N°. 32. 122e Jaargang 1879. Vrijdag 7 Februari. Een ergerlijke historie Dit blad verschijnt dage lij kg, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. [Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère 6 L. Daübb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonbs. Middelburg 6 Februari ni. Aan de gemeente Vlissingen is bij kon. besluit vergunning verleend tot heffing van de verbruiks belastingen voor het jaar 1879 op den tegenwoor- digen voet. Met genoegen vernemen wij, dat de minister van oorlog merkbaar in beterschap toeneemt en een spoedig herstel wordt verwacht. Vad.) Het Vaderland bevat nu reeds de, lijst der leden van de tweede kamer, die in September van dit jaar moeten aftreden en voor wie dus in Juni a. verkiezingen gehouden moeten worden. Wij teekenen daaruit alleen aan dat de heeren jhr. J. L. de Jonge en mr. P. H, Saaymans Vader tot de aftredende helft behooren. Aan de verkiezingen zullen 40 van de 43 kies districten deelnemen. Zuidhorn, Zierikzee en Zevenbergen hebben elk slechts een afgevaardigde, die allen in 1881 aftreden. Naar de partijen verdeeld, treden 23 liberalen, 9 katholieken, 5 anti-revolutionairen, 4 con servatieven en 2 liberaal-conservatieven af, te zamen 43 leden. Heden morgen te 11 uren is te Goes een ver gadering gehouden van alle leden, die zich hebben opgegeven om deel uit ,te makeu van de centrale liberale Jciesvereeniqing in het hoofdkiesdistrict Goes, ter behandeling van het ontworpen concept reglement. Het bestuur der hier gevestigde afdeeling van Volksonderwijs, had gisteren weder een 450tal schoolkinderen, thans van school G, in de gele genheid gesteld om, begeleid van hunne onder wijzers, de voorstelling in het Cirque Corty bij te wonen. Het flinke programma, werd, evenals de vorige maal, zoo door de talrijke andere toeschouwers als door de kleinen meermalen daverend toege juicht; vooral toen de vier Arabische hengsten werden voorgesteld, scheen aan het hoera geroep der kinderen geen eind te komen, Een der leden van Volksonderwijs had voor zijne rekening een klein varken aangekocht en den directeur van het Cirque verzocht dit onder de schoolkinderen te verloten. Een der jongste leerlingen, V. geheeten, viel de prijs ten deel, dien hij, geholpen door eenige bedienden, uit het Cirque weghaalde. Nadat in de pauze de kinderen op broodjes met kaas onthaald waren, werd depan- FBUILLBTOlsr. 9 DOOR WILKIE COLLINS- Onder deze treurige omstandigheden bleef mij niet anders over dan het paardrijden eveneens op te gevenwant tante deed er in 't geheel niet aan Maar mijn goede oom was er de man niet naar om mij onder zijn teleurstelling te laten lijden. Zijn eigen rijknecht, die zijn oppasser was geweest in het cavalerieregiment een plompe stuursche oude man was in het minst niet geschikt om een jonge dame te vergezellen, die alleen wil paardrijden. „Wij moeten een knap mensch zoeken op wien wij ons verlaten kunnen" sprak de generaal; ik zal op de club eens infor- meeren. Daarna kwamen zich een week lang allerlei rijknechtsdoor vrienden gerecommandeerd, voor die betrekking aanmeldenmaar de generaal had op allen wat af te dingen. „Ik zal u zeggen wat ik gedaan heb," sprak hij op zekeren dag, op den toon van iemand die een gewichtige ontdekking gedaan heeft. tomimeAsschepoester of het glazen muiltje (waar op wij later nog wel eens terugkomen) opgevoerd, welke, evenals de voorgaande werkzaamheden, goed geslaagd mag genoemd worden. Wij gelooven echter dat Óen nommer van het pro gramma, de werkzaamheden van den heer George Witham aan dé trapeze équilibreveel dankbaarder door het publiek zou