N». 31. 122e Jaargang. 1879, Donderdag 6 Februari. 5 Februari 1679—1879. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon» en Feestdagen. Prijs per 3/m, franco 3,50. Afzonderlijke nonuners zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertenties 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de püblicité étrangére 6 L. Daubb en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en JovEs. Middelburg 5 Februari Heden voor tweehonderd jaren overleed te Amsterdam, in zijn 92e levensjaar, Joost van den Vondel, de vorst onzer dichters, gelijk de kenners onzer letterkunde hem tot heden blijven noemen, een der krachtigste en merk waardigste figuren uit den heldentijd onzer geschiedenis, gelijk wij hem bij voorkeur willen kenschetsen. Niet om aan Vondel's dichtergaven te her inneren, niet om hem te huldigen als schepper en baanbreker in de meest verhevene zoowel als in de bevalligste en in de kernachtigste soorten onzer dichtkunst, is het ons hier te doen. Die tol is, het zij tot eer van onzen tijd gezegd, betaald door de eerbiedige en vlijtige zorg waarmede een Van Lennep, een Van Vloten, Bakhuijzen van den Brink, Beets, Schaepman, Alberdingk Thijm, Stellwagen, zich aan de vernieuwde uitgave en aan de bekend making zijner werken gewijd hebben. Daaraan te willen toevoegen ware voor ons een ijdel streven. Het ware tevens eene afwijking van hetgeen in ons oog een belangrijk deel van de taak des dagbladschrijvers isuit te drukken wat op een gegeven oogenblik het onderwerp cn de strekking der gesprekken en gedachten van zijne lezers uitmaakt, of daarin weerklank belooft te vinden. Laat ons bekennen dat mevrouw Lina Schneider waarheid sprak toen zij eergisteren in haar herinneringswoord in de Kolnische Zeitunghet blad van Vondel's geboorte plaats, schreef„Vondel is in Nederland niet populair. De verhevene vlucht zijner dichtkunst is voor de groote menigte verstaan baar noch aantrekkelijk. Slechts eene kleine schare van de besten zijns lands is hem trouw gebleven en vergeet niet wat haar vader land dezen eenvondigen burger verschuldigd is." Deze kleine schaar nu, heeft van ons opwekking noch herinnering noodig. Uit eigen beweging gaat zij heden op om aan de voeten van des dichters beeld, in de open lucht, waar weigering noch miskenning te vreezen is,, den krans harer vereering neder te leggen. Uit eigen beweging plaatst zij heden te Keulen een marmeren gedenkplaat in het huis, waar hij, „de Agrip] ijnsche Zwaan", geboren werd. Uit eigen beweging zal zij heden, in huis- of studeervertrek, des dichters werken opslaan, zich den geest verfvisschen en dien opvoeren laten boven de werkelijkheid des dagelijkschen levens, naar de hoogere sferen, waar zijne muze gewoon was te vertoeven. Niet ons is de taak deze schare daartoe den weg te wijzen. Wat wij herinneren willen, is dat in het bijna honderdjarige leven en werken van dezen man zich alles weerspiegelt wat een tijdvak groot en merkwaardig maakte, voor welks roem geen Nederlander ongevoelig is, die zijnen landaard niet geheel verloochende. Het gif van den godsdiensthaat, die in zijne eeuw zich nog door vervolging en brandstapel mocht uiten, was zijnen ouders in de aderen gestort. Zijne moeder was katholiek moeten worden om hare eigene moeder, die te Antwerpen we gens haar overgang tot de doopsgezinde belij denis ten vuurdood gedoemd was, te kunnen redden. Toen de dichter 13 jaren oud was voerde de liefde tot den vrijen geboortegrond zijne ouders uit Kenlen naar de Nederlanden terug, maar niet het in verval geraakte Ant werpen, het in jeugdige kracht bloeiende Amsterdam was het, waarheen zjj hunne schreden richtten Daar namen zij eene plaats in te midden van dien -gezeten burgerstand, uit