N°. 29 122e Jaargang. 1879 Dinsdag 4 Februari. Rijks-belastingen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,80. 'Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiens 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de publicité étrangère G L. Daub* en Cie. te Parijs en Frankfort, directeuren Elsbach en Jonks. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Kadastrale metingen en schattingen. Middelburg 3 Februari Benoemingen en besluiten. 0 n d e r w ij s. 'li-l GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op. Woensdag den 5 Februari 1879, des namiddags te half 2 uren een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 3le° Januari 1878. De burgemeester voornoemd, SCHORER. Donderdag den 6en Februari 1879, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgem. en wethoud. van Middelburg, SCHORER, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De bargemeester van Middelburg, ontvangen hebbende eene opgave der uit komsten van de metingen en vastgestelde schat ting van eenige in deze gemeente gelegen eigen dommen, gelet op artikel 15, 2e lid der wet van 26 Mei 1870, Staatsblad n° 12, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat gemelde opgave gedurende dertig dagen ter secretarie dezer gemeente voor hen ter inzage is nedergelegd. Middelburg, 3 Februari 1879. De burgemeester yoornoemd, SCHORER. Den dag nadat twee invloedrijke libprale orga nen, het Handelsblad en de Arnhemtche Courant, eenig ongeduld aan den dag gelegd hadden over het lang uitblijven der benoeming van een minister van oorlog, is aan hun verlangen, dat gedeeld werd door allen wien de strijd- en ver dedigbaarheid des lands ter harte gaat, voldaan. De benoeming van den luitenant-kolonel, waar nemend hoofd-intendant, J. C. C. den Beer Poor- tugael, konden wij nog in het grootste gedeelte der oplaag van ons vorig nommer mededeelen. De nieuwe minister is den l<a Februari 1832 geboren en vierde dus juist op den dag zijner aanstelling zijn 47e verjaardag. (Het Handelsblad geeft hein bij vergissing tien jaren levens meer). Hij ontving zijne opleiding aan de militaire academie te Breda, werd in 1852 tweede, in 1856 eerste luitenant, in 1865 kapitein bij de infanterie. Reeds in 1860 was hij aan het departement van oorlog gedetacheerd bij de atdeeling „onderwijs, oefening en krijgstucht." In 1868 werd hij ver plaatst bij den generalen staf, later, bij de op richting der stafschool, belast met het onderwijs in de strategie, het oorlogsrecht, de krijgsge schiedenis en de toegepaste taktiek, en in 1874 bevorderd tot majoor en tevens tot directeur der krijgsschool. In 1876 eindelijk werd hij door den minister Beijen, bij zijne bevordering tot luitenant-kolonel, tot de betrekking van waarne mend hoofd-intendant, toen vooral van gewicht met het oog op de algemeen als noodzakelijk erkende vereenvoudiging in de administratie des legers, geroepen. Als militair schrijver is de heer Den Beer Poortugael bekend door zijne Krijgsgeschiedenis der Ouden (1859), De Schutterijen in Nederland (1862), Neêrlands legervorming bij vermeerdering der militie (1867), Duitschlands legeraanvoering in 1871 (1871), Het oorlogsrecht (1872) en laat stelijk Onze kustverdediging en De versterking van Amsterdam. Het Handelsblad begroet zijne benoeming met ingenomenheid en besluit eene levensbeschrijving van den minister met deze woorden: „In het leger is hij zijn loopbaan begonnen, aan het departement van oorlog is hij lang werk zaam geweest, bij den generalen staf heeft hij zich verder ontwikkeld, als hoofd intendant is hij in staat gesteld om een der moeilijkste militaire vraagstukken in den grond te leeren kennen eindelijk is hij volkomen bekend met de plannen Os inzichten