ontvangen zijn, indien dit, in plaats van boven in de tent, in het cirque, eenige voeten boven den grond, was uitgevoerd. Het genot toch dat in dergelijke halsbrekende toeren gelegen kan zijn, schijnt het Mïddelburg- sehe publiek, naar wij meenden op te merken, niet te bekoren. Betuigden wij in ons nommer van 5 Februari reeds dank aan allen die tot deze prettige avonden hadden toegebracht, wij mogen thans de verzekering geven dat, naar wij uit vertrouwbare bron vernamen, het feest niet alleen aan de kin deren veel genoegen gedaan heeft, maar ook bij hunne ouders en onderwijzers de levendigste ge voelens van tevredenheid en dankbaarheid heeft opgewekt. Ofschoon de vaart van Hansweert op België nog" niet is heropend, daar het kanaal nog dicht is en de haven en de rivier overdekt zijn met ijs, zijn er toch een paar schepen van daar vertrokken. De Undine, kapitein A. Meijer, gesleept door de stoomsleepers Maas en Hercules, had het zwaar te verantwoorden, doch daar men te Antwerpen dringend om de lading (stroop) verlegen was, moest men het wagen de reis te ondernemen. Een driemast-aak; kapitein G. Sommer, vertrok per sleepboot President Kindt. Beide schepen zijn wel te Antwerpen aangekomen, doch hebben veel geleden. Dinsdag is te Hansweert van Antwerpen aangekomen de onlangs bij Bath gestrand zijnde stoomboot Batavier I, kapitein M. A. van der Horst. Dit schip vertrok verder naar de Vlis- singsche werf de Schelde, om aldaar te worden gerepareerd. (G. Ct.) Koudekerke, 6 Febr. Vrijdag den 31en Jan. jl. hield de zangvereenigiug alhier hare tweede openbare uitvoering. Over het algemeen werd er vrij goed gezongen, den korten tijd van hare oprichting in aanmerking genomen, (zij telt nog slechts twee jaar) zelfs zeer goed. Hét letten op de muzikale teekens, de vastheid in de maat, het overgaan van forto in piano en omgekeerd, was vrij goed en dit zijn zaken> waarnaar men de bekwaamheid van den directeur, den heer Terwoert, kan beoordeelen. Door den predikant Unger en den heer Visser werden in de pauze voordrachten gehouden. Een en ander maakte, dat men een aangenaam en gezellig avondje sleet. Het bestuur had den „Ik heb een advertentie in de courant gezet." Lady Catherina zag met den haar eigen glimlach van haar borduurwerk op. „Ik houd er niet van, bedienden op een advertentie te huren" zei zij. „Dan hangt gij geheel van vreemden af, en gij weet niet of gij een dief of een dronkaard in uw huis krijgt." „Of wel, gij wordt bedrogen door een valsch ge tuigschrift," voegde ik er bij om ook een woordje mee te spreken. Ik mengde mij hoogst zelderf in de huiselijke beraadslagingen en zei nooit ongevraagd mijn meening, maar die nieuwe rij knecht was nu een onderwerp waar ik per soonlijk veel belang in stelde. In zekeren zin zou het mijn rijknecht zijn. .Ik dank u beiden zeer voor uwe waarschuwing dat ik zoo gemakkelijk te bedriegen ben," her vatte de generaal spottend. „Ongelukkigerwijs is het kwaad reeds geschied Ik heb reeds drie antwoorden op mijne advertentie ontvangen en ik verwacht de sollicitanten morgen iti persoon." Lady Catherina zag weer van haar borduurwerk op. „Wilt gij hen zelf spreken vroeg zij zacht, „Ik dacht dat de hofmeester „Tot nogtoe heb ik altijd gevonden dat ik zelf beter over een rijknecht kan oordeelen dan mijn hofmeester," viel de generaal haar in de rede. „Maar stel u gerustik zal niet op mijn eigen verantwoording alleen handelen na den wenk dien gij mij gegeven hebt. Gij en Mina zult mij met uwen wijzen raad terzijde staan, om te bespeuren of het dieven, dronkaards en weet ik wat al meer toegang opengesteld tegen betaling van 25 