloopen was, bleek dat zij tot den geringen stand be hoorde. Voor zoo iemand was honderd pond sterling een heel kapitaal en dus had zij onge twijfeld het kind te xondeiing gelegd en zich met het geld uit de voeten gemaakt. Er was Ter oprichting eener boter- en kaasfabriek te Hardegarijp, waren verleden week 30 veehou ders aldaar bijeengekomen. Een ontwerp-overeen- komst, te sluiten tusschen de fabrieken en ieder veehouder, die melk leveren wil, werd, behoudens een paar opmerkingen, algemeen goedgekeurd. Bij de daarop volgende inschrijving verbond het meerendeel der aanwezigen zich om de melk van een bepaald getal koeien te leveren, tegen hoog stens 5 cent per liter. Men verwacht nog in den loop van dit jaar de fabriek in werking te zien. De voorstelling in den Amsterdamschen schouw burg bij gelegenheid van het Yondelfeest, waarvan wij het programma reeds mededeelden, heeft zeer goed voldaan en duurde van des avonds 7 uren tot middernacht. Wel wat lang dus. Het belangrijkst van dezen avond, lijkt ons de indruk door Vondels „Lantspel" De Leeuwendalers een gelegenheidsstuk, zooals men weet, ter eere van den Munsterschen vrede, op het publiek van 1879 gemaakt. Wij ontleenen daarom het volgende aan het verslag in het Handelsblad „Het publiek, meest allen van tekstboekjes voorzien, volgt met gespannen aandacht, vijf be drijven achtereen, deze eigenaardige dichter-fantasie en als de voorhang valt na de slotwoorden m Wy zien de huisliên blijde, En vrolijek, nu alree Vol hoops van wederzijde Krieoelen onder 't vee, Pe Heemraet leit de Haet aen toom. Do koeien geven melek en room. Het is al boter tot den boom. Men zingt al Pais en Vre. barsten van alle kanten toejuichingen los. Het pleit voor de onvergankelijkheid van Vondels tooneelwerk, dat het stuk, vóór bijna twee en een halve eeuw gedicht, ook nu volkomen voldaan heeft, zelfs zonder dat noemenswaardige bekor tingen werden aangebracht. Moge de piëteit voor den dichter het maken van bekortingen veroor- deelen, toch zou daardoor Leeuwendalers kunnen b 1 ij v e n op het répertoire van Het Nederlandsch tooneel, dat door een uitmuntende rolverdeeling en goede tooneelschikking de beste krachten heeft aangewend om stuk en uitvoering tot een succes te maken. „Deze korte mededeeling geeft onze meening te kennen, welke slechts door een uitvoerige critiek nader zou kunnen worden toegelicht. Wij ont houden ons thans daarvan en bepalen ons tot het bovenstaande. Met ons gingen honderden ten schouwburge uit, verrast over iets dat ze zich bij hun gang naar de komedie niet konden voorstel len, nl. dat de Leeuxvendalers hen ook op het tooneel zou behagen. Naar men verneemt, is mej. S. de Groot, die met zoo groot succes als treurspeelster is opgetreden, door Het Nederlandsch tooneel voor 50 voorstellingen geëngageerd, zoodat de vrees dat zij zich te Parijs zou vestigen, voorloopig i3 verdwenen. De directeuren der Eotterdamsche Schouw- burg-vereeniging hebben, in verband met de firma Hakkert en co., het plan opgevat, te Rotterdam een nieuwen schouwburg te stichten. Genoemde heeren wenschen dien schouwburg te bouwen op een terrein, te verkrijgen door het dempen van de Blaak tot aan de Keizersbrug. Van de gemeente vragen zij geen subsidie, alleen afstand van de watervlakte, waarbij zij zeiven de kosten der demping zullen bestrijden. nooit meer een spoor van haar ontdekt en op den dag voor de samenkomst bepaald, hield de politie de wacht aan de oostzijde van London Bridge, zonder eenige ontdekking te doen. Door de goedheid van den heer in wiens stallen hij gevonden was, bracht de knaap de tien eerste jaren zijns levens in een gesticht van liefdadigheid door. Hij kreeg den naam van een kind dat pas gestorven was en toen bij elf jaren oud was werd hij de wereld ingezonden om te dienen. Hij werd ruw bejegend en liep weg, de vluchteling kwam hij aan de stallen bij Newmarket, waar hij de aan dacht van den opperstalknecht, trokhij werd onder de andere jongens aangesteld en kreeg plei- zier in het vak. Toen hij volwassen was, ging bij particulieren in dienst als rij knecht. Dat was de geschiedenis van zijn zes en twintigjarig leven. i Wordt vervolgd-) Ter Menzen, 7 Februari. In ruim 30 huisgezinnen alhier