BUITENLAND. itmcljtea. Telegraphische berichten. Réclames. Zeef ij dingen. Handelsberichten. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws» Kunst nieuws. Marine en ieger. Verkoopingen en aanbestedingen. Thermometerstand. Algemeen Overzicht. Graanmarkten enz. De minister van waterstaat brengt in de St. Ct. ter algemeene kennis, dat in de Wester-Schelde tusschen Walsoorde en Waarde twee telegraaf kabels lijn gezonken en op de beide oevers in gegraven ter plaatse waar dit door waarschu wingsborden is aangeduid. Gezagvoerders van schepen, loodsen enz. wor den dringend uitgenoodigd het ankeren van schepen ter plaatse waar die kabels gezonken zijn, te vermijden, en iedere beschadiging van die kabels, op welke wijze ook, te voorkomen. De St. Ct. bevat de statuten der naamlooze vennootschap Handel avereen'ging Amsterdam, ge vestigd te Amsterdam, die, ten doel hebbende het drijven van handel in het algemeen, zoowel voor eigen rekening als in commissie, zich bij voorkeur zal bepalen tot den handel met de Nederl. 0. I. bezittingen. Het kapitaal der ven nootschap bedraagt twee millioen vijf honderd duizend gulden. Circulaires zijn verzonden tot het verzamelen van bijdragen voor de oprichting van een ge- denkteeken voor wijlen dr. T. J. Stieltjes, hetzij op zijn graf, hetzij te Fijenoord. Ze zijn onder teekend door de heeren N. H. Henket, W. J. Knoop, P. Lindo, A. W. Mees, W. L. van Meurs, L. Mulder en W. Staring. Een tiental ambtenaren van verschillende minis- teriën, van de Algemeene Rekenkamer en van de belastingen zullen eerstdaags tot ambtenaren bij de comptabiliteit in Ned. Indië benoemd worden. De 16e algemeene jaarlijksehe vergadering der Schippersvereeniging Schuttevaer, werd Donderdag te Zwolle gehouden. Het hoofdbestuur was samengesteld uit de heeren W. H. de Jong van Bolsward, voorzitter, R. IJmker Hzn. vanHooge- veen, onder-voorzitter, W. J. Schuttevaer, de 81jarige oprichter der vereeniging, eere-voorzitter en secretaris, verder mr. M. van der Tuuk uit Groningen en T. Portheine uit Zwolle, leden. Tot lid van het hoofdbestuur werd bij accla matie herbenoèmd de heer T. Portheine, terwijl, tijdens de vergadering, aan Z. M. den koning en H. K. H. prinses Hendrik adressen van rouwbe klag, door mr. van der Tuuk gereed gemaakt, werden afgezonden. De werkzaamheden van 1878 werden door den voorzitter regelmatig behandeld en uit p. m. 80 voorstellen werden vele met zeer gunstigen afloop aan de vergadering medegedeeld. Een 50tal nieuwe voorstellen werden aan de discussie der vergadering onderworpen. De bevolking van Amsterdam is in 1878 van 302,266 tot 308,952 personen toegenomen, zijnde 144,958 mannen en 163,999 vrouwen. De aanvragen om ondersteuning van behoeftigen blijven te Amsterdam zeer talrijk. De burge meester heeft op zijne oproeping ruim f 20,000 ontvangen. Te Yerseke is, bij herstemming, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. Hartoog, met 30 stemmen, tegen 18 op den beer M. Willemsen. Men meldt aan het Handelsblad dat de tegen heden aangekondigde gewijzigde dienstregeling op de lijnen van den Grand Central Beige door den minister van waterstaat niet is goedgekeurd. Door besturen van verschillende gemeenten tusschen Tilburg en Turnhout waren bezwaarschriften in gediend tegen deze wijziging, welke daarentegen voor de betere gemeenschap met het Noorden des lands zeer gewaardeerd werd. ridderorden. Toestemming verleend aan Zr. Ms. adjudant, den luitenant-kolonel A. J. M. C. baron de Posson, van den grooten staf, tot het aannemen en dragen van het Kruis voor Militaire Verdiensten le klasse, hem geschonken door den prins van Waldeck en Pyrmont. legek. Op verzoek op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt, de 1° luitenant voor het materieel A. A. van den Bosch, van de VIII8 afd. vest.