cent .entree, en deze gelden, gevoegd bij een collecte, die staande de vergadering gehouden werd, brach ten, met een nagekomen gift, de som op van 61.16, welke aan de diaconie dezer gemeente werd ter hand gesteld om daarvan zoo spoedig mogelijk een buitengewone bedeeling aan de armen te houden. Bergen op Zoom, 5 Februari. De heer Heebink, die onlangs tot onderwijzer aan de ge meente-muziekschool te Bergen op Zoom werd benoemd, heeft op zeer vreemdsoortige wijze ge handeld. Na het door hem gehuurde kwartier betrokken en zich in de courant tot het geven van privaatlessen aanbevolen te hebben, heeft hij een paar dagen na zijne komst Bergen op Zoom weder verlaten, zonder zijne betrekking nog te hebben aanvaard'oi verder iets van zich te laten hooren. Naar aanleiding hiervan is zijne benoe ming ingetrokken en gisteren in zijne plaats aan gesteld de heer A. Bruin uit Winterswijk, die mede met den heer Heebink op de voordracht stond. 'sCrravenhage, 6 Februari. Bij de opening der gisteren avond alhier gehoudene vergadering der Vereenigiag tot beoefening der krijgswetenschap werd door den voorzitter, generaal Knoop, in warme woorden hulde gebracht aan de nagedach tenis van wijlen Z. K. H. prins Hendrik. Hij noemde hem een der edelste vorstefl uit het huis van Oranje, wiens leven zich kenmerkte door voortdurende plichtsbetrachting en door onbe perkte toewijding aan de zaak des vaderlands. - De prins was daardoor een voorbeeld, voor alle vorsten. Het geheele Nederlandsche volk heeft hem lief gehad en hoog geacht en de algemeene rouw over zijn dood is een rechtmatige hulde aan 's prinsen deugd en zieleadei geweest. Zijne nagedachtenis zal in zegenend aandenken blijven. Eene algemeene toejuiching der aanwezigen drukte het zegel op deze woorden. Door de jury voor de Soestdijk-fonteinen (hul deblijk aan wijlen prins Hendrik) is bekroond, het model door den heer Molken boer te Leeuwarden vervaardigd, naar zijne onder het motto Constantia ingezonden teekening. Hbl Eene commissie, bestaande uit de heeren Van Gorkom, De Veer, De Vries, Van Doesburgh, Van Hamel en Van Nievelt, alle buiten Schoon hoven woonachtig, en de heeren Akkerhuijs, Van Ketwich, Van Nooten, Van Scherpenzeel en Teijinck, te Schoonhoven, heeft eene oproeping rondgezonden tot het plaatsen van een eenvoudig zijn, voordat ik er zelf het minste van zou vermoeden". IV Wij dachten natuurlijk dat de generaal schertste. Maar neen. Dit was een van de zeldzame gele genheden waarbij de takt mijner tante die in gewichtige gevallen onfeilbaar was bij een kleinigheid te kort bleek te schieten. Het besef van eigenwaarde was bij mijn oom op het gevoe ligst geraakt en hij was besloten ons dit te doen gevoelen. Den volgenden morgen kwam er een beleefde boodschap om te verzoeken dat wij in de bibliotheek zouden komen, teneinde de rijknechts te zien. Mijn tante, die altijd een glimlach bereid had, maar zelden in de verzoeking kwam om hardop te lachen, barstte ditmaal in lachen uit „Het is waarlijk al te dwaas," zei zij; doch zij volgde ook in deze haar politiek om altijd in het eerst toe te geven en zoo begaven wij ons te zamen naar de bibliotheek. De drie knechts werden ontvangen in de volg orde, waarin zij zich aanmeldden. De twee eersten hadden zulk een onmiskenbaren stempel van kroegloopers op het gelaat, dat het zelfs mij in het oog viel. Mijn oom verzocht ons ironisch wat wij van hen dachten en Lady Catherina antwoordde met haar zoetsten glimlach: „Vergeef mij géneraal wij zijn hier om te leeren." Die woorden beteekenden op zichzelven niets; maar de manier waarop zij uitgesproken werden was