welke zooveel flinke mannen gesproten zijn Joost moest, als zijn vader, winkelier worden zijne letterkundige opleiding bepaalde zich tot het leeren zijner moedertaal; wat hij later wist, had hij zich zelf geleerdop zijn 26' jaar Latijn, later ook Fransch en Duitsch. Zien wij in hem dus het beeld van den zich zelf vormenden Amsterdamschen burger der 17e eeuw, dat op zoo menig zijner werken zijn stempel drukte, iedere belangrijke gebeurtenis van zijnen tijd ontlokt op hare beurt aan zijne lier een toon. Oldenbarneveld's lot in den Palamedesde staatkundige en godsdienstige twisten in zijn Weegschael van Hollandzijn Pappierre geit geoffert op het autaer der Hol- landsche vrij heit, zijn Harpoenzijn Decretum Horribile, zijn. Rommelpot, waarin de godgeleerden van zijn tijd zoovele schoenen vonden die hen pasten en knelden. Hoe jubelt Vondel's Am sterdam- en vaderlandslievend hart in zijne Inwij ding he van het Stadthuis en in die van de JDoorluchtighe schoole, in zijn Amsterdams welle- komst aan Frederick Henrick, in zijne Verove- ringh van Grolin zijn Stedekroon en in zijne Lierzangen ter eere van mannen als De Ruiter, Tromp, Van GalenWordt den 5en Januari 1638 de Amsterdamsché schouwburg geopend, het is Vondels Gijsbrecht van Aemstel, welke ter inwijding dient en later door wie weet hoeveel zijner 33 treurspelen gevolgd wordt. En welk eene beelden-galerij van zijne stad- en tijdgenooten, welk een tafereel van het leven en werken van zijn tijd vinden wij in die kleinere gedichten, in die huwelijks- en gele genheidsverzen, in die graf- en bijschriften, in die dichterlijke brieven, welke alle, aan dichterlijke schoonheid even rijk, door hunne kortheid en afwisseling meer tot lezen uitlok ken dan zijne groote stukken! Zoo was zijn werk; wat was de man zelf? Staan wij bij zijn uiterlijk voorkomen niet stil, ofschoon dat levendige bruine oog onder de hooge wenkbrauwen, die flinke neus, die donkerbruine baard en haren, dat breede aan gezicht, wel waard zijn de aandacht te trek ken van hen, die het mannelijk en krachtig schoon onzer oude regenten stukken waardeeren. Laten wij ook het treurspel van zijn huiselijk leven rusten: die kousenwinkel, verkocht, ver- paftd en geruïneerd om het wangedrag te dekken van een zoon, die eindigde met, van een aanbevelingsbrief met de beruchte „drie H's" voorzien, naar de Oost gezonden te wor den en daar te stervendat suppoost-spelen, tot zijn 81e jaar, in de bank van leening, daarna, niet zonder moeite, in een stads-pen- sioentje veranderd. Bepalen wij ons tot het karakter. Dan zien wij in dezen dichter een echten zoon van zijn tijd: vurig, heftig en hartstochtelijk, liefhebbende met geheel de kracht zijner dichterlijke ziel, maar ook hatende met een diepen, niets ontzienden haat, Met Cats, Hooft, Huygens, met dè mee te zijner bekende tijdgenooten lag hij veeltijds overhoop zijn tot afstootens toe onat hankelijke geest kon zich met letterkundige kamaraadschap niet inlaten. De overheid, de geestelijkheid vreesde hem even sterk als zij hem haatte. De geesel zijner satire vlijmde hen tot op het gebeente Meer achtenswaardig dan beminnelijk schijnt dit karakter doch hoe wordt onze sympathie weder gewonnen door het heimwee naar de hoogere gewesten der schoonheid en der kunst, dat de ziel van dezen norschen man vervulde en waarvan schier ieder zijner werken den stempel draagt! Bovendien, men moge Yondel lief hebben of haten, hem minachten kan men niet. Zijn haat en spot troffen nooit het zwakke en hulpelooze, maar werden, als de bliksem, bij voorkeur door het hoog uitstekende en trotsche aangetrokken. Iets zoo laags als baatzucht was, het werd door Potgieter nog getuigd, iöi zij» genie onvereenigbaar. Hij ging