-art. Vlissingen. De heer H. W. van Lindonk predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Ommeren, heeft voor het beroep naar Vlissingen bedankt. De uitvoering der Middelburgsche Muziekver eniging, Donderdag avond gegeven, droeg een bijzonder nationaal karakter, in zooverre bet twee Nederlandsche kunstenaars waren, in wier kennis making men zich mocht verheugen. Mejuffrouw A. Kuijpers, van wier eerste op treden in Nederland men, zoo wij ons wèl herinneren, voor een viertal jaren in de Kur-zaal van het badhötel te Scheveningen getuige was, verschafte ons deze zeldzaamheid onder de muzi kale genietingen: het bewonderen eener fraaie, zuivere en krachtige altstem. Het is een schoon en edel geluid, dat mejuffrouw Kuijpers bezit, en bet is op dit woord edel dat de nadruk val wanneer wij onzen indruk van gisteren avond trachten weder te geven. Mocht de voordracht van het aria uit Mozart's opera Titus ons bekoren, het toppunt onzer bewondering werd bereikt door het heerlijke Ave Maria van Cherubini, waarbij aan de keurige begeleiding van den hoboïst in het orkest, een woord van hulde niet onthouden mag worden. In dit nommer leerden wij mej. Kuijpers van hare beste zijde kennen. Hare voordracht was breed, warm, met ingehouden gevoel, als in een kerkelijken lofzang aan de „hemel-koningin1' vereischt wordt. In hare Liederen hadden wij meer ontboezeming gewenscht van dat gevoel, dat noodig is om deze bloemen van Duitsehe kunst en Gemüthlichheit tot haar volle recht te doen komen. Het waren: Vergangenheit,. van den heer Kirrwald, Ruhe Süzliebchen, Yan Brahms en Am üfer des Flusses Tan Jensen, en ofschoon het laatste, zeer fraaie en pittoreske nommer op verlangen van het publiek gebisseerd werd, zou het geheele drietal bjj meer warmte in de voor dracht gewonn en hebben. Maar ieder kunstenaar bezit zijn genre, waarin zijne gaven het meest schitteren, en aan eene zangeres, welke Cherubini's Ave Maria zoo weet te zingen als mej. Kuijpers, ware het misschien ongerij md den eisch te stellen dat zij ook aan ons bijzonder ideaal van Liederen- zangeres zou beantwoorden. De heer I. Schnitzler, een zeer jong violist die gisteren mede optrad, is van goede muzikale af komst. Zijn vader is de verdienstelijke violist, dien wij als medewerker in het Rotterdamsche strijk kwartet meermalen mochten waardeeren. Zijn mees ters waren niemand minder dan Wirth en Joachim. Het is geen geringe lofspraak wanneer wij ge tuigen dat de heer Schnitzler, naar het ons voor komt, zich dit verleden waardig betoonde. De technische moeilijkheden zijner kunst is hij meester en in zijne voordracht deed de in vloed zijner uit stekende meesters zich gunstig kennen. Zijn programma bestond uit het concert n° 5, van Molique, niet zeer dankbaar voor het gehoor, eene Paraphrase van Chopin-Wilhelmj, en eene Sarabande van Leclair; welk drietal nog door een extra-nommer, een Scherzo van David, zonder begeleiding, gevolgd werd. De eigenlijke orkest-stukken van den avond bestonden uit de prachtige Pro/weiAe as-ouverture van Beethoven en de ouverture Joseph van Mehul. Beide werden net en met veel entrain voorge dragen. Bij alle regimenten infanterie zullen 500 mili ciens der lichting van 1878 tot 30 Sept. dezes jaars onder de wapenen moeten blijven. De ove rigen kunnen tegen 1 Mei a. met groot verlof vertrekken. De luit. ter zee lc kl. A. P. Hooghwinkel, van het eskader in Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. --•-"F** - Aan de door den heer Althoff gearrangeerde kin dervoorstelling, die heden namiddag in het cirque Corty werd gegeven, en waartoe de weeskinderen waren uitgenoodigd, viel niet het bezoek ten deel dat zij ten volle verdiende. De kleinen, die tegenwoordig waren, en die zich veel van het paardenspel hadden voorgesteld, waren mogen wij naar hunne van geluk stralende gezichtjes oordeelen niet teleurge steld en ook was, naar wij gelooven, het vermaak voor de begeleiders niet vergeten. Was voor dezen de voltige, het apporteerpaard, het schoolrijden van den heer Corradini en het kumtrijden van de jonge dames Gierach en Althoff belangwekkend, genenvermaakten zich uitermate