herinneringsteeken op het graf van Aart Admiraal, te Schoonhoven. Ook hier ter stede zal tot het ontvangen van bijdragen gelegenheid worden geopend. De oproeping is gericht, behalve tot de burgers der stad, die hem jaren lang met fierheid onder hare inwoners tejde, tot „de velen, die Admiraal, om zijn edel karakter en ongemeene talenten, een warm hart, blijven toedragen." Daar ook wij onder die velen behooren, aarzelen wij niet aan het tot ons gerichte verzoek te voldoen en het plan tot deze welverdiende hulde in de aandacht onzer lezers aan te bevelen. De Nederlandsche bank heeft het disconto I pet. verlaagd, zoodat de noteering thans is wisselbrieven met drie bandteekeningen 3) pet., promessen enz. 4 pet. De beleeningrente is on veranderd gebleven, als: beleening op binnen- landsche fondsen 4 pet. en op buitenlandsche fondsen 5 pet. De St. Ct. bevat de wet, houdende vaststelling van het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1879. De Staats-courant bevat de statuten der naam - looze vennootschap Stichtsehe Tramtvay-Maat schappij. Deze maatschappij is gevestigd te Utrecht en heeft -ten doel het aanleggen en in werking brengen van een tramway van Utrecht uit, via de Bilt aanvankelijk tot Zeist; zoo mogelijk later tot Driebergen, Doorn en verdere plaatsen, in de richting vaa en tot Arnhem, en voorts in onder scheidene richtingen van de provinciën Utrecht oi Gelderland, met al hetgeen daartoe noodig is en daarmede in een dadelijk en onmiddellijk ver band staat. Het maatschappelijk kapitaal dezer vennoot schap bedraagt honderd vijf en zeventig duizend gulden. De deelneming aan het feest, ter herinnering aan Vondels sterfdag gisteren te Amsterdam gegeven, was zeer gering. In de Parkzaal hield d'. Schaepman, van wien het voorstel, tot deze feestviering op het taal- en letterkundig congres te Kampen was uitgegaan, voor een weinig talrijk publiek eene schitterende redevoering, waarvan de schoonheden eerlang door den druk meer algemeen bekend gemaakt zullen worden. Daarna voerde de zangvereeniging Oefening baart kunst een Vondel hymne uit, waarvan de woorden van dr. Schaepman, de muziek van den heer Nicolai waren Vervolgens kwam op het programma voor een volkomen. Slechts enkele mensche» zouden dieu invloed hebben weerstaan en de generaal behoorde niet tot die enkelen. Hij streek zijn knevel op en keerde terug onder den pantoffel. De beide knechts werden weggezonden. Bij het binnentreden van den derden en laatsten zetten wij alle drie vol verbazing en verrassing groote oogen op. Indien zijn kleeding zijn beroep niet verraden had, zouden wij het voor uitgemaakt gehouden hebben dat er een vergissing plaats bad en wij een bezoek van den een of anderen heer kregen. Zijn gelaatskleur was vrij donker en hij had oprechte helderblauwe oogen; hij zag er bedaard, bescheiden en schrander uit en had een mooi slank figuur zijne bewegingen waren gemakkelijk zijn houding was eu-biedig, doch geheel vrij van slaafschheid. „Mij dunkt!" riep de generaal, vertrouwelijk tot tante sprekende, uit, „dat die er uitziet alsof het wel gaan zou, vindt ge ook niet Ik verwachtte tante weder even als altijd te zien glimlachendoch ditmaal scheen zij haar glimlach niet by de hand te hebben. „Het is aan u om te beslissen" antwoordde zij op zachter toon dan gewoonlijk. „Kom wat nader, vriend" zei de generaal. De rijknecht deed eenige stappen vooruit, boog en hleef bij de tafel staan, waaraan mijn oom gezeten was, terwijl tante en ik ieder aan eeu zijner zijden hadden plaats genomen. Nu begonnen onver mijdelijke vragen.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1