terug tot den godsdienst zijner moeder, in een tijd toen de belijders dier leer op alles, behalve op begun stiging en voordeel rekenen konden. En ein delijk, bij al wat hij schreef waren waar heid en waaracbtighefd het eenig doel, waar naar hij streefde. Irt dat opzicht verdient Vondel ons tot voorbeeld te zijn. Mogen er, op dezen 200sten verjaardag van zijn sterven, velen zijn, die 't hem na kunnen zeggen Want waarheit (dat 's al out) vindt nergens heil noch heul, Dies acht inen hem voor wijs, die vinger op den mont leit, O kon ik ook die kunstmaer wat op 's harten gront leit-, Dat welt me naar de keelik word te stijf geperst. En 't werkt als nieuwe wijndie tot de spon uitberst. In de heden gehouden zitting van den raad dezer gemeente, waarvan wij in een volgend nommer het gewone verslag geven, werd besloten tot het verleenen van een eervol ontslag aan mej. C. F. Timmer als hulponderwijzeres op school D. Nog werd behandeld een schrijven van het burgerlijk armbestuurhoudende verzoek het aan den heer d<\ H. A. de Jongh in de vorige zitting verleend eervol ontslag als gemeente geneesheer in te trekken, op grond'dat doordien heer tegen 1 Februari zijn ontslag genomen is, en alzoo niet is voldaan aan de bij bedoeld eervol ontslag gestelde voorwaarde om zijne betrekking te blijven vervullen tot den dag dat de nieuw te benoemen gemeentegeneesheer, ter vervanging van den heer S. Meeineling, zijne betrekking zal hebben aanvaard. Het prae-advies van B. W. geeft te kennen dat dit college in deze zaak geen voorstel meent te kunnen doen, waarop een door den heer Jeras ingediend voor stel, om het besluit, waarbij het eervol entslag verleend is. in te trekken, na langdurige discussie wordt aangenomen. Het voorstel van B. W. tot reorganisatie van het gymnasium is aangenomen.. Eindelijk werden tot leden der commissie voor de gymnastiekschool benoemd de heeren dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen, mr. L. J. Bouricius en S. L. Woutersen. Veere. 3 Febr. Door den directeur der Zeeuwsche spoorbnotmaatschappij is de heer G. van Assendelft, brievengaarder alhier, benoemd tot agent, in geval de boot door aanhoudende vorst genoodzaakt mocht worden de reis tusschen Zie- rikzee en Veere te maken. De mazelen epidemie breidt zich hier meer en meer uit. Een geval van diphteritis met doode- lijken afloop vertoonde zich verleden week te Gapinge. Aan den heer C. A. Hertogs, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is door den adjudant, particulier secretaris des konings, de dank van Z. M. betuigd voor de toezending van een ge dicht gewijd aan het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik. Amsterdam, 4 Februari. De plechtige feest viering van Vondels 200jarigen sterfdag is heden avond op waardige wijze aangevangen, in het Park, met een vocaal en instrumentaal concert door de liedertafel Oefening baart Kunst en het Park-orkest. De muziekstukken en liederen had den alle betrekking op Vondel. Na de ouverture Gijsbrecht van Amstel van Verhulst, trad dr. Schaepman als feest-, neen als lofredenaar van Voudel op, die den grooten, gepialen en onnavolgbaren dichter schetste als de onsterfelijke, ook nadat hij reeds jaren is gestor ven hij stelde den persoon van Vondel in het licht van zijn roem- en glorierijken tijd, en deed daarbij uitkomen hoe allen, zoodra „alle veten waren vergeten'', onuitputtelijk waren in het huldigen van zijn genie. De rede werd telkens door luide toejuichingen afgebroken. dit veel beter dan het systeem-Jablochkoff op den Dam. Geen wonder ook^. De lichtsterkte toch volgens het systeem-Jablochkoff en volgens dat van Jaspar is zeer verschillend. Een kaars- Jablochkolï geeft een volume licht van 12 gas vlammen, een kaars Jaspar van 80, en zonder ballons maar met reflecteur, van 150 gasvlammen. De machinen hebben dan ook veel meer kracht. De St.