met de grappen der clowns, de parodie op de rijschool door den heer Wells, Hoofd-af, en beide misschien met de toeren van de gebroeders Diante, de bekende vioiisten. De voorstelling, die bijna gelijk was aan eene avond voorstelling, en die te twee uren aanving, eindigde omstreeks 4 uren, nadat de klucht „de schoolkin deren' het publiek, zoo grooten als kleinen, me- nigen hartelyken lach had afgedwongen. Ten huize van K. M. te Aagtekerke ontstond heden nacht een begin van brand door het ont vlammen eener partij timmerhout, welke in den oven gelegd was om te drogen. Aanvankelijk, op het oogenblik dat de bewoners door het ge knetter gewekt werden, liet het vuur zich nog al ernstig aanzien, doch door spoedige voorziening gelukte het den brand te blusschen. Eene uitvoering, door het gezelschap Zang- lust en Veredeling te Oud-Vosmeer ten voordeele der armen gegeven, heeft f 80 opgebracht, terwijl alle kosten door de vereeniging gedragen werden. Men schrijft uit IJmuiden: De toestand van het ijs in het Noordzeekanaal is nog dezelfde; door de dagelijks in meerderé of mindere mate heerschende vorst, wordt de oprui ming verhinderd. Van hier gezien bestaat in het kanaal een open vaargeul, hier en daar door kleine stukken ijs bedektijzeren stoomschepen varen thans gemakkelijk op en neder, alle naar Am sterdam bestemde stoomschepen kwamen, hoewel somtijds wat moeilijk, daar aan. 'In de havens buiten de sluizen is gedurende dezen winter nog geen ijs geweesthet barkschip Kersbergen ligt nog altijd binnen de sluizen ingevrorèn. Bij de zeer slappe scheepvaartbeweging is het tegenwoor dig zeer welkom voor vele neringdoenden en werklieden, dat dagelijks eenige vischsloepen en botters met hare vangst in deze haven landen, som tijds is het terrein voor de Noordzeesluizen een ware vischmarkt, ja duizeude levende kabeljauwen en schel visschen worden in manden verpakt, op wagens geladen en naar het spoorwegstation te Velzeu geëxpedieerd. De visschers zelf zijn zeer in hun schik met de haven van IJmuiden, dewijl zij hoegenaamd geen gevaar van ijs voor hunne schepen oplevert; alleen geven ze hun spijt er over te kennen, dat nog geen spoorwegverbinding hun de gelegenheid opent de visch spoediger te verzenden. Door den lang aangehouden Oostenwind is het water hier elk getij buitengewoon laagbij laag water is er somtijds 54 en 56 decimeter, tegen 64 en 66 decimeter bij westelijke winden. Hbl De calligraaf Antonie Grevenstuk heeft ver vaardigd: De wapenschilden van alle gemeenten in Nederland, benevens van vele heerlijkheden en waterschappen, tot het koninkrijk behoorende, te zamen uitmakende 1300 Keurige penteekeningen in 26 bladen vervat, met een titel, waarop alle provincie wapens voorkomen. Deze arbeid, opnieuw getuigenis afleggend van de groote calligrafische bekwaamheden des heeren Grevenstuk, is in zwaren prachtband gebonden, en mag als eenig in zijn soort worden beschouwd. Na het mislukken van een lOtal expedities, hebben de aandeelhouders besloten tot opheffing der Amsterdamsche Gouddelviug-maatschappij in Suriname. Er zal 55 pet. terecht komen van het gestort kapitaal. De heer Henry Havard is door de Fransehe regeering benoemd tot officier d'academie, wegens een door hem op haren last volbracht onderzoek in de Nederlandsche archieven naar onuitgegeven bescheiden, betrekking hebbende op de kunst. In de debating-club der Leidsche Studenten is eene door prof. Buijs verdedigde stelling, dat het wenschelijk was het groen-loopen af te schaffen, met groote meerderheid verworpen. Terwijl de predikant Moquette te Rijnsater- woude bezig was in de kerk, voor een talrijk gehoor, eene toespraak te houden naar aanleiding zijner öOjarige ambtsvervulling, kwam de tijding dat zijne echtgenoote, die reeds geruimen tijd ongesteld was, stervende was. Natuurlijk werd de feestviering geschorst en weinige uren later was de vrouw overleden. De school voor meisjes te Soerabaija zal misschien eerlang gesloten moeten