van De Roo en daarom zeker meer dan anderen de aangewezen man, om de opvolger van dezen te worden, „Bedriegen wij ons niet, dan lag de moeilijkheid om de open plaats te bezetten, vooral in de financieele bezwaren. „Het karakter van den nieuwen minister is een waarborg, dat hij bij die overweging niet ge transigeerd heeft, waar hij meende dat s lands belangen dit niet gedoogen, maar tevens mag men vertrouwen, dat hij juist in zijn betrekking van hoofd intendant ondervonden heeft waar in het iegerbeheer weelde heerscht, waar dus zonder bezwaar bezuiniging toegepast kan worden. „Bij het leger zal de benoeming met algemeen genoegen zijn vernomen en de antecedenten des ministers verzekeren hem ook een goede ont vangst bij de kamer. Mist hij de parlementaire ervaring van zijn voorganger, en moet het nog blijken of hij als deze een meester is in het debat en in zelfbeheersching, uit het voorbeeld van den heer De Roo zal hij ongetwijfeld zich beijveren leering te trekken." De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 5 Februari a., des namiddags ten half 2 uren, eene openbare zitting houden, ter behan deling der volgende zaken. Ingekomen stukken; voorstel tot eervol ontslag van mej. Timmer als hulponderwijzeres op school D en voordracht ter vervulling dezer vacature; rapport en voorstel van burgemeester en wethouders reorganisatie van het gymnasium; adres van het bestuur der godshuizen aan ged. staten van Zeeland, hypo theekstelling ten behoeve der verbouwing van het gasthuis. Op plechtige wijze had heden alhier de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. van Velthoven. De leden der Werkmansvereeniging, waarvan de overledene directeur was, begeleidden met het vaandel en gesierd met hunne insignes den lijk stoet. Op het kerkhof bracht de heer K. J. Kuiler, eerelid der Vereeniging, namens haar in warme bewoordingen hulde aan de nagedachtenis van den heer van Velthoven. Daarna werd door den heer J. A. Snijders AJCz. namens begunsti gers gesproken, terwijl eindelijk de heer H. B. J. van de Kreke met eene korte toespraak eene voordracht van het zanggezelschap der Vereeni ging inleidde, dat, bij de groeve geschaard, een toepasselijk lied, de Klokluider getiteld, aanhief. Een der zonen van den overledene betuigde den dank der betrekkingen zoo aan de sprekers en het zanggezelschap, als aan alle leden der Vereeniging, voor de hulde aan de nagedachtenis van zijnen vader bewezen Blijkens Provinciaal blad van heden n° 17 is door het ingevallen dooiweder het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bij het rijk beperkt; gelijke maatregel is ook genomen ten aanzien van de wegen in onderhoud bij de pro vincie. De beperking gaat in met middernacht tusschen heden en morgen. Men deelt ons mede dat een ongefrankeerde brief, inhoudende twee muntbiljetten van tien gulden, op de post gedaan te Amsterdam 7 De cember 1878, bestemd voor F. C. de Klerk, te Middelburg, tot heden nog niet aan zijn adres is bezorgd. Ondanks de vele berichten van dezen aard, welke bijna dagelijks voorkomen, schijnt dit weder een der gevallen te zijn waarin brieven, die geldswaarde bevatten, onaangeteekend op de post gedaan worden. Wanneer men deze eenvoudige voorzorg ver zuimt, die in het onderhavige geval niet eens duurder zou uitgekomen zijn dan het niet-fran- keeren van den brief, heeft men het zoek raken van het geld, tot zekere hoogte, aan zichzelf te wijten. De St.