-Ct bevat de wet houdende vaststelling van het VIIIe hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1879. De St.-Ct bevat een kon. besluit tot het ver leenen van dispensatie aan 10 Nederlandsche landsdienaren van het examen, voorgeschreven bij art. 4 van het kon. besluit van 10 September 1864 {St.bl. n° 93), zooals het is gewijzigd bij II, art. 4b, van het kon. besluit van 12 Mei 1878 {St.bl. n* 73). Volgens het Dagblad is de ongesteldheid, waar aan de minister van oorlog lijdt, eene ziekte in de ingewanden, waardoor de lijder een oogenblik in gevaar beeft verkeerd, doch die reeds een gunstiger wending heeft genomen en, bij zijn overigens gezond gestel, alle hoop op eene spoe dige volkomen genezing toelaat. Door den minister van binnenlandsche zaken is goedgevonden: alle Russische havens, gelegen aan de Zwarte zee en de zee van Azof, besmet te verklaren. {Reeds in een gedeelte der oplaag van gisteren onder lel. her. medegedeeld.) De Staats-Courant bevat de statuten der Mid delburg sche Bouw- en verhuurmaatschappij, alhier gevestigd en ten doel hebbendehet aankoopen van bestaande woningen of gebouwen, het aan koopen of in erfpacht nemen van gronden, het bouwen van woningen op dezelve en het verhuren en verkoopen dier woningen. Amsterdam, 5 Februari. Het electrisch licht in en buiten Die Port van Cleve, volgens het systeem-Jaspar uit Luik, is in den afgeloopen nacht beproefd. Zooals te voorzien was voldeed De hoogleeraar S. Vissering velt in het Vader land het volgende oordeel over eene thans inge voerde nieuwe manier van mededeelen der uitkomsten van een van rijkswege ingesteld statistisch onderzoek. „In een reeks van bijvoegsels tot de Staats courant van Vrijdag 17 Januari 1879 wordt medegedeeld een statistiek van het schoolverzuim bij het lager onderwijs. Die bijvoegsels zijn echter niet in eéns uitgegeven op den aangewezen dag, maar komen zoo nu en dan bij twee- of drietallen per dag. Wij zijn nu (2 Febr.) zoo wat ruim halfweg met de statistiek gevorderden het kan wel 17 Februari worden voor het laatste blad bijvoegsel tot de courant van 17 Januari is ver schenen. Een fraaie manier om een statistisch overzicht aan het publiek te gevenWie zal die losse bladen verzamelen Wie bewaren Wie gebruiken? Wie bestudeeren? Het mooiste van de zaak is nog ditDe minister heeft de staking der alzonderlijke uitgave van de statistieke be scheiden als een bezuinigingsmaatregel doen voorkomen. Laat Z. Exc. eens bij de landsdruk kerij onderzoeken, wat nu wel deze manier van publiceeren kost 1 Kost aan zetloon voor de bespottelijk breed en ruim uitgemeten kolommen, die zonder bezwaar tot éen vierde van haar om vang hadden kunnen worden ineengedrongen! Kost aan papier vooral, waarmee hier zoo roe keloos wordt omgegaan, alsof de staat het om niet had! De Staats-courant wordt weinig ge lezen, maar veel verspreid. Voor 99 honderdsten van hen, die haar ontvangen, zullen deze vellen, met cijfers bedrukt, niet anders zij a dau vrij bruikbaar pakpapier of wel scheurpapier, dat bij het pond weer verkocht wordt „Zoo is dan deze eerste proeve aan te merken als uitnemend welgeslaagd, om in 't licht te stellen, dat de nieuwe vorm der statistische publication van bet departement van binuenlandsche zaken onpractisch, ongeschikt en onbruikbaar is." Zoo even is van de pers gekomen, Geschichte des Pietismus und der Mgstik in der Refoi tnit ten Kircdienamentlich der Niederlande, von dr. Heinrich Heppe. Leiden, E. J. Brill. 1879. Het werk is opgedragen aan: Seiner K. H. dei»

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1