worden wegens eene epidemie vantrouwen. Men oordeele naar de volgende opgaaf: „Juffrouw van Os, directrice, trouwde, en werd vervangen door de weder uit Holland terugge keerde, zeer gewaardeerde directrice, mejuffrouw Huygens. Juffrouw Heidenreich, eene uitmuntende secondante, trouwde. Zij werd vervangen door mej. Laats, die op het punt staat te trouwen; twee andere secondantes, juffr. Schenk en juffr. Kooitrouwden. Tot overmaat van smart vroeg mej. Rochussen haar ontslag; of deze ook trouwde, staat er niet bij. Mej Huygens hield echter de eer van het ouderwijzend personeel op, zij trouwde niet. Door de secondantes mej". vau Temme en Olive werd zij in haar pogen gesteund. Met deze beiden maakt zij weldra het geheele personeel uit" totdat, misschien weder nieuwe verliefde aanslagen op het personeel zullen worden gepleegd. Een inwoner van Marseille heeft concessie gekregen om de Doode zee in Palestina te exploi- teeren tot het bereiden van chloras potassii, een zout, dat tegenwoordig ruime aanwending vindt in verschillenden kunstmest. Tot heden werd deze stof alleen in Duitschland bereid. buitenland. Londen. De Times meldt dat de Porte weldra een plan tot hervatting van de rentebeta ling der staatsschuld zal aankondigen. Petersburg. De czaar heeft de maatregelen tegen de verspreiding der pest goedgekeurdhet dorp Vetganka wordt tot den grond toe afge brand en zoo noodig zal hetzelfde middel op andere dorpen toegepast worden. Edinburg. De directeuren der Glasgow-bank zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren is alhier ten verkoop aangeboden 1". Een huis en erf met schuur en tuin, te Middelburg, buiten de voormalige Dampoort, wijk T n°. 40. Verkocht voor f 1825. 2°. 1 hectare 95 aren 60 centiaren weiland in de gemeente Vrouwepolder. Verkocht voor f 2517. 3°. 1 hectare 26 aren 20 centiaren bouwland, in de gemeente Middelburg. Verkocht voor 2022. Het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen heeft op 30 Jan", jl., in het openbaar, bij enkele inschrijving aanbesteed: 1°. Het leveren en op aanwijzing verwerken van 1600 scheepston gewone en 2750 scheepston afval van Doornikschen steen, waarvoor het minst was ingeschreven door den heer V. de Clercq te Selzaete voor f 15530, hetwelk echter niet is gegund. 2". Het leveren en op aanwijzing verwerken van 1500 scheepston gewone en 1925 scheepston afval van Doornikschen steen, hetwelk aan den minsten inschrijver, den heer A. M. Langeveld te Giessendara, voor f 10377,75 is toegewezen. 31 Jan.'s av. 11 u. 28 gr. 1 Febr. 's morg. 8 u. 26 gr. 's midd. 1 u. 27 gr. 's av. 6 u. 27 gr. In alle buitenlandscbe bladen, die ons ter hand komen, is de hoofdtoon eene betuiging van vreug de over den roemrijken dag, welken Frankrijk eergisteren beleefde. Vreugde over het feit, dat in het korte verloop van eene maand de drie staatsmachten eensgezind zijn geworden en bereid om den republikeinschen staatsvorm te handhaven en verder te ontwikkelen, en vreugde over de wijze, waarop de belangrijke verandering van 30 Januari is tot stand gekomen. De dikwerf ook door velen, die in de republiek gelooven, met eenigen angst tegemoet geziene verwisseling van president heeft plaats gehad in enkele uren, in de meest volkomen orde, zonder dat noch in de kamers, noch onder het volk buiten de vertegen woordiging de minste rustverstoring piaats had. De poging, door den heer de Gavardie aange wend om iu de vereenigde zitting der kamers discussie uit te lokken over het al of niet aan nemen van het door Mac Mahou ingediende ont slag, werd door de question préalable verijdeld. Zulk een debat moest toch vruchteloos blij ven terwijl het twijfelachtig is of de constitutie het veroorloven kan. Na den afloop der vergadering begaven de ministers zich naar den heer Grévy om hem zijne benoeming mede te deeleu. De heer Dufaure voerde daarbij het woord en voegde bij de uitdrukking zijner voldoening over het ver kregen resultaat, dat hij in de benoeming de belooning