-Ct bevat de wet houdende vaststelling van het 7e hoofdstuk B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1879. veersehen toren. Voor de talrijke aanwezigen werden eenige eenvoudige, doch liefelijke stiikken uitgevoerd. Niet alleen aan het uitvoerend per soneel, maar ook aan dan jeugdigen directeur hebben wij een woord van dank en lof te brengen voor de eenvoudige onopgesmukte voordracht Inzonderheid prijzen wij de keuze van stukken, die evenredig waren aan de krachten. Mogen wij eene op-, geen aanmerking ifiaken, dan ver dient de vocalisatie vooral meer zorg. Bergen op Zoom, 1 Febr. De verkiezing van een lid der provinciale staten van Noord- Brabant in het hoofdkiesdistrict Bergen op Zoom, ter vervanging van den heer A. Asselbergs, zal plaats hebben op 25 Februari; herstemming, zoo noodig, op 11 Maart. De postduiven-sociëteit Telegraaf te Bergen op Zoom is voornemens gedurende dezen zomer alle duivenliefhebbers in de gelegenheid te stellen tot het verzenden hunner duiven, te beginnen op Zondag 4 Mei a. De liefhebbers kunnen zich aanmelden bij het bestuur. Veere, 2 Febr. Gisteren avond gaf de zangvereeniging van Gapinge Vooruitgang zij ons doel eene uitvoering in de zaal van den Kamp- Breskens, 2 Febr. Gisteren had alhier de installatie van den nieuwbenoemdeu burgemeester, den heer B. van Moerkerken, plaats. Reeds tijdig gaven vele ingezetenen blijk van hunne ingeno menheid door het uitsteken der vlaggen. Nadat de bargemeester met de stoomboot Zelandiadie ook behoorlijk gevlagd was, was aangekomen, nam hij plaats in het rijtuig van den eersten wethouder, waarmede hij, begeleid door eene eerewacht van 16 ruiters, naai het raadhuis gé bracht werd. Aldaar werd hij door den gemeen teraad gecomplimenteerd, waarna de installatie op plechtige wijze plaats had. Verder werden door de kinderen der openbare school, onder directie van den hoofdonderwijzer J. de Koning, eenige toepasselijke liederen gezongen en werd de burgemeester door verschillende notabele ingeze tenen gecomplimenteerd. De heer John P. Best, cargadoor te Vlissingen, wijst er in de Vlissingsche Courant op dat, gedu rende de thans geheerscht hebbende vorst, het bewijs geleverd is niet alleen van de voortreffe lijkheid der Vlissingsche haven, maar ook dat de inrichtingen ten dienste van scheepvaart en han del aldaar niets of weinig te wenschen overlaten. „De deskundigen, schrijft hij, kennen de feiten, die het beweren logenstraffen, dat de scheepvaart te Vlissingen niet toeneemt, omdat „de boel daar niet in orde is." Bovenal echter wenscht hij te constateerenj „dat zoo er, en met reden, bij belanghebbenden tevredenheid is over al het goede, dat de haven biedt en over den gang van zaken, dit voorna melijk te danken is aan de medewerking van alle autoriteiten, aan de bereidwilligheid van hoogere en lagere rijksambtenaren om, binnen den kring hunner bevoegdheid, aan den handel alle moge lijke faciliteiten te verleenen, aan den ijver door dea stationschef en door de overige spoorwegbe ambten betoond, en de hulp door hen in eik opzicht verleend. „Het is in de eerste plaats door deze niet ge noeg te waardeeren medewerking, dat het moge lijk was den belanghebbenden bij de enkele schepen, die gedwongen van onze haven gebruik maakten, reden tot tevredenheid te geven." Den hoogleeraar dr. C. H. D. Buijs Ballot werd Zaterdag te Utrecht een feestmaal aangeboden ter viering van het 25jarig bestaan van het Me teorologisch Instituut aldaar. Door deaangezeteu ambtgenooten van den hoogleeraar en verdere belangstellenden werd in de hartelijkste en meest welsprekende bewoordingen hulde gebracht aan den geleerde, wien wij het te danken hebben dat de naam van Nederland op het gebied der meteorologie onder de wetenschappelijke natiën van onzen tijd een der hoogste eereplaatsen inneemt. De hoogleeraar zelf noemde in zijn antwoord op de uitgebrachte feestdronken den hem gebrachten lof te veel omvattend, maar bij wilde dien beschouwd hebben als aanwijzing van wat hem nog ontbrak; hij hoopte, zooveel 'them