zijn thans de mazelen heerschen- de, echter tot nog toe over het algemeen van een goedaardig karakter. Niettegenstaande de aanhoudende vorst, zijn de havens te Rotterdam en op Fijenoord nage noeg vrij van ijs gebleven. Dit voor de scheep vaart gelukkig verschijnsel dankt men voornamelijk aan den invloed van eb en vloed en van den sterken stroom, door het afkomende rivierwater veroorzaakt. Nauwelijks eenige uren nadat de dooi was begonnen, kon men op vele Amsterdamsche binnen plaatsen weder geheele zwermen muggen zien dansen. Een nieuwsgierige vraagt, vanwaar komen deze dieren zoo spoedig en hoe zal men toch tegen deze plaag voorzorgen kunnen nemen Overwinteren ze volwassen, of broeden ze bij de eerste warmte spoedig uit En waar huizen ze dan Een van de Hollandsche reizigers naar Nova- Zembla deelde mede, dat muggen ook een der grootste plagen zijn op tochten in de Poolzee. (Hbl.) De heer J. J. van Kerkwijk, te 's Graven hage, heeft burg. en weth. verzocht bij den minister van oorlog te bewerken dat het plan, om eene normaal-gymnastiekschool te bouwen bij den Bezuidenhoutschen weg, naast het z. g. n. Boorhui3, worde opgegeven. De heer Van Kerkwijk vreest dat door dit nieuwe gebouw het schoone gedeelte van het Haagsche< Bosch, dat reeds door het Boorhuis ontsierd wordt, neg meer bedorven zal worden. Burg. en weth. hebben den minister inmiddels verzocht de aanbesteding van het werk nog niet te gunnen. Door den kantonrechter te Ucrecht zijn 15 personen veroordeeld wegens het niet strooien van zand of asch voor hunne huizen, bij glad heid der straten. Het nieuwe Engelsche tarief voor de ver zending van telegrammen naar Duitschland en Nederland heeft in Januari voor het telegraaf kantoor te Londen zulke nadeelige uitkomsten opgeleverd, dat men er over denkt tot het vroe gere tarief terug te keeren. De dochter eener arme weduwe moest we gens ziekte tusschentijds haar dienst verlaten en had eenige moeite om het haar toekomende loon te krijgen. De moeder sprak er een advocaat over, die binnen weinige dagen de verschuldigde som wist los te krijgen. Hiervan werd aan die arme vrouw f 7 ter hand gesteld, terwijl de rechtsgeleerde het overige, zijnde 18.46, voor zijn bemoeiingen behield. Bovendien moest de tegenpartij hem, boven het verschuldigde loon der dienstmeid, nog f 2.80 betalen. De bemoeiin gen van den advocaat hadden bestaan in het aan- hooren van de bezwaren der weduwe, het schrij ven van éen brief en éen briefkaart aan de te genpartij, het ontvangen van het geld en het uitbetalen van dé 7. Dit feit wordt medege deeld in de Prov. Gron. Ct. Bij Porta in de nabijheid van Minden is Woens dag nacht tengevolge van het springen van den band van een der wielen, de nachttrein van Keulen naar Berlijn ontspoord en in eene glasblazerij terecht gekomen, waar de vreemde gast erge verwoestingen aanrichtte. Gelukkig werd niemand gedoodacht personen echter bekwamen zware verwondingen. Zondag zullen onze buren, de Belgen, op de grenzen een feest vieren, eene groote „betooging" te Selzaete wegens den afloop der gemeentever kiezingen in liberalen zin. De liberalen van Gent worden ook gewacht. buitenland. Parijs. De republikeinsche dagbladen, de uiter ste linkerzijde uitgezonderd, keuren de boodschap van den president volledig goed. Pest. Bij eene interpellatie over de organisatie van het bestuur in Bosnië, heeft de kamer met eene meerderheid van tien stemmen het antwoord der regeering goedgekeurd. Gisteren werd alhier te koop aangeboden Een huis, erf en tuin, te Middelburg, aan de Lange Noordstraat, wijk C n» 31, kadastraal be end in sectie D n° 751, ter grootte van 10 aren en 80 centiaren. Verkocht voor 8000. Heden werd in het Schuttershof alhier, door den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg, in het openbaar aanbesteed het onderhouden van de gebouwen genaamd de Oost-Indische kamer te Middelburg, gedurende 1879 en 1880. Ingekomen waren zeven biljetten van de heeren C. A. Goethals, voor f 3990 P. Krijger voor /■3890;L. J. van Pagé, voor ƒ3850; J. van den Hoek, voor f 3788W. van Uije Zonen, voor f 3713; J. F. M. van der Heil, voor f 3600; en P. J. van Puffelen Zoon, voor f 3565.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2