zag van een geheel leven van recht schapenheid. De heer Grévy antwoordde een enkel woord daarop. Dat moet een plechtig oogenblik geweest zijn, toen daar de gelastigden der kamers de regeering van Frankrijk in handen gaven van den man, wiens zuiver verleden hem zoo waardig maakt voor den post van vertrouwen, waarmede hij bekleed is. De ministers, door den vorigen president benoemd, stelden daarop hunne portefeuilles ter beschikking van het nieuw benoemde hoofd van den staat. Deze handeling is een eenvoudig uitvloeisel van de constitutie en brengt volstrekt niet mede, dat de ministers be paald willen aftreden. Omtrent het al of niet aanblijven van den heer Dufaure loopen tegen strijdige geruchten; de Temps zegt, dat het on mogelijk is omtrent zijne voornemens iets met zekerheid te zeggen. De. heer de Freycinet zou zich uitgelaten hebben, dat de president-minister zijne rust wilde nemen. Zeker echter zal men alle moeite doen om hem, den man die aan de Fransehe republiek een groot cachet geeft, te be houden in haren dienst, nu gebleken is, dat hij het met de uitvoering van de verlangens der meerderheid eerlijk en goed meentzelfs ten koste van den maarschalk. De kamer hield gisteren eene zitting, waarin de heer Gambetta verkozen werd tot president met 314 Yan de 405 geldige stemmen. Reeds aanstond verzekert men en er is alle reden om het te gelooven, dat de nieuwe president zich niet zal vergenoegen met de passieve rol, die meestal is weggelegd voor den voorzitter eener parlementaire vergadering. Hij zoekt daarin geene eervolle en tijdelijke nonactiviteit, doch wenscht ook voortaan gebruik te maken van de hem eigene groote kracht van initiatief, die zoo dikwerf in de werkzaamheden der begrootingscoinmi3sie uitkwam. Hij wenscht niet alleen de kamer te presideereb, doch in wer kelijkheid haar leidsman te zijn in den belang rijken arbeid op wetgevend gebied, die haar wacht; daar hoopt hy een véld té vinden voor zijne enorme arbeidskracht, die voorloopig niet meer vereischt wordt voor den afgestreden strijd om het bestaan der republiek. Verschillende bladen bevatten een woord van waardeering aan Mac Mahon, wegens de fatsoen lijke en waardige wijze, waarop hij heeft afstand gedaan van zijne betrekking. Het is waar, hij heeft dat gedaan met een eenvoud en eene waar digheid, die den volkomen gentleman kenmerken. Meer echter dan dat heengaan roemt men niet, en deze omstandigheid maakt de dagblad-artikelen het welsprekendst waar zij zwijgen. De geavan ceerde bladen zijn wat minder beschroomd en zeggen duidelijk hun oordeel over de afgeloopen periode van regeering. De Rappel bevat in zijn nommer van heden een artikel met het beteeke- nisvolle opschrift La Délivrance, dat begint met deze woorden: „De maarschalk de Mac Mahon heeft opgehouden president te zijn der Fransehe republiek. De beurs is gestegen." Er is in den laatsten tijd weder druk sprake van het fortuin der Hanoversche koningsfamilie, de 16 millioen Thaler, die tér beschikking liggen van den hertog van Cumberland, indien hij for meel afstand wil doen van zijne pretensiën op de tronen van Hanover en Brunswyk. Door het huwelijk van den pretendent met eene Deensche prinses heeft deze zaak weder meer gewicht ver kregen, en men is zelfs zoover gegaan om te zeggen, dat de Duitsehe regeering een wetsontwerp zou indienen om dat vermogen verbeurd te ver klaren. Men herinnert zich, dat beweerd wordt dat uit de inkomsten van dit fonds de Duitsehe officieuse pers bezoldigd wordt (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) GENT. Oogziekten Dr. VAN DUIJSE Prudens- zoon, Oogmeester, Nedërkouter 67 te Gent. Koste- looze raadpleging voor ooglijders, Maan- Woens- en Vrijdagen, van 8 tot 10 uren. In de haven te Vlissingen gekomen Eng. sloep Hero en Fransehe logger Francois Marie beide naar Antwerpen bestemd. Bergen op Zoom, 1 Februari. Boter per stuk 0.90, per kilo f 0.60. Eieren per 26 f 1.20.

Middelburgsche Courant | 1879 | | pagina 2