mogelijk zou wezen, te jagen naar wat hem was voorgehouden. Had hij echter nut gesticht, had hij het instituut kannen in 't leven roepen en bevestigen, doen bloeien en zich uitbreiden, een deel van de hulde daarvoor kwam toe aan man nen als dr. Krecke, de officieren der marine Janssen, v Gogh, Andreae, v. Heerdt, v. Hasselt, aan dr. M. Snellen, aan allen, die hem hadden ter zijde gestaan. De minister van koloniën heeft het afdeelings- verslag over het wetsontwerp tot bevordering der immigratie naar Suriname beantwoord en dat ontwerp gehandhaafd. Het beginsel, zegt de ministeris herhaaldelijk goedgekeurd en de eenmaal geschonken steun kan niet anders weggenomen worden dan tot ondergang van den landbouw en de daarvan afhangende takken van bestaan. De minister is het eens dat na dezen maatregel geen nieuwe offers gebracht mogen worden, doch hij heeft van het nu voorgestelde goede verwachting. Naar wij vernemen is aan de koninklijke maat schappij De Schelde te Vlissingen toezegging van werk ontvangen, waardoor de werklieden, aan die inrichting verbonden, geruimen tijd bezig zullen kunnen worden gehouden. Men heeft deze tijding te Vlissingen met blijdschap vernomen, daar de vooruitgang dezer maatschappij voor de stad van het hoogste belang is. militieraden. Benoemd tot militair lid van den militieraad in Zeeland voor de lichting van 1879 de majoor Sasburg, proviuciale adjudant in Zeeland, en tot zijn plaatsvervanger de kapi tein Vieweg, van het 3e reg. inf., beiden te Middelburg. Reeds onder tel. ter. in ons vorig no. medegedeeld.) ministerie ele departementen. Met ingang van 1 Februari benoemd tot minister van oorlog de heer J. C. C. den Beer Poortugael, waarnemend hoofdintendant van het leger; en met denzelfden dag, de kap. ter zee jhr. H. O. Wichers, minister van marine, ontheven van de waarneming van het tijdelijk beheer van het dep. van oorlog, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. (In het grootste gedeelte der oplaag reeds onder de Tel. ber. in ons vorig no. vermeld. burgemeesters Op verzoek eervol ontslag verleend aan A. B Barkey, als burgemeester van Druten. pensioenen. Pensioen verleend aan den kap. J. H. Burghgraef, van het 6- reg. inf., en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1942 's jaars. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft eene nieuwe regeling vastgesteld voor het gym nasium aldaar. Aan genoemde inrichting wordt, behalve in de vakken, vermeld ouder de letters am van art. 1 der wet op het hooger onderwijs, ook in de gymnastiek onderwijs gegeven. Met vergunning van curatoren kunnen ook met-leerlingen van het gymnasium worden toegelaten tot bijwoning der lessen in de Grieksehe en Latijnsche talen of in een dier beide talen. De nieuwe regeling treedt met September e. k. in werking. Verder heeft de raad een besluit genomen tot bepaling van het getal en de jaarwedden der leeraren. De raad heeft zich met het ontwerp van burgemeester en wet houders over het algemeen vereenigdten aanzien der jaarwedden echter, heeft de raad zich gehou den aan het oorspronkelijk voorstel van curatoren, zoodat die thans zijn bepaald als volgt: reetor 3200, conrector ƒ2400, derde leeraar f 2000; de overige leeraren bij het gymnasium alleen aan gesteld, minstens f 1400 en hoogstens ƒ2500. De jaarwedden der leeraren, die teven onderwijs geven aan de rijks hoogere burgerschool, worden geregeld naar het getal lesuren en zal in de bezoldiging van die leeraren door de gemeente worden gedragen voor elk lesuur in de week niet minder dan f 75 en niet meer dan ƒ150 in het jaar. De commissie voor het Christelijk onderwijs in Friesland heeft met het begin dezes jaars haar

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 1